DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Beroepskeuze. 142. Hoiidcfd twee cu twintigste Jaargang. AhnnnMnmtiDrils Ml Yoornltbetflltn? nor 8 mnandon f 2.-, ft. per post f 2.B0. Bowijsn. 5 ct. Advertentiepr: 25 ct. p. regel, grootere letters nasr plsetsrolmts. Abonnementsprljs DljTWn s v Bocl. Handotoar. y.h. uorms. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Admlnistr. So. 3. BodacUe So. 33. Buitenland Buitenlandsch Overziclit Oil grammar Sutlt! all 7 bladen. Z A T E It I) A G Dlrcctour0. D. KRAK. Hoofdr.ilMt.iir 1 TJ. H. ADEMA. |9 JUKI. Hft hehoeft na alles Wat daarover reeds hoog mogelij..fL - daarvoor overal de behoefte aan goede ax- beidskrachten gevoeld wordt. De wereldoorlog heeft handel en Industrie ruim vier jaren aan banden gelegd. De cnorme achterstand die daarvaa bet ge- volg Is. moet ingebaald worden. Er zijn In at oorlogsjaren milhoenen Jonge mannen, de meest waardevolk arbeids- krachten, ala slachtoffers van den strijd ge- vallen. j, Wie overbleven zullen intensiever dan vroeger moeten werken om dit tckort aan te vullen. Wij leven in een anderen tijd met anderc Inzicnten, andere wenschen en andere wettcn dan vbdr den oorlog. De economiachc positie van den arbeider is een geheel andere geworden. Zijn loon is gestegen, zijn werkuren zijn verkort en door stakingen van allerlei aard wordt meermalen de achterstand in arbeid en productie op bedenkelijke wijze vergroot. Aan dat alles is weinig of niets te verande- ren. En toch dient zoo economisch mogelijk ge- arbeid te worden. Dan is het ook ncodig dat alles jiangewend wordt wat, met inachtneming der gewijzigde toestanden de productie zoo hoog mogelijk op kan voeren. Wij kunnen het aantal in den oorlog ver- nletigde arbeidskrachten in de eerstkomende jarcn niet terug krijgen. En wij kunnen evenmin den arbeiders weer ontnemen, wat hen door wettelijke maatrege- len gewaarborgd is. wij moeten er wel degelijk rekening me« houden, dat de arbeidsdag verkort is, dat in vele bedrijven de vrije Zaterdagmiddag reeds is ingevoerd. Er is meermalen beweerd, dat die verkor- ting van arbeidestijd een intensiever arbeid in de werkuren zou beteekenen, maar het staat vast, dat daarvan tot dusverre in weinig bedrijven goede resultaten geboekt zijn. Natuurlijk zijn er arbeiders, die in vroeger Jaren te lang en te ingespannen hebben moe ten werken cn die nu bij een betrekkelijk kor- ten arbeidsduur frisscher en flinker de handen uit de tnouw stekenmaar het behoeft even min verzwegen te worden, dat er ook een groote groep is die door verkorten arbeids- tijd en nooger loon slechts de behoefte aan nog minder werk en nog betere betaling ge- voelt. „Het was zoo warm", zeide het geestige En- gelsche weekblad „Punch" dezex dagen, „dat wij gezicn hebben hoe een metselaar zich het zweet van het gclaat wisChte en dat nog wel in zijn eigen tijd" Dat is natuurlijk overdreven, maar toch kan niet ontkend worden dat er heel wat arbeiders zijn, die, zich aanpassendie aan de geheel ver- anderde tijds- en le venscmstand igheden, de lust in hun werk verloren hebben en in alien gevale den prikkel tot intensiever arbeid, tot opvoering aer productie misscn. Hoe kunnen wij tot betere toestanden ko- tnen? Wij dienen na te gaan rniet welke middelen wij tot ineerdere krachtsinspanning, tot grooter liefde voor den arbeid kunnen men. v Door hooger loon bereiken wij wel maar niet alles. Hooger loon gecft in vele gevallen het ver- langen naar een gemakkelijker leven en als gevolg daarvan een verslapping van