REGEN MaiidslsaTondscltool Altai, Spaander Co., Alkmaar. Gemeiigd Nieuws ProYinciaal Nieuws Aan bovengenoemde inrichting wordt met SEPTEMBER a.s GEVRAAOD voor xoo- lang de vacature van Wielink zal duren, een LEERAAR IN DE AARDRIJKSKUNDE, ,n het bezit der Hoofdacte, voor 3 wekelijk- sche lesuren. Salaria volgens Rijksregeling. Inlichtingen verstrekt de Directeur, de heer J. H. VOORT. MetiusgTacht 21, alMer. Inzendmg van stukken vo6r 18 Augustus 1920, aan den Burgemeester. andere zijde is toch nooit aanbevelenswaar- dig. Dat de kinderen zullen leeren daar bij die open plaats voorzichtiger te zijn, lijkt ons vrijwel uitgesloten; hoogstens geldt de les voor die enkelen die kennis hebben ge maakt met't natte element. Maar van de vol- wassenen mag nog altijd verwacht worden, dat zij iets goedleerscher zijn, dan de kinde ren: zouden - betrokken autoriteiten heusch er toe kunnen komen op die plaats, b.v. bij Imhiilsen of bij v. d. Veen een dreg onder te brengen, die toch altijd veiliger werkt dan de bez«s of stokken, die nu in allerijl, de hemel weetwaar en hoe ver vandaan, werden ge- haald. En zou in laatste instantie desnoods het particulier initiatief niet iets kunnen bereiken, zoodat b.v. „De gecombineerde Ouderveree- niging van het Fnidsen en O." tegen het vaar van verdrinken hunner kinderen dreg kocht? elijk kunnen zijn een hek v66r het water te p sen. CONCERT. Openbaar concert, te geveiv door het Alk- maarsch Mannenkoor „Orpheus", op Zon< 15 Augustus 1920, des avonds 8 uur, in muziektent in den Stadshout: Pro gramma: 1 't Meezeken J- P- J- Wierts. 2. Ayondlied J. J. H. VerhulsL 3. In't Bosch J. J. H. Verhulst 4 Tod in Aehren H. Hutter. Pauze. 5. Ecce quomodo Moriitur Oallus. 6. Opwaarts R. HoL 7. Beati Mortui F. Mendelssohn Bartfioldy. 8. De Lente komt J. P. J. Wierts. BOND VAN JONOeLiNGSVEREENI- OINOEN OP GEREFORMEERDEN GRONDSLAO. In de groote zaal der Harmonic werd gisr termiddag een vergadering gehouden van de afd. Noord-Holland van den Ned. Bond van Jongel ingsvereenigingen op Gereformeerden reg kochtt Tamelijk afdoend zou ook miachien V66r den aanvang van.deze lste zomersa- menkomst werden een paar liederen gezongen, waarna de voorzitter, de heer v. d. Berg, uit Amsterdam, een welkomstwoord sprat Spr. wees er op, dat de dag een bijzonder karakter droeg. Het doel der zotnervergaderingen was het opwekken en verhoogen' van den geest- drift. Spr. dankte de sprekers voor het ge- hoor geven aan de uitnoodiging at en net Broeker zangkoor voor de toegezegde mede- werking. De voor het eerst op de vergadering aanwezig, wenschte opr. van harte grooten bloei toe. (Applaus). Niet bij spel en dans, bioscoop en voetbal- veld brengen wij: ons jeugdleven door, wij wenschen het te wijden aan Godsdienst, ge- heiligd in arbeid. Spr. gitig hierop voor in het vragen van Gods zegen over het samenzijn. Het woord was hierop aan Da. Dateman, van Haarlem, die een rede hield over het on derwerp: „Vierhonderd tegen 6en". Spr. began me^ het woord „Gij hebt mij ongerust gemaakt." Het Zeeuwsch-vTaamsche volkslied, geboren in den jongsten tijd, had spreker gister gehoord in Zeeland. Het laatste couplet nadi spr. zeer getroffen. Daardoor werd het hem duidelijk, dat het een gedicht was, dat geboren is en niet gemaakt Wanneer nog eens een Noord-Hollandsch lied gemaakt werd, zou spr. willen zeggenOok wij wiilen een blijven. 6en en onverdeeld met Nederland. (Applaus). wijzendi /ijzende op den profeet MichaSl, deed spr. uitkomen, dat de waarheid niet is bij de raeer- derheid. De opportuniteitspotitiek is oud. Spr. toonde dit aan door de geschiedenis van Michael te verhalen. Het was dew tijd van de restauratie en men moest rekenen met den wil des Heere. 