Radifffrafisch Weerbericht, ACE.1DA Binnenland Kerk en school Luchtvaart Kunst VERKEERSONGEVALLEN. Stadsnieuws Donderdag 9 Januari. Y.30 uur, Cinema Americain: Christina (voor iederen leeftijd). 7.30 uur, A. B. T.De gele taverne (bo ven 18 jaar). 7.30 uur, Victoria Theater: Schaduwen van den nacht (boven 18 jaar). 8 uur, „'t Gulden Vlies", tweede opvoering van „Als ik koning was", door de Allcm Operetteclub. 8 uur, Kapelkerk, Zendingssamenkomst 'Alkm. hulpzendingsvereeniging „Het Mos terdzaadje", spreker ds. Starrenburg, van Nieuw-Guinea. 8 uur, Rustende Jager te Heiloo, concert Gem. Zangvereeniging Harmonie. Vrijdag 10 Januari 2.30 Uur, Dancing Harmonie, demonstra ties en film Margarine-Unie voor de afd Alkmaar vdn de Ned. Ver. v. Huisvrouwen 8 uur, bovenzaal Central, evangelisatie samenkomst, spreker de heer J. Sevensma. 8 uur, ,,'t Gulden Vlies", gecomb. verg van „De Molleboonen" en „Friso", tooneel en voordrachten. 8 uur. Waakt en Bidt, ds. Verwaal, voor de afd. Alkmaar Ned. Christen Vrouwen- hond. Een economische en politieke organisatie. Ik ben er van overtuigd preciseert de Ihinister dat een nieuwe economische en politieke organisatie van Europa noodig is en komen zal. Hoe dit precies komt is bij zaak, maar de Haagsche conferentie, die eer. economisch financieele conferentie is, duidt er reeds op, dat die terdege bestaat. Hoe lan ger hoe meer, gaat de politiek over in econo mie en de economische kwesties komen meer ,en meer in het brandpunt en zullen de poli tieke vraagstukken overvleugelen. Economi sche samenwerking zal een „rapprochement" tusschen de staten moeten doen groeien 'Daarbij echter politiek en economie te schei den is onmogelijk, want alle economische vraagstukken zijn tegenwoordig verpoliti- seerd. Te voorspellen hoe de juridische vorm der toekomstige federatie zal zijn, is onmo gelijk en daarom is de term „Vereenigde Sta ten van Europa" zeer gevaarlijk. De samen werking moet bovendien zoo worden gecon strueerd, dat de nationale persoonlijkheiden de eigen cultuur der verschillende volken ge handhaafd blilft. Dit is absoluut noodzake lijk. Een 2000-jarige cultuur is niet weg te rekenen. Geheel anders was het in Amerika en daarom konden in Amerika „Vereenigde Staten" ontstaan, zooals deze in Europa wel nimmer zullen komen. Ondertusschen ging de heer Benesj voort moet natuurlijk gezorgd worden, dat de vredesbeweging niet stil blijft liggen. Met voorbeelden toonde spr. daarna aan, dat wij wat dit betreft zeer veel gevorderd zijn tegenover 40 jaar geleden. Zoodra echter een nieuwe generatie de gruwelen van den oorlog vergeten is, zijn wij weer achteruit en daarom moet de herinnering aan de oorlogs ellende levendig worden gehouden. Het slagen van de Haagsche conferentie. Daarna op de conferentie van Den Haag komende, deelde minister Benesj mede, dat 2. i. deze conferentie met de ontwapenings conferentie de laatste groote liquidatieconfe rentie van na den oorlogstijd zullen zijn en wij dan weer tot normale conferenties terug lullen keeren. Het slagen van de huidige conferentie, acht spr. zeker, want de groote mogendheden wenschen dit. Ook de kwesties Hongarije en zijn buren is niet zoo moeilijk als dit wel heeft geschenen. Hongarije kan zijn invloed op den duur niet handhaven en moet tot practische samenwerking met de landen der kleine entente komen. Dan eerst komt er teekening in de constellatie van Cen- iraal-Europa. Binnen enkele dagen zullen dan ook deze kwesties wel beslist zijn, bij welke regeling, ook de optanten-kwestie zal zijn inbegrepen. Dat de buurstaten daarbij afstand zullen doen van hun deel van hun vorderingen zal geen sprake kunnen zijn, tenzij tegen behoorlijke compensatie. Gevraagd, waarom spr. denkt, hoe de be doelde schuldregeling op deze conferentie in enkele dagen kan worden