BuitsnlanciscSi gsmengd nieuws. Stadsnleuws Zeelijdingen TijdschpSfievt Eimineniavfsi WINKELSLUITING. Door het Bureau der K. v. K. en F. voor Holland's Noorderkwartier is het volgende adres aan den minister van arbeid gezonden: De Kamer van Koophandel en rabrieken voor Holland's Noorderkwartier heeft dc eer Uwe Excellence te berichten, dat zij de voor- ontwerpen van Wet, regelende de winkelslui- ting en een werktijdenbesluis voor winkels breedvoerig heeft besproken, daar deze van vitale beteekenis worden geacht voor den win- kelstand, die in haar district zulk een belang- rijke plaats inneemt. Zij heeft gemeend zich na de vele, van an- dere zijde uitgebrachte adviezen, en de be- sprekingen, die daarover in het laatste Mid- denstandscongres te 'sGravenhage zijn ge houden, ervan te kunnen onthouden de alge- meene bezwaren te herhalen, doch zou toch gaarne haar siandpunt ten aanzien van de onderwerpelijke vraagstukken in beknopten vorm onder de welwillende aandacht van Uwe Excellentie brengen. De Kamer is tot de volgende slotsom ge- kornen lo. de huidige ongunstige conjuncturen, waarin wel behoefte bestaat aan middelen ter verbetering van de koopkracht, doch niet tot beperking van de bedrijfsvrijheid van den winkelier, rechtvaardigen alleszins opschor- ting van de behandeiing dezer voorontwerpen. 2o. een beperkte arbeidsduur van ten hoogste 9 uren per dag voor winkelbedienden zal voor vele winkeliers aanleiding kunnen zijn een deel van hun personeel des ochtends later te laten komen dan op het normale aan- vangsuur van den arbeidsdag, teneinde tot het sluitingsuur, waarop het gewoonlijk drukker is, de beschikking over voldoend per soneel te hebben. Door ait later laten komen zullen deze winkeliers als 't ware genood- zaakt zijn langslapers van hun personeel te maken tot schade van het middenstandsgezin en zonder sociale voordeelen van het perso neel; 3o. een werkweek van 55 uren wordt drin- gend ncodzakelijk geacht, daar een 50-urige werkweek niet aansluit bij het Wetsontwerp op de winkelsluiting, welke aansluiting toch ongetwijfeld bc*ioeld is met de gelijktijdige in- diening der beide wetsontwerpen. Niet aan sluiting zal het gevolg hebben, dat de sociale voordeelen van net personeel gaan ten koste van het gezinsleven van den middenstander; 4o. voor gevallen, waarin overwerk onver- mijdelijk is, hetgeen in de distributie van wa- ren, in tegenstelling met de productie, zeer plotseling kan ontstaan (o. a. wanneer ma- chine-onderdeelen of de takelage van schepen in het ongereede zijn geraakt en onmiddellijk door ander materiaal vervangen moet wor den), worde aan een bepaalde autoriteit (b.v. de Kamers van Koophandel) de bevoegdheid verleend onmiddellijk verlenging van werktijd te kunnen toestaan 5o. voor gevallen, waarin de noodzakelijk- heid van overwerk van te voren vaststaat (o.a. bij het inventariseeren, waarmcde ver- schillende zaken circa een maand bezig zijn) worde in ruime mate door's Rijks ambtena- ren overwerk-vergunningen verleend; 60. aan hen, die uit godsdienstige overwe- gingen elken Zaterdag (en dikwijls 00k een deel .van den Vrijdag) sluiten, worde toege- staan hun winkels des Zondags van 10—3 uur geopend te houden inplaats van tot 12 uur des ochtends; 7o. het aantai dagen, waarin het Gemeen- tebestuur ontheffing kan verleenen worde minstens tot 24 dagen uitgebreid; 80. een practische regeling worde getrof- fen, teneinde te voorkomen, dat speciale plaat- selijke belangen worden geschaad. In de provincieplaatsen zal men b.v. als regel op marktdagen bijna nooit op het normale slui tingsuur gereed