REGEN SPAANDER Co., Alkmaar. Gtfium&d Siacwfl Telegrammen van heden Stadsnieiiws BURGEMEESTER en WETHDUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene Icen- aia dat de ELECTRISCHE STROOM in den nacht van ZATEHDAG op ZONDAO van 1 tot 7 uur zal zijn onderfrrokeE ten be- hoeve van werkzaamheden in he* hoogspan- uw te Alkmaar. Alkmaar, 23 Juli 1920. Burgemcester en Wethouders van Alkmaar, W. G WENDELAAR, Voorzitter DONATH, Secretaris. voortgaan en bedcnken, dat naast de water- leiding ook het aeathensche aanzien ge de- meente Heiloo meer dan tot dusverre een bloeiende en gaame bezochte gemeente kan doen worden. UIT BEROEN. De laatste jaren is het zielental in de ge- meente meer dan verdubbeld Bergen aan Zee is nog slechts een 10-tal Jaren oud en wie er komt, kan constateeren, dat deze stich- ting geen mislukking is geweest 1 ici breede strana en het groote voardeel, dat deze badplaats geheel als zoodanig is ontstaan en groeit, zijn de beste waarbor- gen voor de toekomst Bergen-Binnen, dat bfj den bloei van Ber gen aan Zee niet het minst geftaat is, geeft ook een geheel ander beeld dan v66r eenige jaren. Veel is er verdwenen, wat men gaame had behouden en veel is er gekomen wat men gaame anders had gezien, maar met dit al mag niet ontkend worden. dat er veel goeds tot stand kwam. De vooral in hei laatste jaar gevestigde bedrijven wijzen er op, dat de za- kenmenschen vertrouwen hcbben in de toe komsi van Bergen en terecht. Gedurende de drukke vacantieweken van half Juli tot einde Augustus pleegt het in Bergen zoo vol te zijn met vreemdelingen, dat velen teraggestuurd moeten worden, om- dat or geen plaatsje meer te krijgen is. Dit jaar, nu vele Nederlanders hun vacan- tiedagen gebntiken om in het buitenland te reizen, om duur uit te zijn (met de koopjes is het in het buitenland gedaan en in Bergen wordt nergens zooala in het „Huia ter Dwn" te Noordwijk, volgens de fclacht van een in- zender, voor een nacht logiea zonder pension 24 berekend) en zidn dan nog in veel dingen te moeten behelpen, is het in de Noordzeebdplatshn stiller dan vorige jarei^ temeer nu het voor de buitenlanders, dank zij het autoritair optreden van den leider van het passenbureau, den oud-hoofdcommissaiis van politie Hordijk, van den Haag, zoo tnoei- lijk is om passen voor Nederland te krijgen, dat op de algemeene vergadering van de Ne- derlandsche Vereeniging tot Bevordering van het Vreemdelingenverkeer, daarover emstige klachten naar voren kwamen. Zoo hiier en daar hoort men dan ook door velen beweren, dat het in Bergen ook minder druk is dan het vorig jaar' Dit is evenwel geenszins het geval. De Badcourant bedjferde de vorige week reeds, dat er een 50 pensiongasten in die week meer te Bergen verblijf hielden, dan die zelfde week in het vorig jaar, maar ter informatie- bureele van het Vreemdelingenverkeer verna- men wij dat zelfs die opgave er geheel naast' is. dat dit aantal veilig op 250 geschat kan worden. Dat men ook nu nog in Bergen (te Bergen aan Zee is voor die weken reeds lang mets meer te krijgen) nog iets kan hureiL komt om- dat er het vorig jaar een 100 getegenheden voor het verblijf van vreemdeMngen zijn bij- ^ebouwd, doch bet loopt met het vemiuren tog zoo, dat er ook te Bergen aan het einde van de volgende week wel niets meer te huur zal zijn. Reeds nu moeten vele huurdiers te- ieurgesteld worden, omdat zij de gelegenhe den die zij zoeken, verhiuurd vinden. In Bergen wordt dan ook nog volop door het particulier initiatief gebouwd. De bouw van arbeiderswoningen is wel aan bouwver- eendgingen en de gemente overgelaten, maar ook deze la ten zich