REGEN SPAANDER Co., Aikmaar. OPHEFFINO WITTEBRCXDOICA'ARTEN, WITTEBROODAANVULLINOSKAAR- TEN EN DAGBROODKAARTEN. Volgena beschikking van het Mlnisterie van Landbouw, Nijverheia en Handel zullen met van 12 JULI a.s. de wittetftoodkaar- ten, wittebrood-aanvullingskaarten en dag- broodkaarten vervallen en zal wittebrood worden verkocht zonder inname van bons. De bruinbroodkaarten echter blijven gehand- haafft en voor bet verkrijgen van goedkoop bruinbrood zullen de boms moeten worden af- gegeven. DISTRIBUTIE VAN LEVENSMIDDE- LEN. Gedurende de week van 12 Juli tot en met 18 Juli ia geldig Bon No. 41 van de Rijks Suikerkaart. BESCHIKBAARSTELLING H. H. RIJGBOTTINES. H. H. DERBY RIJGBOTTINES h 11 Germans rijgbottines a /9.75 per paar. Elk paar volkomen gegarandeerd. Aanvra- gen aan bet DistribuEebedrijl, waar a 11 e maten nog verkrijgbaar zijn. tot al- niet met Mi- Looeduinsche Groentenveiling, riep daarop nit: „Ala Ut aardappelen bad, ging er geen een over de veiling r De Heer Slot betoogde, dat de kweekers een goeden prijs voor bun aardappelen beslist noodig hebben; immera in met de winterkool fen mrt de vroege groenten (zooals rabarber) bebben de kweekers een strop gehad. „Wel neen", riep de Heer van Marrewijk er plotseling tusschen. D® vcrontwaardigingovnr dezen introep was onbeschrijfeliik. De Minister moest ge- beel den indruk krijgen, dat wij b^m inaar wat voorkletsen, dat onze geloofwaarddgbeid ongeveer nihil was. De Heer Heringa merirte op, dat van de op 2 Juli niet gebniikte consenten er 446 bijde N.U.M. zijn binnengekomen en 170 afge- stempeld weer zijn verzonden; in bet gebeel zijn 1580 wagons uitgevoerd: rekenen wij den voorraad op 6000 wagons, dan loopt de bin- nenlandsche veodselvoorzienhig geen gevaar, indien 500 uitvoerconsenten per week worden afgegeven. De verdeeling dezer consenten ge- schiedt door de N. U. M.; in de gisteren ge- houden vergadering is de volgende circulate ontworpen: N.V. NEDERLANDSCHE UITVOER- MAATSCHAPPIJ. (Export-Centrale). 's-Gravenhage, 3 Juli, 1520. Vereenigde Kamer. Aldeeling II. BetreffendeUitvoer Vroege Aardappelen. Aan Heeren Exporteurs. Teneinde tegemoet te komen aan het be- zwaar, dat tengevolge van den huidigen maatregel ten opzkhte van den uitvoer van vroege aardappelen vele exporteurs, die dusverre geregeld hunne biiitenlandsche nemera konden bedienen, thans daartoe meer in staat zijn, zijn wij bereid, om, machtiging van Zijne Exoellentie den nister van Landbouw, Nijverheid en Handel, U voor den uitvoer van genoemd product ge durende de week van 5 tot en met 11 Jail e.k. tdtvoervergarmlngen te verleenen tot een be- perkte hoeveelheid., evenredig aan het kwan tum, hetwelk U gedurende net tifdvak van 21 Juni tot en met 2Juli IJI weriehjk hebt uitge voerd. Een gedeelte der uitvoervergunningen, die U uit dezen boofde zullen kunnen worden ver strekt, zal U Maandag e.k. reeds worden toe- gezonden, indien dien dag, v66r des nnmid- aags 4 uur, telegralisch fericht van U te on- zen kantore is binnengekomen, of, en zoo ja in welke coupures U cue toezending wenscht en mits voldoende storting daarvoor aanwezig is (deze kan telegrafisch overgemaakt wor den). Nederlandsche Uitvoermaatscbapptj, Narnens die Directie: J. DRIELSMA, Administrateur. De Heer Valslar merkte op, dat de N.U.M. zich op deze wijze eenbijiia onuitvoerbarc taak op den bala haalt; de basis, waarop de N.U.M. zich voorstelt consenten te verdeelen is onj uistimmers bij deze regeling zouden de exporteurs, die om een of andere reden weinig of niet geexporteerd bebben (b.v. op Enge- land), ook weinig of geen consenten