D^GBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. In eer hersteld. S». 218 Bawtord twee eo twintigste Jmtngang. DONDERDAG FEFTLLETON. A bonnementsprijs bij voornitbetaling per 3 maanden f 2.—, fr. per post f 2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsraimte. Brleven franco N.Y. Boek- en Ilandelsdr. y.h. Burins. Coster Zoon, Voordam C 9, Tel. Administr. No. 3. Redactie No. 33. DirecteurG. H. KRAK. Hoofdredactours TJ. N. ADEMA. 10 SEPTEMB E|R. Bnitenlandsch Overzicht De koleucrisis in Engeland schijnt bezwo- ren te zullen worden. Geiijk wiji reeds meld- den, was er altijd nog een zeer groot deel der mijnwerkers tegen de staking en hunne gelederen zijn in de Jaatste dagen nog weer versterkt. De crisis, die na het mislukte on- derhoud tusschen bet bestuur der mijnwer- kersfederatie en minister Home onvermijde- lijk scheen, is nu in een. nieuw stadium ge- komen. Lloyd George heeit de leiding geno- men en een verklaring gepubhoeerd, waarin hij zegt, dat het voor de regeering voorloo- pig niet mogelijk is, de controle over den steenkolenprijs op te heffen. Dit zou eerst kunnen geschieden als de prijs van den uitvoer eenigszins dien voor het binnenlandsch ge- bruik nadert. Wat de vakvereenigingen be- treft, verklaarde hij, dat de regeering zich steeds op het standpunt heeft gesteld, dat de vakvereenigingen van vitaal belang zijn voor de arbeiders. De arbeiders moeten echljer niet trachten zich de rechten der regeering aan te matigen. De premier bevestigde hiermede dus het- geen minister Home zeide, dat de regeering etreeft naar opheffing der controle op den steenkoolhandel en komt tegemoet aan den eisch der mijnwerkers-federaties, die pas her- haalden, dat de steenkool-contrdle moet wor den gehandhaafd tot de uitvoerprijs de nor- male hoogte heeft gekregen. De Engelsche pers is zeer optimietisch ten aanzien van een regeling van het geschil. Tot dusver was er geen bepaalde stap in deze richting gedaan, maar het terrein van geschil is nu zoo verkleind door de verklaring van den premier, dat het onmogelijk lijkt, dat de mijnwerbers over het land een nationale ramp zullen brengen, om met geweld den steen- koolprijs omlaag te krijgen. Feitelijk heeft, zegt de „Daily Telegraph", niemand buiten de gelederen van de mijnwer- kers lust om het beleid van de mijnwerkers nopens dezen eisch te steunen en zclfs in hun eigen gelederen voelt men er niet echt voor. Dit blad geeft dus toe, dat vele mijnwerkers zelve weifclachtig zijn. Het hoofdbestuur van de mijnwerkersfederatic besloot tegen Dins- dag a.s. een gedelegeerdenvergadering te be- leggen. Tevens werd minister Home go- vraagd, om het hoofdbestuur te ontvangen, hetgeen hij terstond inwilligde. De federatie heat hiermede een eerste stap tot een verge- lijk gedaan. Te hopen is dat beide partijen elkaar vinu Van de eischen, die door beide zullen worden gesteld, is nog niets bekend, alleen weten we wat Polen n i e t wil, en dat is 'n bespreking van de kwestie over Wil- na, omdat dit een zuiver Oost-Lithauensche aangelegenheid zou zijn. Verder heeft Poleni besloten, over de Oekrainsche en Oost-Gali- cische kwesties niet te onderhandelen, omdat het de heerschappij van Rusland over de Oe- kraine niet erkent. De bedoeling zal wel zijn om Wilna en Lemberg voor Polem op te ei schen, hoewel beide gebieden buiten de eth- nografische grens vallen. In leidende Poolsche kringen gelooft men niet, dat de onderhandelingen te Riga tot een positief re- sultaat zullen^ leiden. Men heeft geen vertrou- wen in het vredesverlangen