Landbouw en Veeteelt. VSS Brieven alt de hoofdstad O! die Rugpijn! Rugpijn kan een waarschuwing zijn, dat uw nieren verzwakt zijn. Om de ellendige last te doen verdwijnen en fpijn te verlichten, dient gij de oor zaak van de kwaal weg te nemen en de nieren te versterken. Nieraandoeningen komen voor op eiken leeftijd en de eruit voortkomen de kwalen en ziekten als rugpijn, uri- nekwalen, waterzuchtige zwellingen, rheumatische pijnen, hoofdpijn en gra veel kunnen door tijdig ingrijpen worden vermeden. Foster's Rugpijn Nieren Pillen wor den door tal van menschen aanbe volen als een uitstekend middel. Reeds jarenlang zijn zij welbekend en wor den zij over de geheele wereld gebruikt. Verkrijgbaar bij alle drogisten enz. i In glazen verpakking a f 1.75 p. flacon. ook nog een wenk gegeven, gezien de gunsti ge zijde van het contract, tevens dat meer vergoed wordt dan de reglementaire 10. De heer Dijken maakte de opmerking, dat dit bedrag ruimschoots voldoende is, gezien het feit, dat wanneer een patiënt uit het zie kenhuis ontslagen wordt, in den regel geen gebruik behoeft gemaakt te worden van di 'zieken-auto. De heer Biersteker bracht in verband daar mede naar voren, dat men, wanne- zich ge- vallen voordoen, de dokter in kennis stelt om zooveel mogelijk gebruik te maken van de auto des ondernemers waarmede het contract loopt, daar het wel eens gebeuren kon, dat andere werden genomen. Als volgende punt werd door den voorzitter ter sprake gebracht het angstvallig bedanken jfder leden, welke overgegaan zijn naar een andere verzekering. De heer Dijken memoreerde eerstens, dat dit de ziekte-verzekering „Dr. Nicolaas Tulp" is gevestigd te Alkmaar, onder directie van den heer J. H. Wagenaar. Spr. zegde, dat hij zich alleen bepalen wil bij de mededeeling, welke hij hierover verkregen heeft en wat ten slotte 1 het voordeeligst en verstandigst is waar zich te verzekeren. De vereeniging Dr. Nicolaas Tulp is in 1925 opgericht en in 1929 overgegaan in han den van den heer Wagenaar, welke dit met 'geen ander doel heeft gedaan, dan er een broodje aan te verdienen, hetwelk deze zelf aan spr. heeft medegedeeld. Daartegenover zede spr., dat bij onze vereeniging zulks ge heel belangeloos geschiedt, daar wij geen be zoldigde personen in onzen dienst hebben. Verder is de verzekering Tulp geen Mij die onder wettelijke toezicht staat, maar is volgens mededeeling van den heer W. aan spr., een commanditaire vennootschap. Spr weerspreekt zulks en zegde, dat de heer w zelf niet weet wat het is. Verder heeït men bij de Tulp geen waar borgen van uitkeering daar het bedrag te klein is, hetwelk door de belanghebbenden heeren hier is ingestoken. Door de agenten van Tulp wordt beweerd dat zij1 zoo goedkoop zijn en de ziekenhuizen [lagere bedragen van Tulp heffen dan van anderen vercenigingen. Zulks kan niet, zegde spr., daar jui:t hoogere rekeningen genoteerd worden. Controle is bij Tulp i.i het geheel niet terwijl zulks bij onze vereenigingen wel he: geval is. Verder is er nog een andere kwestie. Bij Tulp bestaan 2 tarieven een P. tatie voor het platteland en een S. tarief voor de steden. Tarief P. was 4 cent voor personen boven 15 jaar en 2 cent voor personen be neden 15 jaar, dit tarief vervalt, terwijl het te laag is gebleken. Het platteland komt ook in tarief S., hetwelk hoogere premie beteekent. De vraag rijst dus: is hij wel goedkooper. Verder werd er door Tulp 8 weken gegeven voor operatie-kosten, maar zulks is van ge ringe waarde, want de statistiek wijst uit, dat er maar 1 of 2 langdurige gevallen voorko men op de 600. 