DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. LuxeAutomebielen im Garage JAC. MET, WiJNHAMDEL W. K. H. PELS. Oode Jenever f 3.- p. L. Ito. 190 Honderd tw*e 011 twnriagste JiEEfigaag ZATERDAG TE HtJUB, mime, geruteohlooze open en gesloten wagens. BILLUK TABIEF. DirecteurG. H. KRAK. IloofdrodacteurTj. N. ADEMA. 14 AUGUSTUS.. Buitenlandscli Overzicht De vredesonderhandelingen tusschen Polen en Rusland, zijn ze nu begonnen of met t Een vraag, waarop moeilijk een antwoord is te seven, gezien de wel wat tegenstrijdige be- rich ten daaromtrent. Gisteren deelden wij op gezag. van een ingekomen telegram male, dat de Poolsche partementairsde Warschau waren teruggekeerd en dat de Russen hadden voorgesteld, dat de gedelegeerden voor de onderhandelingen te Minsk den 14den dus heden het front zouden passeeren. Daaruit zou dus volgen, dat de onderhandelingen nog niet zijn aangevangen. Maar nu kwam kr,stei" middag te laat om het nog te vermelden het bericht, dat de bolsjewdd, nadat zi] de geallieerden van hun bedoelingen op de hoog- te gebracht hadden, verzuimd hebben om Po len te verzoeken gedelegeerden te zenden. Toen de Polen echter vemamen dat Russische parlementairen aan hun front waren aangeko men, hebben zij Dinsdagavond laat gedele geerden uit Warsfhau gezonden, die Donder- dag de roode afgevaardlgden konden ontmoe- ten. Men kan hieruit opmaken, dat den Po len de vredesvoorwaarden zijn overhandigd Hoe het ook zij, het gaat vreemd met die on derhandelingen en Lloyd George had geen ongelijk, toen 'hij in. zijn notji aan Kamenet- betoogde, dat de vertraging in de besprekin- gen tusschen de oorlogvoerenden achterdocht wekt. Moskou geeft de schuld daarvan na- tuurlijik aan Polen, dat den val van Warschau zou wenschen om interventie van de geallieer den te krijgen. Tsjitserin beweert, dat W ar schau reeds 7 Augustus het antwoord inzake Minsk heeft ontvangen, maar het eenige da- gen heeft achtergdhouden. Het motief, dat de soviet-minister opgeeft voor Polen's houding, lijkt wel een weinig vreemd, maar hij voegt er aan toe: „Achter Polen staat Frankrijk, dat niet alleen Polen, maar ook Engeland in den val tracht te lok- ken, den oorlog te bevorderen en het herstel van de vriendschap tusschen Polen en Rus- land te beiemmeren." Of het Frankrijk zoo gemakkelijk zal geluk- ken deze bedoelingen gesteld dat het die nastreeft en het lijkt er wel eemgszins op te verwezenlijken, valt te betwijfelen, want de Engelsche regeering zal zich "stipt houden aan de overeenkomst dat tegen de sovjet- regeering geen actie ondernomen woidt ge- durende den tijd, dat deze haar hooding inza- ke den wapenstilstand' kenbaar maakt. Ue En gelsche regeering zal handelen alsof er geen afzonderlijke actie in Frankrijk is voorgeko- men. Op een lunch, hem aangeboden door de coalitie-leiders, neeft Lloyd George dit nog eens onderstreept: „Als er over vrede moet worden beslist, is het onze eerste plicht als regeering, om het volk niet te betrekken in een niet te rechtvaardigen avontuur", aldus de Engelsche premier. „Alleea de meest gebie- dende eischen van nationale eer, zelfstandig- heid en vrijheid 'kunnen 'n oorlog rechtvaardi gen. In deze wereld is geen plaats voor par- tij-manoeuvres. Hier moeten de naties al haar Icrachten conoentreeren en zeer veel hangt af van Engeland en zijn eenheid." Nu, die eenheid is er wel, tenminste onder de zes millioen arbeiders, wier vertegenwoor- digers den minister hebben verzekerd, dat een algetneene staking zal uitbreken als Engeland generaal Wrangel