Alkmaarsche Courant Rtymkronlek. Blnralaid. Hondirtf Twea en Twtntlgste Jaargang. Yrjjdag 81 December. 4 jr*. >09. - two. 1920 Men ichrijft on*: Alle vrienden en vrieddinnen ran dit blad plus de vijanden, die ik haast vergat, maar als ze consequent redeneeren zullen toegeven, uit dit blad te kunnen leeren, dat pro en contra een blad nooit schaadt, 't welk wordt bewezen door den daad van de velen, die rich op dit blad abonneeren, zoowel boeren, srbeiders als heeren, deze alien, steunpilaren van deze courant druk ik in gcdachten de hand, en wensch hun toe, dat het nieuwe jaar beter mag worden, dan wij het nu met elkaar aanzien, want op het eerste gezicht, stemt ona de aanblik van het nieuwe jaar niet licht maar zwaar, de wereld i* uit z'n verband en dit zullen we ook geroelen in ona voder* lflmd In den omtrek van onze dierbare vaderstad is't thans misere, liep de boel eerst glad van stapei, en brachten de producten veel op, thans raakt door de lage valuta de boel op z'n kop, en krijgen de landbouwera, de bi) uitatek pro* ductieven, roor hun waren geen geld, rooral de grieven* den zuivelproducenten richten zich tegen het beleid der regeering, die maar steeds niet bereid was, de hooge conaenten op de zuivel af te achaffen; den Haag denkt: last de boeren maar blaffen, bijten doen ze toch niet, ze eten uit je hand, en beschouwen van Usselsteijn als den redder des Vaderlands, wien straks het beschermheerschap wordt opgedragen, van de F. N. Z. tot in lengte van dagen. Voor den middenstand die zich de nijv're bijen der gemeenschap wel noemen, wordt het lijen, daar het kooplustig publiek uit de binnen* landen en ook uit de stad, zich de handcn niet branden willcn aan de hooge prijzen, waar alles op daling wijst en de eene winkelier straks goedkooper dan de andere prijst, dan heeft de slechte toestand van onze kool* centra's ook zijn terugslag op den omzet van sommige firma'a, wijl voorts de propagande voor socialisade, waarvoor zich het roode deel der natie bijzonder interesseert, een teeken is voor den middenstand, dat de oude toestanden uit hun verband worden gerukt, om plants te maken voor een nieuwe organisatie, van nijverheid en handel, de wassemde in* vloed der democratie, zal ook op het nieuwe jaar haar stempel druk* ken, en vele middenstanders 't hoofd zien bukken. Dat arbeidsloon ook een artikel is van vraag en aanbod, moeten sommige groepen van arbeiders tot hun schade, thans ondervinden, verschillende bedryven, hebben overprod'uctie, en de arbeiders voelen aan den lijve het spook der werk'looaheid met al zijn ge* volgen, Het beetje welvaart wordt nu weer verzwol* gen, en steuncomitg's en werkloozenkassen 'kunnen thans weer bij gaan passen, dit is nu het dividend dat elk arbeider wacht: een schijntje van welvaart; een lange armoed* nacht Voor de ambtenaren is er meer pcrspectief, willen die meer, dan schrijven ze een brief verzeld van een memorie, waaruit den Raad kan blijken: dat, willen ze menschen houden en geen lijken, ze het loon op moeten slaan, en waar de leden van den Raad commissionnairs zijn van de ambtenaren, wordt er dan gepraat en geboomd in den Raad en het vraagstuk besproken, wie meer waard zijn, arbeiders die pijpjes rooken, of ambtenaren, die het publiek beschouwen als een soort gespuis die alleen hebben te zorgen voor een gezellig tehuis en een behoorljjk salaris voor hun en de hunnen. Nu zeggen sommigen: het moet maar kunnen al die verhoogingen, maar vrienden wat nood, is de portemonnaie der gemeente niet groot, en wordt ie niet beheerd door kundige mannen, die dag en nacht zich in zitten spannen om te zorgen dat we niet te veel hebben te betalen, en nooit bang zijn om de centen te halen daar waar ze zijn, ze keeren een pop al voor ze hem uitgeven wel tienmaal over den