DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Wo. 183. Es Honderd twee en twintigste Jaargang. 1900 WOENSDAG 14 JULI. r DM hum hwtan) »M 2 Madw. ^fMFm^f^mSaSSBSSiSSimBm^B^SmWSSSBSSm Deze Conrant word! ELKEN AVOND, behalve op Zon- en Feesfdageo, nitgegeven. Abonnemenisprijs b$ vooruitbetalifig per 3 maanden root Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk f 22S0. Aizonderlqke en bew^snnmmers 5 cents. Prfis der gewone Advertentila. Per regel 0.25, bf grooie contracfen rabat Oroote letters naar piaatsrnlmte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrokkerg vfh. HERMa. COSTEB ZOON, Voordam C 9. Telefoonmimtner 3. Telefoonnr. Bedactie 33. Dlrecteur i 0. H. KRAK. Hoofdrodacteur i TJ. N. ADEMA. Buitenlandscli Overzicht Het blijft in Spa nog een loven en biedrn, waarbij beide partijen wel wat zullen moeten toegeven. Men was Maandag nog sleehts over een verschii van drie en een half millioen ton ko- 'len per jaar aan het debatteeren. Duitschland wil, wanneer het voldoende voedingsmiddelen voor ziin mijnwerkers ont- vangt 17 millioen ton kolen per maand leve- ren en de geallieerden verlangen 2 millioen' ton per maand. Millerand is besloten, heden den 14en Juli in Spa te blijven, omda hij daar toch meer voor Framkrijk zal kunnen doen dan wanneer hij, naar Parijs gegaan was, om er den ver- jaardag van de bestorming van de Bastille ntee te vieren. Oisteravond waren de confereerenden het te Spa weer hopeloos oneens. De Duitscne industrieelen verlangden geld of crediet voor de kolcn, om zoodoende voedsel en bleeding voor de arbeidens te heb ben en daardoor de productie weer te kunnen .vergrooten. De Duitschers beseffen heel goed, dat zij de macht voor een gi'oot deel in handen heb- ben, daar niemaad de kolen met geweld uit den Duitschen grond kan halen. 9 Maar de geallieerden rinikelen weer met de sabel en hebben de militaire ldders ontbo- den om aan hun eischen kracht bij te zetten. In petit comite hebben de Duitschers een heel uitvoerige schets van den toestand in hun land gegeven. Later had een bespreking van ministers plaats, waarbij het minder vriendschappelijik en vertrouwelijk toeging. Von Simons was in zijm toelichtingen niet erg gelukkig en de voorzitter Delacroix be- toogde dat het zoo niet verder ging. De En tente had een groot gedeelte van haar recht op de kolen reeds laten schieten en nog wil- den de Duitschers hunne verplichtingen niet vervullen. Dc zitting werd dus als hopeloos opgegeven en een tijd voor een volgenae biji- eenkomat werd niet bepaald. Van 'Entente ziijde heelt men daama Foch en maarschalk Wilson als boemanncn naar Spa geroepen. Laat men het conflict nu aan den eenen kant uitvecbten door Stinmes met zijn onver- zettelijkheid en aan den anderen kant door Foch met zijn militaire argumenten, dan valt er weinig goeds te verwachten. OGRLOGSBRIUIDEN Uit Wladiwostock zSjirn te San Francisco 200 Russische bruiiden van Amerikaansche soldiaten gearriveerd aan boord van het leger- transportschip Madalaska, waarop zich ook de echtgenooten bevaniden. Het Amerikaan- eche Roadie Kruis zal voor 'deze vrouwen zor- i, tot het oogenblik, dat deze sokjaten uit De Duitsche voorstellen ziin als volgt: le. Vanaf October 1920 56.000 ton werkd. per kdag of 1.400.000 ton per maand. 