opgelost, terwijl men in Genève na jarenlange discussies tot geen enkel resultaat is gekomen, zeide de heer Benesj, dat in den Volkenbond de re geeringen als partijen in een proces tegen over elkander staan en ieder weet hoe lang processen kunnen duren terwijl het in Den Haag een zuivere strijd is om het geld, waarbij men tracht te komen tot een onderlinge regeling waarbij wederzijdsche claims in compensatie moeten worden ge bracht. Elkanders argumenten kent men nu wel. En dan kan men het desnoods in enkele dagen over een afrekening eens worden. Kan Hongarije niet in zijn isolement volharden, zoo gelooft de heer Benesj ook, dat Rusland ten slotte niet buiten Europa kan blijven staan, Europa neemt thans een afwachtende houding aan, doch zal een erkenniijg van dc regelen van het internationale recht door Rusland voorwaarde zijn voor een vruchtba re samenwerking; zoo zal iedere partij zich moeten onthouden van inmenging in elkan ders binnenlandsche politiek. Bovendien ge looft spr. dat het bolsjewistisch systeem zelf op den duur niet kan word?! gehandhaafd Reeds nu voltrekken zich in dit land op cul tureel en economisch gebied groote verande ringen, die hier op wijzen. In verschillende étappes naar het doel. Met een enkelen slag de belangen van zoo- Vele landen in overeenstemming brengen is naar ik meen, onmogelijk. Er zullen dan ook verschillende étappes moeten worden afge legd. Er zijn niet te onderschatten moeilijk heden, die overwonnen moeten worden en er is een methodische effening van het arbeids veld noodig. Er zal dus getracht moeten worden aldus vervolgde de heer Mironesco aller eerst de zuiver economische belangen van twee of drie naties met elkaar in overeen stemming te brengen, b.v. die van de Kleine Entente, vervolgens die van een viertal an dere landen en zoo geleidelijk verder. Op deze wijze zal men langzamerhand een eco nomische regionale unie in het leven roepen. Men zal vervolgens in den zelfden geest in een ander gebied moeten arbeiden. Wanneer aldus verscheidene gebieden eco nomisch geharmoniseerd zullen zijn. moet men trachten ze te vereenigen door zoo mo gelijk eerst tusschen de regionale unies een entente tot stand te brengen voor wat betreft bepaalde vraagstukken. Aldus zal men ge raken tot een zekere economische Europeescbe Federatie. Let wel: het is absoluut noodzakelijk tot een economische unie te komen alvorens een politieke unie in het leven te roepen. Om een politieke federatie, een soort superstaat, te stichten is het noodig dat men erin slaagt de tradities en de nationale eigenliefde te over winnen en te breken met de oude opvatting van de absolute souvereiniteit van den staat. Wanneer men eerst de economische federatie heeft gegrondvest, wanneer de douanebar rières zijn verdwenen, wanneer de volkeren inzien dat de grenzen van weleer geen men schen met werkelijk tegengestelde belangen scheidden, dan zal de politieke unie binnen korten tijd gevormd zijn. Het begrip absolute souvereiniteit heeft sedert de vorige eeuw reeds een weinig van zijn onaantastbaarheid ingeboet. De oorlog en Je perioden na den oorlog hebben heele stukken van het oude absolutisme doen afbrokkelen Binnen enkeie decennia zal men met de internationale ge dachte aanmerkelijk verder gekomen zijn De ontwikkeling der economische betrekkingen en die van de federalisatie zullen gestadig de onderlinge afhankelijkheid der volken accen- tueeren. De uitvinding van de draadlooze, de moderne transportmiddelen, de internationale pers dragen reeds er toe bij geleidelijk een meer en meer gelukkige samenwerking tus schen de naties te scheppen. Wanneer deze federatie gevestigd is, zal de Europeesche economie zich ontwikkelen in den zin van de grootst mogelijke efficiency: de bedrijven, uitgezonderd de gewone beroe pen zullen daar en alleen