DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Stoppage S. KRO Tl. - De Tweede Haagsche Conferentie. Oe toekomst van Biitsch-lndië, De regeling der schulden tusschen Duitschland en Amerika, De Duitsche herstelbetalingen. HÉT A.S. KONINKLIJK HUWELIJK. lo. 5 Dagelijksch overzicht. 132e Jaargang. De commissie voor de niet-Duitsche schulden. Nog op te lossen kwesties Engelsche persstemmen. Buitenland De bende van Oesonof gevangen genomen. De inhoud der overeenkomst. STOOMEPIJ en VERVERIJ (onzichtbaar). Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalva Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Per regel 0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9- post giro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. DIYIDAG 7 JWIAHI 1930 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. DE ONTWAPENING TER ZEllT" 'spém De a.s. vlootconferentie te Londen. De groote linieschepen en de dnikbooten Ter gelegenheid van de intrede van het Nieuwe Jaar, zijn, gelijk reeds kort ver meld is, gelukwenschen gewisseld tusschen koning George en president Hoover, waarin xij den wensch uitspraken, dat 1930 een vooruitgang moge te zien geven ten aanzien van de maritieme ontwapening. De koning seinde: „Bij het begin van het nieuwe jaar, dat zoo veelbelovend is voor den vooruitgang van den wereldvrede, doet het mij een buitengewoon genoegen u mijn zeer hartelijke gelukwenschen aan te bieden, alsmede mijn beste wenschen voor uw geluk en welzijn en voor den voorspoed van de Vereenigde Staten". Hoover antwoordde: „Het doet mij genoe- Ben uw Nieuwjaarsboodschap te ontvangen, [et besluit den wereldvrede te bevorderen door een wederzijdschen goeden wil en door de beperking der wapening ter zee, is het ernstige doel van Engeland en de Vereenig de Staten en het is mijn hoop en het streven van de Amerikaansche regeering om te zor gen dat dit groote doel in het pas begonnen jaar bereikt wordt. Ik wensch ook alle Uwer Majesteits goede wenschen voor het Nieuwe jaar te reciproceeren". De twee eerste burgers van Amerika en Engeland zijn het er dus over eens, dat men beperking van bewapening ter zee moet heb- ben. Maar zij zijn niet de eenigen. Immers, Wakatsoeki, het hoofd der Japansche dele gatie voor de a.s. vlootconferentie, die al te Londen is aangekomen, heeft zich daar uit gelaten over de bereidwilligheid van zijn land om het aantal kapitale schepen te ver minderen en hun levensduur te verlengen, maar heeft herhaald, dat Japan geen voor stander van de afschaffing van duikbooten is. Het zou er alleen vrede mede hebben, dat WBfflH de afmetingen er van beperkt worden. Op de a.s. vlootconferentie is de kwestie van bovengenoemde kapitale schepen eigen lijk niet aan de orde, maar onder de kleinere zeemogendheden bestaat de neiging hun ver minderde belangstelling voor dit scheeps- type als argument aan te voeren voor het verkrijgen der door hen gewenschte conces sies op het stuk der lichtere strijdkrachten ter zee. Men mompelt onder de marine-deskundi gen, dat de groote linie-schepen een hoogst onzeker bezit zijn geworden, omdat zij ten gevolge van de verbetering van het luchtwa- pen nauwelijks kans mier hebben om een vastberaden aanval van zeevliegtuigen in menigte af te slaan. Zij zijn al te groote drij vende doelen geworden zoowel voor het lucht- als voor het onderzeesche wapen en over het algemeen neemt men reeds de nei ging waar, cm van lieverlee tot een beper king van linieschepen tot 10.000 ton tonne- maat te komen. Duitschland, dat aan de con ferentie niet deelneemt, laat zien wat men binnen deze grens, die Het door het tractaat van Versailles gesteld is, „in zakformaat" kan bereiken in het bouwen van scheepsty- pen met geduchte aanvalskracht. Het mag echter