REGEN SPAANDER Co., Aikmaar. Proyinciaal Nieuws Stadsnienws ONTRUIMING MARKTPLAATSEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene ten nis, dat de MARKTPLAATSEN op MAAN- DAO en ZATEREXAO to uamiddaga te 3 UUR MOETEN ZIJN ONTRUIMD. Burgemeester en Wethoudere voomoemd, W. C. WENDELAAR, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Aikmaar, 6 Juli 1920. waaronder zich het machinepersoneelde kui- pera en de voerlieden bevinden, gingen van- daag nog aan het werk, doch zullen eveneens werkloos worden, wanneer de staking der an- deren voortduurt. ALGEMEENE OPHEFFING DER WITTE BROODKAARTEN. De minister van landbouw heeft bepaald dat met ingang van 12 Juli de witte brood- kaart, de wittebrood-aanvullingskaart en de dagbroodkaart worden opgeheven en niets dan witiebrood mag worden verkocht zender bons. De bons van de tijdvakken voor 12 Juli a.s., zullen geldig blijven voor het op de ge- bruikelijke wijze betrekken van Regeerings- bloem tegen den gemeentelijken prijs, zoodat ook na 12 Juli nog aan de gemernten Regie rings bloem voor cue bona kan worden - ver- strekt op aanvragen, waarin het broodge- wicht der ingeleverde bons is vermeld. Deze wijze van verstrekking heeft voor de taatste maal dus plaats op ae bons in het 142e tijd- vak door de bakkers ontvangen. De daarop volgende verstrekkingen van Re- geeringsbloem tegen den gemeentelijken prijs zullen geschieden tot eene hoeveelheid gelijk aan het gemiddelde van de hoeveelheden ver- tegenwoordigd door de bakkers ingeleverde bons voor het 140ste en het 141ste tijavak ten- zij de gemeente van oordeel is, dat een ander tijdvak als basis de voorkeur verdient, in welk geval zij een wijzigingsvocrstel dienaangaan- de bij het Riiksbureau voor de Distribufie van Graan en Med kan indienen. - Gedurende den termiin van 12 Juli tot 12 September a.a. kan, indien de gemeente zulka noodzakelljlt acht, deze hoeveelheid op gemo- tiveerde aanvraag harerzijds aan het Rijksbu- reau voor de disrributie van Granen en Meel worden verhoogd met het oog op het verblijf van vreemdclingen in de gemeente EEN IJMUIDER TREILER OEZONKEN. De stoomtreiler IJm. 257 Pacific, der Mil Blauwe Ster te IJmuiden, lewam giatermid- dag aldaar binnen met de geheele equipage, zijnde 12 man. van de stoomtreiler 112 Wil- helmina, van de Mij. Uestcvaer aan boord. Laatatgenoemd schip is waarschijnluk ten- gevolge van een miinontploffing op de Noord- zee gezonken. De bemanuing kor het schip in eigen boot verlaten. Zij werd later opgepikt door de passeerende stoomtreiler Pacific, wel- ke haar veilig in behouden haven bracht. Deze treiler heeft de Wilhelmina welk in zinkenden toestand verkeerde op sleeptouw genomen, doch na 3 kwartier zonk het schip in de diepte weg. SNELLERE VERBIN'DINO MET DE ZAANSTREEIC Ter voorziening in de behoefte aan een enellere verbindmg tusschen Haarlem en meer zuidelijk gelegen plaatsen eenerzijds en de Zaanstreek anderzijds is het wenschelijk een verbinding te maken tusschen den spoor- weg HaarlemUitgeest nabij het station Be- verwijk en den spoorweg Den HelderAm sterdam nabij het station Krommenie— Assen- delft. Voor den aanleg van dezen verbindings- spoorweg is aan de H. IJ. S. M. vergunning verleend. In verband hiermede is ingediend een weta- ontwerp, houdende vcrklaring dat het alge- meen nut de ontdgening vordert ten name Van de H. IJ. S. M. van eigendommen in de gemecnten Wijk aan Zee en Duin, Heemskerk en Assendelft. DE BELASTINGAANSLAO VAN DEN EX-KROONPRINS. De ex-kroonprins, wiena aanslag in den - hoofdelijken omslag onlangs door de regee- ring is vcmietigd, is thans door den gemeenw teraad van Wicringen over 1919 opnieuw aangeslagen en wel overeenkomstig een door den ex-kroonprins opgegeven inkomen voor het belastingjaar 1920, zijnde 42.500. LAAGHARTIO. