llniisihii Connit De Tweede Haagsche Conferentie. Het mijnconflict in Australië, De voeding van Moskeu. KINADRUPPELS Het talenvraagstuk in België, Honderd iwee en dertigste Jaargang, /.aterrtae: II Januari Graaf Bethlen over hongarije's belangen. Filmnieuws. Buitenland DE A.S. VLOOTCONFERENTIE. Dr. H.NANNING's Bronchitis en Kinkhoest Verontwaardigde stakers. EETLU5T-0PWEKKEHD. 1.30 p. 0. Een Portugeesche kabinets crisis. 1929. a Siroop 1 jii Bonbons per dooi 60 Ct *Bi| Apcxh en Dre^istem Daitsche persconferentie. In een Duitsche persconferentie is Vieravond het volgende meegedeeld: De zes uitnoodigende mogendheden komen morgen om half elf ,weer bijeen. 7e hopen dan gereed te komen. De volgende punten maken nog een onderwerp van bespreking uit: de vast stelling van de bevoegdheden van het comité consulatifde betalingstermijn; de kwestie van het negatieve pandrecht, waaromtrent naar verwacht wordt, En geland voorstellen zal doen; het in brengen van verdragen tusschen Duitschland en andere staten afzonder lijk in het slotprotocolde aansluiting van de Duitsch-Amerikaansche over eenkomst bij het plan-Young; eenige kleinere vragen, voornamelijk van En- gelsche zijde, over de spoorwegwet; het D Ttsche depot hij de Bank. Met de formuleering der moratorium- kwestie, die reeds tot een oplossing is gekomen, houden de juristen zich bezig. Hot geheel moet aan de voltallige com missie worden voorgelegd, hetgeen, naar men meende, Maandag zou kunnen geschieden, doch wel tot Woensdag zal worden verschoven, daar Curtius mor gen naar Genève vertrekt, waarheen von Schubert hem vergezelt. Hij zal Woens dagochtend weer in Den Haag terug kunnen zijn. De Bankcommissie zal waarschijnlijk Maandagnamiddag bijeen komen. Over de mobiliseering van de Duit sche schuld heeft men van Zondag af niets meer gehoord. Honjaarsche persconferentie. In een persconferentie heeft gister middag graaf Bethlen de drie punten besproken, die bovenal voor Hongarije op deze conferentie van belang zijn, t.w.: Ie. de vraag betreffende de herstelbeta lingen; 2e. die betreffende de liquidatie van het verleden; 3e. de kwestie in ver band met de gemengde scheidsgerech ten. Wat het eerste punt aangaat her stelbetalingen stelde graaf Bethlen voorop, dat ten eenmale onjuist is wat wel beweerd wordt, dat Hongarije wei gerachtig zou zijn, aan zijn verplichtin gen 'l hoofde van het verdrag van Tria- non te voldoen. Het heeft tot dusverre betaald en zal tot 1943 voortgaan met te betalen, waartoe het verplicht is. Hij merkte op, dat men nooit precies had vastgesteld, welk aandeel in de schulden op Hongarije zou rusten, dat zulks even min ten aanzien van de te betalen som men was geschied en dat men alleen een betalingsprogram tot 1943 had opgesteld. Van een moratorium was dan ook geen sprake. De Hongaren hadden al hun schulden betaald aoor middel van leve ringen in natura, afgestane goederen enz. Het bedrag, dat daarmee gemoeid was ge5aan, schatte hij op een totaal van 3 k 4 milliard goudkronen. Dat is een som, d'e in verhouding tot de beta lingscapaciteit van Hongarije oneven redig groot is. Men moest niet uit het oog verliezen, dat juist het verdrag van Trianon voor schreef, dat men met de betalingscapaci teit van Hongarije rekening' diende te houden. Toen nu in 1924 de regeling betreffen de een Volkenbondsleeni1, ten behoe ve van Hongarije werd getroffen werd vastgesteld, dat Hongarije 10 millioen goudkronen jaarliiks zou moeten beta len tot 1943, het tijdstip waarop de lee ning zou eindigen. Hierbij werd uitge- gaa van de veronderstelling, dat h t financieel en economisch herstel zou zijn ingetreden. Graaf Bethlen wees er op, dat gister aan den dag de economische toestand van Hongarije