volgens datzelfde tractaat geen duik booten bouwen en dit is een van de redenen waarom Frankrijk, welks marine-staf ervoor uit is gekomen dat zijn grootste kruisers niet tegen de nieuwe Duitsche schepen opgewas sen zijn, bijzondere waarde aan het behoud van het duikbootwapen hecht. Nu Wakatsoe ki uit naam van Japan eveneens dadelijk na zijn aankomst te Londen zoo sterk tegen de afschaffing van de duikboot is opgekomen, wordt het sLeds duidelijker dat dit punt van het Engelsche program geschrapt zal wor den. Het is niet meer te loochenen dat de be- teekenis van de lichte zeestrijdkrachten met den dag is toegenomen en tevens dat behal ve het kruisersvraagstuk dat der bovenzee- sche en onderzeesche torpedo-vloot een be langrijke plaats zal innemen. Ook voor En geland. Mededeelingen in de Engelsche persconferentie. De commissie voor de niet-Duitsche schul den heeft een vergadering gehouden in het ge bouw van de Tweede Kamer; omtrent het ver loop van deze vergadering is in de Engelsche persconferentie het volgende meegedeeld:, Schober begon met te zeggen, dat hij tot zijn leedwezen genoodzaakt was vast te stel len, dat de onderhandelingen, die gedurende de vorige dagen hebben plaats gehad tus- schen de Oostenrijksche gedelegeerden en de vertegenwoordigers van de schuldeischers, zonder succes zijn gebleven. Hij kon daarom, zoo zeide hij, alleen zijn vroegere verklarin gen herhalen, namelijk, dat hetgeen hij ge hoord had omtrent de verwachtingen, welke men koestert omtrent hetgeen de Oostenrij kers zouden betalen, hem hadden verrast, en dat het absoluut onmogelijk was, datgene te betalen, wat men in sommige kringen van Oostenrijk verwacht. Hij lichtte dit toe door er op te wijzen, da+ zijn land iedere schilling, die het uitgeeft, uit zijn bevolking moet per sen, en dat het onder deze omstandigheden toch reeds zeer moeilijk is, vrede en orde on der de bevolking te handhaven. Voorts zeide hij, dat de belastingen zoo hoog waren, dat niemand kon begrijpen, hoe er nog verdere betalingen verlangd konden .worden. Benesj sprak er eveneens zijn leedwezen over uit, dat de besprekingen, die hij Zater dag en Zondag met Schober gevoerd had, niet tot een resultaat hadden geleid, maar on danks de verklaringen van den Oostenrijk- schen bondskanselier, bleef hij optimistisch gezind en wenschte hij de onderhandelingen voort te zetten in de hoop, dat zij alsnog tot overeenstemming zouden leiden. Mironesco (Roemenië) sprak in gelijken geest. Hij verklaarde, dat hij gaarne een an der antwoord had gekregen dan hij had ont vangen, maar hij gaf de hoop niet op, dat voortzetting van de besprekingen alsnog een goed resultaat zou brengen. In denzelfden geest sprak ook Mrozowski zich uit. Besloten werd, dat de afzonderlijke onder handelingen van Zaterdag en Zondag zu'len worden voortgezet Vervolgens is de commissie begonnen met de bespreking van het Bulgaarsche vraagstuk en van een ontwerpoplossing; deze bespre king heeft verder nagenoeg den geheelen mor gen in beslag genomen. Sommige gedelegeer den stelden wijzigingen voor. Om half-één kwamen Boeroff en Moroff (Bulgarije) in de vergadering, waarop Boe roff een lange uiteenzetting gaf van de econo mische en financieele moeilijkheden van Bul garije, ten betoogc, dat het Bulgarije zeer moeilijk is, veel te betalen. Deze uiteenzetting was in hoofdzaak een herhaling van de ver klaringen, die Botroff reeds te Parijs had ge geven. Hierop werd de vergadering geschorst. Een redactie-sub-commissie uit de commis sie zal vanmidcag 4 uur bijeenkomen ten einde de verschillende amendementen, inge diend op het ontwerp-oplossing van het Bul gaarsche vraagstuk, in den juisten vorm te brengen. De commissie in haar geheel zal he denochtend weer vergaderen. In