DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Het bezoek der Koningin. $0. 215 Honderd twee em twintigst© Jaargang, 1900. Abonnementsprijs bij voornitbetaling per 3 maanden f 2.—, fr. per post f 2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsruimte. Brieven franco N.Y. Boek- en Handolsdr. v.h. Ilerms. Coster Zoon, Yoordam CO, Tel. Adnilnistr. N6. 3. Redactie No. 33. MAANDAG Buitenland DirecteurG. II. KRAK. HoofdredacteurTj. N. ADE1LA. 13 SEPTEMBER. Voor wij tot de vermelding van het kerkcon- cert overgaan mogen hier nog eenjge bizon- derhcden betreffende het reeds in ons vorig nummer medegedeeldc een plaatsje vinden. Van de gebeurtenissen op het Waagplein ka n:\nog gemeW worden, dat toen H. M. op de Zaadmarkt aankwam, 3'slagen op den to- renklok werden gegeven, op welk sein het Waagpersoneel aantrad en de vlaggen op den toren werden geheschen. H. M. voerde met den oudsten overman, den heer Jan Schouten, een gesprek over de kaasmarkt. H. M. vroeg naar de kleuren der veemcn. De heer Schouten deelde de Ko ningin mede, dat de aanvoer thans 90 h 100 000 K.O. bcdxoeg en v66r den oorlog 240 h 250.000 K.O. H. M. bedankte voor het cadcau en voor de eer Haar aangedaan, waar men gepoogd had Haar een beeld van het marktleven op niet- marktdag te gegeven. Tevoren waren H. M., zooals wij reeds meld- den, bloemeir aangeboden namens het perso- nel van waagmeesters en schrijvers door een doctertje van den heer Wa^enaar. H. M. informeerde ook bij den president- waagmeester den heer G. W. de Munk, naar het marktwezen. De president-waagmeester deelde H. M. mede, dat het ,'t personeel speet dat H. M. niet op een Vrijdag was geko- men, zoodat Zij de voile bedrijvigheid van het marktleven had kunnen gadeslaan. Toch had men thans 4 sahalen in actie gebracht en dor de leiding van den heer Oosterveld rnoet H. M. een goeden indruk aan de gebeurtenis- sen in de Waag hebtoen gekregen. De heer de Munk verklaarde desgevraagd over den stand van de kaasmarkt tevreden te zijn en uittte de hoop, H. M. bij een volgend bezoek het voile marktleven te kunnen too- nen. In de Hulststraat bracht H. M. om kwart voor twaalf bezoek aan een der woningen van Volkshuisvesting bewoond door den heer P. Jes. In gezelschap van den burgemeester en den voorzitter van Volkshuisvesting den heer P. A. de Lange werd de geheele woning, ja zelfs het erf en de kasten bezichtigd. H. M. wisselde in de huiskamer waarin de familiekring bijeen was eenige woorden met de echtgenoote van den heer Jes, die overge- lukkig was, dat de Koningin kon constateeren hoe netjes haar huisboeltje in orde was. Mej. Jansje Jes het jongste dochtertje bood H. M. mede namens eenige buren bloemen aan. De Harddraverslaan bood, zooals wij reeds schreven een verrassenden aanblik. De vele kleurrijke vaandels en banieren, de muziekkorpsen met hun in het zonlicht blin- kende instrumental, en de in het wit gekleede meisjes die met oranjc-sjerpjes en cocarden ovcral Langs de touwcn gesdraard stondCn ga- ven het geheel een schilderachtig aanzien. De feestoommissie, die de beschikking over een auto had gekregen, had zeker geen ge- makkeliike taak, maar geruimen tijd v66r de komst der Koningin was alles tot in de pun- tjes geregeld. Dicht bii de Zuiderhoutlaan, hadden de Eerw. Zusters een kinderschaar van den R.K. Bond van Groote Gezinnen opgesteld, aardi- gc kleine meiskcs in roodte, witte, of blauwe dracht, te samen een levende vlag vormende. 