mmms wethoubemk1 Zeetijdingen en dlrong erop aan dat Je vereenigingen de A. N. V. V. meer zullen "in lichten en zich niet beperken tot een minimum contributie, zooals op het oogenbli.k Hij wees verder op het nut van propagan da-brochures en betreurdfe de opheffing van reisbureaux door de Nederlandsche Spoorwe. gen. Het nut van films om contact met het buitenland te onderhouden, werd door spr in het licht gesteld. De relaties van de A. N. V. V. in het but tenland breiden zich steeds uit. Naast het economised belang van het vreemdelingenver- keer staat het ethisch belang. Daardoor draagt ons land bij tot toenadering tusschen de volkeren. De heer Klomp (Bergen) bepleitte een be zoek te brengen aan de Nederlandsche hotel houders om hen te bewegen tot het geven van bijdragen. De heer Van der' Ven, Oosterbeek, zeide dat hij bij het maken van zijn film juist Mar- ken en Volendam nog niet opnam Spr. bevhl aan geen korte films te maken, maar films die het buitenlandsche publiek den geheelen avond bezig houden. Aan de orde waren verder de maatregelen ter bevordering van het bezoek aan ons land gedurende de Olympische spelen. De A. N. V. V. zal, naar de heer Van Deventer mede- deelde, een brochure verspreiden over de heele wereld om de aandacht op ons land te vesti- gen. Ook dient een organisatie te worden ge- sticht om excursies te organiseeren onder des- kundige voorlichting. Baron Kraeyenhoff, zeide dat vooral de buitenlandsche pers het volgend jaar zal wor den rondgeleid door ons land. Mr. dr. H. W. Jordens (Deventer) ried aan dat de Nederlandsche Spoorwegen aan de grensplaatsen rondreisbiljetten beschik- baar zouden stellen ook door de provincie. Ook baron Kraayenhoff antwoordde dat' volgens de meening der reisbureaux er ge- noeg reizigers naar ons land zullen komen als de hotels willen medewerken. Over die mede- werking nu valt nog te klagen. De Nederlandsche Spoorwegen, zei spr., zullen gaarne het mogelijke doen. De heer De Monchy (Arnhem) vroeg het aangeven van een middel om de prijzen der hotels bekend te maken, met bedreiging dat zij zullen worden gestraft, als zij die prijzen overschrijden. De heer Baptist, vertegen- woordiger van de Holland Express, vroeg aan de excursie der buitenlandsche journa list-en door ons land toe te voegen vertegen woordigers der buitenlandsche reisbureaux. Spr. ried aan om in overleg met het be- stuur der A.N.V.V. leiders voor deze excur sie te zoeken en een weerstandskas voor dit doel te vormen; waarvcor spr. namens de .'Holland Express'' f 500 toezegde. De vertegenwoordiger van „Het Kogge- schip" vroeg vooral de Nederlandsche in- dustrie bij deze excursie te betrekken. De vertegenwoordiger van de Nederlandsche hotel- en restauratieindustrie z-egde toe, dat de hotelhouders in het algemeen zullen trachten de naam van Nederland hoog te houden door geen buitensporig hooge prij zen te vragen. Een afgevaardigde van Bus- sum vroeg plaatselijke prijsregeling voor de hotels. Nog v-ele afgevaardigden gaven middelen aan om den vreemdelingen een goeden in- druk van ons land te geven. Baron Krayen- hoff stelde voor om in Augustus a.s. een bij- eenkomst te houden van vertegenwoordigers der hotelhouders en van de reisbureaux om hotelprijzen etc. vast te stellen, waarmede dan zal worden gepropageerd in het buiten land. De voorzitter zeide, dat de A.N V.V. de betrokken zaak zoo spoedig mogelijk ook met de plaatselijke vereenigingen zou be- spreken in bet belang van den Nederland- schen naam in het buitenland. Voor het huisvestingscomite van het Ne derlandsch Olympisch comite sprak de secre- taris van dit lichaam, de heer