llkmaarsclie Courant f. Honderd Esn sn Twlntlgsts Jaargang. Woensdag 12 Mei. 1910. No. UL port uit over het weri van den heer Obdain. De heer van 't Veer vroeg wat B. en W. tegen den heer Obdam dachten te doen. secretaris deelde mede, dat van den heer F*OVwnCi*Ak NIEUWS. UIT HEILOO. 1' ue raad vergaderde gisteimiddzg. Afwe- - ns ongesteldiheid de heer Klaassen. ^nleicfing van de uitvoerige notulen j de heer Vahl op, dat hij het met yer- i van dien Rijkssfraatweg voor het Alk- sche gedeelte niet a la afgedaan-be- ide. Spr. wilde daarop van den herist jgkomen. Van de ingekomen stukken, die voor kennis- ving werden aangenomen, vermelden wij, ,uot van den Minister van Waterstaat afd. Po»- terijen en Telegrafie een scbrijven was ingeko men, waarin bericht werd, dat tot de veu ging van een bulp-telegraaf- en tetefoon-kan- iioor zal worden overgegaan: dat van „Heiloo Vooruir oen schnjven was ingekomen, waarin dien wensch van de vereeniging, dat spoedig tot verfraaiing van het terrein van het voonoaligc JLa Prome nade" zal worden overgegaan.d B. en W. adviseerdep aan de Politiesdiool te Hilversum de gevraagde subaiaic, groot 20,te verleenen. Hiertoe werd met alge- meene stemmen besloten. Van den heer E. Zwart waa het verzoek in gekomen zijn aanslag, groot 70,voor 'het vergunningsrecht, te vermmderen. diet vo- B. 6a W. Ing jaar was dat bedrag 60,—. q. uu w. loordeelden de schattiing van 70,in ver- band met de anderen met onbillijk, omdat de imurwaarde van de lokaliteit der. maatstaf /oor het bedrag vorderde. 10,moet er betaald worden van iedere J 50,hunrwaai de. De Rooij moet 60,— betalea. De raad uordeelde de schatting van den heer Brouwer .e moeten handhaven. Aan mej. van Beijne werd, op haar verzoek ,-ervol ontslag verleend met ingang van 15 Juni. Van het Hoofdbestuur van de Vereeniging tot behartiging van de belangen van gedipio- imeerde venosTcundigen was een schrijvenia- ;ekornen om het salaris van de verloskundigc, lhana 1000,—, waardoor zij in overspan- nen toestand verkeert, zoo te vorhoogen, dat zij zonder financieele zorgcn bescheiden kan leven. Verzocht wordt het salaris van de ge meente op 1000 te stellen of een garateie te geven voor een inkomen van 2000 en 3 iwetcen verlof en vergoeding voor een plaata- vervangster door de gemeente. B. en W. hadden de verloskundige inlich- tingen gevraagd en kwamen tot de conelusie, dat zij, indcrdaad te wcinig verdicnt. Zij stel len voor het salaris van 500 op 750 te brengen. De heer Vahl verheugde zich over Ivoorstel van B. en W. De heer van't Veer wilde 1000 geven. Een menschwaardig bestaan diende men haar te waarborgen. De heer Sengers sloot zich b den heer van 't Veer aan, indien de verloskundige bij den kleinere man minder rekende. De voorzitter oordoelde het laatste moea- ^De heer Mulder wilde desondanlcs 1000 geven. t De voorzitter meende, dat men dan slechta kon verzoeken met de armen wat tegemoetko mend te zijn. •Va B. en W. al mooi. Men kon een volgenc ook wel wat doen. De voorzitter merkte op, dat haar salaris steeds te laag.was geweest. het De heer Vahl oordeelde de verhooging jen volgend van iaar De heer van't Veer erkende, dat men een sprong maakte van 500, maar zij maakte dan nog maar 1600. Hierop staakten de stemmen. V66r het voorstel van otsi heer van't Veer stern den de heeren: Mulder, Sengers en van't Veer. De rekening van- het Burgerlijk Armbestuur werd hierop vaatgesteld in ontvangsten op 42,985, in uitgaven