'Het dochtertje van Mr. Leesberg bood1 een bouquet aan. Daartegenover was het kin derkoor van den R. K. Volkszang opgesteld, dat na aankomst van H. M., onder leiding van den heer Johan Kuiper, eeni tweetal liede- ren zong. Gezongen werden „Wij willen Holland houden'' (A. Hamers, tekst V. d. Mey) en „Bede" (mevr. Kuiper, tekst Vada) H. M. luisterde met zichtbaar welgevallen naar de frissche meisjesstemmen en volgde aandach- tig de Haar aangeboden tekst der liederen. Na afloop onderhield zij zich eenige oogenblikken met den dirigent. Tijdens de uitvoering en reeds geruimen tijd daarvoor bewogen zich een tiental vliegtuigen boven de stad vooraamielijik boven' de Hard draverslaan. Het publiek volgde met belangstelling de evolutien in de lucht en de vliegeniers ver- gastten de menigte meennalen opeenige „loopings." Na het kinderkoor te hebben gehoord reed H. M. langs de muziek van den R. K. Volks- bond en die van het Jongenskorps St. Louis. De Israelietische afvaardiging bood H. M. bloemen aan. V66raan in de Harddraverslaan wachtte H.M. een nieuwe huldebetuiging. Daar stond opgesteld het R K. Manncnkoor, even- a Is het kinderkoor onder leiding van den heer Kuiper, die zich snel van het eene punt naar het andere had begeven en tijdig genoeg aankwam. Op krachtigen toon klonk het „Domine, salvum fac", nadat het verzamelde publiek eerst had gezongen het Wilhelmus. Na afloop van den mannenzang werd de directeur gecomplimenteerd door H. M., die haar dank uitsprak voor de wijze waarop gezongen was. Met een hoezee gingen de au to's verder. Verzuimen wij niet nog even te vermelden, dat de tekst van het „Domine, salvum fac" aan de Koningin, werd aangeboden! door mej Hienneman en hier itevens door mevr. Krn- per-yan Eldik de reeds aanigetandigde aan- bieding plaats had van het album met de na- men der vereenigingen en van de leden der fcestcommissie. Beide dames ontvingen hier voor een hartelijk woordje van dank van Hare Majesteit. Zooals wij reeds meldden bood het Ritse- voort waar meisjes met zonnebloemen op stok- ken de straat met groene sliugera hadden af- gezet een recht feestelijke aanblik. Bij het huis van den heer Thomsen werden hier bloemen aangeboden. ti! M. was door de gebeurienissen op het Riitsevoort zeer getnoffen Nladat die dochtertjes van den heer Thom sen de bouquet hadden aangeboden en H. M. hen vriendelijlk dank hadi gezegd, dankite Zij nog afzonderlijk die voorgangsters der liangs Haar weg rozenstrooiende meisjes voor haar alleraaridljgste attentie. Tijdens de groote rijtoer werden H. M. o. a. bloemen aangeboden in het Klein Nieuwland door een 8-jarig Weensch meis- je, diat in het gezin van den heer van Hug- ten tijdelijk is opgenomen. De straat zelve was door de bewoners natuurlijk ook in feest gewaad gestoken: groen en oranje was van huis tot huis aangebracht en gaven met de geschrobde steenen ook dat stadsgededte een feestelijk aanzien. Over de N ieuwlanderbrug bereikte men den Baansingel, waar zich de woningen van de R.K. Bouwvereeniging „Goed Wonen" be- vinden. Hier werd H. M. opgewacht door den voorzitter, den heer Van Maastrigt, den heer Klein, aannemer en den heer Stegenhoek hoofdopzichter bij den bouw. Onder leiding van den heer van Maastrigt bracht H. M. een bezoek aan een van de veertien reeds betrok- ken woningen, n.l. die van J. F. Florijn, agent van politie. De oorkende, die bij de inwijding en inzegening der huizen is opge steld. benevens de photo van de plechtigheid werd hier aan de Koningin getoond. H. M. nam met belangstelling kennis van en en an- der en het bleek ook, dat Zij vani de inrich- ting van deze arbeiderswoning een zeer goe den indruk had gekregen. Toen H. M. de woning verliet werden Haar bloemen aangeboden namens de bewo ners der reeds betrokken huizen door