der Russen. Deze den, opdat de ramp van een mijnwerkerssta- king aan Engeland en Europa bespaard blijL ve. Bedriegen de voorteekenen niet, dan zal het gelukken. De politieke leiders van de arbeiders wenden al hun invloed aan om die staking niet te laten uitbreken. Want zij be- seffen, dat na de staking de arbeiderspar- tij er niet goed' meer voor zou staan. De vol gende week zal er een conference plaats heb- ben van de parlementaire commissie der ar- beiderspartij en men heeft reden om aan te nemen, dat deze opnieuw pressie zal uitoefe- nen op de mijnwerkers, hoewel mien dan al vlak voor den stakingsdatum is genaderd. Bovendien moet het drievoudig verbond zich reeds hebben beziggehouden met een be- raadslaging over de vraag hoe het mijnwer- kersverbond het best uit de klem is te halen. Vandaag wordt de Poolsche vredcsdelega- tie te Riga .verwacht, waarheen zij zal ver- voerd worden met twee Engelsche torpedo- jagers. Het heet dat zij verstrekkende vol- machten heeft meegekregen, iets wat ook wel wenschelijk schijnt, omdat zoowel de Polen als de Russen zich overwinnaars wanen en dienovereenkomstig eischen zullen stellar, waarover zeker heel wat gedebatteerd zal worden. De Russen hebben al medegedeeld, dat hun leger thans sterker is dan v66r den terugtocht van Warschau en dat hunne le- geering worstelt in den wil des volks. Niet ieder zal geloof slaan aan deze bewering, die naar het ons voorkomt dan ook alleen geuit is om vooraf de Polen te waarschuwen niet al te veeleischend te zijn. De sovjet-regeering kan wel zeggen, dat zij Jiaakt naar den vre- de om aan den- opbouw des lands te kunnen arbeiden, maar ieder weet dat zij hare pro paganda toch zal voortzetten. Van Renf Bazin, Ltd vac de Pransche Academie. Kapitein? Wel wat is er? —Het is elf uur. Dank je, Vignard. De officier wees met een beweging van zijn hand naar het pak dekens Je ziet hij is ziek. Is er nog een ordan- nans die niet slaapt? Een geloof ik: Pierre Qu6verne. Wil je hem zeggen, dat hij bij mij moet komen? Goed kapitein. De ordonnans besefte niet welk een gunst hem werd bewezen. Hij bleef doorsnurken De kapitein werkte nog een oogemblik door, las het stuk over, vouwde het blad dubbel, stak het in een envelop, schreef een adres in initialen en gaf het couvert aan den man, die nu geheel te voorschijn was gekomen. Vignard laat het stuk door Simon1 den signaalgever wegbrengen. Het is voor het ba- meening wordt volgens den correspondent te Warschau van de „Berlinske Tidende" in het algemeen ook gedeeld door de meerderheid van het Poolsche volk, dat zich in de voort- zetting van den oorlog heeft geschikt en nog steeds op steun van de Franschcn rekent. Met ae onderhandelingen met Litauen maakt Polen nog niet veel haast, al hebben de Litauers dan ook volgens hunne mededee- ling de vijandelijkheden gestaakt. In strijd hiermede deelt de Poolsche gaierale staf ech- ter mede, dat Litausche troepen toch nog een aanval deden op Seiny en in zuidwestelijke richting verder marcheerden. Zijn de Litau ers dan zoo onbetrouwbaar Zij, verzekeren anders stellig, dat zij hunne neutraliteits- plichten stipt zljln nagekomen. Maar is dit wel juist? Hebben zij den Russen geen gele- genheid gegeven over hun gebied tegen Po len op te trekken? En wat doet Trotzky thans in Litauen? Men brengt die aanwe- zigheid aldaar in verband met een op handen zijnd rood offcnsief aan Berezina en Dnjepr en als dit vermoeden juist is, valt toch al een raar licht op de Litausche neutraliteit. Het bewijs zou aan geleverd zijn, dat Litauen