8 weken is een reclame, die niks kost. De 21 dagen welke deze vereeniging gepft en straks wenscht te brengen op 30 dagen kan ze gerust doen, want gezien de statistiek van verleden jaar is er maar 1 geweest van 23 dagen en 12 beneden de 23 dagen, het welk een bewijs is, dat het aantal vastgestelde dagen vrij juist is. Daarom lijkt hetgeen de verzekering Tulp geeft veel mooier dan het werkelijk is. Wat de plaatselijke arbitrage betreft, die wenscht de heer W. niet. De menschen hebben daar niets in te brengen, terwijl zulks bij onze vereeniging wel het geval is. Nog een punt van belang is, dat, wanneer bij een bevalling op advies van de dokter de patiënt naar het ziekenhuis moet, de ver eeniging 14 dagen uitbetaald, niet alzoo bij Tulp. Tevens is daar een kind de eerste 2 maanden niet verzekerd. Wat betreft het vervoer, dit is bij Tulp af zonderlijk geregeld tegen een vergoeding van ten hoogste 25 gulden. Zulks kan men ge rust doen, want men komt er haast nooit aan toe. De kosten van vervoer zijnde 10 bij onze ver eeniging is dan ook beslist veilig. Wat aan gaat de observatie wordt door onze vereeni ging 14 dagen gegeven, terwijl door Tulp maar 4 dagen gegeven wordt. Is men 10 da gen in het ziekenhuis, moeten er 6 bijbetaald worden door de menschen. Verder oast men bii Tulp een nauwkeurige selectie van personen toe, welke men hebben wil of niet, terwijl onze vereeniging daar tegenover een ruim standpunt inneemt. Bij Tulp betaald men ook geen geld uit voor Röntgen bij operatie na 5 dagen, terwijl zulks van groot belang is tegenwoordig, daar er in een hoop gevallen eerst een foto genomen wordt De voorzitter bracht spr dank voor zijne uiteenzetting in deze zoo urgente zaak voor de vereeniging en vertrouwde dat de leden tenvolle hun belang begrepen hebben. In verband met enkele opmerkingen aan gaande premiebetaling, werd door den heer v. Dijken een vergelijkende statistiek geno men van 14 gezinnen van allerlei samenstel ling. Bij de bestuursverkiezing werd de heer P. Stammes, die aftredend was doch herkies baar, met bijna algemeene stemmen herko zen Hierna kwam aan de orde punt 8 der agenda: Vaststelling van het maximum-aan tal bijdragen in 1930 te vergoeden. Door het bestuur werd voorgesteld bij gevallen van operatie en ongelukken, dit te brengen van 21 op 30 dagen, bij alle ander? gevallen het maximum op 14 dagen te handhaven. De voorzitter zeide dat gezien de statis tiek het bestuur dit voorstel met gerustheid durft aan te bevelen. De heer Biersteker wenschte op grond van gegevens hem verstrekt door een dokter de observatiegevallen te brengen op 6 dagen, daar zulks voldoende is. De heer Dijken was van meening, op grond van ruime ervaring, dat wanneer er verlangd wordt tot 6 dagen, we dan tegen de goede bedoeling ingaan. Spr. toonde zulks aan met enkele voorbeelden. Het bestuursvoorstel werd aangenomen. Vervolgens sprak de heer Dijken over: „Verzekering tegen operatiekosten ook bij on ze vereeniging mogelijk gesteld". De heer Dijken sprak als secretaris-pro pagandist der Federatie van Ziekenhuisver- pleging, welke taak hij geheel belangeloos op zich genomen heeft, ook in verband met het mooie doel hetwelk het nastreeft, welke thans ruim 12.000 leden telt; en binnenkort zich nog zal uitbreiden, daar het plan be staat om geheel N.