Schlusen. Voor het onderdak brengen der bezoekers deed spr. een beroep op de V.V.V.'s. Nederland staat in het buitenland bekend als een duur land. Spr. ried aan het mogelijke te doen om dit inderdaad te logenstraffen. Aan de orde was dan de bespreking van het orgaan der v-ereenlging „T-ourism-e", dat, zooals de voorzitter zeide, ter ziele gaat door weinige belangstelling der plaatselijke ver eenigingen, van welke het af zal hangen of er weer een orgaan zal komen. De heer Klomp (Bergen) zeide, dat „Tourisme" niet is het orgaan van de A.N.V.V. maar van een parti cular, die plaats in zijn tijdschrift afstond aan de A.N V.V. Als het orgaan niet in han- den van de vereeniging zelf is, zal het nooit goed-gaan. De heer Wegener (Apeldoom) verklaarde, dat „Tourisme" nimmer populair kon wor den en wilde een plan voor 'n dergelijk or gaan overleggen. De voorzitter verklaarde, dat dergelijke plannen bij het bestuur wel- kom zouden zijn. Bij het punt mededeelingen van afgevaar digden zeide de heer P. J. d'Artillact Brill (Den Haag) dat de A.N.V.V. meer en beter reclame kon maken voor haar werk door een universeel symbool met een kernspreuk. An- dere afgevaardigden vestigden de aandacht op komende attracties in hun rayon. De afgevaardigde van Holder achtte de radio een uitnemend propagandamiddel. Ook voor de kleine V.V.V.'s dient propaganda te worden gemaakt. Plaatsen als Callantsoog en Texel schijnen in de propaganda der A.N V.V. niet te bestaan en die hebben de propaganda het meest noodig. Dan was de rondvraag aan de orde. De voorzitter deelde mede, dat de volgende jaarvergadering te Leeuwarden zal plaats hebben. De Vereeniging „Doesburg's Be lang" vroeg bevordering door de spoor wegen van instelling van goedkoope rond reisbiljetten, tijdelijke vijfdaagsche en 14- daagsche abonnementen. Na sluiting van bet congres volgde een lunch in den Schouwburg. Te drie uur vertrokken de congressisten per tram naar Gorssel. Te middags half vier sprak dr. Van der Hoeven, voorzitter der V.V.V. de gasten toe aan het tramstation aldaar. De muziekver- eeniging „Kunstmin" verleende bij de ont- vangst haar medewerking. Ten slotte wer- den in den tuin van „De Roskam" thee en ververschingen aangeboden. Te vijf uur zou men verder per tram naar Deventer vertrek- ken om daar deel te nemen aan het officieele diner een een baL COLLEGE. Een Woensdagavond gehouden vergadding van de afdeeling Arnhem van de S. D. A. P heeft zich vereenigd met het advies van be stuui en laadsfractie, om bij de a.s. wethou- dersverkiezingen te trachten een democratisch college te verkrijgen. Besloten werd om zich te wenden tot de R. K. raadsfractie met ver- zoek om besprekingen te voeren over het tot stand brengen van een compromis in dien geest. Mocht het niet mogelijk blijken, dat een democratisch college wordt gevormd, dan zal de S. D. A. P. haar thans zitting hebben- den wethouder uit het college terugnemen. De oplossing, welke de S.D.A.P. wenscht, beteekent de benoeming van twee roomsche en twee soc,-democratische wethouders. GOEDKOOPE TREINEN. Zondag a.s. zullen drie goedkoope treinen rijden, te weten: een van de stations der lijn Amsterdam—Hilversum naar Oosterbeek. Arnhem en Nijmegen; een van de stations der lijn Rotterdam Maas—Utrecht naar de- zelfde.steden aan Rijn en Waal, en een van Leeuwarden en Groningen en omliggende plaatsen naar Deventer, Apeldoom, Zutphen, Arnhem en Nijmegen. CHRISTELIJKE VEREENIGING TEGEN VALLENDE Z1EKTE. Aan het 45ste jaarverslag van de „Chr. Vereeniging voor de verpleging van lijders aan vallende ziekte te Haarlem" is het vol gende ontieend In 1926 zijn in „Meer en