DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. a No. 172 twee en twintigste Jaargang,, 1920. Afoonnem entsprij s bij vooruitbetaling per 3 maanden f 2.—, fir. per post f 2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentlepr. 25 ct p. regel, grootere letters naar plaatsruimte. Brieven franco N.V. Boek- en Handelsdr. v.h. nerms. Coster Zoon, Yoordam C 9, Tel. Administr. No. 3. Redactie No. 33. ZATERDAG G- KRAK- 24 JVLL Buitenlandsch Overzieht Buitenland Dit ooomer fastest vM 3 btedan. HoofdredactenrTj.N. ADEMA. Wij Hollanders zijn trotsch op ooze vrij heid. Zij is ons hoogste goed en de minste aan- tasting van die vrijheid gevoelen wij als iets onduldbaars waartegen niet krachtig genoeg geprotesteerd kan worden. Geen geordende samenleving is mogelijk zonder een overhead die in het algemeen be lang wetten en verordeningen maakt waar- aan alle ihgezetenen zich onderwerpen nice- ten. Het persoonlijk belang moet voor het alge meen belang wijken, wij begrijpen alien, uat wij bepaalde voorschriiten in pcht moeten nemen en ons opofferingen zullen inoeten getroosten opdat het ingewikkeld mechanis- me, dat „Maatschappij" beet zoo doeltreffend mogelijk kan functionneeren. Geen samenleving zonder wederzijdsche opoffering, zonder erkenning dat de bescher- ming van persoon en goederen welke de Staat waarborgt, een inperking van de volkomen vrijheid van beweging met zich brengt. wij verzetten ons tegen elkea dwang van overheidswege maar wij gevoelen het als iets vanzelf sprekends, dat Rijk en Gemeente on- ze persoonlijke vrijheid zoo aan banden leg- gen, dat wij verhinderd worden bepaalde handelingen te verrichten zoodra anderen van die handelingen gevaar, hinder of over- last ondervinden. Wie in zijn tuin op duiven of katten ^nl schieten weet niet hoever zijn kogel gaat, noch wie zich achter zijn heg of schutting be- vindt. i Hij levert dus gevaar voor zijn omgeving op en de overhead zal hem eenvoudig beletten zijn gevaarlijke liefhebberijen voort te zetten. is dat een belemmering van de persoonlij ke vrijheid? Geenszins, want het optreden van de over heid is het urtvloeisel van haar plicht onr voor leven en gezondheid van alle burgers te waken en daardoor ieder te verhinderen dat- gene te doen waardoor voor anderen schade of nadeel zou kunnen ontstaan. Nog verder gaat de oveilheidszorg. Er zijn bedrijven die voor omwonenden last kunnen veroorzaken, hetzij doordat machines hinderlijk leven maken, hetzij doordat rook, stank of afvalwatertucht en aarde in breeden kring kunnen verontrednigen. weer waakt de overheid met angstvallige zorg en geeft geen toestemming tot stichtin, of uitbreiding van het hinder-veroorzakem bedrijf dan nadat belanghebbende omwonen den in de gelegenheid zijn gesteld hun be- zwaren daartegen kenbaar te maken. Zoo gaat het bij elke volksgroep, die zich door taal en geschiedenis een eenheid voelt. Het eenige verschil is slechts, dat naar ge- lang van den volksaard en ook naar gelang van de groep welke de regeeringsmacht be- zit, de teugels van het bewind in het eene land strakker of losser dan in het andere ge houden worden. Er zijn staten wier regeeringen met onwil- ligen en ontevredenen te kampen hebben, er zijn staten wier bevolking slechts door ijzeren tucht in bedwang is .te houden en er zijn ook mogendheden waar de regeering zich bewust is een minderheid te vertegenwoordigen en zich slechts weet staande te houden door het voorschrijven en doen uitvoeren van dwang- maatregelen, die het karakter van gelijke oveiheidszorg voor alien t">n eenenmale mis- sen. Laten wij ons tot ons eigen land bepalen. Gelukkig hoezeer velen ook reikhalzend naar een nieuwe maatschappij uitzien le ven wij in een land waar de overheid aan al haar ingezetenen gelijke rechten en plkhten toekent. 