DAGBLAD VOdR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Uit den Alkmaarschen Raad. K 280 Honderd twee en twintigste Jaargang. Sint Mcolaas Cadeau SCHAATSEN, Schaatsen monturen* HOLL IJZERMAGAZIJN v.h. M. DE WILD, DH iimm Mut All 4 bUdi 1^20 Abonnementsprljs bij voomiibotnllnf? per 3 mnanden f 2.—, fr. per post f 2.50. Bowijsn. 6 ct. Advortontiepr. 25 ct. p. rogol, grootore letters naar plaatsrnlmte. Biicven franco N.V. Bock- en Hamlolsdr. v.li. llorins. Coster Zoon, Voordam C 0, Tel. Administr. No. 3. Rodactio No. 33. Laat over de Boterstraat. Alkmaar. Telef. No. 34. Kuitonlantisch Ovcr/iclit De Volkcnbond, de uitvinding van presi dent Wilson om oorlogen in de toekomst te kunnen voorkomen, schijnt voorloopig nog niet aan zijn hooge ideaal te zulien beant-. woorden. Of hij bat wel ooit sal kunnen? Men zou verwachten, dat alle landen, die ill de laatste jaren toch waarlijk genoeg gezien hebben van de verwoestingen door het oor- logsmonster aangericht, er als de kippen bij zouden zijn om het „oorlog aan den oorlog' in practijk te brengen en allereerst te begin- nen met een vermindering der bewapening. Maar helaas, zoover zijn we nog niet. Oost- Europa staat nog in het teeken van den oor- log en een deel van Azie eveneensEnge- land en Frankrijk zoeken de Aziatiscne kwesr- tie zoovcel mogelijk zelf op te lossen uit hoofde van hunnen invloed aldaar, alleen die betreffende Armenie is aan den Volkenbond voorgelegd en deze is onmachtig haar tot een goede oplossing te brengen, omdat hij niet in staat is zijne uitspraken kracht bij te zetten. Een en ander kan natuurlijk nog ('wel in goede richting keeren, maar voorloo- pig- kan Mars toch nog doen wat hij wil. Op de Volkcnbondsvergadcring te Genfcve, die nu al twee weken duurt, is in de commis- sie voor de ontwapening door Roemenife be- toogd, dat het niet tot ontwapening kan overgaan voor en aleer zijne vroegere vijan- den hetzelfde doen, en zoo denken er meer over, o. a. Frankrijk, dat nog altijd bang ia voor een weder opleven van het neergeslagen Duitschland. Met het denkbeeld van ontwa pening, door de Noordsche landen aan de orde gesteld, is door den Nederlandschen vertegenwoordiger, m. Fock, volkomen in- stemming betuigd, maar daarmec is dat idee nog lang niet verwezenlijkt. Voorloopig zal de commissie zich beperken tot het bespreken van de volgende drie pimtenhet verbod van particuliere oorlogsindustrieeninstallatie van een commissie van onderzoek en instel- ling van een bewapeningscommissie door het seci etariaat-generaal. I Dat verschillende landen nog niet tot den Volkenbond zijn toegetreden en de eer voor loopig ook nog niet zulien genieten dit "betreft o. a. Duitschland en de landen' die zich van Rusland hebben afgescheiden zal er ook niet toe leiden dat de Bond spoedig aan zijn doel beantwoordt. E>e vroegere En- gelsche minister van buitenlandsche zaken, sir Edward Grey, heeft hierover Donderdag nog gesproken in een redevoering te Liver pool. Hij betoogde de wenschelijkheid: van de toelating der gewezen vijandchjke landen tot den Volkenbond en wees er op. dat, in- dien de bond niet den steun van alle groote mogendheden zou ontvangen, er een neven- bond zou ontstaan, waaraoor het vroegere stelsel van elkaar tegengestelde verbonden zou worden hersteld. Voorts gaf hij te ken- nen, dat Duitschland veel minder gevaarlijk zou zijn in den bond dan er buiten en dat, indien dit land het beginscl zou aanvaarden, om de internationale geschillen langs ande ren weg