na zijn oorlog tegen Rusland al heel weinig zelfstandigheid meer bezit. Het heet nu, dat Polen bereid is het voor- stel van Litauen tot bijlegging van het ge schil te aanvaardien, maar dat de onderhande lingen daarover dan te Riga zullen moeten plaats hebben. Dit zou dan nieuwe vertra- ging geven, daar Litauen rekent op bespre- kingen te Kalvarja en zijne vertegenwoordi- gers daar reeds waren aangekomen. Wat de gevechten aan het front betreft, deze zijn ae laatste dagen wederom opge- leefd en naar het Poolsche stafbericht meldt, in het voordeel der Polen geeindigd. Bolsjewistische afdedingen, wien het ge- lukt was, in de nabijheid van Rohatyn door te breken, werden op de linie langs de Swirz tegengehouden. In de streek van Sokal wis- ten de Polen den overtocht over de Boeg te forceercn. Na zware gevechten rukten zij voort tot Tartakow, en bezetten deze plaats. Eveneeus werd Wladimir-Wolynsk bezet. Den 13en September bezetten zij Kowel, waarbij hun drieduizend gevangenen, 36 ka- nonnen, twee pantsertreinen, drie vliegtui- gen en een groote hoeveelheid oorlogsmate- riaal in hanaen vielen. Buitenland 'DE CRISIS IN DE ITALIAANSCHE NIJVERHEID. Uit Milaan verneemt de Times" dat de crisis aldaar niet veranderd is. De fabrikan- ten bespraken Dinsdag de kwestie van contro le door de arbeiders, zonder een beslissing te nemen. De besprekingen worden heden voort- ;ezet. Van de houding der fabrikanten is be- :end, dat zij ongeneigd tot concessies zijn voor en aleer de inbeslaggenomen fabrieken zijn ontruimd, waartoe de werklieden niet ge- neigd blij'ken. Te Lugano en nabij Milaan werden ver- scheidene textiel-fabrieken in beslag genomen. In Turijo hebben de arbeiders de brandkas- ten der fabrieken geopend, om op deze wijze uitbetaling van loonen te kunnen verkrijgen. Er werden echter slechts geringe sommen ge- vonden. De arbeiders organiseeren den ver- koop van industrieele producten om op deze wijze inkomsten te verkrijgen. Aan de „Deutsche Allgem. Zeitung" wordt uit Lugano gemeld: Terzelfder tijd, dat in Milaan de onder- taillon. Als men naar mij vraagt, dan ben ik in den sector De man hielp den officier zijn blauwen ka- potjas aantrekken, die verbleekt was door de regens en grijs groenachtig van het "krijt van Champagne, blies toen de lamp uit en terwii' de kapitein de twee en twintig treden van di trap afliep, keerde hij in de holwoning terug. Vlug naar boven, Queverne. Je gaat met den kapitein als secteur mee I Queverne kwam tegelijk met zijn chef in den loopgraaf aan. raj had het geweer in den draaghand en de helm op het Eoofd. Tien passen voor hem uit, bij den ingang van de tweede trap naar bneden bleef de kapitein een halve minuut onbewegelijk staan om zijn longen zijn ooren en zijn oogen weer aan ae vrije lucht te doen gewennen De nacht was zeer kalm. Men kon de sterren tusschen de twee krijtmuren doorzien. De linker aardwal en de top van de rechter werden- door de opko- mende maan verlicht. „Er is kruitdamp", dacht Qu6verne. Hij stak een sigaret aan- en vond dat het leven goede oogenblikken ook had. Komaan jongen. Queverne volgde den kapitein met zijn leni- gen, veerenden zeemansgang. Zij liepen onge- veer honderd meter. Hun voetstappen klonken handelingen tusschen die industrieelen en de arbeiders werden gevoerd, vonden in Rome onderhandelingen plaats tusschen de vakver eenigingen en de regeering, met betrekking tot de wettelijke overneming van de werven en de fabrieken der metaalindustrie. De ver- andering moet naar de volgende beginselen geschieden: het