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag ont- dekte de politic te Zwolle dat personen zich bevonden op het terrein waar de magazijnen van Oebr. Bervoets worden gebouwd. Bij on- derzoek bleek dat het touwwerk van een 15 meter hooge steiger was losgemaakt, zoodat deze, wanneer dc arbeidera er op waren ge- komcn, naar beneden mocst vallen Er werd door christelijke en katiholieke arbeidera ge- werkt. MOEIDER9CHAP9- EN ZUIOELINGEN- ZORO Gndcr den titel ,J>ood door sdmtldf"? komit in 't Tijdschr. v Oeneesk. een arfikel voor van Dr. HOnig te Zevenaar, waarin' deze het gebrek aan moederachaps- ert zuigelingcn- zogg bespreckt, voornameLijlk in de provincles met hooge zuigeiingcnateri'tc. Hij wiijst er op. dat de verloakund'ige ver- zorging met altiid zoo goed mogelijk is. Vaaik verleent een onoeskimdiige hulp. Dit gebeurt dikwijls. omdat de gemeentebesturen dieze on- deskundige hulp goedkooper vinden dan des- kundige Ook dringeo de arisen meestentijids niet krachtig genoeg aan op bemoaning van een dealcundige. De sdirijver komit er tegen op, dat vele artsen met een zeer drulkke praktijk nog eero groot aantal verloaaingen doen. Hi) vtrdedigit nader de stelling; de noraale ver- loekumu^gic praktijk behoort Mj de vroecj- vrouw. !De schrijver constatcert ecbter ook het feit dat In ons land een groot tekort aan vrood- vrouwen bestaat: in Nbord-Brabant is er slechts 1 op 9300 iniwoneriB. Hlii gaat na, hoe weinig gewaardoerd haar positie is en hoe siccht zif botaaid worden; eebdgc aatihalingen uit gcmeemteraadsverslagen (winkel, Scna- geni Terschelling) vwduidetijken irijn betoog. En ten slotte levert hij een krachtig pleidooi voor materieele en moreele verheffing van do Eositie van de vroedvrouw, om daardoor tot stere verloskundige en zuigeltngenverzorging te komen OI 'DIE LOODG1ETERS. Er was een klein gebrek aan het dak van het gebouw'voor het Bevolkingsregister. Het euvei zou worden verholpen met mastiek. De pot werd op het dak geplaatst, het vuur aan- gemaakt entoen was't juist tijd om te gaam schaften, zoodat de werklieden ijlings huiswaarts gingen. Het vuur brandde echter liustig door, z66 hevig, diait dfe vooxbijgangers, door den. steeds dikikerem rook opmerkzaami gewoiden, de hrandweer alanneerden, die in een) oogwenk met zeer veel materiaal ten plaatse was en. den pot dooide, die z<56 veel ongerief had kun- nen brengen niet alien voor tro\#vlustigem, enz^ maar o6k voor de legitimatie-kaarten enz. (Avp.) MET GROOT VERLOF. De dienstplichtigen van het wapen der ca- valerie, ingelijfd in het tijdvak van 3 tot 7 Februari 1919, worden op 31 Juli ea in het genot van groot verlof gesteld. STAKING-BREKERS. Een huizencomplex in mijn omgeving was uiterhik klaar op het dak na, zoo schrijft Ari in de Nieuwe (Haagsche) Courant Het werd n.L een voor dezen tijd uiterst luxueus huis, zooals er op het gebied van 6tage-woningen maar zelden gezet worden meer, en wel een huis met dakpannen er op. Het stond met. een kalen schedel van ge- schaafd hour, toen er staking uitbrak. Het bleef zoo een paar woken staan, totdat de „bouwers" het toch wel heel naar vonden blijkbaar, zoo'n onvolwassen huis met een kaal hoofd. Toen hebben ze het complex zelf gedekt Dit was heel vennakelijk en de heele buurt heeft er zich mee geamuseerd. Voor alle ra- men van huizen