kop; met een Raad als we thans hebben gaan we nooit verloren, evenmin als de burgers die nog worden ge* boren. Onze Burgervader valt nogal in de flank van de meerderheid, nu heb je om dank te oogsten, zoo'n ambt niet te bekleeden, de een kamt je op, de ander naar beneden, maar, hij is rap ter tong en geen houten Klaas en in't aanvaarden van beschermheerschap* Zoo b.v. van da ChrtsWCOke Ormnjeveweni* ging. en ook van Orpheus, de mannenzangvereeni* ging, dan zal't hem straks nog worden aangeboden, van de vereeniging voor verspreidng van het evangelie onder de joden. Nu zijn dat baantjes van hou me vast, ze kosten veel geld en hoopen last, veel nuttiger is dan ook het hopmanschap der burgerwacht, dat geeft ti-n gulden per uur en sta je op wacht vrij koffie en je neut, als't is alecht weer, en komt Lenip dan trek je van leer. Maar om op deo Voorzitter in zijn kwaliteit terug te komen, ZEd. zal wel zitten popelen als de Raad zit te boo men, en als tien edelachtbaren soma zitten te praten waar het kon redden, je krijgt dan in de gaten, dat nationale tijd niet voor Raadaleden is ge* geven. Laat onze vader gerust zijn, er wordt geschreven, uit een land waarvan ik den naam niet mag noemen, maar wier wjjaheid we rtraks zullen roemen, dat daar de Raad wordt afgeschaft, er komen phonografen, de partijleiders spreken er in en het publiek kan zich laven en door middel van de telefoon, de Raad thuis krijgen, is dat niet schoon? De pera is dan tevena verschoond al die wfjs* heid te diatribueeren, en de burgervader* hebben geen last meer met de heeren, terwijl de burgerij geen presentiegeld heeft uit te keeren en atraka hen, want daar zijn ze op uit, ook niet te pensioeneeren. Van de distributie raken we gelukkig af de kod'ibu zinkt van 't voorjaar in 't graf, was die er niet geweest met zijn milden zegen, en hadden we geen steenen voor kolen gekregen. We waren vergaan in bittere kommer, door hen was het leven een gestadig lommer bjj snikheeten dag, wat hebben ze gezorgd en de arme menschen een kolen geborgd, als we dan ook ooit een distributie terug zou* den wenschen dan is het deze, want dit waren edele menschen. HEEXNNEKINGEN VAN MIJN COM EN AANTEEKENINGEN UIT ZUN DAGBOEK. Kennen de lezers mijn oomf Niet J Dien moet u beslist leeren' kennen, want dat i* de meeat buitengewone man van deze eeuw. Dus zal ik u met hem in kenni* brengen. Luister slechts. M'ijn oom is een man van een goeda 40 jaar. Dat ie mete buitengewoons, doch wacht maar, het komt nog. Hij woont eamen met zijn zuster, mijn tante d'us, maar daar er aan die tante niets merkwaardigs ie, zal ik die 'buiten beschou- wing laten en kom ik nu eindelijk er aan toe te zeggen, welke buitengewone eigenecbap mijn oom nu eigenlijk heeft. Hij heeft n.1. een geheugen, waar iederoen, die met hem in aanraking komt (en dat zijn er velen, want steeds komen er menschen, die van hem wenschen te weten, wat er dien of dien tijd gebeurd is, en nooit vragen ze tever- geefs) over versteld staat. Ik geloof, dat als hij van de echepping af geleefd had, hij u nog precies zou kunnen zeggen, wat b.v. Xantippe, de huisvrouw van Socrates, haar man allemaal toegevoegd1 heeft, de ontelbare malen dat zij een slecht humeur had. En meer dergelijke staaltjea zou hij u kunnen vertellen. Miaar ongelukkig ie hij, zooals ik reeds zei, ruirn' 40 jaTen oud. En toch is het eigenlijk maar gelukkig ook, want er zou door alle scholen, zoowel binnen- ale buitenland, om gevochten worden, hem tot leeraar. in de ge- schiedenie te krijgen. En de goede man zou dat niet kunnen heb ben, want hij is zoo zacht van aard, hij zou niet tegen die vechtpartijen kunnen. Van ver- driet zou hij eterven en met hem zou al zijn wetenschap verloren gaan. Ja, zoo'n geheugen als mijn oom Alma- nak noemen hem zijn