De Lange De Moraaz. CREDIETEN. Alle flauwa ptschten Marktberichten ProYinciaal Nieuws Cycloop, van de fima Wijsmwlter. (De red- dingsboot stootte op het gen-eel onder water zittende wrak van den: scnoener, is lek gesta gen en ems tig beschadigd. DIE VEIRiDEELDHIEIO ONIDER DE KATHOLU'EKEN. De Utrechtsche Oourant meldt, dat de voorzittcr van db Nieuwe Katholieke Partij zich gewenid heeft tot het Episcopaat, met een uitvoerigefti brief, waarin verzocht wordt, dat het hoogste gezag in de r.-k. kerk den w-ensch te kennen zal geven tot wijziging van de or- ganisatie der R.K. Staatspartij- of tot hot ma- ken van eeni geheel nieuwen opzet, zoodanig, dat in de toekomst gedacht wordt a an de komende staten- en raadsverkiezingeni met de rechten en belangen van mindeirheden To kening moet worden gehouden, temeinde al- dus beistendiging van de verdeeldheidi onder de katholieken te voonkomen. KATHOLIEKE KAMERCLUB. In de vergadering van de Katholieke Ka- merdub is het aftredende bestuur herkozen; het bestaat uit de hceren dr. W. H. Nolens, voorzitter; mr. M. J. C. M Koliman, onder- voorzitter; ir. M. C. E. Bongaerts, secretaris; dr. L N. Deckers, penningmeester, en C, J Kuiper, tweede secretaris. LANDBOUW. De tiidelijk voorzitter van den ministerraad. de minister van1 binnenlandsche zaken, heeft aan zijn ambtgenoten verzocht, alle aangele- ;enheden, hun departement betreffende, waar- ij rechtstreeks of zijdelings de landbouw kan betrokken zijn, niet tot em beslissing te brea- ;en, alvorens overleg zal zijn gepleegd met len minister, aan wien de behartiginig van de landbouw-aangelegemheden to het bijzonder is toevertrouwd. OPHEFFING VAN DE RBCHTBANK TE TIEL? Men meldt, dat het to de bedoeling van de regecrtog ligt, de opheffing van de arrondis- sements-rccntbank te Tiiel te bevorderen. DE OPHEFFING VAN HET DE'P. VAN L. IN. en H. (Het Cemtraal Bestuur van den Ned. Tuin- bouwraad heeft aan de iKontogto een adres gezonden, waarin het zegt: dlait ihndertijd de tostellin: vajtf een Minls- terie van Landbouw, Hamdeli m NiiVerheid met groote waaideerimg in land- en tutobouw- kringen werd1 begroet, da t gaandeweg de begeerte levendig is ge- worden naar to afzonderlijk Depariement van Landbouw met een deskundig minister -als leider, dat deze w-ensch thans vermoedelljk niet In vervulling zal kunnen gaan, gezien de moci- lijike flnamdeele omstandiigheden waiarto Ne derl and verkeert, diat echter een aflwijken van de eenmaal in- geslagm richitiinig zeer zou worden betreurd). dat de voorgestelde verandertog niet in overeenstemmiing zou zijn met de beteekenis, die land)- en tuinbouw in den' loop der jaren voor Nlederlland1 hebben verkregen, en dat, naar htet adlressant voorkomt, juist to dezen tijidi nu aan de ontwikkeling van land- en ituiimbouw als factor van pnoductie en volks- welvaart bijondere aandacht behoort te worv. den geschonken, het wd buitengewoon) be- denkdijk zijn zoude, iindien nu steun en bc- lanigstelling van de zijde der Regeering wordt beperkt, dat eene zoodanfge venandering buitendien afbreuk zou dioen -aam het prestige van liandt- en tuinbouw to het buitenland, waar overal eldfers afzonderflijke landbouiwministeries op dit terrdn werkzaam zijn- IHet -adrcs besluit met het verzoek alvorens de plannen tot opheffing van het Dep. van L. H. en INI em de directie van den Landbouw te miaken tot een iafd. van Btonenl. Zaken, tot uitvoedng w-dden gehraoht, genoemde bezwia- ren daartegen