Hel vraagstuk van den Euro- peeschen Statenbond. LANDBOUW en VEETEELT, HOOGKARSPEL. Buitenland •en onderhoud met den Roemeenschen minister Nlironesco. OE ».S VLÖÖTCONFFRENTIF. w en waarschijnlijk voor afzienbaren tijd De politieke toestand in Palestina. De recherche volgde het spoor yan Lewis Binnenland VOORKOMT TANDBEDERF NiVA TANDPASTA Verkeersongevallen. j. jjger p. Brouwer is benoemd tot lid van »ct Burgerlijk Armbestuur in deze gemeente. HOORN. pe vereeniging „Ontwikkeling" heeft haar /ierde bijeenkomst in dit winterseizoen be- Vgd Voor een uitstekend bezette Parkzaal Irad op de heer Van Staveren te Den Haag met het onderwerp: „De Rijn". De beer Van Staveren toonde zich een bijzonder aange naam causeur. Een uitgebreide serie prachtige lantaarn- platen verluchtigde de voordracht. Door bemiddeling van de Roemeensche le gatie te Den Haag hebben twee vertegen woordigers van het Persbureau Vaz Dias te Amsterdam, Woensdag een onderhoud ge had met den Roemeenschen Minister van Buitenlandsche Zaken, Zijne Excellentie LI. Georges G. Mironesco, voorzitter van de Roe meensche delegatie ter Haagsche Conferen tie. Gedurende de Conferentie houdt Zijne Excellentie Mironesca verblijf in „Hotel des ïndes" een welbekenden naam in de di plomatieke wereld en daar was het ook, dat de Minister de beide Nederlandsche jour nalisten ontving, die het voorrecht hadden kennis te maken met den eminenten Roe meenschen diplomaat en jurist. Zij hebben den minister niet gevraagd naar wat hij denkt van de aanstaande resultaten van de Conferentie, van de vergoeding door Oosten rijk gevraagd, de Hongaarsche schulden, de Herstelbank, enz. enz. Het is min of meer onbescheiden al te nieuwsgierig te zijn en het is een weinig ver velend voor het hoofd van den diplomatie- ken dienst van een staat, steeds het slachtof fer te zijn van scherpe ondervraging over de diplomatieke stappen, die hij bezig is te ne men. Maar zij herinnerden zich, dat Zijne Ex cellentie Mironesco behalve dat hij ver scheidene malen lid van het Roemeensche Parlement, Oud-Vicepresident van den Se naat en Oud-Minister van Onderwijs was oorspronkelijk rechtsgeleerde en gedurende vele jaren hoogleeraar in de Encyclopaedie van het Recht aan de Juridische Faculteit der Universiteit te Boekarest was en dat hij uit dien hoofde grondig de juridische en so ciale verhoudingen tusschen de verschillende volken heeft bestudeerd. Dit bedenkende, hebben zij den heer Mi ronesco verzocht zijn ideëen uiteen te zetten betreffende de mogelijkheid van de vorming van een Europeeschen Statenbond. Binnen 25 jaar een statenbond. Gelooft gij vroegen zij dat de Pan- Europeesche idee ontvouwd en nader uiteen gezet door Stresemann en Briand practisch uitvoerbaar is? Zeker antwoordde de diplomaat glim lachend ik geloof, dat binnen vijftig jaar Europa zal zijn herschapen in een Internatio nale Federatie. Ik ben het volkomen eens met wijlen mijn zeer betreurden Duitschen col lega Stresemann, dat de volken gaan begrij pen, dat het noodzakelijk is de politieke en economische belangen, die maar al te dik wijls in botsing komen, in harmonie met el kaar te brengen Wanneer de „Entente Cor diale" der volkeren, ja, de vrede een moreel vraagstuk is, dan is zij cok een organisatie vraagstuk. De groote denkers uit het verle den, zooals Sully, Saint Pierre en Kant heb ben reeds formules voorgesteld voor een in ternationale organisatie om den vrede en het geluk der imnschheid