niefonbetuigd. De ge- meente bouwde reeds v66i een paar jaar een 12-tal woningen, de R K. Bouwvereenagmg bouwde er ook 16 en de gemeente is nu we- der met den bouw van 16 arbeiderswoningen aangevangen, terwijl ook de afdeeling der S. D A P. reeds een bouwvereniging op- richtte. Ook de scholenbotiw, het maken van rioleering. de aangekondigde bouw van een wijklokaal en badhuis, zijn zaken die wijzen op den Snellen groei dezer gemeene. Dat de Raad bij de vele vraagstukken, waarvoor hij plotseling wordt gesteld, niet overijld moet handelen, bleek in de voorlaat- ste zitting inzake het schrijven der gemeente Alkmaar over het slachben in het abattoir al- daar en in de laatste zitting bij de, behande- inzake ^em hier Dat het ainda de nieuwe dienstregeling her- haaldelijk voorkomt, dat de sneltrein van 4.57 uit Amsterdam zoo laat vertrekt, dat de reizi- gers voor Bergen te Alkmaar de tramaanslui- tmg missen, waardoor zij genoodzaakt waren met auto of rijtuigen naar Bergen te gaan, is iets wat de H. IJ. S. M. dient te voorkoxnen. Menzie dit echter ook een weinig als (ten van de groote moeielijkheden ie in net gehee- le land om een oplossing vragen. Er is nu npar gestreefd om de trednen te Amsterdam aansluiting met die uit het Zuiden te geven. Dat Maandag de tram van 739 uit Bergen aan Zee wegens stoomgebrek een half uur te laat vertrok, waardoor de reizigers te Alk maar de aansluiting me den sneltrein naar Amsterdam misten, is zeker iets dat niet moet plaata bebben. Dit gebeurde gaf een schrijver het volgende stukje in de pen, dat wij gisteravond onder >rRoiiiinelkruijdt" in „de Telegraaf" geplaatsi vonden Oeen stoom. „Dmges-sur-Mer is een charmant kluitje blanke en roode villa's aan de gouden duin- kust iangs de blauw en groene Noordzee. Een vervoenniddel op rails, dat offideel tramtrein heet en dat inderdaad het muildier der vader- landsche spoorwegen genoemd mag worden, verbindt Dinges-sur-Mer via het landelijk dorpje Dinges met de stad A., welke door eenige reeele bommeltreinen met de hoofd- stad des rijks verbonden is. Half*acht in den morgen en op het lange emplacement te midden der warme, zonnige dumen, wachten eenige verlangenden op het tramtreintje, dat uit A. moet komen om hen naar A. teriig te rijden. Om 839 moet het ver- voeranddei, gewoonlijk getrokken door een vierkanten koektrommel met een pijp, welke „Neushoom", „Aap" of „Zwaluw' pleegt te heeten, van Dinges-sut-Aler vertrekken en om lewart voor achten Jcomt het meergenoemde muddier der vaderlandsche spoorwegen lang- ,'aani over de dumen aan, en de ^Musch uekt het schommelend geheeL De menschen, vol vertrouwen, springen tiaastig in de wagons, de )rMusch wordt alge- haakt en langs net tweede spoor heel lang- zaem weer naar voren gebracht en aange- haakt De hoopvolle lieden in den tramtrein wui- ven uogmaals ten afscheid tegen de villa's en de duinen en de tramtrein bhift staan. Het wordt twaalf minuten voor achten, het wordt tien minuten voor achten. de chef van Dinger sur-Mer en de twee conducteurs bekijken met sombere blikken de „Muscb", die met een lus- teloos uiterlijk voor de wagens staat. Een dikke heer, al rood van zon, en zee, wordt rooder, want hii voelt de eerste nattig- heid van het missen dier verbinding in A. en hij krijgt zeer opvallend het uiterlijk van ieman^i, dw er werk van zal maken." Kinderen urmen, dat zij te laat op school komen en ik vrees, dat het hun zal gaan als, de schapenhoedende jongen, die loog over den wo f.... Zij zullen al zoo dikwijls verteld bebben, dat de tram te laat was, en nou is ie eindelijk eens werkelijk te laat—. Een oude juffrouw, die