2e. Vanaf October 1921 68.000 ton per werkdag of 1.700.000 ton per maand, en dit alleen, als men de voedingstoestand kan ver- beteren, en arbeiderewoningen kan doen bou- wen. De voornaamste oorzaak van de ver- mindering van de productie in de mijnen is de toestand van Opper-Silezie, dat hisitorisch van Duitschland afhangt, en waarvan de ko- lenmiijnen, volgens meening: van Von Simons, veel beter ziulleni worden geexploiteerd door de Duitschers dan door de Polen. Dat Von1 Simons Opper-Silezifi aanhaalde is niet in goede aarde gevallen. De conferentie werd geschorst, omdat de Duitschers, volgens Delacroix, een volkomen ontoereikend aanbod deden. De Polen zitten nog leelijk in het nauw. De Bolsjewiki trokken' te Dunaburg hun linker vleugel om, braken in de richting van Brest-Litofsk door hun centrum en sneden bij Rovnc den uiterstcn rechtervleugel der Polen af. Wel snelt alles wat weerbaar is in Polen te hulp, maar men mist daar de noodige uit- rustingstukken en wapenen. /Reeds komt uit Warschau het bericht, dat de Bolsjewiki Minsk bezet hebben. Volgens het Fransche blad Information" en ,^Pris-midi" zou de sovjet-regeering weige- ren de vijandelijkheden tegen Polen op ver- zoek der geallieerden te schorsen. Bnitenland DE E'NGELSCHE ARBIEIDiERS EN 1ERLAND. Het buitengewoon vakvereenigingscongres heeft met 2.676.000 tegen 1.916:000 steminen het voorstel verworpen om een stakingspoli- tiek te volgen teneinde de regeering te dwin- gien tot het tcrugtirekkea der troepen uit Ier- land. De resolutie van de spoorwegmannen werd daarop aangenomen met 1.953.000 tegen 1.759.000 stemmen. Een door d^ mijnwer- kersfederatio ingediend amendement op het voorstel van den spoonvegbond werd behan- deld als een afzonderlijke resolutie, die de te- rugroeping dfer Engelsclie troepen uit Ierland vorderde, alsmede het staken van de verzen- ding van wapens en munitie naar Ierland en naar staten die oorlog tegen Sovjet-Rusland voeren, en, bijaldien ae Engelsche regeering daaraan niet voldoet, stelde de resolutie voor, een stemming door de vakbonden te laten houden over de afkondiging van de algemee- ne* werkstaking en dit voorstel werd met 2.760.000 tegen 1.6360.000 stemmen aange nomen. ien d'ienst zullen zijn ontslagen. Van deze vrouwen hadden velen twee of drie kinder en; een vrouw tod er zelfs acbt. JAPAN EN ENGELA'ND. ;De Daily Mail meldt, dat de Britsche en Japansche regeeringen den Volkenbond heb ben medegedeeld dat zij het Engelsch-Japan- sche bondgenootschap voor een jaar her- nieuwd hebben. (Het zal voortaan jaarlijiks hemieuwd kun nen worden. NA DE VOL'KSSTEMJMIING IN WEST- BN OOST-PRULSEN. De rijkspresident Ebent en de rijlkslkanselier Fehrenbach hebben aan Iden Opper-president van Koningsbergen, aan de staatscommissa- rissen von Oiay en Baudissen, en aan alle Duitschers van Oost en West-Pruisen den dank van het Rijk betuigd voor de getrouw- heid aan het vaderland. Zij verklaren, dat de uiitslag van de vodksstemmiing een lichtstraal in de emstige, donkere tiiklen is. EEN MISLUKTIE AANSL'AG OP HINDEINBURG. Die Hannoversche Kurier meldt: Maandag- avond drong een twintigjarig jongmensch de wooing van' veldmaarschallk von iriindenburg binneni. Toen de veldmaarsctolk om zijn be- diend'e wilde roepen ontstond er met den in- dr'nger een langdurige, hardnekkige worste- ling. Plotseling trok de indringer een' revol ver en loste een schot op den vddlmaarschalk, lat edhter miste. Het gelukte den misidladiger ten- slotte zich los te rulkken en te ontkomen zander