te verzekeren, en thans is het Geneve, waar deze permanente samenwerking der volkeren met het doel tus schen de staten onderling een actieve en con stante samenwerking te scheppen, wordt ont wikkeld Zeker zullen verscheidene eeuwen moeten verloopen voordat deze organisatie zoo vol maakt zal zijn, dat men zal kunnen spreken van een wereldstaat, maar de gedachte, naar veren gebracht door de heeren Briand en Stresemann op het spreekgestoelte van den Volkenbond, de zoo grootsche idee een fede ralen, politieken en tconomischen band te scheppen tusschen de verschillende staten, van Europa kan eerder verwezenlijkt wor den. Het is vanzelf sprekend, dat wanneer men dezen Europeeschen Statenbond wil ver wezenlijken dit niet gebeurt om hem tegen over ander? werelddeelen te stellen; integen deel deze Federatie zal dienen om de samen werking van ons werelddeel met de andere, vooral Amerika, zoo gemakkelijk, innig en doelmatig mogelijk te maken. Hoover en Stimson wijzen op het gewicht der conferentie. Dinsdag heeft president Hoover het aange kondigde afscheids-noenmaal aangeboden aan de Amerikaansche delegatie ter Londer- sche Vlootconferentie. In aansluiting daarop werd een verklaring van den president gepubliceerd, waarin o a. wordt gezegd: Ik heb de overtuiging, dat de geheele natie de delegatie een voorspoedige reis en goed succes bij haar streven toe- wenscht. De volken en de regeering der vijf aan de conferentie deelnemende mogend heden zijn allen met den eerlijken wensch be zield een overeenkomst tot stand te brengen waarmede niet slechts een einde zou worden gemaakt aan den bewapeningswedstriid. doch waarmede tevens een feitelijke vermindering ^er bewapening zou worden verkregen. Het groote moeilijkheden opleveren om voor alle mogendheden een aannemelijke basis te vinden. Deze moeilijkheden zijn niet onover komelijk. De op de Vlootconferentie ter sprake komende prob'emen bevatten zooveel techni sche vraagstukken, dat op een snelle beëindi ging der werkzaamheden niet kan worden ge rekend. Het zou reeds een groot succes zijn indien men in drie of vier maanden gereed kunnen komen. Het betreft hier de ge wichtigste internationale conferentie sedert 1 in de toekomst. „Ju h°°P> aldus de president, dat ons eigen volk den arbeid van onze delegatie zal onder steunen door geduld te toonen, de delegatie fJtïï te moedigen en haar niet te critiseeren. V|J gaan naar Londen in een atmosfeer van vriendschap en wij hebben den plicht om, zoo- dS 3an 0ns deze atmosfeer te behou- Over dezelfde kwestie verklaarde Stimson, Qe staatssecretaris van buitenlandsche zaken, *n VOor de sprekende film bestemde rede. dat de achtjarige rustpoos, welke sedert 1922 in den bouw van grootes lagschepen heeft gs- neerscht, de voldoening der wereld heeft opge derd £evoel van v^igheid heeft bevor- Thans loopt deze termijn af en men wil probeeren of men hem niet verlengen kan en tegelijkertijd den bouw van kruisers, torpedo jagers en duikbooten bij verdrag beperken kan, zoowel om de geweldige bouwkosten te verminderen als om het gevoel van veiligheid en de gedachte der internationale toenadering verder te versterken. Dit is het doel van Ame rika en van de andere vier regeeringen, waar mede de staatssecretaris inleidende besprekin gen heeft gevoerd, die door den vriendschap- pelijksten geest waren bezield. Een persconferentie van MacDonald. Gisteren heeft MacDonald zijn Schotsche landhuis te Loussiemouth