die bewoond waren stonden inenschen. Deze bpuwers werkten in een geheel ande- ren stijl dan werklieden plegen te doen. Ze maakten er een soort taylor-systeem van. Tien klommen er op een ladder, met den rug naar den muur, zoo, dat ze de geheele ladder bedekten Ze hadden alle tien hun jas lit en stonden in hun vest met witte over- iiemdsmouwen en rookten zonder uitzonde- ring een pijp. Beneden stond er een, die dc pamien aangaf van den hoop, en verder gaf leder zijn pan naar boven en nam van onder nen nieuwo aan, zoodat het een vroolijik onaf- gebroken wuiven met tien roode pannea tus schen cwintig witte armen werd. Drie heeren zaten er verder nog op het dak, dat steeds rooder werd. In twee dagen was het geheele complex keurig af. Het sommetje van school, ..wanneer 4 ar beidera een werk in 3 weken kunnen verrich- ten, in hoeveel did kunnen dan 14 arbeidera dat zelfde werk af maken?", gaat niet op wan neer je voor arbeidera aannemera of bouwera, of bazen of wat die heeren dan ook geweest mogen zijn, substitueert KORTE BERICHTEN. Een firma te Rotterdam deed enkele we ken geleden aangifte bij de politie van die vermissimg van een kist met kant van groote waarde. Thans is .een groat gedeelte van de kant in beslag genomen in een manufactuun- winkel aldaar, en de rest in een paar andere winkels in de stad. Een Duitsche klooeterorde heeft te Doe- tinchem een groot pand met bijbehoorende tcrreinen aangekocht, ten eimde zich. alhier te vestigen. Hlet Zweedsche eskader is hedenocbtend a chit uur te Amsterdam verwaoht - Te Haulerwijik (Fr.) is de boerderij van R. Feenstra door den bliksem getroffen en ge heel afgebrand. De geheele inboedel verbrand- de; een koe kwam in het vuur om. Als een bijzonderheid mag wel vermeld wordhn, dat op de veiling te Tiel en Omstre- ken nog zoete reinetten van het vorig jaar waren aangevoerd. Zij braehten 24 cent per K.O. op. Het comitt voor openlucht-samenkom- sten van vrijzinnigen in Noord-Holland bo- wen het IJ heeft besloten voortaan den He- melvaartsdag wederom te bestemmen voor een samemkomst te Heiloo. B. en W. van Hengelo stellcn voor een lyceum op te richten. Het correspondemtiebureau seint uit Boedapeat, dan besloten is, als dankbetuiging aan Nederland van het Hongaar-sche volk een der groote lanen Koniingin-Wilheiminastraat te noemen. Een handelsreiziger van de firma J. Kerssemakers te Eindhoven, is gisteren te Hedel met een1 motordjiwicl tegen een boom gereden en dood opgenomen. De Indische Technische Hoogeschool tc Bandoeng is door den gouverneur-generaal van Ned.-IndiC geopend. Overledcn de heer J. Hoogewerff Jr., Rotterdamsche redacteur van de „Nieuwe Oourant" te den Haag. -Ingesteld is een Instituut voor Brand- stoffeneconomie. In Nederland wordit een algem. centraal secretariaat der Nledcrl. Kamers van Koop- handel in het Buiteuland) gevestigd. H0EDJE8 MATAMAG AJiLE^NVERKOOP. DIPLOMA BOUWKNECHT. De Vereeniiging tot Ontwildceling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier stelt de gelegenheid open proeven van bekwaam- heid af te leggen in ploegen, werken met de zaaimachine, met de wiecmachine, met den zelfbindcr en schelven zetten. Ieder kan naar eigen keuze zicli voor 6dn of meer dezer proeven aangeven eu ontvangt bij slagen daarvan aanteekening. Wie voor alle vijt proeven de aanteekening op zijn di ploma heeft bckomen, is gediplomeerd bouw- Imecht. Elke proef zal twee jaar duren. Voor wer ken met den zclfbinder staat de aangifte open tot 20 Juli 1920 bij den secretaris der com ic issie, den heer K. A. Kaan te