herkenSdl te zijn. Klaarblijkelijk behoor- de hij tot een bende, die voornemens was bij von 'Hindenburg in te bneken. EEN RELLETJlE TE 9PA. (Maamdagavondi gingen Stoklossa, de ver- tegenwoorddger. van bet Woi ff-agentsch ap, werkzaam aan den persidienst van de Duit sche afvaardliging, itckardt, hoofdredacteur van het Hamburger Fremdenblatt en de oud- minister Dernburg over het Pouhon-plein te Spa, toen een Belgisch millitair 1 men zegt, dat het een off icier was uitricp„Moffen (boches) en hun deni toegang tot een koffie- huds wilde beletten.'De kreet van dien militair had de enkele menschen, die er in de buurt waren, te hoop geroepen en een onbekende bracht Stoklossa met een stok een slag op den nek toe. Er ontstond opschudiding, waataan een Belgisch' soldaat en Aimerikaansche jour- nalisten, die uit een dansgelegehheid kwa- mien, een1 eindl maafcte. De kwetsuur van Stok lossa is niet ernstig. Hlijl heeft bij het Duit- sdie gezantschiap een klacht ingediend. FRANSGH OORI.OGSSOHIP NAAR ANTWERPEN. De Fransche kruiser „Marseillaise", die ter gelegenheid van den Franschen nationalen feestdag van 14 Juli een beZoek aan Antwer- pen gaat brengen, was gisteravond ongeveer 10 uur nabij Vlissingen en heeft met toestem- ming onzer regeering de reis naar Antwerpen voortgezet. EEN LANGE3R LIEVEN. Profesor Wilhelm iHux. de diirecteur van het ademhaliings-instituut der univcrsiteit te Berlijn, heeft de proefnemingen van professor Steiner een verjongingsbuur voortgezet. 'Hij heeft hiervoor drie methoden ontworpen, waarvan <fe uitweodige de beste en eenvou- digste is. Mien bezigt bij1 deze behandding een van zekere dieren afkomstig serum. iDe proef werd o.a. genomen op een map Van 44-jarigen leeffcijd, diie leed aan alger ne lichaamszwakte en niet tot geregelden ar- bedd in staat was, doch volkomen weid ge- nezen. Bij' de vrouwen wordt het serum- met behulp van Rontgen-stralen in de derleider gebradht. Elen op deze wijae behanddde vrouw vertoonde na eenigea tijd een opmerke- lijke verjonging van haar uiteriijk en kreeg haar voile Hdiaams- en geestkracht weer te- FUffet aantal der bdjl menschelijke wezens ver- kregen resultaten is nog gering, doch de vele op dieren genomen proeven toonien' duidelijk aani, dat de resultaten uitstekend zijn. Of zij bij tnenschen dezeWde zullen zijn, moet de toe- komst nog leeren. E)e behandding moet den levensdtnir met ongeveer 1/4 verlmgen. Een 70-jarigen man toonde in twee jaren tijd onder behandding een aanzienilijke voonuitgang naar lichaam en geest. 'Het is daardoor dus mogeldjk de levens- auur van den mensch te verlengen en' het af- scheid van het aardsche tranendal uit te del- len. EEN VERKLARING VAN ^ENIN. „Rusland heeft ons heden noodig wij zullen Rusland morgen noodig hebben." Dit was de boodschap van de Britsche Arbeiders- delegatie uit Rusland aan een drukke verga- ,derlng, welke te Londen werd gehouden. De heer Lansbury presideerdc de vergade- ring, meldt de „Times", welke geopedd werd met het zingen van ,,Thei Red Flag'. Er werd "een motie aangenomen, in welke geprotesteerd wordit tegen de dubbelzdnnige houding van Churchill en de Engelsche re geering in de politick ten opzichte van Rus land. Albert Williams deelde mede, in het Krem lin met Lenin te hebben gesproken, die hem verklaarde: „Ga terug en vertel hetgeen u ge- zien hebt, maar wanneer u de toestanden in Proletarisch Ruslandy beschouwt, vergelijk ze dan niet met die in Groot-BrittanniS op he den. 