1 Er is wel eens gesproken van klasse-justir tie en wij zouden niet gaarne durven beweren, dat het niet eens is voorgekomen, dat bij een rechter stands- of partij-overwegingen bo- ven een uitspraak zonder aanzipq des per- eoons zijn gegaan. Maar dan is die rechter een man geweest, die zijn zwakheden had en geawaald heeft en die nimmer rechter had moeten worden omdat hij daartoe niet de rechte man op de rechte plaats is gebleken. Over het algemeen kunnen wij met voldoe ning constate^ren, dat ons land geen klas- se-justitie kent en dat wetgever en wetsuit- voerder slechts het doel nastreven het alge meen belang te dienen met inperking van het minst mogelijke der individueeie vrijheid van alle staatsburgera. Ook van Rijk en Gemeente geldt, dat zij nimmer plagen uit lilst tot plagen. Maar zij plagen dan toch. En hier juist schuilt de groote ontevreden- heid die in breede volkskringen tegen wette lijke voorschriften tot uiting kan komen. Men vraagt zich te dikwijls af: waarom moet die wet of die verordening mij1 of mijn bedrijf treffen?, zonder zich daarbjj de vraag te stellen: is het offer dat van mij geeischt wordt ook noodzakelijk opdat in het algemeen belang.pnze staatsmachine goed kan func tionneeren? Wij hebben de voorheelden maar voor het grijpen. gemeen persoonlijke offers te dragen. Wie heeft er niet gemopperd over zijn broodkaart die hem honger deed lijden, over zijn kolenkaart die hem ternauwernood bij Btrenge koude een vuurtje in zijn haar schonk. Hoe hebben de boeren niet geprotesteerd tegen de regeeringsmaatregelen, die hen in hunne oogen tot pbilamtrophische volksvoe- ders hebben gemaaktl En hoe protesteeren nog heden ten dage de huiseigenaren over wier bezittingen de regee ring naar eigen inzidbt beschikt en wier inko- mens zij naar haar goeddunken regelt. Hoe is er niet gescholden op Posthuma, op Van IJsselstein, op zoovele anderen, die in de onaangename noodzakelijkheid verkeerden, dat zij terwille van alien, bepaalde volks- oepen in hun individueele vrijheid moesten ken. iebben niet van dag tot dag ontevredenen hun hart gelucht op protestvergaderingen en in ingezonden stukken, over zeep, brood, kaas, kolen, over visch en vleesch, over alles waarover de regeering haar zorg in die dagen had uitgestrekt En zoo is het niet alleen in de oorlogsjaren gegaan, maar zoo gaat het nog dagelijks en wie de besprekingen op tal van vergadlerin- gen volgt, constateert telkens weer een stre- van van volksgroepen met gelijksoortige be- langen, die de overheid willen dwingen te hunnen bate een bepaalden weg in te slaan. Maar wanneer de regeering meent, dat het algemeen welzijn niet parallel loopt met het welzijn der belanghebbende groep, dan geeft zij niet toe. En dan deugt in veler oogen' die regeering niet, wat niet wegneemt. dat wij ons natuur- lijk het geval kunnen inaenken, dat een minis ter door verkeerde adviseuis voorgelichit, on- wetend werkelijk op den verkeerden weg dwaalt Wij hebben in de oorlogsjaren elke vrij- heidsbepcrking als iets abnorrmaals en iete hinderhjks gevoeld. MaAr wij hebben er ons aan onderworpen, die een gedwee, de