.\eV>Pa^fenfy» Burgerlijke Stand. Tijdschriften Binnenbnd LONG-COMPLICATIES Ingezonden stukken een voorbehoedmiddel (effen M-oog hot oordeel von Uw dotter! Agenten Finemjerzmo-Denhoag niet van wij- ge overtreding van de loterijwet (verboden pre mieleening). De rechtbank te Utrecht had dit vonnis bevestigd. Het arrest van den Hoogen Raad is be paald op 3 Februari. DE WONDERDOKTER VAN RINSUMAOEEST. De Hooge Raad heeft gisteren arrest ge wezen in de zaak van J. M., den bekenden wonderdokter te Rinsumageest, die in hoo ger beroep door de rechtbank te Leeuwar den was veroordeeld tot een maand hechte nis wegens het onbevoegd uitoefenen van de geneeskunde. Het vonnis der rechtbank werd vernietigd met verwijzing van de zaak- naar het gerechtshof te Leeuwarden, oo grond dat in wezen in hooger beroep alsnog de verzwarende omstandigheid herhaling is ten laste gelegd, doch een ziging der telastelegging heeft plaats had, hetgeen door de wet niet is toegelaten. De veroordeeling bij het bestreden vonnis, voor zoover de herhaling van overtreding betreft, stond derhalve niet op de dagvaar ding. BRANDSTICHTING De rechtbank te Maastricht heeft gisteren Veroordeeld H. S., 39 jaar, te Nuth-Vaesrade, ter zake dat hij op 11 October de stallen en schuur van zijn buurvrouw, de wed. Curvers, in brand had gestoken, tot 6 maanden ge vangenisstraf. De eisch was 2 jaar. GEFINGEERDE BEROOVING VAN 47,000. De Hooge Raad heeft verworpen een cas satieberoep van J. de W., die wegens 't doen van een valsche aangifte in hooger beroeo door het Hof te Leeuwarden was veroor deeld tot 1 maand gevangenisstraf (gefin geerde berooving van 47.000 onder Kou- dum). {Builen veranlwuo:dtlijkJieid vai, Ut Re 'doctic. De opname in deze rubriek bewi/s fenseins dit te •edtr'it er rtfde 'nefemt Wil U even het boekje „VlinderwereW". door Hildriks en Dr. Vitus Bruinsma. op slaan en de mooie teekening op bladzijde 13: Rupsen van den Grooten Hennetijnvlinder op een Berkentakje (Betula) even bekijken? Misschien twijfelt U dan in uw meening. Bergen. J. DAALDER Dz. Geachte heer Redacteur! Wij verzoeken u beleefd plaatsing voor het volgende en zeggen U daarvoor dank. Op 2 Dec. 1929 werden elf personen te werk gesteld aan den Hoeverweg en kregen wij als verblijfplaats een keet met een ruim te te onzer beschikking van 4 vierk. M. dus 2 M. lang en evenzoo breed voor 11 perso nen, dus veel te benauwd en ook veel te tochtig wegens het in vergevorderden staat van bouwvalligheid. Daar moeten dagelijks in de schafttijden deze elf menschen bijeen komen. Je zit elkaar bijna op den schoot maar er is nog meer om ontevreden over te zijn namelijk het verstrekken van koffiegeld. Oudergewoonte is er altijd 10 cent koffie geld verstrekt zoo goed aan vast personeel als aan tijdelijk los personeel. Dat koffie geld is zoo maar verdwenen. Wij hebben toen baas de Moei verzocht om voor ons te vragen om 10 cent per dag koffiegeld. Een week daarna kwam de Moei ons mededee- len dat ons verzoek was afgewezen. Zulks bevreemdde ons niet want wij zijn nu een maal veel goeds niet gewend. Zulks hebben de Kerstdagen wel weer bewezen. Nu op Vrijdag 3 Januari, 's middags om 2 uur kwam de Moei en deelde mede, dat B. en W goed hadden gevonden om aan ieder onzer een vergoeding te geven van 1 gulden per week voor koffiegeld, maar