Een sluipmoord te Voorburg, Radirerafisch Weerbericht. Binnenland Rechtszaken Tijdschriften Stadsnieuws Administratiën - Belastingzaken Contróle - Balansen A. DE WAAL, Alkmaar, Geestersingel 51, Telef 683. Ingezonden stukken i GRONINGERS EN FRIEZEN. Een gecombineerde vergadering, die zeer druk en zeer gezellig was. Het is blijkbaar een goede gedachte ge weest van de besturen van „De Mollenboo- nen" en „Friso" om een gecombineerde ver gadering van beide vereenigingen te houden. De groote zaal van ,,'t Gulden Vlies" was gisteravond geheel gevuld met leden van deze dufcs, die zich wel in de eerste plaats Neder landers voelen, maar daarnaast toch hun eigen landaard hoog wenschen te houden. En hun eigen taal. En zoo was het, dat er naast een weinig Hollandsch veel Groningsch en Friesch besproken werd, wat de intimiteit det bijeenkomst sterk ten goede kwam. De heer Barkman, voorzitter van „De Molleboonen", sprak een openingswoord, waarin hij herinnerde aan den strijd tusschen Groningers en Friezen in vroegere eeuwen, veroorzaakt door afgunst en naijver. Die tijd is gelukkig voorbij, beide stammen voelen zich Nederlanders en zijn bereid samen te werken, al blijven ze hechten aan eigen aard en taal. De vroegere animositeit heeft plaats gemaakt voor waardeering en daaruit groeide de lust tot samenwerking, waaruit de feestelijke ver gadering van gisteravond voortsproot. De tooneelclub ,,'t Gebelskop", een onder deel van „De Molleboonen", voerde de één- acter „Ol Jansen in Jonkmeulen" 00, het welk in het Nederlandsch wil zeggen „De verjongingskuur van den ouden Jansen", waaraan een uiteenzetting van den korten in houd ten dienst van de niet-Groningers was f voorafgegaan. Zoodoende konden ook zij ge- pieten van het over het geheel zeer goede en soms uitstekende spel van deze club, die reeds meerdere malen met heel wat zwaarder stuk ken voor het voetlicht kwam. In de daarop volgende pauze betrad de heer G. Grondsma het tooneel voor het voordragen van een aardige schets in het 'Amsteidamsch, van den geestigen schrijver, die onder den schuilnaam Nono bekendheid verwierf. Waar de heer Grondsma als declamator hier ter stede (en daar buiten, immers men heeft hem ook wel al voor de microfoon kunnen hooren) een uitstekende reputatie bezit, is het eigenlijk overbodig te zeggen, dat deze medewerking bijzonder op prijs werd gesteld, dat het muisstil was tij dens de declamatie en dat zij, ook wat de keuze betreft (omdat het hier immers een avond van amusement betrof) zeer in den smaak viel. De tooneelclub van „Friso" kwam vervol gens met een skets yn ien utkomste „Efter de Skermen', waarin het zenuwachtig gedoe van een dilettantenclub vlak vóór een uitvoering wordt uitgebeeld. Ook van dit stuk was van te voren een uitleg gegeven, zoodat elk der aanwezigen het voldoende kon volgen. Allen hebben ten zeerste genoten van den vermake lijken inhoud die door het goede spel met juiste opvatting ten volle tot zijn recht kwam. In aansluiting met dit stuk droeg de heer Grondsma een stuk voor van De Stoppelaar, waarin op zeer geslaagde wijze het mooie en stemmige van Friesland's waterland wordt weergegeven, dat op een wijze voorgedra gen, zooals de heer Grondsma het deed, als het ware aanschouwelijk gemaakt wordt. Een vermakelijk schetsje van Nono, „Quitte" genaamd, waarin een eerste vlieg tocht van een echtpaar wordt beschreven, besloot de voordrachten-serie. Een goed slot, dat het publiek nog eens opnieuw aan het lachen bracht. De voorzitters van ,.De Molleboonen" en „Friso" brachten den heer Grondsma een welverdiend woord van dank en hulde voor zijn belanglooze medewerking. Een zeer geanimeerd bal hield de dans- lustigen en dat