-Holland te bestrijden. De Federatie stelt zich ten doel de beharti ging der volksgezondheid en aan hen die ziek worden steun te verleenen ter tegemoet koming in allerlei financiëele uitgaven, het welk daaruit voortvloeien kan. Daarnaast heeft ze zich ten doel gesteld om op de beste en goedkoopste manier, veilig en voordeelig de leden te verzekeren tegen de kosten van operatie en wat dit met zich meebrengt. Spr. was naar zijn meening hierin goed geslaagd bij een instelling gevestigd te Den Haag en wel de N.V. Verzekering en Her verzekering Mij. „Cura", welke die risico dra gen kan. Zaak is dat de plaatselijke vereeniging maatregelen neemt en dan wordt de finan ciëele risico overgenomen door de Mij. Spr. zette dan verder de noodzakelijkheid uiteen om tot verzekering tegen operatiekos ten te komen en gaf voorbeelden dat nu of 25 jaar geleden zich veel meer gevallen voordoen, hetwelk voortvloeit uit de meerde re ontwikkeling der wetenschap en genees kunde, welke motieven zijn om zich niet af zijdig te houden, maar te verzekeren tegen een gering bedrag. Voor de Federatie wordt een speciaal ta rief aangeboden voor groepen van minstens 100 personen, lid zijnde van een plaatselijke afdeeling der Federatie. Niet bij de Federa tie aangesloten vereenigingen betalen 16 pet. premie meer. De premie bedraagt 3 cent per persoon per week en dan wordt per jaar hoogstens uit betaald 110 voor operatiekosten en met de plaats gehad hebbende operatie rechtstreeks in verband staande onderzoeken en röntgen- opnamen, het gebruik van operatie-kamer, voor narcose en verbandmiddelen in geval van operatie. De uitkeeringen bedragen voor operatie kosten hoogstens 75, voor gebruik van operatiekamer tot ten hoogste 10, voor on derzoeken en röntgenopnamen tot ten hoogste 10, voor narcose tot ten hoogste 5 en voor verbandmiddelen tot ten hoogste 10. De uitkeering van het verschuldigde be drag heeft plaats binnen 6 dagen na inzen ding van bewijsstukken door den rechtheb bende, terwijl de Mij. ook genegen is dadelijk 110 te storten als voorschot. De verzekering wordt gesloten voor 52 achtereenvolgende weken. De Mij. draagt zelf zorg voor de inning der weekpremie's door middel van den bode der vereeniging, terwijl voor eventueele ge vallen het Federatiebestuur als bemiddelaar optreedt. Spr. wekte allen in hun eigen belang op, om zich aan te sluiten, om zoodoende geza menlijk den druk te verlichten. De heer Weder vroeg naar de betrouw baarheid van de Mij. Cura, in verband met een artikel voorkomende in de Vraagbaak, waaruit blijkt dat dezelfde directeur van bo vengenoemde Mij. tevens directeur is van de Nieuwe Boerhaave, welke onderneming volgens dat bericht zijn verplichtingen niqt nakomt tegenover haar verzekerden. De heer Dijken antwoordde dat hem zulks volkomen bekend is, maar deze twee onder nemingen staan geheel los van elkaar. Vol gens spr. is de Mij. Cura volkomen betrouw baar. De Voorzitter vroeg spr. wanneer aanslui ting geschiedt, er dan ook aansprakelijkheid is.wanneer er iets gebeurt bij de Mij. Geantwoord werd van niet, daar het geen onderlinge Mij. is. De heer Heinis vroeg of deze verzekering los staat van het doktersfonds. Geantwoord werd van wel. daar deze de operatiekosten vrij hebben. Het is alleen voor die menschen welke in een zekere mate van welstand verkeeren, en toch ook dat groote bedrag der operatiekosten enz. niet kunnen missen. De heer Vreeker wenschte dat er nog eens een vergadering gehouden wordt, opdat de leden zich eerst bedenken