Wieringer- waard. Overigens staat voor alle proeven de gelegenheid tot aangifte voortdurend open. Wie zich aangeeft moet wachten tot de com- missie hem aan de proef onderwerpt. GYMiNASTIEKFEEST TE STOMPE- TOREN. Eindelijk was de dag van het gymnastiek- feest, waamaar vooral de jongeren zoo ver- langden, aangebroken. Met lust en ijver wa ren de oefeningen „gedaan", zoodat men ver- zekerd was van welslagen als het weer meewerkte. Welk een teleurstelling des mor- gens ,toen het scheen, dat een aanhoudenden regen alles in letterlijken zin in't water zou doen vallen. Maar welk een blijdschap later op den dag, toen het zonnetje door de wol- ken brak en er goede kans bestond op mooi weer. Geluldkig bleef dit aoo den gdheelen na- msiddag en liep alles uitstekend van stapel. Op den vastgestelden tijd was de optocht opgesteld en werd eene wandeling gemaakt langs de zuidzijde der Noordervaart, waama alien zich begaven naar het terrein aditer het cafe van den heer Kokkes, waar de werkzaam- heden zouden worden verricht. De heer Joh. Wijdeman, voorzitter van den Tumkring Aikmaar en Omstreken, heette al ien hartelijk welkom, in't bijzonder de da- mes-tumsters, die zich door het ongunstige weer des morgens niet hadden laten weer- houden, herwaarts te komen. Hij hoopte, dat de tumdag zou slagen en medewerken om de gymnastiek meer en meer bekend te ma ken, waardoor zij zeer zeker ook den steun zou ontvangen van autoritedten qn gemeente besturen. Hiema begonnen de oefeningen en wed- strijden, die onafgebroken tot ruim 6 uur piaats hadden en door hondcrden belangstel- lenden met aandacht werden gevolgd. Alles getuigde van uitstekende leiding en samen- werking, waardoor het feest uit9tekend is ge- slaagd, zoodat het woord van dank, dat na afloop door den voorzitter werd gebracht aan de technische commissie, de regelings- commissie en zoo vele anderen, ten voile is verdiend. Het is een prettige dag geweest, die groote drukte en levendigheia bracht op ons stille en rustige plekje. De uitslag der wedstrijden was als volgt: Duitsche driesprong: le priis, 8.50 M., A. Pool, 2e prijs, 8.45 M., S. Noorn, leden van „de Halteri' te Aikmaar. Hoogspringen. (Meisjes van 1315 jaar): le prijs, 1.30 M., M. Willems, 2e prijs, 1.25 M., C. Besse, 2e prijs, 1.25 M., M. Teerink, 2e pr., 1.25 M., N. Madderom. Hoogspringen. (Meisjes van 1012 jaar): le pr., 1.30 M., A. Bruin, 2e pr., 1.25 M, W Ruiter. Verspringen. (Jongens van 10—13 jaar): le pr. 3.35 M., H. Nells, 2e pr., 3.35 M., G. Keizer, 2e pr., 3.35 M., C. Hartland; Hindemis. (Voor diames)le pr., 19 sec., T. Last, 2e pr., 21 sec., L. Hoebe, 3e pr^ 221/, sec., Mulders. Hindemisbaan: le pr. ,,De Halter", 223d sec.. 2e pr. „Tumlusr', 27.7 sec. Touwtrekken: le pr. Gymnastiekvereeni- ging „WesKJraftdij)k 2e pr. „De Halter" te Aikmaar. UIT WARMENHUIZEN. Donderdagavod a.s. zullen kinderen op het pleini bd| „De Moriaan" zingen en het Fan- farccorps „T.A.V.E.N.U." eenige niunmera ten beste geven. De kindcrzang heeft plaats op verzoek van de Vereeniging voor Verbetering van den Volkszang. Op het concours, uitgeschreven door het Fanfarecorps „Kunst na Arbeid" te Zuidl- Sdiarwoude, bij gelegenheid van het 25-ja- rig bestaan van genocmd corps, bchaaldie ons Fanfarecorps „T.A.V.E.N.U." den len prijs A (gouden medaille) in de eerete afdeeling me 158 punten. Behalve het verplichte nurn- mer ..Ballet Antique", werd door „T.AV.E.- N U." gespeeld: „Proceda". 's Avonds in de eereafdeeling gaf „T.A.