een dochtertje van den hoofdopzichter, Maria Stegenhoek. Tijdens dii oponthoudi deed1 zich een ongieval voor met een lakei die naast den chauffeur gezeten was. Door een flauwte bevangen, werd hij bij den heer Kempen bi»- nengedragen, waar weldra de onmiddellij'k ontboden geneesheer Dr. Straver hulp ver- leende. Intusschen stelde de stoet zich onder luide toejuichingen weer in beweging cn bereikte men in een tamelijk vlug tempo langs de Eerste Kabelstraat, Uitenboschstraat, lste Kanaalstraat, Zcgis, Voormeer en Bierkade het Victoriepark. Wij vermeldden reeds, dat zich bij het Vic- toriebeeld de Ontzetvereeniging opgesteld had en gaven de door den1 vice-voorzitter tot H. M. gerichte toespraak benevens het ant- woord daarop van H. M. weer. H. M. zal door de plechtigheid bij het oudte Vrijheidsbeeld zeer zeker getroffen zijn ge- worden. Om oingeveer &n uur arriveerde de Kon. auto's bdji het beeld, waar het bestuur der Ontzetvereeniging zich had- opgesteld bene vens eeni groote schare belaingstellendein. Door Mej. B. Kuiper werd al'lereerat aan H. M. een prachtige bouquet witte rozen aangeboden' met liniten in de Altai, kleuren. H M. dankte vriendeiijk voor deze attentie. De heer C. Niannes Gorter sprak haar daar- na toe, waarop H. M>. an'twoordde. Alvorens een kinderkoor onder leiding van den heer Miaas het Alkmaarsche volkslied Het hooren, werd 'HI iMi. dor de j'ongej. Josine Ringers de tekst van dat lied aangeboden. De jongej. H1. Holsmuller bood' H. M. een geldjk exemplaar aan voor den Prins. Na de uiitvoering van het lied bedankte H1 M. den heer Ma as en verzocht hem' ook Haar dank aan1 de kinderen over ite brenigen. Volgens den wensch van Hi M. werd 'thans ook de heer P. Schipper aan H. M. voorgesteld. Zij bedankte dezen' hartelijk voor den mooien kindierzang's mor gans het Stadhuis, en zei dat zij1 tot haar spijt de kinderen niet persoonldjik tan bed'an- kien, maar verzocht den heer Schipper dit voor haar be doen. Deze nam dit natuurlijk gaarne op zich. 'HSerna ging de stoet verder. Voor het Altaiaarsch Bioscoop theater wa ren onderwijll door die finma Patta interes- sante ophamen gedaan evenal'a van de meest belangrijke momenten van het iKon. bezoek. Onder hen, die op eigta wijze de konin gin bewiji9 gaven' van huene vreugde over Haar bezoek behoort ook de heer Jb. Duits, Met oranje getooid, venscheen deze ingezetene op den (Dip, eeni eveneens met oranje uit- dost speenvarkeni dlragend. iH. M. scheen eze hulde zeer aamgenaam te vinden^ al- tbans iachemd en wuivend wendde zijl het noofd eenige keeren om. In de Hdigbro uweratraat werden' door vier aardige jongemeisrjes, die op den1 luifel van' den' heer v. d Oordi stondem, bloemen ge- sfcrooid' in de auto van H. iM. Nadat H.M. de Harddraverslaan verlaten had begaven de Prot. Chr. Vereenigingen zich, aan een spontane opwelling gehoor go- vend, naar de Laat, om zich voor het huis van den ouden heer Ringers op te stellen. Het moet dezen veteraan in den strijd voor het hooghouden van't gezag en den eerbied voor het Oranjehuis wel hard zijn gevallen, dat hij H.. M. niet aan den voet van' het Vic- toriebeeld1 heeft kunnen spreken. Zoovele jaren heeft hij als voorzitter der Ontzetvereeniging op 8 October bij dit beeld het woord gevoerd en thans nu de" Koningin daar een bezoek gebracht heeft moest hij de taak Haar op dit historisch plekje van den vaderlandschen grand toe te spreken aan zijn mede-bestuursleden overlaten. De ziekte waaraan hij onderhevig is liet een tocht naar't V ictoriebeeld niet toe, maar oesondanks had deze kloeke propagandist voor de liefde tot het Oranjehuis een