verlaten en zich naar Londen begeven. Voor zijn vertrek leg de hij een verklaring af aan de pers betref fende de maritieme conferentie. Hij zeide, dat de conferentie alle klassen oorlogsschepen zal behandelen van de dread- noughts af tot de onderzeëers toe. Alles was zeer goed voorbereid. Er waren slechts wei nig punten waaromtrent nog geen overeen stemming onmogelijk zou zijn. Hij was zeer optimistisch gestemd over de vooruitzichten Het zou nutteloos zijn te juichen voor de conferentje voorbij was. want er waren twee of drie moeilijke kwesties te regelen, welke niet voortkwamen uit eenigen kwaden wil, maar als gevolg van verschillende omstan digheden der betreffende landen. Hij achtte evenwel geen reden voor vrees aanwezig, dat geen overeenstemming zou worden be reikt. De premier vervolgde, dat het met de volledige toestemming van de Admiraliteit was, dat de Britsche regeering er tot nu toe op was voorbereid voorstelen in te dienen bij de maritieme conferentie, welke een aan zienlijke vermindering zouden beteekenen van het Engelsche vlootprogramma, zonder nochtans op eenige wijze de veiligheid van het Britsche Rijk in gevaar te brengen. Doch iedereen, zoowel tehuis als in den vreemde, moet goed begrijpen, dat deze verminderin gen zullen afhangen van internationale over eenstemming. Het is absoluut onmogelijk voor welk land dan ook om af te wijken van hetgeen redelijkerwijze beschouwd zou kun nen worden als een status van internationaal evenwicht. Duidelijke interpretatie van de ver- klaring-Balfour vereischt. Mag men den politieken correspondent van de „Daily Chronicle" gelooven, dan baart de toestand in Palestina nog steeds zorg. Hij heeft daaromtrent berichten ontvangen. Aan de oppervlakte, zegt hij, is alles rustig, doch feitelijk heerscht er groote gisting, en de oogenschijnlijke vrede, die er bestaat sedert het onderdrukken van de onlusten in den af- geloopen zomer, is een onbetrouwbare gids voor den werkelijken toestand. Zoowel Ara bieren als Joden wachten slechts op het rap port van de commissie, die in October werd uitgezonden en dezer dagen in Engeland is teruggekeerd. De correspondent dringt er op aan, dat het rapport ten spoedigste bij de regeering wordt ingediend en de regeering zonder verwijl haar politiek bekend maakt Bevoegde personen hebben hem verzekerd, dat het strikt noodzakelijk is dat de regeering een duidelijke en categorische definitie geeft van wat naar haar meening de Verklaring- Balfour beteekent. Op liet oogenblik interpre teeren de Joden en de Arabieren deze verkla ring op hun eigen wijze, en bij gebrek aan een reohtstreeksche uitspraak van Downingstre,-t Vindt het bestuur in Palestina het zeer moei lijk. een consequent bewind te voeren. Op het oogenblik, besluit de correspondent is Palestina, gelijk Indië, een kruitvat. CHINA. COMMUNISTEN IN FOEKIEN. Verscheidene hooggeplaatste ambte naren ontvoerd. Communistische roevers verrasten Dinsdag de deelnemers aan een officieel diner hier ter stede, hielden hen onder bedreiging met revol vers in bedwang, bonden hen met touwen en voerden hen daarna weg. Onder de slachtoffers bevinden zich Jang Sjoetsoeang, den opper bevelhebber der Chineesche marine, en den civielen gouverneur van de provincie Foe kien, evenals vijf andere leden van het pro vinciaal bestuur van Foekien. Jang Sjoet soeang wordt thans als gijzelaar op een on bekende plaats te Foetsjau vastgehouden; de anderen zijn weggevoerd naar