400 Proletea van de vleierij kon- den Josefat niet bewegen de eene profeet van de waarheid niet te hooren. Deze Micha&l zei toen„Wat de Heeze zegt, dat doen wij, wat hij verbiedt, dat verbieden wij". De vraag is niet of men daardoor in bot- sing komt met de wereld en de machthebbena, maar „wat eisch't de Heere van mij". Dit i9 ook nog de vraag van dezen tijd. De gang in de wereldhistorie is steeds ge- weest, dat de waarheid alleen stond, tegen de tneerderheidde waarheid aan het kruis, de leugen op den troonj de leu gen onder het purper en de waarheid in het bloed, was het reeds met Christus. Deze werd later gereha- biliteerd en de apostelen veroverden die we reld. In de 16e eeuw waren het enkele mannen, die het met God allien waagden tegenover de meerderheid. In het begin van dc 19e^aeuw waren alien hier godsdienstig. Een v. d. Palm gaf den toon aan, maar onze vaderen hebben het aan- gedurfd het „de meosch is geneigd God en zijn naasten te haten", openliik te belajden. Alleen om de belijdenis werd, men door alle eeuwen vervolgd. Houdt het met de belijdenis. Het is niet juist als men zegt dat het niet op den leer aankomt. Om het geloof, de oude vierkante Dordt- sche waarheid, zijn steeds de beste vaderen vervolgd. De mannen van de Refonnatie wer den voor valsche muni gescholden. De victo- rie van Gods Woord zegeviert toch op den leugen. Dat leert ons Groningen. Spr. toonde dit door voorbeelden. Op de mooie begraatplaats aldaar staat een monument van den grooten industrieel, die het werk van znij fabriek naar de windstreken uitzaaidc, maar Scholten is reeds vergeten, daarnaast staat een monument voor prof. Hofstee, wiens werken nu op de boeken- markt een dubbeltje gelden. In de nabijheid staat een paaltje voor den in Groningen ge- smade de Groat, met het opschrift: „door Gods genade zalig geworden En inderdaad, Groningen telt thans een pracht van Gerefor- meerde scholen en kerken. Als het in de toekomst zal gaan tusschen Christen en anti-Christ, dan' zal Christus de waarheid openfearen en aan den naciri een eto- de maken. Spr. eindigde met den waisch, dat ook in Noord-Holland de burcht van het modemis- me een overblijfsel bewaard zou blijven van den krachtigeu trouw aan God van onze va deren. Laat ons biddend de wereld doorgaan en de wereld maar dansende verder gaan. Voor wie het geloof behouden, is de kroon des rechtvaardigen weggelegd. (Applaus). De Christelijke Zangvereeniging „Halleluja" zong hiema „Gods lof in de Natuur", rnuziek van L. van Beethoven, en „Herfstklanken" van graaf van Hogendorp, welke niunmers ge- voelvol en mooi op toon werden gezongen en een warm applaus ontlokten. Hierop werd gezongen „Herders, hij is ge boren". een oud-Nederlandsch lied, muziek van Jul. Rontgen. Het is een genoegen deze zangvereeniging dit mooie oud-Nederlandsche lied te hooren zingen. De voile Harmoniezaal schonk het koor een aandachtig gehoor en zeker heeft het koor voor dezen dag bijzonder veel gerepe- teerd. (Wij' vernamen later van slechts drie- i maal. Het koor had de liederen echter meer- malen gezongen). Het „Russisch Vesperkoor", van Bortnians- ky, dat hierna. gezongen werd, maakte door de weemoedige meloaie en de plechtige wijze waarop het gezongen werd, niet minder in- druk. Zang is ongetwijfeld een kunst, die de jbetere gevoelens in den mensch wakker maakt. Ds. ae Bruin, uit Oudewater, bekwam hier op het woord over het onderwerp „Stand- vastigheid". Spr. begon met het 6e hoofdstuk uit Johan nes aan te halcn. Het woord ./ijt getrouw en standvastig tot in den dood'' krijgt in' onzeu tijd niet minder beteekenis. Het getrouw blij ven aan schrift en belijdenis dient vooral