ander protesteerend, omdat wij ten slotte alien begrepen, dat wij ten bate van het algemeen welzijn onze offers moesten brengen. Laten wij ons eens een oogenblik indennken in welke hopelooze verwarring, in welke hon- gersnood wij zouden gekomen zijn als ko len- en broodkaarten niet ieders gelijk aan- deel in de aanwezige voorraden haddea ge- waarborgd. Dat de regeering strenge maatregelen heeft moeten nemen, dat zij dwingende voorschrif ten: heeft moeten geven, hebben wij als een hinderlijk ingrijpen gevoeld, maar ten slotte zijn wij hen dankbaar wier doorzicht en be- leid ons 6cheepje door de branding hebben heen geholpen, om het weer in rustiger en veiliger vaarwater te brengen Hoe ver mag de overheid met h,aar dwin gende voorschriften gaan, nr. a. w. hoe groot mag de individueele vrijheidsbeperking ten bate van het algemeen zijn? Natuurlijk moet er een grens zijn. Ieder moet een offer brengen wanneer de gemeenschap daannede gebaat is, maar het offer door enkelen ten algemeenen nutte ge- bracht, mag nimmer zoo groot zijn, dat een bepaalde categorie ingezetenen gedwongen zou worden ten bate van anderen van de vruchten hunner arbeid afstand te doen. Nood breekt wet. Maar dan moet er ook een uitzondering, een noodmaatregel zijn, die bij terugkeer van normalere .tijdsoinstandigheden zoo spoedig mogelijk ongedaan moet worden gemaakt. Al is de categorie huiseigenaren over het algemeen ook niet een der meest geliefde en sympathieke, al zullen wij alien ook liefst zoo weinig mogelijk huur voor onze woning beta- len, het billijkheids- en het rechtsgevoel zeggen ons, dat niemand onnoodig tot opof- fermgen voor anderen mag gedwongen wor den en dat ook den huiseigenaren zoo spoe dig mogelijk de voile beschikking over hun eigen bezittingen moet worden teruj een bepaalden afstand An de buisleiding is gelegen en die niet kan aantoonem dat hij de beschikking over een voldoende hoeveelheid water heett van een samenstelling die met goed leidingwater overeenstemt dat die ingezetene zijn woning bij dfi waterleidlng moet aansluiten. Ziedaar een dwingend voorsdirift, een go- meentelijke verordening die Ged. Stafen wel voor Heiloo en voor elke andere Nooid- Hollandsche gemeente zullen goedkeuren en die door zeer velen als een ongemotiveer- den dwang van overheidswege gevoeld wordt Wie, zoo vragen velen zich af, kan mij dwingen mijn huis al dan niet aan te sluiten, wie kan mij dwingen tot uitgaven wanneer ik meen, dat mijn beurs deze niet toelaat of de kwaliteit van het in mijn huis aanwezige wa ter dit onnoodig maakt? Wie heeft dan het recht mij te dwingen? Het is dezelfde vraag zij't dan in eenigs- zins anderen vonn als zich in de oorlogs jaren herhaaldelijk heeft voorgedaan. Wie kon ons in die jaren dwingen maar 400 gram brood per dag te gebruiken, terwijl wij wel voor 1200 gram honger hadden? Wie kon ons dwingen in een koude kamer te zit- ten, terwijl wij het geld voor steenkolea be- jzaten, wie kan nu nog de hui dwingen hun perceelen tegen hun wil bepaalde huurders te laten bewonen? Dat deed en dat doet de overheidl in t algemeen belang. En de volksgezondheid, de zorg voor goed drinkwater is ook een zaak van algemeen be lang, een aangelegenheid die de Gemeente, de Provincie of het Rijk tot de zijne moet maken om de uitvoering en uitwerking zoo dloeltreP fend mogelijk te doen zijn. Wij laten ons niet gauw dwingen en zeker niet wanneer die dwang een financieel offer eischt. Maar dat