Alkmaarsciie Ccurant De Retsgeooote. FEUILLETON. Dinsdag 15 September. Stadsnieuws RING VAN ALLE HANDELS- DRUKWERKIS UW ADRES No. 21T 1925 Honderd Imn en Twintigste Jaargang. NEDERLANDSCHE KOLFBOND. (Reeds in een gedeelte van onze vorige op- lag-e vermeld.) De algemeene vergadering. Hedemniddag ten 2 uie werd in de boven- zaal van cafe Centraal de algemeene verga dering van den' Nederlandscnen Kolfbond geliouden. De voorzitter Dr. v. Balen Blanken sprak de feestrede uit. Spr. riep een aparte wel iom toe aan de jongste vertegenwoordigers van „Sta Pal" te Grootebroek en tot den heer IJpma die zich aan den bond verboaiden blijft gevoelen en tegen de groote reis niet opzag. Met de vreeze van in herhalingen te moe- ten vervallen maar ook met opgewektheid omdat er reden is tot dankbaarheid hield Epr. telkens de feestrede. Het feest dat thans gevierd wordt is een voorrecht waarop wij niet hadden mogen rekenen. Door vriendschap voelen wij ons beschermd als onze levenszon door smart vervuld ver- duisterd. Ons kolfspel geeft afleiding, stemt ons dat geluk en voert ons tot echte vriend schap en vriendentrouw. Onze nationale wedstrijd doet ons tot elkander aangetrokken gevoelen. Wij voelen Elkander als broeders En daarmede is het bestaan van den bond reeds verdedigd. Houdt de bond, waann zulk een heilige band ligt, in eere. De Ned. Kolfbond heeft spr in aanraking gebracht met menschen waarbij hij zich ge- lukldg gevoelt en waardoor hij zich sterk voelt, hetgeen den bond bedreigt, te weer- siaan. Spr. herdacht hierna hen die men zoo noo- de heeft moeten missen. Onder hen waren zooveel besten en braven, dat spr. opwekt ze te laten voortleven in dankbare herinnering, aa fezlen dit de beste rdsche onslerfelijk- heid is, die wij de besten onzer kunnen ver- zekeren Er zijn voor ons ook lichtende teekenen die een blijde toekomst voorspellen. Een nleuwe koitbaan en een club met een ledental, dat er mag zijn De sympathie van onze vrouwen voor ons spel. Kranige kolvers, een hoofdbe stuur dat aurft en doet en wil wat kan. Hun verhouding onderling is een waarborg dat wij nog lang sterk zullen staan. Ook wij verouderen, maar laten wij daar om de scherven verzamelen, opdat niets ver- loren gaat. Door eendracht sterk en in blijde irouw opent zich een toekomst, die het beste voor ons voorspelt. (Applaus.) De secretaris las hierna de notulen. De aftredende hoofdbestuursleden de hee- ren Dr. G. C. van Balen Blanken, D. Bloe- mendaal, H. de Boer en D. Tiemeijer werden herkozen. Als plaats voor de volgende algemeen. vergadering werd Zuid-Scharwoude aange- wezen, aangezien de Kolfclub „Op Maaf' aldaar dan 40 jaar bestaat. De voorzitter bracht den secretaris hulde voor hetgeen hij voor den bond deed en uitte den wensch, dat de bond hem nog vele jaren zal behouden. (Applaus.) De secretaris deed hierna nog eenige me- dedeelingen, o.m. dat de bond deelgenomen had aan de huldiging van de Holland-Indie vliegers Bij de mededeeling, dat Alkmaar er nog in geslaagd was een nieuwe baan tot stand te brengen, bracht de voorzitter hulde aan het wakkere bestuur van „Rechtdoor" en spe- ciaal aan den heer J. Halff en den heer Berk- houwer die alles deden om de wenschen van „Rechtdoor" in vervulling te doen gaan. Spr. hoopte, dat hij daarvan tot geluk van zijn gezin en tot bevordering van zijn zaak in de toekomst zal profiteeren. De rekening van den penningmeester, na- gezien door het