op 6903,02, alzoo met 1 een nadeelig satdo op gewoon van 261,317, op buitengewoon was nog een tekort omt- staan van 822,90. Het laatste bedrag zal gedekt bunnen worden door verkoop van een nuisje, nog bij de distributie in huur. Een wijziging van de Bouwverordening, waardoor het bouwen met rieten daken weer mogelijkwordt gemaakt, kwam hierop in be- handeling. Gebruilct mag worden geprepareerd, z.g. onbrandbaar riet. Huizen op minstens 5 M. f afstand van anderen mogen van hout worden opgetrokken. De heer Vahl had bezwaar tegen de houten gevels. Spr. wilde ieder geval op zichzelf be- oordeelen. De voorzitter stelde voor ten opzichte van dit punt de bepaling zoo te maken, dat B. en W. ontheffing m deze kunnen verleenen. De heer van't Veer wilde beter toezicht bij het bouwen. Ov een werk van Obdam out- brak een trasraam. De voorzitter zeide, dat B. en W. daarover «n onderzoek hadden ingesteld en zicr liad- b«n voorgenomen om voortaan op alle wer- k«a van aen heer Obdam nauwkeurig toe te zita, be heer van't Veer betoogde, dat dit niet Me, dat dit perceel in strijd met de Bouw verordening is gebouwd. Spr. wilde des- nocKls het salaris van den heer Bouman ver- hoogen) maar het ging niet aan, dat er huizen gebouwd werden zonder dat de opzichter er kwam. De voorzitter zeide, dat B. en W. met in- structies voor den opzichter zullcn komen. Hij verdient op het oogenblik 150' voor het Mjw-en wcmingtoezicht. De heer Maas Geesteranus betoogde, dat dit bedrag aangevuld wordt met het percentar ge dat hij heext van werken die de gemeente uitvoert. De heer Mulder oordeelde de 150 voor het bouw- en woningtoezicht in ieder geval onvoldoende. Daarvoor kan men niet vorde- ren, dat hij nagaat of er al of niet op de wer- ka» kenoeid wordt. De heer van't Veer had deatijds het id6e, clat de heer Bouman ook cvozicht moest hou- aen op de werken. De heer Maas Oeeateranus betoogde, dat 5ij, dit oak doat. Hij braeht B. m w. np Obdam een sohrijven was ingekomen, waar- uit bleek, dat naar znij overtuiging het tras raam uitstekend voldeed. Het behang zal op den muur worden gebracht en dat zal zeker niet gaan als het huia vochtig is De her van't Veer meede, dat men zich aan de verprdening moest houden. De raad zal in ae volgende vergadering de instructie voor den opzichter vaststellen en keurde de voorgestelde wijzigiiigen in die Bouwverordening goed. De definitieve goedkeuring van het bouw- •lan van de maatschappij „Nijenburgh" warn hierop ter tafei. De voorzitter Las het rapport daarover van den opzichter voor. Tot goedkeuring van het bouwplan werd besloten. Het maken van brandkranen en het aan- schaffen van een brandspuit en bluschmidde- !en kwam hierop in bespreking. In het buixennec van de waterleiding zulr len 45 gelegenheder. voor het maiken vac brandkranea.- worden aacfiebrKht De aan- schaffing van kranen komt voor reirmirg van dc gemeente. Voor het onderhoud wordt per jaBr ongeveer 5 per kraan geheven. B. en W. wilden voor de deeleu der ge meente waar gccu waterleiding komt, een spuit aanschafien. Met behulp van een aanjager en langer slangen oordeclden B. en W. het pllaatsen van 21 brandkranen voldoendc. Het zal een bedrag vorderen van J 2430 met f 105 per jaar een 1700 voor een spuit en f 900 voor een 300 Meter lange slang. Hierdoor wordt bercikt, dat men ook kan bluasciien in de buitengeineenten, wat niet mogelijk is als men het plan van den ingeni- eur van de wateriddlng volgt, die 45 