waren er zeer velen nog een paar uren gezellig bijeen. Naast vele oude en nieuwe dansen werd ook de oude Friesche volksdans de Skotsche Treie ge geven. Als resultaat van den alleszins geslaagden avond mag geconstateerd worden, dat de leden van beide vereenigingen zeer zeker zul len hopen op het uitschrijven van een derge lijke gecombineerde bijeenkomst ook in het volgende seizoen. INDUSTRIEELE FILMAVOND. De afd. Alkmaar van den Alg. Ned. Me* taalbewerkersbond die tot ontwikkeling van de leden reeds eerder de belangrijke film van de Philipsfabrieken vertoonde, geeft Donder dag 16 Jan. in het Victoria-Tneater de be kende Kromhout-film „Kracht". De filmvertooning is voor personen boven 14 jaar toegankelijk en aangezien de entree prijs slechts 40 cent is, mag verwacht wor den, dat velen deze film, die kan wedijveren met de beste industrie-films, die ooit werden gemaakt, gaan zien. Men ziet feitelijk het geheele ontstaan van een ruwoliemotor, vanaf het maken der hou ten modellen en het gieten der stukken in de gieterij, totdat de motor, geheel opgebouwd en beproefd, de fabriek verlaat. De laatste acte toont op zeer aantrekkelijke wijze de verschillende toepassingen van aen Kromhout Ruwolie Scheeps- en Stationnairen Motor. Deze acte geeft onder meer te zien een demonstratie met de motorreddingboot „Insulinde", die zich, na gekanteld te zijn, vanzelf weder opricht. De film eindigt met een beeld te geven van den voortdurenden groei van het bedrijf der Kromhout Motoren Fabriek en een statistiek van den steeds stijgenden verkoop. Blijkens de advertentie in dit nummer or ganiseert deze afdeeling voorts 29 Januari in het „Wapen van Heemskerk" een lezing over de „Ziektewet" met den heer Achterberg als spreker. Door een te late opgave kon in de advertentie de plaats waar deze lezing ge houden wordt niet worden vermeld. Men ne- ne er dus goede nota van, dat deze bijeen komst in het „Wapen van Heemskerk" wordt gehouden. - ALKM. BLOEMISTEN-P ATROONS- VEREENIGING. De gisteravond in hotel De Nachtegaal gehouden vergadering werd geopend door den heer G ruin, secretaris, die daarbij c.a. mededeelde dat het bestuur in zijn geheel zal aftreden in verband met het stichten van een afd. Alkmaar-Heiloo-Bergen met als ze tel Alkmaar. Op voorstel van den heer G. Smits (Hei- loo) werd als eerste punt in behandeling ge- bracht de door de uitbreiding noodig gewor den herziening van de statuten. Hij stelde voor het bestuur uit te breiden van 3 op 5 leden, waarvan één te Bergen en één te Hei- loo moet wonen. Dit werd z. h. 6. goed ge vonden. Ook werden nog eenige huishoudelijke vergaderingen goedgekeurd. De bestuursverkiezing had tot uitslag, dat tot voorzitter werd gekozen de heer G. Smits te Heiloo, en tot overige bestuursleden de heeren C. Bruin, J. Molkvanger, O. Aster allen te Alkmaar en H. de Jong te Bergen. De heeren Mollevanger (lid van het oude bestuur) en Aster namen de benoeming niet aan. Na nieuwe verkiezing werden in hun plaats gekozen de heeren J. Kossen uit Hei loo en P. L. Wolzak te Alkmaar. De overige agendapunten werden in bef ten vergadering afbehandeld. NED. VEREEN. V. D. VOLKSZANG. AFD. ALKMAAR. Men schrijft ons: Wegens verhindering van den leider is de Zangavond op Maandag 13 Jan. a.s. uitge steld tot Maandag 20 Januari. VOOR HET DIERENASYL. De afd. Alkmaar en Omstreken der Ne- derlandsche Vereeniging tot Bescherming van Dieren ontving voor het op te richten dierenasyl weer de volgende giften: Van Hans en Roekie, de Katers 1. Afgestaan honorarium door een dieren vriend 3. Mej. S. 1.50, A, 1. Plaatsing van dieren 150. Eenige pakken zilverpapier, o.a van de kinderen uit het Weeshuis. De Vereeniging houdt