zal gaan steunen of maatre- gelen-neemt tegen sovjet-Rusland. Wat zal Polen zelve doen? De minister van buitenlandsche zaken verklaarde, dat op een capitulatie-vrede niet zal worden ingegaan en Polen zich tevreden zal stellen met zijne ethnografische grenzen, waarbij dan echter moeilijkheid kan ontstaan b.v. over met zijn stellig Poolsche meerderheid. Het hoofd van den Poolschen staat heeft verklaard, dat Warschau niet verdedigd zal worden zulks in tegenstelling met vroege- re gerichten en dat de Polen zich over den Weichsel zullen terugtrekken om daar nieu- we stellingen in te nemen. Beide autoriteiten rekenden hierbij op hulp van de geallieerden maar als deze, wegens de pro-Russische stemming onder een groot deel der bevol- king van de ententelanden, eens niet kan wor den verleend, wat zal Polen dan doen? Het zal zich dan den vrede wel moeten laten voorschrijven. De thans beSindigde zeelieden-conferentie te Brussel heeft eenparig besloten geen oor- logsmateriaal te vervoeren, dat tegen Sovjet- Rusland zAl worden gebruikt ook al geen besluit dat Polen lean aansporen tot volhar- ding in zijn strijd. Zal het Fransch-Engelsche meeningsver- schil tot een breuk leiden? Wat zullen de „vriendschappelijke besprekingen" opleveren? Voorloopig doet men in Londen al zijn best om een minder emstig gezicht te zetten. Er wordt nu al gezegd, dat net niet een fonneele nota was, die aan de Fransche regeering is' gezonden. Zeker slechts een gewoon verzoek om nader bericht. Lloyd George heeft ook a' zijn vertrouwen uitgesproken, dat de eenhek tusschen Frankrijk en Engeland bewaard za' blijven. Het zal den „toovenaar van Wales", zoo wordt hij immers genoemd, ten slotte misschien nog wel gelukken een draai te ne men, die hem wat meer in het Fransche en t ook het Amerikaansche vaarwater zal bren- gen. Want de Amerikaansche regeering heeft in een nota, waarvan als opsteller president Wilson wordt genoemd, blijk gegeven eigen- lijk meer op de hand te zijn van Millerknd. Immers zij blijft weigerachtig de sovjet-rcgee- ring te erkennen en noemt dezfe openlijk als t* berustan op een minachting van elk begin- sel van eer en goede trouw en van alle ge- woonten en gebmiken, die den grondslag i'or- men voor het geheele gebouw van het volken- recht, een minachting vaxi elk beginsel waar op het mogelijk is betrekkingen van vertrou wen en samenwerking te baseeren, hetzij cus- schen volken of tusschen particuliere perso nen. Verschillende Engelsche bladen wijzen er op, dat Engeland en Frankrijk het met elikan- der volkomen eens geweest zijn ten aanzien van de interpationale problemen, die na 1918 opgelost moesten worden, maar tot dusver zijn zij door onderling overleg altijd tot een land van de Russische voorwaarder. veor hei herstel der handcldbetrekkingen tusschen bei de rijken. De sovjet-regeering heift deze voorwaar- den aanegnomen. DE AMERIKAANSCHE NOTA AAN ITALIe. De Fransche minister-president heeft den Franschen zaakgelastigde te Washington een telegram doen toekomen, waarin hij zegt met voldoening te hebben geconstateerd, dat' de regeering der repubiiek volkomen accoord gaat met die der Ver. Staten nopens de begin- selen, geformuleerd in de nota omtrent Rus- gemeenschappelijk besluit gekomen, omdat zij land, overhandigd aan de Italiaansche een nauw samengaan tot grondslag van. hun bassade, am- politiek namen en als den eenigien waarborg voor den Europeeschen vrede beschouwden. De Roer-crisis van April 1.1. wordt als een voorbeeld aangehaald en de meening uitge sproken, dat de