blijk geeft van een mooi aanpassingsvermogen, mompelt „dat het weer wel zoo iets als een staking sal aijn" en zij ontpakt aan haar karabies een boterham met ei. Dan, de klok nadert acht en een oude man merkte reeds op, dat men zich blij gemaakt had met een dooje musch, zet plots de tram trein rich in beweging. Geringe verademing, want ieder weet dat het muildier den tijd niet in kan halen, en angstige, booze, verongelukte vragen aan Jen ccnducteur, „wat er was." Zooals in vele gevallen, ,Jiet was er niet* De conducteur, in zelfoewuste belangrijk- heid wacht een montent en lidht dan dec slui- er van de geheimenissen der vaderlandsche •Tpoorwegen even op en zegt: Hij had geen atoam. Nu weten we het tenminste, -we missen de aansluiting in A en eventueel verder, ie kin deren komen te laat cp sdiool, de dikke, roo de man zal klagen, de oude juffrouw zal on- tijdig honger krijgen, wan* de „Musch"' had geen stoom. Wij alien van Dinges en Dinges-sur-Mer hebbeh stoom op, over druk, maar het is ons helaas diet mogelijk er van aan de arme, ademlooze „MiSch" mede te deelen Het stukie moge overdreven zijn, maar het teekent toch een stemming die er niet moet zijn. Dat de tram zoo iets is als het muildier der vaderlandsche spoorwegen, is natuurlijk belachelijk. De locomotief is geenszins een koektrommel met een pijp en het stukje is als zoodanig niet meer dan een epistel van em mooischrijver, die zich gedrukt wilde zim. rop nog wel nader terug) Voox Bergen is het zeker gewenscht, dat de volkgtellmg door- gaat. opdat spoedig de Raad uit meeraere le- den bestaat. De kans, dat de vraagstukken rlan van alle kan ben bekeken zullen worden, is dan zooveel grooter en de wenschelijkheid daarvan bleek wel bij het aannemen der ver- ordening op het venten in de gemeente. Geen der raadsleden oordeelde het noodig, deze aangelegenheid eens te bezien van de zijde van den dikwijls hard ploeterenden straat- koopman. j wanneer zij kennis hadden gehad van het gister door Pisuise gezongen Engelsche lied- je „My Old Dutch" dan zouden zij dit zeker wel gedaan hebben. Gelukkig mag men van den burgemcester en miUte toepassing van de verordening ver- wachten, zoodat het daarmede wel zoo'n vaart niet zal loopen. Men hebbe echter oog voor de vrijheidsbelemmering van welke categoric ingezetenen dan ook. Gedurende de oorlogsjaren legde men zich algemeen bij de moeilijkheden van het ver- keerswezen met de hoofdstad neer. Nu deze voorbij zijn, wordt de onhoudbaarheid van de luchtbrug en de tramverbinding over Koedijk meer en meer gevoeld. Gelukkig hecft Alkmaar het initiatief geno- men om met Bergen en Schoorl in samenwer- king met de H. I]. S. M. het vraagstuk van bet verkeerswezen te bespreken. Daf de be- sprekingen echter niet te lang duren. Met be spreken komt men er niet, dat heeft men ge- leerd bij de pogingen om de ontzettende hin- derpalen voor net auto- en rijtuigverkeer (het rangeerterrein aan den Bergerweg) op te ruir men. Een betere verbinding van Bergen met de hoofdstad des rijks wordt voor de velen die zich in Bergen vestigen om dagelijks de hoofdstad te bezoeken, meer dan noodzakeiijk. Vast staat evenwel, dat Bergen een vlugge- re verbinding met de hoofdstad behoeftCat de hatelijke Tuchtbrug zoo spoedig mogelijk >dient te verdwijnen en dat de spoorbaan zoo spoedig mogelijk een dubbel spoor dient te zijn. Er kan van Bergen gezegd worden, dat de plaats zich sneller ontwikkelde, dan de initia- tiefnemers van de trambaan bebben ingezien. Dat de H. IJ. S. M. daar oog voor hebbe en met de verbinding over Koedijk breke. „De Rusiende Jager" had gister in de tooneeizaal