plaatsje voor het raam zijner woning ingenomen van- waar hij Hare Majesteit zou kunnen zien en begroeten. m een treffend en keraachtig woord heeft Ds. de Pree de voor de woning van den heer Ringers opgestelde vereenigingen v66r de komst der Koningin op het navolgenswaar- dig voorbeeld door den heer Ringers ge- wezen en de groote verdiensten van dezai algemeen bekenden en geachten Alkmaarder in het licht gesteld. Met een drietal hoera's en het zingen van het Wilhelmus werd den blijkbaar door deze hulde zeer getroffen heer Ringers het bewijs van de sympathie der aanwezigen gegeven. Even daarna reed H. M. langs de groep feestelijk in het wit gekleede meisjes bij de kerk op de Laat en stopte Haar auto voor de waning van den heer Ringers. Mejuffrouw Wilhelmina Bijl, een klein- dochter van den ouden heer, bood H.M. een bouquet aan waarna de aanwezigen de Ko ningin het bekende vers van Psalm 134 toe- zongen: J)at 'sHeeren zegen op U daal". iLXe faxndilie Ringers badi diicp ontroerd' voor het raam plaats genomen tlerwijl H. M. na zich eenige oogenblikken met den burgemees ter en iDs. de Pree omdenhouidieii te hebben dtm heer Ringers meennalen vriennMijk toe- knikte en toewuifde. Reeds bij het Victorie-beeldi en later aan Db. de Pree had iH. !M. verzocht 'Haar beste wenechen voor die beer Ringers over te bren- gien. Langs Heul, Oeest, Oeestersmgel en Spoorstraat ging het vervolgens naar het sta tion waar H. M. in den Koninklijken trein het noenmaal gebruikt heeft. In den trein ontving H. M. den heer D. Brommer, uit Bergen, die Haar persoomlijk wilde bedanken voor Haar zorg en hulp, na dat hij door een ongeval bij dfe manoeuvres het gezichtsvennogea had verloren. Begrijpelijker wijze heeft de plechtigheid in de Groote Kerk zeer vele belangstellenden getrokken. De kerk was geheel gevuld' en het aantal bezoekers wordt op niet minder dan 3000 a 3500 personal geschat. Tegenover de bank waarin de Koningin zou plaats nemen, waren plaatsen gereser- veerd voor Jhr. Mr. P. van Foreest en den heer C. W. Bruinvis. Zacht orgelspel deed vermoeden dat H. M. in aantocht was. Te kwart vobr twee werden de deuren ge- sloten. Precies, te twee uur kwam H.-.M. binnen, opgewacht door het kerkbestuur. De dochter van den president-kerkvoogd mej. Van der Feen de Lille, bood H. M. een bouquet aan waarna Haar een programma werd aangebo den door een dochtertje van Dr. J. W. Wiche- rink. Daarna volgde een rondgang door de kerk langs het koor en de gruftombe van Floris V waarna de vier predikanten aan H. M. werden voorgesteld, die zich met elk hunner, in het bijzonder met Ds. de Pree on derhield. Vervolgens nam H. M. plaats in de bank van den president-kerkvoogd. Bij het binnenkomen en tijdens den omgang bespeelde Dr. Joh. Wagenaar het prachtige Alkmaarsche Kerkorgel terwijl alien van hun zitplaatsen opgestaan waren. net orgel liet het Wilhelmus hooren. Schuchter began men te zingen, tafcd'at ein- dtlijk de 'kerk daverde van het toen spantaan klinikend' lied waardoor H. M. zich genoopt voelde het staande aan te hooren. Dr. Johan Wagenaar, eertijds organist van den domkerk in Utredhit, thans directeur van het oonservatorium te 's-Oravenhage speelde den begaafden oiiganist verra- dendi het eerste dee!1 van' 'het orgelooncert opus 7 no. 1 van Hiandel, een' „Adagk>" van Bach, en begeieidide de zangsoli van mevr. Vt^endelaar-Muller'Die begeleiding was bui- tengewoon bescheideni, zeldeo hoort men diait z66. IMlevr. Wendielaar die een miooie krachitige, zuiver kliimkende stem heefit, zong met groo- ten eenvoudl jKomt Seelen dieser Tag" van Oushoorn. H. M. toonde veel belangstelling in het groote zangkoor van ongeveer 400 dameo en Heeren, verklaarde dat zij de uitvoering prachtig had gevonden en verzocht den din- gent mar dank en erkentelijkheid aan het Koor te willen overhrengen. Bach, en „0, 'Heer, die daar des Hemels Ten- tc spreid't" benevens „Gelukfcig is het land", ouidl iHoliandsche liedereni van Valerius. Daarna kwam de uitvoering van Jt Vader- land Heil!" gedicht van Dr. J. w. Wiche- rink, muziek van J. 