kranen wil op het net, wat een gelijk bedrag als det van B. en W. zal1 vorderen De voorzitter lichtte toe, dat B. en W. in- lichtingen van den heer van Bergen uit Hei- ligerlee hadden ingewonnen. B. en W. denken ook de demonstratie van bradnbluschmidde- Icn op de landbouwtentoonstelling te Scha- gen bij te wonen. Op verzoek van den heer Vahl zep de de voorzitter toe de brandmeester naai' deze de monstratie te zullen mcdenemen. De heer Vahl wilde aandacht schenken aan de spuiten die Alkmaar gaat wegdoen. De heer Mulder kocht niet graag wat eeu ander wegdeed. De heer Maas Geesteranus meende, dat het wel mogelijk was, dat er onder hetgeen Alk maar wegdeed, ook iets was voor Heiloo. De voorzitter zegde toe, dat B en W. met de opmerking van den' heer Vahl rekening zullen houden. De heer Vahl vroeg of B. en W. met het aantal kranen niet te zuinig waren geweest. De heer Bakker betoogde, dat de mgenieur het aantal berekende in de meening, oat de gemeente geen spuit had. Het plan van B. en W. werd hierop goed- gekeurd Van de vereeniging voor Volksfiuisvesting „Heiloo" te Heiloo warea de statuteu inge komen en het verzoek om volgens art. 24 een commissaris van toezicht namens tie gemeen te te benoemen. B. en W. vonden het niet wenschelijk, om dat de burgemeester reeds commissaris is, een van de wethouders daarvoor aan te wij- zen en wilden daarom aan den raad overlatei den commissaris te betioemen. Bij Iste stemming verkregen alle leden iedcr 1 stem. De 2de sttanming leverde dit resul- taat, dat de heeren Mulder en j. J, Vahl ieder 2 stemmen en de heeren van t Veer en Sen gers ieder 1 stem verkregen. Bij de hierop volgende herstemming werd gekozen de heer Mulder met 3 tegen 2 stem- men op den heer Vahl en 1 stem op den heer Sengers. De voorzitter deelde hierop mede dat over den Stationsweg een rapport was ingekomen van den opzichter. 145,60 zal gevorderd worden voor het opknappen. De heer Vahl wilde verder gaan. B. en W. wilden daannede tot na de water- ieiding wachtea. De heer Vahl wilde dit ook met het henstd- len van de putten. 5 De heer Sengers oordecldle die sterke kop- laag Ha.ir aiet noodig. Z. i. kon men de ver- beteringem zonder materiaal aanbrengen. Besloten werd met een en ander tot na het leggen van de waterleiding te wachtcn. Van den heer Vahl waren de volgende vra- gen ingekomen: „Zijn B. en W. niet van oordeet, dat be- iangnjke ondercemingen, als Hagenbeck en anderen, door een belasting op publieke ver- makelijkheden een belangrijke bijdrage voor de gemeente\ kunnen opleveren? „Zoo ia. Zijn B en W. genegen een be lasting daarop in te dienen De voorzitter had dit reeds besproken met den secretaris. Naast de voordeelen waren er ook nadeelen en spr. wilde daarom niet over bid handeien en daarover eerst een praeaid- vies van B. en W. afwachten. De heer Vahl verklaarde nog, geen plaatse- lijke vereeniging te willen belasten. Overeenkomstig het voorstel van den voor zitter werd besloten. 