kunnen zijn. Een bindend sluitingsuur zou op dagen, waarop men iets kan verdienen, tot groote schade kunnen lei- den; 9o. voor den handel in genotmiddelen (fruit, visch, sigaren, etc.) worde het slui tingsuur gelijk gesteld met cafe's en restau rants, daar de distribueerende functic van deze jjroep winkeliers een geheel andere is dan die b.v. van ijzerwaren, kleeding etc. De restaurateur, die in daarvoor min of meer luxueus ingerichte localiteiten het verhemelte aangenaam prikkelende spijzen of dranken verkoopt is naar't oordeel onzer Kamer niet te onderscheiden van bovengenoemde groep winkeliers, die dat met de restaurateurs ge- neen hebben, dat zij voorzien in artikelen waarnaar het verlangen meestal plotseling optreedt, artikelen, die niet den volgenden dag worden genuttigd, omdat 'savonds niet aan de vraag kon worden voldaan. Het zal Uwe Excellentie ongetwijfeld bekend zijn, dat in die plaatsen, waar 8-uur-sluiting bij ge- meente-verordening is vastgesteld, steeds deze groepen blijven ageeren. Hier is dan 00k be- slist sprake van winstderving en daar juist in deze vakken in den regel weinig personeel werkzaam is, zal naar het oordeel onzer Ka mer tegen haar voorstel bij Uwe Excellentie weinig bezwaar bestaan. Juist onder deze categorie distribuanten zijn velen, die van boot, spoor of inrichtingen van vermaak, ja zelfs van weersomstandig- heden, afhankelijk zijn en een 8-uur-sluiting zou voor deze groep naar het oordeel onzer Kamer hoogst onbillijk zijn; lOo. voor seizoenplaatsen en seizoenzaken worde een aparte regeling getroffen; llo. de Zondagssluiting worde niet toe- repast op de in sub 9 genoemde groep. Resumeerende acht de Kamer den tijd tnans niet rijp voor de indiening van de be- jreffende wetsontwerpen en zij zou het der- halve gaarne zien, dat daaraan vooralsnog geen gevolg werd gegeven, terwijl zij, indien e opschorting onoverkomelijke bezwaren met zich mede zou brengen, het ten zeerste zou mejuichen, indien rekening met bovenstaande punten zou kunnen worden gehouden. PROPAGANDA-AVOND CHR NAT. WERKMANSBOND. In den Sted. Muziektuin hield gisteravond aid. Alkmaar van den Chr. Nat. Werk- mansbond een grooten propaganda-avond, waaraan medegewerkt werd door de Chr. Muziekver. „So!i Deo Gloria" en de Chr. -angver. Immanuel, terwij! het programma *'s spreker vermeldde het Tweede Kamerlid oakker uit Menaldum. Nadat de eere-voorzitter der afd„ Ds A. fen aanwezigen een hartelijk wel- wm had toegeroepen, speciaal den spreker van dezen avond begroetend. en de biieen- komsf met gebecf had geopend, werd, bege- leid door Soli Deo Gloria, Psalm 68 10 door alien gezongen. Het muziekgezelschap bracht op zeer gewaardeerde wijze 'n twec- tal muzieknummers ten gehoore en het zang- koor Immanuel oogstte een dankbaar ap- plaus met een tweetal liederen „Ons lied van de Zee" van P. Hartog en „Wiegeliedje" van Be interna. Hierna kreeg omniddellijk de heer Bakker het wcord. Ieder mensch heeft op deze aarde een strijd te voeren,, aldus spr. Het Leven is een groote worsteling en dat is gced, want zonder strijd zou het leven koud en kleurloos zijn en uit de worsteling worden menschen van karakter geboren. Wij dienen ons echter af te vragen: tegen wien en waarom strijden wij? De Christelijke arbeider dient allereerst te strijden tegen zich zelf. Hij moet in't zweet zijns aanschijns zijn brood verdienen, terwijl anderen het geld op hun sloffen binnen krijgen. Dat wekt ge makkelijk ontevredenheid en van alio kanten wordt hem bovendien toegeroepen, dat 't niet noodig is onder dergelijke omstandig- heden te leven, dat zijn positie