den boven loop van de rivier de Minkiang. De commu nistische strijdkrachten hebben den naam aan genomen van „Volksleger". Zij terroriseeren Foekien reeds sedert lang. doch thans hebben zij een uiterst-vermetel stukje uitgevoerd. FRANKRIJK. INTERNATIONALE MISDADIGER AANGEHOUDEN. Te Parijs is dezer dagen een gevaarlijke in ternationaal misdadiger aangehouden, die tal van delicten heeft gepleegd in Frankrijk, En geland, Italië, België. Zwitserland, Oosten rijk, Nederland, Spanje en Portugal. Het is een zekere William Lewis, iemand van Brit sche nationaliteit, ook bekend onder de namen CFNeitl en Malcolm. April van verleden jaar was hij met eeni ge andere misdadigers, Australiërs, naar Pa rijs gekomen om bij een belangrijke buiten landsche bank in te breken. Daar echter twee leden der bende voor andere misdrijven waren aangehouden, kwam er niets van het plan en namen de medeplichtigen de vlucht. De aan gehoudenen werden over de grens gezet. en vond hem eenigen tijd later terug aan de Cóte d'Azur. Hij werd in den loop van 1929 op heeterdaad betrapt op zakkenrollerij op een renbaan in het departement der Monden van de Rhóne; een aantal gestolen portefeuil les werd in zijn bezit gevonden. Hij is tot 15 maanden gevangenisstraf en 5 jaar verbod van verblijf veroordeeld. Inmiddels bleek, dat hij zich ook had schuldig gemaakt aan dief stal van een koffer, inhoudende voor een waarde van 600.000 francs aan juweelen uit den trein ParijsGherbourg, ten nadeele van een Amerikaansche. Bij zijn overbrenging van de gevangenis van Aix-en-Provence naar die van Nimes wist hij, de vorige maand, in laatstgenoemde stad uit den celwagen te ont snappen. samen met een Italiaan ach gedeti neerde. Deze laatste werd den volgenden dag te Marseille aangehouden. Onlangs vernam de recherche, dat Lewis zich zijn brieven naar Nimes liet sturen onder den naam O'Neill Dit leidde dezer dagen tot zijn arrestatie. ANARCHISTEN GEARRESTEERD. Te Nice zijn 5 Italiaansche anarchisten gearresteerd, die ervan verdacht worden be trokken te zijn bij de verschillende aansla gen, die den laatsten tijd in de Riviera plaats gevonden hebben. Er werden op hen een aan tal wapens gevonden, benevens tal van do cumenten, afkomstig van voor kort gepleeg de inbraken. Vier van hen waren lid van de Italiaansche Liga voor de rechten van den Mensch, onder wier bescherming zij ston den. Zij verklaarden, dat de op hen gevon den wapenen bestemd waren voor een aan slag die zij in Italië voornemens waren te plegen. Het onderzoek wordt voortgezet. Men ver wacht, dat zeer binnenkort meerdere arresta ties zullen geschieden. ITALIË. NOODWEER BOVEN SARDINIË. Overstroomingen en aardverschuiving. Boven Sardinië heeft een hevig noodweer gewoed, dat groote schade heeft aangericht. Vooral geteisterd is de omgeving van Uta, waar groote oppervlakten zijn overstroomd. Twee dorpen zijn door het water volkomen geisoleerd. Van een dijk werd een stuk van 70 meter lengte weggeslagen. Voor zoover tot dusverre bekend is, zijn er geen slacht offers te betreuren. In Serramana en Uta zijn tengevolge van de overstroomingen ver scheidene huizen ingestort. De autoriteiten der provincie hebben zich onmiddellijk naar de plaats der overstroomingen begeven om de hulp-werkzaamheden te leiden. Bij Sorrent, aan den golf van Napels zijn verscheidene huizen door een aardverschui ving ingestort. Toevallig bevond zich tijdens het ongeluk slechts één vrouw op het ver