6 De heer Sengers fcwncht B. en W. hulde voor het vooraeel, dat ze voor de gemeente hadden weteu te veikrijgcn met de komst van Hagenbeck in de gemeente. De heer Vahl oordeelde het niet uiigeslotcn dai het bedrag grootcr had kunnen zijn. Deze inrichtingen zullen toch wel komen, wanneer zij een bedrag aan belasting moeten' betalen. Spr. nam echter met het voorstel van den voorzitter genocgen. De voorzitter dcelde mede, diat volgens den heer Brouwer de hostellers Meijer, Nicola, Houtenbosch en Blom geheel en mej Hoog- land-Visch voor de hclft in aanmerking ko men voor een sratificatie wegens de distribu- tiedrukte Van het stationspereoneel kwamen daar voor 'a aanmerking de assistcut Denneman en de arbeiders Kip en Oud. Spr. stdde voor, aan het postpereoneel dat gen eel in aanmer king kwam, ieder 50, aan mej. Hooglandr VIsch 25 tm aan het in aanmerking komen- de spoorwegpersoneel ieder 25 uit te kee- ren, Dit voorstel werd aangenomen. De voorzitter deelde hierop mede, dat •lschti 3 14 person en genegen waren hue wallen aan <len Molenweg voor beharding op te ruimen. De anderen verlangen alien ten hek, zoodat nu van beharding nieta kan ko men. l, :er Sengera vond het jammer, dat de neimchen nog zoo achtcrlijk waren om bun wallen niet te wlllen laten opraimen voor be- harding van den weg. Spr. kon nu nooit zijn iter- voot bchard'ing geven. De heer Vahl meenae dat de meuschen e'- kander haddra opgewannd Spr be'ereurde het, dat de raad- ieden niet zelve de eigenar.ts hadden liezocht. Men had hen dan diddelijk kunnen maken, dat het voor de gemeente nim- mer mogelijk zou zijn hen een hek te ver- schaffen. Spr. oordeelde behardimg van den Hollen- weg een gemeentebelang en wilde ter wille van dat gemeentebelang nog pogen' de eigena- ren tot andere'gedachten te brengen. De voorzitter juichte dit ten zeerste toe en hoopte, dat de heer Vahl succe# zou heibben. De heer Sengers had nog niefcs gezien van die veibetering in. den bocht bij de Kapel. De voorzitter zegde de verbetei ing toe. De heer Mulder ditmg er met Idem, op aan, de Boekelerweg afdoende te verbeterec Nu zittec er zulke lenippen in d».t de boemi er daardoor schade in hue bedriff van c<uder- vinden. De heer Sengers oordeelde de ereu-emschte ver Petering mede noodzakelijk De heer Vahl betoogde, dat de wegencom missie geen verwijt trof. Dez- voor de verbetering. e was reals lang derer Vcreemgingtei kon annuleeren den, instee van het snel recht toe te Of geen (De heer Mlullder meende, dat de Westerwig, met het oog op het vreetndelingenvexkeer, ook begaanoaar gemaakt moest worden. Nu was dezen weg met geen rijtuig te berij len. De voorzitter zegde de gevraagde verbetc ringen toe. De raad ging hierop in comitf urr BROEK OP LANGENDIJK. Muandag vergaderde de Vereeniging ..Groeutencultuur^ in het cate „Markzicht". Na een kort openingswoord van den voor- zitter, en voorlezing van een ingekomen schrnven van de opgerichte afdceling van den bond van Chr. Land- en Tuinbouwarbei- ders alhier om de oude ge.voonte van het zoo- genaamde vroeg opstian nu:t meer in te v«- ren, werd de etrste vraag aan de aide gesteld voorkotuende op de agenda: Hoe laat zal de wortelenmarkt aanvan- gen? Algemeen goedgevondeu het Marktbestuur te adviseeren deze te doen plaats vinden des namiddags half twee. De tweede vraag, zal de L. T. B. etem/echt hebben op de vergadering van de L. G. C. lokte nog al wa tbespreking uit, waarom men ©verging tot stemmen, met dien uitslag 46 te gen, 20 v66r, 1 bianco. Bij de rondvraag braeht heer K. Bou- wens het ingekomen adres nog eens ter sp; a- ke, en drong aan op oprcihtmg eenef Pa- troonsorgamaatie. riet bleek echter dat men hier niet veel voor gevoelde. Het individual contract, tusschen patroon en arbeider acbtte sommigen beter in te voe- ren. De heer G Slot wilde hen, die geen tuin- der, of laadbouwer waren als lid van Oroeu- tecultuur schrappen, en dezulke voortaan ook niet meer accepteeren, ala zijnde