'Vergelijk ze met de toestanden in die deelen van Rusland, welke van het Oude Rus-, land znij losgescheurd en nu de kapitalisti- sche deelen van Rusland uiimaken." NIEUWE PRESIDENTSVERKIE- ZINGEN IN FRANKRIJK? De correspondent van de „Etoile Beige" eeint aan' zdjni blad, dat te Parijs offideus de verkiezingscampagne voor het presidentschap is aangevangen. Wanneer het pa dement weer te Versaille bijeenkomt, 'dan zal dit niet alleen zijn ter verkiezing van een vice-president, doch ook van een president. Als candidaten voor het presidentsdiap worden genoemd: Millerand, Leygues, Jon- nart, generaal de Castelnau, Raoul Peret, voorzitter van de Kamer, Leon Bourgois, Briand en maarschalk Fodh. 1EEN1 MISLUKTE POGJ'NG TOT HET OV'ERSTEKEN VAN DE NIAGARA. IDe lEtagelschmani Stephens van Bristol pro be ende in? een' speciaal ingcricht 'groot vat de Hoefijtzerwaterval van de Niagara over te steken. Volgens een) on/tvangen telegram werd hij te plefcter geslageh. Er werden stukken van het vat gevonden, doch zijn lijk tot dusver nog niet. Stephens laat te Bristol een vrouw met elf kindereni achter. HADDEN DE OUDE BABYLONIeRS TELESOOPEN? In 1610 zag Gililei met den eersiten teles- coop naar Venus en bemerkte haar sikkel- vorm; geen ziiner voorgangera, Egyptenare, Arabieren of Greken, had dit feit ooit waar- inomen. En toch is er nu twijfel ontstaan of lilei wel de ereste ontdekker van de fasen van Venus is geweest. Er is een tichelsteen gevonden met spijker- schrift beschreven door een Babyonisch akro- noom: „wanneer het komt te gebeuren, dat Venus met haar rechter hoom een ster be- dekt en als Venus groot is en de ster kledn, dan zal de Koning van Elam sterk en mach- tig zijn, hij zal over de vier windstreken heer- schen en de andere koningen zullen hem schatting betalen." Dezelfde zin wordt her- haald, maar rechter is veranderd in linker en de naam Elam in dien van Akkad. Deze laatste beteekent Babylonie, de aartsvijand van Elam beide landen toch waren in de oudheid (2000 j. v. C. ongeveer) de groote rijken van Klein-Azie, steeds in strijd over de „wereldheerschappij." Het bedekken van een ster door een hoom van Venus wordt door den ouden astronoom (of astroloog) voor een feit van zoo hooge beteekenis gehouden, dat daarmede emstige aardsche gebeutenissen gepaard moeten gaan. Er is geen twijfel, dat bet Babyonisch woord, waarom het hier gaat, hoom betee kent en zoo moet uit den aangehaalden tekst wel blijken, dat de Babylonische astronomen met de fasen van Venus bekend waren. Nu is het waar, dat de atmosfeer in hun land hel- derder is dan in Europa en daarbij is aan te emen, dat vele Babyloniers zeer scherpziend waren, maar daardoor kani hoogstens een vormverandering van de planeet, een verlen- ging van het beeld, tot htm kennis zijn geko- men; van het waaraemen van de eigenlijke fasen kan editer moeilijk sprake zijn. En zoo komt men tot de onderstelling, dat zij, zoo niet telescopen, dan toch de lens of den hollen spiegel hebben gekend.