dtf» krachtsinspanning bij den dagelijkscben beid. In Duitschland tracht men den prikkel tot arbeid weer door invoering van het stukwerk te bereiken en men schijnt daar in vele geval len reeds goede resultaten mee bereikt lc heb ben. Het systeem: hoe beter en vlugger werk, hoe hooger loon, geeft velen den prikkel tot grootere krachtsinspanning. Maar wat men daarmee niet bereikt en wat toch een voomame factor is, dat is de liefde voor den arbeid. En dCze dient allereerst door verstandige leiding bevordexd te worden. Er komen soma, zooals het wel eens kem- achtig is uitgedrukt, ronde jongens in Vier- kante gaten terecht. Ze passen er niet in, dus behooren ze er ook met in. Noon b.v. het geval, dat er in een gezin een iongen is die zeeman wil worden. Reeds als kind heeft hij papieren scheepjes in modder- elooiies laten varen en als jongen zat hij al- tijd aan den havenkant en speelde op de sche- pen. Alles wijst er op, dat de jongen naar zee moet. Maar de moeder vindt de zee te groot of te nat en de vader heeft weer andere bezwaren, met het gevolg, dat besloten wordt, dat de koor van hen. die korter arbeidstijd verlan- gen, hij wordt een van de groote groep onte- vredenen, een der voonnannen bij ieder sta- kingarelletje. De jongen iamislukt, een arbeidskracht is verloren gegaan. En met alleen dat, maar door de vcrkeerde plaatsing van dien jongen is hij een sleclit voorbceld voor anderen ge worden. En zelf heeft de jongen een ongelukkig le ven, een leven vol teleurstelling door een ar beid die hem nimmer bevrediging heeft kun nen geven. Zoo komt men niet tot opvoering der pro ductie. Men wil de productie opvoeren. Dan dient aan de beroepskeuzc de grootste aandacht te worden geschonken. Er zijn natuurlijk luien en onverschilligen, die nergens pleizicr in hebben en voor elk vak even geschikt of beter gezegd ongeschikt zijn. Maar de meestcn hebben toch een zekere voorlidde, er is eeh bezigheid die zij lievcr dan andcr werk verrichten. Er zijn jongens die graag teekenen, er zijn er die knutselen, lezen of leergierig zijn, die een tuintje verzorgen, of andere lierhebberijen rebbert. Er zijn er die niets liever doen dan luieren of fietsen en zij schijnen voorbestemd om ren- tcnier of booaschapppnjongen bij een slager worden. Maar er zijn ex zeer velea, die werkelijk een >epaalde voorliefde voor nuttigen arbeid heb- )en, die als jongen er al van droomen later soldaat, officier, matroos, timmerman, musi- ciis of iets anders te worden. Het is duidelijk, dat het nut dat de maat- achappij van deze jongens zal hebben, het grootst is wanneer zij het beroep hunner aeuze kunnen volgcn. Dan toch zal de liefde voor hun werk het grootst zijn, de voldoening over dat werk en hun levensgeluk zullCn daarmede gelijken tred houden en de arbeid. die Zij aan de 'gemeen- schap leveren, zal zoo intensid mogelijk zijn. B Er zijn vele jongens en natuurlijk ook meisjes die geeu bepaalde voorliefde voor een of andere bezigheid hebben en voor wie, als zij van school komen, de oudcrs in den re el een keuze voor vak of betrekking moeten ko iets, jongen tuinman moet worden. Alle protesten van het jeugdige slachtoffer baten niet Hij wordt tuinman, maar hij wordt nooit een gocd tuinman. Hn doet in den loop der jaren zijn werk ton der liefde voor dat werl aig tot sUad, hij schxMuwt werk, hij brengt wei- suwt het bardst in het Het sprcekt van zelf, dat wanneer eenmaal de jongens of meisjes de school verlaten en de ouders zich wat helaas nog te dikwijls verzuimd wordt tot den secretaris