in strijd met een zeker artikel van net reglement In handen van het Bestuur geste-ld). De heer A. Schoon vroeg, hoever het stood met de uitbetaling der in eonaignatie wegge- stuurde wagens kool. -De heer P. Slot antwoordde daarop, dat daar, door ingekomen eisdien der bank welke men niet verwacht had, nog wel enkeie da- gen overhoen zouden gaan. De heer P. Timmerma nvroeg hoe groot de opbrengst dier 118 wagens was. waarop men antwoordde, dat geheel en al d.e roade som nof niet geuoemd kon worden. De heer K. Timmerman braeht nog enkeie vragea naar voren, n.l. Waarom een zeker persoon het recht van veilen was ontzegd. Of door de onderscheidene belangen der afdeelingen, eigene zelfstandigheid met daar door in gedrang komt. Welk lichaam toch die Prov. Grnimissie is, en met welk recht ze genomen besluiten an- De rdtening van het Broeker lijhtje over 1 jaar 1919/1920, waaruit bleek een voordeelig saldo van 4038.17. Het aantal verzoaden wagons groenten was 5208 De garantie bedraagt totaal nog /2497.3Q waarvan 450.92 voor deze gemeente. Deze garantie zal worden verhocgd met J 12000, waarvan 1500 voor deze gemeen te, in verband met de uitbreiding van de laadplaats. De teekening daarvoor was ter tafel aan- wezig. Uit het ingekomen venilag van het herna- lingsonderwija bleek dat dit door 6 meisjes en 8 j on gens is aangevangen en gefeindigd is met 5 meisjes en 7 jongens, welke alien met vrij veel belangstelling het onderwijs heb ben gevolgd. iHet verslag van den proef- en schooltuin Kennemerlaud" zal bil de leden drculeeren. De verordenlng regeltude de uitbetaling enz. der ooderwiizerssalarissen is niet goed- gekeurd terug gekomen niet de volgende be- mieridngenna overlijdeo van een kostwinner uitbetaling van 50 pCt van het salaris gedu- rende drie maanden' bij ziehte 12 maanden vol en 6 maanden half salaris in plaats ven 2 mizil 6 maanden. By zwangerschap van em gchutede onderwijzer-ea 5 wvamdeo vol in- plaats van half salaris. Op voorstel van B. en W. werden deze wij- zigingen aanvaard. Voor de te stichten politieschool werd een j'aarlijksche suhsidie toegekend van 20, tot erecbt kon benoemd wor- paseen uitgesproken doms door het bestuur, en of nog bezuiniging kon ingevoerd warden, in het marktwezen. Geantwoord werd daarop, dat bedoelde persoon, wel veilen mag, doch boetebetaling zal eerst moeten plaats vinden. De hieruit ontstane discusste braeht eene stemming, om een Ccmmissie te betioemen. Over de tweede vraag staple men lichtelijk heen, waarop dc houding van de Prov Com- missie gelaakt werd in verband met de boete va n20 pCt. tot 10 pCt. terug te brengen. Na uiteenzetyng, welke echter bij velen geen in- stemming vond, zal deze rechtsvraag, nog wel eens naar voren gebracht worden. Over de vraag van het snelrecht sprekepi werd door niernand het woord ver Lin gt, en men hoopte algemeen, dat de toestanden zich wel weer zoo zouden wijzigen, dat die recht- spraakhouding verviel. De heer Bouwens toonde aan dat bezuini ging wel betracht werd, maar door allerled omstindigheden was geen bezuiniging te krijgen, doch stond man weer voor verhoo ging van het percentage zefl. UIT ST. PANCRAS. De raad dezer gemeente vergaderde Dins- ;avond voltallig. v it de notulen van een comitezitiing bleek dat besloten ia om het raadliuis van electrisch licbt te voorzien, tevens dat de inschrijvings- biljetiten voof den hoofdelijfken omslag op de gewone wijze zullen worden verzonden. De heer Gootjes