to- overwegtog te nemen. UIT DE SIGARENNIJVERHEID. Woendsdag heeft, naar „Het Volk" meldt, te Utrecht een conterentie plaats gehad- tus- sdien de arbddersvertegenwoordigera en de patroons-organisaties in dc sigaimnijvcrheid. In dc cerate plaais werd besproken het door •de confessioneele aibcidera-organisatiea ge- danc vooratel het hangende geschil aan aroi- traeg te onderwerpen. De patroons hadden, zooals men weet, voorgesteld den arbeidstijd voor alel arbeiders van 45 op 48 uur per we<;k te brengen, voor de stukwerkcra een loonsver- laging van 5 pet. in te voeren en de desbetref- fende overeenkomsteop 31 December 1922 te beeindigen. Het arbitragevoorstel werd door beide pa- troonsbonden afgewezen. Hiema stelden de patroons voor, de over- eenfcomst te doen afloopen op een minder on- gunstig tijdstip en dit te bepalen op 31 Maai't De arbelderaorganlsatiea zuhen hlerover v66r 1 October bcslissen. TOE'STAIND VAN DE ©I.JENTEEILT. Ovei' het algemeen is, volgens mededee- ling der bijenteelt-coisulcnten, de honing- dracht der bijiem benedien het middelmatige. De heide leverdie op de VetoWe een matige dracht; to oostelijk Noordbrabant was de dracht vriji goed, in midden Noordbrabant goed, docn plaatsclljk slecht, eni to Limiburg slccht. Prinsea iHermtoe, de bruid van deni gewo- zen keizer, zal haar drie jongste kinderen mee naar Doom nemen-. De twee ou-dste zoons blij.ven te Greiz alwaar ziji het gym nasium bezoeken. STATIONSIVERiS IERI'NO. De commissie voor de stationsversiering van den' Algem. Nederl. Wielrijdersbond heeft als resutla-at van haar beoordeeling uitgereikt 20 diploma's le klas, 37 diploma's 2c klas, 40 diploma's 3e klas. Het mooist ver- sierd waren <Je stations Gorasel, De Steeg en1 Visvliet, die behalve een diploma le klas nog verwierven onderscheideniijk een een (een kunstvoorwerp), de gouden medaille van den A. N. W. B. en de verg. zilv. med. van die M-aatschappij voor Tuinbouw- en' Plantkunde. HUWELIJKSZORGEN. De offidede felidtatielijsten zijn te Doom gisteren ter teekening op het Poortgelbouw neergelegd. Naar wi| vememen, zegt de Tel., baart het tekort aan ruimte op het Huis Doom met het oog op de toekomsitige vaste bewonens op het oogenbliik zeer veel1 zorg. Met huisaigenaar en met de bouwers wordt diruk geconfereerd. Naar nog vemomen wordt, heeft de fami- lie Blankenhagen te Zeist haar buitenpllaats ieder met graagte met A. J. P'a Frnm- bozen-Saus or over. Een halve liter geeft een pakje van fi/a ets. ter gebruik aangeboden aan dan Kroomprins gedurende den tijd, dat die famillie zich bui- tenslands zal 'begeven, van wel'k aanbod d)e Kjroonprtos gaame gebruik zall maiken, alls hem dit tenminste wordt teegestaan. BEZUINIGiiNG BIJ DE SPOORWEOEN. De directie der Nederlandsche spoorwegen zal met togang van dlen a.s. wtoterdienst als bezuinigingsmaaitnqgel belangrijke wijlzigto- gen brengen to het vervoer van bestel- en ijl- goederen, waardoor het bestelgoederen- vervoer to somimige gevallen 6neller zall1 kun nen gebeuren. Het vervoer van ijlgoederen zal dan geschieden met de snelgoedm-ented- nen van de z.g. nachtverbtoding, terwijl op dte baanvakken waar geen sneagoederentm- nen lo-open, de aanstoitendle geschikte peirso- nenifcreinen voor vervoer van ijllgoederen zul- liem aangewezen worden. Met deze treinen, vonnende die ijlgoederenverbindtog, zullen ook bestelgoedloren worden- verzonden. Overt- gems zal net vervoer van bestdgoederen (ge^ woon vervoer) en daarmede