het begin daarvan zullen de Bulgaarsche gedelegeer den niet aanwezig zijn bij de beraadslagin gen. Hedenmiddag heeft een vergadering met de Bulgaren plaats. De kwestie der sancties Er komt een schriftelijke verklaring van de Franschen. De Franschen zullen zich schriftelijk te genover de Duitschers uitlaten over de kwes tie der sancties. Zij zouden verklaren, dat zoolang naleving van het plan-Young plaats heeft, er van sanc ties geen kwestie is. Zou zich het geval voor doen, dat één der crediteursstaten een schen ding of niet-naleving of niet ten volle ten uit voer legging van het plan-Young zou vast stellen, dan zou de staat, die zulks vaststelt, het recht hebben, door het Permanente Hof van Internationale Justitie in Den Haag te doen beslissen, of in dat bepaalde geval het plan-Young geschonden is, of dat er nog van een uitvoering van het plan-Young gesproken kan worden. Indien het Hof zou uitmaken, dat men met het eerste dus schending te doen heeft, dan zou een terugvallen op de in het verdrag van Versailles voorziene sancties geoorloofd zijn. In een Fransche persconferentie heeft Briand mededeelingen gedaan over den ar beid der deskundigen. Zij hebben vastgesteld, dat nog moeten worden opgelost de kwesties betreffende 1. het vaststellen van de stabiliteit van de Rijksmark; 2. het Duitsch-Amerikaansche verdrag in verband met het plan-Young; 3. de functies van de „commission consul- tative" 4. het wederverpanden van reeds verpande inkomsten. Een deel der ochtendbladen bevat overzich ten van de Haagsche conferentie, zooals deze tot nu toe verloopen is. Algemeen wordt de aandacht gevestigd op den vriendschappelij- ken aard der besprekingen. De Times behandelt het Britsche standpunt inzake de kwesties der sancties en zegt o a.: „Volgens Britsch standpunt is het een fout geweest de kwestie ter sprake te brengen. Het i3 weliswaar juist, dat Briand zich in de Fransche Kamer op art. 430 van het verdrag van Versailles beroepen heeft. Het valt werke lijk te betwijfelen of de geheele actie, die hier omtrent ontstaan is, in het belang van Frank rijk is. Wanneer de kwestie niet ter sprake zou zijn gebracht, dan zou men het artikel door het plan-Young als opgeheven hebben be schouwd, terwijl het voor bijzondere gevallen toch in reserve was gebleven. Thans is de toe stand zoo, dat de Duitsche regeering niet naar Berlijn kan terugkeeren zonder een dui delijke interpretatie van dat deel van het plan Young, dat betrekking heeft op de afschaf- fing van de Commissie van Herstel, waar door de mogelijkheid van militaire sancties in de toekomst wordt uitgesloten. Het onvermij delijk compromis zal waarschijnlijk het Fran sche standpunt verzwakken". De Daily Herald, welk blad nauwe relaties met de Britsche delegatie onderhoudt, wijst er op, dat, wanneer de meening van dr. Schacht van overwegenden invloed op de houding der Duitsche delegatie is, dr. Schacht niet te Berlijn had moeten blijven, maar naar Den Haag had moeten gaan, om niet later in de mogelijkheid te zijn te Berlijn te weigeren het plan Young te aanvaarden. Toen Tardieu de Duitsche delegatie hierop wees, heeft de Duitsche delegatie vrij "bruusk geantwoord, dat dr. Schacht zoo noodig naar Den Haag zou worden ontboden. Met betrekking tot de sancties merkt de Daily Herald op, dat wanneer aan Duitsche zijde de wensch gekoesterd wordt een schrif telijke verklaring der schuldeischers te ver krijgen, waarbij voortaan van militaire sanc ties wordt afgezien, aan Fransche zijde met evenveel beslistheid de meening heerscht, dat niet kan worden afgezien van het verdrag van Versailles. Tardieu wijst thans in ver band met den binnenlandschen politieken toe stand het onderteekenen van een dergelijke verklaring zeker af. Tardieu 13 