daar worden uitge oefend, waar men de geringste kosten zal hebben, d w z. in de landen waar de grond stoffen. die voor de productie noodig zijn, gevonden worden. In een woord: de vrij handelseconomie, het ideaal van Adam Smith, verwerkelijking van een reeds meer dan 100 jaar oude droom. Om een voorbeeld te geven: de Balkan- landen. Vroeger waren de Balkanlanden vin nige concurrenten. Na den oorlog is men langzamerhand gaan begrijpen, dat haat niet de bron is van een gelukkig nationaal en economisch leven. Waarom de nationale krachten te verspillen in economischen oor log en concurrentie? Het is veel nuttiger te pogen de tegengestelde belangen met elkaar in overeenstemming te brengen. Dagelijks wint deze gedachte nieuwe aanhangers, zoo wel in Roemenië als in de andere Balkan - landen. Ik ben geen profeet eindigde Zijne Ex cellentie ik heb deze kwestie slechts be studeerd en ik ben er vast van overtuigd dat men voor deze gedachte moet werken aange zien zij waardig is de blikken van ieder mensch te richten naar een toekomst van rechtvaardigheid, naar een ideaal van geluk voor het menschelijk geslacht. DE HUISZOEKINGEN IN INDIE. Een protestvergadering te Amster dam. Gisteravond hield „Perhimpoenan Indone- sia" in een der zalen van de Harmonie aan de Rozengracht te Amsterdam een protest vergadering in verband met de huiszoekin gen bij de leden van de „Partij National In- donesia" in Nederlandsch-Indië. Achtereenvolgens werd het woord gevoerd door Mohammed Hatta, Jef Last, Abdul Madjid en Edo Fimmen. Tot besluit werd een resolutie aangeno men, waarin geprotesteerd wordt tegen de ongehinderde uitbuiting van het Indonesi sche proletariaat, tegen de politieke onder drukking, tegen de rechteloosheid van het In donesische volk, tegen de onrechtvaardige razzia bij de P.N.I. en tegen de arrestatie van ruim 180 van haar leiders, tegen de wreede terreur, de gevangenneming van dui zenden, die strijden voor de bevrijding van hun volk, tegen poenale sanctie, tegen de exhorbitante rechten, tegen het ongehoord schandaal van het Digoelkamp en roept de Nederlandsche arbeiders op door georgani seerde massa-actie tegen de Nederlandsche bourgeoisie de Indonesische kameraden in hun strijd terzijde te staan. Hierna werd de drukbezochte vergadering gesloten. VERDWIJNEND NATUURSCHOON. Op het bolwerk, dat Bolsward nog gedeel telijk omringt, wordt een gedeelte van de hooge boomen omgekapt, waardoor veel na tuurschoon verloren gaat. De boomen ble ken door iepziekte te zijn aangetast. KNAAPJE IN HET OOG GETROFFEN. Bij het schieten roet een pijl en boog werd een zoontje van den heer V. te Haastrecht in het oog getroffen. De knaap is naar een oog- lijdersgesticht vervoerd. Voor het behoud van het gezicht wordt gevreesd, zegt de Tel. NIET DE ECHTE BROEDER. Maandagmiddag is een te Middelburg in de gevangenis vertoevende straatventer, wiens juisten naam tot nu toe onbekend is, onder geleide van twee rijksveldwachters en een op perwachtmeester, geboeid naar Weesp over gebracht, om geconfronteerd te worden met eenige inwoners, ten einde te kunnen vaststel len, dat de man niet de. degene is, voor wien hij zich uitgeeft. Hij werd verdacht van een diefstal van 100 te Hulst. De aangehoudene verklaarde J. C. W. V. te heeten en geboren te zijn te Weesp, hetgeen ook bleek uit de papieren, welke hij bij zich had. Daar er echter gegronde twijfel bestond of hij het was, stelde de politie een onderzoek in bij den heer V., zijn naamgenoot. De Tel. vertelt hiervan het volgende: De heer V. heeft n.1. een 51-jarigen broer, J. C. W. V. geheeten, die circa twintig jaren geleden Weesp verliet. Hij vertoefde op ver schillende plaatsen en nu en dan hoorde de familie iets van hemin -ieder geva-1 zond hij bij de jaarwisseling steeds een gelukwenseh. Zulks is echter het