kunnen. De Voorzitter zeide, dat ieder lid een pros pectus heeft thuis gekregen, waar hij alles in kan lezen, dus acht hij zulks overbodig. Wanneer men zich groepsgewijze bij de ver eeniging wenscht te verzekeren, dan kan men zich daartoe opgeven bij den bode P. Dirk- maat en den heer K. Slot, en dan zorgt de vereeniging verder wel voor de afwikkeling der zaken. Aldus besloten. De heer Dijken dankte hierna allen voor de genoeglijke besprekingen welke in ver band met zijn onderwerpen daartoe geleid hebben. Daarna sluiting. EGMOND AAN ZEE. B Woensdagavond heeft de Tooneelvereeni- ging „T.A.V.E.N.U." te Egmond aan Zee een zeer geslaagde uitvoering gegeven voor de verpleegden der Prins Hendrik Stichting. Opgevoerd werd het kluchtspel getiteld „Filmmaniakken". Indien in aanmerking ge nomen wordt dat deze Vereeniging alleen dames als werkende leden telt en dat in het kluchtspel zes heerenrollen moesten worden vervuld, die alle zeer goed tot hun recht kwamen, dwingt dit respect af voor het kun nen dier Vereeniging. De oudjes waren opge togen, voora bij sommige tooneeltjes, die voor hen zeer begrijpelijk waren. Het op onbaat zuchtige wijze prettige afleiding verschaffen aan onze oude zeelui, wordt zeer op prijs ge steld en is het ons aangenaam de Vereeniging „T.A.V.E.N.U." voor het geven van deze bijzonder aardigen avond hierbij nogmaals hartelijk dank te zeggen. SCHAGEN. Op de Schager gemeentelijke eierveiling werden in 1929 aangevoerd 4579980 tegen 2755624 eieren in 1928, dus een vooruitgang van 1819356 stuks. De polder Valkoog heeft in hare verg. van eind December, waarin de verkiezing van een Molenmeester en een Hoofdingc land door de Ingelanden plaats moest heb ben, gekozen tot Molenmeester de heer A. Wit Kz. te Valkoog en tot Hoofdingeland de heer J. Glas te Stroet, gem. Sint Maarten Loop der bevolking over het jaar '29. De bevolking bestond op 31 December 1928 uit: 1876 m., 1900 vr., totaal 3776 per sonen. Zij vermeerderde gedurende het jaar door: Geboorten: 28 m., 39 vr., totaal 67 personen; vestiging: 187 m., 180 vr., totaal 367 per sonen. Vermeerdering: 215 m., 219 vr., totaal 434 personen en verminderde gedurende het jaar door: overlijden: 24 ui., 29 vr., totaal 53 personen; vertrek: 170 m., 170 vr., totaal 340 personen; vermindering: 194 m., 199 vr totaal 393 personen. De bevolking vermeerderde dus met: 21 m., 20 vr., totaal 41 personen. Bevolking op 31 December 1929: 1897 m 1920 vr., totaal 3817 personen. Gedurende het jaar werden 21 huwelijken voltrokken, 2 huwelijken door echtscheiding ontbonden en 2 geborenen als levenloos aan gegeven. HEILOO. In de zaal van de N.V. „H.O.C.E." werd Donderdagavond de jaarvergadering gehou den van de Heiloosche Burgerwacht. De voorzitter, de heer K. Haitema uit Alk maar, opende, wenschte den leden een ge lukkig jaar en sprak de hoop uit dat de vrede in ons land bestendigd zal blijven. De ontvangsten waren 180 77, uitgaven 104.75, saldo 46.02. Onder dank goed gekeurd. De voorzitter vestigde de aandacht op twee zaken, van een der leden (die onbekend wenscht te blijven) was 25 voor de kas ontvangen, de onkosten van den secretaris- penningmeester was0.24. De aftredende bestuursleden Jac. Sengers en H. E. Deckens, werden herkozen en namen hun benoeming aan. Bij de rondvraag vestigde de heer M. Klaver de aandacht dat men liever met flobertpatronen schiet. Zoowel de voorzitter als de commandant raadden het af. Hij wilde wederom een beroep doen op de