- V.E.N.U." „Ph6W", ouverture, waarvan de uitslag de volgende week wordt bekend' ge- kend gemaakt Door „T.A.V.E.N.U." werden 5 eerste prijzen, op evenzooveel conconrsdeel- namen behaald, benevens 3 eereprijzen. UIT HEERHUGOWAARD. Bij kon. besluit is aan' den dienstplichtigp P. Bakkum, uit deze gemeente, voor den tijd van een jaar vrijstelling van den dienstbij de Miiitie verleend, wcgens pereoonlijke on- misbaarheid. UIT OUDKARSPEL. Miaandagavond werd door de leden van de tuinbouwvereeniging „de EendrachF' een bui- tengewone ledenvergadering gehouden waar- toe ze in verband met de besluiten van den minister bij| bekkenslag waren opgeroepen. 'De vergadering was door 93 leden bezocht. De voorzitter, de heer Joman, opende met een welkom de vergadering, de notulen van de beide laatste vergaderingen werden' gele- zen en goedgekeurd. Nlaar aanieiding van de notuen werd gevraagd of er nog proeven met Bourgondische pap zijn genomen, waarop dc voorzitter antwoordde dat geen enkele aan vraag was ingekomen. Uit de besprekingen bleck echtef, dat versdiillende leden dit sproeimid'del hadden tocgepaat. De voorzitter deelde hierna mede, dat deze vergadering is bclegd naar aanieiding van verschillende opgevangen woorden van leden die over de maatregelen van den' minister on- tevreden waren. Efct bestuur heeft daarom 2 Juli vcrgaderd, waar ook bleek een groote onitatcmiming over het sluiteni der grenzen voor de aardappelen. Het plan was om een groote protestvergaderingte beleggeni, wan neer dc commissie die Zaterdag naar den Haag zou gaan geen voldoemde resultaat be- reikte. Ook de markten zouden stop gezet wordien. Ntu heeft echter den minister voor deze week een uitvoer van 750 wagons toege- staan, waarom de vraag rijat wat er nu moet gcbeuren. Verschillende stemmen gaan hierna m de vergadering op van doorzetten en atop- zetten. Het besluit van den minister werd van te weinig belang geacht. Teh slotte wad met algemeene stemmen het volgende vooretel aangenomen: De tuinbouwvereenig'ng „de Eendracht" in vergadering hdjeen met 93 leden stelt voor om er bij het bestuur van de Noordenmarkt op aan te dringen om aan de overige marktbestu- ren in Nleoerland' te verzoeken om op Don- derdag 8 Juli gezamenlijlk alle veilingen van aardappelen als protest tegen het ministrieel btsluii stop te zetten. Bij de rondvraag werd gevraagd hoe het staat met de uitbetaling van de in consign a tie afgegeven gele kool. De heer A. Swager deelde mede dat dit zeker spoedig zal gebeurai, daar reeds het grootste gedeelte van de Marken in Hol- landsch gelid is omgezet, doch dat nog niet alle staten van Ouitschland afgerekend heb ben. Gevraagd werd waarom het regestratie- rechit nog weer verhoogd is, hoewel er was voorgesteldi om het H pet. van de kooplieden te laten vervalien. De heer A. Swager decide mede, dat in plaats van 1 Yt pet. nu 1 7/10 pet. wordt af- gehouden omdat de veilingbesturen niet toe- kenden en andere de resmekas zou moeten worden aangesproken. Ben vooretel van den heer J. van Exter om de marict niet eerder dan Aiaandag stop te zetten wanneer het deze week niet goedi ging, weixl niet in stemming gebracht nadat ver schillende stemmen hiertegen reeds waren op- gegaan. De actie was toch in hoofdzaak tegen het met vrijl zijni van den handel. Hiema werd de vergadering gesloten. iBiji den heer P. Kiroon alhier is in den nacht van Zooodag op Maandag een dames- njwiel iuit de schuur ontvreemid. UIT WIJDENES, De prijs van de melk is hier verhoogd van 14 op 16 ct. den liter. OUDKARSPEL, (Juli). Getrouwd: Adrianus Biersteker en Catharina Bruyn. Hendrikus Kos en An na Bruijn. Overleden: Comelis, z. v. Jan Kuijper en Jannetje Kruijt. oud 80 jaar. G e b or en: Adrianus, z. v. J. J. Rijper en J. J. Woestenburg. Stefanus Hendricus, z. van J. W. Stegers en Anna Waij. Dirkje Aaltje, d. v. D. Nap en M. de Ruiter. Antje, d. v. B. Hamstra en A. Bruiksma. Petrus, z. v. J. Bekker en H. Schouten. NOORDSCHARWOUDE. (Juli). Getrouwd: Johannes Mul en Hendrika Jongbloed. Overleden: Catharina van der Molen oud 6 dagen. Comelis Muller, weduwnaar van Bregtje Keppel oud 74 jaar. Geboren: Jacoba Maria, d. v. Wm. Glas en Johanna Kaag. Klaas, z. v. Jan de Bakker en Cornelia Bood, Maria Rika, d. v. K. Ooijevaar en Catharina Molenaar. Hendrika, d. v. Bartholomeus Vollmuller en Maria Swager. Grietje, d. v. Jan Keppel en Dieuwertje Dekker. HEILOO. Junt. Geboren Comelis, z. van G. J. van Velzen en M. G. de Jong. Jan, z. van iJ Rus en C. M. Hooglind. Odina, d. van C. Koendere en A. C Krachtwijk. Antonius Willebrordus, z. van F. J. Jensch en J. Wil- brink. Margaretha, d. van N. de Zeeuw en N. Bruin. Johanna Cornelia, d. van M. Sengera en M. Tambach. Cornelia Petro- uella, d. van G. W. Oudhoff en C. P. Kaan- dorp. PetronelU, d. van P. Kabel en G Stet. Ondertrouwd): Hendrik van der Son en Maria Denneman. Overleden: Comrlis Muijs, 61 jaar, echtgen. van L. Mooij. Dixkje Verduin, 68 jaar, wed. van L Bakker. Femmetje Wals, 93 jaar, echtgen. van A. Zijp. OBDAM. Juni Getrouwd: Jan Hoedjes en Anna Rood, wed. van Remmert Jonker. Geboren: Catharina, d. van Willem Minister en Margaretha Bakker. Jacobus Petrus, z. van Petrus Joseph Dekker en Ca tharina Molenaar. Geardus, z. van Gerrit Appelman en Geertje Pater. Lucia, d van Jacob Waij en Neeltje Jonker. NicoLaas, z. van Nicolaas Mulder en Anna Melten. Anna Maria, d. van Jan Baptist van Kampen en Adriana Duijn, Antonius, z. van Pieter Schouten en Martha Grooteman. O v er leden Comelis, z. van Come lis Appelman en Elisabeth Molenaar, 8 maan- den. ZUIDSOLARWOUDE. Tuni. Ondertrouwd: Gerrit M. Met en Elisabeth van der Hurck. Comelis Mosch en Anna Sophia Woestenburg. Willem Mosch en Maria Snijders. Getrouwd Pieter Swager en Jantje Klingelaar. Geboren: Geertruida, d. van Hendrik Metselaar en Cornelia Schuijt. Clasina Elisabeth, d. van Hendricus Bemardus van der Vliet en Cornelia Schuijt. Anna, d. van Arie van Diepen en Maartje Groot. Maartje, d. van Reijer Beers en Neeltje Otsen. Trijntje, d. van Jacob Schouten en Corne lia Muller. Overleden: Trijntje Roll, wed van Pieter Kaper, 87 jaar. Margaretha van Duin, 23 jaar. Gerbrand van Steeg, 29 jaar. EIND-EXAMEN HANDELSDAO- SCHOOL. Het diploma van de Handelsdagschool te Aikmaar werd uitgereikt aan: L. Anderson, Joh. van den Bergli, J. Broer- ,sen, J. Burger, A. J. Elk, A. Lizas, II. Feld- mann, Hermina v. d. Horet, J. Kok, J. Ober, Alida Oud, S. Stikkel, Come Stoutjesdijk, P. Wagemaker, B. Westerbeke, A. van Wifli- gen, A. J. Winter, H. Wolzak, J. C. van Beek, H. J. ter Hall, A. J. van Houtura, Corrie Jan- sen, W. de Jong, Grietje Jongejans, A. Kaan, Joh. Kuipcr, O. Nes, D. v. d. Oord, C. J. Pal- fenier, H. Schrooder, C. v. d. Steal, W. Valk, A. Weisenbom en L. van Zalingp. 