situatie van dit oogenblik alleen het gevolg kan zijn van een misver- stand, dat door verdere gedachtenwisseling tusschen de regeeringen uit den weg geruimd zal worden. Buitenland DE HOODING VAN HONGARIJE. Een - officieele mededeeling van de Hon gaarsche regeering zegt, dat zij vast besloten is hare politick in het belang van den alge- meenen vrede te handhaven en zidi derhalve van het deelnemep aan militaire of politieke ondernemingen te onthouden. In tegenstelling hiermede schrijft he: Weensdie blad „Der Abend": In weerwil van alle dementi's moet worden geconstateerd, dat in Hongarije wordt gemobiliseerd. De groote munitiefabrieken, die gedurende de boycot haar bedrijf moesten stopzetten. hebben thans nachtoloegen ingevoerd. De Hongaarsch-rransche onderhandelin gen worden voortgezet en een voormalig pre sident van de Hongaarsche staatsbank is naar parijs vertrokken om daar onderhande lingen aan te knoopen. DE ERKENNING VAN SOVJET RUSLAND DOOR ENGELAND. Volgens de „Tempsi" deelt ezn -telegram uit Moskou de voorwaarden mede welke Enge land gesteld heeft voor de erkenning der sov jet-regeering. Ze zijn de volgende: le. de on- middllijke beeindiging der airecte en indirec- te vijandelijkheden2e. de terugkeer der civie- le en militaire kriigsgevangenen3e. het slui- ten eener overeenkomst betreffende de schade aan particuliere eigendommen veroorzaakf, waarop Engeland echter niet onmiddellijk aandnngtl 4e. de aanvaarding door Enge- DR*9GE MENSCHEN. De Amerikanen hebben dorst en bij hon- derden komen ze hun dorst lesschcn in Frank rijk. Doch zij schijnen zoo'n dorst te hebben, dat ze niet met drinken kunnen wachten tot ze op Franschen bodem zijn aangekomen. Ze beginnen reeds op de boot Want de boot is immers niet Amerikaansch gebied en daar mag men schenken. Zoo moeten de scheepvaartmaatschappijen hun maatregelen nemen. De France" had voor haar laatste reis aan hoord 200 kisten met verschillende likeuren, 600 kisten cham pagne en 8000 kisten met verschillende wij- nen. Zes dagen na haar vertrek uit New-Yoik was de bar drooggelegd. Er waren nog slechts de leege flesschen, de stroohulzen en de kisten over. DOOR DEN BLIKSEM GEDOOD. Maandag j.l. hielden de Free Methodists een bijeenkomst in een tent te Springville in Indiana (Amerika). Dr. Timber voerde het woord. Naast hem op het platform zaten dr. Lenz en dr. Hus ton. Plotseling brak een hevg onweder los. De predikant wees er op in zijn rede en vroeg: Hoe velen uwer zouden bereid zijn voor God te verschijnen, indien de bliksem m deze tent sloeg? Op hetzelfde oogenblik sloeg de bliksem in de tent, verwondde den spreker en doodde de beide predikanten die naast hem waren geze- ten. KORTE BERICHTEN. Generaal Weygand heeft de functie van chef van den generalen staf van het Poolsche leger niet aanvaard. Hij blijft de militaire raadsman. Uit Moskou wordt gemeld, dat de vrede tusschen Rusland en Armenig geteekend is. De staking in de Belgische metaalin- dustrie is geeindigd. -7- Sommige berichten melden, dat de Fran sche president, die nog altijd rusten moet, nimmdr weer geheel zal herstellen en dat een presidentieele crisis onvermijdelijk is. De Pe tit Parisien" daarentegen deelt mede, dat De- schanel goed vooruit gaat. Uit het Vaticaan wordt gemeld dat de Paus op een steen is gevallen en de knie heeft bezeerd Berichten ut Rome doen vermoeden, dat Italie de bervstting der betrekkingen met Rusland veorbereint. Hei weigert ('eel te ce men aan de Llokkade. Acbterweg, Tel. 572. Oeineagd Nieuws EEUWFEEST ALBERDINCK