laatst geschied in 1928. Bij de confrontatie zag de heer V. onmid dellijk, dat hij niet zijn broer voor zich had. Maar de man bleef volhouden, dat zulks wel bet geval was. Om de leugenachtigheid van diens bewering nader in het licht te stellen, stelde heer V. eenige vragen. Zoo b.v. hoe lang het geleden was, dat hij Weesp verlaten haa. Het antwoord luidde, dat hij reeds op zesjarigen leeftijd van daar vertrokken zou zijn, hetgeen natuurlijk allesnrinst klopte met het tijdstip, waarop de werkelijke J. C. W. V. zijn geboorteplaats verlaten had. Ook vroeg de heer V. aan zijn pseudo-broeder, welk be roep zijn vader uitgeoefend had En het ant woord luidde „arbeider". Daar de vader van den heer V. dokter was, klopte dit ook allerminst. Uit alles bleek voldoende, dat de man stond te liegen, doch hij werd er geen oogenblik ver legen onder. Ten slotte voegde de heer V. zijn zg. „broer" toe: Je zult wel weten, waar mijn broer, wiens papieren jij hebt, zich ophoudt. Als jij nu zegt (en dat kan onder vier oogen gebeuren en daar blijft de politie buiten) waar ik mijn brotr vinden kan, krijg jij van mij een rijksdaalder". Doch de man ging op dit voorstel niet in. Volgens mededeelingen van ander zijde, moet hij inderdaad W. hee ten en in België een vrouw met vier kinderen hebben, die hij echter bij een vroegere con frontatie eenvoudig verloochend had- EEN AANVARING. Gisternacht heeft een ernstige aanvaring plaats gehad op de reede van Vlissingen, tus schen het uitgaande Engelsohe stoomschip Plawsworth en het Noorsche stoomschip Ko rnet. De Plawswoith ligt op de reede van Vlis singen geankerd; de Kornet is naar Antwer pen opgevaren. Beide schepen zijn zwaar be schadigd. Er zijn geen persoonlijke ongeluk ken bij gebeurd. Het Engelsohe stoomschip Plawsworth zal te Vlissingen binnenloopen, tot het ondergaan van voorloopige reparatiën. DE ONTVLUCHTING UIT HET PSYCHOPATHENASYL. Omtrent de ontsnapping van twee verpleeg den uit het psychopathenasyl te Leiden meldt men nader: De 25-jarige F. G. uit Duivendrecht ver richtte 's middags ongeveer 3 uur werkzaam heden in den tuin onder toezicht van een be waker. Te 3.20 liep hij plotseling door een sloot naar den Morschweg, waar hij aan een automobilist.vroeg, te mogen meerijden, het geen werd toegestaan. Ter hoogte van de Haagsche Schouw verliet hij den auto en sindsdien is hij verdwenen. De vermissing van den 24-jarigen S. J. van M. werd eerst om 6 uur ontdekt, toen er appèl werd gehouden. Gister is F. G. te Amsterdam aangehou den. Eenige rechercheurs van de Centrale Re cherche zagen den man in de buurt van Wa tergraafsmeer loopen. Zij hebben hem op voorzichtige wijze meegenomen naar het hoofdbureau van politie aan den O. Z. Ach terburgwal. Daar het vervoer van zenuw patiënten te Amsterdam nooit buiten den G. G. D. omgaat, werd die dienst dadelijk ge waarschuwd, die den patiënt per auto van het hoofdbureau afhaalde. De man was zeer ge dwee en maakte geen vreemden indruk. He denmorgen zal hij, volgens de Tel., door per soneel van het asyl, waaruit hij ontsnapte, worden afgehaald. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de week van 29 December 1929 tot en met 4 Januari 1930 zijn in Nederland aan gegeven 20 gevallen van buiktyphus, 1 ge val van alastrim, 362 gevallen van roodvonk waarvan 81 te Amsterdam, 136 van diphte- rie, 2 van nekkramp, 5 van kinderverlam ming en 2 van slaapziekte. AANBESTEDINGEN IN 1929. Het blad De Aannemer meldt, dat voor zoover de cijfers in zijn bezit kwamen, in 1929 voor de volgende bedragen aanbeste dingen hebben plaats gehad van: particulie ren 76826.639 (v.j. ƒ67343.117); gemeen tebesturen 49.237.835 (v. i. J 34.622.322); woningbouwvereenigingen 9.772.258 (v. j. 15.598.533); rijk- en polderbesturen 34.448.226 (v. j. 39.384.374); Nederland sche Spoorwegen 