gemakkelijk kan verbeterd worden, wanneer hij zich maar aansluit bij hen, die den hemel op aarde verwachten, de socialisten. De Chr. arbeider moet echter leeien zich met blijdschap te schikken in de positie, waarin God hem geplaatst heeft. Ook zijn beroep is Goddelijk en 'kan worden uitge- oefend ter meerdere glorie Gods. Daartoe dient evenwel gestreden te worden en dat is een tweede strijd voor den arbeider. Daarnaast moeten de arbeiders beseffen, dat zij 'n sociale kracht zijn, die strijdt voor het Koninkrijtk Gods. Men komt zoo vlug in de roode lijn en die roode lijn is een hel- lend vlak, waarop de arbeider beter doet, zich maar niet te wagen. Van Christelijk Socialisme moeten velen niets hebben. De Christelijk Socialistische Werkrnansbond maakt geen scheiding tus schen het geestelijike en het maatschappelijke, dcch wil, dat zijn leden niet alleen Zondags, doch de gebeele week Christen zijn. Wij ar- beiden niet voor deze wereld, noch voor die van straks, doch voor't heil van onze ziel, waarbij God ons doel is. Zoo alleen valt op onze taak hier beneden een glans, maar ook voor dien glans arbeidien wij niet: Slechts voor de heerlijkheid van Jezus Christus. Dat is de kern van het Christelijk Socia lisme. De Christelijke arbeider wenscht van ■het dagelijksch leven een stuk practisch Christendom te maken en dat wordt hen •niet gemakkelijk gemaakt. Want juist in Christelijke kringen beseft men vaak te weinig, dat ook de arbeider rechten heeft. Die rechten dienen erkend. Doch niet door middel van den klassestrijd, maar door toe- nadering en overleg tusschen patroon en arbeider. God heeft de standen ingesteld en die Massen moeten tot elkaar komen, de pa troon moet beseffen,, dat het beiang van den arbeider ook het zijne is, en omgekeerd Volgens den grondslag van het Evangelie moeten de arbeiders trachten zoo noodig hun levensvoorwaarden te verbeteren. En er moet dus gestreden worden tegen de ongoddehjike socialistische sfcroomingen van dezen tijd, want de arbeider, die gelooft in het evangelie, stoat lijnrecht tegenover het beginsel van den klassestrijd. Zijn doel en streven moet zijn te toonen, dat de klasse-haat uit den booze is en reactionnair, terugvoert naar de middeleeuwen. Jezus trok zelf te velde tegen den klasse-haat en predikte verbroedering door de volkomen overgave van zichzelf aan de wereld. De standen bestaan en zij moeten elkaar zoeken, in elkaar ov erg aan. Scmmige werkgevers hebben betoogd, dat altijd de sterkere den zwakke onder- drukt heeft en dat dit dus wel altijd zoo blij ven zal. Niets is echter minder waar, aldus spr.. Het evangelie ontfermt zich over den zwak ke, wil echter geen strijd, maar vredelievend overleg. Daarom moeten de Christelijke ar beiders zich dus keeren tegen de revolutie! Vaak wordt gezegd tot de arbeiders: Shift U bij ons aan! Het is uw eigen schuld, dat ge in een moeilijke positie verkeert, ver- eencT staat gij sterker en bereikt gij een toe- stand, waarmede gij tevreden zijt! De nieuwe en betere wereld wordt den arbeider dan voorgetooverd, doch dit alles is hoi ge- praat, aldus spr., want die nieuwe wereld zal een wereld zcnder God zijn. Tegenover dit alles dient de Christen te wijzen op den Bdibel, want daarin ligt zijn groote sociale kracht, die den grondslag vormt van het Christendom. Willen zij echter sterk staan, dan moeten onze arbeiders soci- aal geschoold wezen, zij moeten op de hoogte zijn van de sociale stroomingen. Daartoe is het noodig, dat zij zich orga- niseeren in den Chr. Nat. Werkrnansbond en zij zullen zien, dat de strijd gaat om de heer- schappij van