dan moesten wij er 18 uur per week voor werken. Daar voor werd feestelijk bedankt want al gaal het onder den schijn van werkverschaffing, het werk aan den Hoeverweg is wel degelijk productief werk want iedere rijder klaagt ever den zeer slechten weg en dit werk moet gedaan worden voor 38 cent per uur. zijnd 17 gulden per week en daar wordt nog geld afgehouden voor belasting. Natuurlijk zijn er onder ons die het genot van een fiets hebben en die zijn altijd vlugger thuis dan degenen die loopen moeten. Ieder weet den afstand van Alkmaar naar den Hoef en ook weet ieder welk slecht weer het is geweest voor de Kerstdagen. Als wij den heelen dag in de kou hadden gewerkt op een open weg en dan nog'doornat terug moeten loo pen raakt de stemming er wel uit. Toen de Moei ons mededeelde dat wij niet meer om 3 uur maar om 3 uur 15 weg mochten gaan rekende hij 1 Y i:ur voor heen en 1 Yt uur voor terug loopen maar nu werd het loopen nog meer ingekrompen omdat wij later weg moeten gaan. Wij hebben er onze besturen mede in kennis gesteld. Voor arbeiders kan niets gedaan worden want dan kost het geld maar de overheid kan* wel wethouders met hunne vrouwen en kinderen pension neeren of een kapitaal voor het Sportpark- geven. Maar wij zijn ook belastingbetalers. Wij zullen afwachten of er nog eens verbe tering komt. Met dank voor de plaatsing teeken ik J. VAN ZON, en mede-arbeiders van den Hoeverweg. Aan de Redactie van de Alkmaarsche Courant! Hooggeachte Redactie! Mag ik met een paar regels even de merking van den heer Rinke Tolman gaande mijn stukje over „De ?roote Herme lijnvlinder" beantwoorden? Hartelijk dank dan daarvoor! Geachte heer Tolman, ge vindt in mij dankbaarheid over aan- of opmerkingen, maar. dat de Harpyia (Dicranura) vinula L nimmer op berken zou voorkomen, kan ik niet dadelijk toegeven, daar ik ze nog den laatsten zomer daarop gevonden woon Ln de Berkenlaan). SCHOORL (December). Geboren: Johanna Maria, d. v Gerrit Rietveld en van Willemyntje Twisk. Gerardus Jouke, z. v. Minze Wynjeterp en Maria Neetje Keuris. Marie, d. v. Teunis Mooijen Anna de Leeuw. Maria Martha, d. v. Eduard van Overmeeren en Anna Maria van de Voorde. Getrouwd: Pieter Oudes te Eindhoven en Jacoba Smit. Overleden: Grietje Ludeke, 79 jaar, echtg. van Vitus Valerius Kossen. Marijtje Stam, 79 jaar, weduwe v. Pieter Wever. HEERHUGOWAARD (Dec.) Geboren Nicolaas, z. v. Petr. Does en Elisabeth Stet. Jacobus Petrus, z. van J. P. Sinnige en Joh. Borst. Geer- trudis, d. v. M. v. Langen en J. A. Roo- zendaal. Cornelia Geertruida, d. v. D. Hoogland en Elisabeth Dam. Mei- nouw, d. v. Jac. Volkers en N. Mienis. Nicolaas, z. v. Joh. Beers en C. N. Bioersen. Jacobus, z. v. N. F. Bleijen- daal en A. Cath. Dekker. Klaas, z. v. J. Pluister en N. Meurs. Theodorus Gerardus, z. v. A. Th. Jongkind en H. Hoogland. Pietertjc, d. v. S. de Boor- der en G. Kroon. Nicolaas Johannes, z. v. Joh. Hoogland en M. J. Hagenaars. Catharina Divera, d. v. Wilh. Borst en Joh. Schuitemaker. Catharina Wilhel- mina Theresia, d. v. Th. Vohkuil en S. v. Lint. Catharina, d. v. Th. Groot en Cristina Zonneveld. Pieter, z. v. P. Groot enM. M. Dekker. Jan Hugo Cornelis, z. v. J. Geusebroek en A. G. v. Schelven. Hendrik, z. v. Jan Peere boom en Cornelia Bakker. Overleden Pieter van Dam, 78 