verre van gunstig is in het bijzonder ten gevolge van de agra rische crisis, die het doormaakt, welke een uitvloeisel is van de Amerikaansche concurrentie, die zich vooral in Honga rije sterk doet gevoelen en waartegen TEMPO-TEMPO. Théater Cinema Américain. Tempo! Snelheid! Eén van de kenmerken der twintigste eeuw. De jachtigheid van den modernen tijd met zijn geniale techniek wordt in deze Duitsche Aafa-film op voortref felijke wijze vastgelegd. De geheele opzet en uitvoering van dit sensationeele filmwerk suggereert ons de snelheid, het tempo van deze eeuw. Tempo: we snellen met bliksemend en gang langs de spoorrails en over het glimmend asphalt van de moderne wereldstad, we ma ken kennis met de vernuftige hulpmiddelen, waarmede een groep gevreesde inbrekers uit de handen hunner achtervolgens tracht te blijven en zien tenslotte hoe een knap film acteur er na veel moeite in slaagt de hand te leggen op de geroutineerde bende. Tempo-tempo is vol spanning: Een bekend filmactrice wordt beroofd van haar paarlen collier! Jolly Baker, de beroemde en beruchte inbreker heeft dit heel handig klaargespeeld. Op de fuif, die Jolly ter eere van zijn huwe lijk geeft, krijgt zijn bekoorlijk bruidje dit kostbaar kleinood ten geschenke. Plotseling, temidden der feestvreugde, klinkt de waarschuwende roep: politie!^ Snel als een wervelwind brengen de „ratten zich in veiligheid. Luciano Albertini. de bekende Italiaansche «cteur, speelt op schitterende wijze de ftlmspeler-detectieve, die zich tot eere-taak het zich als uitvoerland niet voldoende kr v .'wcr:n D- betalingsbalans vertoont een ster ker negatief karakter dan ooit tevoren. V, anneer en beweerde C .t F Hon- gaarsche budget zoo hoog was en dat deze staat dubest meer zou kunnen be talen, wenschte Graaf Bethlen er op te wijzen dat men natuurlijk elk budget wel een beetje kan verlagen, doch dat het in het gegeven geval niet daarom ging. Waar het op aankwam was, dat in een conferentie, waar men het allerlei staten gemakkelijker maakt, men alleen Hongarije meer zou willen laten betalen dan tot dusver. Dit verlangen, dat al leen Hongarije c.n nieuwen last op zich zou nemen stemt 'et overeen met de po litiek van toenadering, die men heet voor te staan en met wederzijdsche of fers, welke daarvoor noodig zijn. De publieke opinie in Hongarije zou dan ook nooit kunnen aanvaarden, dat Hongarije op een dergelijke wijze be handeld werd. Graaf Bethlen merkte vervolgens ten opzichte van het 2e hoofdpunt, de liqui datie van het verleden op, dat de Hon garen hierin zich geenszins passief, doch wel degeliik actief gedroegen. Ten einde hun goeden wil te toonen en uiting te gevea aan hun vreedzame gevoelens, waren zij bereid, ten opzichte van deze kwestie offers te brengen, doch bereid heid gold natuurlijk alleen als zij op an dere punten voldoening zouden verkrij gen. En nu het 3e punt, de kwestie in ver band met art. 250 van het verdrag van Trianon. dat de gemengde scheidsge rechten heeft in~esteld, van welke scheidsgerechten er drie zijn: één voor Hongaarsch-Tsjechische, één voor Hon- gaarsch-Roemeensche en één voor Hon- gnarsch-Zuidslavische aangelegenheden Graaf Behlen herinnerde eraan dat juist deze bijzondere bescherming ten behoeve van Hongaarsche burgers, die eigendommen hadden op het voor Hongarije verloren gega- ne grondgebied (dat niet minder dan 72 pet. van het vroeger territoir uitmaakte) opzette lijk in het verdrag was opgenomen teneinde te voorkomen dat het grootste deel van het roerend en onroerend vermogen der Honga ren zou kunnen worden onteigend. Toen men in de buurstaten tot sequestratie en liquidatie van de goederen was overge gaan niet alleen grond maar ook onder nemingen, filialen van