DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Alkmaarsche Overal verkrqgbaar. No. 255 Handerd twee en twintigste Jaargang, 1930. YBIJBAG ■M 2 M«4m. Abonnementsprijs bij Yoomilbetnling per 3 mnnndon f 2.—, fr. per post f 2.50. Bowijsn. 5 ct. Advertontiepr. 25 ct. p. rogcl, grootere letters naar plaatsmimte. liricvcn franco N.V. Bock- en Ifandelsdr. v.li. Horms. Coster Zoon, Voordam C 9, Tel. Administr. No. 3. Redactio No. 33. noofdrednctourTj. N. ADEMA. 29 0 C T 0 ft E ft. Bnitenlandscli Ovorziclit De mijnwerkersstaking in Engeland duurt nog steeds voort en zij zal de eerste dagen nog niet beeindigd worden. Tijdens de on derhandelingen is het nu tot ecn compromis gekomen, waarbij de mijneigenaren en de inijnwerkersfederatie op zien namen, samen te werken om een hoogere productie te ver- krijgen, tot welk doel distriots-commissies en een nationale commissie worden ingesteld Beide federaties zullen een schema opmaken tot regeling der loonen cn ondertusschen zul len de loonen twee shilling verhoogd wor den In zooverre krijgen de stakers dus direct hun eisch ingewilligd. Deze vermeerdering moet periodiek vana! 3 lanuari opnieuw worden geregeld in sa- menwerking met de doorsnee winst per week uit den kolenuitvoer. De schikking zal worden ondcrworpen aan een stemming "der arbeiders welkc is bepaaid op Dinsdag a.s,. het resultaat zal daags daar- na worden overwogen. 't Is niet gemakkelijk geweest dit compro mis te bereiken Op het laatstc oogenblik deden zich nog moeiliikheden voor. opgewor- pen door de mijnwerkers uit Zuid-Wales, over den proeftijd, gedurende welken de productie onderzocht zal worden. vddrdat het nationaal loonbureau zijn oordeel uitspreekt. Het stoffelijk overschot van den overleden burgemcester van Cork is gisteravond naar Ierland gebracht, waar het heden zal aanko- men. Een requim had plaats in de South- wark Cathedraal te Londen en de lijkstoet werd door de stratcn van Londen naar het station gevolgd door een lange processie van Ieren, voorafgegaan door aaftsbisschop Man nix en waaroij zich ook eenigc honderden priesters bevonden. Een eigenaardigheid der firocessie was het vertoon van een aantal ersche republikeinsche vlaggen. De Britsche autoriteiten toonden verdraagzaamhe'd door het dulden van deze emblemen. Zelfs zorg- den escortes politie voor de bescherming van deze vlaggen tegen alle vijandelijke betoo- gingen. De Sinn-Feiners in Ierland zullen den dag van heden als een nationalen treurdag be- schouwen. waaruit wel blijkt. dat zij zich nog lang niet als overwonnen erkennen: Rnstis zal het voorloopig stellig niet worden. Het beginsel van volkomen vrijheid willen zij geheel zien doorgevoerd en v66r het zoo ver is, zal er nog heel wat bloed kunnen vloeien. Voorloopig is er nabij Tip- perary alweer een aanval gedaan op een le- gerauto. waarbij twee soldaten werden ge- dood. Zal dit nu weer represaillemaatrege- len der politic ten gevolge hebben De mi nister voor Ierland. sir Hamar Greenwood, heeft zooiets wel verboden en met straf daar- tegen gedreigd, maar men heeft tot dusver wel al kunnen merken. dat hii zijne manne- ties niet geheel in de hand heeft. Buiteiiland DE DIESELMOTOREN. De interpellate over de Dieselmotoren werd Woensdag van de agenda der Duitsche Rijksdagzitting afgevoerd. Tegenover de gerustsiellende berichten over de kwestie wordt gemeld, dat nog geen officieele mededeeling der Entente ontvangen is, welke een afzien van het Duitsche econo- mische leven cathastrophalen eisch inhoudt. DE KOLENPRODUCTIE