krijgen en zou bet hun das ook in de toekomst onmo- gelijk zijn iets te doen. De Heer Ruijter achtte bet kwantum van 900 uit-te-voeren wagons, hetwelk de Heer Heringa voorstelde veel te hoog: op. deze wij ze loo pen wij het gevaar, dat er binnen eenige weken geen aardappelen meer in het binnen- land zijn; bij wil deze week het kwantum op 500 steilen en dan eena toezien, hoe de za- ken loopen. De Mbiister merkte op, dat de N.U.M. a.d- viseerde 900 wagons er uit to laten, de Heer Ruijter 500 wagons; laten we dus het gemid- dciae nemen en het aantal voor deze week op 700 bepalen; God zegene de greepl Het bezwaar van den Heer Valstar wil de Mbiister tegemoetkomen door een Commissie van Advles, die de N. U. M. bij de verdee ling der consenten zal terzijde staanin deze Commissie zullen zitting bebben de Heeren Valstar, Ruijter. van Biesum en Rens Slot. Hierna heft de Minister de zitting op. „God zegene de greepl" In dezen ultroep van den Minister teekenx zich de heele audifn- tie en de gansche regeling van de verdeeling der consenten. Er is niet de minste waarborg, dat de zaken blijven loopen, zooals bet be- hoortgaan de prijzen deze week hooger, dan krimpt de N.U.M. het aantal consenten In; loopen zc lager, dan geeft zij er meerdere af de neele uitvoer bangt dus ai van de genade der N. U. M.I De door one in overleg met den Bond van Exporteurs ontworpen regeling van overvel- ten werd nauwelijks de aandacht waardig ge- keurd; niettegenstaande de Heer Valstar deze regeling aanvuldc met het voorstel om de consenten aan de vellingen te geven, opdat zij tegelijk met de aardappelen konden worden verkocht, weigerde de Minister haar te aan- vaardenen deze weigering is voornamelijk te L. T. B. De ter en van Marrewijk op mfen, is meer dan ergerlijk. De Heer van Mar rewijk schaamde zidi met tot tweemaal toe met een interuptie ons betoog in de war te sturen, terwijl wij tocb van hem, ala voorzit- i bouding, die deze heeren, speciaal Ruij- i van Marrewijk op de audientie aanna- ter eener Veiling, die het Verpticht V< huldigt, hadden mogen verwacnten, dat bij onze VCTdediging van het veilingsystieem ha< gesteund. De Heer Ruijter echter gedroeg zich nog onsympathieker, omdat hij een dubbelzinnige rol speelde; maar kwam in wefkelijkbeid alechts op voor de belangen zijner L. T. B. Export Vereeniging. Immers slecii ts die instelling kan er bf| win- nen, indien de Minister niet 900, maar slechts 500 wagons uitliet; de prijs der aardappelen zou dan n6g lager loopen en heel de winst, door die plotselingfe verlaging van den aard- appelenprija ontstaan, zou slechts de kas zij ner Exportvereeniging ten goede zijn geko- men. De conclusie is deze: Zoo kan het niet lan- r. Er zijn exporteursbelangen en er zijn reekersbelangen en de verdediging van bei- den kan niet in fefen hand berusten. Wil onze Organisatie succes bebben en re den van bestaan, dan moet zij gevrijwaard zijn voor verraad in den rug; dan moet aan haar, en aan haar alleen de behartiging der kweekersbelangen worden overgelaten. Loopen deze kweekersbelangen parallel met die der exporteurs, dan weet het Bestuur on- zer Qrganisatie samenwerking te vinden. Loopen ze niet parallel, maar zijn ze tegen- overgesteld, dan kan de Organisatie geen eede naast zich dulden. Reeds heeft de N. U. M. onze bezwaren te- gen de regeling erkend en is er gedeeltelijk aan tegemoetgekomenblijkens onaerstaanae publikatie kunnen ook exporteurs. die tot nu toe weinig of niet geexporteerd hebben en dus weinig of geen consenten zouden verkrijgen, op meerdere consenten rekenen. Wilvertrou- •- regeling