schuivende stuk grond. Zij werd dood te voorschijn gebracht. Naar gemeld wordt is in de dalen van de provincie Diemont veel sneeuw gevallen. DUITSCHLAND. VERLIEFD. VERLOOFD GEARRESTEERD. Te Reutlingen, zoo meldt de correspondent van het „Berl. Tag." te Stuttgart, heeft zich het volgende drama afgespeeld. De 22-jarige dochter van een Hamburgsch echtpaar had zich tegen den wil van haar ouders verloofd met iemand uit Reutlingen. De vertoornde moeder en vader waren vast beraden naar Reutlingen getogen en wisten daar de politie ertoe te brengen, hun doch ter te arresteeren. Het meisje werd met ge weld naar het station gebracht en niettegen staande haar verzet in een coupé opgesloten, terwijl haar verloofde door agenten in een bureau van het station werd vastgehouden. Toen de jonge dame goed en wel was vertrok ken. werd hij losgelaten. Een vervolging wegens vrijheidsberooving is inmiddels ingediend. DE MOORDENTE DUSSELDORF. Woensdag werd te Kierspe in verband met de moorden te Dusseldorf een jongeman ge arresteerd. Deze is echter weer op vrije voe ten gesteld, daar hij niets met de moorden heeft uit te staan. AMERIKA. OPHELDERING VAN EEN MOORD Een filmster beschuldigd Acht jaar geleden, in Februari 1922, werd te Hollywood William Desmond Taylor, een bekende Engelsche filmdirecteur, aan zijn schrijftafel zittend doodgeschoten. Degeen, die den moord pleegde, bleef tot nog toe on bekend. Men opperde destijds de veronderstel ling, dat Taylor öf vermoord was door iemand, die om redenen van chantage brieven wilde stelen, óf door een zijner vele vriendin nen. Thans, zoo wordt uit New York gemeld, heeft men een man gevonden, die in staat zou zijn, klaarheid in de zaak te brengen. Deze man is een zekere Ortis Hefner, die in 1926 door den toenmaligen gouverneur Richardson uit de gevangenis te Folsom werd ontslagen, omdat zijn leven in gevaar ver keerde. Hefner nu heeft verklaard, dat hij wist, wié Taylor had vermoord en waarom. Hij noemde den naam van een filmster als de moordenares. Op den bewusten avond kwam Hefner samen met een zekeren Sands in een auto aan Taylors huis, om hem gesmok kelde narcotische middelen te brengen, en zag toen een in een bontmantel gehulde vrouw, die hij herkende, de trappen afkomen. Zij stapte in een op haar wachtende limousine en reed snel weg. Degeen, die Hefner vergezelde, een zekere Sands, ging het huis van Taylor bin nen om hem de narcotica af te leveren, doch kwam een oogenblik later terug met de mede deling, dat hij was doodgeschoten. Henry Reavey, een jonge neger, die Tay- lor's huisbediende was, zou een twistgesprek hebben gehoord tusschen Taylor en de door Hefner genoemde persoon. EDWARD BOK. Uit Lakewals in Florido wordt het over lijden gemeld van den bekende Nederlandsch —Amerikaan Edward Bok. Hij was een be kend schrijver, die veel voor den vrede heeft gedaan. EEN TUMULT IN EEN MUSEUM TE NEW-YORK. In het museum voor natuurgeschiedenis te New-York had Woensdagavond de ver tooning van een film plaats in welke de theo rie van Einstein werd verklaard. De toe gang was vrij. Niet minder dan ongeveer 4500 persoaeu wildea de vertoQfimg bijwo nen waardoor een geweldig gedrang ont- I stond. Tusschen de supporters en de menigte kwam het tot botsingen. Acht supporters werden omver geloopen. Tenslotte moest de politie ingrijpen. Vele personen werden licht gewond. Van velen werden de kleeren afge scheurd. KENNEM£RLAND. De feestdagen zijn achter den rug