7.756.785 (vorig jaar 3.224.830), totaal 178.041.743 (vorig jaar 160.178.176). WERKVERSCHAFFING. Voor het te werk stellen van werkloozen uit gemeenten in de provincie Groningen is de werkverschaffing te Jipsinghuizen, in Westerwolde weer opengesteld. Waarschijnlijk heeft v. d. V. die den wagen bestuurde, niet bemerkt, dat de brug over de Sloterringvaart geopend was. Hij reed met flinke vaart door den afsluit boom heen en de auto kwam in het midden van de vaart terecht. De 3 inzittenden wisten uit de cabine te komen en geraakten te water. Onmiddellijk schoot hulp toe. Men slaagde er in, den onge veer 60-jarigen vader van den bestuurder te redden. Hij werd op het droge gebracht en voorloopig in het huisje van den brugwach ter gebracht, waar hij van droge kleeren werd voorzien. De oude man, die door het ongeval zeer getroffen is, liep bovendien nog verwondin gen op. Hij is onmiddellijk onder behandeling gesteld van den gemeente-arts dr. Faber. De beide andere inzittenden, de heer v. d. Voort en zijn moeder zijn verdronken. De auto werd onmiddellijk naar den kant getrokken, doch toen bleek dat de inzittenden in het wa ter lagen. Onmiddellijk heeft de brandweer uit Amsterdam een reddingswagen gezonden en was ook de politie met dreggen ter plaatse Een half uur na het ongeval waren de bei de lijke nog niet gevonden. Te Den Haag. Bij de brug tusschen de Boekhorststraat en de Koningstraat is gisteravond omstreeks 6 uur een 50-jarige steenzetter, wonende aan de Hooftskadelaan, aangereden door een auto. De man, die ernstige inwendige kneu zingen bekwam, is door den Geneesk. Dienst overgebracht naar het ziekenhuis aan den Zuidwal, waar hij korten tijd later is over leden. Eenige beschouwingen naar aan leiding van den huidigen stand der techniek. Ter viering van den gedenkdag der Tech nische Hoogeschool werd gistermiddag in de aula te Delft een buitengewone senaats vergadering gehouden. De rector-magnificus prof. ir. F. Westendorp heeft op deze verga dering een rede gehouden, handelende over bovenstaand onderwerp. CREMATIE DS. C. TH. CRAMER VON BAUMGARTEN. Gistermiddag is op Westerveld het stoffe lijk overschot van ds. C. Th. Cramer von Baumgarten, em. predikant der Ned. Herv. Gem. te Hoorn, verascht. Aanwezig waren o.a. de heeren ds. W. Klaassen, ds. H van Lunzen en ds. van den Broek, allen predi kanten der herv. gem. te Hoorn, de leden van den herv. kerkeraad aldaar, dr. Uiter dijk, doopsgezind predikant te Hoorn, ds. A. Klaver, remonstr. pred. aldaar, mr. Bis schop, burgemeester van Hoorn, De Jong, oud-burgemeester dezer stad, dr. G. B. Krui- zinga te Obdam namens het herv. class. be stuur van Hoorn, en vele anderen. Ds. W Klaassen voerde het woord, en zeide dat hij, in den geest van dezen soberen mensch en op verzoek van de familie, de eenige spreker zou zijn. Spr. handelde over de groote droefheid die het heengaan van dr. Cramer von Baumgarten brengt, maar zeide dat men dankbaar moet zijn, omdat hij het niet zou hebben kunnen dragen als hij niet meer had kunnen werken. De vele opge komen vertegewoordigers van corporaties en vereenigingen getuigen van zijn groote ver diensten. Spr. wilde ook namens de groote vriendenschaar danken voor wat de overle dene voor hen is geweest, en bracht ook dank aan de zusters van het ziekenhuis te Hoorn. De overledene had ook groote be langstelling voor zijn collega's en deed voor hen wat hij kon. Maar, zeide spr., wij han delen in zijn geest, als wij onzen lof voor hem zijn gansche leven gepredikt heeft. Wij willen hem Gode bevelen, en als zijn stoffe lijk overschot daalt, zal het klinken: „Einde loos houdt Gods liefde stand". Onder het spelen van dit gezang daalde de kist, waarna de oudste zoon voor de be langstelling dankte. TWEE VLIEGERS GEDOOD. Naar uit San Diëgo, Ver. Staten, wordt ge