'Hlenri Oushoorn, door eeni Itaor van1 400 Alkmaarsche zangeressem en zangers met rniedewerkiing van het Hiaar- lemsah symphoniearkest, en geletd' door den componist. Deze compositie, vroeger „Her- oatwakimg" geheeten is al efins tneer uiitge- voerd, men' mag haar daaromals bekend veronderstel'len, al rnoet er dadelijik aan toe- gevoegdl wordten, dat't work, met deze instru- mentaile begeleiding in een heel ander lichit verscheen. De solo's werden gezongen door den heer Henidlrik Koning uit Amster dam, en de uitvoeririg verliep op een wijze diat de heer Oushoorn er mode gelukge- wenscht kan worden. Na het be&ndigen van het programma ver liet IH. M. met 'mar hofdame testond Haar zitplaats waarna de aanwezigen zich even eens van hun plaatsen verhieven. Mevrouw Wendelaar en de heeren Dr. Wa genaar, J. H. Oushoorn en Dr. J. W. Wiche- rink werden vervolgens aan H. M. voorge steld. Zij onderhield zich eenige oogenblikken met dezen en vroeg o.a. belangstellend naar den werkkring en de oamposities van den heer van te ongeveer naar net station te begeven. Omstreelks dlrie uur had zich een groote menigte verzameldl bij' het station om getui- ge te zijin van het vertrefc der Koningm. Op den vastgestelden tijd; kwamen de auto's voor. H M. werd1 uitgeldde ged'aan door den bur gemeester, den cominiissaris en den igaxini- zoens-commandiant Alls inspecteur van die lijin was aanwezig de heer Cox. H. M. nam afecheid van1 de heeren. Zij be dankte den oommissaris voor de uitstekende politiemaatregeten en de voorbeeldige ma- nier, waarop alles was geregeld. Zij zegde deni burgemeester dark voor de buitengewoon spontane en hartelijke wijtze waarop Alkmaar Haar had onitVangen. H. M. stapte daarna in den gereedstaan- den Koninkllijken trein, die onder geleide stand1 van den hoofdconducteur Bettink. Eeni luidl gejuich tot afscheid brak los toen de trein zich in beweging zette, terwijl H. M. wuiivend en groetend afscheid nam van Alk maar Het is te begrijpen, dat ook na het vertrek der Koningin de bevolking de feestvreugde over Haar bezoek zou blijven uiten. Het bleef, ook door het bezoek van duizen- den buitenmenschen, den geheelen middag en avond druk in de straten. Vooral toen de verlichting overal ontsto- ken was en de stad een waarlijk fantastisch stratenbeeld toonde, hosten en dansten vroo- Ujke groepen in het schijnsel van veelkleurii- ge lampions of het sterke licht van in den- nengroen gevatte electrische lampen. Wij zullen ons tenzij iets buitengewoon moois of karakteristieks bereikt werd even als wij dit voor de etalage-versicringen de- den, onthouden van het noemen van de na- men van hen, die aan hun woning een meer of minder geslaagde licht-versLcring aan- brachten. Het vermelden van de nam en van particu- lieren of firma's geeft ontevredenheid bij hen, wier versiering niet met name genoemd is, en waar de grens tusschen vermeldenswaard en niet-vermeldenswaard moeilijk te trekken is, zullen wij ons dus in het algemeen van het aanduiden van particuliere woningen of win- kels onthouden. Zij, die ons afzonderlijk vermelding ver- zochten van woningversiering of etalage- vinden hun panden vermeld in een van het