nog wen dat de volgende week de meer zal veranderen. hi de ochtendbladen van 6 Juli brengt de N.U.M. ter kennis van belanghebbenden, dat zij in staat is, vergunningen voor den uitvoer van een zeer oepprkte hoeveelheid vroege aardappelen te endosseeren aan de exporteurs welke tot dusverre door bijzon- dere omstandigheden, te haren beoordee- ling, niet de beschikking over zoodanige uitvoervergunningen hebben verkregen. Endosseering als bovenbedoeld zal ge- schieden onder de door genoemde maat- schappij op 3 Juli gepubliceerde voorwaar- dem. Aanvragen om uitvoervergunningen als bovenbedoeld moeten met inachtneming de zer voorwaarden uiterlijk op 6 Juli 1920 ten kantore van meergenoemde maatschap- pij zijn binnengekomen. De aanvragera hebben er rekening mede te houden, dat de uit dezen hoofde te ver leenen vergunningen voor uitvoer van vroe- van dezen Ten si stig in sprake kan zijn. wordt belanghebbenden era- stig in overweging gegeven, om, ter voor- koming van teletiretellingen, zich van trans- acties m verband met den onderwerpelijken export te onthouden, alvorens zij zekerbeid hebben, voor welke hoeveelheid hun uit- voervergunning wordt verleend. I Dit is de gescniedenis die zich Zaterdag afspeelde. D"e minister was met zijn adviseure niet onwelwillend. Ook spreker's indruk was, dat wij in den grond geboord zijn door L. T. B grifl minister bleven weEover. de afgevaardigden van den Enkele B. ieven over de houding van den Toen de aardappelen zakten, mooter de consumientenT6 cent blijven betalen. De klein- handel verdient 80 fe 100 pet. en spr. oordeeL- de het gewenscht, daar den minister op te wijzen; dit zou de oogen van de klagers in de Kamer en de gemeen teradeni openen. De heer Slot (Warmenbuizen) was van nieeniog, dat de minister den tuinbouwera den nek wil omdraaien. Spr. herinnerde aan de verrotting van de groente en de uitvoer ipolitiek inzake de aardappelen, het vorig jaar gevolgd. 90 pet van de tuinbouwera zijn axbeidc-ra. De minister kan bij de inspec- teura van de beLastingen vememen, dat ons bedrijifi niet meer loonend te maken is. Spr. stelt geen vertrouwen meer in den minister, die op het oogenblik zeer ongemotiveerd ia Ieder heeft het recht ongelimiteerde winsten te maken. De bouwera worden echter aan ban-# den gelegd en spr. wil cLaarom de zaak stop' zetten, tot den minister hiervoor gebukt is. iESj laat liever de zaak verroittcn, dan zich nog langer te laten trappen door den ininisr- ter. (Applaus). De heer Schoenmaker (de Streek) oordeelde, dat de minister nu de voedselvoorziening meer in gevaar bracht Z. L deed hij beter zooveel mogelijk consenten te geven. De heer Kuiper was het met den beer Slot eens. Hij begreep de motieven van den- mi nister wed. Hij is bang voor relletjes, maar tergt den bouwera can relletjes te maken. Voor dezen prijs kan het niet. Spr. is direc- teur van de Boeren leenbank te Enkhuizcn en weet, dat de toestand onder de bouwera niet sch'itterend is. Ook voor de kunstmest heeft hij meer debiteuren in het boek als andere ja- ren. De winsten die gemaakt kunnen worden, behooren in de zakken van de tuindera en niet in die van de exporteurs. Ook de tuin- n kaas dera wil ten boter en hun brood Het ovcrveilsysteem had volgens ons allies voor, maar als dc minister dit niet heeft ge- wild, dan had bij ons toch de consenten kun nen verstrekken en dan had' de waarde van, het troduct in de zakken van de tuindera en weekera gekomen. Hij wilde ook dit niet en wij konden met een uiitvoer van 750 waggons de zaak niet gaande houden. De laatste 10 da- gen tevoren waren reeds 180 waggons