God of die van den mensch. Ieder oprecht Christen zal willen strijden ter eere van God. De anderen buigen zich voor een stelsel en achter dat stelsel verschuilt zich „de mensch". Ieder hervormingsstelsel omvat een dictatuur en door de dictatuur maakt de mensch zich zelf tot God. Waarto? dat leidt, bewijst het gebeurde in Rusland. Juist de arbeiders zijn daar de dupe geworden van hun maatschappelijke hervormings-idealen! De ontnuchtering in Rusland is buitengewoon groot! Wij moeten bedenken, dat wij de maat- schappdj dienen te hervormen op een wijze, die het mogelijik maakt, dat wij er in blijven wonen en sociale geschooldheid is dus nood- zakelijk. Wij moeten bedenken, dat God altijd helpt en neerblikt op hen die 1 ijdenLaten wij dus strijden voor sociale hervorming, maar in den geest van het evangelie, d.w z. op vrede- lievende en niet op revolutionnaire wijze. Groote volharding wordt daartoe ver- eischt, maar de overwinning zal zeer zeker komen door God. Ook al blijft van onze aardsche idealen dikwijls niets heel, toch zullen onze arbeiders aoor God overwinnaar zijn. Men beginne te strijden tegen zichzelf. Wanneer de zorgen te zwaar worden, loope men niet onmiddeMijk naar de menschen, want het publiek heeft geen hart en dus geen ontferming. Wend't U tot God. Die zal u vrede en kalmte geven. Nieuwe perspectfeven zullen u geopend worden, want alleen door den Schepper, door God is hervorming mo- gel ijk. Hij zal't ons aan niets laten ontbre- ken. Meet er dus gestreden worden voor het recht, laat ons dan grijpen naar't Evangelie! Laat ons d'en door Christus gewezen weg volgen, dan zal met Gods hulp, aldus spr., onze arbeid gelukken! Na de pauze werdi opnieuw door de zanig- vereeniging Immanuel een tweetal liederen ten gehoore gebracht, ddtmaal Meiklokken van Broeksma en Lente van P. Hartog. Beide nummers werden met een dankbaar applaus beloond. Ook Soli Deo Gloria deed' zich nog eens hooren en voerde op niet minder gewaar deerde wijze een Potpourri over Christelijke liederen van Schweinsberg uit. Nadat de aanwezigen gezamenlijk gezon gen hadden Gez. 180, werd1 de bijeenkoms't gesloten. STOOMV A ARTLIJNEN STV. MIJ. NEDERLAND. Jan Pietersz. Coen (uitr.) 8 Sept. v.m. 7 u. te Genua. Batoe (uitr.) 5 Sept. v. Penang. Krakatau (thuisr.) 6 Sept. v. Singapore. Mapia 8 Sept. v. Bat. te Hongkong. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Boschdijk 5 Sept. v. Philadelphia te Balti more. Edam, New-Orleans n. Rott, 7 Sept. v. Havana. Nictheroy, Rott. n. d. Pacifickust, 6 Sept. te San Francisco. Volendam, Rott. n. New-York, 7 Sept. v. Southampton. Nebraska, v. Vancouver n. Rott., 7 Sept. te Liverpool. KON. NED. STMB. MIJ. Amsterdam 8 Sept. v. Amsterdam n. Colon. Clio 7 Sept. v. Constanza n. Konstantinopel. Juno 7 Sept. v. Napels n. Catania. Medea 7 Sept. v. Lissabon n. Piraeus. Orpheus 7 Sept. v. Faro n. Portimao. Pollux 7 Sept. v. Amst. te Alicante. Proteus 7 Sept. v. Hamb. n. Amst. Bennekom 7 Sept. v. Arica n. Ilo. Euterpe 8 Sept. v. Amst. te Danzig. Hector, 8 Sept. v. Amst. n. Bremen. Ilos 6 Sept. v. Bastia n. Gibraltar. Orestes 7 Sept. v. Smyrna te Pera. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Heemskerk 8 Sept. v. Hamb. te Antw. Jagersfontein 8 Sept. v. Dar-es-Salaam n. Zanzibar. Klipfontein 7 Sept. v. Beira n. Mozambique Randfonfein 8 Sept. v. Mombassa n. Tanga Rijperkerk (thuisr.) S Sept. te Antw. Sumatra (thuisr.) 7 Sept. te Marseille. Nias (uitr.) 6 Sept. v. Algoabaai. Sprinigfontein 8 Sept. v. Hamb. te Amst. KON. HOLL. LLOYD. Orania (thuisr.) 7 Sept. te en van Oporto en Coruna. Salland (thuisr.) 