banken, bankdeposi to's enz. had men aldus den eigenaren ont nomen had men zich gewend tot de ge mengde scheidsgerechten. Graaf Bethlen verklaarde, dat het heelemaal niet alleen een kwestie was, waarbij uitslsuitend de belan gen van grootgrondbezitters betrokken wa ren, maar hij noemde haar van zeer ver gaande algemeen-economische beteekenis. Nu was te Parijs aan de Hongaren ver zocht óf wel afstand te doen van de rechten uit art. 250 óf wel zelf zijn burgers voor de onteigeningen schadeloos te stellen. Op het eerste kon Hongarije niet ingaan, aangezien dan voor de toekomst geen enkele speciale bescherming meer zou bestaan. En het tweede was onaanvaardbaar aan gezien de Hongaarsche staat, wiens beta lingscapaciteit toch zeker nog heel wat min der is dan die der buurstaten (die beweren, dat hetgeen zij zouden moeten vergoeden een last is, welke te zwaar op hen zou drukken) zou moeten betalen voor schaden, door ande ren veroorzaakt. Toch willen wij, zoo verklaarde graaf Bethlen, als het mogelijk is, een regeling treffen wel te verstaan niet ten opzichte van de beginselkwestie doch alleen op den grondslag eener financieele regeling. Dit is echter een aangelegenheid die tusschen de particulieren zelf en den Roemeenschen Staat geregeld moet worden. De Hongaar sche regeering is bereid de particulieren te adviseeren, zulks te probeeren, want tenslot te is het tot standkomen van een overeen komst zoowel in hun belang als in het be lanq van Hongarije en tenslotte ook van d- conferentie. Van de opmerkingen die graaf Bethlen heeft gesteld het collier van zijn aangebedene terug te vinden. Dit sensationeele werkje verricht hij met echten speurderszin en taaie volharding. Toch zou hij zijn doel niet bereikt nebben als het jonge vrouwtje van Jolly Baker hem niet had geholpen, daar de bende zien be dient van alle middelen, dit de moderne tijd met zijn geweldige technische vorderingen maar kan verschaffen. Tempo-tempo speelt dus in deze nieuwe eeuw en dit Duitsche filmwerk houdt de toe schouwers door zijn sensationeelen inhoud tot het einde geboeid Bovendien biedt de Cinema Américain deze week een aantrekkelijk voorprogramma. Het Fox-nieuws is uitstekend verzorgd en een komische twee-acter: „Thuis is het ook zoo lekker niet" zorgt voor de komische afwisse ling. HET BLOEDSCHIP. Alkmaarsch Bioscoop Théater. Dit sensationeele drama uit het ruwe zee mansleven van jaren terug, geeft genoeg spanning om de toeschouwers acht acten be zig te houden. Kapitein Spowe is op den grooten Oceaan gevreesd als geen enk le en zijn zeilschip verdient den naam „bloedschip" met recht. Eenige van zijn handlangers, even ruwe zee bonken als hij, helpen hem om de orde op het schip te handhaven. Als men echter in San Francisco komt, verlaat de geheele bemanning het schip en nog maakte in verband met verschillende vra gen hem door journalisten gesteld, stippen wij nog het volgende aan: Hongarije is bereid tot offers in den vorm van ook na 1943 te betalen bedragen uit loofde van de liquidatie van het verleden. Wanneer men beweerde, dat de sommen die ter bevrediging van de verlangens van de particuliere eigenaren noodigf zouden zijn, ontzaglijk groot zouden zijn, moest men niet vergeten, dat de eigenaren slechts teruggave runner eigendommen vroegen en geen geld Natuurlijk was er de moeilijkheid, dat er sequestraties in verband met agrarische her vormingen hadden plaats gevonden, doch een groot deel van de goederen waarom het ging, viel daar niet onder. (>p de vraag of graaf Bethlen meende, dat men in den Haag tot overeenstemming zou kunnen komen, gaf hij ten antwoord dat hij natuurlijk geen profeet was en hieromtrent uiteraard niets met zekerheid kon voorspel len, maar dat hij niets