per flag uitgevoerd en nu, in het hart van de cam- pagne, ging het zeker niet met 125 waggons per dag. Wij hoopten, dat in het midden der week uitkomst zou komen. Gisteravond deden onze mannen in den Haag nog alles. Wij wisten, dat de consenten op waren en wisten dat wij heden voor ons product niet meer kregen dan 4 h 5 cent. Het koopen op risico cischt moed, omdat ze in 3 dagen waardeloos kunnen zijn. Wij bcsloten toch dc aardappelen onder de 10 cent te houden. Wij deden dit om te voor- kornen, dat de nieuwe consenten alleen het voordcel aan den handel bracht. Door ons werd er met kracht op gewezen, dat wij groote consenten noodig hadden, dat wij groote stroppen' hadden gelodcni, dat het vorig jaar 9200 waggons werden uitgevoerd, dat thans de oogst minder is, maar dat er zeker 6000 uit zullen kunnen. Er waren nog maar 1500 uitgevoerd en v66r den 25sten Juli moeten er dutf nog 4500 uit of 1500 per week. Wij vragen daarom met ket oog op de iziekte en de 2c toelt een hoog kwantum voor de lste week en zeiden houdt desnoods die laatste week voor ihel binnenland vast. De mi nister zeidc kort: ,Jk doe hot niet" an1 ddit sternde ons bitter tegenover den minister. Spr. zag de 20001) tuindera voor zich en zag dat ae winsten van hun noestcn vlijt slechts ten goodie zouden komen aan die ex porteurs. Spr. weet, dat nu al in' de verschilllende polders vroege winteraoorten gerooid wor den1. iDe oogst is 3 weken- vroeger en de vrees, dat er einde Juli geen aardappelen zul len zij|n is dus omgegrond. Spr. wilde over den aanval in den rug door den L. T. B. op deze vergadering zwijgen. Wij kunnen onze houding ten dien aanzien nader ouderzoekm. Thans is het: „hoe ko men wij er uit" en epr Jieeft ten dien aanzien een verblijdiende mededeeling. -Een half uur v66r de vergadering vernam ,hij van den heer Valstar iets over de regeling voor dc volgende week en vernam tevens, dat ,voor dteze week nog 400 waggons uit mogen. Voor deze week zijn wij daiardoor uit de ml- stre, al lijkt het spr. een raadsel hoe het ge- beuren moet, aangezien wij zelve de consen ten moeten verhandelen. Sprdker noodigde den heer Valstar pet vliegtuig ter vergadering, doch hij zal tracli- ten cxm 7 uur hier per auto te zijn. (Applaus). De heer Prins dacht, dat het standpunt van den minister, tweeferlei kon zijn: lste de bin nen landsche voorziening, waarvoor spr. geen tekort vreest, en 2de dat de minister 75 cent per dag en per gezin van 5 person en voor aardappelen te hoog is. Spr. gevoelde daar ,Spr. is v66r krachfige middelen. (Applaus) De (beer de Vries (HSlversum) protesteerde er -tegen, dait alles zuijgt en plukt aan den land bouw. Spr. leverde daarover een betoog en becijferde welke winsten de exporteurs ma ken In Berlijn wordt 22 cent per K.G. Hol- lndsch geld betaald en wij krijgen maar 7 ct. Spr. oordeelde het noodig dergelijke praktij- ken de wereld uit te helped. De voorzitter ineende, dat de onderwerpenr: „de winsten van den kleinhandel en de ex porteurs", interessant waren, maar meende, dat men tot het onderwerp moest blijven. Waar is het, dat de minister de exporteurs de winsten in de schoot werpt In ons midden is een exporteutr, die daardoor de laatste we ken reuzenwinsten maakte en zelve deze wijze van doen van den minister verfoeit. De heer Prins meende, dait de inlandsche prijzen wel van invloed zijn. Spr. bejammer- de het, dat de minister er net vorig jaar er niet aan dacht, toen de kool verrotre, de tuin dera te steunen. Het kan den minister niets schelen of de bouwera genoeg krijgen om van te leven. Tal van bouwera konden hun hoofd