ten opzichte van het vervoer gelijk gesteldle goederen, alsmede bepaalde ijlstukgoeaeren, geschiedlem met all le reizigerstreinen behalve and- en exprestrei- nen1 eni nog erikele andiere uitzonderingem op eommige baanvakken. Het gevoflg hiervan rail zijn dat een aantal dagsnelgoederienitreineni zal vervallieni. DE REIS VAN DE KONINOIN NAAR SKANiDIN'A'VIe. De Koningin en Prins Hendrik Zijn giste ren om half negen per extra tredn te Oldenr zaal aangekomen. Nla een oponthoudi van zes mtouten zijn zij verdier gereisd haar Het Loo. Aan net station was ter begroettog aan- wezig de burgemeester van.1 Oldenzaal 'N. X. Th. M. Vos de Wael, w'iens dochitertje de Koningin bloemen aanbood. GIsteravond om 8 uur 6 zijn de Kontogto en de Prtos op Het I oo teruggekeend. Zij werden op het perron begroet door de Prin- ses, die met haar ouders tangs een talrijk pu- Miek naar het paleis terug wandlelde. In de vestibule werden de Koningin en de Prtos ver- welkomdi door de Kontogto-lMoeder. DRANKBESTRIJDING. In Den 'Haag is een eamenkomst gehduden van drankbestrijdersorganisaties to' Zuid- Hoilland, waarin werd besloten tot stichting van een Zuidhollandfich pro-vinciaal Drank- weercomite. Er traden 6 organisaties toe, waaronder neu'trale R. K. en Prot Christ. Het bestuur bestaat uit de heeran G. P. Bon, Den Haag, voorzitter; A. Bakketr, Schiedam, secretaris; E. Meuleman, Scheve- ningen, penntogmeester; H. C. F. Scheps, IDen Haag, 2e secretaris en perscommissarls, en J. v. Straiten, Rotterdlam, 2e pemdngmees- ter. VElRVOEiR VAN VEE PER 'SPOOR. Verschenen is het varslag van de commis sie voor vervoer van vee per spoor. Deze commissie had tot opdracht te onderzoeken, op welke wijza fact vervoer van vee per spoor bespoedligd kan wordem, welke miaatragelen getroffen zouden kunnen wordenl ter verzeke- rtog van eeni behoorlijke verzorging van het vee, zoowel onderweg -als tijdens het verblij'f op de stations, of wijlziging van de inrichr ting van voor net veevervoer bestemde spoor- wegmaterieel noodig is, eni zoowel hierover als omtrenit andere biji het vervoer van vee per spoor betrokiken belangen desverdschf voorstellien to te dienlen. De commissie is tot de conclusie gekomen, dat veetransporten niet langer dan 24 uur to Nederl ana onderweg mogeni zijh, te reke- hen van het tiildstip, waarop het vervoer per trein aanvangt. Dit kan bereikt wordeni door: (1. te verbieden, dat vee tent vervoer wordt aangenomeni, als op het tijdstip, waarop dat vee In deni spoorwagem geladeni wordt, reeds vaststaat, dat biji de door belanghebbende gcwenSChte wij'ze van bevrachttog het ver voer per spoor zoolang zal d'uren, dat het vee niet binnen 24 uur ma vertrek op het station van bestemming zou aankomen1; 2. het vervoer door de Nederl amdlsche 6poorwegen zoodanig te doenl regelen, dat bij gelijiktijaige 'aanbieding van hoeveelhedlen, grooter dan de lading van eeni of meer wa- gonladingen, de verzending van de overblij- vende stuks onder toepassing van het daar- voor in aanmexking komende stukstarief als regel met denzelfdeni trein zal geschieden. waarmee de volte wagonladingen vervoerd worden. 