van het bureau wenldien, deze over vele gegeveos be- schikt, die hern een goed oordeel mogelijk maken. Bovendien staat hij in verblnding met fa- brikantcn, paedagogen en andere bclangslcl- lenden, zoodat hij het lief en lecd van talrijke beroepen kent en de arbeidsmarkt overzien kan. Is het geval eenvoudig, dan geeft hij, na een indruk van het kind gekregen te hebben, den ouders advics. Is-het geval gecotnpliceerder, is een bepaal de studie gewenscht, is het kind achterlijk of zijn er financieele bezwaren, dan verwijst hij de ouders naar de commissie, welker bestuur te Alkmaar omdat de Verecniging nog zoo klein is tevens als conunissie optreedl Met is begrijpelijk, dat elk advies nauw- keurige overweging vereischt. Met de bijzon- dere eigenschappen en met het karakter van ieder kind moet rekening gehouden worden. Het verdient hier nog vermelding, dat wanneer eenmaal de jongens en meisjes in een bepaalde rich ting gestuurd zijn, het bureau ze geenszins uit net oog verliest. Het blijft zich van hun omstandigheden op de hoogte houden en verzoekt in den regel iemand als patroon voor een der geplaaisten op te treden en van zijn bCschcrmeling voort- durend advies aan den secretaris uit te brea- gen. Wij behoeven na het bovenstaande niet na- der in het licht te stellen van hoe groot be- lang de beroepskeuze is. De brug. die van de school naar de maat- schappij gebouwd wordt, moet steeds breeder en sterker gemaakt worden. Daartoe kunnen, door zich als lid der Ver- eeniging voor beroepskeuze op te geven, ook De Polen hebben een pantserauto en 14 automobielen bij hun terugtocht verbrand. Ook deden zij een groote hoeveelheid munitie in de lucht vliegen. In de buurt van Gajsinsk trokken de Russen over de Boeg, ten Noorden der stad Brazloe. Het lijkt dan wel van qpdergeschikt belang wat zij ten slotte worden, maar dit is toch niet zoo; Want voor velen wordt een werkkring ge- kozen waarvoor zij physiek ongeschikt zijn en anderen ondexvondem weer teleurstelling doordat zij, lichamelijk sterk, aan een in hun oogen prutserigen oi minderwaaxdigen ar beid gezet worden. Daar komt bij, dat velen een vak of betrek king wenschen doordat hun fantaisie him par- ten speelt. Zij hebben zich een bepaalde werkkring als'buiteugewoon interessant voor- gesteld cn zij merken, wanneer zij cernnaal in het vak zijn, al heel spoedig,, maar dan toch meestal te laat, dat zij zich vergist hebben. En daarom zijn, vooral in minder ontwik- kelde volkskringcn, de ouders niet de eerst- aangewezenen om hun kinderea in de beroeps keuze te raden. Daarvoor is beter onderlegde hulp noodig. In Amsterdam en naar wij meenen ook in Den Haag heeft de gemeente zich reeds met dit vraagstuk bezig gehouden. Amsterdam heeft een commissie van 27 personen waaronder werkgevers, werkne- mers, paedagogen, artsen, directeuren van ambachtsscholen en mannen als b.v. de direc- teur van de arbeidsbeurs die ouders bij de beroepskeuze hunner kinderen met raad en daad ter zijde staan. De commissie is weer verdeeld in sub- commissien en de secretaris der commissie is de groote kracht die alle gegevens verschaft en het werk der commissie zoo vruchtdragend mogelijk doet zijn. Meer en meer worden ook in kleinere plaatsen dergelijke vereenigingen of commis- sies in het leven geroepen en ten vorigen jare is ook in onze gemeente een bureau voor be roepskeuze opgcricht, waarvan tot voor kor- ten tijd de heer D. Ritman secretaris was. Deze verklaarde zich gaarne berefd ons over, dien arbeid van het bureau te dezer