koninginnefeest afgescheiden stadsbericht in dit nummer. De illuminatie van het stadhuis mistte het verwachte effect door de sterke lichtversie- ring van het Alkm. B ioscoop-theater aan de overzijde. De toren toonde een vurige W en daarbo- ven straalde uit de galmgaten het scherpe licht van de hier en daar opgehangen bran- ders. Aan talrijke huizen waren in vetpotjes lich- tende letters aangebracht, soms trof een een- voudige en toch Iraaie illum'inatie door kaar- senrijen langs de kozijnen, dan weer als op de Zaadmhrkt het fraaie huis van dien heer Van Ree boeide een mooie oude gevel langs alle hoofdliinen en langs alle raamran- den geillumineerd als een paleis uit een tooversprookje. Langs de bloemvlotten in het water strek- ten de lichtlijnen zich in tallooze electrische lampjes uit en hier en daar schitterde een vuur-schip tegen den blauw-zwarten achter- ond van het nachtelijke duister, de ronde 'Oeglijnen in vurige streepen gcteekend en van den mast tot de kiel het touwwerk af- hangend in lange snoeren van brandende electrische lichtjes. De „Molen van Piet" toonde zijin draaiende wieken in het rood-wit- en blauwe licht van gekleurde ballonnetjes en hier en daar spoot een fontcin straaltjes van vloeibaar ztlver over het vedkleurige licht van beschilderde lampjes. In de kunstmatig aangelegde plantsoentjes waren kleine zacht getinte lampjes van geringe lichtsterkte gestiooid, d'ie het geheel een sprookjesachtigen aanblik gaven1, in het water van den Kooltuin dreven lichtende eiu landjes en bij Visdunarkt, Kraanbuurt en Verdronkenoord, waai* bruggebogen en wallelijnen met vetpotjes afgezet warem kaatste het licht in het zwarte water en trof door het spiegelbeeld de sierUjke slingering der vuurlijnen tegen het diepe donker* van den aanbrekenden nacht. En in de straten, waar het oranje-schijnsel uit honderden in sparregroen gevatte lampi ons een fantastisch licht verspreidde, bleef het onafgebroken druk van feestgangers. Oeen Alkmaarder die loopen of rijden kon was thuis gebleven, waar een tooverstad te bewonderen viel en door de menigte hoisten langs rijen feestlustigen, jongens en meisjes met mirlitons en trompetjes. Een carnaval-stemming had sommigen be vangen en groepen gemastarden of een een- zaam ronddwalende feestganger, een clown met een Neptunus-kop, voor wie alle meisjes angstig terugweken, verhoogden het kleur- rijk stadsbeeld1 in niet geringe mate. In cafCa en lunchrooms bleef geen stoel onbezet en zooals in de Noord-HolL lunchroom moesten dichte drommen bim- nen dansende feestgangers telkena weer con stateeren, dat er geen plaatsje meer te krijgeu was. Maar dat temperde de vreugde niet. Het „Oranje boven, leve Willemien", dat door alle vroolijke groepen tot het tied1 van den avond scheen gekozen te zijn, werd weer in- gezet en dan ging het weer vader tuschen oe dichte menigte door met stokken, vlag gen en trompetiea. In een muziektent bij het gedenkteeken van Alkmaar's onvergetelijke schrijfster, mevr. Bosboom-Toussaint, liet het Haarlemsch or- kest, dat 'smiddags in de kerk gespeeld had en thans Harmonie-muziek gaf, zich hooren. Honderden volgden belangstellend de keuri- ge uitvoering die diverse programmanunf- mers of togen naar het Hofplein waar het Stedelijk Muziekcorps de aandacht voor zijn alom geprezen spel vroeg. In den loop van den avond eischte het Jon- kenskoips „St. Louis" onder leiding van Broeder Theodorus en gevolgd door eenige geestelijken de straten voor zich op. De jongens, die anders op dezen tijd wel te bed zullen liggen, gevoelden zich bUjk- baar erg gewichtig, nu zij als menschen van beteekenis