7 Sept. v Montevideo. HOLLAND—BRITSCH-INDIe LJN. Bilderdijk (uitr.) 7 Sept. v. Suez. Bovenkerk (uitr.) 7 Sept. v. Rangoon. IJselkerk (thuisr.) 7 Sept. v. Algiers. Kieldrecht (thuisr.) 7 Sept. v. Port Said. Streefkerk 8 Sept. v. Rott. n. Br.-Indje. KON. PAKETV. MIJ Op Ten Noort, Amst. n. Bat., 8 Sept. te Gibraltar. HOLLAND—AUSTRALIe LIJN. Alderamin (thuisr.) 7 Sept. v. Antw. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Djemiber (uitr.) 7 Sept. te Belawan. Kedoe (thuisr.) 8 Sept. v. Alexandria. Slamat (uitr.) 7 Sept. v. Suez. Tabanan (uitr.) 7 Sept. te Belawan. Buitenzorg (thuisr.) 7 Sept. v. Colombo. Bandoeng 7 Sept. v. Macasser n. Calcutta. Jnsulinde (thuisr.) 8 Sept. v. Colombo. Tambora (uitr.) 8 Sept. te Southampton. Tapanoeli 7 Sept. v. Hamb. n. Bremen. HOLLAND—OOST-AZIe LIJN. Oostkerk (thuisr.) 8 Sept. v. Manilla. Zosma (thuisr.) 8 Sept. v. Port Said. ROTTERD A M—ZUID-A M ERIK A LIJN Algorab (uitr.) 8 Sept. te Antw. Waaldijk (uitr.) 7 Sept. te Bahia. Alhena 8 Sept. v. Rott. n. Ham'b. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Helder (uitr.) 7 Sept. v. Las Palmas. STV. MIJ. OCEAAN Cyclops, v. Japan n. Japan n. Rott., 3 Sept. v. Port Said. Machaon, v. Japan n. Rott., 8 Sept. te Suez. Peisander 8 Sept. -v. Amst. n. Rott. Perseus, v. Japan n. Rott., 7 Sept. v Hong kong. Rhesus, v. Bat. 1. v. Amst. n. Hamburg, 6 Sept. v. Londen. Antenor, v. Japan n. Rott., 5 Sept. v. Colombo. JAVA—NEW-YORK LIJN Blommersdljk, S. Batavia n. New-York, 7 Sept. te Singapore. Panorama uiigave A. W. Sijthoff te Leiden geeft op zijn frontpagina een in- teressante foto van een typisch stadsbeeld uit Hongkong. In een gei'llustreerd artikel „van nachtpit tot booglamp" wordt een wetenswaardige besciirijving gegeven van de ontwikkeling onzer lichtbronnen. In deze af- levering komt o.a. een groote foto voor, die een bijzonder fraai panorama van de Noordzeebadplaats Ncordwijk toont. Van de vele interessante kieken nocmer. we nog 'Lie van het spoorwegongeiuk bij Chamonix en de foto van de ontvangst van Geijsendorffer te Kopenhagen. Licht, het popuiair wetenschappelijk tijd- schrift, dat bij den uitgever V/. de Haan te Utriecht verschijnt, bevat een zeer uitvoerig en rijk gei'llustreerd art ike! over het tapijt van Bayeux, een stuk lijnwaad Yt M. breed' en meer dan 70 M. lang uit het domkapit- tel van het Normandische stad'je. Op dit ta pijt is met wo! in verschillende kleuren een reeks voorstellingen gewerkt, die een samen- hangend verhaal vormen over den inval der Normandiers in Enge'.and in 1066. Verder verscheen in deze aflevering een bijdrage over insecten, die de schrik ?ijn van onze huisdieren en het slotartikel over weerlcunde in de vacantie. Fraais foto's van het insti tuut Pasteur verhoogen de waarde van dit jiummer. In het September- nummer van De Nieuwe Gids vertelt Frans Erens een en ander over zijn „Parijsche Heugenissen" C. Ay. Libra besluit zijn indrukken uit Palestina, Ben Stroman beeindigt zijn vertelling „Estrol" en Mr. D. Spanjaard bespreekt den reflac- teur Willem Kloos en de allerindividueelste emotie en expressie. Van Willem Kloos zelf zijn er weer „Binnengedachten", van Aegi- dius W. Timmerman een vers „Deus ecce deus" en van Helene Swarth onder den titel „Vrouwen'", eenige sonetten. Jac. van Looy geeft een korte schets „Verleden avond" en Dr. H. Gerversman bespreekt den d'ichter Marsman. Nog volgen gedachten en oprner- kingen door L. van Deyssel, een bijdrage over Helene Swarth en Augusta Plaux van Willem Kloos waarna Maurits Wagenvoort het buitenlandsch overzicht behandelt en Jeanne KloosReijntke van