stede de noodige inlichtingen te verstrekken. Het Alkmaarsche bureau, dat helaas nog te onbekend is, nog over te weinig lcden eu ie weinig financien beschikt en waarvan mej. E J. van Rijn thans waarnemend secretaresse is, stelt zicli ten doel voorlichting ter bevorde- rin van eene goede beroepskeuze te geven. Het houdt reeds het oog op de nog school- aande kinderen door van hen alle noodza- ;elijke gegevens te verzamelen. De ho<3den der scholen in deze gemeente krijgen voor de leerlingen die ecrlang de school zullen verlaten, iormuliercn ter invul- ling, waarin voor ieder kind naar den ver- standelijken aanleg gevraagd wordt en tevens fei'nformeerd wordt of zij blijk geven voor andenarbeid' of studie geschikt te zijn. Eeni soortgelijk formulier ontvangt de schoolarts en hem wordt verzocht qjede te deelen welke ongens of meisjes, die eerlang de school zul cn verlaten, beroepen vermijden moeten, waarbij1 veel van de oogen, van het gehoor, van de kracht, veel staari, of veel zit- migingp te Alkmaar alien medewerken die verhinderen willcn, dat vierkante jongens in ronde gaten komen. Een goede beroepskeuze leidt tot liefde voor het werk, tot intensieven arbeid, tot weg- neming van veel ontevredenheid in arbeiders- kringen, tot verhooging van volkskracht en levenslust en daardoor tot opvoering der pro ductie. Nog geen oplossing van de ministercrisis in Duitschland. De heer Fehrenbach, die nu poogt een bevredigende oplossing te krijgen, is nog steeds niet geslaagd. De democraten hebben er nog eens over vergaderd. Hunne behlissing is nog niet bekend. Als zij moch- ten weigeren in een kabinet zitting te nemen, dan zal Fehrenbacli zijn pogingen staken en de opdracht tot vorming van een ministerie weer in handen van den rijkspresident stellen. want hij wil beslist een regeering, gevornid uit centrum, democraten en Duitsche volks- partii. Deze laatste partij heeft zich bereid verklaard in een burgerlijke regeering te tre den en de sociaal-democraten bcioven een welwillende neutraliteit te zullen bewaren. Aanstaanden Maandag zullen de geallieer- den weer eens bijeenkomen, thans te Boulog- ue-sur-Mer, om de conferentie tc Spa te be- spreken. Uitnoodigingen tot deelneming zijn gezonden aan Frankrijk, Engeland, Itahe, Belgie en Japan. Medegedeeld wordt, dat de besprekingen zullen loopen over de Duitsche schadeloosstellingea en de handelsbetrekkin- gen met Rusland. De correspondent van de „Temps" vernam van welingelichte zijde, dat het Engelsche standpunt is, dat de economische onderhande- lingeu met Rusland niet gescheidcn kunnen worden van politieke- onderhandelingen. De handelsbeli^ekkingenaldus deelde men hem mede, kunnen slechts met Rusland worden hervat na voorafgaande waarborgen. De kwes- tie van de Russisciie staatsschuid zal slechts door de vredesconferentie kunnen worden op- gelost. In regeeringskringen, vervolgde de corres pondent, is men geneagd alles aan te grijpen, wat tot de pacificatie in het Oosten kan bij- dragen, welke ook de meening zij over het in Rusland bestaande regime. Wat de schadeloosstelling betrdft, het heet, dat er een regeling voor de betaling is gevon- den, waarbij men terugkeert tot het stelsel van betaling van annuiteiten, welke ieder jaar zullen toenemen, naannate Duitschland zich economisch otitwikkelt. De strijd tusschen Polen en Rusland is nog steeds in vollen gang, maar thans is het succes aan de zijde der bolsjewisten, die den Polen groote verliezen toebrachten en hun leger hebben omsingeld. Er zouden al 30.000 man door