leden om vrijwillige bijdragen De voor zitter meende, dat nu de kasmiddelen vol doende waren, dit overbodig was. De heer Wit wilde, gezien den stand der kas, een reisje maken naar Amsterdam naar het gebouw van de Nederlandsche Burger wachten. De voorzitter e.a. meenden, dat het dan uit vrijwillige bijdragen moet ge schieden. Het voorstel vond algemeene bij val. Er werd besloten op een Zaterdag in Mei met autobussen de reis te maken In de commissie van uitvoering werden benoemd de heeren J. Wit, A. Sengers en M. Klaver. Daarna begon de schietoefening die tot nader order eiken Donderdag wordt ge houden. De Gemengde Zangvereeniging „Harmo nie", directeur de heer Joh. Brands te Alk maar gaf een concert in „De Rustende Ja ger". De voorzitter, de heer J. Rus Jz. opende met een welkomstwoord en betreurde het ma tig bezoek (er waren ongeveer 100 personen aanwezig) iets wat we niet gewoon zijn. Spr. heette bijzonder welkom Mej. Goetma- kers, Sopraan-zangeres uit Amsterdam. Zij had het voor ons en haar groote genoegen dat het publiek haar zangnummers waar deerde, reden waarom zij weer was ge vraagd, dit moet een bewijs zijn dat we alleu haar waardeeren. Op het programma zeide hij, staan een 3-tal liederen van onzen componist-directeur Brands, die we bij zijn zilveren jubileum in de concertzaal te Haarlem hebben gezongen. Spr. wijdde over het concert uit en sprak de hoop uit dat de heer Brands nog jaren zijn krachten aan den zang kon geven. (Ap plaus). Daarna zong het koor „Kermisvrijers", een compositie van den heer Joh. Brands, gevolgd door Lentezang van Fred. Roeske. Beide nummers, die geen groote moeilijkhe den opleverden, werden uitstekend gezongen Daarna was de beurt aan de soliste, Mej. N. Goetmakers, Mezzo-Sopraan. Zij zong Am Silvia, Der Tod Und Das Madchen, Minnelied en Der Gartner en werd begeleid door den directeur. De soliste beschikt over een mooie volle welluidende stem en haar zang werd op sublieme wijze begeleid, bei den hadden een warm applaus in ontvangst te nemen terwijl de voorzitter aan de soliste bloemen aanbood. Voor de pauze zong het koor Goede nacht en Da Pacem Domine, beide composities van den heer Brands. Mooi werd gezongen het stemmige Goeden Nacht. De directeur had met zijn composities groot succes. Na de pauze werd door het koor gezon gen „De Winter^ van Loots. „Herder, Hij is geboren", „Ontwaakt", „Looft Herders en „Droomekind". De eerste en laatste zijn niet gemakkelijk. De soliste zong nog „Kerstroos". „Drieko ningen Lied" en „Liederen Leeft" en had hetzelfde succes. Ook het koor had tamelijk succes. Nummer als „De Winter" en „Droo mekind" zijn zwaar genoeg. KOEDIJK (December). Geboren: Elisabeth, d. van Jacob Hart en Marijtje van Lente. Córnelia Catharine, d. van Johannes Smit en Lucia Abbes. Nicolaas Hendrik, z. v. Jacob Otto en Alida Leliveld. Nico laas, z. v. Froderik de Goede en Catha- rina Geertruida Fatels. Overleden Catharina Loos. oud '27 jaren, echtgenoote van Gerard Bram- mer. Jannetje Rootjes, oud 83 jaren, weduwe van Cornelis Bakker. Gehuwd: Gerrit Bakker en Janne tje Wilhelmina Groot. WIERINGERWAARD. Donderdagavond vergaderde de Bond van Staatspensionneering onder leiding van den heer H. Limpers. Aanwezig 9 leden. De voor zitter betreurde bij de opening de geringe opkomst en doet eenige mededeelingen om trent het voornemen van 't H. B. cm een film te laten maken waarvan de kosten 5000 bedragen. Het jaarverslag en het verslag van de federatievergadering