7 Leerlingen slaagdcn niet. COIFFEURSZAAK M. Oqg. KRAANBUURT. Het is wel een verbetering, dit nieuwe huis aan de Kraanbuurt, bij1 de oude zaak vo> geleken in de Huigbrouwerstraat, al liggen de huizen niet ver van elkaar. Het ruime ge- bouw met mooie breede trap, geriefelijke ka mers, biedt al het noodige voor het drijven van een goede zaak. Achter den winkel, waar keur. van haarnaalden, parfumeriEn en aan- verwante artikelen uitgestald liggen, evenals de met zorg gekozen voorwerpen in de etalage, vindt men de zeer ruime heerensalon, voofzien van alle gemakken, die het maxmelijk clement maar bij het scheren verlangen kan. Vijf mooie stoelen met omklapbare zittingen en verechuifbaar hoofdstel noodigen uit tot plaats nemen, heldere spiegels rondom, een lange practische tafel, waschbakken en zelfs een aardige leestafel met koperen roe vol- tooirii het geheel. Een eiken schouw met blauwe borden op den rand voldoet zeer in deze zaal. Tevens treft men er een groote kast aan, voorzien van tallooze vakjes voor ieders „scheergerei". Boven komen wij air lereeret in een mime wachtkamer, waar mak- kelijke rieten stoeltjes met fleurige kussens het witte zaaltje aardig aankleeden; het wachten moet zelfs wel minder lang duren in dit ver- trek! In de damessalon zel! ontbreekt het aan niets wat de hedendaagsche techniek op het kapperegebied leveren kan. We raden onze Alkmaareche dames aan eens een proef te ne men en dan gelijktijdig acht te slaan op het prachtige uitzicht over het geheele Verdxon- kenoord door de groote, den heelen voorkant innemende spiegelruit Nog zij vermeld, dat de verbouwing ge- schieddc onder architectuur van den heer P. N. Leguit. terwijl verder ter voltooilng mede- werkten de firma's Smit en' de Viisser, Gene- faas, Gebre. Bol en Koppens. ACTIE BAKKERSPERSONEEL Door de hoofdbestuirem van den Algem. Nederl. Bond van ArbeiderS(stere) in het Bakkers-, Chocolade- en Suikerbewefkerabe- drijf, den Nerl. R. K. Bond van Bakkers en Cacoa-, Chocolade- en Suikerbewerkera en den Centr. Nederl. Bond van Christelijke Ar- beidere(stere) in de Voedings.en Genotmid- delenbedrijven is aan het Bestuur der R. K. Bakkerspatroonsvereeniging ,St. Honor" en het Bestuur der Bakkerspatroonsvereeniging „Alcmaria" alhier het volgende schrijven ge- richt Wij hebben' hierbij de ecr ter uwer kennis te brengen, dat onze organisaties op Donder- dag 1 Juli j.L in daarvoor speciaol bdjeenge- roepen ledenvergaderingen verelag hebben uitgebracht van de besprekingen met uw be stuur op 24 Juni LL gehouden en daarbij ter kennis van onze leden hebben gebracht, dat uw bestuur bereid is, om de loonen met 2,- per week te vdfhoogen. Het resultaat der besprekingen in onze vergaderingen was zooals wij verwacht had den. Onze leden konden geen geaoegen ne men met uw vooretel, waar zulks afwijkt van de beslissing door de „Centrale Commissie .n het Bakkerebednjf" genomen, om n.L vanaf 1 Juni 1920 de minimiunloonen van de bak- nerij-arbeiders met 3 per week te verhoo gen, waaraau ook door een der belangrijkste urma's te Aikmaar, n.1. „De Alkmaaxsche Broodfabriek", bereids is voldaan. In opdracht van onze ledenvergaderingen inoeten wij u daarom beleefd doch dringend de volgende wenschen herhalen le. De mdnimumlooiiem worden te Aik maar vanaf 1 Juni, voor't eerete te rekenen op Zaterdag 5 Juni, met 3 verhoogd. 2e. Uiterlijk op 1 Augustus .s. wordt op nieuw een loonsverhooging van 1 per week toegestaan, waardoor de minimumloonen der arbeidere te Aikmaar op 32,50 per week worden gebracht, in overeenstemming met de 2de klasse der Landelijke Lonregel'ing. 3e. Ten spoedigste wordt getracht over- eenstenming te verkrijgen omtrent een rege- ling voor Aikmaar ten opzichte van een aan tal punten van arbeidsvoorwaarden, die be halve het loon, zal moeten bevatten: arbeids- duur, overwerk, vacantiedagen en ziekengeld, welke regeling tusschen patroons en arbei- ders-organ isaties wordt afgesloten en op 1 Augustus in weridng zal treden. De Hoofdbesturen