vijanden heeft nie- mand. Is het dus wonder, dat ik hem tegeni het einde van ieder jaar ging opzoeken, om mij door hem een overzicht te laten geven van wat er het afgeloopen jaar sooal in on* land was gebeurd Zoo ook dit jaar. Toeu ik bij hem kwam, vertrokkeni er juist twee personen, die bij hem hadden geinfor- meerd, hoe het met die en die zaak ook weer was geweest in dat en dat jaar. De deur staat nooit bij hem een oogenblik stil, evenals zijn mond. En wat wel het voornaamste is bij de menschen, die bij hem komen informeeren: hij verstrekt gratis advies. Toen ik birunenkwam schoof hij me een stoel toe en ik ging zitten. Hij begoru: „Zoo, je komt zeker weer oudergewoonte om het jaarlijksch overzicht van ons land van mij te hooren." .Precies geraden, oom." „Eaden doe ik niet. Ik weet", voegd'e hij mij ijzig-deftig toe. Ik haastte mij te zeggen„Natuuxlijk". „Jongen, ik wou, dat je je dat zelf kon her- inneren. Jij bent zooveel jonger dan ik en nog moet je voor mij onder doen, wat geheu gen betreft." Mijn oom heeft, als alle groote mannen, £6n gebrek en het zijne is, dat hij wel, wat ijdel is. „Enfin, ik zal d'an maar weer beginnen. Als we allereerst eens bekijken, wat de Eerste en Tweede Kamer en verdere regee- ringslichamen zooal tot stand gebracht en be- praat hebben in ;'t afgeloopen jaar, dan kun nen we beginnen met den datum 8 Jan. Toen werd in de Tweede Kamer een wetsontwerp betreffende de gedwongen leening van 450 milliaen met 58 tegen 25 etemmen aangeno- men. Vooraf was' het amendement-Van den Tempel, om die leening te beperken tot 2T5 millioen voor den gewonem dienst, verwoxpen. In diezelfde Kamerzitting deelde minister de Vries med% dat hij am prija atalda op vagdaue bebandelSirg ram het offtwerp rermo- gensbelasting, in verband met den stand der middelen voor het Leeningsfonds. Geschrapt werden de belastingen voor kof fie, thee, cacao (deze behalve voorzoover de weeldebelasting betreft), de registratie van het vee, de xeclamebelasting, die van cognoe- sementen en vrachten, en de wegenbelasting, voor zoover deze niet door de auto's in de weeldebelasting viel. „Herinner je je nog, dat «r een invalidi- teitswet tot stand gekomen ie?" vroeg hij eene klape, mij aanziend met het etreng-onderzoe- kende oog van een onderwijzer, die een jongen aan den tand voelt omtrent een of andere les. „Nou eh eh Hoe was't ook weer „0, ik merk't al, je weet er niets meer van." Mij oom hield zich heel boos, maar hij was integendeel erg blij, dat hij het alleen wist. Hij hernam: „Tegen de invaliditeitswet openbaarde zich in ons land ernstig verzet en don 12 Jan. wer den de eerste processenverbaal opgemaakt te gen lieden in Priesland, die weigerden de des- betreffende wetsbtepalingen na te komen. Je weet nog, of ben je dat soma nu al weer vergeten, dat ik het straks had over die ge dwongen leening van 450 millioen? Ja? Mooi. Nu dan, het desbetreffende wetsontwerp is den 29 Jan,, in de Eerste Kamer zonder hoof- delijke stemming aangenomen. Nu ik toch over al die Kamerkweeties aan den gang ben, moet ik je nog even vertellen, dat dan 13 Febr. de E. K. Kiezersbond voor Iimburg te Sittard, in tegenwoordigheid van den hear Van Groenendael, een motie aan- nam waar in dezen beer verzocht werd het mandaat van Kamerlid neer te leggen. Haj verklaarde, dat hij dat niet voomemens was. Efen 17 Fehr. werd in de Tweede Kamer het wetsontwerp betreffende toetreding tot den Volkenbond wat dat voor een diing is, weet je wel, hoop ik met 59 tegen 5 stemmen aangenomen. Den 2 Maart is een merkwaardigen dag ge weest. Toen is nl. tot lid van de Eerste Ka mer gekozen, in Me vacature mr. J. Kappeyne van de Ooppello, mevr. PotbuisSmit, een socialistische dame, die het eerste vrouwelij- ke lid der Eerste Kamer werd. Den 23 Maart nam zij zitting. Den 11 Maart nam de Tweede Kamer met 42 tegen 39 stemmen een motie van orde aan, om een bijzondere ooznmissie van ondbrzoek in zake de overeenkomsten der Veevoederle- verantie in te stellen. Ze nam den 20 Maart een wetsontwerp tot verhooging der pensioenen met 40 pet in- igaande 1 Januari 1920 met 70 tegen 3 stem- men aan. Degenen, die tegen stemden, waren de revolutionnairen. Dienzelfden diag werd be- sloten tot aanneming van het wetsontwerp tot afbouw der kruisers. Den 29eten van die maand werd luit.