^^^HH^^^^H Uit de geschiedenis weten we, dat in de oudheid holle spiegels in' gebmik waren b.v. in Griekenland, waar ze gebmikt werden om het heilige offervuur, door de zon zelf, te doen ontsteken. Evenzoo weten we, dat Ar chimedes, bij het beleg van Syracuse, zich van brandspiegels bediende en dat de bij- ziende Nero een geslcpen smaragd gebmikte om de spelen1 in den circus te kunnen- volgen. En hoewel deze feiten van latcren datum zijn, kan de onderstelling,' dat de Babyloniers, met lens of Spiegel, of beide, beeldun van de hemellichamen ontwierpen cn op deze wijze ook hooms van Venus ontdekt hebben, zeer goed waarheid zijn. Bedenken we ook, dat de wetenschap alleen door de priesters, de inge- wijden, werd beoefend, die er angstvallig voor waakten, dat hunne methoden niet but ton de tempels kwamen, dan is't niet te ver- wonderen, dat de wijze van waamcmen in la- teren tijd verloren ging en dat alleen enkele hunner uitkomsten (zooals deze en sleehts door een toevallige vondst). voor het nage- alacht bewaard zijn gebleven. Maar, als ze de fasen van Venus kenden, moeten ze ook de ringen van Satumus heb ben opgemerkt en hieromtrent bestaat geen zekerhetd. De overleden onderzoeker M. W. Meijer vermeldt wel, dat de Babyloniers een voorstellirig van die planeet gaven met rin- ;en er omneen,-maar ook andere planeten ebben ze op deze wijze afgebeeld. Dit alles moet ons omtrent hun bezit van optische in strumental wel ongeloovig stemmen en tot de meening voeren, dat de vervorming van Ve nus, zooals zij die zagen, toe te sdirijven is aan brekingsversch ijnselen in de atmosfeer, zooals wij die ok soms kunnen waamemen; daardoor kan de planeet uitgerekt verscbij- r.en, zoodat een der uiteinden dicht bij een kleine ster gezien wordt. Wellicht zullen echr ter verdere vondsten van aanteekeningen ons ook op dit punt nader inlichten. NIEUWE DUITSCHE PORCELEINEN MUNTEN. Het eerste porceleingeld is door de porce- leinfabriek algelevrd. De nieuwe porceleinen munten zijn door den kunstenaar Paul Br5n- ner ontworpen. Zij vertoonen een eigeoaardig en modem stempel. De munten van 5 mark tot 10 pfennig zijn rond. De voorzijde toont een vierkant, met het inschrift Deutsches Reich" en het woordedjfer, De kringbogen worden gevormd door eikentakken met edken- bloesems. BEN TE LAAT GNTTDEiKTE MOORD. .Het scheen een aliedaagsche geschiedenis. Er was eenseen vrouw, die het niet met haar man kon vinden. Zij: woonden, te Bayeux, in Frankrijik, en hadden daar een her berg, die den naam droeg van ,4e Lion dX>r". Boniface maar vooral zijn vrouw stanr den Mil de burgeriji niet goed aangeschreven; de reden daarvan was, dat hun kijifpartijen een voortdurende stoornis van den vrede in het goede dorp Bayeux waren. 'Nliemandl was er ton ook verbaasd of rouiwig om, toen de vrouw op een' goeden dag vertelde, tot haar manplotseling naar Amerika was vertrok- ken en tot zdji de Lion <fOr, aan kant deed'. Kort daarop vertrok ze naar Grenoble waar ze een nieuiw logement begon. Te Bayeux was men dien logementhouder en zijn kijfzieke ega dan ook geneel vergeten, totdat veertien dagen geleden een paam, tot in deni stal van wijlen de „Iion d^Or" tegen den muiur stond te trappen, er een' groot gat in schopte, zoodat er een kist aan het lieht kwara, dlat een. geraamte bevattehet ge- raamte van 'Boniface, dien men sedert vijiftien jaar in Amerika waande. Zijn vrouw werd onmiidldellijk naar Bayeux antboden en natot zdj eerst twee stal'- jongens die sedert lang dood zijn, van het misdrijf had beschuldligdi, bekende zij1 den rechter van instructie, dat ze vijiftien jaar ge- ldden in! een hevigen tw-ist, die tots heftiger was geweest dan gewoonlijk haar man met een mes had doodgestokem, en zip lijk in den muur had