zich aanbevolen voor postzegels en zilverpapier (te bezorgen bij den heer Verwer hoek Baanstraat), J Vos en de heeren J. Langenaken, Petro Beukman, Hendrik Kreeft, H. Karfï- meijer en A. Grijnders. Théater te Amsterdam, speelde de Boe- De heer Piet Kohier, die de rol van Droogkeeltje creëerde in het Rembrandt Théater te Amsterdam, speelde de Boe- melbaron reeds meer dan 900 maal met enorm succes. Wie nu eens 'n leuken, recht gezelligen avond wil meemaken, advlseeren wij deze goed verzorgde voorstelling op Dinsdag a s. te gaan bijwonen. REDE J. J. VAN KEMPEN. In Waakt en Bidt zal morgen te 10 uur de heer J. J. van Kempen, reizend secretaris der I. Z. I. N. voor de Ned. Herv. Kerk op treden. JAARVERGADERING A. N. G. O. B De jaarverg. van den A. N. G. O. B was goed bezocht. Diverse jaarverslagen ge tuigden van een opgewekt vereenigingsleven. Het ledental is in 1929 met elf toegenomen en bedraagt thans 80. De voorzitter en pen ningmeester aan de beurt van aftreding werden met bijna algemeene stemmen herko zen. Bna 22000 exempl. van den Geheelont houder zijn in Alkmaar gebleven. Het 20-Ja- rig bestaan zal feestelijk worden herdacht. In Maart zal nogmaals, een tooneelavond gege ven worden, met een propagandastuk. NED. VER. V. HUISVROUWEN. AFD. ALKMAAR. Vrijdagmiddag werd in de dancing van de Harmonie door de Maigarine Unie een de monstratie gegeven voor de leden der Veree riiging van Huisvrouwen. Gedemonstreerd werd een hunner ariikeleo de bekende Blue band. De zaal was fleurig versierd met ge dekte tafel beladen met gebak waartusschen groen en bloemen. Een demonstrante ver klaarde op duidelijke wijze hoe de margarine, bestaande uit plantaardige oliën, rund* en varkensvet en melk, wordt bereid. Als proef werd biefstuk, in Blueband gebakken de da mes ter keuring aangeboden evenals ook daarmee bereide cake, waarover allen vol lof waren. Daarna werd een zeer leerzame duidelijke film vertoond waarop men van het begin tot 't eind de fabricatie van margarine kon volgen. Bij het verlaten der zaal werd iedere bezoekster een proefpakje aangeboden. RUIT INOEDRUKT. Hedenmorgen te 9 uur hield de firma Worm in de Houttil de jaarlijksche uitver koop. Door het dringen van het publiek werd een ruit in een der zijwanden ingedrukt. De politie regelde verder den toeloop, BENOEMING. Bij Kon. besluit is de vaandrig H. de Groot, uit deze gemeente, benoemd tot reser ve-tweede-luitenant van de militaire admini stratie bij het 21e regiment infanterie te Amersfoort. Genoemde officier zal op 25 Ja nuari a.s. worden beëedigd en in functie ge steld. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen en motorrijtui gen en andere voertuigen te 4.35 uur licht op. TOENADERING NED. VEREEN. VAN SPOOR- EN TRAMWEGPERSONEEL EN DE WERKGEVERS OP TRAM- GEBIED. Naar wij vernemen is door bemiddeling van den vorigen en den tegenwoordigen mi nister van Waterstaat het con #:t i f schen de Nederlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel en de Vereen, van Werk gevers op Tramweggebied thans hersteld, zoodat voortaan weer persoonaangelegenhe den van de aangesloten ondernemingen, voor zoover deze de Nederlandsche Vereen krachtens het reglement Dienstvoorwaarden hebben erkend, in samenwerking kunnen wor den opgelost. Er zal nu spoedig een gezamenlijke be spreking plaats vinden, waarop de belang rijkste aangelegenheden zullen worden be handeld. „DE BOEMELBARON". Op Dinsdag 14 Januari 's avonds ten 8 uur zal de Ned. Operette dir. Langena- ken en Beukman in „Het Gulden Vlies" een opvoering geven van de bekende operette „De Boemelbaron", muziek van Walther Kollo. Als gasten zullen optreden: de heer Piet Kohier en mevrouw Sophie Kohier —van