-gene- raal Pop, chef van den generalen etaf, be- noemd tot minister van oorlog en ad interim van marine. Den 22 April verse heen het koninklijk be- sluit, waarbij met ingang van 1 M!ei 1920 werd opgeheven de staat van beleg in de ver schillende gedeelten van bet grondgebied des Eijks. De regeering besloot obk een voorschot van 25 millioen gulden Ae verieenen. op het aan Duitschland te verstrekken levensmiddelen- crediet. Die desbetreffende overeenkomst was den 12 April geteekend. Den 27 Mlei nam ook de Eerste Kamer het wetsontwerp tot afbouw van de kruisers aan. Den 28 van die maand heeft de Tweede Kamer met 44 tegen 30 stemmen verworpen de motie-Teenstra om de opcenten op de eui- keraocijns te doen vtrvallen. Bij de behandeling van de lager onderwijs- wet is aangenomen een amendement-Visser van Uzeadoom om voor die hulponderwijze- ressen het onderwijzeresexamen te vergemak- kelijketn. Ook is aangenomen een amende- ment Oasendorp om, behoudens uitzondering, voor dixecteur en leer&ren van rijkskweek- scholen als eisch te stellen het bezit van de bevoegdheid om onderwijs te geven aan een H. B. S. met 6-jarigen cursus. Den 3 Juni legde minister van Kamebeek in de Tweede Kamer een verklaring af om trent den standi der onder handelingen met Belgie. Den 15 Juni werd een wetsontwerp inge- diend, waarbij werd voorgeateld, dat Neder- land aan Duitschland een crediet zou veriee nen van 60 milioen voor den aankoop van levensmiddelen van Nederlandschen of Ned.- Indiachen ooraprong en een crediet van 140 millioen voor den aankoop van grondstoffen. De 10 Juni werd in de Tweede Kamer de anti-revolutiewet aangenomen met 52 tegen 4 stemmen. Den 80 Juni nam de Tweede Kamer de Lager-Onderwijswet met 75 tegen 3 stemmen aan. Tegen waren de heeren Van Eavesteyn, Kolthek en mr. Viseer van IJzendoora, De Minister werd van alle zijden geluk go- wenscht. Den 2 Juli nam de Tweede Kamer aan: de mo tie- Osaundor p inz ake toeslag aan onder- wijzers; den subsidiepost van 20.000 aan de Nationale Opera en het wetsontwerp van het crediet van 200 millioen aan Duitschland. Den 20 Juli bepaalden Ptrov. Staten van Noord-Holland op de pensioenen 60 pet. toe- slag te geven. Den 27 Juli nam de Eerote Kamer het ont- werp anti-revolutiewet met 36 tegen 5 etem men aan. Den 29 van die maand nam derelfde Kamer het wetsontwerp inzake de oredietverleening aan Duitschland zonder hoofjelijke stemming aan. Den 21 September bedankte al* lid der Eerste Kamer dr. Kuypar. Den 29 September werd de heer mr. D. Fock, voorzitter der Tweede Kamer, benoemd als gouverneur generaal van Ned.-Indie. Den 7 October nam de Eerste Kamer zon der hoofdelij'ke stemming de Lager-Onder wijswet aan. Den 15 October werd tot voorzitter van de Tweede Kamer benoemd, mr. dr. D. A P. N. Koolen, welk ambt hij den 19 October d.a.v. aanvaardde. Dienzelfden dag overleed te den Haag de oud-minister van Oorlog, de heer H. P. Staal. In zijn plaats werd' gekozen de heer mr. Mi. Slingenberg te Haarlem. Dat was den 9 No vember. Den 5 November was verschenen bet rap port der staatscommissie voor de grondwets- hereieaaine «n het rapport van eaazslfde eoa- mfssie voor de van die Gemeente- wet. Den 19 November ward' in de Tweede Ka mer aangenomen het wetsontwerp tot verrui- ming