Bosch" 240 pa- tienten verpleegd en in „Bethesda-Serepta" 241. De behandeling der epilepsie heeft een niet onbelangrijken stap voorwaarts gedaan door het mecSter worden van den status epi- epilepticus. De gemaakte ervaringen hebben de meening bevestigd, dat men den status epilepticu§, een levensgevaarlijken toestand, in de inrichting der Vereeniging in zijn macht heeft. Wat een kraehtige bestrijding der aanvallen vermag kan blijken uit het feit dat in vergelijking met 1922 het aantai volledige toevallen bijna tot een vierde is te- ruggebracht. Lit het verslag van den penningmeestcr bleek, dat de rekening over 1926 een batig saldo van 3477 aanwees. TEGEN EEN BOOM GEREDEN. Wcensdagnacht is de heer Giljam, direc- teur der N. Z.-Holl. Verzekering-Mij. te Den Haag; op den Haagweg te Leiden met zijn motor tegen een boom gereden. Hij kreeg een schedelbreuk en werd in zeer ernstigen toe- stand opgenomen. Een heer, die in den zij- spanwagen zat, kreeg lichte vcrwonding:n. PRINSES JULIANA TE KATWIJK. Naar het Hbld. verneenit, zullen in de vil la's „Hoogcate" en „Waerle" te Katwijk aan Zee, welke begin Jul! door prinses Juliana met het oog op haar studie aan de Leidsche universiteit zullen worden betrokken, ook eenige meisjes-studenten, vriendinnen van de prinses, haar intrek nemen. Men is thans druk doende deze villa's voor de bewoning door de prinses in crde te brengen. HOE DE KONINKLIJKE RADIO-REDE IN CURASAO GEHOORD WERD. De Curagaosche medewerker van „De Re- sidentiebode" meldt, dat de ontvangst al daar van de radio-rede der koningiri een „to- tale mislukking" was. Aan belangstelling ontbrak *t niet, maar verder ontbrak ook al- les. De menigte stond opgepakt voor een klein gebouwtje, waarin twee open deuren; de loudspeaker juist van't publiek afgekeerd; moest zoo de rede ten gehoore gebracht wor den? We zouden maar afwachten, staande tusschen stapels afgekeurde buizen, telefoon- paleh en bakens, bergen oudroest. Dat was de plaats waar het Curagaosche gouverne- ment aan de uitgenoodigden de rede van die koningin zou laten hooren. Het werd 6,03, 5,10; we hoorden 't gehuil wat bij de radio het zoeken van stations vergezelt! het werd stil; er werd gesproken; maar wie het hoor den? De ambtenaren die het toestel bedien- den, de waarnemende gouverneur, en een re- daeteur van een der bladen. En onder het spreken reeds gingen de be- langstellenden teleurgesteld heen. De heele vertooning was meer dan schande. HET VERGIFTIGINGSGEVAL TE 's-GRAVENHAGE. De officier van justitie bij de rechtbank te 's-Gravenhage hcelt aan de beidc verdachten in het Vergiitigingsgeval te 's-Gravenhage, dirigeerend ofticier van gezondheid 3de klas- se J. C. G. en mevr. de wed. Q., doen betee- kenen de kennisgeving, dat hij hen niet ver der zal vervolgen, ecrstgenoemde op grond van onbevoegdheid van de rechtbank om van het feit kenms te nemen, laatstgenoemde op grond van onvoldoende aanwijzing van schuld. Majoor G. is thans ter verdere vervolging ter beschikking gesteld van Aden advocaat- fiskaal voor de zee- en landmacht, zoodat thans definitief vaststaat, dat de zaak door het Hoog Militair Gerechtshof zal worden behandeld, NASLEEP VAN DE CULEMBORGSCHE MOORDZAAK. Voor de_ rechtbank te Tiel stond? beklaagd voig van ffe wfiziging aer wet op de invorde- ring van de opheffing van de colleges van zetters langzamerhand wat gemoderniseerd, maar niettemin is zij, zoodra er verschil van meening bestaat tusschen den belastingschul- dige en de administratie, nog hopeloos ouder- wetsch. Met het gevolg dat de behandeling der bezwaarsehriften op een omslachtige, stroeve wijze plaats vindt, met