dan door oorlog te beslechten en de verdragen zou nakomen, aan Duitschland de gelegenheid moest worden geboden, toe te treden tot den Bond. Buitenland VORDERINGEN DER TURKSCHE NAT ION AL ISTE N. De Turksche nationalisten hebben' Ine- ;oul, Jenisjehir, Sixnave en Demirdzji bezet Grieken hebben zich zonder etrijd terug- getrokken. Uitgezooderd eenige kleine incidenten is de discipline van het Griekschd leger gehand- haafd DE VOJLKSSTEM M I'NG IN CENTRAAL-LrTAUEN. De speciale correspondent van die „Times" te Geneve meldt d.d. 24 dezer: Officieel is heden medegedeeld, dat de Raad van den Volkenbond op 21 dezer be- sloot den Scandinavischen en Nederlandschen regeeringen te vragen of zij bereid waren elk 100 man te doen toevoegen aan de strijdimacht, welke de Volkenbond naar Wil- na zal zenden, ten einde toezicht op de volksstetnming te houden. DE ONTWAPENING IN DUITSCHLAND. Het eerate deel van de ontwapeningsactie in Duitschland is beeindigd. AfgeleverU, aan- gekocht, in beslag genomen of door fabne- ken en organisaties aangegeven zijn: 925 kanonnen, mortieren en vlanrmenwerpers 17537 machinegeweren1678 machinepisto- len; 2.103.441 geweren en karabijnen; 76816 revolvers; 83941 handgranaten3453 onderdeelen van kanonnen; 245272 onder- deelen van machinegeweren; 295392 onder deelen van geweren; 45.781.151 patronen voor handvuurwapenen. Het in ontvangst nemen van 8404 machi negeweren en 801.653 geweren van organi saties en fabrieken is in vollen, gang. Thans zulien overal, waar de aflevering in geringe mate is geschied1, strenge onder- zoekingen gedaan worden. DE LONDENSCHE OONFERENTIE. Italie zal toch ook nog de'dlnemen aan de Londensche conferentie. Minister Sforza zal in plaats van Giolitti' naar de Engelsche hoofdstad gaan, waar hij vermoedelijk heden zal aankomen. De Italiaansche belangen in het oostelijke deel der M'iddellandische Zee zulien dus vermoedelijk ook- deel van de be- sprekingen uitmaken en daarbij komt na tuurlijk ook Griekenland ter sprake. Wat het resultaat der besprekingen zal zijn, is niet vooruit te zeggen, want het is hoogst twijfelachtig of de drie vertegenwoor- [q landen gemeeaschappelijke belangen EEN BERGSTORTING. Uit Qharmonix wordt aan die „Echo de Paris" gemeld1, dat een deel van den top van den Mont Blanc op de Brenva-gletecher is gestort, waardoor de bosschen aan den voet van den berg werden bedolven. De aardstorting kwam tot stand1 vlak bij een Italiaansch dorp. Er zijn geen ongelukkea gebeurd, maar de schade aan den Italiaan- schen kant van den Mont-Blanc is aanzien- lijk. DE VLEESCHPRIJZEN IN ENGELAND. Een te Londen gehouden vergadering van werklieden en werkgevers in het slagersbe- drijf heeft een motie aangenomen, welke een regeerings-onderzoek naar de hooge vleeseh- prijzen eischt. Sedert de regeerings-contrdle op de vleeschprijzen in Juli van dit jaar werd op- geheven, zijn de vleeschprijzen in Engeland buitengewoon snel gestegen. De groothande- laars verklaarden. dat niet zij de extra-win- sten genoten, doch de tusschenhandelaars, welke laatste wederom den schuld wierpem op die boeren. Om een einde te maken aan dezen toestand, eischte men, dat de regee- ring zich met de zaak zal bemoeien en aan- wijzen, wie zich met de overmatige winsten verrijlkt. DE BEGRAFENIS DER VERMOORDE ENGELSCHE OFFICIEREN. Langs den weg van het Eusten-siatioi. tot de Westminster-kathedraal en de Westmin- ster-abdii te Londen was gisterochtend een zwijgende talrijke menigte opgesteld, die sa- mengestroomd was om de laatste hulde te bewijzen aan negen van de officieren, die Zondag te Dublin vermoord zijn. De kisten waren gedekt met Britsche vlaggen. Mu- ziekcorpsen van vier garderegimenten en 6000 garde-soldaten liepen mee in den stoet Sir Hamar Greenwood, de minister voor Jerland,, volgde de kisten als vooraaamste rouwdrager. Het eerste deel van den stoet met de op af- /uiten geplaatste doodkisten van drie R.