3. den verzenders te verbieden', aan het station aan te voereni resp. to te ladeni viroe- ger dan bijjv. vier uur voor het vertrek van den trein, waarmee het vervoerd zali worden; behoudens door den spoorwegdienst te sitellen uitzonderingen. lEtodelijik ware nog de medeweridng van1 de directie der Nederlandsche spoorwegen in te ro'epen voor het aanbremgem van verbeterto'- gen aan wagens, drtakbakken op lost- en laadplaatsen enz. voor mover daaraan niet reeds togevolge toezeggtogem voldaan is. DE ELECTRIFIGATIE VAN HET GOO I. Naar die ,Gooi en Eemlander" uit zeer be- trouwbaire bron vemeemt, zal- het wetsomt- werp betreffende die electrificatie van die Gooische stoomtram in geen gevail voor Pa- schen van het volgenid jaar bij' de Tweede Ka- mer to bespreking worden gemomen. Er moet to parlementaire krtogen een zeer sterke mee- ntog bestaan om het weisontwerp zonder meer ai te wijzen. LANDBOUW-PERSONEEL." Het Nederl Correspondentiebureau te 's-Gravenhage meldt to verband met de voorgenomen opheffing van het departement van landbouw, nijver- heid1 en handel is de vraag gedaan, of voqr het -thans aan dat department verbondea personeel, dat als gevolg van die opheffing aan een ander departement zijin werkzaamhe- den voortzet, de gunstige bepaltog van art. 40 van het Bezoldigingibealuit blijfc gelden. Deze vraag kan bivestigd worden beant- woord. A. Rlodrigues Pereira. Gisteravond is te Amsterdam' na een lang- diuri'ge ziekte to den- ouderdom van 62 jaar, overleden, de heer A. Rodrigues Pereira, Op~ perraibijn der Portugeesch' Isr. Gemeente te s Gravenhage, en rabijn te Amsterdam. 'STAKING VAN HAVEN EN TRANS- PORT ARBEIDERS. IDe havens en transpoxtarbeiders der vijf vakorganlisaties betrokken biji het stoomvis- scherijbedrijf te IJlmuiden en omvattende de viischlossers en vischpakkers hebben besloten Donderdag 21 Septem'ber to staking te gaan. 'Dien dag is het collectieve contract afgeloo- pen en' de vakorganisaties wenschen de door de reederijen voorgestelde lagere loooen niet te aanvaarden. De staking omvat niet het personeel aan de Duitsche stoomtawlera, die hoogere losloonen ontvangen. Ook de zeeleden zijn niet biji de staking betrokken. Volgpns het jongste sdhrijven van de Ree- dmveneeniging zijn de opvarenden van de schiepen verplicht, togeval van staking-, de visch te lossen. DIE WlEKELI JiKSOHE 'RUSTDAO -IN HET BlAKWEIRISiBEDRIjF. IDOor de Centrale Commissie to het Bak- kersbediriiif is iaan de plaatsdijke Commissae Amsterdam-" bestaamde uit vertegenwoordi- opgedragen een onderzoek to te stellen naar en maatregelem te nemen tegen den verb vani versdh brood1 op den wekelijkscben dag. gers van Patroons en Arbddersorgiatnisaties, IHlierdoo is die actie, welke de laatste Zon- dagen gevoerd werd door den Alg. B-akkers- gezellenbond en de broodbezorgersvereeni- ging JNIeuiw Le\"en", stop gezet en nu zal door de plaatselijke commissie „Aoisterdam" getradit worden- een einde aan deze onge- wenschte verhoudtog te maken. GEIEiN UOONI9VERLAGING. IBM de besturen de vakorganisaties te I'J- muiaen is gisteravond bericht ingekomen van de reedersvereeniiging, dat zij op haar voor- stellen tot ioonsverlagtog terugkomt. De sta king, waarbdj1 ook de tkolenwerkers betrokken warene vtodt hierdoor geen doorgang. BRAND. Oistermid-dag omstreeks half een is brand uiitgebrokcn in de fabriek van de Vereen. Touwfabrieken te Vlaardtogen1. Het stook- huis der fabriek, waar zich een groote hoe- veelheid stookolie to bevond alsmede het schaftlokaal zijn uitgebrand Oorzaak onbe- kend. VRIJZ.-DEMOCRATISCHE EERSTE KAMERCLUB. Wij vememen, dat de vrijz--dem. Ileden van de Eerste Kamer der Staten-Oeneraal zich hebben geconstitueerd tot een club, waarvan tot voorzitter is benoemd prof. dr. D. van Emden en tot secretaris mr. H. Sltogenberg. DE PAR1J1SOHIE LUGHrrVAARTTEN- TOONiSTEL-LI'NG. 