Januari naar Parijs terug. Naar uit Den Haag wordt gemeld, is de Fransche minister-president Tardieu, voorne mens 13 Januari 's avonds uit Den Haag te vertrekken om zich naar Parijs te begeven en de verkiezing van het bureau van de Kamer bij te wonen. Indien de conferentie te Den Haag voor dien datum niet is geëindigd, zal Tardieu voor de onderteekening van de overeenkomst naar Den Haag terugkeeren. De financieele toestand van Oostenrijk. De diplomatieke medewerker van de Daily Tel. meldt, in verband met de be sprekingen op de Tweede Haagsche conferen tie, dat aan Oostenrijk in verband met de be narden financiëelen toestand van dit land, een moratorium voor den tijd van 20 jaar zal worden toegestaan. Daarna zal kunnen worden vastgesteld, of Oostenrijk als zelfstandige staat levensvat baarheid heeft en in staat is de kleine schade vergoeding te betalen, of dat Oostenrijk intus- schen in het Ehiitsche Rijk zal worden opge nomen. In dat geval zou in verband met de hierdoor ontstane versterking van het Duit sche economische leven een zekere verhooging aan de Duitsche quota mogelijk zijn. De Grieksche gendarmerie heeft een goeden slag geslagen. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft zij te Drama den beruchten Buigaarschen roover Oesonof met een groot deel van zijn bende gevangen genomen. Oeso nof heeft het vorig jaar herhaaldelijk van zich laten spreken. Het begon met een, overigens mislukten, doch zeer brutaal uitgevoerden aanslag op den trein Sofia-Warna. Daarop volgden aanhoudingen van auto's op de groote wegen, waarbij de reizigers werden uit geplunderd. Nadat Oesonof's bende daarmee eerst een goeden slag geslagen had bij Tete- ven, herhaalde zij de zaak op den weg van Sevlievo naar Soechindol. Hier vielen haar o.a. een viertal rechters in handen, van wie er drie om hals werden gebracht. De vierde ont kwam dit lot omdat een lid der bende Oesonof cm gratie voor nem bad. Verder staan nog een aanslag oo een station en verschillende kleinere rooverijen op naam der bende. De Bulgaarsche regeering heeft dadelijk een verzoek om uitlevering ingediend, waar op de Grieksche overheid günstig beschikt heeft. Er bevinden zich reeds Bulgaarsche rechercheurs te Drama, de samen metde Grieksche politie zullen trachten ook de overi ge leden der bende op te sporen. De bende heet te bestaan uit communisten en gewezen volgelingen van Stamboeliïski. Zij heeft zich eéhter in haar gedragingen in niets van een gewone rooverstroep onderscheiden. Graaf Russell, ondersecretaris voor Indië, die Zaterdag op een vergadering van de Ar beiderspartij het woord voerde, liet zich uit over den toestand in Indië. Hij verklaarde dat niemand beter dan de Indiërs zeiven wisten, hoe uiterst dwaas het gepraat was over vol ledige onafhankelijkheid. Hij zeide, dat de status van Dominion op het oogenblik niet mogelijk was en ook nog lang niet. Groot Brittaanië had Indië geleid langs den weg der democratie. Indië opeens loslaten zou een calamiteit voor dit land zijn. De Arbeiders partij zou niet gedoogen, dat zij door dwaze resoluties of andere vormen van propaganda van haar doel zou worden afgebracht. Zij was volstrekt eerlijk wanneer zij zeide, dat haar doel zelfbestuur voor Indië was. Daar voor werkte zij, doch zij werd gehinderd door deze dwaze resoluties, die door alle vrienden van Indië in Groot-Brittannie werden be treurd. Waakzaamheid te Londen. Volgens de „Daily Telegraph" hebben de autoriteiten in Engeland in de jongste gebeur tenissen in Indië, in het bizonder in de poging om den onderkoning te vermoorden, aanlei- 'ding gevonden om te Londen nauwlettend aandacht te schenken aan de gedragingen van zekere groepen, die naar men meent re vol u- tionnaire ideeën koesteren. Scotland