het gevolg van smaad, terecht de 51-jarige Krijntje van Soelen te Culemborg. J oen ieder van den moord sprak, heeft zij aan Domus Theo- dorus Ooms verklaard, en hem verzocht het verder te vertellen, dat zekere J. D. Vermeu- len op een met bloed bevlekte fiets thuisgeko- men was; dat hij in samenwerking met Pik- kie van Vuren, de scheldnaam van een ver- dachte in de Culemborgsche moordzaak, den moord op de Van Wiggens zou hebben ge- pleegd en dat de agent van politie J. v. d, Velden hierbij op den uitkijk had gestaan. Natuurlijk bleek ter terechtzitting van de ge- grondheid dezer beschbuldigingen niets. De eisch is 40 boete of 40 dagen hechtenis. DE ZEGELDIEFSTAL TE HAARLEM. De Haarlemsche recherche heeft, als ver- dacht van medeplichtigheid inzakc de heling van de post- en plakzegels, gearresteerd P. T., echtgenoote van den verdac'ite J. G., en A. B., echtgenoote van den verdachte P. v. N., wonende te 's-Gravenhage. De recherche heeft de daders nog niet in handen. Uit de gegevens blijkt, dat het hier gaat om een gezamenlijke waarde van post en plakzegels van meer dan 10.000. GRONDBELAST1NG EN GEDEPUTEERDEN. Men schrijft aan het Hbld.: De wet op de grondbelasting wordt, als ge- eveneens, dat aan de belastingschuldigen soms zoo hooge bedragen aan onkosten in rekening worden gebracht, dat ze zich op een anderen keer tien maal bedenken eer ze 't wagen om met de administratie der belastin- gen opnieuw den degen te gaan kruisen. Om te beginnen met de behandeling der bezwaarsehriften in't algemeen, bij de ande- re dii-ecte belastingen beslist de bij de zaak be trokken hoofd-ambtenaar in eerste instantie, waarna de belanghebbende, indien hij meent, dat hem geen recnt of niet ten voile recht ge daan is het hooger op kan zoeken bij den Raad van Beroep, die, zoo noodig, hem in tegemvoordigheid van den betrokken ambte- naar hoort, waarna er een beslissing wordt genomen. Bij dit systeem kunnen dus administratieve abuizen en vergissingen zonder eenige romp slomp door den bij de zaak betrokken hoofd ambtenaren worden hersteld, terwijl belang rijke kwesties, de uitvoering of de toepassing der wet rakende, door een commissie, die ter zake kundig is, worden overwogen en opge- lost, waarbij zoowel aan den belastingschu! dlge als aan den vertegenwoordiger der ad ministratie gelegenheid geboden wordt om op het geval het noodige licht te doen vallen. En nu de grondbelasting. Elke futiliteit, van hoe weinig beteekenis ook, behoort t; worden aangebradht bij de Gedeputeerde Sta- ten der provincie waarin het eigendom in kwestie ligt en gemeld lichaam moet ze, via den directeur der belastingen nog wel, voor advies in handen stellen van den rechtstreeks bij de zaak betrokken ambtenaar der grondbe- asting, die, weer door tusschenkomst van den directeur, mededeelt hoe er gehandeld be- loort te worden, waarna Oedeputeerden op let geval een beslissing nemen. Over enkeie centen aan belasting en over kwesties, die eigenlijk dien naam niet verdienen, doch en- kel voortspruiten uit administratieve abuizen, moeten dus eenige ambtenaren een boeking' bijhouden en vellen papier vol schrijven, ter wijl de zaak precies even goed en even zuiver werd opgelost, wanneer de terzake bestaande voorschriften door een geringe wetswijziging maar even op de hoogte van den tegenwoor- digen tijd werden gebracht. Heeft de behandeling der bezwaarsehriften, den dienst der grondbelasting rakende, in algemeen op noodeloos omslachtige wijze plaats gehad, daarvan revisie te vragen, zij met de vertegenwoordigers der administra tie van meening versdhillen, van de belasting schuldigen gevraagd kunnen