'In December a.s. wordt te Parijs wederom een luchtvaarttentoonsteHiinig gehouden, waar- voor ook de heer Fokker wenscht to te schitijl- ven. (Naar aanleiding daarvan schrijft de „ChJ-< cago Tribune" het volgehde: „Anthony Fokker, de „vliegeude Hollan der^ die het vorige j aar de Parijsche tentoom- stelling bdjna uitgedrevem werd, heeft thans wederom die gemoedieren in beroering ge- bradit dioor 'Opnieuw to ite schrijven' voor de as. show to December. IFDiji was de ontwerper van dc beruehte Fok- -ker-j agera voor het Duitsche ilegers, die zoo vole Fransche toestellen neergeschoten' heb ben. Hlljl is getrouwd met een dochter van een Duitschen generaal. Het was Fokker, die on der den langen Hollandsdhen naam van zijn maaischiappij exposeerde op de Parijsche ten- toonstelling to het Grand Palais to 192H waarbiji zijta dgen naam en indentiteit zorg- vuildig verzWegeni bleven. Eeret verscheidene dageni na de opening van de tentoonstelltog kwam Fokker daar- plotseling opdagen. Het duurdfe echter niet ilang of Fransdhe oorlogs- veteranen 'kregen er dc lucht van en direigden Fokker's stands te vernietigen-, zoodat p-olitte- bewaktog noodig was om dit te voorkomen. 'Dte publieke stemmiing in Frankrijk tegen Fokker was zoo vailbdtterd, dait, toen president Mli'lleraffld de tentoonstelling bez-ocht, hijl de stands van Fokker totaal negeerde, hoewel biji alle lamdere beianigrijke tozandingeu be- ziaitigde. In Frankrijk besdvuTd'igt men1 Fokker er van, dat hijl in 1913 dte ontwr*; m heeft na- voon Duitschland. Fokker beweert daarente- gen' den igeallieerden aangeboden te hebben', tijidens den- oorlog machines voor hen te ma ken, speciaal voor Engeland, dloch' dat zijn aanbod1 werd geweigerd. iBdjl zijin aanvrage om op de a.s. Dtecember- tentoonstelling te exposeeren, heeft hij toe- stemming verzocht om dit onder zijin eigen naam te migen doen. Hij! wenscht zijn nieuwste modellen vlieg- toigeni in te zenden o.a. ook het motorlooze glijlvliegituig, waarmedle hijl eenigen tijd gele- dm in dte 'Rhon een recordvlucht maaikte met een-passagier. iHd tentoonstellingsbestuur heeft omtrent dit verzoek van Fokker nog geen beslissing go- nomen. Daar de show intern ationaal zal zijn, vneest men, dat een weigerimg tot toelating van Fokker oorzaak kan zijn, dat ook ande re belangrijke tozendtogen teruggefeoudten zullen- worden-. Fokker is .thans bezig met het vervaardtgen van verkenn ers-toestellen voor het Aimeri- kaansche leger." HET NIEUWE REGLE-MENT VAN KRIJGSTUCHT. De afdteelfag Rotterdam van de onderoffi- dersvereeniging Olns Belang heeft to een Dinsdag gehouden' huishoudelijke vergade ring een motie aangenomen, waarin zij1 als haar meaning te kennen geeft, dat de rechten der militairen door de imvoering van het reg- lement van fcrijgstudit emslfcig worden ge- schaadi, en protesteert tegen de tovoering van dit reglement zonder -dat hierto de vdlksver- tegenwoordiigdng is gdkend. DE CHINEEZEN. Van de Chineezen, die ter beschikking van de justitie zijn gesteld to verband met de moordpartijen op hun landgenooten, zullen er op Donderdag 5 October a.s. niet minder dan 17 voor de Vierde Kamer der rechtbank te Amsterdam terecbtstaan. OTTO-OTTO. De ambtenaar van het O. M. aan het Kan- tongerecht te Rotterdam heeft hooger beroep aangeteekend tegen het op 8 September gewe- zen vonnis, waarbij prof. Otto-Otto van rechtsvervolgtog werd ontslagen. VOOR ZIJN