door een cordoft van groote en kleine fakkeldragem en politie omgevea door de stad mochten marcheeren. Het blijft een feit, dat dit joogenskorps een aardig geheel vormt, dat verdienstelijk sa- menspel weet te geven. Door een hossende menigte voorafgegaan en gevolgd toog men naar het huis van den burgemeester, wien een serenade gebracht zou worden. ge- weest maar later op en blijkbaar met meer succes bekroond worden. Nadat de burgemeester uit de kerk was ge- komen, sprak Broeder Theodorus hem toe en dankte hem voor de kranige wijze waarop hij H. M. ontvangen heeft. fiij sprak de sym pathie van de burgerij voor den burgemees ter uit. Mr. Wendelaar heeft zich populate go- maakt. Hij is aldus Broeder Theodorus niet burgemeester van Alkmaar, maar Alk maar's burgemeester. Een driewerf hoera volgde op deze woorden. De burgemeester dankte voor de hem bradite ovatie en voor de medewerking het -publiek getoond heeft. Hij eindigde met een driewerf hoera op H. M. de Koningin uit te brengen, waarmee alle aanwezigen "van harte instemden. De muzikanten werden vervolgens op U- monade en taartjes getracteerd. De commissie uit de bewoners der Zaad markt had al een zeer. gelukkige gedachte ge- had, door't organ iseeren- van een bal-cham- petre in de Korenbeurs, waar eta. groat plankier was gelegd, goede dansmuziek zich liet hooren en een bailetmeester (de heer Groen) alles keurig regelde. 't Was er beide avonden verbazend gezellig en een zeer froot aantal danslustigen heeft er zoowel aterdag als Zondag bepaald genoten. Tot laat heerschte er een vroolijke stemming Waar de burgemeester zich Zaterdag- en ■avond in de straten- vertoonde, werden hem herhaaldelijk spontaan ovaties gebracht. In de Houttil strooide een draaiorgel zijn vroolijke klanken. Op de Laat bleven musici de feeststemming er in houden en op het Scharloo dansten de bewoners tot laat in den avond bij een geinproviseerd orkestje. De feestvreugde is nergens door ernstige ordeverstoringen onderbroken en de eer daarvoor komt zeker voor een groat deel toe aan de politie, die onder de goede organisatie van den commissaris en de kranige leiding van den hoQfdinspecteur die den geheelen dag en vooral des avonds een zware taak had op bezadigde en- tactvolle wijze is op- getreden. Toen wij laat in den avond de lichtstad verlieten, waren de straten nog vervuld van het gezang, gejuich en hoera-gerocp van duizenden vroolijke feestgangeis. De bevolking van Alkmaar heeft op on- dubbelzinnige wijze haar groote voldoening over het bezoek van onze Landsvrouwe ge toond. EiEIN ONEERLIJKE GBZANT. De gezant van Siam te Rome, heefit vol- gens een beridhit van de „K61n. Zng." het geza-n'tschapsgebouw aldaar, hetwelk het eigenidam was der Siamsche regeering, in het geheim vertacht en de opbrengst, groat 6000 pond sterling, ten- eigen bate aangewend iDezie oneerlijfke hoogwaardigheidsbeklee- der is thans veroordeeld tot vier jaar en acht maanden dlwangarbeid. VIENIZEILOIS WHER INI D'E KAMER. De Grieksche eerste minister, hersteld van de wondta', hem toegehraclut te Parijs, heeft Woensdag de ziitting van- de Kamer van Al len. weer Wjlgewoond. Op weg daar- werdi hij door een dichte menigte toege- juiieht. De Kamer nam met algemeehe stem- men een motie aan, waarin Venizelos de wel- doener en redder van1 zsjln-'ian# wordt ge noemd en1 waarin wordt voorgesteld een zuil te zijiner eer in de vergaderzaal op te richten. Venizelos gaf een overzicht van zijin poli tick sedert maart 1915. (Hij critiseerde in kracihtige termen de politick van' koning Con- ALIXAABSCHE C8URANT. gei de:

Alkmaarsche Courant | 1920 | | pagina 1