werden door den heer Kok uitgebracht. De rekening van den penningmeester werd in orde be vonden. De ontvangsten hebben bedragen met inbegrip saldo 1928 ad 92.37 325.07 de uitgaven 236.63, saldo 88.44. Voor de te houden federatievergadering werd als af gevaardigde benoemd d? heer H. Kok en als plaatsvervanger de heer J. Hoogland. Ook werd nu reeds een afgevaardigde be noemd voor de algemeene vergadering, om dat onze afdeeling wegens geringe belang stelling slechts éénmaal per jaar een verga dering houdt. Voor deze vergadering werden de heeren H. Sijbrands en H. Kok gekozen, respectie velijk als afgevaardigde en plaatsvervanger. Hiercp had een bespreking plaats over de te houden propaganda. Op voorstel van den voorzitter werd besloten den heer Dorhout weer te vragen met lichtbeelden. Ook wordt ter sprake gebracht om een tooneelclub te laten komen. De vraag wordt gesteld of in onze eigen afdeeling geen personen genoeg zijn om een tooneelstukje op te voeren. Over het voor en tegen wordt nog wat gediscusseerd, waarna goedgevonden werd om eerst een avond te houden met dep heer Dorhout. Tenslotte kwam de film van 't H. B. aan de orde. Het H. B. geeft 1500, zoodat er door de afdeelingen 3500 zou moeten wor den bijeengebracht. Wanneer voor elk lid 5 cent werd geofferd, was de zaak in orde. Besloten werd voor elk lid 5 cent, totaal 10 uit de kas disponibel te stellen. ONZE TOMATEN NAAR ENGELAND. Een bedekte protectie? De Engelsche regeering heeft heden een Order of Council uitgevaardigd (waartoe de Merchandise Marks Act haar de bevoegd heid verleent), waarbij wordt voorgeschreven, dat rauwe tomaten bij invoer en bij verkoop, hetzij en gros, hetzij en détail, moeten voor zien zijn van een merk, waaruit de herkomst blijkt. Deze maatregel zal van kracht worden op 17 Mei a.s. EEN NIEUWE „TAK VAN FOKKERIJ" Een nieuwe taak voor de rijksvee- teeltccnsulenten: het jokken van trekhonden. Naar het Hbld. van welingelichte zijde ver neemt, heeft de minister van Binn. Zaken en Landbouw zich gewend tot de rijksveeteelt- consulenten, om de oprichting te bevorderen van fokstations, stamboekhouding en premie- keuringen voor trekhonden. Wil de eisch van een minimum-borstbreed- te tusschen de puntèn der boegen van 16 c M kunnen blijven gehandhaafd, dan zullen vol gens de Faculteit dre Veeartsenijkunde der rijksuniversiteit te Utrecht, welke den minister in deze van advies heeft gediend, krachtige maatregelen moeten worden genomen tot het bevorderen der fokkerij van goede trekhonden Het ligt in de bedoeling van den minister, om voor 1931 gelden aan te vragen voor het verleenen van subsidies, benoodigd voor het oprichten van fokstations, stamboekhouderii en premiekeuring, terwijl een rijksambtenaar zal worden belast met het algemeen toezicht op de wijze, waaron in de onderscheidene ge meenten de hand wordt gehouden aan de be palingen der Trekhondenwet. Brand en eieren. Teleurgestelde kippen. Publiek en Tooneel. Nieuwjaar in den Stadsschouwburg. Een nieuwe Gijsbreght-voorsM- ling. Het vorig jaar is het jaar der branden ge weest. Niet alleen voor Amsterdam, Leiden, Middelburg en andere steden hebben kostbaar bezit in vlammen zien verdwijnen en deze ver woestende vuurgloed vormde een merkwaar dig contrast tot de felle koude van den winter, die 1928 en 1929 met banden van ijs kop pelde. Amsterdam heeft in die vuur-epidemie twee theaters verloren en het waren helaas niet de meest onbruikbare gebouwen!Ge