houdt ook al In, dat wanneer men de vrijwillige aansluiting afwachtte het in de waterleiding gestoken kapitaal niet renda- bel zou zijn, waardoor de onderaeming 6f onmogelijk worden, 6f met groote verliezen zou moeten werken. De aanleg van een waterleiding is in den loop der jaren een zoo kostbare gesdiiedenis geworden, dat zelfs het risico van imislukking uitgesloten moet zijn. Niemand zal beweren, dat het Piwinciaal Waterleidingbedrijf een philantrophische on- derneming is, nodi dat het een goudmdjntje voor de Pxwincie behoeft te warden. Er komt een waterleiding, omdat de over heid heeft ingezien, dat goed drinkwater voor de volksgezondheid noodzakelijk is. Mag nu deze onderneming, waaraan uit- sluitend het algemeen' belang ten grondslag 'ligt, mislukken dor den onwil van enkelen? Van hen die zich niet dwingen latem van hen, die zelf baas over hun beurs willen. blijven, of van hen, wier pomp- of putwater in hun oogen onovertrefbaar is, omdat ook hun va- der eh grootvader het gedronken hebben en er oud bij geworden zijn? Hier moet weer, als bii zoo vele dwingende voorschriften uit de oorlogsjaren, het indivi- dueel belang achterataan'bij het algemeen belang. En dit algemeen belang eischt een zoo ruim mogelijk aansluiting, opdat de onderne ming niet de risico van mislukking kan loo- pen. Wij, Hollanders, zoo hebben wij in den aanvang van dit artikel gezegd, zijn trotsch op onze vrijheid. Laten wij toonen een zoo ruimen blik te hebben, dat wij ook trotsch op onze vrij heidsbeperking zijn, als wij weten, dat wij daardoor de welvaart, het geluk en de gezond heid van ons volk kunnen bevorderen. ven. n g gege- sprake van nieuwe die in veler oog d en in dra- te Heiloo zij de Er is de laatste da: plaatselijke voorsch: een willekeurig, onnoodig dwi: hooge mate vrijheii' gen. Dezer dagen is de waterleid officieel geopend en er zullen, energie door het Prov. Waterleddingbedrijf ontwikkeld, wel spoedig andere gemeen ten volgen waar dezelfde gebeurtenis zal plaats vinden. En in die gemeenten zal v66rdien dan wel hetzelfde besluit worden genomen, dat ook de Raad van Heiloo heeft goedgekeurd, n.m.l. dat iedere ingezetene, wiena perceel binnen Warschau bevindt zich nog niet in onmid- dellijk gevaar, die Polen leggen verschansttir gen aan bij den Njemen, aldus een telegram, dat gisteren werd ontvangen. Dus toch wel gevaar voor de hoofdstad, zij' het dan niet di rect. Ieder kan dit trouwens ook nagaan uit de berichten der laatste dagen, en al wordt nu ook gemeld, dat na hdtige tegenaanvallen van Poolsche zijde de Russen zuidelijk van Grodno zijn teruggeslagen, de benarde toe- stand waar in het land zich bevindt, blijft Het is dan ook niet te verwondcren, dat de Poolsche Raad van Defensie het aavies van Lloyd George heeft opgevolgd en rechtstreeks aan Moskou om wapenstilstand heeft ge- vraagd op de door Engeland aangegeven voorwaarden. Om aan dit aanbod den grootst mogelijken nadruk te verleenen, zal een coa- jitiekabinet gevonnd worden uit alle partijeni van den Landdag, waarbij vooral de liberale boerenpartij en de socialisten niet vergeten zullen worden. Met andere woorden: Men hoopt door te kunnen wijzen op eene meer roode regeering de Russische machtheb- bers gunstiger te stemmen. Of het lukken zal? De soyjet-regeering heeft wel verklaard be- reid te zijn vrede te sluijen, mits Polen er ,zelve om vroeg, maar de geaachte schiint niet te vermetel, dat zij bedoelde een vrede met s o v