van het gemeentelijk belastinggebied. Den 1 December verwierp de Tweede Ka mer de motiee-Ossendorp en Otto ter verbete- ring van de cnderwijzerssslariesen, Daar zul je straks meer van hooren. Hiar kan ik je nog even vertellen dat op dienzelfden dag den heer J. T. Gremer eervol ontslag werd verleend als gazant te Washing ton. Hier atak mijn oom voor de veartiende maal zijn pijp aan. Ik had het precies geteld. Hij vervolgde: ,JEn nu, mijn jongen (als hij mij „mijn jongen" noemt, komt hij zoo langzamerhand tot het toppunt zijner welsprekendheid) .ystappen we van al die machthebbende perso nen af en gaan we een* wat onders bekijken. En dan komen we aan een heel treurig on- derwerp. Er zijn in het einde van 1919 en het begin van 1920 groote overstroomingen ge weest, waarvan ik je wat zal vertellen." Ik, blij, dat we al die Kamergeschiedendssen en wat dies meer zij in den steek lieten, zet- te een verheugd gezicht. Miaar o wee, mijn oom, die alles opmerkt, zag ook dit en weinig heeft het toen ge- scheeld of hij had zijn verhaal gestaakt, zoo ve.roAtwaardigd1 was hij, dat ik bij zoo'n ern stig underwerp, geen ernstig gelaat kon bewa- ren. Maar het liep gelukkig goed af en hij zette zijn mbmodres voort „Den 5 Januari kwam er in den hoogen waters tand eenige verbetering. Het water zakte in alle rivieren, die groote uitgestrekt- heden landl hadden overstroomd. Yooral de steenfabrieken hadden veel geleden. Den 8 Januari vertrOk de koningin met prims Hendrik en prinses Juliana naar Het Loo, om vandaar uit een bezoek te brengen aan de overstroomde gebiedbn. /Den 11 en 12 Januari begon aiweer een vreeselijke storm op te stsken en het water in de rivieren steeg opnieuw. De Maas in Limburg trad weer buiten hare oevers. Den 15 Januari warden de berichtem over hoog water langs de groote rivieren en ook langs de kleine (als in Noord-Brabant, Over- ijsel en Friesland) werden steeds eager. Den 17 Januari gebeuxde het dat de spoor- dij'k bij Cuyik doorbrak, Groote overstrooming vond daar plaats. De koningin bracht een bezoek aan overstroomd Zuid-Limiburg. Van verschillende plaatsen langs de groote rivie ren ikwamen nog emstige berichtem over watersnood. Den 19 Januari brachten de konimgim en prims Hendrik een bezoek aan de overstroom de gebieden rondom Cuyk. Ook uit gebieden langs den IJeel in Noord- Brabant werden overstroomingen gemeld. 't Was alom misbre. De 20 Januari bracht wat uitkomst. De ri vieren begonnen iets te vallen, maar bleven ec'hter door storm en regen nog zear hoog. Maar de berichtem werden steeds gunstiger en eindelijk was alles weer gewoon en ik ben nu misschien de eenige die die herinnerimgen der vergetelheid ontrukt. (Ik had wel goed' ge- zien toen ik zei dlat mijn oom spoedig ten toppunt van welsprekendlheid zou geraken.) Maar nu we toch die dxoeve gesc'hiedenis- sen aan het ophalen zijn, wdl ik hier meteem inlasschen een heale serie ongelukken die dit jaar hebben plaatsgevonden. Ik deed mijn best mijn gelaat een hoog- ernstige plooi te geven om toch vooral mijn oom niet te laten edmken, dat ik 'blij ikon zijn bij zooveel droefenis. Oom vervolgde: „Wdj openen deze rubriek met te zeggen dat den 4 Januari het s.s. Nicolaae verging dioor- dat het op een mijn liep. Den 15den van die maand viel de sergeant- oonstabel Lems in het vliegkamp de Kooy bij' den Helder met een eendakker en was ter- stond dood. - Den 24 Februari is te Veere de luitenant- vlieger A. Scheffelaar bij een vliegongeluk om bet levtm gekomen. Den 7 April viel een militair vliegtuig bij Schiphol. Luitenant Quant werd; ernstig ge- wondl en overleed den volgenden dag, terwijl de mecanicien Van den Bos direct dood was. Den 10 Mei had een vdiegongeluik te Gro- ningen plaats. Elen toestel viel in een1 sloot en de inzittende mej. Namninga