dagblad voor alkmaar en omstreken. De Tweede Haagsche Conferentie. Volksuniversiteit. De Bulgaarsche vraagstukken. De Engelsche mijnwet. Dagelijkse!» overzicht, de botsing op de haagsche conferentie. De bijeenkomst der zes uitnoodigende mogendheden. Uit een Duitsche Persconferentie. Buitenland Het nieuwe bewind in Spanje Op zoek naar nieuwe mannen- De Vlootconferentie. Het tienjarig bestaan van den Volkenbond. De huwelijksplechtigheden te Rome. RANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.-, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN: Per regel 0.25, bij groote contracten rabat. Groota letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 0, post giro 37060. Telef. 3, redactie 33. ]*o. 8 Directeur: C. KRAK. De uitlatingen van Tardieu. De verontwaardiging der Dnitsche delegatie. De anders zoo kalme Haagsche conferen tie heeft Woensdag, zooals we reeds meedeel den, een dag van opwinding gehad. Zooals gewoonlijk was het ook ditmaal slechts een istorm in een glas water. Echter, hoe gering 1, +„„1, 'de wrijving ook was, toch is zooiets nooit 'erg bevorderlijk voor den goeden geest der 'conferentie. Dat heeft ook de Eerste Haag- 'sche Conferentie bewezen, toen de befaamde «voorden „groteske and ridiculous" ook zoo'n emotie verwekten. Toen werd diezelfde emo tie wel pgelost, maar de sfeer van vertrou welijkheid was toen verbroken. Zal het nu ook weer zoo gaan? Laten we het geval nog even memoreeren. In de geheime zitting van Dinsdagmid dag van de uitnoodigende mogendheden heeft ook de Fransche premier Tardieu woor den gesproken, die in velerlei stemmingen konden worden uitgelegd. Zoo moet hij ge sproken hebben: „Nous sommes arrivés a nu état d' hésitation au sujet de votre activité de négociateurs". En even later: „Si vous n'avez pas confiance en vous-mêmes, com- inent devons nous 1'avoir en vous". Op het oogenblik, dat Tardieu deze woor den uitsprak, toonde niemand zich veront waardigd of beleedigd. Maar eenige uren later wekten ze wel emotie en verontwaardi ging, toen ze n.1. medegedeeld werden aan de journalisten en vooral ook aan den man van 't Fransche telegraafagentschap Havas Want deze zond een telegram aan de Fran sche pers van een inhoud, die den Duitschers sterk zenuwachtig, als zij door de omstandig heden waren, een hevigen schok heeft be zorgd. Dat was begrijpelijk. Tardieu zou volgens dezen uitleg aan de zijnen hebben verteld, den Duitschers tijdens de zitting hebben ver weten, dat zij blijkbaar geen vertrouwen in zich zelf bezaten, en dat men de vraag zou moeten stellen, of zij nog in staat waren te onderhandelen. Den volgenden morgen in de vroegte kreeg de Duitsche delegatie uit Parijs den inhoud van dat bericht reeds toe getelefo neerd. Zij vroeg den Franschen om ophelde ring de Duitschers verklaarden, dat zij het hierbij in geen geval konden laten zitten. Ge volg: het incident was geboren! Veel tijd heeft men moeten besteden om uit deze impasse te geraken. Want de Duit schers in hun zenuwachtigheid begonnen aanstonds van Tardieu te eischen een logen- I straffing van het Havas-bericht en dreigden met vertrek uit Den Haag. Tardieu begon met te zeggen, dat hij het bericht noch ge zien, noch goedgekeurd had. Dit echter was lang niet genoeg; hij moest den tekst ervan verloochenen. En dat was nu niet zoo ge makkelijk te bereiken. Waarschijnlijk had lardieu, in de ontspanning na den strijd, zich in gesprek met de journalisten wat la ten gaan en zijn woorden wat heel drastisch samengevat. Maar daarom zag Tardieu geen reden de woorden, die 't Havasbericht hem in den mond legde, te verloochenen. Er moest echter iets gebeuren. Lang heeft men naar een geschikten vorm gezocht. In den loop van den avond werd de correspon dent van