j e t-Polen. Maar dan zou een officieel vredi sluiten niet eens noodig zijn, want de Polen zouden zich dan met de Russen „ver- ,broederen" en hen feestelijk inhalen als de bevriiders van een zwaar op de echouders drukkend juk. Zoo ver is het echter nog niet. De gealli- .eerden zullen het onduldbaar achten, dat Rus- land aan, Polen zijn regeeringsvonn voor- schrijft heeft Lloyd George deze week gezegd, en ais de nood aan den man komt, zullen zij helpend optreden. Dit schijnt nu op het punt te staan om te gebeuren, want naar de ',Berl. Lokalanz." uit Warschau verneemt, is daar uit Parijs de mededeeling ontvangen dat aan het einde dezer maand.de eerste troepen- .transporten uit Frankrijk zullen aankomen. De troepen zullen waarschijnlijk over zee ver- voerd en te Dantzig ontscheept worden. 1 Zal deze hulp stel dat het troepen- transport van belang zal zijn niet te laat komen? Men vergete niet, dat het nog eeni- gen tijd zal duren voor en aleer de te zendea ■oepen in Polen gevechtklaar staan opge- fSteld en de nog restende deelen van het Pool- ,sche leger opnieuw geformeerd zijn tot een bruikbaar geheel. Het zou wel eens kunnen gaan, zooals hetin den grooten oortog met Servie ging: de geallieerden overwegen hoe ze hulp zullen verleenen en immiddels wordt het land onder den voet geloopen. Dat het voorgenomen transport via de vrij- stad Dantzig zal geschieden vindt natuurlijk \zijn oorzaak in de neutraliteitsverklaring yvan Duitschland, dat zich niet kan wagen aan een deelneming aan het bolsjewistisch experi ment, integendeei zijne oostgrenzen gaat be- veiligen tegen een mogelijken inval. Het ge- tvaar daarvoor schijnt niet denkbceldig, want als we het „Acht Uhr-Abendblatffnogeu ge- ,looven, zijn voorhoedten van de Russische ca- valerie reeds aan de Oost-Pruisische grens verschenen. Omtrent den toestand van het oogenblik van het Pooteche leger wordt gemeld, dat die steeds slechter wordt. Tusschen Augusiowo en Suwalki is het geheel onder den voet ge loopen. Bij Grodno wierp de Russische cava- lerie de Polen over de Njemen terug. Naar uit Warschau gemeld wordt, zijn 20 versche bolsjewistische divisies aangeveerd, die aan het oSensief in het Noorden tusschen Suwalki en Augustowo deelnemen. Binnan- kort wordt een beslissendfe slag verwachb Het sollen met Be la Kun blijft nog aanhou- den. Op het oogenblik weten we eigenijk niet wat er met hem zal gebeuren. Volgeos de „Voss. Zig." zou het transport, waartoe hi behoorde, naar Passau zijn vervoerd, wsar ,het voorloopig zal blijven. En nu meldt weer ■een Wolffbericht uit Bcrlijn, dat, daar de Ooa- tenrijksche regeering niet inging op de uit- noodiging om het transport Russi;>che krijgs- gevangenen, waarbij zioi ook politiekie per- soonlijkhedcn bevinden weer over te nemen, het transport zijn aanapraken op ex-territori al iteit heeft verloren. De krijgsgevangen Rus sen worden dadelijk naar hun vaderland te- ruggebracht. De personen, die geene krijgsge- vangenen blijiken te zijn Bela Kun cs. dus zullen echter eenst worden achteigehou- den. De Hongaarsche regeering heeft te Berlin contact gezocht met den minister van buiten- landsche zaken otn! de uitlevering van Bela Kun te verkrijgen. De Duitsche Rijksregeering beroept zich in de eerste plaats op het asyL- recht voor politieke misdadigers. Subsidiair .lean aangenomen worden, dat Bela Kun als ,„iastigen Ausland'er" uitgewezen zal worden en daasmede het recht zal hebben, die grens, waarover