bestuur der bedrijven in par- ticuliere ondernemingen moet geschieden op collectieven grondslag en in de andere bedrij ven, waarvan de financiering niet door de vakvereenigingen kan geschieden, moeten de kapitalisten de arbeiders in de bedrijven op- nemen, terwijl de winsten gelijkelijk verdeeld moeten worden. De Italiaansche minister van Arbeid ver klaarde zich met deze beginselen geheel eens. Naar de ,,Secolo" mededeelt, zijn de-industri eelen het in zoover met de vakvereenigingen pens, dat in de verhouding tusschen de kapi talisten en- de arbeiders een verandering moet komen, doch dat de voorwaarden hiertoe van de regeering en het parlemeut moeten uit- gaan. Milaansche bladen publiceeren een geheime bolsjewistische circulaire, waarin de werklieden worden aangespoord zich vanaf 28 Augustus gereed te houden voor een revo- lutionnaire actie. De aard van het document wijst op het bestaan van een geheime organi- satie, die in verbinding staat met de Sovjet- regeering van Moskou. DE ONRUST IN IERLAND. Zondag hebben Sinn Feiners zich van de post weten meester te maken, welke per vlieg- tuig naar Bantry was overgebracht. In de na- bijiheid van het militaire kamp hadiden, zij een grooteu witten cirkei getrokken, en de viiege- niers, daardoor misleid, lieten al hun post- zakken binnen dezen ctrkel vallen. Daaropy maakten de Sinn Feiners zich vlug met him buit uit de voetenzij verdwenen in auto's in de richting van Kerry. Bij Gortatlea in het graafschap Kerry, werd gistermorgen een posttrein overvallen en maakten de Sinn Feiners zich meester van alle postzakken. De regeering heeft een bevel uitgevaar- digd, dat passagiersschepen verbiedt de ha ven van Queenstown aan te doen. BlUSLAMD BESOHEBMT DE VEiOEGEEE liOCNGAARS CHE VOLKS- OOMMTS SIAEI&SEIN. DE VERKIEZINGEN IN AMERIKA. De uitslag van de verkiezingen in den staat Maine hebben een groote meerderheid opge- leverd voor die republikeinen, die 17.000 stemmen behaalden, terwijl de aemocraten on- der de 1QOO btleven. IDe vertegenwoordigere van den staat zijn nu uitsluitend republi- keinsch. De quaestie van den Volkenbond was het voornaamste uitgangspunt voor den. verlrie- zingstrijd. In Amerika beschouwt men altjid de uitslag van de verkiezingen in Maine als graadmeter voor den totaal-uitslag. DE WIELINGENQUAESTIE. Havas-Reuter seint uit Brussel Met betrekking tot de Wielingem-quaestie schrijft de „Vingtteme Steele", dat het juist is dat de Britsche regeering stappen doet om de beide partijen tot overeenstemming te brengen en door een schikking een einde te maken aan het geschil betreffende de vaar- geul van Wielingen. Het schijnt dat de Bel- gisdie regeering niet geneigd is zich tot een schikking te leenen. Er zou geen reden toe zijn om dfe quaestie, waarin Belgte's recht on- mi^kenhaar is, aan arbitrage te oncterwerpen. RITSSISIGBE KRTJGSGETVAJSKTEKEN' IN BOWGARIJE. Naar „Thfi Evening Standaard" meldt is dezer dagen te Louden een 41-jarige steward, deel uitmakende van de bemanning van de „Batavier VI", veroordeeld1 tot 3 maanden gevangenisstraf wegens het smokkelen van vijf blikken vloeibare opium. Beklaagde ver klaarde, dat hij die te Rotterdam als zwarte verf gekocht had voor 1 s. 3 d. per blik. De douane-beambten hadden de blikken in een kastje in het scheepssalon gevonden, waarvan beklaagde den sleutel had. De waar- de van' die opiiun, waarvan' het bezit alleen reeds door de Engelsche wet strafbaar wordt gesteld, hebben de beambten op minstens 40 pd. st. getaxeerd. DE BGE0R[K!O(IiE!NIiEVERINIG NTET TEiRUGGEGAAN. In