-K. officieren ging naar de Westminster-Kathe- draal, terwijl dfe andere zes naar de Abdij re- den. Generaal lord Cavani, die de Britsche troe- pen in Italie commandeerde, vertegenwoor- digde den koning in de Kathedraal van West minster, generaal lord Home in de Abdij. Kardinaal Bourne assisteerde bij de mis van Requiem, die gezongen werd door bi9- schop Keatingsi, den hoofdaalmoezenier der •Britsche troepen. Kardinaal Bourne gaf de absolutie. Ofechoon de mis rechtstreeks is opgedra- gen voor hen., wier lijken voor het hoog-al- taar op den katafalk lagen, zijn er bijzondere stappen gedaan, om in de gebeden, die wer den opgezonden, alle Roomsch-Katholieke dienaren der Kroon te omvattcn, die ver moord zijn gewcrden, terwijl zij dienst de- den in Ierland. In de Abdij werden de lijkkisten gevolgd door Lloyd George, Sir Hamar Gneenwoud, veldmaarschalk Sir Henry Wilson, chef van den genera len staf van het Britsche rijk, den vertegenwoordiger des konings, den minister van oorlog Churchill en andere leden van het kabinet In de kathedraal van Westminster was de rcgeering vertegenwoordigd door Bonar Law Chamberlain er' 's konings vertegeiv- woordiger. KORTE BERICHTEN, Voor het ondertrengen van Duitsche kinderen in Italic heeft de Paus naar het „Tagebl." verneemt 200,000 lire gestort. De arbeiders te Madrid hebbeni den arheid neergelegd zonder waarschuwing; zij eischen dat de autoriteiten een eind1 mpken aan het door de bakkers in overeenstemming met hun personeel verhoogen van den brod* prijs. Naar uit Agram wordt gemeld, zal ge neraal Wrange 1 naar Belgrade komen., De Rusaische gezant aldaar heeft reeds kamer* voor hem en zijn gevolg in een hotel bespro ken. Een New-Yorkseh detectivebureau heeft de belooning van twintig duizend dollar, welke tot dusver voor de opsporing der da- ders van den bomaaanslag in Wallstrect was uitgeloofd', tot 70.000 dollar verhoogd. Op de Poolsch-Russische vredesconfe- rentie zijn de bepalingen voor een amnestie voor de onderdanen van beide landen vast- gesteld. Prinses Helena van Griekenland, doch- ter van ex-koning Konstantijn, is verloofd met den Roemeenschen kroonprins, die tij- dens den oorlog tegen den wil zijner regee- ring huwde met een officiersdochter en des- wege ontzet werd uit zijne rechten, maar la ter toen hij haar had verlaten, weer in gena- de werd aangenomen. Vele ijzer- en staalfabrieken in d'e streek van Charleroi loopen gevaar een ver- korten' werktijd te moeten invoeren, wanneer de huidige schaarachte aan orckrs blijft voortduren. In Transkai, in Zuid-Afrika, zijn veer- tig inboOrlingen verbrand, doordat ae hut, waarin zij aan het feestvieren waren, in brand geraakte. Oemengd Nieiiws PROVINCIAI.E staten van NOORD-HOLLAND. Het Centraal Stemburcau te Haarlem wees tot lid van de Prov. Stalm van Noocdt ZATERDAG Directeur0'. II. KRAtt. IIooMrodaeleurTJ. N. ADEMA. 