Yard heeft van de politieke politie streng-vertrouwe- lijke berichten ontvangen, die zouden wijzen op een toestand, die reden geeft tot ongerust heid. Eenige maanden geleden reeds hebben ambtenaren van Scotland Yard te Londen een geheim gehouden inval gedaan, waarbij belastend materiaal zou zijn in beslag geno men. Vrees voor kapitaalsvlucht. In Britsch-Indië koestert men vrees voor een kapitaalsvlucht op groote schaal. Een groot Engelsch blad in Indië verklaart, dat de door het Indisch Nationaal Congres aan genomen resoluties betreffende volledige on afhankelijkheid den kapitalisten in Indië aan leiding moet geven, hun geld in het buiten land te beleggen. Omtrent den inhoud der Duitsch-Amen kaansche schuldenovereenkomst, waarom trent men onlangs tot overeenstemming is gekomen, zijn bijzonderheden gepubliceerd. Daaruit blijkt, dat de Ver. Staten geen aanspraak maken op speciale waarborgen voor de uitvoering der betalingen. Het ver drag bevat hieromtrent de volgende bepa ling: De Ver. Staten stemmen er in toe, Duitschlands goede trouw ten aanzien van het nakomen der verplichtingen dezer over eenkomst aan te nemen. In een notawisseling bij de ondertec- ning van het verdrag wordt deze bepaling in dier voege toegelicht, dat Duitschland met betrekking tot deze verklaring tegenover de Ver. Staten in dezelfde positie zal verkee- ren als de voornaamste debiteuren der Ver. Staten op grond van de verdragen tot rege ling der schulden, welke tusschen hen en de Ver. Staten zijn gesloten. Ingevolge de overeenkomst zal Duitsch land tegenover de Ver. Staten op vele pun ten in een gunstiger conditie komen dan te genover de andere crediteurmogendheden op grond van het plan-Young en de bepalingen, die voor de slotovereenkomst van Den Haag zijn ontworpen. Het verdrag aanvaardt bij voorbaat de mogelijkheid van een volkomen betalingsmoratorium. Het maakt geen on derscheid tusschen een uitstelbaar en eea niet-uitstelbaar gedeelte der schuld. Pertina schrijft in de Echo de Paris, dat hij reden heeft om aan te nemen, dat de door de Fransche delegatie voorgestelde sanctieformule niet naar den zin der Duit schers is. De formule is heel eenvoudig. Er wordt slechts in gezegd, dat na afloop van een moratorium van 2 jaar het Intern. Gerechts hof of een ander rechtscollege het recht heeft, 'n eventueele tekortkoming van Duitschland vast te stellen en dat Duitschland de rechten van zijn schuldeischers op het verdrag van Versailles en later tot stand gekomen inter nationale verdragen eikent. Juridisch heeft deze uitdrukking geen groote beteeken is. Een jachtpartij. Op het kasteel Porzieno is gisteren een jachtpartij gehouden, waaraan de Italiaan- sche souvereinen en prinsen en de buiten landers, die naar Rome zijn gekomen om het huwelijk bij te wonen, hebben deelgenomen. Het gedoode wild is onder weldadige in stellingen verdeeld. Een audiëntie bij den Paus. De Paus heeft gistermiddag tal van Bel gen, die zich te Rome bevinden voor het vorstelijk huwelijk, in particuliere audiëntie ontvangen. Z. H. uitte zijn voldoening over de blijde gebeurtenis, die twee volken zal vereenigen. Ontvangst in het Quirinaal. De Belgische en Italiaansche souvereinen en de verloofden hebben gisteren op het Quirinaal delegaties ontvangen uit den van Senaat, de Kamer en den grooten fascistischen raad, die de gelukwenschen en geschenken van de lichamen, welke zij vertegenwoordi gen, overbrachten. De Kamer heeft het bruids paar twee porceleinen vazen geschonken, de Senaat een gouden smeedwerk; voorstellend de fontein en de obelisk op het plein van het Quirinaal, de groote raad een kistje met een adres, 't welk Turati voorlas. Het bruidspaar dankte voor de geluk wenschen en geschenken en onderhield zich vervolgens met