IN DUITSCHLAND. De Landeskohlenkommissar in Saksen ver- langt om te voorzien in den nood der werk- lieden, tengevolge van het toenemend aantal stopzettingen in de Saksische industrie we- gens gebrek aan kolen ondanks het voldoend aantal opdrachten, de onmiddellijke invoe- ring van den achturigen arbeidsdag in de mijnen. MALVERSATIES. Het „Reichsabwicklungsambt" deelt mede, dat de „Gute Hoffnungshutte" in Oberhausen zich tijdens den oorlog en de revolutie heeft schuldig gemaakt aan Woeker en uitbuiting ten eigen bate. Pogingen om een onderzoek hiemaar in te stellen werden door de Dircc- tie der mijn verhinderd. Groote hoeveelheden toper voor granaten zijn niet geleverd, ter- wijl de betaling heeft plaats gehad. DUITSCHLAND EN DEN VOLKENBOND. Volgens een bericht van de „New York Tribune" zullen de geallieerden op de eerst- volgende conferentie van den Oppersten Raad waarschijnlijk besluiten van Duitsch- land waarborgen te verlangen in den vorm van tol- en spoorwegontvangsten voor de uit- voering van het Vredesverdrag. Bij niet-nako- ming zal worden overgegaan tot verdere be- zetting van Duitsch gebied. Daartegenover zou Frankrijk bij een derge- lijke regeling bereid zijn toe te stemmen in het aansluiten van Duitschland bij den Vol kenbond. POLEN 'EN LITAUEN. Poolsche infanterie- en cavalerie-afdeelin- gen ondernnmen, ondersteundi door pantser- ttcinen en snelvuurgeschiut, een hevigen aan- val op de Litausche stellingen aan de spoor- lijin Landlwarowo Cranyi. Na een blloedig 'ge- vecht dat vij|f uur diuurdie, werden de Litau- ers gedwongen 3 K.M. terug te trekken, na- dat zij den overmachtigen vijand' groote ver- liezen toegebracht hadd eni, a Id us meldit een bericht uii iKopenhagen d.dl 27 Oct. DE STRIJD TEOEN <DE TURKSCHE KIEM1AL1STEN. Unlyma ui da uit Konstantmopeli, heeft de Fransche Opper- Commissaris van Syrie, generaal Gourand een nieuiw oifensief tegen de Turksche natio- nalisten begonnen, in het district Dorak en ook de oevers van de rivier Seihun gezui- verd. Het Nlationalistische garnizoen van Aintab heeft de overgave onder zekere voor- waarden aangeboden. 'De Franschen echter hebben de onvoorwaardelijlke overgave ver- langid en de stad gebombardeerd'. EEN PUTSCH AAN DE OOST-PRUIS1SGHE GRENS? Het ,Berl. Tageblatt" meldt van goedin- gelichte zijde vemomen te hebben, dat voort- durend avonturiers, voor een deel tot groote troepen vereenigd, de grens oversteken. De „Vorwarts" verncemt van welingelichte zijde dat het bericht van het „Berliner Tage blatt" juist is en vult het bericht aldus aan, dat de troepen, die goed geordend de grens oversteken, zich in Lithauen onverwijld on der hun leiders tot gesloten formaties aan- eenvoegen. Terwijl in pakken en op wagens en ook in spoorwagons, munitie, geweren en machinegeweren over de Duitsche grens worden vervoerd Daar de groote wapenop- slagplaatsen in Oost-Pruisen onder toezicht der rijksweerbrigade staan, zoo kunnen wa- penverplaatsingen slechts in overeenstem- ming met de rijksweer plaats vinden, waar- door, meent het blad, bewezen is, dat ook de rijksweer aan deze zaak deelneemt. Het Rijlcsweerministerie ontkent intus- schen dat de rijksweer aan dit gevaarlijke drijven deelneemt. NEDERLAND—BELGIe. In het Lagerhuis heeft Kenyon gevraagd of Lloy George het niet raadzaam oordeelt de Schelde-kwestie door den Britschen vertegen- woordiger in den Volkenbond voor den Bond te brengen, daar deze kwestie, tenzij deze op bevredigende wijze wordt opgelost, den wereldvrede kan bedreigen. Lloyd