j., echtgen. v. A. Schouten. Jannetje van der Neer, 90 jr., weduwe van S. Lange- reis. HARENKARSPEL (December). Geboren: Petrus Mattheus z. v. Pie ter Smit en Martha Anna Botman. Rensje d. v. Jan Meereboer en Aafje de Boer. Cla- sina Anthonia d. v. Hendrikus Kos en Anna Bruijn. Theodorus z. v. Dirk. Dekker en Geertruida Klaver. Ondertrouwd: Jacobus Johannes Baltus en Duifje Spaansen. Overleden: Wilhelmina Veldman, oud 14 jaren. Antje Jonker, oud 77 jaren, weduwe van Pieter Pronk. nelis Jacob de Bruijn en Grietje Blokker. Annie, d. van Hendrik Keesman en Henriette Martha Annette Quack. Ondertrouwd Jan van Til, te Limmen en Maria Goossen. Karei Gomes en Johanna Francisca de Nijs te Alkmaar. Overleden: Sikke van Belkum, 76 jaar. Maria Magdalena Wiegel, 54 j. echtg. van Johan Christiaan Kröner. Johannes Ransijn, 57 j. Gerrit Rozing, 93 j. op- aan- OUDE NIEDORP (Dec.) Geboren Hendricus, z. v. Hendri- cus Zomerdijk en Maria Catharina Rood. Ondertrouwd en getrouwd: Jan Meelis Reek en Jannetje van der Molen. Overleden Arie de Geus, 79 jaren. Licht uitgave W. de Haan te Utrecht heeft een interessant artikel van Ky over een nieuwe renaissance waarin op een nieuwe richting in de schilderkunst gezinspeeld wordt. Uit de asch. zegt dit artikel, van de ongetelde ismen, waaruit de laatste veertig jaar de schilderkunst zich een wanstaltig nest gebouwd heeft, rijst statig de nieuwe kunst. En opgeschrikt en wakker geschud door de afgrijselijke caricatuur van kunst, dat men de massa heeft voorgehouden is ook een nieuwe kunstbelangstelling ontwaakt en begint zich een nieuwe maatstaf te vormen. P. van de Lyn schrijft bij vele belangwekkende foto's over fossielen. W. S. behandelt het onderwijs in vroeger eeuwen, waarna Aage Bentzen besluit met een overzicht van het boek der psalmen. In de Hollandsche Revue vertelt J. G. Boon hoe Nederlands naam als eerlijk neutrale hersteld wordt. Een uitvoerige beschouwing wordt gegeven over het roulettespel Emmy J. B. (elinfante) vertelt een en ander over het misdeelde kind en postzegelverzamelaars. Uitvoerig wordt de najaarsstroom op Neerlands Boekenmarkt besproken. E van Lidt de Jeude geeft een historische beschou wing over Marguerite en La Molle, Hefde: die naar het schavot leidde. Vele rubrieken op het gebied van sport, mode, wetenschap, kunst enz. vullen den in houd verder aan. In Panorama beschrijft E. Calthoerpe de hel op aarde, het gevangenisleven der Fran- sche gedeporteerden. H. A. vertelt bij aardige foto's van het leven van J. F. Buziau en Mr. R. Salbin geeft bij interessante opnamen een beschrijving van het leven der Lappen Alex van Herle vertelt een en ander over het foto grafeeren van stillevens. Er zijn ditmaal o a foto's van de belangstelling voor de groote Spaansche staatsloterij, van een feest van 56 tweelingparen, van de mode bij de winter sport, van de begrafenis van een soldaat van het Engelsche bezettingsleger in Duitschland, van verschillende vooraanstaande persoon lijkheden, die in 1929 overleden en van veer tien gelukkige bruidjes, die op een.en den- zelfden dag in de St. George Kerk te Londen gCrouwd zijn. Onder het spelen van den treurmarsch van Chopin daalde de kist onder opgeheven vaan dels en vlaggen. Een broer van den overledene dankte allen, die van belangstelling blijk gaven. Ten slotte