vroeg of de opruiming van de oude en het aanbrengen van de nleuwe golfbreker niet door werkeloozen kan worden gedaan. De voorz. heeft dit met den Burge meester van Broek op Langendijk besproken, die er v66r was, als dit over alle garandee- rende gemeenten gaat. E>a heer Gootjes merkte op dat de markt- vereeniging die dit werk heeft bekostigd, dit wel aan de gemeente-besturen ter uitvoering zal overdragen. Ingekomen stukken. Bericht van Ged. Staten dat de aftrek in- gevolge art. 48— 48 kw. van he* lager on- derwijswet voor deze gemeente 1200 is. Boridit vac goedkeuring op het kahkr hon- i denhelaating. De heer van Kampen sternde tegen. Ter tafel Irwam ^et voorstel van den heer van Kampen over de eleclrisehe geleidingen welke in de gemeen tegebouwen zijn aangelegd op kosten van de bewoners. Met 4—3 stemmen werd hierop afwijzend beschikt. V6<5r stemden de heerea Scliuit, Klooster- boer en van Kampen. De verhooging van den prijs voor gas en electricitei: wero goedgekeurd zooals deze door de gascommissie is voorgesteld. De heer Kloostertxier stemde iegen omdat hij een andere regeling voor muatverbrulker* wen8chte. Goedgekeurd werd een Suppl. begrooting voor den dienst 1919 5275, voor de dlto 1920 9800 en verschillende af- en over- schrijvingen op een totaai bedrag van 826.97%, benevens eenige betalingcn uit der. post onvoorzien, dienst 1919, waaronder de 8ubeidie groot 50 voor de burgers wacht. I ilierna ging de raad in comite voor den H. O. Zondiagnacht verkeerde de wed Mantel alhier in erustige ongerustheid omtrent het lot van haar 15-jarigen zoon. Kwam deze ge- woonlijk omstreeks 9 uur thuis, 'liana bled h den geheelen natht wcg. Maandagmorgen toog m-jn op onderzoek uit. Nadat Tangs de molens en ae ringvaart was gezocht, omdiat men in de meening verkeerde dat de jongeu verdronken was, ging men informeeren bij de politie en daar bleek, dat hij Zondagavond door den rijksveldwachter van der Molen, ge- staitionneera te Broek op Langendijk, in arrest was gesteld. Wij vragen ons af, of het, ongcacht het fdt waarvoornij opgeborgen werd, door de poll- tie wel correct geliandeld is met de moeder van den jongen niet even te waarschuwen. UIT SCHERMEER. Evrnals verloden jaar zal de Geheelonthou- dersvereeniging ,.Schermeer en Omstreken" gedurende de Blauwe Week het bekende drankbestrijdingsbloempje ten: verkoop aan- bicden. urr HEERHUOOWAARD. Het 4-jarig dochtertjc van G D. geraakte gistermiddag, terwijl het bloempjes piukte, in den Wegsloot. De heer H. Reine, opmerkzaam geworden door het hulpgeschrei, mocht het genocgen smaken, door zich gekleed te water te begeven, de kleine van een wissen dood te redden. UIT OBDAM. i, Het huiptelefoonkantoor is thans aange- sloten bij het Duitsche telefoonnet, zoodat met verschillende steden uit dat rijk kan wor den gesproken. UIT HENSBROEK. De heer J. Schotsman te Alkraaar, iarcn- lang diiwteur onzer gymnastiekvereeniging, heeft naar men veraeemt wegens drukke werkzaamheden als zoodanig bedankt. De vereeniging zal hem ter dege missen. UIT SCHAOEN. De heer A. J. Hoogvorst te Oudesluis, ge meente Zijpe, is benoemd tot tijdclijk onder- wijzer te Schagen. UIT RUSTENBURG. Maandag 10 Mei is alhier eene druk be- zlchit te geven, om op deze wijze de besprekin- ";en te leiden. Diontengevolge krijgen de de- iatten in den Haagsdien raad iets verwards, i worden zij onnoodig -in die lengite gerokt. Wanneer boveudien een erikeie my! de Bur gemeester het woord