uit Loppersum brak een been. Den 23 Juni werd de aviateur Needt bij een val' met zijn toestel gedood en de mecani cien gewond. Nog mcerdere ongelukken vieien voor Den 9 Mei stortte op de Groninger kermis een rodelbaan in. Dtrie dlooden en tien zwaar gewonden. Den 24 Juni gebeuxde een ongeluk bij het in aanbouw zijnde radio-station te Assel. Drie dooden en twee gewonden. Den 13 November had eem spoorwegongeluk bij 'Breukelen plaats, doordlat twee treinen op elkander liepem. Een doode was te betreuren, terwijl den 20 Dec. bij een spoorwegongeluk bij, Koemalen, drie personen werden gedood. Ook zijn er mog een paar brandjes geweest Den 27 Januari br andde te Zutpben de Wijnhuistoren af en den 2 Mei ward de kerk te Kioog aan de Zaan grootendleels door het vuur vernield. En hiermede sluiten wij dleze ru'briek. Ik beb je straks verteld van bezoeken van de koninklijke familie aan de overstroomde gebieden. Van 10 tot 13 Mlei vertoefde de koningin nog te Amsterdam, en den 21 September werd Haar te 'snGravenhage een nationale huldle- betoogimg gebracht Nn ikrijgem we een reeks stakingem, want in dit jaar ie er 'heel veel gestaakt geworden. Den 4 Januari begon het aiL Toen besloot ml. de Ned. Tooneelkunstenaars-vereeniging te Amsterdam tot staking. De meeete voor- stellingen gim'gen dien dag niet door. Den 13 Maart begon die staking pas te verloopen. Wel was ze door de N. T. V. niet officieel op geheven, maar alle stakende gezelechappen hebben de voorstedlingen hervat, zoodat in Eotterdiam en den Haag door de stakinglei- ders wel is opgeheven, d. w. z. 'bij het Hof- stad-tooneel en de Eotterdammers. Te Am sterdam vereenigde zich de K. V. „Het Ne- derlandsche Tooneel met N. V. ,Het Tooneel onder regie van dr. W. Kcyaaxd*. wel geeom- bineerd gazalechsp toot 9 jaar in de r. schuowburg zou optredem De vereeniging van Louis de Vries werd' geliquideerd en de nitgesloten leden der verschillende igezel- schappen vormden een eigen vereeniging on der regie van de 'heeren D. Verbeek en L. Ohriepijn. Den 29 van die maand ward de staking go- heel opgeheven, De tooneelspelers hadden het verloren en de heele staking was nu van de baan. Den 13 Februari brak een staking uit on der de havenworkers te Amsterdam en Eot terdiam. De oorzaak was dat een looneisch van hen niet werd ingewilligd. Maar den 22 Maart weird het werk bij ver schillende scheepvaaxtmaatschappijen weder hervat, doordat de patroona aanbiedingen kre- gen van werkkrachten van buiten. Wilden dus de gtakers niet, dat zij geheel buitenge- sloten werden, dian moesten zij wel weer aan dien gang gaan. Eindelijk den' 23 April werd de staking ge heel opgeheven en den 29 van die maand wer den de bedrijven te Eotterdam en Amsterdam weder opengesteldi, behalve de Bollandsche Stoomiboot-Mij. te Amsterdam. Verschillende stakers hadden echter, zooals men dat noemt, een strop, want ze werden niet meer toegelatem. En nn krijgen we weer wat aaxdigs, ook el- weer een staking, maar heed interessante ge- schiedenis. Daarvoox moeten we eerst eens nagaan wait er dien 1 Juni in de Tweede Kamer ge- schiedde. De voorzitter deelde in die zitting mede, dat in de daarop volgende week in de Kamer het omtwerp anti-irevolutiwet aan de orde zou komen. Naar aanleiding dlaarvan voerden de soc.