George zeide in antwoord op deze vraag: Ik begrijp in't geheel niet, wat pre- cies de kwestie is, welke Kenyon voor den Volkenbond wenscht te brengen. Op het oogenblik zijn onderhandelingen tusschen de Belgische en Ncderlandsche regeeringen hangende over de herziening van de tracta- ten van 1839, welke o. a. het vraagstuk van de Schelde-scheepvaart in vredcstijd betref- fen. In de huidige omstandigheden zie ik er een heil in, om de tusschcnkomst van den oLkenbond in deze aangelegenheid in te roe- pen. ,'DE -HOLLANDSCWDUlTSCHiE1 CRIED FET-OVE RE E NIKOMST. M'eni bericht aan 'het -HlbP. uit Berlijn 'Nlaar wij| van welingelichte zijde verne- men is daar waar men het weten moest niets ervan bekend, dat de Commission des Repa rations de 'Hol'landsch-1 Duitsche credietover- eenikomst zou hebben goed'gekeurd. De on derhandelingen met de Enterite dureni nog voort. Men hoopt echter spoedig tot overeen- stemiming te geraken. De x-correspondent teelkent hierbij' aan: Blijiaents deze mededeeling sdrijlnen zidi op I het laatste oogenblik nog moeilijkheden voor te doeiu, waarvan wij' den aard bezwaarlijk kunnen1 bevroeden. Wellichit hedft de Duit sche regeering reden gezien, zich nader te oriepteeren noipens het standpunt van de Commissions (ks Reparations, ofschoon dat, 1 voor zoover wij weten, niet voor dubbelzinni- ge interpellatie vatbaar is. KORTE BERICHTEN Men verwacht in politieke kringen in Duitschland de volgende weken arbeidswoe- lingen. Het I V. V. heeft besloten, een enquete in Duitschland in te stellen, in het Roerge- bied en in groote industrieele centra als Es sen De gedelegeerden zullen morgen in Duitschlnd aankomen, en de enquete zal ecn week dur,en. In Bothwell (Lanarkshire) heeft een groep mannen de pclitie aangevallen. Som- migen werden gepakt. Scheidemann, de leider der sociaal-de- mocraten, heeft in een rede o. a. den rijks- weerminister hevig aangevallen. Men krijgt - zqgt de Punch" eenig idee van de zeer emstige gevolgen. we'ke de staking in de kolenmijnen kan veroorzaken, wanneer men vemeemt, dat er sprake van is geweest in het noorden des lands een voet- vbalwedstriid uit te stellen. De Volkenbondsraad heeft een openbare zitting gehouden, waarin voorlezing werd ge daan van de aangenomen rapporten en be sluiten. De Italiaansche ministerraad heeft be sloten de bestaande registratie van yreemde- lingen in Italie nog tijdens een half jaar te handhaven, ten einde toezicht te kunnen hou- den op ongewenschte vreemdelingen. Er is een nieuw ministerie gevormd in Zweden. Het heet nu weer dat Boedjenny niet van Russische naar Oekrainsche zijde is overge- loopen. Hij zou in de buurt van Kief niet an- ders doen dan plunderen. De correspondent van de „Don Quichot- te" te Triest, meldt, dat er in een socialisti- sche dub te Pola veertig bommen zijn ont- dekt en in een moestuin daar in de buurt nog dertig. De overbeid heeft verscheidene perso- nen in hechtenis doen nemen. Een hevige brand heeft hedenmorgen de fabriek van de firma Peltzer en Zoon te Ver- viers vernield. De schade bedraagt meer dan een millioen francs. Sylvia Pankhurst, de bekende Engelscbe aftmruniafen. tot watndi gevangani*. straf veroordeeld wegens het plegen van een daad, in staat Zr. Ms. troepen tot ontrouw te brengen door de publicatie van drtikelen in haar blad „Workers Dreadnought". De Oostenrijksche rijksboerenraad heeft zich uitgesproken voor aansluiling van Oos- tenrijk bij Duitschland. In Boedapest is een proces begonnen te en 16 personen, beschuldigd van het smok- :den