BAAS ONDER DE WAPENS. Eenige dagen geleden kwam er bij het regiment infanterie, liggende to D. H., em schrijven binnen van aen Minister van Oor log, inhoudende het verzoek te onderzoeken of er bij d'at regiment een zekere V. 0. diende, en zoo ja, of hij het ook wel was. Een onderzoek werd ingesteld, waarbij bleek, meldt het „Vaddat de knecht van V O. voor zijn baas onder de wapenen was. De pseudo V. O. werd oogenbliklcelijk naar huis gestuurd en zijn b-aas, de werkelijike V Ozal hem moeten komen vervangen. Het is een jong exped'iteur uit A. en diens verrader heeft blijkbaar niet geslapen. De knecht was al van verledem week Maan- dag af onder de wapenen-. Hij heeft zich in het kruisvuur van vragen kranig gehouden. DE NEDERLANDSCHE SCHOOL TE BRUSSEL. Het „Laatste Nieuws" schrijft: Het gerucht doet de ronde, dat het aan de Vlaamsche kinderen dit jaar niet meer zal toe- gelaten worden dte lessen te volgen aan de Nederlandsche school te Brussel. De Neder landsche regeering zou dezen- maatregel ge troffen hebben om bezuinigingsredenen. Hoewel nog geen officieele b-evestiging van dit gerucht kon worden- verkregen, heeft het toch reeds, in de Vlaamsche kringen der hoofdstad, veel ontstemming gewekt. Inuners in de Nederlandsche school vonden een aan tal Vlaamsche ouders nog een redmiddel te gen de verbastering van hun kinderen' in de Brusselsche stadsscholen, waar geen gelegen- heid bestaat voor Vlaamsche kinideren to de eigen taal te worden opgeldd. Wij hopen dan ook, dat dit gerucht op een misverstand moge berusten en spoedig van of ficieele Nederlandsche zijde zal worden gelo- genstraft. MEISJES EN JONGENS BIJ ELKAAR? Is het wenschelijk, meisjes en jongens in co-educatie op te voeden to opvoedimgsge- stichten? Voor de gewone kinderen is deze vraag meermalen besproken, voor de kinderen in de op-voedingsgestichten in het algemeen geenszins de blo-em der jeugd is deze kwes- tie van meer dan gewoon belang. In bet „Tiidschrift voor Annwczen, Maat- schappelijke hulp en Kinderbescherming" be- spreekt jhr. W. A. Ort, directeur van „Zand- bergen", dit vraagstuk. De schrijver zegt d-aiarin, in- antwoord op bezwaren van mr. H. de Bie in een vorig nummer geuit tegen co- ed-ucatie, dat op de vergadering van directeu- ren en airectrices van Kijks- en- partiadiere Opvo-edingsinstellingen, die op „De Glind- horst" plaats had, door deze mannen en vrou- wen bij. monde van dfl. Vogelaar vemomen is, dat nog nooit eenig feit in gestichten waar co-educatie bestaat, aan het licht is gekomen, dat daartegen pleit. Tegenover den twijfel aan de goede werking van co-educatie, die de heer Ort leest in de desiderata van mr De Bie, stelt hij zijne ervaring to het „Tehuia Landbergen". Het stelsel wordt daar toege- past tot het 21ste jaar en hij noemt de resulta- ten niet alleen bevredigend, maar zelfs zeer voortreffelijk. „En dat onder bijomstandigheden, die niet bepaald gunstig te achten zijn in vergelijking smet sommige kleinere weesnuizen of andere '.tchuizen, waai" bet eveneens wordt toegepast, ITen eerste is dit het geval, omdat in het „Te- huis" de kinderen slechts tijdelijik vertoeven in afwachting van de plaatsing in een gezin, ten tweede omdat onder de grootere jongens en meisjes het meerended wegens slecht gedrag of wegens geestelijke defecten wordt opgeno- men en ten' derde, omdat er onder de kinderen een groote verscheidenheid is van afkomst, stand en godadienstige gezindte. „Vrij van elke grootspraak