27 NO VEMBE R. Heel Nederland staat dezer dagen ia het teeken van den ontevreden onderwijzer. Een ontevredenheid, die zoo aanstekelijk werkt dat men in proteststemming komt zoo« dra men slechts den naam van den minister van Onderwijs hoort uitspreken. En het was dan ook volkomen begrijpelijk, dat, toen uit belanghebbende onderwijzers- kringen om adhaesie voor een hartig woordje tot den betrokken minister verzocht werd. er dadelijk Raadsleden gevonden werden die van deze gelegenheid gebruik wilden maken om van gemeentewege het departementshoofd eens duchtig op zijn nummer te zetten. Burgemeester en Wethoudera yoelden er weinig voor. Zij gunnen elken onderwijzer een zoo groot mogelijk maximum in een zoo klein mogelijk aantal dienstjaren, zij denken er geen oogen- blik over, de thans voorgestelde salarisrege. fing billijk en rcchtvaardig te noemen. Maarzij achten zich niet de aangewe- zenen om in dit salarisconflict eenigen in> vloed uit te oefenen. Niet alleen omdat zij onmogelijk kunnen beoordeelen in hoeverre Rijks schatkist een hoogere onderwijzersbe- zoldiging toelaat, maar vooral niet omdat de vaststelling dezer salarissen Rijkszaak ia en i Burg, en Weth. van oordeel zijn dat de door verscheidene gemeenten ingevoerde gewoonte om officieele op» en aanmerkingen op regee- ringsvoorstelleri of Kamer-discussies te ma- ken, niet nagevolgd -client te worden. De huishouding der gemeente vereischt zoo veel zorg en oplettendheid, dat de Raad met de behartiging daarvan de handen al meer dan vol heeft. Laat daarom het Rijk wat des Rijka en de Gemeente wat der Gemeente is. In dezen geest heeft onze burgervader ge> sproken en het waren wijze woorden, waard om met gulden letteren in het boek onzer ste» delijke geschiedenis te worden opgeteekend. Edoch, er waren hier verzachtende omstan« digheden die een afwijking van den rech{en weg begrijpelijk konden maken. Het ging hier om de salarissen der onderwij« zers, die toch eigenljjk gemeente-ambtenaren zijn en bovendien was de door den minister vastgestelde regeling zoo onrechtvaardig, dat verscheidene leerkrachten daardoor in finan» cieel slechtere conditie zouden komen. Met het oog daarop en om hun goeden wil te toonen waren Burg, en Weth. wanneer de Raad dit verlangde bereid den minister van Onderwijs te verzoeken ernstig te willen overwegen of tegemoetkoming aan de belan« gen der onderwijzers mogelijk is. Zij wilden daaraan zelfs nog toevoegen dat het onge« wenscht moest worden geacht onderwijzers in salaris te laten achteruitgaan. Het was een aarzelend uitgestoken vinger dien B. en W. den Raad voorhielden, maar toen de heeren sociaal»democraten dadelijk daarop naar de voile hand grepen bleek de burgemeester aanstonds de tegemoetkomende houding van het college te betreuren en stelde hij voor dat de Raad zich van elke inmenging in het salarisconflict zou onthouden. De onderwijzers, zoo betoogde wethouder Sluis, waren werkelijk mans genoeg hun eigen belangcn te behartigen, hun protestkreet werd in den lande duizendvoudig weerkaatst en wat de achteruitzetting in salaris betreft daar< van zou geen Alkmaarsche leerkracht de dupe worden. Die ongelukkigen zaten in Rotterdam en schreeuwen zoo hard dat men het in Den Haag wel zou hooren. Blijft op den rechten weg, waarschuwde de burgemeester. En de Raad nam die waarschuwing ter harte. Want nofch het roerend betoog van den heer Oskam, die de paedagogisch gevaarlijke theo» rie verdedigde dat een zoon tnoreel verplicht is zijn vader van slechte daden, terug te hou- den, noch de verpletterende uitspraak van den heer Westerhof dat de gemeente een politiek van de zwartste reactie voerde, kon de mecr« derheid van den Raad bewegen een telegra< fisch