Stuwe met de dames rubriek Feiten en Fantasieen besluit. LAFFE MISHANDELING. Het Gerechtshof te Amsterdam heeft gis- ter uitspraak gedaan in de zaak tegen den 35-jarigen arbeider uit Weesp, die door den politierechter te Amsterdam tot drie maanden gevangenisstraf werd veroordeeld wegens een even ernstige als la:fe mishandeling. Hij had volgens de tenlastelegging den 76jarigen hduder van een snoepwinkeltje te Weesp, toen deze weigerde hem een suikerpoppetje voor zijn zoontje zonder betalling af te ieve- ren, met de beide handen bij hoofd en keel gegrepen, hem heen en weer geschud en achterover gedrukt, zoodat hij met hei hoofd tegen de uitstalkast stortte. Het Hof vernietigde het vonnis. Opnieuw rechtdoende, legde het Hof den verdachte, overeenkomstig den eisch van het O. M., drie maanden gevangenisstraf op, doch voor- waardelijk met als bijzondere voorwaarde, dat hij gedurende den proeftijd van drie ja- ren zich zal aansluiten bij een geheelonthou- dersvereeniging te Weesp en zich onder toe- zicht van het Leger des Heils zal stellen. DE NED. HERV. GEM. TE DEVENTER. Bij de Woensdag gehouden verkiezing voor het kiescollege van de Ned. Herv. Gem te Deventer zijn de candidaten der vrijzinni- ge Kiesvereeniging „Evangelie, Kerk, Vrij- heid" alien gekozen met 485 tot 495 stem- men. De candidaten der rechtzinnige kiesver eeniging die verklaard had, den strijd tegen het modernisme principieel te willen invoe- ren, verkregen van 119123 stemmen, die van de rechtzininge kiesvereeniging „Wacht op den Heer", welke overleg met de vrijzin- nigen wenscht, van 149 tot 151 stemmen. AANVARING TT'SSCHEN TWEE 1KEILERS. De ter visscherij uiivarende stoomtrawler Y. 195 „Azimuth" is op de Noordeze (on- geveer 140 mijl van IJmuiden) in aanvaring geweest met den thuisvarenden Duitschen stoomtreiler H.C. 41 „Richard C. Krogmann" waarbij beide schepen ernstig werden be- schadigd. Eerstgenoemd schip bekwam een gat in het voorschip, waardoor het spoedig water maakte, doch op de waterdichte schot- ten bleef drijven. Zonder assistentie is de Azimuth" in de visschershaven terugge- keerd. De Duitsche stoomtreiler heeft de reis even- eens op eigen kracht kunnen vervolgen. HET TRAM-ONGELUK BIJ LAREN. Gistermorgen hield te Hilversum in het gewezen acministratiegebouwtje van de Gooische Stoomtram bij het station aldaar de rijkscommissie van het instellen van een onderzoek naar de op 7 Aug. j.l. plaats ge- had hebbende ramp van de Gooische Stoom tram te Laren, ingesteld door den Minister van Waterstaat, een zitt'ing tot het hooren van verschillende getuigen. Zeven personen werden gehoord. Gistermiddag had weer een zitting plaats, waarbij een zestal getuigen werd gehoord. HARDHANDIGE TOLHEFFING. Het Gerechtshof te Amsterdam heeft gis- ter arrest gewezen in de zaak tegen den 57- jarigen tolgaarder te Huizen, die op 18 Ja- nuari 1.1. door de Amsterdamsche rechtbank veroordeeld werd tot vier maanden gevange nisstraf wegens mishandehng van een chauf- ffeur, die weigerde het gevorderde tolgeld te betalen, wijl hij het niet verschuldigd oor- deelde. Het Hof vernietigde het vonnis we gens een gebrek in den vorm. Opnieuw recht doende, verwierp het Hof het beroep op zelf- verdediging en legde het den verdachte twee maanden gevangenisstraf op. GOEDERENVERVOER NED. SPOOR- WEGEN. Naar wordt gemeld, zijn dezer dagen de kosten, welke door de Nederlandsche Spoor- wegen in rekening worden gebracht, wanneer de afzenders of geadresseerden de goederen- wagens niet binnen de voorgeschreven ter- mijnen hebben geladen of gelost, 't z.g.n. staangeld, wederom en thans met