verborgen. |Na deze bekentenis tooide ze zich met een wedtuwensluiier welke zij tijidlens de instructie had laten halen, en) keerde ongehindeid naar Grenoble terug, want...art. 637 van het Fransche Wetboek van Strafrecht bepaalt, dat de schuldige niet sijrafbaar is, wanneer er 10 jaar zijln verloopen sedert -de misdaad werd! bedreven. KORTE BERICHTEN. Tengevolge van de incidenten, die zich bij de berdenking van den Guldensporenslag te* Aniwerpen hebben voorgeda'an, zou de burgemeester van Antwerpen, de heer de Vos, zijn ontslag hebben ingediend. Uit New-York wordt gemeld, dat de heer Guislain, Belgisch gezant in Peru, aan boord van een schip in de nabijheid van het eiland Cuba, is gestorven. Lloyd George heeft Maandagmiddag te half drie in tegemwoordigheid van den- burge meester van Spa en vele bekende personen uit de sportwereld, het nieuwe gofistadion in Spa geopend. Lloyd George heeft de eerste bal gegooid. Gemengd Nienws SPOORWEGPERSONEEL. Gisteren hadden vertegenwoordigers van den Bond van Ambtenaren in dienst bij de Nederlandsche Spoorwegen een onderhoud met den Minister van Waterstaat over de ver- fraagde invoering en de toepassiing der ge- wijzigde bepalingen inzake dienst- en rusttij- den voor het spoorwegperaoned. De vertegenwoordigers wezen er op, tot CCnheid in de toepossmg der bepalingen tot zeer groot nadeel van het personeel ontbreekt en dat huns inziens de juiste rubriceering der bureaux en stations onder de venschillen- de artikelen van het Kon. Besluit 1872 veel te wensclien overlaat. De Minister wees er op, tot de wijzigingen in de bepalingen zeer belangrijk waren; dat geoefend personeel, speciaal in de ambte- naarscategorie, sleehts geleideliik beschikbaar komt, en daarom het personeel wat geduld moet hebben. Op verzoek der vertegenwoordgers zedde de Minister te zullen overwegen om de ken- nisgevingen van de directie omtrent de -rubri ceering der bureaux cn stations zooals die voorloopig ziin vastgesteld benevens de ver- leende ontheffingen van de bepalingen ook ter kennis van- de organisatie te Verder deelde de minister mede, it bere- kening der overmen zal plaats vinden van af 1 Juli 1920, volgens de definitieve indee- ling der bureaux en stations, ook al was bet station of bureau voorloopig anders inge- deeld geweest; tenzij veranderde omstandig- heden van den dienst zelf tot de gewijzigde indCeling aanledding gaven. Bij de berekening der overuren zal, behalve met vast loon, ook met de toelagen rekening gehouden worden. SMIOKKBLARIJ. De iHollander 'Gerben Gorier, fcapitein van den' schoener Wilhelmiina, is opnieuw voor den politie-rechter te Woolwich verschenen, wegens de aanklacht tot hij in een) geheime bergplaats aan boord 189 pond sigaren ver- borgen had, meit het voorruemen de douane- overheid te bedriegen. De beklaagdle verklaarde nu, dlat de siga ren bestemd waren geweest voor een familie- lid in Zweden; zijn sdiip was oorspronkelijk gecharterd geweest voor een reis daarbeoi, maar tot scharter wehdl herroepen. iHij! was niet van plan geweest om in Engeland sign- ren aan wall te brengen. Hij had ze opgebor- gen op de plaats, wiaar zij) gevonden waren, omdat hij er geen andere bergplaats voor had. Dte magistraat zeide overtuigdl te Zijln, dat men met een moedtwillig gerv^l van smokkela- rij te doen had op een schaal als men niet dik- wij ls ontmoete. 