verlangde dan het tot een fefinitief resultaat te kunnen brengen, aangezien men daarvooT toch ter conferenti» wass bijeengekomen. De Hongaarsche kwestie. Gistermiddag hebben de uitnoodigende mogendheden zonder Duitschland met de Kleine Entente vergaderd over de vraag of de Hongaarsche kwestie verder in privé-be- sprekingen dan wel commissionnair behan deld zou worden. De delegaties der Kleine Entente hebben te kennen gegeven dat zij zoo min (tegen de eene als tegen de andere methode bezwaar hadden. Om uiting te geven aan hun woede jegens de regeering, die twee kolen treinen heeft la ten vertrekken uit Rothbury, waar sedert eenigen tijd een groot aantal mijnwerkers in staking is, verzamelden zich 9000 mijnwer kers in verschillende centra met het doel naar Rothbury op te trekken. De voorzitter van den mijnwerkersbond vertrok in allerijl naar het bereigde punt om een botsing te voorkomen. Een speciale afdeeling van 60 h 70 man politie is per expresstrein uit Sydney naar Rothbury vertrokken. Het gevaar geweken. De vrees voor een herhaling van de aan vallen, die in December j.1. hebben plaats gehad op de mijnen te Rothbury, welke de regeering gaande hield met behulp van vrij willigers werd gistermiddag weggenomen door de mededeeling dat de 10.000 mijnwer kers, die zich bij de mijnen hadden verza meld om te protesteeren tegen de verzending van steenkool per spoor, besloten hadden zich te verspreiden en naar hun woningen te rug te keeren. De minister van Mijnen maak te daarna bekend, dat volgens berichten uit het mijngebied de autoriteiten den toestand meester waren. Gistermorgen zijn in Downingstreet op nieuw besprekingen gehouden tusschen den premier en de Japansche delegatie. Op ver schillende punten, die voor Japan van speciaal belang zijn, is men een eind verder gekomen. Alexander, de eerste lord van de admira liteit, heeft in een rede te Sheffield de houding van de regeering ten aanzien van de vlootcon ferentie uiteengezet. +iet minimum aantal kruisers, dat Engeland noodig heeft, is 50 Op de conferentie te Genève in 1927 werd als minimum 70 genoemd. De nieuwe toe stand is geschapen door het verdrag van Kei logg. Wij zijn gerechtigd een periode te verwach ten, waarin niet gerekend hoeft te worden op oorlog, zei Alexander en de Engelsche admi raliteit meent tot de nieuwe vlootconferentie in 1936 met 50 kruisers te kunnen volstaan De voorgestelde vermindering hangt af van de vraag of op de a.s. conferentie een over eenkomst bereikt zal worden. Schaarschte aan alles, behalve aan aardappelen. De correspondent van de „Manchester Guardian" geeft het volgende beeld van de voedselvoorziening van Moskou. Vleeschkaarten zijn geldig voor vijfenhvin tig dagen per maan. Eeieren worden slechts op kinderkaarten uitgereikt. Ofschoon de arbeiderskaarten nog altijd voor alles geldig zijn, kunnen de vakarbeiders de hun toege wezen rantsoenen graan slechts krijgen, wan neer zij lid zijn van coöperatieve vereenigin- gen. Het dagelijksch winkelen wordt hoe lan ger hoe meer een Shakespeariaansche men ging van sterke tragedie en broodklucht. Om den anderen dag is er tijdelijk een onver wacht gebrek in een of andere wijk. Den eenen dag kan men in heel Moskou geen vezel ham krijgen; den volgenden dag zijn de citroenen op raadselachtige wijze verdwenen om een paar dagen later weer in de handen van par ticuliere handelaars tegen ongeregelde prijzen te verschijnen. De boeren brengen hun niet- officieele voorraden boter, eieren en melk hoe langer hoe ongeregelder van het land aan Op de particuliere markten en in de particu- iere winkels loopen de prijzen op, schomme len en dalen op de wildste wijze. Men kan het beleven dat men op een af stand van enkele passen