werd het lied „Aan mij" ge zongen, waarmee de plechtigheid was afge lopen. ONTPLOFFING IN EEN FABRIEK. Twee gewonden. Gisteravond heeft te Hengelo (Ov.) een ontploffing plaats gehad in de ververij van de Hengelosche bontweverij. Een van de ke tels is gesprongen, waardoor een muur ge heel werd ingedrukt. De 14-jarige B. kreeg brandwonden aan hoofd en handen en is naar het ziekenhuis vervoerd. De 30-jarige P. kreeg ernstige hoofdwonden en kon na verbonden te zijn naar huis worden ge bracht. De oorzaak van de ontploffing is onbekend. ZUIDSCHARWOUDE (Dec.) Geboren: Laurens Franciscus, z. van Lourentius Franciscus Bergen en Afra Stoop. Simon Bruno, z. v. Chris tiaan Goedhart en Catharina Sijts. Theodorus en Adrianus, zoons van Jo hannes Martinus Zijp en Agnes Peere boom. Overleden: Dieuwertje Schoen maker, oud 87 jaar, weduwe van Pieter Nol. Dina Bakker, oud 15 jaar. Ondertrouwd Nicolaas Ridder en Maria Anna Jonker. CASTRICUM (December). Geboren: Cornelia Maria, d. v. J. Borst en M. Bleijendaal. Gerardus Wilhelmus, z. v. G. de Rooij en M. van Tongeren. Cornelis Maria, z. v. F. Glorie en M. P. Neelissen. Theodora Maria, d. v. J. Groentjes en M. de Winter. Petrus Gerardus, z. v. G. Groot en J. Liefting. Hermanus, z. v. J. van Kloot en J A. Tomassen. Maria, d. v. P. Kollenberg en C. Lute. Geertrudis Maria, d. v. W. de Zeeuw en G. A. van der Meij. Johannes Martinus, z. v. *J. Kabel en J. Admiraal. Johannes Pe trus Cornelis, z. v. J. Dam en M. Groot. Overleden Hendrik Jacobus Koe man, oud 12 jaren, z. v. V. Koeman en J M. Bleij. Johannes Petrus Bakker, oud 15 jaren, z. v. P. Bakker en G. Buur. Margaretha Lute, oud 17 jaren, d. v. A. Lute en Cornelia Nanne. Feike Stei- genga, oud 37 jaren, te Castricum, echt genoot van F. Broekhuijzen. Cornelis Petrus Groen, oud 7 maanden, z. v. C. J. Groen en G. M. Poel. Elisabeth Fem- rnetje Scheffer, oud 63 jaren, wonende te Amsterdam, ^weduwe van W. H. Franken. Jan Albertus Wilhelmus de Groot oud 48 jaren, wonende te Amster dam, echtgenoot van N. Langelaar. Ondertrouwd: Pieter Jan Corne lis Kes, oud 23 jaren, te Den Haag en Neeltje Elisabeth Bruin. Jacobus Admi raal te Amsterdam en Cornelia Beentjes Francis Charles Wilhelmus van Berkel ie Weltevreden N.-I. en Allegonda Mar garetha Maria Nijsen. Simon Admi raal en Maria Schermer. Getrouwd: Pieter Jan Cornelis Kes en Neeltje Elisabeth Bruin. SINT PANCRAS (December). Geboren: Geertje, d. v. Jacob de B~urs en Aaltje Kuiper. Baafje Griet je, d. v. Dirk Kloosterboer en Trijntje Klomp. Overleden: Maartje Blok, 68 ja ren. wed. van Dionitius Diminius Kos sen te Broek op Langendijk. Jannetje Rootjes, 83 jaren, wed. van Cornelis Bakker, wonende te Koedijk. heb. (Ik HEILOO (December). Geboren Gerardur Petrus, z. van Andries Olgers en Frederika Maria Mulder. Trijntje, d. van Nicolaas Ha ringhuizen en Antje Knol. Johannes Cornelis, z. van Adrianus Zoon en Aagje Schouten. Dina Arendje, d. van Cor- CREMATIE Mr. SANNES. In ons no. van gisteren hebben wij reeds een en ander opgenomen van de crematie van mr. Sannes, die gistermiddag op Westerveld plaats had. Wij laten hier nu nog volgen het gedeelte, dat wij alleen nog maar in de stads-editie konden opnemen: Onder de tonen van een lied van J. S. Bach werd het stoffelijk overschot de aula binnen gedragen en te