den jongeren te worden toegeroepen. De geweldi- ge beroeringen van onzen laatsten tija d ons hen dit toe te roepen en de op] 1 bezwaren weg te nemen. Spr. besprak de opvattingen die thans over staat en maatschappij, schrift en belijdenis worden verkondigcL Men zegt: niets is be- stendig in de natuur en dus ook niet in de denkbeelden. Weest geen middeleeuwsch mensch, maar weest vrij. Zij, die zoo rede- neeren, kunnen de vaste levenslijn voor hun leven niet vinden, omdat zij niets wisten op te bouwen. De drang naar 't eeuwige is geble- ven en velen dompclcn nu in in de heidensche mystiek. Houdt vast aan de waarheid in de Schrift gelegd, die niet onderhevig is aan de veranderlijkneid. Spr. wekte aan de-hand van1 het Evangelie van Johannes tot standvastig- heid op. De nijgiiig can af te vallen bij de jon geren is ook reeds van Jezus' tijd. De jonge- iingen staan nu aan vele gevaren bloot Vefen zoeken steun bij de wijsheid der wereld of gaan onder in hun vleeschelijke lusten. Het uarde Evangelie van Christus wil men' niet. Het moet alks breed zijn, men wijst den smal- icn weg af. De aanvallen op het geloof der vaderen z n aantrekkelijker naarmate ze ko men van hen die er vroeger niet in geloofden. De jongelingen zien in het leven, dat het maar een kleine grozp is die het met Christus houden. Het is 400 tegen 66n. Ook op het ge- bied van de kunst wil men den godsdienst niet, maar het uitleven van het zuiver men- schelijke. Gods Woord heet geen richtsnoer meer te kunnen zijn. Men spreekt over een nieuw geluid. Er zijn er die juichen omdat alles valt en zij verwachten, dat een nieuwe menschheid de vruchten daarvan zal pliukken. De besmcttende adem gaat over de gansche menschheid, die alleen naar stoffelijke wel- stand vraagt. De standvastigheid der jonge ren wordt wel zwaar beproefd. Zij dienen zich te sterken in het gebed en zich te be- schutten in de burcht der Jongelingsveieeni- gingen. Christus wil alleen vrijwdlige diena- ren en vraagt daarom alien „niet weg te gaan". Juist in den jongelingsleeftijd moet men de keuze doen of men met Jezus zal gaan. Dat is de tijd waarin het bewustzijn ontwaakt en behouden moet blijven door te steun en op Gods Woord. Het is goed dat de jooge Christenen met geestdrift alles aanvat- ten, maar men moet weten, dat men geen krachten van zichzelve heeft te verwachten. De juiste weg die bewandeld moet worden is die jiaur Goers Woord. In de Jongelingsvereenigingen moet de jonge Christen de standvastigheid leeren. De twijfel moet dan' maar eens worden uitgespro- ken. De leer van de tegenstanders moet hel- der onder de oogen worden gezien. Wij moe- ten worden „menschen Gods" en onzen wil opvoeden om de zonde te weerstaan. De ouderen hebben de Jongelingsvereeni gingen te steunen en leiding te geven. Zij hebben ze ook te steunen in hun gebed. Men zal dan leeren dat de gansche wijze wereld het eeuwige leven niet heeft en zal daardoor zich meer naar Christus gedrongen worden. Met Petrus zal men dan zeggen: „Heere, gij hebt de woorden des eeuwigen levens". Om dat woord' bleven de discipelen en ook gij doet goed daarop te blijven staan. Gaat nooit van den bijbel weg, want dan gaat gij van Christus weg. Ook de strijd tegen de vijan- den in' eigen hart moet men voeren, om dan als belijders bestr ders van de machten uit den afgrond te worden. Men mag't niet al- :ken in het verstandelijke zoeken. Wij' zullen overwinncn door die de waarachtig getrou- wen is. (Applaus). De voorzitter sloot met de bedc u4t de 119e Psalm en verzocht die gemeenschappelijk te zingen. Spr. sloot om half 5 de bijeenkomst met de uitnoodiging om. te half 8 uur weer bijeen te komen. AIVONIDBIJEENKO'MST. Voor