driemaal zoo veel vraagt voor precies dezelfde soort appel als men zoo juist kocht. Het bericht van nieuwe voorraden brengt alle telefoons aan het rin- celen. Doch waar wij ook gebrek aan mogen hebben, wij zullen geen schaarschte aan aardappelen beleven. De ervaring van het tekort van het vorig jaar heeft de aardappelcampagne van dit jaar tot gevolg had. Weken achtereen zijn lange strocmen karren van het platte land binnengetrokken, waardoor het stads verkeer in ongelegenheid geraakte. Speciale aardappel-„sabbaths" van vrijwilligers, voornamelijk komsomols, werden georgani seerd tot het laden en afladen, en het cfistri- bueeren van aardappels. Aardappelen wer den vervoerd van het eene magazijn naar het andere. Horden van vastberaden en geest driftige kinderen trokken door Moskou, zak ken opvorderend, waarin andere kinderen de aardappelen konden storten. Het was de plicht van eiken burger, wien het openbaar belang ter harte ging, een bergplaats te vin den voor zooveel aardappels als mogelijk voordat de vorst intrad, en ze in eigen zak ken op te garen. Thans maken aardappels grootendeels het menu uit van eiken respec tabelen kamerbewoner. verschillende nieuwe krachten mceten voor de volgende reis gemonsterd worden. Nu, daar weet de Zweedsche eigenaar van een bekend café wel raad op. Twee zijn er ech ter, die uit eigen beweging meegaan, n.1. John en Jim Newman. De eerste omdat hij meent dat het eenige vrouwelijke wezen aan boord wel eens bescherming kon noodig heb ben (men vraagt zich af hoe de lieftallige Mary het op zoo'n schip, te midden van zul- mannen kan uithouden), de tweede omdat hij met den gevreesden kapitein i»g 'n oude re kening heeft te vereffenen. En dan begint de meest sensationeele reis van het bloedschip, waarbij alleen de sterke neger voor eenige etnische afwisseling zergt. Dat de kapitein en zijn handlangers ten slotte de gerechte straf voor hun wreedheden niet ontgaan, spreekt van zelf en dat John en Newman in deze ontknooping een groote rol spelen ,s heel duidelijk. Mary en John sluiten een ver bond voor het leven. Howard Bosworth heeft in deze film ge legenheid om één van zijn kranige karakter rollen te spelen en ais zoo'n onverzettelijke zeeman is hij altijd op zijn best. Walter Ja mes is een kapitein om bang voor te wor den. Neen, dan kan men beter kijken naar zijn zoogenaamde dochter. Jacqueline Logan is een zeer innemende verschijning en Ri- chard Arlen speelt naast haar met groote opgewektheid. Het publiek leeft sterk met zulke films mee. Natuuropname, Hollandsch Nieuws en 'n De ingestelde commissie. In de Woensdag gehouden zitting van de commissie tot onderzoek der taalregeling voor het lager- en middelbaar onderwijs die door minister JaspaT werd geïnstalleerd werd Poullet, kath. Vlaamsch oud-premier, tot voorzitter gekozen. Digneffe, liberaal se nator voor Luik, werd tot ondervoorzitter aangewezen; senator Dierckx (lib.) en Ka merlid Rubbens (kath. VI.) werden tot secre tarissen benoemd. De commissie heeft in zake de te volgen procedure de wenschelijkheid besproken een onderzoek in te stellen naar de drie volgende beginselen en de gevolgen van de toepassing daarvan: 1. Moedertaal als voertaal; 2. Vrij heid van den huisvader; 3. Het opvoedkun dige belang van het kind. Door ambtenaren van het departement van kunsten en wetenschappen zal naar die drie punten een onderzoek ingesteld worden. Alle personen, die bevoegd worden geacht om hierover inlichtingen te verschaffen, zul len door de commissie geraadpleegd worden. Er werd ook door de liberale leden van de commissie aangedrongen, dat de commissie voor het taalgebruik in het lager- en middel baar onderwijs haar arbeid zoo regelen zou, dat haar besluiten tijdig