met Jean Louis Pisudsse en Jan Hemsing een avond die het glanspunt van het seizoen genoemd. kan worden. De zaai was ten eerste geheel uitverkocht en Pisuisse bracht de stemming er reeds dadelijk in door gekleed in z'n zwart jasje met slipdas en Eu- weeien broek, een gemoedebjk toespraakje te liouden, waarin hij mededeelde, dat zij tot hun spijt het vorig jaar Bergen moesten over- slaan en daarom Bergen dit jaar als 2e plaats in het zomerseizoen radden gekozen. Hlij had. dit gedaan, omdat zij van Bergen veel hcudep, wat ook kwam omdat men daar zoo'n genoe- geiijke zaal met een goede accoustiek heeft. Pisuisse zong gisteravond v6or de pauze een KMal FranscSe, Engelsche, Duitsche en HoLlandsche Liedjes en op een wijze, dat ze ook voor hen, die de vreemde talen niet kon- den volgen, leefcien. Dit kwam ook door de ,gezellige wijze waarop de heer Pisuisse den ohoud van de liederen mededeelde. Hij ving aan met „Joli Tambour", een oud Fransch lied, dat reeds dadelijk insloeg, om- ,dat het een levensles bevat voor hen, die den- ken, dat geld en bezit het hoogste is De door een prinses beminde, van den oorlog terug- gekeerde tambour gaat trommelend verder, i >mdat de koning hem te zeer wil laten gevoe- len dat hij geen bezitter van aardsebe goede- ren is. Er is karakter en wiisheid voor noodig om dan verder trommelend door het lev en te „Vogelhochzeit" sloeg geweldig in, evecais het nummer „De Balans" v66r de pauze. Pisuisse doet de menschen in de verschil- lende talen voor zijn gehoor leven. Het men- schelijke beroert in alle talen. De van Hemsing was uitnemend. Hij weet suisse, hoe rak hij soms ook doet, steeds te volgen. Ze Behooren bij elkander. Na de pauze werden een 10-tal liederen naar keuze van het publiek gezongen, Geeindigd werd met „Mensch, durf te le ven", van Dirk Witte, met zulk een enthou- siasme door Pisuisse gezongen, dat het groot- ste dee van het publiek spontaan aan zijn uit- noodiging om na een half uurtje, noodig voor het geredmaken van de zaai voor het bah terug te komen, gevolg gaf. lot laat in den nacht amuseerde men zich op het bal uitstckend. UTT EGiMOND AA'Nl ZEE. De commissie tot stichticg van een- gedenk- teeken te Egmand aan Zee voor tijjdens en door den oorlog verougeluikjte Egmondlsche zedioden, heeft de voorlichting ingewonnen van het college van advies der V. A. N. K. Aan het comite voor het maiinemonument in den Helder heeft het college zijn medewer- klug aangeboden, evenals aan de commissie voor de gedenktafelen in den Brielschen To- ren. UIT NOORD-SCHARWOUDE. De heer J. Buijs alhier, slaagde te Amster dam voor het examen Hoofdacte. H0EDJES 1UTAMAC f 35- en f 40- PkUitbiVEROADLKlNG P. I, 1- PERSONEEL De aideeimg Amsterdam van den Lentra- len Bond van P,i'."i.-pcrsoneel hieid gister avond in een der zalen van het gebouw Casi no een buitengewoon druk bezochte protcst- vergadering tot doorvoeriag van het door het door peraoneei gesteide extra safaris. Ala spreker trad op de voorzitter van den Bonda- raad, de heer j. van der Jagt. Deze wees er in zijn rede in de caste plants op, dat het publiek, wanneer zij uit de couranten ver- neemt van verbetering der salarieering der njksamibtenaren, den lndruk moet hebben, dat het personeel in rijksdienst geen reden tot klagen heeft Niets is evenwel minder waar. De toestanden, diein de kringen der lagere ambtenaren heerschen zijn zorgelijk. Suids 1918 is men bezig door het voeren van een actie daarin verbetering te hrengen. Tot nu toe evenwel zonder resultaat. Door verschil- iende leden in de Kamer o.a. de heeren Stork en Rappard is gezegd: de ambtenaren moe ten gebracht