en de markt is weer in zijn ouden doen. Gelukkig maar, want men weet nu weer wat men voor zijn aanvoer krijgt, iets wat men rond de feestdagen nooit kan bekijken. Hoewel handel en aanvoer weer normaal zijn, is er weinig nieuws onder de zon. De aanvoer is als anders en voor een redelijken prijs veel te groot. Natuurlijk maken enkele artikelen als an dijvie, peen en mooie spruiten een uitzonde ring, doch dit zijn artikelen die schaarsch worden en spoedig zullen verdwijnen, doch overigens is de handel lui. Andijvie werd in mooie partijtjes aange voerd en le soort was heel duur, doch 2e soort was r»lm. een derde duurder dan de vorige. We ;erden voor le soort andijvie 1.25—1.85, 2e soort 0.90—1.20 per kist. Peen (bosworteltjes) waren ook bijzonder in trek en le soort werd voor fancyprijzen verhandeld Stel U voor, een bosje wortelen voor zelfs 33 cent. Doch naast le soort was alles wat peen was in trek. le soort gold van 25 tot 33, 2e soort van 1623 en 3e soort van 12—15 per 100 b06. Prei, de schitterend mooie prei en zware bossen zijn niet in trek tegen een hoogen prijs. Toch was de handel in dat artikel niet lui, integendeel, doch de prijs is te laag; de noteering was 410.50 per 100 bos, ex tra kwaliteit enkele centen hooger. Knolselderie, kortweg knollen genoemd, zijn evenmin in trek en de prijs is abnormaal laag. le soort bracht nog 35 op, doch de massa gold slechts 1.502.50 per 100 stuks. Uien wordt nog steeds in beduidende kwantums aangevoerd en de handel is ab normaal slecht. Prima kwaliteit gold slechts 2.503.50, doch 2e soort slechts 1.25 2.25, alles per 100 K G. Spruiten werden in beduidende kwantums aangevoerd en de sorteering was matig. Er zijn dit jaar groote partijen spruiten, waar van de prijs laag is, doch nog altijd geldt dat de tuinders die mooie kwaliteit leveren bekend staan en men hun aanvoer bij voor keur koopt. We noteerden voor spruiten le soort 5.509 per 100 K.G. Roode kool was alleen gezocht wanneer men mooie kwaliteit had en niet te zwaar, de prijzen waren laag, slechts van 2.50 7 per 100 stuks. Savoye kool was iets meer in trek, doch de doorsnee kwaliteit was mooier, de noteering 3.50—8 per 100 stuks. Groene kool, de gewilde kool bij uitne mendheid, was deze keer al goed gezocht, vooral le soort, de prijs was hoog, n.1. 5.509.50 per 100 stuks. Boerekool is misère. Ja, eigenlijk snapt men niet dat men maar duizende kisten aan voert die voor een appel en een ei weg gaan, de prijs was abnormaal laag. Slechts 0.10 0.30 per kist. Aardappelen werden in vrij groote al thans „groote" om dezen tijd van 't jaar aangevoerd. De prijzen bleven laag en we ken in niets af van die der vorige week. De overige aanvoer was onbeduidend, de prijs der diverse bosgroenten stond op het doode punt. NATIONALE BOEREN ONDERLINGE. Uitvoering Land- en Tuinbouw- ongevallenwet 1922. Gister werd te Utrecht in hotel 1'Europe" de algemeene vergadering gehouden van de bedrijfsvereeniging Nationale Boeren Onder linge, voorzitter de heer T. van Delden te Terwolde, directeur de heer H. Zeeman te Alkmaar. Het jaarverslag gaf aan, dat gedurende het boekjaar 1 Mei 192830 April 1929 bij de leden 1515 gevallen waren voorgekomen, welke als ongeval of bedrijfsziekte werden aangegeven, waarvan 1496 als zoodanig werden erkend, terwijl 19 gevallen werden af gewezen. Van de getroffenen waren 1389 bin nen een tijdvak van zes weken hersteld. Onder de overigen kwamen 4 gevallen voor met doodelijken