reeds niet boven water houden. Spr. wilde dit onder de aandacht van den minister bren- gen. De voorzitter decide mede, dat het bestuur dit ook gewild had en verzodht den secretaris het telegram voor te lezen, waarin hij tot bdjh woning van de vergadering werd uitgenoo- dig4- De minister had echter geen vertegenwoor- di^r gezonden. heer Q iff en vroeg hoe de houding van de .commissies buiten Noord-Holland was. De houding van het Centraal Bureau was spr. niet bevallen. Spr. had het radicaler ge- vonden, dat het Bureau de vorige week gead- viseerd had de zaak stop te zetten. Nu, in den critieken tijd, is dit zeer moeilijk. Wij moeten bedenken, dat velen met bunders aardappelen zitten. De voorzitter herinnerde aan het stukje geschiedenis, het vorig jaar doorgemaaki Ook toen liet de minister ons lang wachten Wij geven een manifest uit en wij weten, dat al zou de organisatie tot sropzetting hebben besloten, dat men alien niet had medegekre- gen. Wij hebben dit voor oogen gehouden en vonden daarom niet den moed thans te advir seeren de zaak stop te zetten. Spr. nam den heer Cliffen d'iens oordeel niet kwalijk. Zat hij niet in de commissie, dan zou hij ook zoo hebben gesproken. Het is een treurig verloop, maar wij hebben alles gedaan om aardappelen weg te krijgen en prijzen daarvoor te bekomen. De heer Cliffen meende, dat v66r een paar weken,' toen Noord-Holland alleen de aan- voerder was, op den minister had kunnen zb- gievieren. Nu is het weer niet gunstig om stop te zetten. Dit had met de gunstigste da gen moeten gebeuren, want van deze minister kan men alles verwachten. Hij wil ons weer treffeni. De voorzitter zeide, dat de stopzetting reeds eerder onder de oogen was gezien. Men hoopte op een uitkomst in het midden der week. Het was ons te doen1 om het succes. Spr. ging. wel volmaakt male met de heeren Slot, Kuiper en Cliffen. Reeds den lsten dag trapte de minister ons op het hart, Als leidera hebben wij echter met d® te rekenen. De heer „Noordcr Marl belangen van a lien Ootjera, voorzitter Marktbond", coostatoej nr. Kuiper reeds veel gezegd had van hetgeon van den ccxnstateerde, dat die veel voor, maar winst?" vroeg: „waar blijft die hij had'willen zeggeni Spar, ging de zaak na. Waarmede hebben wij dat vercfiend? zeide hij. Is dat omdat wij de laatste jaren, over- eenkomstig onze plicnt, aan de voedselvoor ziening van Nederland met moeite gewerkt. hebben? Dat de minister niet met die man nen van de organisatie overleg had gepleegd, griefde spr. ten zeerate. (Applaus). De heer Zeeman (Zuidscharwoude) was met dai heer Slot (Wannenhuizcn) slecht te spreken over de houding van den minister, Spr. deelde mede, dat ook het bezoek van 9 burgemeesters deze week bij den minister tot niets leidde. Zoodra wij winsten kunnen ma ken, worden wij aan banden gelegd. Met de kool, die nu al staat te draaien, waardoor voor een mindere opbrengst een hoogere prijs brengst gemaakt zal moeten worden,,- staat ons ook wat te wachten. De minister staat on der den invloed* van de consumenten te Am sterdam. De groentevoorziening dreugt daar niet. Zoolang men niet tot een andere voor- zieningssystecm komt, krifgt men daar geen producten tegen een behoorlijke winst. Er zijn te veel tusschenpersonen en daarom hebben die hoofdelijk niet te veel. Het eenige middel om uit die misfere te komen oordeelde spreker 3 dagen stopzetten. De voorzitter oordeelde het noodig te laten uitkomen, dat hij in den aanvang der confe rence billijk was. Onwelwillend was hij daar niet. De menschen van de L T. B. vteleo cms daar in den rug aan. De heer Kuiper vroeg