tegenstelling met berichteni in de pers, dat oedart begin September een achterstand zou zijn te oonstateeren in de levering der verplichte quantiteiten eteenkolen aan de Entente, kan van goedingetiehte zijde worden medegedeeld), dat het onjuist ie, dat d e lever an ties 20 pet. bij die van Augustus zijn ten aehter gebleven. Integend'eel is de uitvoer van het Roergebied volstrekt niet minder dan in Augustus en alleen Opper-Silezie is iet- wat ten aehter. In de periode van 1—10 Sep tember zijn 682.000 tonnen geleverd, terwijl dit cijfer 692.000 tonnen geleverd, terwijl achterstand ie due niet om te noemen. KORTE BERICHTEN. Het Servische parlenjenit heeft den 13den September het vredesverdrag met Bulgarije geratificeerd. Het budget van Hongarije, zooals het door den minister van financien is opgemaakt omvat aan totale ontvangsten 10.8 milliard en aan totale uitgaven 20.2 milliard1 kronen. Het tekort zal geaekt warden door een heffing op het vermogen en door leeningen. De Hamburgsche arbeiders eischen toe- lating van de Russosche economische delega- tie, die per schip is gearriveerd. De Belgische fabrikant Feyerich, de stichter van de Internationale Federatie van Vlasspinners, is te Gent overleden. In het voor den krijgsraad te Budapest gevoerde proces tegen die moordenaars van graaf Tisza werden twee moordenaars ter dood, een tot 15 jaar'zware kerkerstraf en een tot 3 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Als gevolg van de arbeiders-onl usten op Trinidad zijn verscheidlene personen, inboor- lingen van andere West-Indlische kolonien, van het eiland gedeporteerd. regelmatig en duidelijk op den leemen bodem, zoodat deze wentelende en diepe gxoeve er geheel door vcrvuld en verleveidigd werd. Een kogel, die op het prikkeldraad moest af- festuit zijn, floot en kwam aehter hen in de orstwering terecht. Te duivelzeide Qudverne. De officier, die drie wolkjes langzaam over de loopgraaf had' zien trekken mompelde op zijn beurt: Oost-Zuid-Noord, de wind is met de Bochea. Wij moeten aan het gas den- ken. Een dof langdurig gerommel bracht de ze- nuwen van den kapitein en zijn metgezel tot in hun fijnste toppen in beroering, maar zij lieten er geen van beiden iets van blijken. Het schot, uit een stuk van 120. moest aehter hen gelost zijln aan het uiteinae van den sector. Het gefluit van den' kogel ging. in de ruimte verloren. Gedurende een minuut werd de stil- te niet verbroken. Zij liepen nu over een ver- heffing van bet terrein. De grand was zonder oneffmheden. Eensiklaps bij een kromming deed het geluid van stemmen vlak bij hen den kapitein en den ordonnans stilstaan en zich tegen de wanden aandrukkCn. Er verscheen een schaduw, waarvan slechts het topje van, den helm in net tfijfelachtig licht te zien was Wie daar? vroeg de of finer. De Bond van Duitsch spoorwegpereo- neel heeft een motie aangenomen inzake de transporten van oorlogsmateriaal, die zich op het standpunt stelt der besluiten van het internationaal verbond van vakvereenigingen en ingaat tegen de bevelen der Duitsche re- IDe „Soir" meldt, dat de veepest in West-Vlaanderen nagenoeg geheel is ver dwenen. Er worden nog slechts enkele, op zichzelf staande gevallen gesignaleerd. De Priiis van Wales is in Panama aan gekomen. Een telegram uit Aix-les-Bains meldt aan de Engelsche bladen, dat Lloyd Georgt vermoedelijk zeer spoedig, mogelijk deze week nog, naar Parijs komt Te Petrograd heeft een conferentia van Proletarische auteurs plaats gehad. Corvde van het 5de op den ierugweg. Hoeveel man? Twintig. De