Wolff naar het Fransche hoofd kwartier ontboden, om daar de openbare ver- Rlaring van Tardieu in ontvangst te nemen. Dat duurde nog heel lang. De Duitscne perchef moest er zelfs nog aan te pas ko men, bij wijze van hulpexpeditie. Deze di plomaat bereikte, wat de journalist niet had kunnen veroveren: als buit bracht hij een verklaring naar zijn eigen hoofdkwartier te rug. die de Duitschers volkomen bevredigde. Het Havas-bericht werd niet verloochend, echter gecorrigeerd. De verklaring had het karakter van zoo menig dementi, dat vol strekt geen dementi is van hetgeen men ver wachten mocht, dat het zou loochenen. In- tusschen blijkt er uit, dat Tardieu getracht heeft zich te verplaatsen in de moeilijkheden van zijn Duitsche tegenstanders. Hij is daar in zoover gegaan, naar het van Duitsche zij de heet, dat hij gezegd heeft twijfel te moe ten opperen aan het vermogen der Duitsche regeering om het plan-Young in het parle ment door te zetten. Dat is zeer zeker geen beleedining, maar eer het constateeren van een politieken toestand, die de Duitschers niet verzuimen aan te voeren, als zij er op wij zen, dat hun mogelijkheden tot het doen van concessies zijn uitgeput. Bovendien, de histo rie van Schacht's ontbieding, en diens klaar blijkelijke weigering eerder naar Den Haag te komen dan hij zich had voorgenomen, gaf immers een zekeren grond aan de mededee- ling van Tardieu, dat de Duitsche delegatie thans „verhandlungsunfahig" is. Hoe het zii en hoe het is geweest, het inci dent is voorbij. Dat het kon ontstaan, bewijst de nervositeit der conferentie. De Duitschers beschouwen de zaak als afgedaan. En dat is 't voornaamste. r Uit de Engelsche persconferentie. De niet-Duitsche commissie heeft gisteren vergaderd met de Bulgaren ter bespreking van het aan dezen gedane voorstel en de wij zigingen, die zij daarbij hebben voorgesteld. Omtrent het verloop van deze besprekingen is in de Engelsche persconferentie het vol gende meegedeeld: De hoofdzaak, het bedrag, van de door de Bulgaren te betalen annuïteiten, komt in het genoemde voorstel nog niet voor, daar men het hierover nog niet eens is. Men is even wel dichter de overeenstemming genaderd. De onderhandsche besprekingen, welke over dit onderwerp znij gevoerd, worden voortge zet, en men vertrouwt, dat men Zaterdag ochtend, wanneer er weer een zitting is over de Bulgaarsche kwestie, tot een definitieve beslissing zal kunnen komen. De andere kwestie, waaromtrent men gister ochtend nog niet tot overeenstemming is kun nen komen, betreft de afrekening van de questreerde goederen, die, naar men ver trouwt, in onderhandsche besprekingen als nog tot een oplossing zal kunnen worden ge bracht en de vorderingen van particulieren op hun vroegere regeeringen. Bulgarije heeft den wensch uitgesproken, dat men over deze vorderingen wederzijds de spons zal halen. Hiertegen werd evenwel bezwaar gemaakt, aangezien naar werd be toogd, bij de besprekingen te Parijs reeds ver gaande tegemoetkomingen aan Bulgarije zijn gedaan, zoodat er voor reciprociteit je gens de Bulgaren geen reden zou zijn. Over de oplossing van dit geschilpunt zullen nog verdere onderhandelingen worden gevoerd. Het voornemen is, Zaterdag na afdoening van de Bulgaarsche vraagstukken met de re geling voor Hongarije te beginnen. Ook hier over zijn weer onderhandsche onderhande lingen gaande. Omtrent de gistermiddag voortgezette ver gadering der zes uitnoodigende mogendhe den verneemt de N.R.Crt. van Fransche zijde, dat men 't over de kwestie van den betalings datum nog niet eens is geworden. Verschil lende denkbeelden zijn hieromtrent verde digd. Men kwam tot de conclusie, dat de kwestie thans voldoende was toegelicht en ®en haar thans rustig kon overwegen ten einde haar later, tegen het einde van de con ferentie te regelen. Vervolgens heeft de vergadering zich be zig gehouden met eenige vraagstukken, het moratorium betreffende: le. De kwestie om art. 621 van het plan waaromtrent de door juristen voorgestelde redactie is aangenomen. 