lukkig brak de brand niet uit tijdens een voor stelling, zoodat geen slachtoffers te betreuren vielen. Ook 1930 is al spoedig met een fikschen brand begonnen. Ditmaal was het geen schouwburg, ofschoon de brand een prachtig schouwspel opleverde, het was een brand >n een eierpakhuis aan de grens van de stad, in de gemeente Landsmeer, en een pakhuis met eieren is een dankbare speelplaats voor d- vlammen. Niet zoozeer wegens de eieren zelf maar tengevolge van de groote hoeveelheden hout (voor de kisten) en stroo (voor de ver pakking), die in zulk een gebouw opgestapeld BpwnTïiTzijn nief minder dan 300.000 kopTnder cl- vlerken «eslolen hebben, toe, zh de ongelukstijding vernam. Al de moeite vanhet^ eieren leggen, al het gekakel is dut vergeefs geweest! Zijn er oait« ergens ter zooveel omeletten.te^lijk gebakken? Tn met Kor strcccs' Er moet in de eerste weken van dit jaar te Amsterdam een groot rrphrpV aan eiwit-stof te constateeren ztjn en de talrijke waarzegsters, die in de donkere «rlta van de hoofdstad in de «mgev,nz va, het Oudekersolein en Rembrandtplein haar lucratief bedrijf uitoefenen, zullen niet kunnen werken met het ei en zich met koffiedik dat tók zeer lezenswaardig is - tevreden moeten «tellen Het Nederlandsche hoen zal de scha- de tegen Paschen moeten inhalen. Wij hopen er he' txste van. Hoe de brand ontstaan is, heeft men niet kunnen ontdekken. Maar wellicht is een der eieren niet heel versch geweest en heeft er een kuiken in geschuild, dat zijn kalkschaal ver. brak en zich parmantig ontpopte als een rood haantje. En de roode haan heeft gekraaid Daarmede is het geval verklaard en de oplos. sin<T van het raadsel is aannemelijk. Wij hier in Amsterdam zijn in ons hart ver blijd geweest over het verbranden van dat eier-pakhuis. Want wij kunnen geen brand alarm meer hooren of de schrik slaat ons om het hart: wij denken aan ons schamel schouw- burg-bezit, waarvan wij niet meer veel kunnen derven en wij ademen op als wij vernemen, dat ditmaal een ander bedrijf dupe werd. Want al klagen de tooneelgezelschappen, al mopperen de tooneelspelers over het publiek, dat geen belangstelling wil toonen in hun kunst, en al moppert het publiek over de tooneelspelers, die maar niet met belangwek kende stukken en met groot dramatisch werk voor het voetlicht willen komen, in de werke lijkheid is de band tusschen tooneel en publiek zeer nauw. s Het beste blijkt dit in de eerste Januari- week als de „Gijsbreght" ten tooneele ver schijnt. Dat is een voorstelling, die den Am sterdammer ter harte gaat, en die hij_ niet zonder scherpe critiek genieten kan. Hij is trotsch op de eeuwenoude traditie, waardoor dit drama elk iaar weer zijn onvergankelijk heid bewijst: hij is gevoelig voor den 'ernst ei de geestelijke wijding, die van dit vrome werk uitgaat; hij is verheugd over het feestelijk karakter van den avond. Want daar in den Stadsschouwburg begroet hij zijn vrienden en bekenden, die er meest met hun volwassen kinderen verschijnen. Er wordt over en weer nieuwjaar gewenscht, bij slemp en soezen. De zaal is met sparregroen opgeluisterd en na de oauze komt altijd weer de bruiloft van Kloris en Roesje met de verrassingen van den Nieuwjaarswensch. Dit alles trekt de burgerij schouwburg- waarts. Men gaat niet elk jaar, men slaat wel eens een Nieuwjaarsavond over, maar men gaat in zijn kort of lang leven toch ette lijke malen en men kent daardoor door en door het werk en vergelijkt de opvattingen van de