worden, zijn zoo groot, dat ze in vele gevallen de betrokkenen ervan terug houden om reCht te zoeken. Im- mers, de wet op de grondbelasting kent de contribuabelen wel het recht toe om, nadat een schatting hunner eigendommen heeft plaats gehad, daarban revisie te vragen, doch op kosten van ongelijk! Heeft dus een kleine rentenier of middenstander, die ieder dubbeltje behoort om te keeren eer hij't uit- geeft, een huisje laten bouwen, waarvan de huurwaarde werd gesteld op, zeg /200, dan mag hij wel tegen die schatting in beroep komen, doch wordt ze gehandhaafd door de aeskundigen, aangewezen door Gedeputeerde Staten, dan komen de kosten voor zijn reke ning. De kosten, die niet zelden zoo'n 25 a 30 beloopen en dus in verhouding tot zijn draagkracht zoo veel gewicht in de schaa' leggen, dat hij zich door de mogelijkheid daarmede bezwaard te worden laat intimidee- ren en mokkend berust in een sdhatting, waarmee hij zeker geen genoegen zou hebben genomen indien hij, zonder gevaar voor een financieel offer, herziening had kunnen vra gen. Ook op dit punt eiseht de wet op de grond belasting dringend herziening dat een be- lastingsdruldige wiens eenige zonde is, dat hij met de belastingadministratie van mee ning verschilt, het gevaar bo-ven 't hoofd hangt om deswege op kosten te worden ge- jaagd, is toch heusch uit den tijd. ZENDINGSFEEST TE VELSEN. De classis Amsterdam der Chr. Geref. Kerk heeft Woensdag een zendingsfeest ge- organiseerd in het park Velserbeek te Velsen. De openigsrede werd gehouden door ds! J. B. G. Crces, van Bussum, waarna als sprc- kers optraden ds. T. A. Bakker van IJmuiden. over „De apostel der Bataks", de heer L. Hol- trigter van Nieuwendam over „Wortel en tag"; ds. A. v. d. Molen van Disse over „Een stem als van vele wateren"ds. W. Bij- leveld van Haarlem over „Filistijn, Tyrier en Mooren", en ds. J. Drenter van Broek op Langendijk over „Een onstoken geest". Ten slotte sprak de heer A. Bikker, die als eerste zendeling der Chr. Geref. Kerk bin- nenkort naar Z.-O. Celebes zal uitgaan. Deze had tot onderwerp: „Hoe een zendeling preekt' Vervolgens sprak ds. A. M. Berbhoff van Amsterdam: over ,,Beginnende van Jeruza- lem", waarna ds. Croes de slotrede hield, waarbij hij zendeling Bikker en zijn gade toesprak. De talrijke aanwezigen zongen hen de zegenbede uit Psalm 134:3 toe. PROMOTIE DR. J. VAN DEN TEMPEL. Aan de HandelshoogesChool te R'dam is gis- teren met lof gepromoveerd tot doctor in de hand-elswetenschap het sociaal-democratische lid van de Tweede Kamer, de heer J. v. d. Tempel, op een proefschrift: Macht en eco- nomische wet, een onderzoek naar de betee kenis van economische macht door de inko- mensvormi-ng, in bet bijzonder ten aanzien van het arbeidsloon. Nadat de rector magnificus in de senaats- k-amer den jongen doctor medegedeeld had, had hij het predicaat met lof had gekregen, heeft de promotor, prof. mr. F. de Vries in een van veel waardeering getuigend speechj-e zijn gelukwenschen aangeboden. Hij zei le deze promotie om twee redenen van bijzon- dere beteekenis te achten, en wel om den persoon van den promovendus en om diens proefschrift. Hij ging den levensloop van dr. van den Tempel na, die al heel jong in het schildensvak zijn brood moest verdienen. maar elke gelegenheid om te studeeren heeft aangegrepen Door de wet van de natuur- lijke selectie is de heer van den Tempel altijd op de eerste rangen gekomen. Hij heeft in de vakbeweging belangrijke post-en vervuld, Is raadslld, lid van Provinciale Staten, Ka merlid geworden en overal heeft men hem om zijn persoon sympathie betoond, hooggt- schat om zijn karakter, en