een stampvolle Harmoniezaal had de avondbijeenkomst plaats, waar door het ge- mengd Zangkoor reeds v66r den aanvang eenige lieden ten beste werden gegeven. De voorzitter opende de vergadering en verzocht de verzameiden aan te vangen met het zin gen van een psalm, waarna de zangvereeni ging het programima zou afwerken. Ten gehoore werd gebracht: Morgengebed Russisdie Vesperkoor (reeds 's middags ge zongen, doch op verzoek herfiaald) psalm 126 psalm 148. Van dit geheele koor trof ons 66n sopraan als z£6r zuiver en superieur. De toejuichingen waren zeer enthousiast en welverdiend voor leider en koor. Daama werd het woord gegeven aan den heer Prof. Dr. C. H. G. Aalders, die het on derwerp inleidde: ;,De sociale werkzaamhe- den der profeten." Spr. begon te wijzen op het sociale vraag- stuk dat in dezen tijd op den voorgrond aringt, de njd, die in gisting is en waarvaa men vraagt: Wat zal uit dit alles worden Voor (Jhnsteaen treedt 't meest op den voor grond dat het woord deq Heeren ook zijn tioht laat schijnen over dezen tijd. Spr. wenscht ai- leen een enkele lichtstraal op te vangen om den aanwezigen te toonen n.l.„de sociale werkzaamheaen der proletea. Dit is een be- langnjk deel, de proieten Israels hebben een zeer groote en rijke beteekenis. In de H. 8. oncmoeten wij telkens de samenverbindingde wet en de profeten. De wet vormt het funda ment, waarop de profeten hebben voortge- bouwd. Soma heeft men hangetoond, dat de bijbel van acbieren naar voren moet gelezen de Joden, de waanwijzige ongeloovigen fvoi- gens spr.) wenscht de geschiedenis van Israel van aciiteren naai' voren te lezen. Prof, tiert- mana (opvolger Kidmen, Leiden) heeft alles gedaan, om de stelling gehoor te doen vin den: eerst de wet, dan de proieten. Wij had- den deze overtuiging wel niet noodig, want wij haddesn genoeg aan het woord des Hee ren, die in den bijoel eerst gaf de wetten en toen de verdere geschiedenis. Spr. gaf een overzicht, hoe het volk Israel gezonken was in afgoderij en zedeloosheid en daarom zond God de profeten, die het volk opriepen tot een leven van recht en gerech- tigheid, tot het geregelde sociale leven. De groote beginselen in de wet van Mozes zijn: ten eerstehet sociale leven wordt in verband gezet met den dienst Gods. Dit is zeer belang- rijk, daar ook nu nog menschen zijn, die dit verband niet willen zien, die de Godsdienst wi'llen scheiden van de sociale welvaart. Ten tweede geeft de wetgeving: het privaatbezit met een communistischen trek Het 'bezit van den bodein is niet van een per soon, maar van de familien en geslachtenverder nog het Sabbattjaar en het nuttigen van vruchten in 't vrije veld. Ten derde wordt de meest strikte rechtvaardigheid geeischt. Voortdurend wordt hierop de nadruk gelegd; tegen eenzijdigheid en partijdigheid wordt altijd gewaakt. Ook dit moet in dezen tijd wel in oog gevat; het woord Gods zegt: Gij zult geen onrecht doen, niet partijdig zijn tegenover groot of klein. in de vierde plaats wil de wet zoovcel mogelijk vrijheid en gelijkheid brengen. De armen krij- gen zekere rechten. De grondbezitter mocht de hoek van't veld niet oogsten of de losgela- ten area van de garven niet zamelen noch de bezien van de wijngaard opzamelen, die ge- vallen zijn. Ook aan den koning werd ver bo- den groote rijkdommen te vergaren; het vor- men van groote kapitalen (door den handel) werd tegengegaan. Op de sociafe gelijkheid werd nadruk gelegd; geld - of geboorte - ar- ristocratie golden niet. t Vijfde punt is, dat al les er toe meewerkte om een bestendigheid aan de sociale toestanden te geven. Nu werd deze wetten v66r de komst der profeten niet de hand gehouden. De werkzaamheden der profeten