worden in den toestand, zooals die voor den oorlog was. Wij, aldus spreker, vragen verbetermg van dien toestand, omdat de levensomstandighe- den van heden dit noodzakeiijk maken. Een premievrij salaris zal gegeven worden, maar dan moeten de salanssen venninderd wor den, anders kan de Staat het niet bekastigen. Spreker wees voorts op de groote uitgaven, die voor leger en vloo* gedaan zijn en wees op den levensmiddeienwoekerDe eisch van een maa.nd extra salaris is niet hcog. Morgen zal een conierentie van het Bondsbestuur met den Minister plaats hebben. Men boopt dat deze een bevredigend resultaat zal hebben. Mocht dit niet het geval zijn, dan zal de ac he onverzwakt voortgezet worden en spr. spoorde de aanwezigen aan eendrachtig ach- ter het bondsbestuur te staan om de recht- vaardige eischen doorgevoerd te krijgen. Ten- siotte werd de volgende motie aangenomen: De openbare vergadering, uitgeschreven door de afdeeling Amsterdam van den Centralen Bond van T. T.-personeel? gehoord de be- sprekingen over den finanaeelen toestand, waarinhet P. T. fT.-personeel verkeert; de stellige verwachting uit, dat de geeriag aan den heerschenden oogenblik- kelijken nood zal tegemoetkomen, onder- schrijft volkomen de door ie G B. P. T. T. gesteide eisch, ml. de uitkeering in eens ten bedrage van een maand salaris met een mi nimum van I 200, en zegt het Bestuur on- voorrwaardelijken steun toe tot doorvoering van dien eisch. Na afloop der vergadering werd een de- monstratie gehouden langs Rokin en Dam, terwijl een deputatia naar het telegraafkan- toor ging om een telegram ter kennis te bren- gen van den voorzitter van den Minis terraad, den Diredteur-Generaal en de voorzitters der Kamers. De stoet van ongeveer 700 beambten werd op het Beursplein door van der Jagt ontbonden en ging ordelijk uiteen. KERMIS E;N1 TAPVERBOD. Te Vlissingen wordt deze week voor het eerat een ikermis gehouden, waarbij het tap- verbodi van kracht is. Hlet is desniettegen- staandte zeer dnuiki en er heerschit een echt vroolijfke stemming. Een dler caieliouders die in het gewone le ven op een avond in de week zijn cafe afstaat voor een societeii heeft bekend gemaakt, daf zijht inrichting de geheele week societeit is en dachf zoo aan het tapverbod te kunnen ont- komen. De pot'irie denkt er anders over en heeft pnoces-veriml apgemaakt, daar deze cafiehjoudcr geen societeiisvergunning heeft. EEN GE:M1EEN1TELI'JIK ZEEMENHUIS GESLOTE'M Op grood1 van het Beit dat L-eni vrouweliike patient, gedurende hare verpleging was be- Iteedlgd, waanom zij het gesttcht had verlaten1, ht'bhei B. en1 W. van iMiaassluis het gemeen- tclijk ziekenhuis tijdelijk gesloten, oadat bc- halve de weggelbopene, nog een patient uit die inrichtinig naar iiuds was overgebracht. 'De eongierge, de heer J. de Gioot, heeft in- middds ontslag „gevraagd/'. MDTORONGELUK Woensdagavond reed een heer uit NSjime- gen, gezeten op een Indianrmotomjlwiel, met zijspau, in voile vaart op den weg E'deAm- hem oahij: Pllankea' Wamibuis tegen een boom. Een passeerende auaomobiel vervoerd'e den zwaargewonden-btsiuurder onmiddellijlk naar liet ziekenhuis ie Arnhem. De motor en zij- span zijn zwaar gehavend. ALG. SYNODE NED. HERV. KERK. De president opende de vergadering met Briii- voorlezing uit 1 Cor. 2. Ingekomen is een sdmiven van het hoofdbestuur van den Bond van Predikanten uit een verslag van de bij- eenkomsf op 15 Juli te Utrecht gehouden. reeds in de pers gepubliceerd Het stuk wordt in handen gcstelcf van de ingestelde commissie voor de predikantstractementen. Echter wordt door de op de conferentie aanwezig geweest zijnde Synode-leden opgemerkt, dat ae voor- 8telling van dit schrijven omtrent een daar verkregen overeestemming veel te gunstig is. De volgende commissien zijn ingesteld: 1. Voor de predikantstractementen en pen- sioenen: Eilerts de Haan, Flieringa, A de iiaan, mr. Fhaff. 