gewaardeerd om zijn g-edegen kennis. Prof, de Vries memoreerde dan, dat de heer van den Tempel eerst de middelbare acte staathuishouefkunde en staatsinrichting heeft behaald, daarna zich opmaakte om Latijn te gaan studeeren ten einde g-erech- tigd te zijn het hooger onderwijs te gaan volgen, maar dank zij een mime en verstan- dd'ge wetsbepaling dat niet noodig heeft ge had. Prof, de Vries prees den heer van den Tem pel dan, dat hij voor zijn proefschrift zulk een diepgaande studie van de theoretische economie heeft gemaakt. Spreker hoopte, dat het een verder-e ver- spreiding zal vinden en niet tot den kleineren kring beperkt zal blijven, diert het vindt door- dat het in het Nederlandsch is geschreven. In het belang van dr. van den Tempel zelf en in het belang van de wetenschap hoopte professor de Vries, dat de heer van d-en Tem pel nog v-eel gelegenheid zal weten te vinden tot het v-erricht-en van zuiver wetenscbappe- lijk werk. MISHANDELING. Gister kregen twee woonwagenbewoners tijdens de paardenmarkt te Meppel hooggaan- de ruzie; de een ging den ander met een mes te lijf, bracht dezen een ernstige snijwonde in den hats en een steek in de borst toe. De ge troffene is niet buiten levensgevaar. In zijn drift verwondde de aanvaller ook nog zijn vrouw en zcon, die bloedende wonden aan de armen opliepen. De dader verklaarde later zich niets van de vechtpartij t-e herinneren, hoewCl gezien is, dat hij bij zijn poging tot ontkomiirg eer. mes in de gracht wierp. Hij wordt vandaag voor den officier van justitie te Assen geleid SMOKKELAAR VAN GEDISTILLEERD VE'ROORDEELD. De Haagsohe rechtbank heeft veroordeeld J. K., koopman in Den Haag, wegens fraudu- leus invoeren van gedistilleerd1 uit Belgie in ons land en het ongedekt vervoeren van dat gedistilleerd in Den Haag, tot een gevange- nisstraf van twee en van een maand, met verbeurdverklaring van de in beslag genomen koffers en bussen met spiritus. EEN HUURVERORDENING TE ZAANDAM? B.eW, van Zaandam hebben den raad me. degedeeld, dat zij de vaststelling van een huurverordening noodig achten, daar het aantai woningen met lagen huurprijs nog zoo gering is, dat onredelijke opdrijving van de huurprijzen dier woningen is te vreezen. De toepassing kan h.i. beperkt worden tot die woningen, waarvan de huurprijs krach- tens de Huurcommissiewet niet 5 per week te boven mag gaan. BRANDEN. De kapitale boerenbehuizing Kallenkotz. bewoond door Punter en behoorende aan den heer Sol te Wapserveen, is door den bliksem getroffen en afgebrand. Het vee was in de weide; het meubilair is gered. - Gisterochtend is te Nijmegen aan den Graafschen weg brand ontstaan in de vulca niseerinrichting van de firma H. en H., doordat bij het van de kachel nemen van een pot, waarin solution in kokend water was ver- warmd, de vlam erin sloeg, en de man, die let werk verrichtte, den pot liet vallen, toen hij den opspattenden inhoud op het gelaat en bovenlijf kreeg. Het vuur tastte ook den ver- deren inhoud van de werkplaats aan, doch de brandweer slaagde er spoedig in. den brand te blusschen, zoodat de ook in het gebouw gevestigde gloeilampenfabriek, zuivelinrich- ting en machinale houtbewerking behouden bleven. Te Mierlo is een boerderij, bewoond door vrouw J. Smits en gezin, geheel afgebrand. Te Bladel zijn Dinsdagnacht de stallen en schuren van de boerderij van F. van Soel Schaik met de zich daarin bevindende var- kens geheel afgebrand. Het woonhuis kon behouden blijven. Alles was verzekerd. Te Vries is door onbekende oorzaak de woning, bewoond door, den heer K. Reinhar- dus, afgebrand. Niets werd gered1. VERBREEDING VAN HET NOORDZEE- KANAAL. Het