regisseurs. Menigeen herinnert zich graag, dat het eerste schouwburgbezoek, waarop hij door vader en moeder vergast werd, den „Gijsbreght" gold en die eerste indrukken zijn onvergetelijk gebleven. De jeugdige theater bezoeker heeft toen misschien voor het eerst de pijn van de liefde gevoeld voor een be koorlijk meisje, dat met haar ouders binnen zijn gezichtskring zat en menig meisje her innert zich hoe zij dien avond de macht van de coquetterie ontdekte en hoe gelukkig zij zich gevoeld heeft in haar eerste avondjapon netje. Er zijn maar zeer weinig echte Amster dammers ik bedoel Amsterdammers, die hier geboren en opgegroeid zijn, geen stad- genooten vier wies: elders heeft gestaan of zij hebben Vondel's drama vele malen ge hoord en zoo ontsnapt geen enkele voorstel ling- aan de critiek van de openbare meening. Sinds Willem Rovaards aandacht en zorg aan Vondel's drama's wijdde, hebben wij hier drie Gijsbreghts zien optreden: Willem Royaards. Albert van Dalsum en Paul Huf, en Paul Huf voor het eerst dit jaar. Men v/as vol spanning. Want de vorige „GijsbreghP'-voorstellingen waren vrij slap jes geweest. Toen Verkade in 1925 met zijn eersten „Gijsbreght" na die van Royaards kwam, had hij er alles op gezet om niet teleur te stellen, en inderdaad, ook hij wist een schoon geheel te verkrijgen, al beschikte hij niet over een zoo sterk ensemble. Maar de laatste jaren was de zorg verslapt. Men speelde den „Gijsbrecht" naar het wel leek omdat het nu eenmaal moest, niet om dat men iets voor het stuk of voor de traditie gevoelde. Belangrijke rollen kwamen in han den van vrij onbekwame spelers en de reeks voorstellingen werd zoo kort gemaakt als maar eenigszins toelaatbaar was. Doch dit j'aar is in dit alles een keer geko men. Eduard Verkade heeft den „Gijsbreght" in een nieuw gewaad gestoken en geheel ver nieuwd. Uitgaande van den symetrischen tooneelbouw uit Vondel's tijd, toen men ter weerszijden van het tooneel een galerij had aangebracht, waarop vermoedelijk het koor verschijsen kon en van waar, naar men mag aannemen, de engel Rafaël den heer van Aemstel toesprak, heeft Verkade een tooneel bouw ontworpen in triptiek-vorm: een mid- den-tooneel met zij-tooneelen. En ter halver hoogte van de tooneel-opening een galerij, met nissen links en rechts, waarin de sprekers van het koor zich konden opstellen En met dezen tooneel-bouw heeft hij een groot succes geoogst. \X ant deze omlijsting gaf rust en ernst aan de tafereelen, zette ze in een enger kader, waardoor de diepte van iedere, afzon derlijke figuur sterker uitkomen kon, geheel in den geest van Vondel, die geen bewegelijke massa's ten tooneele voert, geen kolk van haat en strijd, maar slechts enkele figuren, die beurt om beurt de aandacht op zich saamtrek- ken. Wanneer men daarbij bedenkt, dat Paul Huf, verreweg onze beste declamator, dit- ™al de rol van „Gijsbreght" vervulde, en dat hij groote eenheid in de rol wist te bren gen; dat mevrouw Royaards als Badeloch verscheen en dat de Bode gespeeld werd door Frits van Dijk, valt spoedig te begrijpen, dat het publiek zeer genoten heeft en terecht uit bundig hulde bracht aan den knaojren regis seur. Na van Dalsum's vertrek had men reeds over de Gijsbreght-voorstelling bezorgd het hoofd geschud. Verkade heeft laten blijken, dat hij de moeilijkheden het hoofd weet te bie den en opnieuw zijn meesterschap getoond. Amsterdam, Jan. '30. EMERGO,

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 6