waarom de adviseura niet wilden, dat die consenten over de veilings- vereenigingen gin^en. Was dit geschiiedi, dan was de winst in de zakken van de tuin dera gekomen. Spr. was overtuigd, dat de adk viseura er tegen waren, omdat men, doordat men niet fefen is, alles niet over de veilingen laat gaan. De heer de Vries wilde het bestuur machti-. gen naar bevind van zaken te handelen. Dit moet weten dat de bouwera achter hem scaan. In ieder geval moet getracht worden, dat de consenten over de ve'ilingen gaan. De heer Slot (Wannenhuizen) oordeelde, dat het „God zegene .de greep" reeds teeken- de, dat de minister een karikatuur van een minister is. Macht tegenover macht moet er gesteld worden. Spr. bleef er bij, dat de zaak jpgezet moest worden tot de minister bij ons kcwnt De voorzitter stelde voor de vergadering te schorsen totdat dfe heer Valstar met nadere mededeelingen kwam. De heer Zeeman Jr. oordeelde het noodig, dat voor het stopzetten de zaak overzien werd. Het Centraal Bureau kan op den tuin dera niet aan. Men is niet eensgezind genoeg en zoolang kan men niet slagen. Spr. oor- delde het goed gezien van het Centraal Be stuur om een voorzichtige houding aan te ne men'. De rampen moeten eerat over die tuin dera komen, om de woorden van het „Eenr drachf maakt macht" te leeren begrijpen. De heer Treur (Hoolddorp) zeide, dat vele bouwera ten zijnent van meening zijn, dat ze de aardappelen wel voor 10 cent kunnen te- len. Men zal in znij gemeente er niet voor te vinden zijn de aardappelen op te houden. Den voorzitter speet heU dat de menschen van den heer Treur niet ter vergadering wa ren1. Door onze maatregelen wordt er 10 ct emaakt, anders waren ze teruggevlogen tot en 5 cent Spr. kan niet anders dan zijn diepe verontwaardiging uiten over de hou ding van de boeren in de Haarlemmermeer. (Krachtig applaups). De heer Treus had alle waardeering voor het werk van het Centraal Bureau, maar zijin menschen zien dit niet zoo. De heer Cliffen had ook waardeering voor het Centraal Bureau, maar nu is het de vraag wat moet men doen1? Spr.'s meening is, dat men de vorige week gunstiger de zaak stop had kunnen zetten, maar hij wilde het des- noods ook nog hu. De voorzitter meende, dat de emst van het oogenblik iets anders eischte dan een1 discus- sie of het Centraal Bureau al of niet juist ge zien had1. De heer Singer (Avenhorn) betoogde, dat het beter was dat men' dadelijk dood gingi, dan langzaam doodgemaakt te worden. De landman past voor (fen tijd van v66r 20 jaar, toen hij gebukt ging onder die borgtochtoi en niets dan een pijp tabak en een stuk rogge- brood kon bekomen. Niet terug, dan maar dadeijk dood1, zeide spr. (Applaus). De heer Visser (Koedijk) betoogde, dat de macht aan de tuinbouwera was. Spr. wildJe naar den minister gaan en zeggen„Wij vrar gen' een bestaan en krijgen wij dat niet, dan doen wij niets meer." (Aplaus). De heer Valstar kwam ter vergadering], waarop deze 10 minuten werd geschoret. Na heropening heette de voorzitter den heer Valstar hartelijk wdkam en bracljt hem dank voor hetgeen hij dezen dag voor ae tuin dera had beredcL De heer Valstar verzocht.de pers van zijn vcrslag niets andere mede te deelen dan dat hij heaen in een onderhoud met den minister, dat van 12 tot 4 uur duurde, had bereikt, dat hem voor deze week, dus voor Vrijdag en Zar terdag, 400 consenten1 voor 400 waggons aardappelen verstrekt waren, zoodat men die gister overgebleven aardappelen en de te rooien aardappelen kan afzetten. Voor de vol gende week zullen meerdere consenten aan tie exporteurs verstrekt worden, doch op een