hoofdbestuur, werd onder applaus vastgesteld in ontvangsten op 332.20 en uitgaven op /286.3d. In kas was nog 383.36. De Voorzitter deelde mede, dat het hoofdbestuur eenstemmig het voorstel deed voor het Olympisch Comite 250be- schikbaar te stellen. Dit voorstel werd z. h. st. aangenomen. Een voorstel van de kolfclub „Zaanstreek" om de markeurs weder het recht te verlee- nen in de Nationale wedstrijden van den N. K. B. uit te komen, werd bestreden door het bestuur, omdat markeurs en keurmeesters in zekeren zin juryleden zijn en het ongewenscht is, dat juryleden aan wedstrijden, die zij zei- ve hebben te beoordeelen, deelnemen. Roman. (Uit het Fransch van Guy Chantepleure). Geautoriseerde vertaling van W H C 26) Als juffrouw van gezelschap van Mar- celle en Edmee Chardoo-Pluche zou de be- schermeling eindelijk was ze als zoodanig erkend van juffrouw Arguin honderd .vijf en twintig franc 's maands ontvangen Dat is weinig, besloot Phyllis onbezorgd haar brief, maar ten slorte verschilt het maar vijf en twintig franc met hetgeen in bij bij de Valois' verdiende. Als ik in een om- geving had kunnen komen, die me meer aan- trok, zou ik nog wel met minder tevreden zijn geweestMaar hoe ook, voor een mijnheer Valois behoef ik niet meer bang te zijn! Dat is in elk geval iets gewonnen." „Zou het van langen duur zijn, die be trekking?" dacht Kerjean. Hij zag haar zooals ze eenige dagen ge- leden naast hem in de rue Boui'sautt had ge- foopen, tenger, lenig, harmonisch in haar bewegingen, met rozen in haar hand, met die pracht van blonde haren, die verblinden- zfe zuiverheid van haar rose gelaatskleur die zoo weinig in overeenstemming was met den grooten hoed van zwart krip. Volmaakt onmogelijk zou het zijn om in haar verschij- mmg iets verdachts te zien. Dat mooie, ele gante persoontje was zoo volkomen een fopg meisje in al haar oflsrhuld en in al de ..Zaanstreek" oordeelde 'dit nief geheel jiiist en vond het standpunr van het hoofdbe stuur niet sportief. Waarom de menschen die wat verdienen met het markeurschap uitge- sloten? Applaus. De Voorzitter vond, dat men mar keurs en keurmeesters, die gesalarieerde men schen zijn, niet op een lijn moest stellen met de hoofdbestuursleden, die geen profijt trek- ken. De opmerking, dat in hoogste instantie het hoofdbestuur uitspraak doet, zoodat die ook dan niet mede mochten doen, ging niet op. Met 23 stemmen voor, 22 tegen en 3 stem- men bianco werd tenslotte het voorstel „Zaanstreek" aangenomen. Als plaatsvervangster voor de algemeene vergadering in 1926 werd Lopik gekozen met 34 stemmen tegen 14 stemmen voor Grootebroek. Hierna werd besloten art. 7 toe te passen zooals dit steeds door het bestuur is toege- past. Besloten werd aan iedere club twee, aan de afgevaardigden een en aan de hoofdbestuurs leden een exemplaar te schenken van het werkje waarin een overzicht gegeven wordt van de afgesloten 40-jarige periode. Aan het bestuur werd opgedragen er voor te zorgen, dat in alle banen de palen gelijke dikte krijgen en denzelfden stand. Waar dit te groote moeilijkheden oplevert, zal ruimte worden gel a ten - „Ons Genoegen" had den wensch te ken- nen gegeven te bepalen, dat de leden moch ten spelen na hun clubs. Het leverde nogal bezwaren op. De voorzitter verzocht te dien aanzien schriftelijke voOrstellen en verzeker- de, dat deze door het hoofdbestuur ernstig zui'en worden overwogen. De Voorzitter sleot hierop met