Dijk. Verder werken mede de da mes Corry Pinksen, Tine v. d. Werf, Lena Dli* Doornbos, Herre de GELUKSTELEGRAMMEN In de maand November 1929 werden ver zonden: 14189 gelukstelegrammen bestemd voor het binnenland en 427 voor het bui tenland. Alkmaar verzond 97 gelukstele grammen. De opbrengst dezer telegrammen over de maand November bedroeg 2827.85, hetgeen vergeleken met de opbrengst over dezelfde maand in 1928 een stijging van 186.70 beteekent. AS GEBROKEN. Hedenmorgen omstreeks elf uur reed op de Laat, ter hoogte van de St. Domi- nicuskerk de vrachtauto van den heer J. M. Rieu, toen plotseling de vooras brak. De wagen zakte voorover op de straat en daar de chauffeur op dat oogenblik niet snel reed, stond de auto dadelijk stil zonder dat verder persoon lijke ongelukken veroorzaakt werden. De reddingswagen der firma Met heeft den vrachtauto vervoerd. DISTRICTS-ARBEIDSBEURS. Kostelooze bemiddeling voor werkgevers en werknemers. Geopend van 9—1 en van 25 uur. Des Zaterdags van 91 uur. Voor werknemers uitsluitend van 9—12 en Maan dag- en Donderdagavond van 78 uur. De directeur van bovengenoemden dienst maakt bekend, dat heden de navolgende werkzoekenden zijn ingeschreven: 1 bankwerker, 2 bakkers. 4 betonwerkers, 2 bloemisten, 4 chauffeurs, 1 drukker, 1 cho coladewerker, 25 grondwerkers, 1 kleerma ker, 1 loodgieter, 6 meubelmakers, 19 met selaars, 13 opperlieden, 3 pakhuisknechts, 1 rywielhersteller, 19 schilders, 1 smid, 1 steenbikker, 1 slager, 1 stoffeerder, 1 straat maker, 4 stukadoors, 2 suikerwerkers, 6 si garenmakers, 2 tuinlieden, 30 timmerlieden, 1 uitvoerder, 3 voegers, 66 losse arbeiders. Geplaatst: 10 grondwerkers, 2 metselaars, 2 schilders, 4 schilders, 22 losse arbeiders, 1 dagmeisje, 1 dienstbode. ALKMAAR, 11 Jan. 1930. De Directeur v.n. ED. v. d. HEUVEL. Fietser verraderlijk doodgeschoten. Dader nog onbekend. Gisteravond omstreeks 9 uur hoorden twee personen aan den Vliet te Voorburg vier schoten, waarna zij iemand wankelend over den weg zagen loopen. Deze viel neer; bij on derzoek bleek hij te zijn de 40-jarige C. J. v. d. Drift, manufacturier te Voorburg. Onmid dellijk werden politie en een arts gewaar schuwd; de laatste kon echter slechts den dood constateeren. De getroffene was gehuwd en vader van acht kinderen, van wie de oudste 15 jaar is. Oir :rtel :r r en >g v De aanslag is geschied op den Vlietweg, Omtrent de aanleiding wist men niets te 1 ij nog vruchteloos gebleven. ing wi vertellen. Men heeft alleen twee per rijwiel in de richting Lei zien verwijderen, doch alle nasporingen zijn twee personen dschendam zich achter Vreugd en Rust Men vermoedt, dat de daders twee mannen zijn, die evenals het slachtoffer per fiets langs den Westviietweg reden. Een jongeman, die met zjjn verloofde in de nabijheid liep, hoorde plotseling een schot, gevolgd door luid schreeuwen. Aanvankelijk schonk hij niet veel aandacht aan het geval, omdat hij meende dat baldadige jongens hem schrik wilden aanjagen, doch kort daarop be merkte hij, dat in zijn onmiddellijke nabijheid een moord was gepleegd; De Leidschendamsche en Voorburgsche politie waren spoedig ter plaatso aanwezig, evenals de heer W. Keyzer, burgemeester van Leidschendam. Dr. Oortgysen uit Voorburg spoedde zich naar de plaats van de misdaad, doch kon, daar gekomen, slechts den dood van het slachtoffer constateeren. Het lijk zou per politiebrancard naar Leid schendam worden vervoerd, aangezien de Westviietweg op Stompwijksch gebied lig-', nadat van het lijk en ter plaatse gevonden voorwerpen foto's waren gemaakt. DE KWESTIE DER PHILIPS- LICENTIES. Naar aanleiding van het vonnis van den president der Amsterdamsche Rechtbank van 30 Dec. j.1. in