2e. De kwestie van art. 624, met name de beteekenis van de daarin voorkomende uitdrukking: Indien er termen zijn (s'il y a lieu). Na eenige gedachtenwisseling bleek men het in den grond der zaak geheel eens te zijn. Men zou dit punt ook in het Trustee-con tract kunnen opnemen, maar daartegen had Duitschland bezwaar. Het laat zich aan zien, dat Vrijdag dit punt zal zijn geregeld. 3e. De regeling van de afdoening van de achterstallige betalingen na een moratorium. Met de besprekingen hiervan is men nog niet tot een resultaat gekomen. Over één punt echter scheen men het ten slotte wel eens te zijn, t.w. dat geen nieuw moratorium zal kunnen worden ingesteld, zoolang niet de betaling van de achterstallige bedragen van het vorige moratorium geregeld is. De indruk is, dat men het over den beta lingsdatum wel eens zal worden. Wat de moratoriumkwestie betreft, bestaat de moge lijkheid hetzij van één enkel moratorium voor onbepaalden tijd, of van een reeks achtereen volgende moratoria. Men is het nu blijkbaar hierover eens ge worden, dat, zoolang er geen overeenstem ming is verkregen over de regeling van mo ratorium A., er geen moratorium B kan wor den toegestaan. De gisteren tusschen de Fransche en de Duitsche gedelegeerden gehouden besprekin gen over het eergisteren overhandigde Fran sche „papier" zullen vandaag door een nieu we bespreking worden gevolgd, waarin men het hoopt eens te worden over een formule. De vergadering van de zes uitnoodigende mogendheden zal van ochtend half 11 wor den voortgezet. Vermoedelijk zal men het vanavond wel eens worden over de morato riumkwestie. De tamelijk lange duur van de besprekin gen over het Duitsche herstelvraagstuk is, zoo werd verder meegedeeld niet toe te schrijven aan noodeloos rekken van de be sprekingen, doch is eenvoudig een gevolg van het feit, dat iedere gedelegeerde overla den is met adviezen van deskundigen, over de verschillende speciale punten. Deze rap porten zijn uitstekend uitgewerkt, maar daarom zeer uitvoerig. In een Ehiitsche persconferentie is het vol gende meegedeeld: Sedert twee dagen onderhandelt men over de kwestie van den betalingsdatum. De cre- diteurstaten houden vast aan den 15en, de Duitschers blijven staan op het standpunt, dat betaling aan het eind der maand kan geschieden. De argumenten voor en tegen zijn wederzijds uitgeput. Er is nog ter spra ke gekomen het aanwijzen van een arbiter, maar daarvan heeft men afgezien omdat men meende, dat het niet aangaat over ieder on derdeel een scheidsrechterlijke uitspraak te laten beslissen. Ten slotte heeft de Duitsche delegatie voorgesteld dit punt te verschuiven naar het eind der conferentie. Na beraad hebben de andere delegaties zich hiermee vereenigd. In de tweede plaats zijn de voorwaarden voor het afkondigen van een moratorium be sproken. Een formuleering is vastgesteld vol gens welke Duitschland zelfstandig een mo ratorium zal kunnen afkondigen. Het spreekt intusschen vanzelf, dat Duitschland daarbij rekening zal hebben te houden met de aan bevelingen van het plan-Young. De kwestie der betalingen na afloop van een moratorium is verder besproken, doch niet teneinde gebracht. Daarover zal morgen (Vrijdag) te half elf verder worden beraad slaagd. Inzake de sancties kon niets anders wor den meegedeeld, dan dat men bezig is brie ven te ontwerpen, waarin deze kwestie zal worden geregeld. De Soir over de sancties. Het N.T.A. meldde gisteren uit Parijs: De Soir schrijft ten aanzien van 't vraag