adres van protesteerenden inhoud tot den minister van Onderwijs te tichten. De Raad doet niets. En de minister heeft een telegram minder ontvangen, wat hem in deze dagen, nu het op zijn departement telegrafische protesten re« gent, wel niet opgevallen zal zijn. En wat ook wel niet van invloed zal ge« weest zijn op de goede of slechte voornemens die hij ten opzichte der Nederlapdsche onder« wijzers koestert. Maar de Raad van Alkmaar, die zijn tijd zoo dringend noodig heeft, had vijf kwartier met vruchteloos debatteeren verloren. Vijf kwartier van den kostbaren tijd,. terwijl na deze salaris-debatten nog een agenda van vijf en twintig voorstellen op behandeling wachtte. Was het wonder dat men den verloren tijd door overhaasten arbeid weer trachtte in te halen, dat de stemmingen voor diverse ge« meente-benoemingen zoo verward waren dat telkens weer het inleveren van ongeldige stem, biljetten geconstateerd werd. En dat doctor Mol, die naar de betrekking van directeur van den gemeentelijken keu» ringsdienst solliciteerde twee stemmen voor leeraar in de Staathuishoudkunde aan de Handelsschool op zicht vereenigde. Was de noodige ernst niet spoedig terugge- Ittaxci. dsa cms *ej. Dubeda die ale wuiarwi}- zeres voor plaatsing op de 6e gemeenteschool solliciteerde, groote kans geloopen hebben door den Kaad als directrice van den keu« ringsdienst te worden aangewezen. Waartegen zij zelf, met het oog op de zoo juist besproken onderwijzersjaarwedden, web licht geen bezwaar zou gemaakt hebben. Voor de leeraren aan het gymnasium en de Handelsscholen is dan eindelijk de lang ver- wachte jaarweddenherziening tot stand geko« men en de burgemeester heeft medegedeeld dat met de nieuwe salarisregeling reeds bij de uitbetaling op 1 December a.s. zal rekening gehouden worden. Het werd inderdaad meer dan tijd dat ook met de belangen van deze ambtenaren reke ning gehouden werd. En de heer Westerhof trad voor hen In het krfjt, al waren het ditmaal geen proletariers maar „hoogere proletariers" zooals een Raadslid hen liever betiteld zag. Want ook een leeraar voelt in eigen kring den druk der tijden evengoed en even schrij- nend als een werkman ze voelt in den kring van zyns gelijken. Over de aan de gymnasium-leeraren uit te keeren maand extra.salaris zijn nog nadere voorstellen van Burg, en Weth. te wachten. Men voelt de billijkheid der toekenning wan» neer men bedenkt dat de leeraren aan de Handelsscholen dank zij d? tusschenkomst van het Rijk dit douceurtje reeds ontvan- gen hebben. En slechts de vrees dat de uitkeering aan de leerkrachten van het gymnasium andere ge meente-ambtenaren tot het vragen van een« zelfde tegemoetkoming zou bewegen, heeft Burg, en Weth. tot dusverre nog niet tot het toestaan van de gevraagde uitkeering kunnen doen besluiten. Zij zoeken een oplossing. De oplossing van het moeilijke vraagstuk: hoe kan men een bepaalde grotep gemeente- ambtenaren een douceurtje geven zonder dat de anderen iets dergelijks ook voor zich zelf opeischen. Het is de officieele inkleeding van een vraag als deze: hoe kan men in een kippenhok een wormpje voor een bepaalde kip laten val- len zonder dat elke vogel daarvan in-een ver- woede vechtpartij het grootste deel voor zich zelf opeischt. Weike vergelijking natuurlijk niet beoogt een gemeente-ambtenaar met een kip te ver- gelijken of het moest zijn, dat zij beiden dc eigenschap bezitten onmisbare factoren in het vraagstuk onzer samenleving te zijn. Is het nuttig en noodig dat de