het kort geding, tusschen de N.V. Gloeilampenfabriek „Radium" te Am sterdamTilburg en den Nederlandschen Bond van Radiohandelaren, waarbij de pre sident den gedaagden bond veroordeelde om zich te onthouden van iederen stap ter uitvoe ring van de op haar vergadering van 19 Dec. 1929 genomen besluit, totdat de gewone rech ten over de al of niet wettigheid dier verga dering zou hebben beslist, op voorwaarde dat de eischende N.V. binnen 14 dagen deze zaak voor de gewone rechter zou aanhangig ma ken, ontving mr. C. v. Rij als procureur van „Radium" van het bestuur van den Bond via diens procureur, mr. S. Zadoks, een schrijven, waarin dit bestuur erkende, „dat „de ledenvergadering van onzen Bond d.d. „19 Dec. 1929 ongeldig is geweest, wijl niet „bijeengeroepen in overeenstemming met het „bepaalde in statuten en huishoudelijk regle- „ment, dat de op die vergadering genomen „besluiten en gevoerde besprekingen eveneens „ongeldig zijn. Wij verklaren geenerlei stap „tot uitvoering dier besluiten en besprekingen „te hebben genomen of te zullen nemen. Te- „vens bevestigen wij Uwe toezegging, vervat „in Uw bovengenoemd schrijven, dat door U „na deze verklaring geen geding over de al „of niet wettigheid van voormelde vergade- „ring zal worden aangebracht". Dien overeenkomstig zal de N.V. Radium den Bond dus niet dagvaarden voor de Ar rondissementsrechtbank. De Bond van Radiohandelaren heeft inmid dels een nieuwe vergadering tegen 20 Jan. bijeen geroepen. UIT HET STEENHOUWERSBEDRIJF. In een gecombineerde besturenvergadering van den Alg. Ned. Bouwarbeidersbond, der. Ned. R.-K. Bouwvakarbeidersbond, den Ned. Chr. Nat. Bouwvakarbeidersbond is besloten, den werkgevers in het steenhouwersbedriif mede te deelen, dat men het op 1 Maart at- loopende contract niet ongewijzigd wenscht voort te zetten. Men is bereid, wederom een collectief con tract af te sluiten, wanneer eenige verbeterin gen worden aangebracht, die op het volgende neerkomen verhooging van de in het loonregister ge noemde loonen met 5 cents per uur; vermeerdering van het aantal vacantie- dagen van drie op zes; wijziging van de betreffende artikelen, waardoor de uitkeering bij ziekte 80 pet. van het loon zal bedragen en de duur der uitkee ring wordt bepaald op maximum 26 weken De Bond van Steenhouwerspatroons heeft bericht, de bestaande overeenkomst voor twee jaar te willen verlengen, alleen de huidige ziekteregeling te willen laten vervallen, zoo dat op 1 Maart 1930 daarvoor in de plaats treedt de ziekteregeling volgens de Ziekte wet. BRAND. Rietmattenfabriek afgebrand. Gisteravond omstreeks half elf is te Krim pen aan den IJsel in de rietmattenfabriek van de firma Mijnlieff brand uitgebroken. In kor ten tijd stond de geheele fabriek in lichter laaie. Daar de huizen in de onmiddellijke na bijheid van de fabriek ernstig gevaar liepen en men uitbreiding van den brand duchtte, waartegenover dan de plaatselijke brand weer zeker machteloos zou staan, heeft de burgemeester van Krimpen de hulp ingeroe pen van de brandweer uit het naburige Ouderkerk, die spoedig ter plaatse was. DIPHTHERIE. In het dorp Achteveld bij Amersfoort is de school gesloten wegens het veelvuldig voorkomen van diphtherie. EEN ONBEVOEGDE GENEESKUNDIGE. Een patiënt overleden. De kantonrechter te Breda had wegens het onbevoegd uitoefenen der gerteeskunst en heilmagnetiseur uit Ginneken veroordeeld tof een boete van f 125 sub. 125 dagen hechte nis. In hooger beroep stond hij voor de arr. rechtbank te Breda terecht, omdat hij een dame, die sedert overleden is, behandeld had. Verdachte bekende niet gerechtigd te zijn de geneeskunst uit te oefenen. Hij erkende ook, dat hij voor verleende