wijze, dat de buitensporige winsten voar hen niet meer zullen voorkomen. Het bestuiur zou met de vertegenwoordigers van de ex- porteursorganisatie des avonds een regeling treffen, can morgen (Vrijdag) alle aan te voe- ren aardappelen fe 10 cent per K.G. af te ne men. De meerdere opbrengst zou gebruilkt worden om, gehoord ae organisaties, de ver- lieszen te dekken van hen die geleden hadden door de verkeerde regeling. De voorzitter meende, dat men, hoewel niet voldaan, toch den heer Valstar voor het he- den bereikte dankbaar kan zijn. Spr. vroeg hoe het gaan moest met de con senten voor de 400 waggons. De heer Keizer vroeg of het niet mogelijk was, den minister te overtuigen, dat de con senten aan de Veilingsvereemging werden ge geven. Nu wordt er in consenten gehandeld en deze brengen wol 100 op. De heer Valstar zeide, dat dc minister niet wil, dat de consenten aan dc Veilingsvereetii- gingen worden gegeven. De consenten zijn nu reeds hondcraen guldens waard. De wijze waarop de consenten de volgende week wor den verstrekt. zullen de buitensporige win sten echter met meer toclaten. Ovef ae wijze van consentenverstrekking wilde spr. nog wel eens napleiten. Als de regeling bekend wordt, zal men crkennen, dat ze veel gunstiger voor de tuindera is geworden. Spr. deed' ecu beroep op de vergaderingi, om de eigen zaak niet te bederven. Spr. moet de 400 waggons, waarvoor deze week nog consent is gegeven, zelf exportceren en hij hoopte, dat ait morgen mogelijk zal blij- ken. (Applaus). De heer Slot (Warmenhuizen) bleef den minister wantrouwen en1 vroeg of de zeker- heid bestaat, dat men de volgende week over voldoende consenten kan beschikken. De voorzitter vroeg of het veratandig was te gaan pleiten over de vraag voor de volgen de week, nu men' voor de volgende 2 dagen over 400 consenten beschikt. De oveigehour i den aardappelen en die men de volgende twee dagen krijgt, kan' men nu alvast kwijit. Na eene bespreking over details zeide de voorzitter, dat men het ver^ouwen aan het bestuur moest geven om de zaak af te wikke- len in comite, zij het dan nog dezen avond. Wij moeten de 400 waggons aardappelen tot waarde brengen. De aankoop moet ge- schieden k 10 cent, maar hoe komen wij aan 1 de meerwaarde? Besloten werd het bestuur te machtigen de zaak te regelen, zooals dit het beste kon ge- schieden. Spr. gaf de verzekering, dat wanneer de pessimistische gedachte van den heer Slot (Warmenhuizen) bewaarfieid wordt, de hee ren weer bijeen zouden worden geroepen. Spr. verzoeht de vertegenwoordigers van den handel te blijven en sloot bierop de vergade ring. HANDE L A'RENt INI BOUW- MATERIALEN. In hotel v. d. Burg te Apeldoorn is de air gemeene vergadering gehouden van de vex- x eeniiging van handelaren in bouwmaterialen in Nederland IDe voorzitter, de heer Van Wijngaarden, vestigde in zijn opmingswoord1 de aandacht op de opine rkiiigail van den voorzitter van den Nederlandschen Aannemerebond in zake de prijsopdirijiving do" bouiwmaterialen door de handelarenj welke in het algemeen uitge- sproken bewering zi. veel kwaad kan doen. Ten slotte gaf de heer Van Wijngaarden 'n pieidooi voor reorganisatie der iMlaatschappdj van Nijverheid tot Maatschappij, van- Nijver heid en Handel. Met betrekking tot de uirfsluiitimg in de bouiwvakken adviseerde het bestuur nogmiaals tot samenwerking met de patroons al zullen eenige misstanden ten aanzien van den han del in bouwmaterialen moeten uit den weg geruimd. Miedegededd werd nog dat tot adjunct-se- cretaris-admiinistrateur is benoemd de heer O. Bettinga. HARDDRAVERIJ ZAANDAM. Op deze