de Russeu zijn gevangen genomen. De val van Minsk is ieder oogenblik te ver- wachten. Het front, van Dunaburg tot Po dolsk, wijkt terug; de bezetting van War- schau wordt gevreesd. Onder de troepen van generaal Halker is een opstand uitgebroken. De eerste vluchtelingen van het front Kiew zijn reeds in de omstreken van Lemberg aan- gekomen. Ze vertelden dat levensmiddelen aan het front ontbreken. Ondanks de dood- straf, waarmede zij bedreigd worden, deser- teeren de manschappen. In geheel Polen is de opwinding grOot. Belangrijlce Poolsche ar- chieven zouden reeds van warschau naar Po- sen zijn vervoerd. 1 Te Warschau is met het obg op de jongste frebeurtenissen de verscherpte staat van bo eg afgekondigd, en is de militaire dictatuur ingesteld, DE BESPREKINGEN MET KRASSIN. Lloyd George zeide Donderdag in het En gelsche parlement, dat hij eerstdaags een verklaring hoopte te kunnen afleggen om- trent zijn onderhandelingen met Krassin. Hij deelde verder mede, dat de Amerikaansche gezant te Rome tegenwoordig was te San Re- mo toen het besluit werd genomen om han- delsbetrekkingen met Rusland aan te knoo- pen, tegen welk besluit geen protest van de Amerikaansche regeering werd ontvangen. Japan gaf zijn voornemen te kennen aan de besprekingen met Krassin deel te nemen. HAAT TEGEN DUITSCHERS. Oud-soldaten hebben de kantoreo der Duit sche fima Gebr. Ficks in de Wiegsiraat te Antwerpen totaal verwoest. Een vijifhonderd personen bezetten de straat, terwijl een afdee- ling het huis binnendrong en al de meubelen van het Duitsche kaotoor door de ramen de stiaat op wierp. Dit alles gebeurde zoo anel, dat reeds niets meer te redden viel, toen de politie kwam opdagen. TEGEN DE HOOGE SALAKISSE'N. iDe commissie voor fioandede aangelegen'- lieden uit de Fransche Kamer heeft een cre- diet van 726.000 francs toegestaan voor de uitgaven ten behoeve van den Volkenbond, doch zij verzoekt de regeering bij de geal- lieerde en neutrale regeeringen aan te drin- gen op een herzicning ddr verschillende be- drooiingspostenvooral was betreft die zecr liooge salarissen, welke aan de hoogere amb- ten area van den Volkenbond women uitbe- taajlid. DE ONRUST IN IERLA'NID. IDe conferentie van Engelsche en Iersche poorwegarbeiders te Bristol heeft die misda- Jen in Ierland veroordeold, die echter het ge volg zijn van het feit, dlat het land niet vol- gens den wensch van het volk geregeerd wordt. Voorts deed! de conferentie een beroep op het Iersche volk, om deze wandadien zelf te voorkomen en op de regeering om op te houden met de bcvolking to provocoeren door het zendCn van1 munitie. DE BOSOHBRAND IN HET SQHOTSCHIE HOOG LAND. ,De boschbrand in het Schotsche hoogland woedt na vier dagen nog steeds vooxt cn stxekt zich uit over een oppervlakte van twintig bij vijf kilometer. De viammen breidden. zich Donderdag op onxusibaronde wijze uit en dreigen een dorp en het kasteel van lord Glentanar, waaruit alle kostbaarhod-en zijn verwijderd, aan te tasten-. De ruim 700 vrij- wililigers en 50 Schotsche soldiaten, die on- vermoeidi het vuux txachten to blusschen, vin- den een onbegonnen werk cm men vreest, dat het geheele reusachtige bosch van Glentanar zal afbranden. De schade wordt reeds op meer dan een half millioen pond sterling ge- schat DE TESCHEN-KWESTIE. De besprekingen welke te Parijs Itobben plaats genad, tusschen Poolsche en Tsjecho- Slowaaksche afgevaardigden over een arbi trage in de Tescnen-kwestie, zijn geschorst. Benes is naar Praag vertrokkeu om overleg te plegen met