mannen trokken voorbij. De officier ging verder met vooruitgestoken stok, in v< snelde pas nu de spieren en de gewrichten door meuwen toevoer van bloed en door de beweging weer lenig waren geworden. Hij liep zonder aarzelen, ala een reiziger, die el- ken eteen en elke kromming van den slechten weg kent, waar men niet meer dan drie pas voor zich uit kon zien en die andere wegen kruist Halt daar! Het geluid klonk schril in den nacht. De officier bemerkte door het duister heen de punt van een bajonet, die als een bliksem- straal voorbijschoot. De stem herhaalde: Wie daar? Frankrijk! De officierswachtl Voorwaaris naar het vereenigingspunt I De officier deed vier passen vporuit en bleef op nieuw staan. Carencyl PasseerO, zijt gij het kapitein? Dc herkende u niet. Bonsoir Ldpard, je doet je plicht. De nacht is kalm. hfe? Dat zou ik dankwn Er zQn aogenblikken, Binnenland SLUBING ZITTING STATEN-GENE- RAAL. In Staatscourant 179 is opgenomen een Koninklijk Besluit van 14 September, waaiin wordt bepaald, dat de tegenwoordige zitting der Staten-Generaal zal worden gesloten op Zaterdag a.s. te 3 uur namiddags. Daarbfl wordt de Minister van Binnenlandsche Za ken getnachtigd zich op dat tijdstip te bege- ven naar de vergadering der Staten-Generaal, ten einde in een vereenigd'e vergadering der beide Kamers de zitting in naam der Ko- ningin te sluiten. VRAGEN AAN MINISTERS. De heer Schaper heeft de volgende vragen tot den Minister van Landbouw gericht 1Is de Minister van plan zijn belofte, gedaan in zijn schrijven van 12 Augustus 1919 aan het hoofdbestuur van den Algemee- nen Nederl. Bond van Handels- en Kantoor- bedienden, waarin Zijne Excellentie zich „gaarne bereid" verklaarde „over een ont- werp op de winkelsluiting (dezen) bond te hooren gestand te doen? 2. Waaraan is het toe te schrijven, dat de Minister van Binnenlandsche Zaken, Mei 1920 in de Memorie van Toelichting op het ontwerp Zondagswet mededeelde, dat een re geling der winkelsluiting spoedig is te wach- ren, terwijl genoemd bondsbestuur tot heden ninuner daarover is geraadpleegd. VEtRPMOBTE LICBAAMS'- OEiFEtNlENGEN. dat je zoudt meenen thuis te zijn. Die enkele woorden stemde de drie zlelen volkomen eensgezind. Maar niemand voegde er meer bij. De plicht gebood den een te blij- ven en den anderen de ronde te vervolgen. Weldra kwam nu de officier na een krom ming, die onzichtbaar was in het uitgehakte krijt, in een stuk loopgraaf, dat ongeveer tien meter lang was en waarvan de borstwerin- gen bij bombardementen herhaaldelijk waren doorboord, afgebroken of deels vernield en nu versterkt werden door een of twee rijen zandzakken. Vijf mannen stonden onbewege lijk op het zoogenaamde schietbankje op den uitkijk en luisterden met gespannen ooren. Een van hen de sergeant, sprang op het ge luid van voetstappen van het bankje en kwam naar voren. O, bent u het, kapiteini? Ja, Regnaud, geen nieuwe? Niet van beteekenis. Ik heb zooeven eenige salvo's laten vuren op pioniers, die ik aan de overzij hoorde. Daarna niets meer. Komaan jongens, morgen worden jelui afgelost, Bonsoir 1 Houdt goed de wachtl Hij was nog niet ver toen hij weer terug- keerae en op net bankje klom om de vlakte te overzien. (Wordt vervolgd De arbeider*federatie heeft aan de indius- trieelen de eischen der arbeiders voorgeleg'd. Een dezer eischen is de syndicaatscontrolfe over de fabridken. Zoodioende ie men thaiu in het stadium der direkte onderhandelingen Men varwacht dat deize niet lang zullen duren. De minierter van arbeid begon te zamen met het beetuur