TH1JM. Gisteren was de herdenkinig van den hon- derdsten geboortedag van prof. Alberdingk Thijm ingeleid met een zieunis in het kerkje van het Amsterdamsche Bagijnenhof, waar Thijm zoo vaak getoefd heeft. Bij afwezigheid van den deken, werd de mis opgedragen door den Kapelaan D. van Leeuwen. In een toespraak tot de talrijke a*n- wezigen, schetste hij in't kort Thijm's ka- rakter en leyensopvatting. Hij herinnerde aan diens lijfspreuk: Nil nisi per Christum (Niets dan door Christus) en ttekende hem als een man, die boven alles zijn kerk liefhad en daar uit zoo veel kracht putte. In de kerk waren o. m. aanwezig wethou- der Wierdels het ra<Hslid Heemskerk en voorts de leden van de huldigingscommissie. Ook de Bagijhtjes waren ter kerke geko men om hulde te brengen aan den man, die zoo veel dver haar geschreven had en die het Bagijnhof en zijn bewoonstera zoo dikwijls bezocht. Vele notabelen uit de hoofdstad gaven ver- der blijk van hun belangsteiling door hun aanwezigheid. PREDIKANTSTRACTEMENT. VRIJWILLIO LANDSTORMCORPS SPOORWEGDIENST. Aan het personeel der Niedei landsche Spoor wegen is bij dienstorder medegedeeld, dat is opgericht net „Vrijwillig Landstormcorps Spoorwegdienst" met als commandant de ma- joor van den Generalen Staf, aangewezen Di recteur van het Etappen-Verkeerswezen. Zoowel niet-dienatplichtigen als dienstplich- tigen, die niet, in werkelijken dienst zijn en behoorende tot het personeel der Nederland- sche Spoorwegmaatsdiappijen, kunnen als lid van het corps worden toegelaten, na daar- toe een vrijwillige verbintenis bij den Land- storm te hebben aangegaan. HET ARBEIDERSOONFLICT IN DE 3UIKER-INDUSTRIE. Bij den Bond van Eigenaren van Suikerfa- brieken in Ned.-Indie is een telegram ont vangen van ongeveer gelijken inhoud, als reeds vmmeld. In welingelichte kringen acht men den toe stand niet emstig verontrustend, hoewel het moeilijk is, op het oogenblik den juisten om- vang van het conflict te beoordeelen, waarcan een definitief oordeel moet worden opge- schort. Wel mag worden aangenomen, dat men in Indie tot een vredelievende oplossing zal ge- raken, zoodat het afmalen der fabrieken met September, half October, zonder stoomis zal kuonen plats hebben, daar de hoofdzaak looneischen betreft. De suiker-industrie bevindt zich, door den huidigen conjunctuur, in een dergeliiken toe stand en de suikerprijzen zijn zoo loonend, dat aan redelijke looneischen zeker zal kun nen en ook worden tegemoet gekomen. Bo- vendien valt uit hier te lande ontvangen tele- grammen niet op te maken of de P. r. B. een ultimatum heeft gesteld, waarbinnen zij ant woord venvacht, op het verzoek, tot bespre- king der eischen, or wel voordien de inwilli- ging der eischen zelf. Men is eer genedgd tot de eerste meening over te hellen. Als zeker mag worden aangenomen, dat, wanneer inderdaad de politieke leiders het er op zouden wagen een conflict uit te lpkken, dat geen 1000 arbeiders van de 72.000, welke worden genoemd, uit werkelijke overtuiging aan den oproep tot staking gevolg zouden ge- ven, waarbij nog kornt de hoogst belangrijke DM lUBUMf ktHAAl Ml 2 blauwi. "i,sKriTrjis .vsr Wilna DE ZEELIEDENWO^EilElNTiE TE In de slotzitting van de conferentie is met algemeene stemmen besloten geen oorlogsma- teriaal te vervoeren, dat tegen Sovjet Rjus- land zal worden gebruikt, omdat, naar in de betreffende motiea o.m. werdi gezegd, de zee- lieden van de koopvaardij1 onder de pioleta- riers het meest aan gevaren blootgesteld zijn en dat zij meer dan wie ook belang hebben, dat er geen