hij: gezet wordt, zelf te kiezen. En dan zal hij zeker niet naar Hongarije gaan GRIEKSCHE AANVAL OP TURKIJE. Volgens een bericht, ingekomen bij het iTurksche minisiterie van Oorlog, hebben .Turksche troepen Dinsdagmorgen Adriano pel bezet. Bij nun terugtoclit zouden de Tur- ken de brug van UzunKeupru vernield heb ben en in Adrianopel brand hebben gesticht. E>e bruggen tusschen de Tcjatalasjalinie en Loule-Bourgas zouden eveneens vernield (.zijn. Bulgaarsche vliegtuigen met Bulgaarsche officieren bemand, die trachtten naar Tayar te gaan, werden dor de Grieksche troepen nar I bij Adrianopel neergeschoten. EEN INTERNATIONAAL STUDEN- TENCONGRES. Op uitnoodiging van het internationaal co- mite der Deensche studenten wordt dezer da ge nte Kopenhagen een conferentie van verte- genwoordigers van studentenvereenigingen uit Liifland. Finland, Nederland, Noorwe- gen, ZZweaen, Spanje en Zwitserland gehou- den. GRENSWACHT OPGEHEVEN. Op advies van den opperbevelhebber der Zwitsereche troepen heat de Federate Raad besloten de grenswacht aan de Duitsche grens die aldaar waakte tegen het binnenkomen van ongewenschte etementen in Zwitserland, op te heffen. DE ONRUST IN IERLAND. EEN BRUILOFT IN AMERIKA. Onlangs is in Amerika mej. Rachel Littleton gehiuwd met Cornelia VanderBilt Jr. De ou- ders van den hruidegom gaven- aan de jeugi- dige echitgenoote een' hooldtooi. veraierd met parelen en diamantoi, ter waarde van 320.000 dollar. Het totaal aan huwelijksgeschenken bedroeg meer dan een millioen dollar! De bruidegom, gewezen reserve-officier, had niet minder dan 5000 gasiten, met wie hij m Noord-Frankrijik had gediendi, aan zijn ta- fel genoodlgd. RELLETJES TE ROME. De proteststaking te Rome, uitgelokt door de relletjes, die die sodalisten hadden doen ontstaan dioor na een' staging die trams met rood te sieren, is misluit; een groot aantal arheidiers werkt door en alile publieke dien- sten werken. De tramstakers hebben relletjes veroorzaakt waarbij" enkelen gewond werden. De rust is nu hersteld. iDfen tweeden dlag was het mislukken van de proteststaking te Rome nog meer merit- I IpJ *1 Omtrent de onlu3ten te Belfant, waarover een korte mededeeling in ons vorig nommer, wordt nader gemeld: Den geheelen nacht werd tusschen de unlo» nistische en Sinn Fein»arbeiders van de groote scheepswerven en de linnenfabrieken gevocb» ten en de onlusten vingen Donderdagmorgen opnieuw aan. Het vermoorden van den polities comnjissaris Smyth en twee pobtieagenten door Sinn Feiners was de aan]eiding. De unio< nistische werklieden van de groote scheeps* werf der firma Harland en Wolff te Belfast namen Woensdagmiddag eerst een motle aan, waarin scherp geprotesteerd werd tegen deze moorden. Daarna plakten zij overal een ken« nisgeving aan dat de Sinn Fein arbelders uit de werkplaatsen moesten worden verwijderd. De meesten van hen voldeden hieraan, maar een der Sinn Fein»arbeiders weigerde heen te gaan, rukte de kennis^eving af en werd te wa» ter geworpen. Na afloop van dit incident vin» gen de onlusten in de stad aan. De Sinn Fein' arbeidera stonden de unionisten na afloop van den arbeid op te wachten. Beide partijen maakten gebruik van steenen, die zij uit de straten braken. De baldadigheden sloegen over in wilde verwoestingen. De unionisten plunderden de winkels en werkplaatsen in het kwartier der nationalisten en de Sinn Feiners die in de unionistische wijken. Sommige personen liepen weg met emmers vol bier en sterken drank. De politie had de hanaen voL De Sinn Feb ners onthaalden de politie op een hagelbui van steenen. Een jonge vrouw, die met een kindje op den arm haar stervende moeder ging bezoeken, werd doodelijk getroffen. 