stuk der sancties: Naar alle waarschijnlijk heid zal de Fransche regeering morgen of overmorgen gedwongen zijn, toe te geven, dat haar standpunt onhoudbaar is. Het plan-Young had ten doel, het herstel- vraagstuk aan de politiek te onttrekken. Wanneer men echter de politieke sancties weer te voorschijn haalt, maakt men inbreuk op den geest van de onderhandelingen, die het vorige jaar zijn geopend. Tardieu zal, evenals Poincaré, na de affaire van het Roer gebied, op een zoodanigen internationalen toestand stuiten, dat hij gedwongen zal zijn, toe te geven. De woorden, die Snowden onlangs in Den Haag gesproken heeft, toonen, dat de En gelsche regeering tegen dergelijke maatrege len is en dat het Engelsche parlement achter elke regeering zal staan, die zich tegen zulke maatregelen zou verzetten. Het blad „Informaciones" heeft naar men weet toestemming gekregen tot het houden van een politieke enquête inzake mannen van het oude regime, geschikt om deel uit te ma ken van het nieuwe bewind en nieuwe man nen, die in het Spaansche politieke leven een eerste plaats zouden moeten bekleeden. De oud-minister graaf Bugallal heeft het zich al heel gemakkelijk gemaakt door aan het blad te verklaren dat alle mannen van het oude regime geschikt zouden zijn om te regeeren, maar dat hij geen nieuwe mannen kent die de vereischte eigenschappen bezit ten. De socialist Leroux gelooft dat de meeste politici van het oude regime opnieuw zouden kunnen regeeren, daar zij voldoende gestraft zijn na zes jaar terzijde te zijn gesteld. Hij heeft er bij gevoegd dat hij de hoop nog niet verloren had om aan de regeering te komen. De oud-premier Sanchez Torca is van mee ning dat de tegenwoordige premier, Primo de Rivera, het eerst moet spreken na zeven jaar het bevel te hebben gevoerd. Zeven len tes, zoo liet hij zich uit, hebben veel vruch ten kunnen opleveren. Laat hij het eerst spre ken dan zullen wij hem ons advies geven. Tegemoetkoming aan de critiek der der Liberalen. Dezer dagen deelden wij mede, dat de li beralen hadden besloten om bij de artikels- gewijze behandeling van het regeeringswets- ontwerp op de mijnindustrie niet verder ne gatieve kritiek te oefenen, waardoor de regee ring alsnog in moeilijkheden zou kunnen ge raken, doch amendementen voor te stellen, die voor de regeering aannemelijk zullen zijn. Thans meldt de „Daily Tel.", dat de regeering van haar zijde opdracht heeft ge geven voor de opstelling van een aantal amendementen, die de bedoeling hebben te gemoet te komen aan de eischen der libera len, gelijk bij het debat over de tweede lezing X» Üet ffiêlgofltwerp tot uiting geJipg^. Deze amendementen zullen ten doel hebben: benoeming van commissarissen tot het ont werpen van plannen voor samensmelting in verschillende deelen des lands; invoering van verdere maatregelen tot bescherming van het publiek wat betreft den prijs der steenkool aan de mijnen; opneming van een tijdgrens in verband met de verkoopsorgani satie voor de regeling van de productie en den afzet van de steenkool. De Engelsche gedelegeerden. MacDonald is gistermiddag van Lossie- mouth te Londen teruggekeerd; hij zag er best uit en verklaarde, dat de rust hem goed gedaan had. De ministers Henderson en Alexander kwamen den premier eerst begroe ten en daarna admiraal Sir Charles M ad- den. 