een opgewekt woord de vergadering. De heer B a k k e r van „Rechtdoor" bracht onder instemming der vergadering den voorzitter nog een woord van dank voor zijn uitnemende leiding. BEGROOTING STADSZIEKENHUIS VOOR 1924. B. en W. stellen den Raad voor te beslui- ten aan Regenten van het Stadsziekenhuis machliging te verleenen tot het doen van af- en overschrijvingen op hunne begrooting voor 1924, tot een bedrag van 4457.75, overeenkomstig de ingediende aanvraag; b. de suppletoire begrooting voor 1924 van genoemde instelling goed te keuren tot een bediag van 4165.8114 in ontvang en uit- gaaf. REKENINGEN VAN DE VEREENIGIN- GEN VOOR KINDERVOEDING EN KINDERKLEEDING OVER 1924. B. en W. stellen den Raad voor te beslui- ten goed te keuren: a. de rekening over 1924 der Vereeniging voor kindervoeding in ontvang op f 4183.18 en uitgaaf op f 4026.391$, al- zoo met een batig saldo van f 156.781$, hetwelk in de rekening over 1925 moet worden verantwoord; b. de rekening over 1924 der Vereeniging „Kinderkleeding" in ontvang op /2106.59 en in uitgaaf op f 2274.66, alzoo met een nadeelig saldo van 168.07. BENOEMING ONDERWIJZERES 6e GEMEENTESCHOOL. Ter benoeming van een onderwijzeres aan de 6e Gemeenteschool bieden B. en W. ter voldoening aan artikel 36, 8e. lid, der Lager Onderwijswet 1920, den Raad de navolgen- de voordracht aan, opgemaakt in overleg met den Inspecteur van het lager onder- wijs in de inspectie Alkmaar, na ingewonnen bericht van het hoofd der betrokken school: 1. Mejuffrouw A. J. Harp te Alkmaar. 2. C. Visser te Medenblik. 3. D. Keijser te den Burg (Texel). Zij stellen U voor tot de benoeming over te gaan, behoudens geschiktbevinding na geneeskundig onderzoek, en het bepalen van den datum der infunctietreding aan hun College over te laten. GEZONDHEIDSCOMMISSIES. Zaterdag is te 's-Gravenhage een bijeen- komst gehouden van Gezondheidscommis- sies, onder leiding van mr. A. Tak, voorzitter van de 's-Gravenhaagsche gezondheidscom- missie. Deze besprak de Volksgezondheid voor- heen en thans de plannen tot stichting van een Centraal Bureau uit de Gezondheidscom- missies en de moeilijkheden met bet congres voor Sociale Hygiene. Van het Congres voor Sociale Hygiene zal een onderdeel uitsluitend voor de Gezondheidscommissies gevormd worden. Na het noenmaal volgde de bespreking van dat deel van het rapport der commissie voor vereenvoudiging en ineenvoeging van grade van haar verrukkelijke jeugdMaar wie zou zoo'n huisonderwijzeres of nog onzinniger zoo'n „juffrouw om te wande- len" willen hebben? Kerjean bleef zich bezorgd maken. Voor de honderdste maal vroeg hij zich af: „Wat kan ik doen? Als't een vriend was, die in moeilijkheden verkeerde, zou ik hem zeggen: „Kom bij meZoolang je niet uit de zor gen bent, zal ik je helpen met mijn gastvrij- heid en mijn beursmaar een vrouw, een jong meisje wat kan ik doen?" Het resultant van zijn zorgelijke overden- kingen was een lange brief, dien hij dien- zelfden avond aan Jacqueline Albin schreef en djen hij adresseerde aan een notaris te Fougeres, dien bij goed kende en die het fortiuin van de zwervende Jacqueline was blijven beheeren. Hij verzocht hem den brief adres te verleenen. Maar de jonge vrouw, die bij alle banken ter wereld deugdelijk was geaccrediteerd, gaf soms in een jaar geen taal of teeken, noch aan haar gevolmachtigden, noch aan haar vrienden En Kerjean wist absoluut niet wanneer die velletjes, die