zijn regeering, De Poolsche minister van buitenlandsche zaken heeft gisteren Parijs verlaten, na een entie te hebben gehad met Millerand conferentie en Foch. Hij gaf te kennen zeer voldaaa te zijn over de gehouden besprekingen. DE VOLKENBOND. In zijn redevoering over den Volkenbond in het Lagerhuis drong Asquith er op aan dat de Opperste Raad afgesctiaft zal worden, zoodat de Volkenbond werkelijkheid kan wor den. Na een langdurig debat verdedigde minis ter Balfour het niet-tusschenbeide komen van den Bond inzake Polen, met de moeilijke om standigheden. Wat de kwestie der mandaten aangaat, wees hij er op, dat de stukken vijan- delijk grondgebied, door de vredesconferentie niet aan den Volkenbond, maar aan de Geal- lieerae mogendheden verleend worden en dat deze mandaten niet door den Bond, maar aan de Geallieerden mogendheden verleend worden en dat deze mandaten niet door den Bond, maar door de mogendheden zelf gere- geld moeten worden. De taak van den Vol- i,unbone is slecn-is om toe te zien dat de man- datarissen hun plicht doen. Hij wees op de noodzakelijkheid van het voortbestaan van den Gppersten Raad, totdat deze zijn taak volbracht had die niet door den Volkenbond vefvuld kan worden. DE BOYOOT VAN HONGARIJE. Namens het Internationaal Verbond van Vakvereenigingen heeft de secretaris Edo Fimmen een telegram gister aan den heer Se- mada, minister-president der Hongaarsche republiek, gezonden, waarin nog eens een be roep wordt gedaan, om alsnog voldoende waarborgen te geven voor de onmiddellijke befiindiging van elk terroristisch optreden, alsmede garantign, dat de arbeidersbewe- ging in Hongarije zich vrij zal kunnen ont- wikkelen. In de Donderdag gehouden zitting van de Hongaarsche Nationale Vergadering inter- pelleerdc graaf Albert Apponvi de regeering over den boycot en betoogde. dat de motieven hiertoe veroraaid en onjuiat waren, b.v. dat er 20.000 mannen en yrouwen geiateroterd. in het geheel 50.000 gearresteerd en 500Q Ltr lmu vci'ooraeeid waren. Spr. waa ver- heugd over de regeermgamaatregelen to! banonaving van de opawme orde en wensch- te, dat de censuur, in het bijzonder wat be- treit de publicatie van door alien gelaakte gewelddaden, minder streng zou zijn. Wan dit eerdcx geschied, dan zouden zeaere ima» bruiken steiug zijm voorgekomen. Wat den boycot betreit, deze zou wegena zoogenaamde of werkelijke missiagen van en- keien de geheele natie ueifen, texwijl toch da regeering en de Nationale Vergadering krachtig tegen deze gewelddadigheuen zija opgetreden. Bovendien zou da boycot in da eerste plaats de industrie-arbeiders trefien. Minister-president Semadam verklaarda dat het boycot-besluit niet van alle Amster- damsche arbeiders, maar van bet uit de vak- vereenigingssecretanssen bestaande central! bureau is uitgegaan. De geheele actie achtta hu het werk van Russiscbe bolsjewiki. Wat de feiten betreft, op 15 Maart warm er in het interneeringakamp van Haismaski 1877 gelnterneerden. Thana bedraagt het aantal, induaief het kamp van Zal a Egera- leg, 2411. In het geheel zijn er nog geen vijitig doodvonniasen geveld. Er waren zeef weinig arbeidera bij de veroordeelden. De autonteiten zijn vasibesioten da binnenland- sche orde te berstellen. De premier wensche vast te stellen, dat da Hongaarsche arbeiders niets met het boycot- besluit te maken hebben en aangeboden heb ben, mede te werken om het buitenland juial in te lichten. COMMISSIE VAN INTERN. JURLSTEN. De heer Leon Bourgeoii die tla vextegea* woordiger van den Raad van den Volkenbond