maar met groote dianikbaiairheid voor hd^een ons tot nu toe ge- spaard is gebleven immers ieder oogenblik kan mijn bewering door den mistap van een paar zwakkelingen ten deele te schande wor-- den gemaakt kan ik constateeren, dat in de 13 jaar, waarin ik het stelsel bier op Zand- bergen heb toegepast, met een voortdurende wisseling van kinderen en met een voortduren- den aanloop van oud-verpleegden op de Zon- 'en feestdagen, nog geen enkel geval zich heeft voorgedaan, dat tegen den dagelijkschen om- gang tusschen de jon'gens en meisjes pleit", aldus de schrijver. RAADSLID NIET TOEGELATEN. In April 1922 wees het centrale stembureau te Wormerveer tot lid van den Raad aan in de vacature-Schrijver (S. D. A. P.), den heer L. P. van der Waal, die in November 1920:, al eerder dus, voor een zetd had bedanlkt. De raad liet den benoemde evenwel in Med 1922 toe op grond van de in December 1921 gewij- zigdte Kieswet en Gemeentewet. Ged. Staten van Noord-Holland maakten tegen' de toela ting bezwaar op grond, dat er geen nieuwe verkiezingen, die we eerst to 1923 krijgen voor den raad, waren gehouden. In hoogste instantie is nu dienovereenkomstig door de Kroon beslist, dat de heer Van der Waal niet zal worden toegelaten. De raad van Worrmer- Veer blijft, daardoor voorloopi-g onvoltallig en de soc -dem. bezetten nu nog slechts 5 van de 12 zetels, daar een hunner gekozenen, de heer Joh. de Boer, als lid der S. D. A. P. heeft be- diankt Naar vemomen wordt zal de 13die ze- M1 te beuxit val'len aan den candidaat der R.- K. Kiesvereenigi-ng, den heer Fortuyn. Eerst- daags is deze beslissing te verwachten. KORTE BERICHTEN. Te Dinxperlo zijn twee huiizen to de kom van het dorp, bewoond door de heeren L. Heilbron en C. J. Bosnian en toebehooren- de aan den heer H. Th. Kemink, met de inboe- dels grootend-eels afgebrand. Te Wedde (Gronis gisteren het winkel- huis van P. Dijk geheel afgebrand, Eenige var- kens zijn in de vlammen omgekomen. Niets was verzekerd. De chef-machtoist van het Engelsche stoomschip „Riverwear", dat op Terschelling heeft gebunkerd, is gisteravond te water ge- raakt en verdronken. Zijn lijk werd later op- gevischt. De man laat een vrouw met drie kinderen achter. Te Arnhem heeft de Bond van Christ. Politie-ambtenaren' in Nederland vergaderd onder vooxzitterschap van den heer H. E. van Geelen, uit Amsterdam. Onder vooxzitterschap van den heer J. R. Snoeek Henikemans had gistermiddag te 's-Gravenlhage eeni zeer druk bezochte ver gadering plaats van' belanghebbendeni tozake Duitsche polissen.. Gisteravond heeft in Den Haag een vergadering plaats gehad van het Algemeen N-ederlandsch Verbond, onder leiding van majoor K. E. Oudendij-k, voorzitter van de Haagsche afdeeling. G'istermorgen is de eerste goederentreim van' Stadlskianaal te Gasselitemiijeveen ont- spoord door onbekende oorzaak, verm-oedelijk verkeerde wisselstand. Geen1 persoonlijke on- geluken>. - De" vakvereenigingeni der Amerikaan- sche mijnwerkers besloten met de Engelsche mijinwerkers te onderh'andelen om eenie over- eenkomst te sluiten, volgens welke in het vervolg bij eene staking geene koleni zullen gebracht worden naar een land, waarvan de mijnwerkers staken. De afdeeling voor electrotechniek van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs hield op Dinsdag te Amsterdam haar 80ste verga dering onder leiding van haren voorzitter ir. A. J. Roelofsz. Bij de opening van een automobielbaan te Kansas City zijn