nieuwe moordpartijen aanvan- gen. DUITSCKLAND EOST HET ERA^TSCH- HldGELSCHE MEEHLNGSYERSCHIL. Volgens de „Ej:eu8zeitung" is 'het zeer on- versbandig aan de thans aan den dag treden- de tegenstelling tusschen Engeland en Frankrijk op den duur een verwijdering tus schen de beide mogendheden te concludeeren, en aan deze oneenigheid hooggespannen ver- waehtigen voor Duitsc'hland vast te knoopen, Wanneer Eingeland en Frankrijk hun eigen weg mochten gaan, dan is toch met zekerheid te verwachten, dat ze tegen over Duitsc'hland eenagezind zullen zijn. DE AANSLAG OP VENIZELOS. De toestand van den Griekschen minister is gunstig. Hil k.rSlg een kogel in den linkers schouder, een>.'mtlere doorbocrde hem de dij. De dader, twee 35fjarigen, waarvan een luite> nant der genie in het Grieksche leger en de ander luitenant ter zee te Athene, zijn gear* resteerd. Aan den coijimissaris van politie be» kenden zij den aanslag van te voren bcraamd te hebben om Griekenland te bevrjjden van den onderdrukker. Bij het verhoor verklaarde de zeeoffioier, dat hij reeds geruimen tijd Venizelos, die het Grieksche volk'aan de Entente opofferde, heeft willen dooden. Reeds in 1919 heeft hij het voomemen gehad hem te dooden, toen, omdat hij door Venizelos niet bevorderd en,uit den dienst ontslagen is. Het spijt hem, dat hij hem op Fransch gebied heeft moeten doodschieten. Hij had echter gezworen hem te dooden en is ontroostbaar dat hij hem slechts gewond heeft. DE PLUNDERING TE FuRSTENFELD. Bij het onderzoek, door de Hongaarsche re» geering ingesteld, is gebleken, dat de plunde« ring van het munitiedepot te Furstenfeld in Oostenrijk door een Oostenrijksch kapitein ge schied is, die ontevreden was over de toestam den in Oostenrijk. Hij liet het plan door Oos» tenrijksqhe en Hongaarsche kettinghandelaars uitvoeren, die daarna op Hongaarsch gebied vluchtten en daarbij ontkwamcn ondanks de schoten der Hongaarsche grenswacht. DE STAKING TE MEMEL. Nadat de Fransche gouvemeur den stakern den arbeiders beloofd had den terugkeer der drie in Juni aangewezen agitators te zullen toestaan en een onderzoek te zullen doen in« stellen tegen het hoofd der politie Voigt en te vens toegezegd had, dat de leiders der sta« kingsbeweging niet. gestraft^ zouden worden, hebben de meeste arbeiders te Memel het werk hervat. DE ONRUST IN IERLAND. Engelsche troepen te Cork hebben een raid uitgevoerd op het stadhuis, waar juist 3 Sinn Feinsrechtbanken zitting hielden. De lord* mayor van Cork en 10 andere Sinn Feiners werden gearresteerd. Onder de arrestanten bevinden zich de voorzitters van de drie recht» banken. DE MOORD OP GRAAF TISZA. De oud»minister«president Stefan Friedrich is thans als getuige hoord in het proces over bo< vengenoemden moord. Volgens zijn verklarin» gen zou hfj slechts van de vermoording van graaf Tisza gehoord hebben door berichten in de dagbladen. Den 30en October, toen de laat* sto vocrbereidselen tot den moord zouden zijn getroffen, was hij volgens zijn zeggen niet in Boedapest geweest. De bewering dat hij een belooning van 100.000 kronen voor den moord had uitgeloofd, noemdu hij een leugen. Boven» dien verklaarde hij, dat hij gedurende de revo» lutie geen overwegenden invloed had gehad. De twee voomaamste getuigen charge ble» ven echter bij hun vroeger afgelegde verklarin« gen. DE DUITSCHE KOLENLEVERINGEN. De „Times"'Correspondent te Parijs meldt, dat de Duitsche kolenleveringen tot dusverre voldoende waren. Gedurende de eerste 10 da<- gen van deze maand waren het gemiddeld 50.000 ton