meld, zijn twee marinevliegers gedood toen hun klein toestel van een hoogte van 1500 voet in de baai van San Diëgc omlaag stortte. ERNSTIG VLIEGONGEVAL IN EGYPTE. Het Departement van Luchtvaart te Lon den deelt mede, dat heden nabij Abu Sueir in Egypte twee vliegtuigen met elkaar in botsing gekomen en neergestort zijn. In elk der ma chines bevonden zich een vlieg-officier en een soldaat. Alle inzittenden werden gedood. Twee dooden. Hedenmorgen te ruim half tien is een vrachtauto door den afsluitboom van de brug over de Sloterringvaart in de gemeente Sloten te water gereden. In de cabine van den auto zaten, voor zoo ver bekend, drie personen Een van hen kon worden gered. De beide anderen zijn zeer waarschijnlijk om het leven gekomen. De politie is met reddingsmiddelen ter plaatse om te trachten de beide personen nog te redden. Nader wordt ons gemeld: De heer van der Voort, wonende in de Lynde nabij Osdorp in het landelijk gedeelte van Amsterdam zou vader en moeder, die in j de Badhoevenlaan in de Haarlemmermeer woonde met een Ford-vrachtauto halen,, om ze naar zijn woning te brengen. De twee oude menschen en v. d. V. namen plaats in de cabine van de auto- HANS DRIFT. De tweede opvoering dezer operette voor kinderen werd gisteravond weer voor een uit verkochte zaal gegeven en met enorm succes. Verschillende nummers werden gebisseerd, natuurlijk ook het „Molenaarsballet" in het laatste bedrijf. Bij de herhaling gebruikte men een bizondere belichting. Bloemen voor librettist, componist (de hee ren Prins) en dirigent Jonker, benevens een doos bonbons voor mevr. Jonker. A.s. Zaterdag komt de derde opvoering en men moet zich niet verwonderen als de Har moniezaal dan weer geheel gevuld is. Daarna schitterend slotbal. A. K (Niet Officies 1). 452e STAATSLOTERIJ. Trekkine vin Donderdak 9 Januari 1930. 4e Klasse. 4e lijst. Hooge Prijzen. 1913 1000. 14543 15229 f 100. Prijzen van tf. 9 68 140 177 288 596 705 788 978 1333 1499 2084 2694 2726 2860 3053 3162 3170 4732 4909 5137 5262 5475 5797 6972 6975 8042 8081 8673 8856 9621 9704 9727 10023 10563 10572 10725 11006 11033 11050 11063 11081 11427 11573 11706 11719 11755 12027 12288 12304 12342 12472 12749 12854 14185 14586 14833 15578 15759 15805 15835 16428 16578 16815 16860 17354 17598 17693 17991 17999 18174 18915 19159 19312 19377 20125 20210 20373 20570 20954 Verbetering 4e Klasse, 3e lij6t 4824 m. z. 4828 601 2124 3495 6601 8890 617 2399 4200 6906 8919 10830 11613 12470 15700 16992 19128 30795 naar waarnemingen, verricht in den morgen van 9 Januari. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 768.6 te Weenen Laagste barometerstand 731.1 te Seidis* f'°Verwachting, geldig tot den avond van 10 Januari: Meest matige Zuidelijke tot Zuid-Weste lijken wind; half tot zwaar bewolkt tot be- trokken; weinig of geen regen; iets zachter. GESLAAGD. Voor het op 20 December te Amsterdam gehouden examen in de Duitsche Handels- correspondentie vanwege de „Verg. van Leeraren" slaagde onze stadgenoot de hee J. M. Polak. MAATSCHAPPIJ TOT NUT VAN 'T ALGEMEEN. DEPARTEMENT ALKMAAR. In de dancing van het gebouw Harmonis had deze instelling een voordrachtavond ge organiseerd, die door een vrij talrijk publiek bezocht was. De heer Jac. Elsacker uit Rotterdam heeft de aanwezigen verrast met een keur van voordrachten en een fraaie declamatie zoo- dat de geheele zaal aandachtig bleef toehoo- ren naar wat de heer Elsacker vertelde. Voor de pauze behandelde de declamator Het Mirakelspel, Marieke van Nijmegen waarvan hij eerst een uitvoerige uitlegging gaf. Daarna droeg hij het geheele stuk voor op een treffende wijze, die iedereen boeide. Marieke, de nicht van een pastoor, raakt op het verkeerde pad, als ze naar Nijmegen gaat om boodschappen te doen. Ze kan niet meer voor het donker terug zijn en als