van de drie arbeidera- organisaties dringen er bij uw bestuur op aan, over deze 3 punten in den loop der vol gende week een bespreking toe te staan, ten einde alsnog tot overeenstemming, te komen, terwijl wij er prijs op stellen, dat in elk ge val uiterlijk Zaterdag 10 Juli as. de ge- wenschte overeenstemming zal zijn bereikt. Onze besturen zijn bereid', indien wij uwe tijdige uitnoodiging ontvangen, ook op den middag in de volgende week een bespreking met u te houden, doch wij herhalen ons ver zoek, dat in elk geval voor of uiterlijk op Za<- terdag 10 Juli getracht moet worden, omtrent de drie boven omschreven punten met elkaar tot overeenstemming te komen. Wij zullen het meer op prijs siellen, uwe spoedige uitnoodiging voor een bespreking te mogen ontvangen, doch in elk geval zien wij voor bovengenoemden datum uw ant- woord gaarae in oijs bezit MIDDENSTANDS CREDIETBANK. Van het eene feestvierende huis naar het andere,il n'y a qu' un pas! Dat waa daar een vroolijke avond, gisteren, voor de Kraanbuurt; waren altijd maar de jubileeren- de, te openen of nieuwe zaken zoo dicht bij elkaar, het werk des verelaggerere ware be paald benijdenswaardigMaar alle gekheid ter zijde, gisterenavond te hali acht had de officieele opening plaats van de geheel nieuw ingerichte bankzaak der Algemeene Bankver- eeniging voor den Middenstand, afdeeling Aikmaar, of, kort weg, zooals iedereen zegt: de Middenstandscredietbank, wier mooie kan- toren thans gevestigd zijn aan de Huigbrou werstraat, naast die van de gisteren eveneens geopende zaak van den heer M. Olie. Reeds met een enkel woord werd in onze vorige Mi- tie melding gemaakt van de verplaatsing van de bureaux der Middenstandsbank, zoodat wij thans kunnen volstaan met de bcrichten omtrent de officieele opening, welke in het nieuwe huis geschicdde. De waar- nemend voorzitter, de heer Jb. Cloeck, heette de heeren wqlkom in de pas betrokken wo ning en wenschte wel, hoewel het gehruik was bij iets nieuws in de toekomst te zten, toch nog even een blik te slaan op het verle- den'. Hij memoroerde in korte trekken, hoe reeds in Aikmaar v66r de eigenlijke oprich- ting der Middenstandsbanken in den lande de behoefte aan een dergelijk instituut voor den kleinen handeldrijvenden en industrieelen middenstand werd gevoeld en hoe, toen in 1914 de circulaire kwam van de Algemeene Nederlandsche Gentrale te Amsterdam, die de wenschelijkheid van oprichten betoogde, hier- op teretond door verscheidene vooimannen, w.o. de heeren P. A. de Lange, Thomsen en Mr. K. A. Cohen Stuart, den stoat tot de defi- nitieve totstandkoming werd gcgeyen. Spr. bracht hulde aan de verschillende diredeuren, die in dien loop der jaren t beleid hebben ge- voerd en hunne energie aan de zaak gegeven en legde tevena den nadruk op't feit, dat de tegenwooxdige, pas benoemde dii"ecteur, de heer Thiemes, stcds bereid gevonden zal wor den de middenstandere, die zijne hulp belioe- ven en inroepen, op alle tijden van aen^ dag met raad en daad ter eiide te staan, al zijn tie kantooruren van 95. De rechtskundige ad- viseur is gevonden in mr. P. A. Offers, de no- tariszaken worden behartigd door den heer Van der Veen. Reeds zijn a kentcekenen, diat de grootere banken bedanken credieten te verleenen aan zaken met een betrekkelijk ge- ringen omzet, die overigens goed floreeren, zoodat de middensianders wijs zullen doen hun zaken naar hun eigen inrichting over te brengen, waardoor de bank een zekere reden van bestaan heeft. Met een heilwensch op de

Alkmaarsche Courant | 1920 | | pagina 2