midden van vele bloemstukken werd de baar neergezet. Rondom werden de vaandeldragers en -dr^gsters opgesteld. Al lereerst werd 't woord gevoerd door den heer J. Oudegeest, voorzitter van 't partijbestuur der S. D. A. P. Nog zijn de klaagtonen van een maand geleden, toen één onzer besten wegging niet verstomd, doch wij staan nu aan 't graf van hem, die tot de allerbesten behoort. Hij kwam tot ons in 1903, in den tijd, toen wij bijeen zaten als verstomd, verjaagd, uit gebannen, in een tijd, dat meer dan gewone moed noodig was om lid der S. D. A. P. te zijn Uitvoerig vertelde de heer Oudegeest van het leven uit die dagen. Hij zeide niet alleen te spreken namens de partij en de vakbeweging van binnen de grens van 't land, maar hij sprak ook na mens de Belgische partij een woord van her denkingpen zoo 't mogelijk was een woord van troost tot de achtergeblevenen. Ir Albarda sprak namens de Kamerfractie der S. D. A. P. Hij zeide dat Sannes één van de allerbesten in den kring van de beide Kamerfracties der S. D. A. P. was, een stra lend middelpunt. Werd 't soms moeilijk een goed bedoeld woord te beluisteren, niet als mr. Sannes het woord had. Hij werd dikwijls herinnerd aan 't gevaar, dat hij liep door zich met 't oog op zijn zwak ke gezondheid niet te ontzien. Vaak werd hij ernstig, vaak op humoristische wijze gewaar schuwd, maar hij nam dit lachend op. Hij wilde z'n leven gebruiken, wetend dat 't beter is dat in een klein boek elke bladzijde wordt beschreven dan dat er een dik boek is, waarin niets staat. Sannes had een groot verstand aldus ver volgde spr. Hij kondigde vraagstukken aan en als hij ze behartigde, waren ze altijd goed uitgewerkt, nooit onbeholpen of onvoltooid. Z'n groote gaven waren voor ons een groote kracht die wij niet kunnen, maar noode moeten missen. Vervolgens sprak de heer K. de Boer. Hij herinnerde aan 't zeer vele en moeilijke werk, door den heer Sannes in Friesland verricht. Er is geen plaats in Friesland, waar hij niet heeft gesproken. Hij was een spreker die zich geheel gaf. Namens den raad van beroep, waarvan mr Sannes lid was, werd de overledene ge huldigd als soc.-dem. en aan de andere zijde als griffier van dat college. Dr. Wibaut was de volgende spreker. Sannes, aldus deze, er wordt je een ver diende dank gebracht, maar je hebt dien niet noodig want je heele leven zoolang je dit in dienst van de beweging hebt doorgebracht, is de grootste voldoening geweest die een leven geven kan. Je bent altijd geweest de sociaal-democraat van de grootste opvatting, die er zijn kan. Je hebt meer gedaan dan je geoorloofd was, maar je kon niet anders. Namens de Zeeuwsche partij bracht nog de heer Onderdiik een laatsten groet INBRAAK BIJ DEN BURGEMEESTER In den nacht van Zaterdag op Zondag ls ingebroken bij den heer van Meetelen, bur gemeester van Bergschen Hoek. Tafelzilver, gouden sieraden en eenig kleingeld, tezamen ter waarde van eenige honderden guldens is gestolen. Een eveneens gestolen kistje si garen is teruggevonden bij den timmerman Sluis, bij wien de ongewenschte gasten ver volgens een bezoek schijnen te hebben afge legd. HET VERGAAN VAN HET STOOMSCHIP HOFPLEIN. Thans vier lijken aangespoeld. Van de vijf leden der bemanning van de Hofplein, welke vermist werden, zijn 4 lijken aangespoeld en herkend. Woensdag