niet min der dan 50 pet. verlaagd. Voortaan bedraagt dit, indien de laad- of lostermijnen met hoog- stens 2 uur worden overschreden f 0.10 per uur en per wagen, met een minimum van 1. Worden die termijnen met meer dan 24 uur overschreden, dan is, behalve de vergoe- ding voor de eerste 24 uur a f O.lO per uur, bovendien verschuldigd 0.20 voor elk ver der uur. Uit de nieuwe verlaging van het staan geld, dat ruim een jaar geleden ook reeds aanzienlijk is verminderd, blijkt, dat de spoor- wegen er ernstig naar streven deze bijko- mende kosten tot een zoo laag mogelijk peil terug te brengen. Het behoeft geen nader betcog, dat het in het beiang is zoowel van den handel als van de spcorwegen, dat af zenders en geadresseerden de hun ter be schikking gest'elde goederenwagens zooveel mogeliik binnen de bepaalde termijnen blij ven beladen en lossen. Er dient toch niet uit het oog te worden verloren, dat een vlugge belading en lessing der wagens de mogelijk- heid van wagen,gebrek in belangrijkc mate doet verminderen. DREIGENDE STAKING IN DE METAALNIJVERHEID De Alg. Ned. Metaalbewerkersbond heeft aan de cirectie der Enschedesche Machipefa- briek en IJzergieterij pen ultimatum gesteld. Wanneer 12 Sept. geen overeenstem.hing bc- treffende de arbeidsvoorwaarden en lo; '°n zal zijn bereikt, zal de staking onder her 50 man sterke personeel worden geproelamcerd. Bij de N. V. Tncle zal heden een conferen- tie plaafs hebben betreffende vrijwel dezelfde eischen. HET ENGELSCHE KONINKLIJK PAAR NAAR NEDERLAND. Een telegram uit Londen bevestigt, dat ko- ning George van Engeland en koningin Ma ry het voornemen opgevat hebben om in Fe- bruari of Maart 1928 een bezoek te brengen aan koningin Wilhelmina. BELANGSTELLING VOOR DE NEDERLANDSCHE JAARBEURS. Gistermorgen heeft de minister van Arbeid, H. en N., dr. J. R. Slotemaker de Bruine, een bezoek aan de Jaarbeurs te Utrecht ge bracht vergezeld van den heer J. Heringa, chef -van de afdeeling handel van zijn depar- tement. Met enkele leden van den raad van beheer werd een rondwandeling over de beurs gemaakt, waarna de minister om twaalf uur wederom naar Den Haag is vertrokken. Voorts heeft de Jaarbeurs gister officieele belangstelling ondervonden van een delegatie Oostenrijksche autoriteiten, o.w. de Oosten. rijksche gezant, den heer A. Duffek. 's Mid- dags werd den heeren een lunch in het jaar. beurs-restaurant aangeboden door de Kamer van Koophandel; 's avonds was er in hotel des Pays Bas een diner, aangeboden door den raad van beheer van de jaarbeurs. MET GROOT-VERLOF. Op 14 September a.s. vertrekt het Voor- Detachement der herhalingslichtingen van de Infanterie weder met groot-verlof. KORTE BERICHTEN. Een 25-jarige arbeider is, terwijl hij of, den Leimuiderdijk te Haarlemmermeer aan het mestrijden was, door een duizeling be- •vangen en onder zijn eigen wagen geraakt, De man werd op slag gedood. Hij laat een vrouw en een nog jeugdig kind achter. TELEFOONGESPREK MET IEMAND, DIE GEEN TOES i EL TER BESCHIKKING HEEFT. Een merkwaardig geval van telepathie heelt onlangs in Posen plaats gehad, zot meld't de „Matin". Een landgoedbezitter$ Foltanski, had zijn vrouw en kinderen naar zijn buitenverblijf gezonden, terwijl hij zelf nog in de stad bleef om zijn zaken af te wikkelen. Op zekren nacht werd hij ge- wekt door aanhoudend schellen der telefocn. Hij nam de hoorn op en hoioirde de stem van zijn vrouw, die zeide: „Kom onmiddellijk en neem de kinderen mee; zij moeten niet bij miin lijk blijven weenen". Foltanski was hevig ontsteld, vooral om dat hij wist dat zijn buitenverblijf niet telefo- nisch