twee auto's tegen- el-kaar gebotst, waardoor £en man werd gedood en twee gewond. Dinsd-agavond1 Is afgebrand de boerde- rij1 van E, K., bewoondl d-oor J. B. te Stadskai- naal. Een grodte schuur met koren gtog mo de in vlammen op. Verzekering dekt gedeel- telijk de scliade. De oorzaak van den brand is onbekend. Het 9-jarig zoontie van >H. A. Dolder- sum te Hoililvdd -is vercfronken. Toen het niet uit school teruggekeend: was, ging men zoe- ken en emdel-ij'k vonidi men het in een wijk. Po- gingen om de levensgeesten op te wekken, wa ren tevengeefs. Mr. Koolen is weer benoemd tot voor zitter van- de Tweede Kamer. Verschenen zijn de hoofd's'tukken VI' (ma rine) en VII B (finanden) van de Staatsbet- grooting voor 1923. Blijkens hoofdstuk VII B. (finanden) van de Staa'tsbegrooting voor 1923 zal de wenk- zaamheid van belt Rijksinkoopbureau allengs worden u'itgebreid. STAATSLOTERIJ. Hoofdprijzen. Trekking van h-eden. No. 2391 1000 Ns. 7472, 10824, 11217 en 14538 400. Ns. 4248, 13907 en 17509 200. Ns. 220, 5-064, 8137, 8880, 10461, 12888, 13486, 14741, 16610, 17586, 18159 en 22084 100. IHOOR'N, 21 Sept. Op de hed-en gehouden kaasmarkt waren aanvoar en prijzeni als v-olgt: 3 stapels kleine fabriekskaas 46.50, 214 stapels kleine boereuk- as 48, 12: stapels boerencommissiekaas 50l totaal 52 stapels wegende 13479 kilo. Handel matig. AMSTERDAM, 21 Sept. De aaxdappelprij- zen waren heden Zeeuwsche bonten f 2.60 tot 310; Zeeuwsche blauwen 2.35 tot 260; Anna Paulowna zandeigenheimers 2.tot f 3,60; Zeeuwsche dgenheimers 1.60 tot 1.80; Zeeuwsche bl. eigenhei- mers 1 80 tot 21,Aanvoer 6 ladin-gen: UIT BERGEN. Nader vememen wij, dat de drie woningen onder e&i dak, welke Dinsdag aihier zijn ver- brand, door den eigenaar, den heer Heijstee, te Amsterdam, verz-ekerd zijn op beurspolis voor nee bed-rag van 69,000. Eveneens zijn op beurspolis verzekerd de inboedels van den heer J. K. Pilaar voor 5000, van mej. B. da Silva Pereira voor 10,000, van rnevr. Hoefer-J. D'. Baronesse van lieekeren van Brandsenburg voor 6000, terwijl wij vememen, dat de inboedel van me- vrouw v. d. Wiel verzekerd- was voor if 5000, vermoedelijk bij „de Nederlanden" van 1845. De heer Jvan Reenen, burgemeest-ei* ai hier, heeft zijn voorgenomen reis naar het buir tenland moeten uitstcllen-, zuMts in verband met ongesteldheid' van Mevr. van Reenen. Aan den heer F. J. Kok aihier is door Burg, en Weth. vergunning verleer.d tot het oprichten en to werking brengen van eene zuivelinrichtin-g op een terrein, gelegen achter zijne woning aan den Bergerweg. In deze in- richting zullen worden geplaatst een stoomke- tel met een verwarmingsoppervlak van 4 vierk Meter en voorts 3 electro-motoren voor drijf- kracht van een boterkam, centrifuge en wa- terpomp. Gevonden en verloren voorwerpen. Gevonden: Een zilveren kinderambandje; een zwart gehaakte redicule; een versleten bruine heeren-portemonnaie met eenige cen- ten. Verloren: Een kinderwagenkleedj-eeen platte roode slavenarmb-andeen broche met groenen steen, waaromheen kleine witte steen- tjes; een houten trekwagentje op vier wie- leneen braine mantelceintuur. UIT HiEiERmHUGOWA ARD. De architect Joh. Kortlang Fzn. te Er- meloo heeft te Noordwij-kHBinnen den bou-w aanbesteed van het eerste gedeelte der Dr. Mr. Willem van den Berg-stich'ting op een terrein te Noordwijk-Binnen. De laagst'e inschrijvers waren Leegwater en: Hartland aihier voor 1112.000.

Alkmaarsche Courant | 1922 | | pagina 2