2. Examina en hulppredikerschapv. Dru- ten en Sneep. 3. Kleine toelagen: Weener quaestor gene- raal. 4. Kerkvisitatie: Deeleman en Franke. 5. Consideraties over voorstellen IVI prof. Slotemaker de Bruine, Callenfels, Labouchb- re, Visser over VIIX: Tammense, Picard, v. Druten, Bom. 6. Nieuwe wetsvoorstellenZoeten, Deele man, Bongers, Sneep. 7. Stukken ter behandeling: prof. Knappert, Tammens, Picard, Callenfels, Veenman, Bom. 8. Afschriften-Zoete en Phaff. 9. Kosten van bestuur: Tammens, Picard v. Druten. Bom. 10. Eindredactie: prof. Slotemaker de ne, Eilerts de Haan. Een tweetal Synodi contractae worden uit- geloot Door ds. Eilerts de Haan wordt ingediend een voorstel tot wijziging van art 3 Syn Regl. op de benoeming enz. en een tot aan- vulling van art. 16 3o. van het Syn. Regl. voor de kerkeraden door de leden Tammens en A de Haanbeide voorstellen zullen later worden behandeld. Met het oog op commissie-vergaderingen wordt's middags geen zitting gehouden. NED, BOND VAN VEEHANDELAREN. Woensdag is te Utrecht de algemeene ver- I van den Nederiandsch i Bond van Telaren begonnen, ondc J«r- schap van den heer Ph van Dam, un Groma- gen. In zijn openingswoord wees de voorzitter erop, dat de druk van regeeringswege langza- merhand begint af te nemen, zoodat er voor de veehandelarem weer een tijd komt als voor den oorlog. Een groot nadeel voor den vee- handel is het mond- en klauwzeer, doch met de regeering beiivert de bond zich om tot een intenser bcstrijdmg te komen van deze ge- vreesde ziekte. Spreker ontkende, dat de bond tegen het sluiteu van de mark ten is geweest uit een oogpunt van financieel nadeel voor den veehanael. De bond behartigt wel cje be- iangen van de leden, doch in dit geval is het belang van den boer het algemeen belang en daarom zal geen middel onbeproefd blijven om daarin verbetering te brengea. Tenslotte wees spreker erop, dat men er eindelijk in geslaagd is, het geleidc-systeem op de spoorwegen afgeschaft te krijgen, het- geen voor den handelaar een voordeel is. Bij de ingekomen stukken was een schrij ven van den Aigcmeenen Bond van Duitsche Veehandelaren, welke handelaren zich, we gens de mocilijkheden, waarin zij verkeeren, in him strijd om het bestaan, niet ter verga dering konden doen vertegenwoordigen. De hoop werd er in uitgesproken, dat weer spoe dig de veehandelaren uit alle Landen zullen saraenwerken. Besloten werd een adhaesie-telegram aan den Duitschen bond te zenden. De jaarvexslagen, alsmede de voor het komende jaar, werden Besloten werd dat het presentiegeld 10 zal bedragen voor het bijwonen van vergade- ringen van het dagelijksch bestuur, het hoofdbestuur en een door den bond ingestelde commissie. Tot voorzitter werd gekozen de heer A. Trompetter, uit Hoogeveen. Tot lid1 van de perscommissie werd benoemd de heer Van Tijn, uit Zwolle. De voorloopige benoetnin, van den heer S. Bilderbeek, uit Zwolle, wer. bekrachtigd Na uitvoerige besprekingen werd een voor stel van het hoofdbestuur aangenomen om een extra-heffing van 5 per lid te doen tot dekking van het nadeelig kassaldo. VEHDACHTT Gisteren is de directeur van die gasfabriek te Vaals gevankeldjk naar Utrecht getranapor- teerd1, omdat hij niet alleeni verdacht word* van omregdDmatigheden in zajn beheer aldaar, maar ook in zijn vroegeren werkkring ali9 di recteur van de gasfabriek te