directeur van de lichtbedrijven naast de fabriek woont? Nuttig wel, meende de Raad. Noodig niet, verklaarden verscheidene leden. De Alkmaarsche gasfabriek is de beste en voordeeligste uit het geheele land, zeide mr. Leesberg, haar begrooting loopt in de hon- derdduizenden, wat is er dan voor bezwaar om den directeur door het toestaan van eei klein bouw>kapitaaltje het leven zoo aange- naam mogelijk te maken? Maar de heer Covers vond dat kapitaaltje zoo klein niet en als de gasfabriek nu al zoq goed en zoo voordeelig werkte, dan zag hij heelemaal niet in, waarom de directeur nood- zakelijk een kostbare woning naast de fabriek zou moeten betrekken. Niemand gaat tenzij men een woning noodig heeft voor zijn genoegen op den Helaerschen weg wonen eu de tegenstanders van het voorstel van Burg, en Weth. waar- onder zelfs twee wethouders bleken bc» vreesd, dat een eventueele nieuwe directeur, ondar.ks den woningnood, niet voor het be trekken van de nu te bouwen dure directeurs- woning te vinden zal zijn. Eendrachtelijk erkenden aUe Raadsleden, dat de tegenwoordige directeur in alle opzich- ten the right man on the right place is en de oppositie richtte zich dan ook niet tegen hem maar kwam in hoofdzaak met het argu ment dat de noodzakelijkheid van deze hooge uitgave niet overtuigend gebleken is. Zelfs de mcdedeeling van den Burgemeester dat dp directeur thans meermalen genoodzaakt is des nachts persoonlijk in de fabriek aanwe- zig te zijn, mocht' daarin geen verandering brengen. Het is voor een buitenstaander zeer moei- lijk te beoordeelen of het wonen van den di recteur naast de fabriek van zoo groot belang voor het bedrijf is, dat dit eene uitgave van meerdere tienduizenden guldens wettigt. Dat dit bedrag niet op de belastingpapieren der ingezetenen zal gevonden worden, mag o.i. geen argument zijn. Dc gasfabriek komt voor haar eigen onkos- ten op, maar het is duidelijk dat te groote uit- given van dit bedrijf ten slotte door gasprijs- verhoogingen gecompenseerd moeten worden. Ook .het argument dat bij een begrooting van 700.000 voor dit bedrijf het voor de di« recteurswoning benoodigde een gering bedrag is, mag o.i. geen gewicht in de schaal leggen, tenzfj overtuigend kan aangetoond worden dat die bouw ten behoeve van het bedrijf nood- zakelijk is. Iedere uitgaaf dient niet in vergelijking met andere maar steeds op zich zelf beschouwd te worden. En deze uitgave indirect door de ge meente betaald kwam vele raadsleden on- gemotiveerd en anderen te kostbaar voor. De heer Westerhof heeft er evenwel met een vuur en een enthousiasme voor gevochten alsof Burg, en Weth. hadden voprgesteld een villa met lijfrente op het mooiste punt van veoi has nil besehikhw te ttei- len. Hij geraakte bij het bepleiten van de uit gave van deze directeurswoning zoo in vuur, dat wethouder Sluis hem nadrukkelijk ver- weet het voorstel te sterk te verdedigen.- Een kring belangstellende raadsleden stond rond den pleitenden heer Westerhof ge- schaard en wij moeten eerlijk erkennen dat deze sociaal-democratische voorganger in dit pleidooi voor een kostbare directeurswoning ook voor ons een nog onbekende verschijning was. Niet dat wjj het afkeuren dat dit raadslid ook voor de belangen der ..hoogere proleta riers" in vuur raakt, integendeel,.wij zijn steeds van meening dat een raadslid geroepen is voor de hem rechtvaardig voorkomende belangen van alle ingezetenen te pleiten. Maar waar juist de heer Westerhof zich in den regel tot een pleidooi voor