worden zij te Aalesund begraven. De namen zijn: H. Zeeveld, 3e stuurman, te Vlissingen, A Leenhout, matroos, te Vlaardingen, J. G Bartels, matroos, te Rotterdam en A. Kund- ling, matroos, te Rotterdam. TWEE TOLLEN GESNEUVELD. Zondag was de concessie van de tollen aan de Kerklaan en de Zuwe te Kortenhoef op den verbindingsweg HilversumVree land afgeloopen, terwijl op de aange vraagde verlenging nog geen beslissing ge nomen is. De pachters dezer tollen hebben op last van de beheerders van het Korten- hoefsche wegenfonds de tolboomen geopend moeten houden, om moeilijkheden te voorko men. Waar de pacht loopt tot 1 Mei a.s., zul len de pachters waarschijnlijk het wegen fonds cm schadeloosstelling aanspreken. NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN. Opheffing Locomotiefdepot Leiden.. Op het H.S.M.-station te Leiden is het lo- comotievendepot opgeheven. Locomotieven- loods en kantoor worden afgebroken. De lo comotieven noodig op de lijn LeidenUtrecht worden ondergebracht in de loods op het Staatsspoorterrein aan de Wittepoort. Op het station Leiden zal echter een loco motief in reserve blijven om bij eventueele storing van het electrische net dienst te doen. RAADHUISKELDERS. In iedere stad van beteekenis. Er zijn voorloopige besprekingen gehou den tusschen het gemeentebestuur van Nij megen en den heer P. Hendrix te 's-Herto- genbosch over de inrichting van de gewel ven onder het stadhuis te Nijmegen tot raad huiskelder, zooals dat te 's-Hertogenbosch reeds is geschied en waarmede te Utrecht thans is aangevangen. Naar aanleiding hiervan heeft het Hbld een onderhoud gehad met den heer Hendrix en den heer J. van Anrooy. De laatste is de man, die de inrichting van den kelder te 's- Hertogenbosch heeft tot stand gebracht en dit thans te Utrecht doet. De heeren vertel den, dat zij het plan hebben in iedere stad van eenige beteekenis, die beschikt over ge welven in het stadhuis, die zich voor het doel leenen, een aradhuiskelder in te rich ten, indien de medewerking van het gemeen tebestuur daartoe kan worden verkregen. Het is geenszins de bedoeling om de raad huiskelders te doen zijn een café of restau rant in de gewone beteekenis van het woord Zij zijn van meening hiermede een cultureel belang te dienen, dat aan de andere zijde ook voor de stad groote voordeelen moet af werpen, gezien de aantrekkelijkheid van een dergelijke fnrichting voor vreemdelingen. Dat men dit bijv. in Duitschland terdege in ziet, aldus de heer Hendrix, bewijst wel het feit, dat er gemeenten zijn. die een raadskd- der met een bedrag van 20.000 subsidiee ren. se hebben Rem. pottenbakkersovens gestaan, waarvan één met een middellijn van 1.40 M behoorende tot het staande 2-kamer-sy8teem, verticaal werd aangesneden. SjrffT DE ELFDE VOLKSTELLING. In den volgenden Oudejaarsnacht. Men schrijft aan de N.R.Crt.: Te middernacht, tusschen den 31sten December 1930 en lsten Januari 1931, zal voor de elfde maal in ons land de algemeene tienjaarlijksche volkstelling worden gehouden. De hoofdregelen daarvoor zijn gegeven bij Koninklijk Besluit van 18 December 1929 (Staatsblad no. 535). Aan het doel der volkstelling, t.w. telling van allen, die op dat tijdstip binnen de lands grenzen aanwezig zijn, onverschillig of dat verblijf van blijvenden dan wel van