't Kindje bleef ongedeerd. Ten slotte kwamen militairen tusschenbeide. Eerst werd een ealvo met losse patronen afgegeyen. Daarna werd echter een salvo met scherp gelost, waarbij twee personen werden gedood en twaaif gewond. Dit he» daarde de woeste menigte eenigszins, die zich echter gcdurende den nacht aan verechillende baldadigheden achuldig maakte. Wanneer de ongeregeldheden op de eene plaats in de stad onderdrukt werden, braken zij in een andere wfjk weder uit Verschillende gebouwen, waaronder het hoofdpostkantoor, werden verwoest Donderdagmiddag werd opnieuw tusschen de unionisten en de Sinn Feiners gcvochten. De militairen houden Belfast bezet Alle ge« vaarlijke puntcn zijn met prikkeldraad afgezet Er zfjn reeds meer dan 100 personen gewond, onder wie verscheidene politieagenten. Meer dan 50 zijn gearrestecrd. De schade is zeer groot Lloyd George ontving Donderdagmiddag een deputatie, welke hem de bes'uitcn van het vak» vereenigingscongres bstreffendo larland ov handigde. (Zon-.ls men zich sal Lerinnerea, wordt in dezs beslniten de haidige toestand in Icrlsnd aensd-' ls tocgesc! even aan de juanlings ct» latighttd van de regeering ox atn bet cp constitutioneele wfjze uitgedrukte vsrlcngen der Ieren gevolg te geven, en tnds'deels sen baar nr.latigheid tot onderdrukkii^ -van het in het noorden van lerland georganiaeerde v.-i' ?et tegen dc Horn s Rule-wet, weJb nnwetiig optreden in het Ziuden van lerland met nood« lottig resulaat werd nagevo'.gd. Het congrea eischte ten slotte, dat de vijandelijke partijen in lerland een wapenstilstand sluiten, alle moorden en wandaden tegengaan, dat de r«- geering het Engelsche leger uit lerland zal ts- rugtrekken, en, bfjaldien een wapenstilstand wordt gesloten, dat terstond aan lerland een parlemcnt wordt gegeven met gelijke macht ala de Britsche overzeesche dominions bezitten en met een voldoende bescherming van de min< derheden). Lloyd George verklaarde geneigd te zijn met lerland overleg te plegen over een regeeringa« vorm passend in het kader van het Britsche koninkrijk, en die voor het volk als geheel aannemelijk zou zijn, doch t^vens verlangde hij de verzekcring, dat de Dominion Home Rule in het Zuiden en Westen zou worden aau> vaard. Het parlementair comity uit het vakvereenb gingscongres zal opnieuw bijeenkomen om de beraadslagen over de stemming betreffende een algemeene werkstaking, om aan de eischen kracht bij te zetten. In het Lagerhuis heeft Greenwood in het debat over den toestand in lerland een wets« ontwerp aangekondigd, dat bedoelt een specb aal gerechtshof op te richten 'om in kort ge» ding alle crimineele zaken te bchandelen, daar de gewone gerechtshoven er geen weg meer mee weten. Hij riep den steun in van het ge« heele Huis. Hij zeide, dat de toestand in Icr» land slecht is en nog slechter kan worden. Het Huis en het land moeten zichzelf maar op een bittere periode in de Iersche geschiedenis voorbereiden. Er zal een vastberaden georganb scerde poging worden gedaan de Icrsche re> publiek te vestigen door moord, inttmidatie. Deze poging zal men niet zonder strijd laten varen. Door vereende oppositie kunnen deze wilde methodes de neerlaag lijden.

Alkmaarsche Courant | 1920 | | pagina 1