's Middags werd bekend gemaakt, dat MacDonald, Henderson, Wedgwood Benn en Alexander Engeland ter vlootconferentie zou den vertegenwoordigen met Sir Robert Van Sittart als eersten deskundige van buitenland- sche zaken en admiraal Madden als chef- deskundige der admiraliteit. De Japansche gedelegeerden hebben den premier na het noenmaal bezocht, waarna ook nog de afvaardiging uit Nieuw-Zeeland, die 's morgens te Londen gearriveerd was, een kort bezoek afgelegd heeft. Tot de Engelsche delegatie ter vlootconfe rentie behooren nog als deskundigen van bui- tenlandsche zaken behalve Sir Robert Van Sittart, Malkin, juridisch adviseur van bui- tenlandsche zaken, Craigie, chef van de af- deeling Amerika van buitenlandsche zaken, Cadoyan, adviseur voor volkenbondszaken. Tot de marinedeskundigen behooren behal ve Sir Charles Madden, de eerste zeelord van de Admiraliteit, Sir William Fisher, souschef van den marinestaf, vice admiraal Roger Backhouse, derde zeelord, vier officieren van de plannenafdeeling van de admiraliteit, vice-admiraal Anderson, verbindingsofficier en Alex Flint, eerste ondersecretaris van de admiraliteit. Het departement van dominons wordt ver tegenwoordigd door Sir Harry Batterbee, onder-secretaris. Herdenkingsnummer van de Volkenbond. Heden, Vrijdag, bestaat de Volkenbond tien jaar en te dezer gelegenheid heeft „De Vol kenbond", het officiéél orgaan van de Ver. voor Volkenbond en Vrede een herdenkings nummer uitgegeven. Sir Eric Drummond, Albert Thomas, mr. B. C. J. Loder, dr. W. Schöcking, jhr. mr. dr. B. de Jong van Beek en Donk, dr. E. Gobian, dr. J. A. Nederbragt, prof. W. E. Rappard, prof. dr. A. Mandelstam, J. Lu- chaire, Dame Rachel E. Crowdy, dr. N. M Josephus Jitta, W. Martin, mevr. C. A. Kluy- ver en M. Garnett hebben er bijdragen over de onderscheiden gebieden, waarop de Vol kenbond zich heeft bewogen, voor geleverd. Aan het artikel van Sir Eric Drummond ontleenen we het slot: „De Volkenbond is een integraal bestand deel van de staatkundige werkelijkheid in de wereld geworden. Geen wonder dus, dat hij ook zijn volle aandeel krijgt in de moeilijkhe den en teleurstellingen, waaraan nu eenmaal alle menschenarbeid in de wereld onderhevig is. Het is veel makkelijker omtrent een tech nische kwestie van ondergeschikt belang over eenstemming te bereiken dan in een aangele genheid, waarbij de levensbelangen der vol keren betrokken zijn! Het is evenzeer ge- wenscht en noodzakelijk elk luchthartig opti misme en het geloof, dat de Volkenbond op de een of andere geheimzinnige manier alle kwalen zal weten te genezen, te vermijden als het oppervlakkige cynisme omtrent de moge lijkheid om den wereldvrede te verzekeren, een cynisme, dat men vooral aantreft onder die lieden die zich uitgeven voor verstokte werke- lijkheidsmenschen, doch wier opvatting ge meenlijk slechts een resultaat is van niets anders dan onwetendheid omtrent hetgeen de Bond doet. Na de afgeloopen tien jaar kan men gerust vaststellen, dat de Volkenbond een belang rijk stuk weegs heeft afgelegd naar zijn eind doel: het zich ontwikkelen tot een wereld organisatie, die den vrede waarborgt, en al dus tevens de hoopvolle mogelijkheid in zich bezit de geheele mensehheid een betere en ge lukkiger toekomst ten deel te doen vallen". In verband met het huwelijk van den kroon prins zijn gister recepties gehouden in de drie paleizen van het Capitool, het Sena torenpaleis, het Museumpaleis en het Con servatorenpaleis, welke voor dit doel met elkaar in verbinding waren gebracht en fees telijk versierd. Van den toren van het Capi- taei waaide de Itaüaass&e vlag, yap het Volgende week begint de cursus: Ds. JOH. VAN DER SPEK, Arts: 5 Avonden. f 1.25, f 2.00 of f 2.50. Aanvang VRIJDAG 17 JAN. (81/4 uur). Schrijft tijdig in bij Leeszaal of Boekhandelaren. Programma's aldaar gratis verkrijgbaar. Senatorenpaleis de Belgische vlag en van het Museumpaleis en het Conservatorenpaleis de vlaggen van Rome. De balcons en vensters van de paleizen waren met gobelins getooid en geïllumineerd. Bovendien waren het Forum Romanum, het plein voor het Capitool met de kerk Santa Maria, de binnenplaatsen van de Capitools-paleizen en de