diensten geld aannam, omdat hij niet van de lucht alleen leven kon De officier van Justitie requireerde 125 boete, subs. 40 dagen hechtenis. Uitspraak over veertien dagen. WINKELDIEFSTAL. Na 6 jaar aan het licht gekomen. In de maand November 1924 kreeg een winkelierster te Rossum bij Zaltbommel in haar winkel twee woonwagenbewoonsters, die inkoopen bij haar kwamen doen. Zij ga ven ter wisseling eenig papieren geld en toen de dochter van de winkelierster naar binnen ging en terugkeerde met een porte feuille, waarin een aanzienlijk bedrag aan geld was, zag de oudste klant de kans schoon om één biljet van 200 en twee van 100 zich toe te eigenen. Zij wist evenwei niet wat ze wegnam, omdat de biljetten op- gerold waren. Gisteren voor de Tielsche rechtbank terecht staande legde deze oudste vrouw een vol ledige bekentenis af. Zij voerde aan, dat zij ten gevolge van een hoogloopenden twist met haar man uit den wagen was wegge- loopen en op het moment van den diefstal zonder middelen van bestaan voor haar en haar zes kinderen was. Deze vrouw, een Duitsche van geboorte, maakte een zeer gunstigen indruk en trachtte zooveel mogelijk een duidelijke en begrijpe lijke verklaring af te leggen. Tevens zeide zij, dat ten gevolge van wraakneming door an dere woonwagenbewoners eerst na zes jaar de daad aan het licht kwam. Een bedrag van 50 zond zij aan haar broer, terwijl zij de rest te eigen bate en die harer kinderen aanwendde. De Officier van Justitie achtte het wettig en overtuigend bewijs beleverd, doch vor derde, in verband met het feit dat verdachte voor zes kinderen moet zorgen, een voor waardelijke gevangenisstraf van één jaar met een proeftijd van drie jaar. VERDACHT VAN BRANDSTICHTING. Ter zake van brandstichting gepleegd in den nacht van 31 Januari 1928, stond Don derdag voor de arrondissements-rechtbank te Tiel terecht een landbouwer te Ochten ge meente Echteld. Volgens de tenlastelegging stak hii den brand in de kippenschuur van zijn stiefvader voor wien hij groote vrees koestert. Zoowel voor den onderzoeksrechter als voor de rechtbank in raadkamer bekende verd. de brandstichting. Thans ontkende hij pertinent en zeide een bekentenis afgelegd te hebben onder pressie van den rechter commissaris en voor het college om zich voor verlenging van voorarrest te vrijwaren „aar waarnemine», m den morg,, Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met. Medeg instituut te De Bildt. Verwachting, geldig tot den avond van 12 ^Stormachtige tot krachtige Zuidelijke tot Zuid Westelijke wind; betrokken tot zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring; regenbuien; iets kouder. Gehoord werden zestien getuigen Twee van eerstgenoemden verklaarden positief dat verdachte brandende voorwerpen op de kip- penschuur zoowel als op schuren van groo- tere afmeting wierp. De getuigen a decharge staafden echter verdachtes verklaring dat hij tijdens den brand zich over de runderen heeft ontfermd. De Officier van Justitie niet twijfelende aan de betrouwbaarheid van de getuigen a charge achtte het wettig en overtuigd bewija geleverd en eischte zes maanden gevangenis straf. Licht uitgave W. de Haan te Utrecht heeft het vervolg van.het artikel over Eg- mont, geschreven door Morten Pontoppidan. Bij interessante afbeeldingen wordt de evolu tie door kruising der soorten behandeld, waar na uitvoerig de zoutwinning uit de Sahara wordt besproken. A. H. vertelt van Christine de Pisan, een middeleeuwsche feministe. Te» slotte schrijft Chr. E. Oerstedt over Canada, waarvan hij heel wat wetenswaardigs weet te vertellen. WEER EEN REMBRANDT ONTDEKT? Het houdt niet op met sensatipneele be richten over oude meesterstukken. Nu eens is