gemeentebestuur van Velsen was reeds sedert geruimen tijd in onderhandeling met het Rijk over den verkoop van een terrein aan de Zuidzijde van het Noordzeekanaal, behoo rende tot het grondgebied van Velserbeek Naar thans wordt gemeld, is overeenstem- ming bereikt. Het Rijk verklaart zich bereid een terrein, groot 5 H.A. aan te koopen, voor een bedrag van f 150.000, dat zal dienen tot verbreeding van het kanaal. Binnenkort zal den Raad een voorstel dienaangaande berei- cen. PLANNEN TOT OPRICHTING VAN EEN NATIONAL1STISCHE INDO- NESISCHE PARTIJ. Naar het Bat. Nieuwsblad verneemt, be staan er in de kringen van de Soerabajasche Studieclub plannen tot de oprichting van een Nationalistische Indonesische Partij, welke te gen non-cooperatie gekant is, maar met elke partij welke het belang van Indonesie op den voorgrond stelt, wil samenwerken. De Studieclub is pijnlijk verbaasd over de onthullingen van de vereeniging Perhimpoe- non Indonesia te Leiden. Zij is van meening, dat het onrechtvaardig is, deze een commu- nistische vereeniging te noemen. Weliswaar oestaat er contact met den heer Sneevliet, maar dit bestaat ook met de kamerleden Cramer en Joekes. Eerstdaags zullen besprekingen te Soera- gaja, Solo en Bandoeng worden gehouden en daarna in Sumatra. Men hoopt, dat dr. Soe- tomo een leidende functie in deze partij zal bekleeden. Het blad vraagt verder, of de op richting van deze partij misschien niet is uitgegaan van de vereeniging Perhimpoenan Indonesia in Nederland. ufi versterkte spr. Juist in zijn meening, dat het verbod gemotiveerd was. Ook was dit verbod een goede wenk om een zekere richting er op te wijzen, dat paal en perk kan worden gesteld aan een stdeel- matigen invoer van propaganda-films. Als een Nederlandsch gezelschap, dat goed be kend staat, een stuk meent te mogen spelen, dat tegen spr.'s overtuiging ingaat, zou hij zich nog wel tweemaal bedenken het stuk te verbieden. Het werk van Gorki, betoogde de voorzit ter, is in deze film tendentieus behandeld en veranderd. Men heeft zich veroorloofd het werk van een groot schrijver zoo te verande- ren, dat Gorki's bedoeling niet zuiver wordt weergegeven. UIT DEN TREIN GEVALLEN. De toestand van mej. C., wonende te Rob terdam, die Maandagavond evon buiten Delft uit den trein is gevallen, en eerst des nachts, zwaar gewond, door den nachtwaker werd gevonden, is vcoruitgaande. Levensgevaar is met meer aanwezig. Tijdens het verhoor, dat de politie haar eerst gister heeft kunnen afnemen, heeft mei. U. meegedeeld, dat zij uit het portierraampie leunde, om te zien, waar zij zich bevond. De deur was toen waarschijnijk niet gesloten, waardoor zij er uit is gevallen. Geruimen tijd heeft zij, tusschen de spoorlijnen liggend, ocn huip geroepen, doch tengevolge van de pijn en het bloedverlies heeft zij naderhand het bewustzijn verloren. DE DIAMANTDIEFSTAL TE AMSTERDAM. In verband met den diefstal van een parti) diamant ter waarde van 6000 uit een ka- mertfe in de Beurs voor den Diamanthandel heeft de politie een 40-jarigen vreemdeling aangehouden, afkomstig uit Urugya. De man ontkent zich de diamanten'te heb- oen toegeeigend en zei op den middag van den diefstal niet in het beursgebouw te zijn geweest Getuigen verklaren echter hem, om- sheeks het tijdstip waar op de partij is ver- dwenen, wel in de buurt van't wachtkamer- tje te nebben gezien, De aangehoudene za! ter beschikking van de justitie worden gesteld. De partij diamant is met teruggevonden. OVERREDEN. In den nacht van Woensdag op Donderdtfg kwam een chauffeur van de Gooi-Express op het pohtiebureau te Na trden vertellen, dat een lijk