him weg in het onbekende moesten zoeken, de geadresseerde zouden bereikenen zelfs niet of dit wel ooit het geval zou zijn. VIM. Parijs, rue des Vignes, 3 October. „Mijn beste Kerjean. „Ik hd> je beide prentbriefkaarten uit Ant- werpen ontvangen: dat verrukkelijke oude plein van 't museum-Plantin, vredig en be- groeid als een klopstertuin en de vreemde en medische Rijksdiensfen, uifgeb'rachf aan den minister van arbeid, hanael en nijverheid, hetwelk betrekking heeft op„het toezicht op de ziekenfondsen door de gezondheidscom missies" (pag. 32 e.v.) Dit onderwerp werd ingeleid door den heer dr. A. Sikkel te 's-Gravenhage. GEMEENSCHAPPELIJKE REGELING OMTRENT DE TOELATING VAN LEERLINGEN UIT BUITENGE- MEENTEN TOT DE OPENBARE LAGERE SCHOLEN. De gemeente Graft heeft den wensch te kennen gegeven een gemeenschappelijke re- geling aan te gaan omtrent de toelating van leerlingen uit die gemeente tot de openbare lagere scholen alhier. De gemeente Graft heeft de vereischte machtiging van Gedepu- teerde Staten bereids verkregen. Wij stellen Uwe Vergadering voor te het desbetreffend besluit te nemen. Gemengd Nieuws NOODLOTTIG ONGEVAL. Gistermorgen te ongeveer 11 uur werden de buren van het perceel Nieuwe Kerkstraat No. 19 te Amsterdam opgeschrikt door het gegil, dat van de bovenste verdieping scheen te komen. Toen men zich daarheen in aller- ijl had1 begeven, bleek, dat de bewoonster, de 44-jarige echtgenoote van den heer Stumper in brand was geraakt. Haar schoonzuste'', mejuffrouw Stumper, die te hulp was gesaield werd ook door het vuur aangetast en met veel moeite slaagde men er ten slotte in met de- kems enz. het vuur te dooven. Een pot met was, die vlatn gevat had, was de arme vrouw over het lichaam gevallen en ook de toesnellende juffrouw S. had daar- door brandwonden opegloopen. De vrouw des huizes is er evenwel het ergst aan toe; zij is in vrij ernstigen toe- stand naar het Ned. I sr. Ziekenhuis aan de N. Keizersgracht vervoerd. JAC. VAN LOOY. De bekende schrijver en kunstschilder Jac van Looy is Zaterdag 70 jaar geworden. BELGISCH LIEFDADIGHEIDSFEEST VOOR DE GETEISTERDEN. Men schrijtt aan de N. R. Ct. De liefdadigheidsavond voor de geteister- den van Borculo, te Gent, mag in elk op- zicht als zeer geslaagd beschouwd worden. Woensdag was de enorme circuszaal stamp- vol, hetgeen op dit tijdstip van het jaar als niet gewoon mag beschouwd worden. En daar deze zaal kosteloos was toegestaan, en de medewerking van uitstekende artisten ge heel onvergolden geschiedde, daar ook de verkoop van programma's en van versnape- ringen nog heel wat opbracht, zal het hulp- comite van Gent een aardige som tot be- schikking van de geteisterden kunnen stelleij. Er is echter meer. Het is een echt verbroe- deringsfeest geworden tusschen Nederlan- ders en Belgen. In de eerste plaats door de bedoeling, die er aan gegeven werd door hem die er de ingever van was en feitelijk de ziel bleef van de inrichting van het feest, graaf de Kerckhove de Denterghem, gouverneur van de provincie Oost-Vlaanderen. Deze be doeling heeft hij ook gemaakt tot die van al zijne medewerkers en ook van alwie zijn pen ning jonde. Er heerschte dan ook een zeer sympathieke stemming in de zaal, die rijkelijk versierd was met de Nederlandsche en Belgi- sche kleuren. Het afrollen van de Pathe-film van de verwoesting, door den orkaan aange- richt, bracht zeker de Belgen de oorlogsver- woesting in hun