-dem. leden obstructie, te kennen gevende, dat ze dat zouden bdijven doen als de voorzit ter dit ontwerp aan de orde wilde stellen, al moest 'het dan ook den heelen zomer duren. Verschillende kamerdeden verzetten zich te gen deze obsrtructie. Den eersten dag sprak hoofdzakelij'k de heer Duys, zoodat geen en- kel punt van de agenda in behandeling kon komen. Het gevolg daarvan nu was dat in Amster dam, Eotterdam en den Haag stakingen plaats hadden, uitgeschreven doer het N. A. S. en1 het N. V. V., als protest tegen het in behandeling nemen van genoemd ontwerp in de Tweede Kamer. Ook in tal van andere plaatsen hadden meeting* plaats. In' geen enkele plaats was de staking ech ter volkomen, de gemeente'bedrijven kondien in werking blij van. Enkele bou wbedrijvan la- gen stil. In den Haag werd een groote betooging ge- houden. Do stoet word niet op het Binnen hof toegelaten en eenige deelnemere werden gear- resteerd,. toen' zij de aanwijzingen der politie niet wilden opvolgen. Hierbij hadden' botsin- gen plaats tueschen politie en betoogers. Te Amsterdam warden de ruiten van enkele tramwagens, die zijn aanhielden, vernield. In Eotterdam bleef alles kalm. Dienzelfden dag werd de obstructie in de Tweede Kamer gestaakt. En nu nog de staking bij het post- en tele- graafkantooT te Amsterdam en den Haag. Dit duurde S6n dag, n.l. den 5 Oct. .De oorzaak was zooals gewoonlijik, te laag loon. Den 7 October begon een nieuwe stalking bij- P. en T. te Amsterdam. Er kwam een groote sfcagnatie in bet post- en telegraafver- keer, daar alleen de Ohr. en E. K. en de hoo- gere ambtenaren op hun post Woven. Nu was de naaste oorzaak het weigeren van den mi nister om deputaties uit de oTganisaties te ontvangen v66r alien den arbeid hadden hervat. Den 9den vonden zij gehoor bij den minis ter. Dat was op den middag en den avond van dien' dag werd in een vergadering besloten de staking op te heffem. Hadden wij' het zoo even over de behande ling van de onderwijzerssalariesen en de sala- risvoorstellen van minister de Viseer, dan kunnen we hier geechiikt tusschen1 voegen dat onderwijzers uit het heele land naar aanlei ding van' genoemde voorstellen een protest- meeting •organiseerden te den Haag. Den 27 November gebeurde dat. En' nu komen we aan de treurige geschiede- nis van den Duitschen ex-keizer en zijn familie. Zooals je weet, is die naar ons land ge- vluchfl. De entente vroeg in een nota van 16 Jan. de uitlevering van ex-keizer Wilhelm. Den 23 van die maand zond onze regeering een antwoord, waarbij dit werd geweigerd. Den 10 Februari kwam bij onze regeering een nader schrijven van de gealliearden! in, naar aanleiding van het antwoord, aan den Oppersten Raad gegeven inzake uitlevering va den ex-keizer. Den 5 Maart weigerde de Nederlamdische re geering nogmaals. Den 17en van die maand interpelleeirde de heer Schapet in de Tweede Kamer den minister over de berwaking van den ex-keizer en -kroonprin*, in verband met de revolutie in Duitschland. Den 22 Maart werd1 bij koninklijk besluit den ex-kroonprins het eiland Wieringen als verblijfplaats aangewezen. Voor Wlilbelm was reeds vroeger een deel van de provincie Utrecht bepaald. De vliegsport is dit jaar erg tocgenomen. Of eigenlijk is het geen sport meer te noe men, diaar in den oorlog de vliegtuigen reeds gebruikt werden om te verkennen, bommen te gooien, enz. Miaar in dit jaar is't vliegtuig voor meer vreedlzame doeleinden gebruikt. Den 8 Maart 'kwam het eerste handels- vliegtuig te Amsterdam uit Eingeland aan met confectiegoaderen voor „The continental Textile corporation." Heel gemakkelijk dus. Vanaf den 17 Mlei werd het Londensche blad de .Times" elken Maandag, Woensdag en Vrijdag direct na het afdrukken per vlieg tuig naar Amsterdam gebracht. De bedoeling was daarmede na verloop van tijd elken dag zoo'n vliegdienet te organiseeren. En dat is gelukt ook, zooals je zult hooren, of waar-' schijnlijk nog wel weet, daar ook hier iederen diag men een vliegtuig kon hooren snorren op weg naar Engteland of op den terugweg. Den 21 Mei werd begonnen met een proef- neming met een luchtpostdienst van Amster dam op Groningen. De Telegraaf werd ernes verzonden. De tocbt diiurde ongeveer een uur. Den 6 Juli werd da gelegemheid geopend

Alkmaarsche Courant | 1920 | | pagina 5