was ook in de eerste plaats so- ciaal en zij hebben dit uitgeoefend alleen door hun woord, zonder aanzien dea per- soons, zooals God dit aangaf. In den tegenwoordigen tijd komen ook soma menschen voor, die opkomen voor de menschelijke rechten. Jesaja kwa mop slemp- partijen en zeide ze in den Naam des Heeren hun onrecht aande profeten waren zeer koel- bloedig en moedlg, en kondigden't volk aan hoe ze op 'n verkeerden weg waren o.a. de af- godendienst. In den tegenwoordigen tijd komt tot den predikanten wel eens de vraag am „een sociale preek", en zij kunnen dan zoo goed teredht bij de profeten. Zij toch hebben door alles been sociale raadgevingen gegeven zelfs in het eerste hoofdstuk, en in t 5e hoofdstuk: w.o. het onrechtmatig verkrijgen van grondbezit. Ook de trotsche zelfverhef- fing der grooten wordt scherp gehekeld. Zij alien zijn zondaars en de Heer alleen zal eens verheven zijn. Tegen de luxe wordt ge- tuigd; evenals van de vrouwen wordt gezegd met trippelende stappen gaan zij" is net niet of men de tegenwoordige hooge hakken ziet? (Applaus!) Tegen de zomer- en win- terhiiizen wordt gewaarschuwd: de groote buizen zullen een einde nemen, spreekt de Heere. Het telkens terugroepen tot de wet wordt in de profeten gehoord het mocht in den tegenwoordigen tijd ook wel zoo zijn. Ook wij mochten wel een betere sociale wet geving hebben, doch zoolang de menschen niet gaan tot God en als zondaren God ver- zoeken hen hunne zonden te vergeven, zal de toestand niet verbeteren. Op Christelijk standpunt moet de eisch zijn recht en ge- reditigheid naar alle zijden. Enka heeft ge zegd, dat in den tegenwoordigen tijd, de pro feten zouden staan aan den kant van het so- cialisme; doch de profeten zouden echter al leen staan aan de zijde der verdrukten. (Ap plaus 1) Spr. gaf nog enkele voorbeelden van bekee- ring: o.a. Manasse die eerst zeer godde- loos heeft geregeerd en naderhand vroom is geworden. De vorstenpartij „de hofkliek" be- ette echter vaak de pogingen oan betere so ciale toestanden te schcppen. De profeten hdbben ten slotte door hun woord in Israel ;een veranderingen kunnen brengen, doch zij ebben echter het uitzicht gehad, dat er een- maal een tijd zal komen, dat er recht en ge- rechtigteid op de aarde zal geschieden. Ezechiel zegt dat de tijd zal komen, dat aan het sociale onredht een einde zal komen Aanvankelijk kwani dit door de Christelijke icerk. cjoch net is nog maar zeer gering gevor- dera. Zij zal er echter niet heelemaal in sla- ,gen de sociale ongerechtheden weg te nemen, doch er zal eens een nieuwe hemel en een nieuwe aarde komen, waar volkomen gerech- tigheid liefde en vreoe heerschen zal. (Luide bij va lsbetu i gingen) De Voorzitter dankte daarop spreker3 en zangers voor het geschonkene en sloot daar- na de bijeenkomst. De menigte eindigde met het zingn van een psalm, waarop Prof. Aal ders in dankgebed voorging. LIGHT OP! Hcdenavond voor rijwielen en andere voer- tuigen te 9.03 licht op. AUdMHtl HOEDJBS MOTORKLEEDING. neerd te Antwerpen, op Zuid-Beveland. Het voornaamste stuk is een zeer vertrouwelijk schrijven van de keizerlijke regeerings-oberst- leutnant Santer aan den Chef der comman- danteur van de haven Antwerpen admi- raal Lour an. De Duitsche regeering deelt daarin aan den commandant mede, dat zij de documenten heeft afgezonden, betreffende de toebereidselen voor het transport van de di- visie L., van Antwerpen naar Zuid-Beveland. Alle stukken, betreffende dit onderwerp, moe- ten zorgvuldig en onder persoonlijk cachet worden bewaard. Vijftig schema's van pon- tontreinen moeten zoo spoedig mogelijk wor den uitgewerkt en naar de regeering worden gezonden. Verder staat er