van communistische vlugschriften van Weenen naar Boedapest. Het lag in de bedoe- ling op bepaalden tijd in het geheele land op- stand te verwekken. Uit Rusland was er 100.000 roebel voor be- schikbaar gesteld. De commissie voor het herstel heeft den tonnenmaat, van Duitschland te eischen bo- ven de reeds uitgeleverde 192.000 ton als compensatie voor het doen zinken der vloot te Scapaflow, op 83.000 ton bepaald. Uit Bazel wordt bericht, dat de Fran schen zich verzetten tegen de luchtverbinding Franikrijlk—Bazel en ellke landing van Duit sche vliegtuigen verboden. Er wordt getracht door onderhandelingen een verandermg in het Fransche standpunt te brengen. Staten-Generaal TW'EBDE KAMER. In de zitting van gisiter kyam aan de orde de besprekingen over het gemeentelijlk belas- tinggebied. De Kamer gmg voort met de behandeling van d'e wetsontwerpen betreflende de verrui- nung van het gemeentelijlk belastinggebied. Minister de Vries betoogde, dat de tegenwoordiige vorm van die ontwerpen een gevolg is van het overleg met de Commissie van Voorbereiding. Er.was een regeling ge- reedi voor het verleenien van voorschotten door het rjjlk op de gemeentelijke inikomstenbelas- ting van het volgend jaar. De uitbreiding van hot belastinggebied' zou aan vele gemeenfcen belangrijlke voordeelan kunnen brengen. 'De reg. Zou voortgaan met de geidver- schaffing aan de gemeeniien uit het invalidd- teitslfonds en de rijlkspostspaarbank. Spr. was gevoelig getroffen door ae critiek op zijn beleid geoefend. Gaf hij gehoor aan het ge- vceli, gewekt' door de critiok van zdjn politieke tegenstanders dan zou hij heengaan. Met het oog op 't landsbelang zou hij evenwel overleggen met zijn ambtgenooten en politie ke vrienden off zijn 'heengaan wellicht oolk andere politieke gevolgen zou hebben. Minister Ruys die Beerenlbroudk ontwiikkelde theoretische bezwaren tegen vcr- hooging der rdjksuit'keering aan dte gemeen'- ten. Vooralsnog wenschte de regeering zullks te bepalen tot de in de troonrede aangekondigde noodregeling. De behandeling der motiew. d. Tempel be- 'tie'ifende de financieele verhouding, werdl uitgesteld tot de behandeling dier noodrege ling. filet amendemenit-Van Beresteyn om ver- goeding aan gemeente waarin hoofdVerblijf is gevestigd van arbeiders door gemeente waarin de arbeiders werkzaam zijin niet te beperken tot de Ioongrens van f 2'5O0, werd i ingetrokken, nadat de Minister het bedrag van 2500 had verandend in een nader bij algemeene maatregel van bestuur te bepalen bedrag. Hlet amendement-pe Wij'kerslooth om voor die vergoeding niet een minimum van 10 ar beiders te vorderen, werd verworpen met 33 tegen 26 stemmen. Het amendiement-J. ter Laan tot invoering van een eigen gemeentelijlke grondbelasting werd door den minister ontraden. De heer 'Helsdingen had bericht, wegens ongesteld'heid verhinderd te zijn de vcrgade- ring bij te wonen. Binuenland EEN VERKLARING VAN MINISTER DIE VRTES. Dte Minister van Financien heetft in de ver- gadering van de Tweede ,'Kamer van gister- middag medegedeeld, dat de critiek in den laatsten tijd op hem, "in en buiten de Kamer uitgeoefend, heeft nagelaten indruk op 'hem te maken. Mocht hij alleen luisteren naar den kant van zijn politieke tegenstanders, dan zou hij reeds aan de Kdningin zjjn oatalag heb ben gevraagd. Maar hij zal met zijn ambt genooten en izijne politieke vrienden nagaan, wat hem te doen staat en bij zijne beslissing rekening houden met die adviezen, welke hij- van hen zal ontvangen en ook met de vraag, of zijn heengaan meer politieke gevolgen met zich zal sleepen dan alloen het verdwij- nen van hemzelf. SGHRIFTELIJKE BEANmOORDE VRAGEN. Gemengd Nieuws VOOR DE HOOFDAKTE /300. In „De Opleiding" schrijtft de red.