per dag, hetgeen een totaal van IV millioen ton per maand uitmaakt. Een half millioen mag volgens de overeenkomst van Spa, waarin een totaal van 2 millioen ton per maand werd vastgesteld, worden bestemd voor het drijven van mijnmachines in Duitschland. In een te Essen gehouden communistische vergadering werd door sprekers namens de or» ganisatie van vrije mijnwerkers in het Roerge< bied verklaard dat zij zouden trachten het ver< richten van overwerk m het Roergebied te ver» hinderen. Door het staken van het overwerk is in eenige mijnen van het district Essen de pro< ductie reeds met duizend ton per dag vermin» derd, hetgeen tot 160.000 ton zou stijgen, wan. neer het geheele Roergebied geen overwerk meer zou verrichten. Duitschland zou dan niet meer in staat zijn, de kolenovereenkomst van Spa uit te voeren. Zoodoende zou een belangrijke stap gedaan zijn op den weg naar de rCvolutife. Weliswaar zou de entente dan het Roergebied bezetten, maar men moest er toch rekening mede hou. den, dat binnen afzienbaren tijd de staat van beleg in het Roergebied zou worden afgekon. digd, en het was den mijnwerkers onverschil. lig, of zij onder militaire controle der entente of van Duitschland zouden staan. To Doartewa-i iad ontploffiuiff ven. een granas plaet waarbij 12 personon £&- wond wer don. Do rijkswet op do ontwapening van do bevolking in DuitscMand is met ingang van 11 Augustus in working gotrodem Haar aanloidmg van een bericht in do Belgische bladen, dat bij Aiken do lijken zijn opgegraven van Belgische burgers, die in 1914 na een bppervlakte gerechtelijk onder zoek dafor de Duitschers ter dood zouden zijn gebracht, wordt van Duitsche zijde verklaard, dat genoemde civiele personen opzettelijk nadeel hebben toegebradht aan de Duitsche etiijdkrachten en na een nauwgezet onder zoek tot den doodstraf zijn veroordeeld. De autoriteiten te Straatsburg hebben het internationaal oud-strijdersoongres verbo- denj, dat daar gehouden zou worden. Twee Duitsche sprekers zoUlen optredem en daar van werden incidenten gevreesd. De grens van het Shargebied is door troepen en gendanaen afgeeloten. TJit For- bach wordt een zekere onrua onder de Duit sche mijnwerkers van Merlebac'h gemeld'. De stakingsleiding in het Saargebied ontkent in een manifest dat de actie een politieke ten denz zou hebben. De Oostenrijksche regeering heeft aan de commissie van herstel medegedeeld niet in staat te zijn de bepalingen omtrent 'het leve red! van veen en meubelen na te komen. De commissie heeft hierop nog geen antwoord gegeyep. Hit Biome wordit gemeldi, dat een gedeel- te van het personeel van het Vaticaan in sta- king is gegaan, ten einlde zijn. maatschappe- 'iijke positie te verbeteren. De tuinlieden heb ben besloten, om zoolang hun eischen niet zijn ingewillgd, slechts een gedieelte van het werk te verrichten. Volgens een te Kopenhagen uit Helsing- fors ontvangen telegram, heeft de Finsch- Blussische vredeaconferentie te Dorpat tot overeenstemming geleid in zake de wapen- stilstandavo orwaar den. De Tsjecho-iSlowakischeminister van spoorwegen heeft onderhandelingen geopend met die machinisten. Bet gevaar voor een sta king echijnt te zijn verdlwenen. Hit Bombay warldt aan de „Times7' be richt, dat het bekende Engelschi-Indiec/Lo in- dustrieoentniin Jamsetpoer door een hevigen regenval geheel onder water is gezet. ITaar verluidt, zijn ee reeds meer dan 100 dooden en de toestand is zeer ernstig. In de Belgische Khmer is het tot hef- rige discussies gekomen in verband met de behandeling der