eigen land in herinnering, en toen Koningin Wilhelmina te midden van de noodlijdenden op het doek verscheen werd er duchtig toegejuicht. Er werd gemusiceerd en beurtelings in het Nederalndsch en in het Fransch gedecla- meerd, gezongen en tooneelgespeeld. Den meesten bijval had het minst kunstrijke nummer van het programma: het volksblij- spel ,,In Holland geinterneerd". Minder om de lollige zetten en het uitstekend spel, dan wel om de beteekenis, die blijkbaar door het publiek aan het stuk gegeven werd. Het on derwerp is eenvoudig: een Belgisch soldaat, in Holland geinterneerd, is verliefd geraakt op de dochter van zijn werkgever; doch haar vader wil alleen zuiver Hollandsch bloed bij zijn afstargmelingen. Bij de ontwikkeling van het spel komen de bekende scheldwoordjes van de Belgen op de Hollanders en van de Hollanders op de Belgen te pas, maar ten slotte verwekt de alvermogende liefde de voi le overeenkomst tusschen Belgische luid- ruchfige openhartigheid en Nederlandsche gcedrondheid. En dit werd Belgisch warm toegejuicht. Ik zei reeds dat de inrichting van het feest gebeurde op het initiatief van graaf Andre de Kerckhove de Denterghem, de hoogste autori- teit van de provincie. Deze had er aan gehou- lenige, dansende Salome van Quente Matsys, in haar mooie gewaad met bloempjes en tak- jes versierd je zegt dat ze een beetje op mij lijkt... Wat een dwaasheid! „Ik benijd je dat je op reis bent, zelfs al is 't voor zaken! Ik ben nu bij me vrouw Chardon-Pluche en vervul daar sinds tien dagen mijn betrekking van juffrouw van ge zelschap en van „wandeljuffrouw". „Mevrouw Chardon-Pluche heeft zich jnist te Parijs ingericht. Met een soort minachting heeft ze te Saint-Placide-en-Bray,haargeboor- teplaats, haar oude, kieinsteedsche meubels uit den tijd van haar huwelijk achtergelaten en ze heeft in Passy, rue des Vignes, een groote etage gehuurd en had reeds bij voor- baat afgesproken dat daarin alles nieuw zou zijn, en zeer Parijsch: (lees „een beetje En- gelsch en van een afschuwelijke modern? stijl). „Een behanger wist op wonderbaarlijke wijze tegemoet te "komen aan den Parjjschen smaak van mevrouw Chardon-Pluche, of beter gezegd,aan dien harer dochters Hun etage is, op die manier versierd en ge- meubileerd, heel leelijk geworden. Men krijgt er den indruk in een hotel te zijn, of weet ik waar. En dikwijls droom ik over mijn eerbiedwaardige Peupliere of jouw mooi, oud salon in de rue Boursault. „Daarentegen houd ik veel van de rue des Vignes. De huizen hebben een prettig uiter- lijk van netheid, en sierlijkheid. Sommige er van hebben tuintjesen de naam, dien de straat gekregen heeft toen Passy nog buiten de stad lag, is sprekend en aardig Het Bosch van Boulogne is er dicht bij. 's Morgens, als ik de ramen open, is er soms den ter eere van jhr. van Vredenburch, ge- zant van Nederland te Brussel, die de ver- tooning kwam voorzitten, een feestmaal aan He richten. HET DRAMA IN DE SCHIESTRAAT. Bij het onderzoek naar de oorzaak van den dood van den molenaar Ambrosius te Rotter dam is gebleken, dat de kogel van het doode- lijk schot afkomstig is uit een revolver, waarmee de beide agenten, die den inspec teur vergezelden, gewapend waren. De in specteur was met een geheel ander systeem revolver gewapend. Naar men aan dc N. R. Ct. meedeelt, is de instructic in de zaak van den inspecteur van politie en de agenten, die in den nacht van 13 op 14 Juli in