zouden opgemaakt worden, ten einde de behandeling ervan in de Kamer gelijktijdig met de behandeling van het ontwerp op de vervlaamsching van de universiteit van Gent te doen plaats hebben. De commissie zal Dinsdag a.s. weer bijeen komen. De taalregeling in rechts- en militaire zaken. Ter zelfder tijd hield ook de socialistische taalcommissie een vergadering, onder voorzit terschap van Troclet. Besproken werd het ge bruik der talen in gerechtelijke en militaire zaken. Oud-minister Destrée en mr. Somerhausen hadden twee inleidende nota's ingediend in zake de taalregeling in rechtszaken. Tot het volgende werd besloten: Het belang der verdediging is het voor naamste. De dagvaarding moet dus opge steld zijn in het Nederlandsch in Vlaanderen, in het Fransch in Wallonië, en in het Fransch of Nederlandsch in het Brusselsche. Uitzonderingen worden toegelaten. Wenschelijk is, dat de vrederechters, de kin derrechters, de onderzoeksrechters en de strafrechters, buiten de taal van de streek, ook het plaatselijke dialect kennen. Niemand kan tot magistraat worden be noemd, indien hij de taal van de streek niet komische tweeacter met Big Boy in de hoofd rol vormen het bijprogramma, waarna de heldere beelden van het hoofdnummer voor de sensatie zorgen. machtig is, en te Brussel, bij wijze van over^ gang, de twee landstalen. Bij de rechtbank te Bryssel en bij de be roepshoven worden Fransche en Nederland- sche Kamers ingesteld, onder welke de zaken worden verdeeld naar gelang van de taal, waarin zij aanhangig worden gemaakt. Daarna werd het taalgebruik in het leger besproken. De commissie besluit o.m., na de bepreking van de nota van Troclet, dat het leger wordt verdeeld in Vlaamsche en Waal- sche afdeelingen. In Wallonië is de comman dotaal Fransch, in Vlaanderen Nederlandsch. De militairen uit de Brusselsche omgeving moeten worden ingelijfd in Fransche of Vlaamsche regimenten, rekening houdende met hun eigen aanvraag en met de kennis die zij bezitten van de taal van het regiment in ewlke zij wenschen ingelijfd te worden. Er moeten Duitsche formaties komen ten behoeve van de Duitsch-sprekende recruten. E>e soldaat moet zijn opleiding krijgen in zijn moedertaal; de officieren en onder-offi cieren, die hen opleiden, moeten dezelfde moe dertaal hebben. De officieren van den genera- len staf moeten twee talen kennen. Noodig is splitsing der Militaire Acade mie in Waalsche en Vlaamsche afdeelingen. De mededeelingen door de militaire over heid aan het publiek gericht, moeten in het Nederlandsch opgesteld zijn in het Vlaam sche land en in het Fransch in het Waalsche land. In de Duitsche kantons moet er ook altijd een Duitsche tekst zijn. Het Portugeesche kabinet, dat van Juli van het vorige jaar aan het bewind is, is, naar uit Lissabon wordt gemeld, Vrijdag af getreden. Dit aftreden staat in verband met mee- ningsverschillen in het kabinet over princi- pieele kwesties in de politiek. CHINA. EEN NOODLOTTIGE KOUDE GOLF. Wijf tienduizend doodeh Vijftienduizend personen worden in het noorden van Sjensi gedood tengevolge van een koudegolf, die de noord-westelijke provin cies heeft geteisterd. MORGAN'S LAATSTE VELDTOCHT. Victoria Théater. Plicht of liefde? Voor die kwestie wordt Daniël Claithorne (Tim Mac Coy) plotseling gesteld wanneer hij juist as zijn huwelijk met Judith zal worden voltrokken, een telegram- ontvangt waarin zijn vader hem mededeelt dat Tenessee zich met de andere Zuidelijke staten heeft afgescheiden van de Unie. Wat moet hij doen, Judith trouwen of zijn plicht volgen en zich bij het leger der Federalen voegen? Hij aarzelt niet, in een overhaaste vlucht gelukt het hem het leger van Morgan te bereiken. Hoevelen ook de stap der Zuidelijke