-«ecr. dat 300 voor de boo-fdakte hem te gering schiij'nt (de comitnissie voor georg. overleg stelde als maximum voor 4200 zonder, 4500 met hoofdakte). iDe schrijver meen't, dat 300 op een) maximum van 4200 te weinig verschil maaikt om te dienen als prik- kel1 voor dte hoofdakte studie. IDe schrijver meent, dat voor het gemis der hoofdakte be- hoort .te worden aifgetrokken 900, als de onderwijzersakte in de laatste 3 jaren is ver- worven; 800, als diat 4 of 5 jaar is gele- den; 700, als dat 6—0 jaar, 600, als dat 1014 jaar, 500, als dat 1519 jaar, 400. als dat 20—24 jaar en 300, als dat meer dian 24 jaar geleden is bij het in wor king treden van het Kon. besluit. Voor hen, die na dien datum de ond.-akte verwerven, zij de aftrek 900. Over het salaris der toe- komstige onderwijlzeressen-A spreek ik hier niet. Ifc'beveel deze gedachten dringend aan in de ernstige overweging der betroikken auto riteiten. DE VERPLICHTE LIOHAMELIJKE ONTWIKKELING. „De Telegr." weet een en ander te ontlee- nen aan de memorie van toelichting van den minister von Onderwijs op het te verwachten ontwerp van wet tot regeling van de lichame- lijke ontwikkeling van de rijpere mannelijke Aile physiek geschikte jonge mannen van 15- tot 19-jarigen leeftijd zullen, zoo zou o.m. in deze memorie worden gezegd, bij de wet verplicht moeten worden, lichamelijk zich te oefenen. Deze, bij voorkeur in de open lucht te houden oefeningen, zullen elk militair ka- rakter missen. In het bijzonder treden lichte athletiek, springen, speerwerpen, hardoopen vrije, en ordeoefeningen, Zweedsche gym- nastiek, wandel- en marsch-oefeningen, als- mede de verschillende openluchtspelen op den voorgrond. Bij het bereiken van den militie- plichtigen leeftijd zijn dan, na de geregelde deelneming aan dergelijke oefeningen, alle gezonde jonge mannen lichamelijk vooibereld voor den militairen dienst. Intusschen zal, naar de plannen van den minister van Oor log, slechts een gering deel van hen door 10- ting worden aangewezen om bij het leger te worden ingelijfd. Het contingent wordt be- langrijk beneden het thans bestaande ge bracht. De groote meerderheid blijft vrij. Het zal voldoende blijken, deze jongelui op een- voudige, nader te ontwikkelen wijze de ver- eischte militaire bekwaamheden bij te bren gen om, mocht onverhoopt ons Vaderland worden aangevallen, hen in korten tijd tot bruikbare soldaten te vormen. De uitwerking van de boven geschetste denkbeelde nheeft de minister zich aldus ge- dacht, dat, zooveel mogelijk, aansluiting wordt gezocht aan het bestaande. Wie lid is van een te goeder naam en faam bekende uoraonijrinj^ wfilkfi fAh jieliasiiwiffnin hier bedoeld, voor oogen stelt, zal mits zeker- heid bestaat, dat hij zich geregeld, emstig oefent, niet nog verplicht behoeven te worden aan andere oefeningen deel te nemen. Voor degenen, die niet in een dergelijk geval ver- keeren, zal op terreinen of in lokaliteiten, van gemeentewege be^chikbaar te stellen, onder burgerlijke leiders* die de minister van Onder wijs zal aanwijzen, geregeld geoefend wor den. De kosten van terreinen, lokaliteiten, oefen- materiaal, enz. zullen voor drie vierden ten laste van's lands schatkist komende kosten aan de leiding en het toezicht. verbonden, zijn geheel door het rijk te bestrijden. HET AUTO-ONGEVAL TE