neernt om ieitelijlte in- lichlingen (e geven, vergist hdji zich hertiaal- delijk en bliik! niet voi oende kennia te dra- gei; noch van de gemcentewet, noch vac Titt Reglement van Orde. Een en ander heeft er ifot geleid, dat die Haagsdie raad er abso lute geen aandacht meer aan besteedit, of de Burgemeester -al dan niet apmlct. Gezag tegeuover den raad heeft de Burge meester dus niet, doch veel ernstiger is, dat de verhoudiingen in ihet college van B. en1 W. ul- tcrst gespannen zijn. Geeni dag gaat schier voorbjj, of er spelen zich hefttge tooneelen af. De oorzaaik hiervan ligt cenerzijds in het feit diat die Burgcxneeater in den vollien zin van het woord conservatlef is, terwijl het college als zoodanig op democratiecn standpunt sfaat. De besliasendc stem van den Burge meester doet tellkens weer demoaatisclhe voor- stcllen in het college verwerpen. Inderdaad1 dreigien schier icderen dag con- fl'icten, die voor de residtetie groote gevel- gen Iruniseni hebben., indiea de Burgemeester zidh niet Jierztet" AAN VERWAARIjOOZINIG ON7TROKKEN. De 24 -jarige zoon van den zadeltaaker, J. E te Veendlam, die verwaarloosd werd en achterl'ijlk is en in ten hole In de schiuur werd' opgeborgen, woog ibij de bevrijdlng door de poiltie 43 KG. De oudcrs wenschen den jon- ;n teruig, doch de officier van justitie te /inschoten, weigert de teruggave en heeft hem doen opnem-cn in de Iandkolonie Phila delphia", van dr. Ten Briek te Vries, nu an der leiding van dr. Knoctnerus. OEVOLOEN VAN DE NIEUWE ONDEIRW1J-SWET. Voor ae vacature van hoofd der school te lngen (Betuwe) zijn niet minder dan 22 sol- liciitariten. Hoewd buiton de hoofdacte geen; enkeie be- voegdlheid verrischt wordt, hebben verschil lende sollicitanton bijacten; een heeft Fransch, Duitech, Engelsch teekenen en M. O sdhoonschrijven, terwdji hiij diit jaar voor wiskunde opgc.it. DE MELKINRIGHriNGEN. Het bestuur der Ntederinndsche Melkim- dustrieele Vereeniging loomt in een adres aan den minister van landibouw, Nijverheid en Handel op tegen de meening, dat de meikin- riditingen te Amsterdam en Rotterdam schiit- terende zaken hebben gemaakt. Het fdt, dat -doer sommigen1, ondainks het vervall'eni van denl toeslag, de detailipriils werd verlaagd, wordit hierdoor verlklaard, beuoogit het be stuur, dat daarbij in de eerate plaats betrok- enk waren bedriiven, die bun verlies op de consumpiiemdk konaen dekken door wiinst op melkproduoten. Voor een ziuivere melkinrich- ting is dit echter niet mogelijk. Wijl thans de mr-xhnumprijs voor de groote steden is vaat gesteld op 18 cent per liter, wordt, gezien den Fioogen imkoopprija door dc inrichtingen ze ker geen' winst gemaakt. Even wel vetkeeren de kleinere-tu8(diemgelegen plaatsen in dezelf- de ongimabigo onistandighod'en wat tnikoop- prijlzen, loorien enz. betreft en zou een ver- aagde maximumprijs, die thans op voorstel van dan burgemeester lean worden bepaald, voor clere bedrijven ernstige gevolgen hebben. Het bestuur geeft daarom den minister in ovcrweging den maxiimuinprijs niet alleen te doen gelden voor de reeds genoemde gemeen ten, doch hieriu ook te betrekkon alle kleinere xuschtngdegen gemeenten alls Hflversum, Leiden1, Deilt e.d MON1D- EN KLAUWZEER. De stand van het mond- en klauiwzecr in Nedei land gedurende de week van 25 April tot 2 Mei was als vol^t in 64 ederl. 