de directe be langen der kleine luyden bepaalt, was dit op- treden te merkwaardig om niet de aandaoht van den geheelen Raad te trekken. Zelfs de verklaringen en interrupties van een katholieke arbeidersafgevaardigde als de heer H. E. Bosman vermochten den sociaal- democratischen vocrman slechts tot krachti- ger verzet te prikkelen. En zeker is het interessant den heer Bosman te hooren betoogen, dat men voor het thans benoodigde kapitaal beter arbeiderswoningen kan bouwen, welke. opmerking met het oog op de herkomst van de bouw-gelden niet zoo doeltreffend was als de opmerking van den- zelfden stedelijken afgevaardigde dat de bouw van onnoodige heerenhuizen het aantal voor volkswoningbouw beschikbare werkkrachten natuurlijkerwijze moet verminderen. Het slot van het dikwijls heftige debat was dat het amendement van den heer Westerhof wiens fractiegenooten hem zwijgend aan- hoorden maar ten slotte bij de stemming toch niet in den steek lieten om den bouw in eigen beheer te nemen wanneer de laagste in- schrijvingssom de begrooting mocht over- schrijden, door de meerderheid van den Raad \ve*|l aangenomen. Welk raadsbesluit evenwel door B. en W. onmiddellijk na de aanneming zoo veranderd werd, dat zij beloofden opnieuw de opinie van den Raad in te winnen wanneer de voorgeno- men bouw niet voor de daarvoor vastgestelde som zou kunnen uitgevoerd worden. En ten slotte he eft de Raad aan het voor stel tot het bouwen der nieuwe directeurswo ning met elf tegen acht stemmen zijn goed- keuring geschonken. Waar de verdere behandeling van de her- ziening van de salarissen van ambtenaren en werklieden tot een volgende raadszitting werd verschoven, rest ons nog slechts een korte opmerking over de weigering om aan de hier ter. stede gehouden landbouwhuishoudcursus- sen een hoogere subsidie van 400 te schen- ken. Wij hebben reeds vemomen, dat deze be- s\issing in de kringen der landbouw-autoritei- ten groote ontstemming gewekt heeft Het moge waar zijn, dat naar verhouding weinig Alkmaarders van deze cursussen profi- teeren en dat men ten opzichte der handels scholen een andere gedragslijn volgt, toch meenen wij's Raads beslissing ernstig te moe ten betreuren. Deze cursussen. In Alkmaar gehouden, door Alkmaarsche leerkrachten geleid en door tal- rijke leerlingen van buiten bezocht, zijn voor onze gemeente wel degelijk van beteekenis. En vooral dient Alkmaar als centrums- plaats van West-Friesland alles in het werk te stellen de belangen van den landbouw ten krachtigste te behartigen. Daarvoor is de welvaart van onze gemeente te hecht aan de belangstelling en medewerking uit landbouwkringen verbonden, daarvoor heeft deze stad een te groot belang bij de wel- willende gezindheid van alien die in landbouw- organisaties een invloedrijke betrekking be- kleeden. En zeker is het ongewenscht dat Alkmaar zich in dezen schrieler toont dan Hoorn, Scha- gen of Purmerend. Vermeltlen wij ten slotte dat de voorgestelde aankoop van het ^.Huis met den kogel" 'zan der hoofdelijke stenpning is goedgekeurd, al werd de prijs voor dit uit historisch oogpunt belangrijke bouwwerk wel wat hoog gevonden. Zelfs de opmerking dat er een kogel van zui- ver lood in den geved zit, was in dezen tijd van hooge metaalprijzen niet bij machte hee ren raadsleden de overtuiging te schenken, dat de eigenaar bij den verkoop van dit pand aan het kortste einde heeft getrokken. GROOTE SORTEERING bekond fabrikaat „6. S. Ruiter, Akkrum".

Alkmaarsche Courant | 1920 | | pagina 1