der vakvereeniging van spoor- wegarbeiders het onderzoek der vraagatuk- kenv wellke de basis vormen van het geschil met de spoorwegarbeiders. De pa-efect van Milaan heeft de gedelegeer- den van de patroone en arbeiders bijeengeroe- pen vOor een ged-a chtenwieaeling over de kwestie betreffende de controle op de fabrie ken. Tsjitsjerin heeft dozer dagen een telegram gezonaen aan den Hiongaarechem minister van Buitenlandsche Zaken Teleki, waaTiu wordt gezegd, dat die vroegere Bongaaxsoho vo'lkaoommissaris Agostoz en 9 andere aan- hangers van Bela Kun's regime, die dloor de Bongaarsche regeering gerechtelij'k vervolg 1 worden, de priotectie van de Sovjet-regeering genieten. Met het oog op het gevaar, dat deze mannen en talrij'ke andere Eussen in. Bonga- rije bedireilgt, heeft de Sovjet-Tegering bevp- len, 1000 Hongaarsche officieren, die zich nog in Rusland bevinden, in een kamlp te in- terneeren. Tien van dieze oflficieren, o.w. graaf Va lentin Szeehenyi, kleinzoon van den Bon- gaarsc'hen Staatsman Stepban Szechenyi, auillen als gijzelaars worden beschouwd voor Agoston en de 9 andere in staat van 'beschul- dilging gestelde comtauniaten. Bet telegram besduit met de mededeeling, dat de Sovjet-regeering het procas te Boeda- pest nauwkeuriig volgt en niet zal aarzelen de noodige maatregelen te nemen. In strijd met da geruchten, welike <ie nond" doen over de sleohte behandieting der Russi- aohe krijgagevangenen, welke zicb ini Htmga- rije bevinden, dealt het Hong. Uxor. Bur. mede, dlat een deel' deaer krijgsgevangenen vollkomieii vrdj1 is; de werkloozen zijn in kam- pen gehuievost. De regeering zal hun alien de terugreia veroorloven, zoodra Duiteohland en Ooetenrijk toestemming tot de dloorrels ovei bbini gebied1 zullen hebben gegeven. OPIUM-SMOKKELAAR. Het bericht als zouden in Groati8 boe- renopstaiuden zijn uitgebroken tegen de Ser riere, wordt door hot Servieoh perabuxeau tegenigesproieoi. Het bericht, volgens't welk de troepen van Amxi'n n ri n- de edlanden Arbe, Cherso en Veglia zouden hebben banet, wordit tegemge- sproken. Volgens Jtejennik Gdianski" trekken die ini Oost-Pruisen gapterneerde bolao'ewiki in grooten getale de grem over, om zich1 bij het roodie leger te voegan. Te Berlijn hebben onigereer 5000 werk loozen met roode vlaggen voor het bureau voor verxorging van arbeiders in de Klorter- atzraat, de afzetting van den arbeidersraad geeisOht era dhen ten slotte met geweld uit het gebo-uw verdlreven. De ddirectie van de „Daily Herald* be- »1 ot de 76.000 pondi sit. euibsidie van de Rus si-ache Sovj et-regeering niet te aanvaarden, maar zij aanivaiard'de het ontalag van den red'acteur Meynell, die 'het geld1 had! aange nomen. De 'berilchten over een aanstaandi aftre- den van den Framschen president houden aan. MiMerand; wordt ale opvolger genoemd en hij' moet gezegd hebben bereidi te zijn, all het algemeen' belang zullos vorderdle. Poin- car6 beeift te kennen gegeven geen president wear te willen worden. De Ajnerikaaneche regering gaf last tot den terugkeer van alle no>g in Eranikrijk ver- "toevende Amerikaaneche troepen. Het terug- trakken van het bezettingslegeir aan den Rijn is voorgenomen, alia de vrede met Duitschland geratifilceerd is. De geatiieerde rechtbank te Kattowitz heft negen Duitec'hers tot gevangeuiestraffen van 4 maanden tot 15 j'aar veroordeelch we gens d'eelueming aan de onlusten van dan 14dan en 18dan Augustus. Aan het departement van ondierwija, kun- sten en wetenschappen ie een wetsontwerp

Alkmaarsche Courant | 1920 | | pagina 1