Oudewater. OVERSTROOM1INO VAN VALSCHE ZILVERBONS TE MAASTRICHT. Er gaat geen dag voorbij, of er worden te Maastricht valSche zilverbons van een gul- dien (oudf type) in beslag genomen, zoodat men welhaast van een overatrooming van val- eche zilverbons mag spreken. De kenmer ken der valischlheid, sflccht: papier, onzuivere druk en onnbreken van watennerk, vallen op het eerste gezicht in het oog. Ook in de omstre- ken en; andere (terpen van Zuid-Limburg cir- cuieert veel van dat valsche geld'. Het komt aJIemaal uit Dhiiitschliand tot ons. DE AARDAPPEL-VEILINGEN. 't Is met de veiling van de vroege aardap- pelen nog lang niet in orde. Sinds de beper- kende bepalingen op den uitvoer zijn geko men, en de export aan conBehten onderhevig is, is de geheele zaak vrijwei in de war ge- icopen. In het begin der afgeloopen week was dan ook door de betrokken vereenigingen vastga- steld, dat de aardappelen niet beneden de 5 per baal van 50 K.G. mochten worden ver- kocht. De aanvoerders, welke zich aan over trading schuldig maakten, zouden worden be- boet In den loop der week werd deze bindende bepaling echter door de Provinciate Commis sie ingetrokken. Zooals verwacht kon worden trad dadelijk aan de veilingen weer een be- langrijke daling in. Op sommige veilingen liep de prijs zelfs tot 2,50 h 3 per baal te rug. Een en ander had tengevolge dat op de meeste veilingen weer belangrijke partijen werden ingehoudlen. Op aridtere veil'iingen wa ren zelfs tijdig geen consenten verkrijgbaar. Zoo kwam het te Hoogkarspel voor, dat deze pas's middags aankwamem, met het gevolg, dat de markt ongeveer 10 uur 'savonds was afgeloopen. Dezer dagen is ten aanzien van den prijs weer bindend opgetreden en door de Provin ciate Commissie besloten de minimumprijs vast te stellen op 4 per baal met uitzonde- ring van schoohneesters en Ninety-fold. Opmerkelijk is het wel, hoe den laatsten tijd de anders zoo gewilde Schotsche muizen het tegen de Due's en Cox's moeten afleggen, wat de verkoopbaarheid betreft. De eerstge- noemde soort wordt zeer schaarsch verkocht Naar men beweert zou het hier en daar voor- komen van ziekte in de Schotsche hiervan de oorzaak zijn. Hoe dit zij, zooveel is zeker, dat de vroege aardappelenverkoop dit jaar zeer stootend in zijn werk gaat SCHANDELIJKE SABOTAGE Bij de in aanbouw zijnde 26 woningen van een bouwvereeniging te Ede, waar een 40-tal arbeiders zijn uitgesloten en een 8-tal blijven doorwerken zijn in den afgeloopen nacht van tien steigerpalen de touwen' nagenoeg door- gesneden. Tot aan het eerste schaftuur is nog op die steigers gewerkt, waarna het gevaar werd ontdekt EERSTE KAMER DEN HAAG, 23 Juli. Behandeld werd de antirevolutiewet De heer Mendels pro- testeerde tegeii de overhaaste behandGiag van het ontwerp, waardoor de gelegenheid heeft ontbroken om het volk de beteekenis van het ontwerp duidelijk te maken. Het ontwerp is z. L wel degelijk gericht tegen de propaganda^ voor de revolutionnaire idee. Spreker dntwikkeli voorts bezwaren tegen verschillende der voorgestelde bepa lingen. Z. i. is op schandelijke manier omgesprongen met ons wetboek van straf- recht. DE INTERNATIONALE JURISTEN- CONFERENTIE. DEN HAAG, 23 Juli De Internationa le Juristenconferentie die heden het ont werp voor een in tenia tioaaal gerechtshof in tweede lezing aannam. zal haar werk- zaamheden Zaterdag a^. besluiten door een officieele voortzetting met genoodigden in de groote Raadszaal van het vredespaleis. DE VLEESCHKEURINGSWET. DEN HAAG, 23 Juli. In verband met de voorbereiding van de invoering der vleeschkeuringswet welke gestadig voort- duurt is thans aan het ministerie