Tarpeïsche rots prachtig verlicht. De stoet met de leden der koninklijke fami lies van Italië en België defileerde door de zalen van de drie Capitool-paleizen en werd in de ronde zaal van het Senatorenpaleis ont vangen door de leden van de Annunciata- orde; de presidenten van Senaat en Kamer, het diplomatieke corps, de ministers en den secretaris-generaal van de fascistische partij In aansluiting daarmee woonden de deel nemers, die aan de vensters hadden plaats genomen, een schilderachtig schouwspel bij op het Forum Romanum, 't welk een bruiloft stoet in het oude Rome voorstelde. Vervolgens vormde zich de stoet opnieuw en defileerde door de zalen der paleizen, waarmede de receptie was geëindigd. Het einde van de feestelijkheden. Na het diner dat gisteravond ter eere van het jonge echtpaar in het Quirinaal werd ge- geven, begaven de leden der Italiaansche en Belgische Koninklijke familie zich naar het balcon, terwijl de gasten zich op de raamter- rassen verzamelden, vanwaar zij het prach tige vuurwerk in oogenschouw namen, dat op 2 K.M. afstand op den Januculus-heuvel werd gegeven als einde van de feestelijkheden. Bolsjewieksche saluutschoten. „Giornale d'Italia" meldt: Op het oogen blik, waarop te Rome het huwelijk werd ge sloten van den kroonprins, losten de sche pen, behoorende tot de Sovjet-Russische vlootdivisie, die zich in de haven van Cagli- ari bevindt, salvo's ter eer> van het jonge paar. Parade voor den koning. Voor koning Victor Emanuel werd Woens dag in het vroegere hippodroom van Pariolf een groote parade der Italiaansche troepen gehouden, waaraan twintig dqizend man deelnamen. De troepen marcheerden met muziek voor op langs de tribunes, waarop de Italiaan sche koninklijke familie met haar gasten had plaats genomen. Behalve het garnizoen van de hoofdstad marcheerden vijf regimenten in fanterie mede, waaronder het 92e regimenf uit Turijn, het regiment van den kroonprins. Ook fascistische militie en de politie namen aan de parade deel. Vöoral de koloniale troe pen, waaronder kameelruiters, vielen bij de parade op. Boven het paradeveld vlogen militaire vliegers. Ongeveer driehonderd vliegtuigen waren in de lucht. In den vorm van een drie hoek naderden zij de tribunes en vloge.i daarna in vijf boven elkaar liggende lagen. De onderste laag werd gevormd door de groote bombardementsvliegtuigen, daarbo ven cirkelden de kleinere bombardementstoe-( stellen, verkenningsvliegtuigen en jacht vliegtuigen. De vliegtuigen vormden krin gen, die naar boven wijder werden, zoodat het geheel een trechter geleek. Een aubade van 6000 kinderen. 6000 schoolkinderen brachten hedenmor gen het kroonprinselijk echtpaar in den tuin van de villa Borghese een aubade. Na de aubade marcheerden de jongens eo meisjes langs de tribune. CHINA. DE OVERVALLEN IN FOEKIEN. Een staatsgreep Thans wordt vernomen, dat de gisteren ge melde overvallen te Foetsjau niet door com munisten zijn gepleegd, gelijk aanvankelijk werd verondersteld, maar een „staatsgreep" vormden van de zijde van generaal Loe Hsin Sjin Pau, die het bevel voert over de tweede divisie in de provincie Foekien. Yang Sjoe Tsjoeang, de commandant der. Chineesche marine, die als gijzelaar wer$ vastgehouden, heeft zijn regeering getelegraT feerd, dat hij' zich op tien mijl afstand van Foetsjau in veiligheid bevindt. Vier andere; leden van het bestuur der provincie Foekien zijn evenwel nog in vijandschap. De nationalistische regeering heeft een oorlogsschip naar Foetsjau gestuurd. Tsjang Kai Sjek, president der nationalistische regeering, heeft een telegram aan Loe Hsin Sjin Pau gezonden, waarin hij op de onmid^ dellijke invrijheidstelling der gevangenen ag& „4 W -k'lT'

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 1