was aangesloten. Hij informeerde aan de telefconcentrale met wie hij verbonden was geweest, doch daar werd hem medege- deeld, dat hij in het geheel niet was opge- ro:pen. In buitengewoon opgewonden toe- stand bracht de man den nacht door, om zich vroeg in den morgen naar zijn buitenverblijf te be geven. Daar vernam hij, dat zijn vrouw in den af- geloopen nacht aan cen hartkwaal was be- zweken. Toen zij haar krachten voelde ver minderen, had zij den wensch uitgesproken haar man telefonisch te waarschuwen, maar aan haar verlangen kon niet voldaan wor den, omdat in den naasten omtrek geen gele- genheid tot telefoneeren bestond. VERDWIJNT JAPAN'S GEISHA? Nieuwe wetten tegen meisjeshan- del en geisha-scholen. Binnenkort zai vermoedelijk een der typi- sche bijzonderheden van Japan verdwijneu, namelijK de geisha. Het Japansche ministe- rie van onderwijs en eeredienst heeft uitge- breide maatregeien getroffen tegen den han del in meisjes en het ontvoereii van anno, onwetende kinderen, meest van het platteland naar de steden, om daar als geisha op te tre- den. De Japansche regeering is tot dezen maatregel gekomen, op grona van de jong- ste statistieken, die aantoonden, dat er in ge heel japan niet minder dan 362.COO zooge- naamde theehuizen zijn. Het personeel in deze theehuizen bestaat hoofdzakeiijk uit geisha's, van wier grade, schoonheid en vriendelijkheid zoo veel is verteld. Maar wie achter de schermen kijkt, ziet dat deze meis jes, waarvan er voigv-ns de stad6tieken in japan rond 842.000 zijn, vaak een droevig bestaan hebben. Haar bercep oefenen zij meestal uit tegen wil en dank, omdat zij, alleen in een groote stad, niet anders kunnen. Gewetenlooze agenten reizen de dorpen af, waar de menschen meestal arm in geld, maar rijk aan kinderen zijn en sluiten daar met de ouders^ der_ meisjes contracten af, die deze voor 1525 jaar, vaak voor hetgeheeie leven, aan de ronsclaars binden. De meisjes komen dan op jeugdigen leeftijd naar de stad en krijgen daar door tusschenkomst van den agent een soort wetcnschappclijke en artisiie- ke opvoedlng, waarbij talen en literatuur, maar vooral zingen en dansen worden ge- leerd. Zoodra de meisjes 1617 jaar zijn ge worden, moeten zij haar beroep gaan 'uitoe- fenen. Ze moeten naar feesten en banketten c-m daar de gasten door haar kunst en haar cliarme in de rechte stemming te brengen, of wel. de kinderen worden aan theehuizen ver- fcccht, waar haar lot dikwijls nog rampzaii- ger is. De nieuwe Japansche wetten bedreigen Bit niet alleen handelaars in meisjes met zware straffen, maar zij verbieden ook streng het bestaan van geisha-scholen. DRAMA IN DEN SNELTREIN PARIJS—BOULOGNE. Een dronken slager valt met eefi groot tries zijn coupegenooten aan. In den sneltrein Parijs—Boulogne heeft Woensdagavond een dronken slager uit Pa rijs groote opschudding veroorzaakt. De man had eerst twee dames lastig gevallen, waarna hij in een vollen coupe plotseling een groot slagersmes te voorschijn liaalde en daarmede een reiziger aanviel, dien hij een diepe wonde in den rug toebracht. De andere passagiers trachtten den slager te overmees- teren, doch deze zwaaide als een bezetene met zijn mes in het rond en bracht ieder die hem naderde wonden toe. Intusschen had een dame aan de noodrem getrokken. Toen de trein vaart minderde, wierp de slager de deut van het compartiment open, gooide den man, dien hij gestoken had, naar buiten en sprong daarna zelf uit den trein. Later in den nadit is de slager, Sadillec geheeten, gearresteerd. Zijn slachtoffer is overleden- - 1 1

Alkmaarsche Courant | 1927 | | pagina 7