b.v. in te lezen„De orders tot nu toe gegeven voor het vervoer te water van de divisie ,Schddei" en de ontscheping op Zuid-Beveland blijven in het algemeen van kraChtalleen de vaststelling van de landings plaatsen is van voorloopigen aard en kan ge- wijzigd worden, al naar de houding van Ne derland." BURGEMEESTER CONTRA GEMEENTERAADi Als bijzonderheid meldt de „N. R. Ct.", dat de burgemeester van AlmkerK, na herhaalde pogingen, mede met behulp van Gedeputeer- de Staten, echter zonder succes, zich genood- zaakt ziet zijn verhoogd salaris, volgens de nieuwe Koninjklij'k goedgekeurde regeling, over 1919, langs gerechtelijken weg te vorde- ren, daar de raad halsstarrig blijft weigeren te doen uitbetalen. De. burgemeester heeft reeds een actie te gen de gemeente ingesteld. HET WORMERVEERSCHE CONFLICT. Maandagmorgen wenschten de beide soc- dem. wethouders Binnendijk en !>i de raadszaken niet verder met bui0>: er Cluysenaar af te doen zonder nadere verkla- ringen zijnerzijds, meldt ;,Het Volk." De ver gadering van B. en W. gmg dus, als de beide vorige malen, spoedig; uiteen. Daar wethou- der Binnendijk w de raadszitting van Vrij- dagavond de veridaring aflegde dat het con- flid niet nader besproken zou worden vooral- eer de commissaris der Koningin ter plaatse was geweest, kunnen geen verdere mededee- lingen worden gedaan. Daar de Commissaris gideren te Haarlem van verlof zou terugkee- ren en de wethouders hem andennaals schre- ven, is tusscheinkomst deze week te verwach ten. MAATREGELEN TEGEN DE VEEPEST. De Minister van Landbouw heeft, onder in trekking van vroege beschikkingen, be- paald, dat met ingang van 11 Aug. ten aan zien van den uitvoer van levende runderen en paarden naar en via Belgie het verbod tot uitvoer weder onverminderd van kracht wordt. EEN LIEVE ZWAGER Gisterenmorgen kreeg zekere H. de W. te Eindhoven, die reeds des morgens in staat van dronkenschap verkeerde, zoo'n hoogloo- pende ruzie met zijn schoonzuster bij wie hij in den kost was, dat hij1 haar een diepen mes- steek in de zijde toebracht Haar toestand is levensgevaarlijk. De dader die vluChtte, is gearresteerd en ter beschikking gesteld van de justitie te 's-Hertogenbosch. BELGTSIQKE GfEECNlS QjNBEWAAKT. Een berichtgever uit! Maastricht meldt Ik ben per fiets in bet naburige dorpj e CSanne gewedst en heb eene hoeve bezocht vlak aan de grena, waarbij ik bevond, dat de weg noch aan1 Belgiacbe, noch aan Holland- ache zijde bewaakt was. (Geen beambten, po- litie of aoldaten.) Bij' een grooten pachter, Janseen, waren 6 runderen gestorven en was 1 nog erg lijdende, terwijl er 10 beter begonnen te worden. De ziekte heeft veel overeenkomst, met mond- en auto thulsgebracht. anderen dan sterkra drank behalve Mer, el- ken dag van 8 uur's avonds tot 6 uur's mor gens verboden. Men was nieuwsgierig hoe dit tapverbod met de kertnis zou werken:. En dat is met me©- gevallen. Aan het tapverbod werd nu niet bepaald „de hand gehouden." Er waren kermisgan- gers met een flesch jenever en een'glaasje in hun binnenzak. Een sterk staaltje is wel dit: Toen de burgemeester's avonds eens de ronde deed om te zien op welke wijze z'n bur gers kennis vierden en.... hoe't met't apver- bod ging, ontanoette hij eenige „geachte" in- gezetenen, die een flesch en een glaasje bij zich droegen en hun burgervader een ,^lok- kie" aanboden. DE KROONPRINS VAN DJOKJOKARTA. Rongeleid door eenige dames van het be- stuur, bezocht de prins van Djokjokarta met de tentoonstelling van Weensehe van andwerken in de kunstzalen van den heer de Graaf te Scheveningen, welke voor deze tentoostelling gedurende het seizoen gratis beschikbaar zijn gesteld, ten bate van noodlij- dende