huishuren-wet. Het Letlandsch-B.'ussisohe vredesver- drag is den llden Augustus geteekend. Lev land heeft thans zoo wel met DUitschlanidl als met Sovjet-Btusland een verdrag gesloten. De werkgevers, vereenigd in de „Marki- sc'he Wasserstrasen'", willen zich niet neerieg- gen bij de arbitrale-uitspraak van het Duit sche rijksministerie inzake het loongeschil in de binnenscheepvaart. De arbeiders en ver schillende groepen werkgevers aanvaarden haar. Ook te Praag zijn talrijke vluchtelingen uit Warschau aangekomen, die vcrtellen van een paniek in die stad. Gistermiddag hebben de Russen in den Poolschen corridor illowo bezet, de eerste door hen genomen plaats in het vroegere Duit. sche gebied. In Warschau is de staat van beleg afge. kondigd. K00RSTRAAT 40-31. TEL. 207. Een belangstellend lid der Doopsgezinde ge- meente te Leiden heeft zich bereid verklaard levenslang jaarlijks een belangrijke gift te schenken ter verhooging van het inkomen van den predikant en het vormen van een trakte- mentsfonds, in de hoop dat ook door andere leden dit fonds zal worden vergroot Het traktement van den predikant bedraagt thans 3000, doch wordt verhoogd met een toelage van 500. Door een te stichten fonds zou het traktement blijvend verbeterd kunnen worden. VERMIST. Sedert 10 Augustus wordt te Naarden ver< mist de heer Jan van der Meij, oud 51 jaar, zonder beroep wonehde te Ginneken bij Breda. Hij is zenuwpatient, wat zich vooral openbaart in een zeer groote vergeetachtigheia. Hij zou in den morgen van 10 Augustus j.L per rijwiel naar Amsterdam gaan, doch is daar op de af- gesproken plaats niet aangekomen. Er wordt gevreesd of wel, dat hem een oni: ?luk is over- komen of wel dat hij crgens is aangeland, en zich zijn verblijfplaats te Naarden nist meer weet te herinneren. De burgemeester van Naarden verzoekt dringend opsporing en draadbericht. HET RADIOSTATION TE SAMBEEK. Destijds .is over het Radlo-ontvangstation te Sambeek meegedeeld, dat de instelling van spoorwegstation Sambeek, in't bijzonder met het oog op de radio-installatie, eerlang te ver wachten was. Thans weet de „Gelderlander" te melden, dat de benoodigde gronden reeds zijn aange- kocht en onteigend, en do aanbesteding dezer dagen zal plaats hebben. ALLES WORDT DUURDER. In de heden gehouden vergadering van den gemeenteraad te Nijmegen is aangenomen het voorstel van B. en W. tot verhooging van slachthuisrechten. Eveneens werd aangenoiren het voorstel van B. en W. om den tijdelijken bijslag op de ta« rieven van water uit de gemeente-waterleiding te verhoogen tot 50 pet Esn voorstel van den heer van Scherpenberg om voor do watertario- ven een anderen grondslag in te voeren werd verworpen met aliaen de stem vac den voor- steller voor. DE UITSLUITING IN HET BOuW. BEDRIJF. De Haagsche Huurdersbond heeft de aan- dacht der regeering gcvestigd op den onmogo- lijken toestand, waarin huurders van nuizen zich zien gepiaatst nu de huurwetrechtspraak van huurcommissies en kantonrcchters, hen blijft verplichten de gehuurdc woning te ont- ruimen, terwijl door het geschil in de bcuwbe- drijven tusschen werkgevers en werknemers ontstaan, tallooze nieuw-bouw perceelen niet worden agewerkt De overhel, die neutraal blijft moet haar rechtspraak ten aanzien der ontruiming van woningen dan ook, naar de meening van den Bond neutraal doen zijn en in geen geval meerdere slachtoffers maken. Huur ders die de in aanbouw zijnde perceelen niet kunnen betrekken, late men gedurende de crisis in hun woning.

Alkmaarsche Courant | 1920 | | pagina 1