tijdelijke.! aard is, is nog wat toegevoegd. Men zal n 1. ten behoeve van de bevolkingsregisters zuive re gegevens trachten te verkrijgen omtrent, familienaam, enz., alsmede de in die registers voorkomende gegevens met betrekking tot bur gerlijken staat, kerkelijke gezindte, enz. toet sen aan de op de telkaarten vermeled ge gevens. De docr de inwoners te verstrekken opgaven met betrekking tot de wijze, waarop ze gehuis vest zijn, alsmede tot de door hen uitgeoefende beroepen zijn, met het oog op een nadere be werking daarvan, eenigszins uitvoeriger. Niet temin is, in vergelijking met 1920, de vraag stelling met betrekking tot de beroepen vereen voudigd. Trouwens zulks ligt geheel in de lijn van de beperking, welke men zich bij de te verkrijgen gegevens heeft opgelegd. Ook wordt niet gevraagd naar het al of niet blind of doofstom zijn en naar afwijkingen aan romp of ledematen. Vooral het achterwege laten van deze laatste vraag, die in 1920 voor het eerst was opgenomen, achten wij juist. I Het is ons in het licht dier beperking niet duidelijk, waarom thans op de telkaart de te voren nimmer gestelde vraag zal verschijnen, of betrokkene aan een inrichting van hooger onderwijs een graad of een diploma heeft ver worven, en zoo ja, welke. Geslaagde examens inbegrepen. Welk belang kan er zijn te weten, hoeveel inwoners korter of langer tijd geleden geslaagd zijn voor een of meer gedeelten van een candidaatsexamen? Wil men nagaan in welke soort betrekkingen de aan een universi teit verworven kennis dienstbaar wordt ge maakt? Nieuw is, dat ter secretarie de volkstellings- kaarten ditmaal vóór de uitreiking voor een groot gedeelte zullen worden ingevuld met be hulp van de in het bevolkingsregister voor komende gegevens. Wij achten dit uit meer dan een oogpunt een niet te onderschatten verbetering. Bij deze werkwijze zullen de na men, geboorteplaatsen en geboortedata, als mede de nationaliteit der inwoners juister op de telkaarten vermeld worden, dan indien dit alleen door het publiek geschiedt. Zijn bemoei ingen worden beteekenend minder, en het werk van het tellerspersoneel, dat zijn taak van controle op een juiste invulling niet altijd juist wist op te vatten, wordt vereenvoudigd. Het spreekt vanzelf, dat de inwoners de van overheidswege op de telkaarten vermelde ge gevens kunnen verbeteren, wat zij, als daar voor aanleiding is, gaarne plegen te doen. Voor de gemeenten vooral voor de groot ste wordt de voorbereiding zeer verzwaard Men denke in de groote gemeenten alleen maar aan het bijhouden van de mutaties ten gevolge van vestiging, geboorte, vertrek, over lijden, verhuizing binnen de gemeente, huwe lijk enz. Daartegenover zal de afwerking van de telling minder omvangrijk worden. Ter tegemoetkoming in de kosten der volks telling, waarvan door evengenoemde vooraf gaande invulling van de telkaarten het totaal wel niet veel verandering zal ondergaan, wordt aan elke gemeente uit 's rijks kas een bedrag verstrekt, waarvan het bedrag door den minister van binnenlandsche zaken en landbouw wordt vastgesteld. Dit bedrag be droeg in 1920 12 cent per getelden persoon EEN HULPBESTELLER DIE ZIJN TAAK NIET VOLBRACHT. Een paar honderd bewoners van Oost Arnhem (Geitenkamp), misten sedert eenige dagen de Nieuwjaarspostbestelling. Bij onderzoek is gebleken, dat