'Hij veroordeelde miitsdien den' beklaagdC tot betal'ing van 750 boete of zes maanden gevangenisstraf. DE POLITIE VOORZIEN VAN EEN CONTRoLEMETER. De politic te Hengelo is nu voorzien van een controle-meter ter opname van de snel- heid van het dorp binnenrijdende motor rijwielen en automobiden. 't Is te hopen, dat het onzinnig geren door de dorpsstraten nu een einde neemt. PERSBERIQHT. In erne bestuursvergadering van de Cen tra le van Vereenigingen van Personeel in 's Rijksdienst werd uitvoerig besproken den toestand waarin de ambtenaarsgezmnen, als gevolg der te lage salarissm, nog verergerd door hooge pensioen-, standplaats- en andere koriingen en de nog steeds toeneaende dluur- te, zijn gekomen. Met algemeene stemmen werd besloten tot de Regeering het verzoek te rich ten om v66r den komenden winter aan alle ambtenaren, beambten enz. een extra-maand safaris toe te kennen met een minimum van 200. AANGEVALLEN. Toen Zaterdagavond de heer Oyerho!, pen- ningmeeser van de Nederlandsche levensmid- delenvoorziening te Berlijn het lokaal der yer- eeniging „Nederiand en Oranje" verliet, waar de maandelijksche vergadering van de afdee- ling levensmiddelen voor Nederlanders had plaats gehad, werd hij door twee kerels aan- gevallen, die hem zijn portefeuille, inhouden- de 43.000 markt, ontrukten. Na een wilde jacht slaagde men er in de dieven te grijpen; een van hen haalde bij de vervolging een re volver te voorschijn en schoot op zijn vervolr gers, van wie hij er ££n verwondde. De heer Overhof kreeg op het politiebureau het gelid, dat aan de Nederlandsche levensmiddeleur commissie toebehoort, terug. De boeven moe ten van iemand, die regelmatig levensmidde len bij de commissie afhaalt, vemomen heb ben, dat de heer Overhof bij het ver laten van de Nederlandsche sociteit groote geldsommen bij zich had. Het onderzoek zal moeten uit- inaken, wie deze persoon is. LOONACTIE HOTELPERSONEEL. De Bond van Hotel-, Cafe- en Restaurant- personeel hield Maandagavond en den nacht daarop in Den Haag twee groote openbare vergaderingen, waarin door de heeren van Hilst uit Amsterdam en Jansen van Den Haag, de stand der loonactie werd bespro ken. I Met het oog op de werkgeversvergadering op 14 Juli a.s. ter vaststelling van een ont- werp-Poonregeling, werd het personeel geadvi- "jluld te oefer of dit onb aannemelijk is. seerd nog korten tijd gede dat kan blijken of dit ontweip oefenen, tot al dan, diet I Kan door overleg niet het noodige resul- taat bereifct wordeni, dan zal het bondsbestuur een beroep doen op den overal gebleken striidvaardigheid van het personeeL De door de werkgevers gelanceerde geruch- ten, dat ook in dit bedrijf een uitsluiting ko- mende is, werden besproken en deze uitslui ting zelve allerminst gevreesd. AUTO-ONGELUK Te Zaandam is gisteren een wielrijdster, de 34-jarige echtgenoote van J. de L te Koog aan de Zaan, door een vrachtauto uit Kromr menie overreden. Bij het passeeren van de auto werd mej. de L., die in vijf jaren niet had gefietst, zoo zenuwachtig, dat zij- het be- heer over het stuur kwijt en onder de auto ge- jaakte. De chauffeur, die met matige snelheid reed, heeft geen schuld. EEN UITVOERVERBOD VAN KAAS? De „Maasbode" deelde mede, dat in de gis teravond verschenen Staatscourant een minis- terieele beschikking was te verwachten, waar bij de algeheele uitvoer van kaas wordt stop- o im ALIIAA1SCII CIIIA1T /-•I hi

Alkmaarsche Courant | 1920 | | pagina 1