HAARLEMMERLIEDE. De heer IHoefnagel:, directeur van het ab- battoir te Utrecht 'cteellt oveh een merkwaardig geval van longwormziekte, in de „Vee- en Vleesch'handei" het een en ander mede, dat ook voor oflze veehouders van7>el'ang is. Op het abbattoiir te Utrecht werdi een dezer dagen eeni pink ter sladiting binnen gebracht, we like goea in het Ylteesch zat en ongeveer drie Jdwartier had moeten loopen. Het dier scheen erg vermoeidi, had' een zeer versnelde ademlialing en hoestte van tijd tot tijd vrij knadhtig, waarlbiji uit de daepere luchtipijpta'k- ken) een etteriige massa werd uitgestooten. Dit a lies nu is niels hiij'zondtera, eni ik maakte zoo bij mij zelllf dte opmerking, dat de pink wel eens eeni gewotne longonteteking kon hebben. Echter vertoonde het dier nog andere ver- schijnselen, welke mij tot nadenken stemden De oogen traanden miin of meer, de geheele neusspiegel was donkerrood en met korstjes bezet, terMj'li het slijnwlics der mondholte hootg roodl van kleur was. 'Daarbij speekselde de pink vrij! stork. Voor a 1 met het oog op het sferk Ikwijllen en de >groote gevoeliigheid in de mondholte, meende ik aanvankelijk mond- en kliauiwzeer niet te mogen uitsluiten. Maar nergens op het slijimvlies was iets van een, blaar te omtdekken, ook niet toen de toi zoover' mogelijk uit dem bek werd' gdiaal waanbijl de pink zich hevig verzette en erge pijn scheen te lijden. Een der veeartsen van het abattoir, die bij het onderzoek tegen- woordig was, meenidte to mogen opmerken, dat de venschijnselten wel eenigermate aan rnn- derpest deden deniken. E'oewel ik gteloofde, dat dit niet het geval was, besloot ik toch voorzicht ighei dishakve de hullp iki te roepen van eeni iHloogleeraar der Veeartsenijfkundige Hoogeschool alldlaap, welke pas op verzock der Regeering naar Belgite was geweest en a Ida a r in de geltegenheid' was runderen, aan rundeipest Wjdende, te 'bezichtigenZelf heb ik het lijlden nooit geziem. Gelukkig gaf de Hooigleeraar alls zijin meening to kennen, dat er van rundeipest 'geen sprake Icon zijn, reeds daarom niet, omidlat een dier aan runderpest lijdlende, niet in staat zou zijn geweest onge veer een uur te loopen bij warm weer, maar hierbij! zeer zdker zou zijn neergevalten. Ver- der niet, orndat op het sllijmvlies der mond holte overal het grijze beslag ontbrak, het welk bij runderpest wordt aangetroffen, waarbij men den indruk krijgt alsof er meel of zandl in den mond is geblazen en dit meel of zand zitih hier en daar in kltedlne hoopjes heeft afgezet. Nu, ik was blijde dit alles te hooren en f liet de pink zoo spoedig mogelijk daama slachten. Merkwaardig nu was, dat na de slachting zoowel de tong als de binnenvlakte van de wangen en lippen er geheel normaal uitzag en alle roodheid was verdwenen. Vrij zeker waren de bloedvaten dus daar ter plaatse tijdens het leven met bloed overvuld geweest, waarvoor ik geen oorzaak heb kunnen vinden. Bij het verdere onderzoek kwam al spoedig aan het Hcht, waaraan de pink werkclijk lij- dende was gewees' Bij de bezichtiging der longen was duidelijk aan de oppervlakte der longen te zien dat hier en daar de lichtgele kleur van het longweefsel plaats had gemaakt voor een donkerroode kleur. Aan de onder- zijde werd de long, zoowel de linker- als de rechterlong. met het mes ingesmeden en toen bleek, dat in de kleinste luchtpijptakjes tal van kleine, witte wormpjes te zien waren, Nu is het merkwaardig. dat in de omgeving van Utrecht voorhoen den longwonnzieloa bij DM Ml Directour: G. II. KRAK. Een commissie