vrouwen in Weenen. De prins kocht voor eene belangrijke som. VROEGE AiEMiAiLElSr DER STTI1KER- FABRIEEEOSr. Naar men uit good' ingelicbte kringen vemeemt, zulleni dit jaar de euikerfabrieken zeer apoedig gereed komen met afmalen, aU gevolg van de gunatige omatandigheid, dat de hoeveelheid te vermalen riet geringer it, waartegenover etaat, dat het tufkerrende- ment zeer hoog ia. KORTE BERICHTEN. De gemeenteraad van Dantumadeel vaar- digde voor den Zondag het tapverbod uit en tevens de sluiting van alle cafe's op dien dag, s nuddags te 4 uur. In de badplaats Hindeloopen wordt het ,i«ipverood lngevoerd van Zaterdagsmiddags i2 tot Maandagsinorgens 10 uur. Voor het vervoer van steenkolen, cokes en briketten van Duitschland naar Nederland- scne stations, loopen thans tot nader order over zevenaar en over Winterswijk geduren- uc o werkdagen per week, over Zevenaar 2, en over Winterswijk 1 trein naar Rotterdam, Amsterdam en tusschengelegen stations. Bij mmisterieeie teschikking is ontbon- ,den de commissie, ingesteld om te onderzoe- ken of het aanbeveling verdicnt rookwolken te veiwekken, teneinde aardappelgewasseu tegen nachtvoroten te beveiligen, onder dank- betuiging, inzonderheid aan haren voorzitter, kapitein C. A. J. J. van. der Linden, voor het door hem genomen initiatief. De commissie van advies inzake de uiit- voering der distributieregeling van brood, bloem en meel is onder dankbetuiging aan de icden voor de belangrijke dienstcn, bij minis- u.neeic beschikking ontbonden. Een 5-jarig jongetje is gisicren op den weg van Vaikenburg naar Maastricht overre- ucii en gedood door een woest rijdenden au to. Denzelfden avond zijn door marechaussee en rijksveldwacht op dien weg niet minder dan 17 autobestuurders verbaliseerd wegens te hard rijden. Het is hoog noodzakelijk, dat tegen het vele woeste rijden streng© maatrege- len worden genomen. De reeds vennelde dag voor dankzeg- g cn bidstond, uitgeschreven door den lioolraad (voor scb. m. d. Bijibel) bij aanne- ming der L. O.-wet, is bepaald op 29 Septem ber. Thans zijn te Ede voor het eerst een tweetal processen-verbaal opgemaakt tegen overtreders der Invaliditeitswet. Het betreft het niet willen plakken van zegels voor een knecht. Nog 7 vluchtelingen zijn in het vlucht- oord te Uden. Ook deze vertrekken eerst- daags. De barakkn worden afgebroken ,en gaan naar Noord-Frankrijk. Een orgeldraaier uit Weesp is nabij" Hak- kelaarshek door een auto aangereden. Hij liep kwetsuren op, terwijl zijn orgel in elkaar werd gereden. Na door dr Ankersoiit te Mui- den te zijn verbonden, werd hij door dezelfde DE „LIBRE PAROLE" PUBLICEERT EEN DUITSCH DOCUMENT. De Nation Beige" verneemt uit Parijs: De „Libre Parole" publiceert een Duitsch document na den aftocht uit .Antwerpen al daar gevonden, en waaruit blijfcen zou, dat E)uitsdiland in November 1917 de plannen gereed had, om de Nederlandsche neutrali- teit te sdienden. De.stu'kken van het gevon den dossier hebben betrekking op een even- tueefle landing van de divisie L, gecanton- klauwzeer, maar hier treedt ploteeling hooge koorts op; de buil wordt dik, de dieren krij- gen! het benauwdi en hijgen, om plotselinig onder klaigelijk geloei te sterven. De ziekte heerschte langs de geheele grens- streek, Oanne, Sich©h, Susan, Bolze, Riempust St. Truiden, Hassel't, Bilze, Tongeren enz. Als niet spoedig het grensverkeer geregeld wordt is het gevaar niet denkbeeldig, dat zij spoedig ook in ons land zal heerschen. DE DIEFSTAL IN HET MILITAIR MAGAZIJN TE NAARDEN. De politie heeft eenige paardendekens in be- slag genomen bij koeteiers te Bussum, afkom- stig van diefstal uit het inilitaire niagazijn te Naar den, waar onlangs een