de opening der conferentie van de commissie van internationale juristen voor de samenstelt ling van een ontwerp voor een Hof van Inters nationale Justitie bijwoonde, biedt hedenmid* dag in het Palacehotel te Scheveningen aan da led en der commissie een dejeuner aan. MET 110.000 MARK ER VAN DOOR. Een Duitsch meisje, dat voor haar lastgevm ook een Duitscher, aan een der bankinstellins gen te Sittard een bedrag van 1110.000 mark moest wisselen, is met genoemd bedrag spoon loos verdwenen. Mede wordt vermist een joss geman, aan een auto-garage verbonden. Mes vermoedt dat beiden, die te voren in elkaan gezelschap werden gezien naar Belgie zijn uits geweken. De politie doet een uitgebreid oss derzoek. EBERT EN DE ZADF.T<"MiA KEORISBCXND. De algemeene vergadering van Berlynscha bvistuurders van den Bond van Zadelmaketfl had onlanga -besloten, dat het lid Ebert vaa den bond moest wo-rdten uitgesloten, omdat hij doodvonnissen had bekrachtigd. Ebart heeft tegen dit besluit geprotesteerd, mat het gevolg, dat de bond hem weer in alia rechten van het lidmaatschap heeft hersteUL DE ZWAiRTE TROEPEN IN ETJNLAND. De Rijnlandsche bladen erkennen, dat da beschuldigingen tegen de swarta troepen on- waar zijn. De „Kolnieche Volkszeitung" en de „Rh«4- nische Zeitung" beweren, dat de aanvallen* waaraan die troepen hebben bloot gestaaa, geinspireerd waren door Berlijnsche bladan en op geen enkel feit berustten. MET 460 MILLIOEN OP DEN LOOP. Naar de bladen melden heeft te Boedapaat het opzienbarende geval plaats gehad, dat een gewezen ministersecretaris Morton Jellinek genaamd, zich uit de voeten gemaakt heeft met 460 millioen kronen, die hij voor beurw- speculaties ontvangen 'had van veracheidena klan'ten. Jellinek was een tijdllang in etaat oa buitenlandsche valuta te verschaffen onder den koers, en benutte het aldua gewonnan vertrouwen om zich opdrachten en bovenge- noemde som te laten verstreklken, waarmede hij verdwenen is. KORTE BERICHTEN. In Engeland dreigt een typografensta- king, daar de eischen der gezellen door da provineiale bladen niet werden toegestaan. Deze bladen zullen, als de staking doorgaai, een gemeenschappelijk blad uitgeven. - E>e j,Temps" meldt, dat de Beiereche re- ide de conferentie te Spa zal worden. De volgende week zal te Parijs em groot internationaal haniddscoogres bijeen komen voor de oprichting van de internatio nale Kamer van Koophandel, waarvan reeds in 1919 te Atlantic City sprake geweest is. De historische molens te Meaux (Frank rijk) zijn geheel door brand vernieldi. Ds schade wordt op twee millioen geschat. Er is 'n danei ijksche auitooienst georgn- niseerd tusschen Tanger en Tetuan, waardooe Tanger met het binnenland verbonden wordt Krassin heeft een bezoek gebracht aan den Perzischen prins Firouz, den Perzischen minister van buitenlandsche zaken, die thana te Londen vertoeft. Krassin had) een lang on- derhoud met hen. De Fransche minister van oorlog zal een crediet van 80.000.000 francs voor oe vm- betering van de positie van olficierea en on- derofficieren aanvragea De financieele commissie uit den Bel- geering door e'en bijzonderan gedelegeerde op vertegenwoordigp gischen Senaat heeft het weisontwerp tot h«l- ring van een oorlogswinstbelasting verwoa- pen. De Landbouwcommissie uit de Franscha Kamer heelt de prijzen, welke aan de Fran sche landbouwer zullen worden betaald vooi het koren van den oogat 1020, vastgesmld ep 100 fra. par 100 Kg- 7 14 17 49 71 76 79 106 36 ALRMAARSCH

Alkmaarsche Courant | 1920 | | pagina 1