ze bij haar tante geen onderdak vindt, waagt ze toch de donkere wandeling. Ze ontmoet den duivel en wordt door hem overweldigd. Marieke trekt met hem naar den Bosch en Antwerpen, om na 7 jaren weer terug te ko men in Nijmegen. Daar wordt juist een wa genspel gehouden en. Marieke voelt zich zondig. Ze trekt met haar bom naar Rome en biecht alles op aan den paus. Deze sluit haar drie ringen om hals en beide handen en deze zullen afvallen, als God haar heur zonde vergeven heeft. Marieke trekt in een klooster, waar ze een godsdienstig leven leidt. En daar worden haar de zonden vergeven. Haar leven eindigt in het klooster en ze gaat heen met de wetenschap, dat al haar zonden vergeven zijn. We hebben even den korten inhoud weer gegeven van het stuk, dat een kleine 25 jaar geleden in Rotterdam werd opgevoerd. Later hebben Jan Musch en Joh. de Meester een opvoering van dit stuk gegeven, waarvan vooral die van Musch bizonder geslaagd was. Maar ook de heer Elsacker wist gister avond de aanwezigen te boeien door zijn uitstekende voordrachten, waarin hij vooral de twee hoofdpersonen Marieke en den Dui vel goed weer gaf. Echter niet alleen in het ernstige, ook in het vroolijke genre toonde de heer Elsacker zich een eerste kracht. Dat bleek na de pau ze, toen hij een drietal aardige novelletjes voordroeg, t. w. Pastoor Munte van Ernert Claes( naast veel vrooliikheid en geestigheid ook nog een tikje gevoelige proza) en vooral in het Twee Grootvaders van F. de Sinclair. Tenslotte moeten we nog memoreeren Mé- sallivance, een schets van Jo IJssel de SchipperBleker, waarin het ongelukkige huwelijk van twee menschen, die niet maaf- schaopelijk bij elkaar passen, geschilderd wordt. Een mooie avond dus, die daarbij ook bij zonder leerzaam was. De heer Elsacker kan hier gerust terug komen. Hij heeft een goede indruk achtergelaten bij alle aanwezigen. Ook bij ons! M.KMA.ARSCHE RLOEMISTEN- PATROONSVEREENIGING. De kwestie-Hoek In café Koopman, Dorpstraat te Bergen, werd gisteren een algemeene vergadering gehouden van bovengenoemde vereeniging, waarbij ook Bergensche leden tegenwoordig waren. De vergadering stond onder leiding van den heer C. Bruin uit Alkmaar, secretaris der Vereeniging. Deze opende de vergadering met een woord van welkom en herinnerde eraan, hoe lang geleden in een vergadering van bloe misten, Hanzebestuur en bestuur der Alkm. Middenstandsvereeniging, de heer B. Hoek beloofde geen werk meer te doen, waardoor partiuliere bloemisten worden benadeeld. Nu de heer Hoek deze belofte niet nagekomen was en te Heiloo werk had laten verrichten, achtte het bestuur een tegenactie zeer ge- wenscht. Spr. las hierna het persverslag van de in Heiloo gehouden vergadering voor, waar na spr. opmerkte, dat het niet op den weg van het bestuur lag om ditmaal met klach ten bij den heer Hoek te komen, daar deze wist, dat, als hij zijn eens gedane belofte zou breken, onmiddellijk publicatie in de pers eraan zou worden gegeven. Spr. heeft wethouder Thomsen inzage ge geven van de bewijststukken, waarna deze toezegde met den heer Hoek Dinsdagmiddag een onderhoud te zullen hebben en hem er op te wijzen, dat zulks niet meer mocht ge beuren. Spr. bracht nog in herinnering een ge val waarbij de tuin in de stichting van Pa- lingh en v. Foreest in orde gemaakt is met medewerking van den heer Hoek en met ge reedschap van gemeenteplantsocnen. Voorts releveerde spr. verschillende feiten, waarbij gemeentewerklieden, particulier werk doen, b.v. het in orde laten ma ken van den tuin van wethouder Ringers door den heer Hoek. Spr. noemde de salaris sen van den diretceur en werklieden van ge meenteplantsoenen en concludeerde, dat deze salarissen hoog genoeg zijn en niet een bij verdienste rechtvaardigen. AM

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 2