uit den raad van den volkenbond zal ten aanzien der Aalands- kwestie ter plaatse een onderzoek instellen. Gisteren werd in Berlijn de verkiezing der werkloozenraden gehouden. De verkiezing moest echter worden gestaakt, daar het in den loop van den 'dag op verschillende plaat- sen tot communistische opstootjes kwam. Uit het wapenmagazijn te Spiers zijn door onbekenden 300 karabijnen on zeven machinegeweren gestolen. In de gehouden Duitsche Rijksdagzit ting is door den ontwapeningsoommissaris medegedeeld dat tot dusver in het Duitsche Rijik zijn vernietigd 80& kanonnen, 116.635 machinegeweren en mijnwerpers, 735.000 ge weren en 11 millioen patTonen. De rechtoank te Parijs heeft bet vonnis bekrachtigd, waarbij Landru wegens oplich- ting wend veroordeeld tot vier jaar gevange- nisstraf, 1000 frcs. bofete en tot verbanning. Te Barcelona hebben op het bericht van* den dood van den burgemeester van Cork be- toogingen plaats gehod voor het Engelsche consulaat. Er werd met steenen naar de ven- sters van het gebouw geworpen. Door de Belgische mijnwerkers is beslo ten de staking niet uit te stellen, d-oeh te bepalen, dat deze op -1 Nov. zal uitbreken. Tabak van J. R. KEUSS. Op de vragen van den heer Ketelaar betref- ende het ontslag van personeel aan de Rijks- leerschelen 1. Is de mi raster niet van oordeel1, dat de Rij ksleerscholen een onverbreekbaar geheel voxmen met de Rijkiskweekscholen als o-plei- dingsinrichting voor as. omderwijzers 2. Zoo ja, meent de minister dan niet, dat het gewenscht is de onderwijzers aan de RijksleeTscholen voor den geheelen cursus aan hun scholen verbonden te houden? 3. Zoo ja, is hij dan alsnog bereid het per soneel aan de Rij ksleerscholen, dat ingevolge 's ministers oirculaire van 8 October j.l. ont slag zou krijgen met) ingang van 1 Januari a.s., in betrekkiug te laten tot 1 Mei 1921, evenals zulks het geval is het personeel aan de overige Rjjksopleidingsinrichtingen? heeft de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen geantwoord: Naar aanleiding van de eerste vraag heeft de ondergeteekende de eer als zijn meening mede te deelen, dat het verband, hetwelk be- staat tusschen de opleiding aan de Rijks- kweekscholen en de onderwijzersexamens hechter en van grooter belang is dan het con tact, hetwelk door de practische opleiding aan de leerscholen met die examens wordt ge vormd. De tweede en derde vraag worden dan ook ontkennend' door hem beantwoord. UITVOER VAN RIJST. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft tot nadere aankondiging dispen- satie verleend van het verbod van uitvoer van rijst en alle producten van rijst, met ingang van 1 November. D© gemeente Haarlemmerliede heeft de automobiel, waarmee het aan de heeren v. d. Berg, Beynes en Van Kampen over komen on- geluk is gebeurd in beslag genomen. De wa- gen is, nadat het gelukt was hem op't droge te krijgen, tijdelijk in een boerderij onder dak gebracht. Dezer dagen zal het justitieel on derzoek naar de hestuurbaarheid door een deakundige geschieden. Yerder meldt men ons, dat de justitie een sectie-onderzoek van het elachtoffer heeft ge- last en in verband daarmede nog geen toe- stemming tot de begrafenis heeft geegeven. Ook stelt de justitie een onderzoek in om na te gaan in hoeverre de beatuurder, de heer J. Beynes, schuld aan dit ongeval heeft. Uit dat nderzoek zal blijken of het voorgevallene voor het kantongerecht dan wel voor de recht- bank zal worden behandeld. EEN MERKWAARiDIG GlEVAL.

Alkmaarsche Courant | 1920 | | pagina 1