een hulp besteller, die speciaal in dienst was geno men voor het bezorgen van de Nieuwjaars- gelukwenschen en -kaartjes in deze wijk, Za terdag aan het werk is gegaan, doch tegen den avond zwaar vermoeid geworden, het restant van den inhoud van zijn tasch aan de grens van de Geitenkamp over een heining heeft gedeponeerd. De man is wegens dit verzuim ontslagen en de zaak is in onderzoek bij de recherche LIMBURGSCHE OUDHEDEN. Romeinsch vaatwerk De heer Housmans te Aasterberg vond bij het maken van een bietenkuil tusschen Op- hoven en Gebroek een partij Romeinsch vaat werk, dat zonder twijfel afkomstig is van één of meer brandgraven. Het vaatwerk werd bij het uithalen nog al beschadigd; het dag- teekent grootendeels uit de 2de helft der 2de eeuw en bestaat uit een bord in terra sigil- lata, een kleine bruin-groen geschilderde drinkbeker, een tweetal lichtgele peervormi ge kruikjes, een grijsgroene deukbeker, een viertal kommetjes, waarvan een met cylin- dervormigen wand, en verder uit scherven van een beker en van urnen. Bij grondwerken op den hoek Schinkel Van der Maessenstraat te Heerlen kwamen tal van fragmenten van Romeinsch vaatwerk en enkele gave voorwerpen aan den dag. Het gevonden aardewerk is te dateeren van 't einde der le tot begin der 3e eeuw. Ter plaat- BRANDEN. De kerkbrand te Ernst. Omtrent den brand, die gisterochtend in de herv. kerk te Ernst heeft gewoed, meldt men nog: Het kerkgebouw is nagenoeg geheel ver woest. Het kleine torentje is nog vrij stevig op zijn fundamenten blijven staan, doch de stutbalken in de bovenverdieping zijn bijna doorgebrand. Verloren gegaan zijn de nog vrij nieuwe kansel met klankbord, het kerkor gel en het geheele meubilair van de kerk, welke plaats bood voor 400 personen, als mede dat van de consistoriekamer. In de brandkast, welke in de puinhoopen is teruggevonden, trof men de kerkeboeken ongeschonden aan; ook de in de brandkast geborgen waardepapieren zijn gespaard ge bleven. Het gebouw draagt in den gevel aan de torenzijde nog een gedenksteen met de in scriptie: De eerste steen is gelegd door den heer G. W. van der Feltz. oud-burgemeester van Epe, op den 19den Maart 1866. In een hooiberg. Zondagmiddag om vier uur ontstond brand in den hooiberg bij den landbouwer J. Eners in de Weteringstraat te Baarn. Wel dra was deze hooiberg één vuurzee, waarvan de vlammen zich meedeelden aan het woon huis en het stalgebouw. Dank zij het actief optreden van de brandweer bleven beide be houden. De schade wordt door verzekering gedekt. GEVEL INGEWAAID. Te Finsterwolde (Gr.) is Vrijdag de gevel van het huis van mej. de weduwe Tack inge waaid. KORTE BERICHTEN. Bij een kweeker aan den Uiterweg te Aalsmeer is een partij seringen ter waarde van 600 ontvreemd. De politie te Leiden heeft een 32-jari- gen reiziger aangehouden verdacht van dief stal en heling van een partij beddetijk ter waarde van ongeveer 700 en ten nadeele van de firma Kleijne te Leiden. Zondagmorgen is in het Fransche klooster te Sittard overleden, de heer Jan Luyten uit Roosendaal, die Zaterdagnacht, zooals gemeld, bij een auto-ongeluk op den Rijksweg-Zuid te Sittard zware verwondin gen opliep. in een Evangelisatiegebouw in de ge meente Odoorn is de collectebus ontvreemd.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 7