de gedelegeerden. Gisteravond zou in het Quirinaal een receptie worden gehouden van het dip'o- matieke corps, de hofhouding en de groot officieren van staat. De aankomst der Belgische ko ninklijke familie. Zondag is, naar het B. T. A. meldt, de Belgische koninklijke familie te Rome aan gekomen en door de Italiaansche koninklijke familie ontvangen. De koninklijke stoet begaf zich naar het Quirinaal, toegejuicht door een reusachtige menigte. De beide koninklijke pa ren en de prinsen moesten verscheiden malen op het balcon van het Quirinaal verschijnen om de toejuichingen der menigte in ont vangst te nemen, die de door militairen ge vormde afzetting verbrak Koning Albert, de hertog van Brabant en de graaf van Vlaanderen zijn kransen gaan leggen in het Pantheon op de graven van Victor Emanuel II en Umberto I en bij het monument voor het vaderland op het graf van den onbekenden soldaat. De koning van Bulgarije en prins Cyril zijn gisteren eveneens te Rome aangekomen V. D. meldt nog, dat bij de aankomst te Rome de minister van buitenlandsche zaken Grandi namens de regeering aanwezig was. De stoet, welke voorafgegaan werd door een afdeeling cavalerie, bestond uit veert'en tijtuigen. In de eerste galakoets hadden di beide koningen plaats genomen. De jonge bruid kreeg een extra-ovatie. De gouverneur heette de gasten namens het gemeentebe stuur welkom. In de heele stad hingen Bel gische en Italiaansche vlaggen. Op het Quirinaal ontving Mussolini als het hoofd der regeering de Belgische gasten KLEIN-AÜIE. HET LEGER VAN FEISAL VERSLAGEN. Volgens een bericht uit Jeruzalem aan dt Times zijn Feisal et Dowisch en de resten van zijn opstandelingenleger door de troepen onder bevel van koning Ibn Saud definitief verslagen. Feisal zelf is op de vlucht geslagen. Een bevel van uitwijzing uit Irak is tegen hem uitgevaardigd. Aan den anderen kant zal hij waarschijn lijk niet door Syrië of Transjordanië kunnen reizen. H ijis thans in bijna geheel Arabië de verbannene en de strijd van koning Ibn Saud tegen hem wordt thans definitief als geëin digd beschouwd. ENGELAND. DE ENGELSCHE MIJNWET. De liberalen zullen de Arbeiders- regeering zooveel mogelijk steunen. Zoodra het Engelsche parlement weder bij eenkomt, 21 Januari a.s., vindt de artikelsge- wijze behandeling plaats van het regeering3 wetsontwerp op de mijnen. Zooals men zich herinnert is de regeering bij de behandeling van het wetsontwerp in tweede lezing tenau- wernood aan een nederlaag ontsnapt. Alge meen was men van oordeel, dat de regeering bij de derde lezing nog een zwaren dobber zou hebben en dat de kans volstrekt niet wat uitgesloten, dat zij alsnog de nederlaag zou lijden tegenover een gemeenschappelijke op positie van conservatieven en liberalen. Thans lezen wij in de „Manchester Guardian", dat dit gevaar zoo goed als geweken is. In een dezer dagen gehouden bijeenkomst van voor aanstaande liberale politici heeft men uiting gegeven aan het verlangen om zich niet te be palen tot louter negatieve critiek, doch dat een waarachtige poging dient te worden gedaan om de regeering te helpen door het indienen van amendementen, met het doel het wetsont werp uitvoerbaar te maken en aan de critiek der liberalen tegemoet te komen. In de Kerst dagen hebben reeds een aantal rechtskundi gen en parlementaire deskundigen dn samen werking met vooraanstaande autoriteiten op mijngebied een aantal voor het beoogde doel geschikte amendementen opgesteld. Men ver wacht thans, dat het karakter der liberale amendementen van dien aard zal zijn, dat zij voor de Arbeidersregeering aanvaardbaar zullen zijn. brieven en paketten, die thans worden ver voerd, is thans geringer dan vóór dea oorlog".

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 1