haxddraverij. werden de volgende prijzen behaald: le prijs „Favoritien" van' J. v. d. Zel tie Bovenkarspel, berijder de heer Tj. Witteveen; 3e prijs Vitesse", van den heer N. Schenner- hom, te Aikmaar, berijder eigenaar. L1CHT OP? Hedenavond te 9.50 uur licht op voor rij- wieien en andere voertuigen. PREDIKBEURTEN Groote kerk v.m. 10 u., Ds. Verwaal, Be- diening EL Avondmaal, 's avonds 6 uur, Da Verwaal, Dankzeggging Heilig Avondmaal. Kapel Kerk, v.m. 10 uur, Ds. de Pree, be- diening van den H. Hoop. Evangelisch-Luthersche Kerk, geen dienst. Doopsgezinde Kerk, Ds. Westra. Remonstiuitsch-Gereformeerde Kerk, v.m. 10>i uur, Ds. W. J. Wegerif van Dordrecht. Gereformeerde kerk, v.m. 10 uur, Ds. H. Meijer, 's avonds 5.30 uur, Ds. H. Meijer. Heidelb. Cat. Zond. 20. LEGER DES HE1LS. Zondag fl Juli v.m. 10 uur, Heiliging- dienst, n.m. acht uur verlossingsamenkomst. Woensdag L4 en Donderdag 15 Juli 's avonds om acht uur, verlossingsamen- komsten. P. S. Namiddag half vier openluchtsamen- kmst te Egmond aan Zee. AKERSLOOT, v.m. 10 uur, ds. Bakker. BERGEN, Kapel Elim, half eif, Ds. G. H. Ledeboer uit Amsterdam. Nam. half vijf: Mededeelingen door den- zelfde over zijn reds naar Hongarije in de vo rige maand. Toegang vrij. BERGEN AAN ZEE, v.m. 10.15 u., Ds. J. J. van der Wall van Breda. BERGEN, v.m. 10 uur, ds. v. d. Kieboom. EG MO ND-BINNEN, v.m. 10 uur, de hr. Zwiep, cand. GROOT-SCHERMER, vjm. 10 uur, ds. Franck. H-HUGOWAARD, vmi. 9K uur, ds. Broekema. HEILOO, v.m. 10 uur, ds. Eilerta da Haan. Evangelisatielokaal, van. 10 u., Ds. G. Vis ser van Enkhuizen. HENSBROEK, v.m. 10 urn-, ds. v. Dooren. KOEDIJK, v.m. 10 uur, ds. v. Meuia. LIMMEN, v.m. 9uur, ds. Bosch. N.-SCHARWOUDE, geen dienst, vacatu- re. OBDAM, v.m. 10 uur, ds. Kruizinga, Doop. OTERLEEK, v.m. 10 uur, ds. Boers. OUDKARSPEL, v.m. 9X uur, ds. de Leeuw. OUDORP, v.m. 10 uur, ds. Groot. RIJP (DE), geen dienst. SCHOORL, n.m. 7 uur, Zangdienst. STOMPETOREN, v.m. 10 uur, Ds. Heep. URSEM, v.m. 10 uur, ds. Groenewold. ZUID-SCHARWOUDE, v.m. 9X uur, ds. Staal. ZUID-SCHERMER, nm. 8 uur, ds. Boers. JASSEN MANTELS H0EDJES MATAMAC IlLEBIOERKOOP. Gemengd Meuws DE UITVOER VAN NIEUWE AARDAPPELEN. De burgemeesters benoorden Aikmaar mochten naar aanleiding van bun telegram en pereoonlijlk bezoek bij den minister - van lanabouw omtrent vooralellen voor onbe- perkte uitvoer van aardappelen het volgende antwoord, dat geadresseerd was aan den burgemeester van Koedijk, ontvangen: In antwoord op nevensvermeld telegram met medeonderteekening van uw ambigenoo- ten uit Wannenhuizen, St Maarten, Haring- carspel, Zijlpe, Oudcarspel, Noordscharwouy- de, Heerhugowaard en St. Pancras, heb ik de eer u mede te deelen, zulks in overeenstem- ming met de besprekingen met u gevoerd op Maandag j.L, dat reedls maatregelen zijn ge- uomen om dien uitvoer van vroege aardappe len tot flinke kwantums weer mogelijk te ma ken en1 dat ook bij de verdere te nemen maat regelen-, in deze aangelegenheidi, met de be langen der producenten ernstig rekening- zal worden gehouden. w. g.) De Minister van landbouw, en Nijverheid, VAN IJSSE SELSTEIJN. ProYincijLal Niouws UIT BERGEN. RSjlwieldieven hebben' in deze gemeente we- derom hun slag geolaigen. Uit een' sehiuurtje werdien dezer dagen weer 2 rijlwielem onib- vreennd. Ondanks kie ijVerige nasporingeii der gemeente-politie is het tot heden niet gelukt van deni aader of dadera eenig spoor te ont- dekken. De b randstoffencommissie liet gisteren te Bergen aan Zee 40 H.L. gascokes unbeslag nemen, die zonder .vergunningsbewijB uit een O.

Alkmaarsche Courant | 1920 | | pagina 2