het een Rembrandt of een Giorgione, die ergens op een zolder te voorschijn komt, dan weer een Rubehs of een Van Dijck, die Op onnaspeurlijke manier verdonkeremaand wordt. Thans zou een Hongaarsch tooneel* speler zoo bericht men aan het Hbld. uit Praag György von Kürthy geheeten, dit veel voor kunst voelt, in de woning van den lioofdinspetceur der staatsspoorwegen al daar een cud schilderij zijn tegengekomen dat hij vast en stellig voor een Rembrandt houdt, omdat het dezelfde voorstelling be vat van een van 's meesters etsen: de „Bood schap van den engel aan de herders". ZEEUWSCH GENOOTSCHAP. Te Middelburg. Het Zeeuwsch Genootschap der Weten schappen ontving van mr. J. Loeff te Kou- dekerke achtentwintig te Zoutelande gevon den gouden munten ten geschenke. Zij wor den in één vitrine ondergebracht met een 17de eeuwsch doosje goud gewicht en een Beeldenaer ofte Figurenboeck, in 1575 door Plantin te Antwerpen gedrukt. Beide voor werpen zijn door de conservatrice mej. M. G. A. de Man afgestaan. Daarmede is een begin gemaakt met een verzameling, die ten doel heeft te toonen, welke munten in de 17de eeuw in ons land in omloop waren. Ook verschillende and-re belangstellen den gaven' munten en andere voorwerpen ten geschenke. OUDE SCHILDERIJEN GEVONDEN. Te Keulen. Te Keulen heeft men de resten ontdekt van het in het iaar 200 verwoeste Romaansche raadhuis. In de kelderg-welven vond men een menigte oude schilderingen, die zullen worden overgebracht naar het Walraff Ri- chartz Museum. (Buiten verantwoordelijkheid van de Re dactie, De opname in deze rubriek, bewijst geenszins dat de redactie ermede instemt). DE NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN EN DE ALKMAARDERS. Mijnheer de Redacteur, Het berichtje in het nummer Uwer courant d.d. 8 dezer betreffende den „nachttrein" op Donderdag noopt mij U een weinig plaats ruimte te verzoeken. Blijkens mededeeling van de Nederland sche Spoorwegen vallen de resultaten van de proef niet mee. Het is nogal begrijpelijk! \X anneer men teneinde in Amsterdam een voorstelling bij te wonen, reeds om 18.11 uit Alkmaar dient te vertrekken om er 's nachts om 1.03 (na een reis van meer dan een uur in een afschuwelijken boemeltrein) weer te arri- veeren, zoodat men in het gunstigste geval om ongeveer twee uur in zijn bed terechtkomt, c!an is met het bijwonen van een voorstelling zooveel tijd, ongemak en opoffering van nachtrust gemoeid, dat men zich wel twee maal bedenken zal vóór men deze excursie be gint. En wanneer nu de resultaten van een der gelijke regeling onbevredigend zijn, dan con- cludeeren de Ned« landsche Spoorwegen daaruit, dat de Alkmaarders er geen prijs op Siellen om zoo nu en dan een voorstelling of concert in Amsterdam te bezoeken en blijft op grond daarvan alles zooals het was! Neen, wanneer de Nederlandsche Spoorwe gen het recht willen hebben om een conclusie e trekken, laat men dan dagelijks gedurende scheir11 maan^ navo'gende treinen inlas Vertrek ALKMAAR 19— uur. Aankomst AMSTERDAM 19.40 uur Vertrek AMSTERDAM 23.35 uur. ni-51 *ïSt ALKMAAR 0.15 uur. lijkt na het nemen van deze proef, dat het resultaat onvoldoende is, dan hebben de Alk- maaiders het aan zich zelf te wijten en ver lezen zij hun recht om op een betere regeling aan te dringen. U, Mijnheer de Redacteur, dankend voo' de verleende plaatsruimte, verblijf ik, Hoogachtend Uw dw. (Wij gelooven, dat velen het zullen appre- cieeren wanneer de trein niet voor 12 uur uit Amsterdam vertrekt, daar het verschil met tfe- reeds bestaande trein van 23.21 anders zeer miniem is. Zondagsavonds vertrekt de trein reeds om 23.35. Red. Alkm Crt.j

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 2