afloop. De 105 getroffenen, welke met zes weken niet hersteld waren, werden in het genot ge steld van een voorloopige of blijvende rente, al naar den aard van het door hen bekomen letsel. In het aantal leden, 7029. en totaal ver zekerd loonbedrag f 13.756.794.25, kwam gedurende de laatste jaren weinig verande ring. De balans sluit in activa en passiva met een bedrag van 425.275,82. Het hierin op genomen effectenbezit is inmiddels gestegen tot f 303.255,60, terwijl het bedrag der bij zondere, onverplichte reserves steeg tot 95.864,60. De door de leden ten behoeve der hoofd- vereeniging op te brengen premie behoefde, niettegenstaande het geleidelijk zwaarder worden der opgelegde lasten, niet verhoogd te worden. E>e kosten der afdeelingen ver toonden over het algemeen een geringe stij ging, welke moet worden toegeschreven aan de meer algemeene aangifte van geringe letsels. De algemeene vergadering, welke was be zocht door afgevaardigden uit alle deelen van het land, besloot tot goedkeuring der overgelegde rekening en déchargeerde Be stuur en Directie voor het gevoerde beheer. Van de punten welke verder behandeld werden, waren de belangrijkste: Uitbreiding van het bestuur met twee leden, waarvoor van werkgeverszijde werd aangewezen de heer C. Knigge te Wilnis; herziening gevaren- cijfer zuivelfabrieken; verhooging der maxi mum uitkeering in zake verzekering wette- lijke aansprakelijkheid der leden tot 50 000; besluit tot aangaan eener overeenkomst met de Nederlandsche Maatschappij tot bevorde ring der Geneeskunst Verder verieende de algemeene vergadering opdracht aan het bestuur, bij invoering der ziektewet, de administratie ten behoeve der bij de N. B. O. aangesloten leden op haar kantoor te doen uitvoeren. GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het Bureau van politie, Lan- gestraat en aldaar te bevragen op alle werk dagen tusschen 11 en 1 uur, de navolgende voorwerpen als gevonden gedeponeerd op 4, 6, 7 en 8 Januari 1930: jas met pet, hand schoenen en sleutels. Aanwezig en te bevragen bij de navolgende ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als aa"gegeven op 4, 5, 7 en 8 Januari 1930: Portemonnaie met inhoud, R. Boom, Julianastraat 36; vulpenhouder, C. G. Nim- rat, Druivenlaan 46; belastingmerk in étui, H. de Graaf, Roerdomstraat 1vilthoed, H. de Graaf, Roerdomstraat 1regenjas met handschoenen, J. Krikke, Burgemeester Bos straat 1kindermuts, A. Oudejans, Baansin- gel 35; kindertasch, R. Spierdijk, le Landdw. ïfti l *°niJn> A. Schmerwil, Schermerweg P handwarmer, C. Kramer, Forestus- straat 26; rozenkrans in étui, N. Tames Druivenlaan 9; portemonnaie met inh h' Jansen, Verdronkenoord 78; bankbiljet, J. Netten, Appelsteeg 1potlood, W. Mooy. Augustijnsteeg 1belastingmerk, H. Bek! Landstraat 31; doos met inhoud, gem. Stok vis Zonen enz., Alkmaar Packet, Voor- meer; glassnijder, Th. v. d. Kley, Juliana straat 6; nummerplaat, P. Kapteyn, Nieuw- poortelaan 112; belastingmerk in étui, B Ekkel, Gasthuisstraat 3; tompouce, S. J de Munk, Laat 39. Wanneer men weder in het bezit is van het verloren voorwerp, wordt men verzocht hier van kennis te geven aan het Bureau van po litie. 