de Schiestraat de souteneurs M. D. en J. B. achtervolgden, bij welke achter- volging de molenaar Ambrosius is gedood, nog niet geheel afgeloopen, zoodat het nog niet zeker is, wie zal hebben terecht ie staan. DE BRUG OVER HET MERWEDE- KANAAL DEFECT. Uit Diemen wordt aan de Crt. gemeld: Evenals Zondag was Zaterdagavond om halfnegen de draaibrug over het Merwedeka- naal weer defect. Het verkeer op den Muider- straatweg werd nu geheel gestremd. Van bevoegde zijde deelde men mede, dat zeer waarschijnlijk eerst gisterochtend het defect hersteid zou zijn. Het verkeer zal over Weesp worden geleid. De dienst van de Gooi- sche Stoomtram zal zijn gewoon verloop kunnen hebben, met dien verstande, dat de reizigers met rooibootjes over het kanaal worden gezet, waar dan trams voor het ver- dere vervoer gereed staan. Nader wordt gemeld: De sombere vermoedens, dat het defect over het Merwedekanaal oorzaak zou zijn, dat het verkeer over den Muiderstraatweg tot of na Maandag gestremd zou zijn, zijn niet bewaarheid. Dat de brug niet radicaal voor het verkeer per as gesloten werd, dankt men in hoofd- zaak aan de activiteit van de directie van de Gooische stoomtram. Vanwege Waterstaat had men te kennen gegeven, dat de maatschappij beter zou doen haar passagiers per bootje over te zetten en vervolgens per hulptram naar de plaats van bestemming te vervoeren. De Gooische stoomtram heeft zich hiertegen, zoo verne- men wij, krachtdadig verzet. Zij zag in, dat vooral op Zondag het overzetten met bootjes van de reizigers der stampvolle trams een groote stagnatie zou beteekenen en bood aan zelf personeel te leveren om de brug door middel van krachtwerktuigen te openen en te sluiten. Dit is gebeurd pn gister was het stoom- trampersoneel met dat van Waterstaat be- hulpzaam bij het bedienen van de brug. Ge- makkelijk ging dit niet, doch men slaagde er in, de vertraging van de trams tot een kwar tier hoogstens te beperken De groote drukte langs dezen slicht on- derhouden weg bleek duidelijk, wanneer de brug met kunst en vliegwerk opengedraaid werd. Dan stonden aan weerskantan ticntal- len auto's en honderden wiel- en motcrrijders te wachten Het defect is vercorzaakt, door- dat de brug eenige keeren werd aangevaren. Hierdoor werd het werk ontzet en ontstend op de rustpunten wringing. Twee kwadran- ten zijn reeds gebroken; hH derde, een nieuw gegoten ijzeren kwadrant, bezweek gis'.eren. Het gevolg was, dat de tram, die moest pas- seeren, twee uren vertraging had. C. S. ADAMA VAN SCHELTEMA. Het Adama van Scheltema-Comite heeft een circulaire verspreid, waarin het bijdragen vraagt voor de uitvoering van het plan tot stichting van een gedenkteeken voor den dichter, als uiting van verschuldigde dank baarheid. „Zulk een uiting zal te meer gerechtvaar- digd zijn, wanneer het monument zelf een waardige uitdrukking is van de kunst van on- zen tijd en bijdraagt tot den tooi van ons openbare leven. Het zal, ontworpen door den architect J. Gratama met medewerking van den beeldhouwer Tjipke Visser, opgesteld worden op een der kleinere pleinen van Am sterdam's nieuwe wijken. De hoofdstad is voor de vestiging uitgeko- zen, omdat de dichter zijn geboorteplaats als zijn geestelijke moeder boven alles liefhad en vereerde. Van B. en W. van Amsterdam moch ten wij de verzekering ontvangen, dat zij tot voile medewerking bereia zijn". In het comite hebben zitting: Prof. Dr. H. Bolkestein, voorzitter; Ir. J. W. Albarda, Dr. H. P. Berlage, Dr. P. C. Boutens, Dr. H. E. van Gelder, Herman Robbers, Dr. W. Roy- aards, J. Toorop; Dr. H. E. Greve, secreta- ris-penningmeester. De circulaire bevat vele namen van bekende personen, die instem ming hebben betuigd. een lekkere geur in de lucht... „Je kunt je geen erger slavin van haar huishouden denken dan mevrouw Chardon- Pluche: 't is een groote, magere vrouw, taankleurig en van twijfelachtigen leeftijd. Ze draagt een zwart kanten muts en japon- nen van neutrale kleuren, die niet oudmo- disch schijnen, omdat ik geloof dat ze nooit in de een of andere bekende mode zijn ge weest. Mevrouw Chardon-Pluche is' noch elegant, noch gedistingeerd. Toch krijgt men den indruk dat ze een „fatsoenlijke vrouw" is. Hoewel ze haar meubels te Sain- ite-Placide-en-Bray liet, heeft ze haar ge- woonten naar Parijs meegenomen. Trots den „modcrn style" blijven de huishoudelij- ke bezigheden in haar huis verricbtingen, die plaats hebben met de plechtigheid, ver- bonden aan den een of anderen eeuwenou- den eeredienst. Hoewel ze drie dienstboden heeft, gebeurt er niets zonder dat ze er bij is zelfs de wasch, waardoor tweemaal 's maands is het heele huis alles in rep en roer is. „Mevrouw Chardon-Pluche is in haar ma- nieren vriendelijk en plechtstatig echter niet zonder neerbuigende minzaamheid tegenover iedereen, zelfs mij. Maar dat is zeker in haar oogen ben ik slechfs een luxe- artikel, dat even als haar meubels, die door haar gekocht en betaald zijn, haar om de zelfde reden de diensten, die ze er van ver- wacht, moet bewijzen. Onlangs zei ze iets onnoozels, dat me toch zoo hard klonk: „Wat treft dat toch goed, zei ze erg vrien delijk, dat u ook in diepen rouw bent, juf frouw Boisjoli! Als u uitgaat met Marcelle en Edmee die nog vele maanden krip moetep- N.T. BOEK- EN HANDELS- DRUKKERIJ v/h. HERMS. COSTER EN Z00N, VOOR- DAM C 9, ALKMAAR ■83 VERKEERSONGEVALLEN. Een luxe-auto uit Krefeld, met een Duit- sche familie, een dame, twee heeren en een jongen, is Zondag n amid dag fe Venlo, vlak bij de Duitsche grens, tegen een boom gere- den. De vier inzittenden werden uit den wa- gen geslingerd, de dame en de jongen wer den vrij ernstig jjewond, de heeren kregen selchts onbeduidend letsel, dc auto werd ge heel vernield. Het ongeluk onfstond, doorda^ eenige fietsers, die in de richting van den auto reden, niet voldoende ruim baan maak- ten. Om de wielrijders te sparen, week de auto te veel uit en reed toen tegen een boom. BRAND. Op eenszolderkamer van het bovenhuis van pand 19 in de Eerste Pijnackerstraat te Rotterdam hc-woonri door T Vcrbcek, is gis termorgen vermoedelijk tengevolge van het omvallen van een brandend petroleumtoestel. een binnenbrand uitgebroken. De brand is achtereenvolgens onder de leiding van den spuitmeester A. Wagner, den brandmeester M. G. Buskop en hoofdman G. van Sillc- voldt Gzn. door gasten van spuit 18 met een op de waterleiding geplaatste slang gt- bluscht. Spuit 13 werd in reserve gehouden, terwijl spuit 14 en de stoombrandspuit no 3 eveneens uitrukten. De brand bepaalde zich tot de zolderkamer. VEREENIGING VOOR KADASTER EN LANDMEETKUNDE. In de Zaterdagmorgen onder leiding van den voorzitter der vereeniging, den heer C. A M. Oosterman, voortgezette algemeene ver gadering, was aan de orde: Bespreking van het voorstel-Van Riesen: mogelijkheid van een combinatie der functies van ingenieur- verificateur