groot aantal de- kens enz. werden vermist. Een persoon is door de politie aangehouden als verdacht van heling. DE WERKLOOSHEID IN HET TRANSPORTBEDRIJF. Door het afdeelingsbestuur Rotterdam van den Centralen Bond van Transportarbeiders is aan de leden een... circulaire verzonden, waarin wordt medegedeeld' dat de werkloos- heidsuitkeering, die gisteren moet plaats heb- •ben, niet zal worden gedaan, daar de bonds- kas uitgeput is en de regeering weigert langer een voorschot te verstrdkken. Daardoor zullen de havenarbeidera. die reeds drie weken werkloos zijn, en tot ousver niets ontvingen, teleurgesteld worden. De oorzaak dezer stagnatie in de uitkeering js te zoeken in de abnormale werkloosheid, die thans nog grooter is dan tijdens den oorlog. E>e regeering had reeds 100.000 voorschot gegeveri. Deze som is thans uitgeput. De re geering wil een nieuwe regeling treffen met het bondsbestuur op den grondslag, dat 25 ct. contributie per lid en per week zal worden gdheven. Deze verhoogde contributie komt dan ten dienste aan de weiklooslieidsultkee- ring. Doch in normale tijden is 13 ct. contri butie voldoende. Het bondsbestuur is niet ge neigd de verhoogde contributie te heffen. De onderhandelingen met de regeering worden voortgezet. De scheepvaartvereeniging heeft d'e commis sie der havenarbeiders der 2e ban ontvangen In verschillende plaatsen in Friesland is geen suiker te krijgen. Naar van de zijde van het bestuur der Kinotentoonstelling inedegedeeld wordt, zal de bekende filmactrice Asta Nielsen eind Augustus of 'begin September gedurende een week in het opname-theater der tentoonstel- ling filmen. De Nederlandsche Uitvoermaatschappij kan geen consenten meer endosseeren voor den uitvoer van vroege aardappelen na 15 Aug. 1920. Mbt ingang van heden zijn ten aanzien van den in- en aoorvoer uit BelgiS van arti- kelen, afkomstig van vee; tijdelijk opgeheven de dispensatien, bedoeld in de artt. i2, 3 en 6 van de min. beschikking van 15/19 Sept. 1913, behalve voor zooveel betreft den in- en doorvoer van vleesch, afkomstig van eenhoe- vige dieren., De bekende schrijfster van meisjesboe- ken, Annie C. Kuiper, Boschlaan te Zeist, wordt 30 Augustus a.s. 60 jaar. Van haar hand versehenen o. m.: „Een Hollandsch Meisje op een Engelsche kostschool", „Anne- ke", „Ver van Huis", „Een Heldin". Te Weerdinge is bij den veenbaas Kukke ingebroken. Een bedrag van 5000 is gesto- len. De dader is tot heden onbekend. UIT EGMOND AAN ZEE. Het geluk is met de stoutmocjligen. Dat bleek ook nu weer. Daar zet de< commissie: Fermie te midden eener periode van regen en ■storm en bij een barometerstand tot het derde knoopsgat voor de variatie op het program- ma gecostumeerde optochten wordt tus schen de regenbuien m gezegend met een vroolijk zonnetie net zoo lang als er tijd noodig is om den stoet in elkaar te zetten, een flinken onunegang te maken en uiteen te gaan. Die stoutmoedigen, het zijn zeer zeker niet minder de vele grooten en kleincn, die druk in de weer waren met het bespreken van plannetjes, het ontwerpen van groepen, het vervaardigen van costumes en attributen. Een woord van bulde hebben die alien, wel ver- diend. Van hetgeen ze presteerden moge een en haar toegezegd. den eisch van 20 ga- korte niet op't nummer af gev°lgxte be- rantieloon per week bij de regeering ter spra- schrijving van den stoet eenig denkbeeld ge- ke te zullen brengen. ven. HET TAPVERBOD TE OOSTZAAN. 1 Voorop natuurlijk de onontbcerlljke hoem- Te Oostzaan is sinds eenigen tijd de ver- ,pa's. Daarachter eenige lieve bloemenmeis]«, koop van sterken dtatfk en alcoborhoudenden gevolgd door een snoeperig en keui lg

Alkmaarsche Courant | 1920 | | pagina 2