1983 te ontbinden. Staande die bijeenkomst richtte men een nieuwe vereeniging op, welke den naam van „Plaatselijk Belang" ontving. Een reglement werd aan1 de goedkeuring der aan- wezigen onderworpen, een bestuur benoemd en yoorloopige plnnen ter bespreking vastge- steld. Tls secretaris zal fungeeren de heer J. Vet. GEMENGD NIEUWS. DAUW EN VO'RST. Zondagavond vertoonde Waterland hetzelf- de itafreel als in den watersnood, thans waren dc velden verborgen onder een llaag dauw van een meter hoog, waaibboven de dorpen en boerderijen eenzaam ea verlaten tegen den helderen hemel afstaken. Tegen den morgen- stondl echter had de nachtvorst dien dauw veranderd in ijs op het gras, waarin het gra- zende vee zijne sporen aditeriiet. Hetzelfde wocralt ons bevestigd uit Bever- wijk. IDoor den nachtvorst ziin vde vroege aardibeien die in vodlen bloei stonden afge- vroren. DE HAAD9GHE BURGEMEESTER. Van zeer bevoegde zijde wordt de aandacht er op gevestigd dat de positie van den Haag- schen Burgemeester steeds moeilijker wordt. In die Haagsdhe Brieven van enkel^provind* ale bladen worden hierover reeds mededeelin- gen gedaan. In den gemeenteraad heeft het gezag van den Haagsdhen Burgemeester zeer geleden. Hiervoor zijn verschillende oorzaken. De Burgemeester grifpt Dimmer in hij de debat- dne ten van ami umsawsttsod ovsr- In N.JHolland 355" veebeala gem. In het totaal over geheel veebeslagen in 420 gemeenten. Te Dkanen heeft ae gevreesde ziekte zich onder den veestapel opnieuw uitgebreid. Wait de besmetting aangaat, doet zidi het eigen- aatdige geval fVoor, dat, trots alle voorzorgs- maatregelen, de ziekte ook is uitgebroken op een boerderij aan de overzijide van het Mer- wedekaaaal, hoewel deze hoeve geheel geiso- lecrd ligt. Ook op boerderijicni aan den Stam mer dijk, tusdheiv Diemen en Weesp, hebben gevallen voorgedaan. Hiet mond- en klauwzeer breidt zich te Sauwerd en aangrenzendc gemeenten op om- rtistbarende wijze uit. De gevreesde ziekte pakt dien veestapel van bijna alle Undbou- wens aan. Ook de koeien, die het \-origie jaar mond- en klauwzeer heibben gehad, blijven thans niet gespaard. Het stemeajfer onder de kalverm is bet grootst. DE „LI NG E'STROO M". Mien veraeemt dat de „lingestroom" gister- namidldiag laat in IJmuiden werd verwadht. Het vaartuig zal naar Amsterdam opstoo- men en aan de landimgsplaats van de Holl. Stoomb-xitmaatschappij ligplaats nemen. De passagiers en bemanning zullen vervolgens met bootjes van de „Lingestroom" wprden af- gehaaldi en overgebracht worden naar het quarantainestation op Zeeburg. BRANDEN. Gistemadit omstreelks twaalf uur brak een felle brand uit bij! dien brood- en koekbakker Jac. Bakker, aan den Heiligenweg te Krom- menie. De brand deed het ergsite vreezen voor de aangrenZenide perceel en. Met groote moei- te wisten man, vrouw en vijf kinderen het brandende perceel -te verlaten, terwijl niets kon worden gered. Door de activiteit van de brandweer, die met twee m-otorspuiten werkte, bleven de be- tendende gebouwen behouden. Allea is ver- zekerd, doch veel te laag, zoodat de eigenaar groote sch-ade lijdt. VERDRONKEN. iBijl het mishaken aan eon sleepboot, die een bak op sleeptouiw had. kwam hedenmorgea te Amsterdam een' roeiboot met twee opvaren- den onder de gesleepte bok en werd overva- ren. Een der inzittenden kon gered worden. De havendienst is naar de drenkeling aan het dreggen. BOERE'N-SOHAAKPARTIJ. Een 28-jarige boerenlcnacht te Bameveld, die rods land1 een ongevsar 2D-jarige doch ter, 4a vsrgeafa, mm xija t

Alkmaarsche Courant | 1920 | | pagina 5