1 en poetst 's-morgens en 's-avonds met 75 ets.per '/i tube, 25cis p 14 tube. EEN GEMAK VOOR EXPORTEURS VAN GROENTEN, IJZER EN STAAL Directe tarieven met Duitschtand. De Duitsche en de Nederlandsche spoor wegen zijn tot overeenstemming gekomen om trent de invoering van directe tarieven voor groenten, ijzer en staal. Voor genoemde ar tikelen zullen tabellen worden opgesteld, waarin de vrachtprijs van ieder Neder landsch naar ieder Duitsch station en omge keerd kan worden opgezocht. Iedere verzen der kan derhalve zelf vast stellen welke vracht hij heeft te betalen zonder dat hij daarvoor vooraf berekeningen behoeft maken. Naar de invoering van een direct tarici voor groenten wordt door onze groenten ex porteurs zeer verlangd. In de vrachtprijzen zal het directe tarief geen wijziging brengen. Uiteraard vergt het opstellen van dergelij ke tarieven het maken van veel ingewikkeld.? berekeningen door de spoorwegdiensten. Met het uitwerken der tarieven is men nog bezig en er zal vermoedelijk nog eenigen tijd ver loopen voor men daar mee gereed is en tot invoering besloten kan woTden. DE RAMP OP HET BEROUMER MEER Ten behoeve van den schipper A. Zwerver, wiens schip 7 December op het Bergumcr- meer zonk, waarbij zijn jongste twee kinde ren omkwamen, is door den Armenraad f* Leeuwarden na een oproep om steun In to taal ontvaneen f 3069.68, waarbij ruim 1700 uit Friesland. te EEN GOEDKOOP AUTO-RITJE. Maar met zure gevolgen. Dinsdagnacht kwamen bij de politie t* Aalten twee automobilisten aangifte doen, tfat zij een dame van Eindhoven naar Aal- ten hadden gebracht. Bij de pastorie van ds. Stegeman had zij onder voorwendsel daar te moeten zijn, den auto verlaten en is niet te ruggekomen. De chauffeurs gaven een duidelijk signa lement, waardoor verdenking ontstond te gen een juffrouw aldaar, die bij confrontatie herkend werd. Het bleek dat zij uit haar betrekking te Eindhoven was ontslagen en deze methode gevolgd had om naar huis terug te keeren. Tegen de juffrouw, die reeds meermalen veroordeeld werd, is proces-verbaal opge maakt. BRAND. Een boerderij afgebrand. In de gemeente Ruinen is de woning be woond door den landbouwer H. van Dalen en toebehoorende aan het „Landschap Drenthe", tot den grond toe afgebrand. He» vee en eenig huisraad kon worden gered. TELEFONEEREN MET INDIE. Via de draadlooze telefoonverbinding Nu derlandIndië zijn, van 8 Januari 1929, den dag van openstelling van den dienst, tot en met Dinsdag 3507 gesprekken gevoerd, waarvan 2311 van Indië uit. ROTTERDAM LLOYD RAPIDE. In aansluiting op het heden te Marseilli aankomende mailschip „Slamat", vertrekt de speciale trein met de mail en passagiers van Marseille om 16.45 uur; aankomst Vrijdag 10 Januari 15.05 uur te Rotterdam D. P. en 15.33 uur te Den Haag H. S. M. Deze trein stopt niet te Roosendaal. Een doode. Dinsdagmiddag zijn op den Rijksweg te Wassenaar twee uit de richting Den Haag komende auto's in botsing gekomen. Het voorste voertuig, welks bestuurder te kennen gaf naar links te willen wijken, werd in de flank aangereden door een groote personen auto, waarin waren gezeten de heer Franke uit Amsterdam, chef van de verkoopafdee- ling der Am. Motor Imp. Cy., en zijn chauf feur. Een hevige botsing volgde, met het ge volg, dat van den aangereden auto een wiel werd afgerukt en de Amsterdamsche auto tegen een boom botste, waardoor hij nage noeg geheel werd vernield. De heer Franke werd uit de auto geslingerd en met zware verwondingen opgenomen. Per politie-bran- card werd hij naar het academisch zieken huis te Leiden vervoerd, waar hij later aan de bekomen verwondingen overleed. De chauifeur bekwam lichte verwoa.diag^k

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 7