van ar- beid in bewerking een leiddraad voor de gemeentebesturen voor het samenstellen van een instructie voor het persOneel van den keuringsdienst. Voorts zijn er plannen voor eenvoudige slachtplaatsen in studie. DE KAASMARKT. De aanvoer bedroeg heden een 90000 K.G Onder den invloed van het uitvoerverbod (de handel vreest, dat het niet spoedig tot uit voer van het na 17 Juli gemaakte zal komen) daalde de kaasprijzen geleidelijk. De markt ving aan met 73 per 50 K.G. voor de fa- briekskaas doch liep tenslotte toch nog op .tot 75. EEN NOODLANDINO. Een militair vliegtuig voor 2 pexsonen maakte hedenmorgen 10 uur op het land van den heer Jb. Stroomer te Oudorp een nood- landing. De machine bleek een Spijker-toestel No. 11 te zijn, bestuurd door den Untenant vliege- nier 3e klasse de Jong, met korporaal van Willigen als mecanicien. De landing moest wegens een defect aan de motor geschieden. De machine vloog op een 800 Meter hoog- te, waar geen wind was, terwijl het lager be- .angrijk woei en kon dus de landing gemak- kelijk volbrengen, aangezien ze nog wel 5 minuten glijende in de lucht had kmrnen blij ven. Het voor de landing uitgekozen land bleek uitstekend daarvoor geschikt, zoodat de lan ding zonder ongelukken plaats had. vanuit Alkmaar telegiafeerde de luitenant naar het vliegkamp „de Kooij" te den HeLder om een nieuwe motor, om daarmede zijn reis I naarSoesterberg te kunaen vervolgen. SIG ARENMAG AZIJN „DE BEUHSKLOK". - Niet de heer Tiest zrl het filiaal besturen, doch als winlkelchef is aangestelld' die heer K. A. Dane. Aa® de zaak is verbonden een repa- ratie-inrichting van afle soorten pijpen, enz. soorten pajpen, enz TE^UGGETROKKEN. Ds. H. Wesira, Boopsgezind predikant alhier, heeft aan de gemeente te Dracbten be- richt, niet in aanmemng te willen komen voor een eventueel beroep bij die gemeente. GESLAAGD. Geslaagd is aan de Academie te Rotterdam voor de hoogere bouwkunde akte M. O. M.e. onze vroegere stadgenoot de heer Joh. G. F. Kueter, thans directeur der ambachtsschool te Helmond. EXAMEN M.U.L.O. Te Amsterdam jlaagden voor diploma A: HL Dik, A. H. Peereboom, J. Hoekstra, alien te Alkmaar; J. Bommel, N. X M. van Dalon, W. J. Smit, alien te Helder; P. A. N Dou- wes, E. de Haas, P. Boon, alien- te Amster dam J. Verheek, A. J. Schumacher te BLoe- mendaal: H. J. W. H. A. Hegge, C. M. Hok- keling, A H. Sweerts, S. E. A. Swarte en L. C. J. Willemse, alien te Haarlem; H. H. J. Holler te Oudkarspel; M. H. Boendermaker te Bergen (N.-H.); H. de Jager te Beemster; te Bro M. Vroegop .dijk; M. hoek op Groot ie~OterleekW. M. G Boeke te Schoorl; H. G. G Kouwenhoven te Koog a. d. Zann; H. R A. Landweerd te Santpoort; D. v. Eu- gen te Sloten (N.-H.); K. C. B. A. Goomans te Schcten; G. M. v. Noort te Beverwijk; C. v. Zijverden te Overveen. - Voor diploma B. slaagdenS. de Vries, Th, Regter te Helder; Th. A. v. Westerhoven te Bloemendaal. ACTIE TEGEN DE KAASCONTR6LE. In het lokaal van den heer Kramer aan het Waagplein alhier werd hedenmiddag een vergadering gehouden van zelfkazende boe- ren, om te protesteeren tegen de kaascontrd- le. De vergadering werd op verzoek gerorga- niseerd door den nieuwen bond van zuivei- fabrieken. De voorzitter, de heer J. Met, betreurde het dat, hoewel de opkomst bevredigend was, nog velen verhinderd waren wegens de drukte van het kaaswegen, tegenwoordig te zijn. Spr. deelde mede, dat het verzoek gedaan was naar aanleiding van het verbod van uit voer van ongemerkte kaas na 4 September, om de vergadering te organiseeren. Spr. wil de de vergadering wel leiden, maar- zag toch 1

Alkmaarsche Courant | 1920 | | pagina 2