en hypotheekbewaarder, van re- geeringswege nog aangevuld met de functie van controleur der grondbelasting. (Het voorstel is door den minister van financier! aanvaard. Te Almelo wordt een eerste proef genc-men) De heer V?n Riesen lichtte het voorstel na der toe. Na een uitgebreide discussie sprak de vergadering zich uit voor de fusie, afge- zien van alle mogelijke details. DE NIEUWE SCHIPPERSWET. Zaterdag zijn op initiatief van de Centrale van Koopvaardij-Officieren, vertegenwoordi gers van de Vereeniging voor de Zeevaart, de Vereeniging voor het Zeevaartonderwijc en de Centrale bijeen gekomen ter bespreking van wat in verband met de onlangs ingedien de wijzigingswet in het belang zoowel van de scheepsofficieren, het onderwijs en de kcopvaardij in het algemeen diende te wor den gedaan. Overeenstemming werd bereikt over de te vclgen gerieerschappe 1 ijke gedragslijn en een commissie uii de drie vereenigingen is be- noemd, welke zeer spoedig een resume van de gewenschte maatregelen zal samenstellen, teneinde hiei-aan de grootst mogelijke bekend- heid te kunnen geven. Binnenkort zullen ook vergaderingen wor den peiegd, waann het Schipperswetvraag- stuk za! werden behandeld en waar aan het gebeurde sinds de aanneming der wet in 1920 publiciteit zal worden gegeven. STEUN AAN SLACHTOFFERS DER MOB I LIS ATI E. Men schrijft uit Opsterland aan de N. R Crt. Gedeputeerde Staten van Friesland hebber niet goedgekeurd het besluit van den raad dezer gemeente, om aan den Bond van Mobi lisatieslachtoffers een jaaflijksch subsidie te geven, berekend naar 1 cent per inwoner. Be- h: ivc de gemeente Opsterland hadden ook Franeker en Menaldumadeel een dergelijk be sluit genomen, dat nu ook zeer waarschijnlijk niet goedgekeurd zal worden. Echter is een soortgelijk tiesluit van de gemeente Leeuwar- derac.cel wel goedgekeurd. dragen, dan staat dat zooveel beter!" .Marcelle en Edmee! Toen ik haar zag en bedacht dat ik hen moest „chapperoneeren," had ik moeite mijn lachen in te houden Mevrouw Chardon-Pluche vond het zooals je weet, vervelend dht ik er „net zoo jong" uitzag als haar dochters... Net zoo jong! Maar Marecllc is vier en twintig en Edmee twee en twintig en je zoudt zc'met gemak acht en twintig of dertig gevenEn aan gezien haar japonnen uit Saim-Placide-en- Bray komen maar misschien ligt het aan haar figuren ben ik altijd bang, als we met z'n drieen uitgaan, dat men mij voor een slecht opgevoed jong meisje zal houden, dat twee gouvernantes te gelijk noodig heeft. „Edmee is de ^choonheid van de familie, moet je weten! Ze heeft een matte gelaats kleur, zwart haar en blauwe oogen; als ze zich beter en eenvoudiger kleedde zou ze er we! aardig uitzien, maar 't is een mal kind, gemaalrt, zoowel in haar kleeding en manier van doen, als in haar woordenkeu? .Marcelle, die uiterlijk veel minder goed is bedeeld, lijkt mo een tamelijk goed meisje. Ze is in haar omgang met mij vriendelijker en hartelijker dan Edmee. De zusters hebben altijd ruzie; men zou zeggen, dat ze niet van elkaar houden. Marcelle is jaloersch op Edmee, omdat deze door mevrouw Chardon-Pluche in het oog vail end wordt voorgetrokken en Edmee, die egoist en despo- tisch aangelegd is en het heel gewoon vindt dat ze wordt voorgetrokken, maakt daar misbruik van en tracht haar oudere zuster, fe tyranniseere*. I'M-MIMMUI"— I HI I voor spoeoigeafleve- i

Alkmaarsche Courant | 1925 | | pagina 5