op den rijksstraatweg lag. Inderdaad werd een verminkt lijk van een man aange- troffen. Vemoedelijk is de man, de boeren- knecht J. Gordel te Muiden, per rijwiel ko mend van Hilversum, bij het uitwijken voor een auto onder de Gooische stoomtram «ie- raakt, die om half twaalf te Naarden aan- komt. De machinist heeft echter van een aan- njding niets bemerkt. ONVOLDOENDE GAVEN VOOR DE STORMRAMP. Op initiatief van het Comite tot Ieiding van de Steunactie werd Woensdag te Neede een vergadering belegd van slachtoffers van de stormram-p. Het doel van deze vergade ring was, voor de getroffenen uiteen te zet- ten de werkwijze van de vercvmilllende comi te s. Van verschillende kanten werden vragen gesteld,.die door mr. Graaf van Limburg Stirum en ir. Kuysten beantwoord werden Met nadruk werd gezegd, dat, indien de giften niet beter gingen vloeien, de toekomst somber was. Ten slotte werd door het Comite tot leiding van de Steunactie medegedeeld, hetgeen het verricht had, ten einde het Neder landsche volk naar waarheid omtrent de ramp in te lichten en op deze wijze mede te werken tot ruimer vloeien van de giften. Het beste bewijs, hoezeer gelden voor de ramp noodig zijn, is wel, dat door de bewoners van de getroffen streek op voortreffelijke wijze ge- geven wordt. te UTRECHT EN DE FILM „MOEDER". In de gistermiddag gehouden zitting van den Utrechtschen gemeenteraad heeft het soc.-dem. raadslid Lambeek een interpellatie gehouden naar aanleiding van het opvoe- ringsverbod voor de film „Moeder". De voorzitter verklaarde, dat de hooldcom- missaris van politie bezwaar had tegen de opvoering. Van communistische zijde werd overal ernstig geprotesteerd tegen het verbod STOOMVAARTLIJNEN. STOOMV. MIJ. NEDERLAND. P. C. Hooft uitr. 23 Juni v. Southampton. Rembrandt thuisr. 23 Juni v. Port Said.. Riouw uitr. 22 Juni v Suez. Si-maloer uitr. 23 Juni te Port Said. Singkep uitr. 22 Juni v. Djeddah. KON. NED. STB. MIJ. Brielle 23 Juni v. Chili l.v. Antw. te Rott Clio 22 Juni v. Konstantinopel te Bourgas. Hebe 22 Juni v. Carthagena n. Malaga. Medea 23 Juni v. San Pedro de Marocis Rott. Nereus 22 Juni v. Hamburg n. Amst. Orestes 22 Juni v. Algiers n. Calamata. Pollux 23 Juni v. Amst. te Rott. Proteus 22 Juni v. Bilbao n. Santander. Tellus 2.2 Juni v. Genua n. Livorno. Bennekom 24 Juli v. Antw. te Amst. Breda uitr. 21 Juni te Colon. Nickerie thuisr. 23 Juni v. Madera. Notos 24 Juni v. Amst. n. Rott. KON. PAKETV. JV1IJ. Houtman 22 Juni v. Sydney n Singapore. Sibolga 23 Juni v. Tawao n. Menado. HOLLAND AFRIKA LIJN. Grijpskerk 23 Juni v. Kilindini n. Port Sol* dan. Heemskerk uitr. 23 Juni te Beira. Callesto thuisr. 22 Juni v. Antw. n. Hamb. Gilkerk 23 Juni v. Amst. te Rott. Meliskerk thuisr. 22 Juni v. Genua te Mar seille. Nias 23 Juni v. Hamburg te Amsterdam. Nijkerk uitr. 22 Juni v. Suez n. Port Soudafl. HOLLAND AMERIKA LIJN. Beemsterdijk 23 Juni v. Rott. n. Hamburg. Kinderdijk 22 Jun-i v. Hamburg te Rott Lodhmonar 23 Juni v. Vancouver l.v. Lon- den te Rotterdam. Rijndam 22 Juni v. Rott. te New York. Binnendijk 23 Juni v. Rott. te Norfolk HOLLAND OOST AZIE LIJN. Oostkerk uitr. 22 Juni v. Genua. Zosma uitr. 23 Juni te Manilla. HOLLAND BRITSCH INDIE LIJN. IJselkerk uitr. 22 Juni te Colombo. Hoogkerk 22 luni v. Bombay n. Karachi. ROTTERD. LLOYD. Jacatra thuisr. 22 Juni v. Port Said. Medan, Bunbury n. Falmouth 22 Juni Port Said. Tosari uitr. 22 Juni v. Genua. KON. HOLL. LLOYD. Eemland 23 Juni v. B.-Ayres te Amst. HOLLAND WEST-AFRIKA LIjN. Reggestroom 22 Juni v. Duala n. Lagoa. Vlieland uitr. 22 Juni te Teneriffe, lTHio-pn

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 6