staten mogen betreuren, onder de gecontedereerden is er in ieder geval één, die er zich wel mee kan vereenigen, dat is de medeminnaar van Daniël. Nu deze eenmaal verdwenen is, wel licht om niet meer terug te keeren, is heel zijn streven er op gericht, om Judith, die, ondanks alles nog altijd van Daniël houdt, de zijne te kunnen noemen. Morgan's leger wordt de schrik der Noor delijken. In alle richtingen doorkruist hij Kentucky, nu eens een afdeeling geconfede- reerden vernietigend, dan weer een stad over rompelend. Overal waar hij komt moeten de stars and stripes wijken. Zoo gebeurt het dat hij op de zekeren dag Williamsburg nadert, DE OPSTANDIGE BEWEGING. Voor het oogenblik geheel onderdrukt. Uit Sjanghai meldt men aan de „Times'', dat volgens officieele berichten aan de twee opstandige bewegingen ten noorden van den Jangtze de kop is ingedrukt. Generaal Tang Sjen Tsji en zijn voornaamste bevelhebbers zullen in burgerkleeding naar Tientsin wor den gebracht, waar zij op kosten der regee ring naar Japan zullen worden ingescheept Generaal Sjih Joean, de vroegere civiele gouverneur van Anhoei, de tweede rebel, is verontschuldigd na een pleidooi dat zijn tro :- pen tot muiterij overgingen zonder zijn toe stemming. De orde is derhalve in het geheele land hersteld, en de positie der regeering zou als aanzienlijk verbeterd beschouwd kunnen worden ware het niet, dat het gros der troepen ten noorden van den Jangtze nog geheel ge wapend is en een deel daarvan onder ander- bevelhebbers zal worden gereorganiseerd. DUITSCHE OFFICIEREN BIJ TSJANG KAI SJEK. De Londensche „Daily Telegraph" bevat onder het opschrift „Een waarschuwing aan Duitschland" een opzienbarend telegram uit Sjanghai, volgens hetwelk in een te Sjanghai verschijnend blad, de „Evening News" de be wering werd geuit, dat de Duitsche officieren, die zich in het kamp van Tsjang Kai Sjek be vinden, hem door de Duitsche regeering ter beschikking werden gesteld. Verder wordt in het bericht beweerd, dat Duitschland groote hoeveelheden munitie en ander krijgsmate- rieel naar China zendt. Wolff verneemt naar aanleiding hiervan, dat de Duitsche regeering de officieren niet naar China heeft gezonden, noch hen heeft aanbevolen, doch dat zij door of namens Tsjang Kai Sjek zelf zijn uitge zocht. De Duitschers, die zich naar een vreemd land en in oorlogsgevaar begeven doen dit op eigen verantwoording. De Duitsche regeering heeft niets uit te staan met de verzending van oor- logsmaterieel naar China. Bekend is, dat deze verzendingen plaats hebben door andere lan den, doch in Duitsche schepen. waar zich een zeer belangrijk kruitmagazijn bevindt en ook Judith (Dorothy Sebastian) woont. De bevelhebber van Williamsburg heeft van de nadering van Morgan's troe pen gehoord en hij zendt Judith's minnaar op verkenning uit. In het kamp van Morgan geeft hij zich als spion der Zuidelijken uit. En daarin slaagt hij volkomen. Als teeken dat de stad onbewaakt is, zal van den toren een licht flikkeren. Aan Judith laat hij een briefje toekomen met Daniels naam ondertec- kend en waarin een afspraak vervat is. Als Judith het licht van den toren laat flikkeren, zal Daniël bij haar komen. Wanneer het lichtsein gegeven is bestormt Morgan's dappere bende het kruit depot. Judith begrijpt dat zij zelf de vijanden in de stad heeft gelaten. Door te dreigen dat ze het munitiedepot in de lucht zal laten vliegen weet zij ze evenwel te verdrijven. Daniël keert terug en na adembenemende gevechten en halsbrekende toeren, waarbij zijn mededinger wordt gedood en het kruitt magazijn in de lucht vliegt, houdt hij einde lijk Judith in zijn armen. Het verdere deel van het prograrmna bevat onder meer de filmcomedie „In China ontfei de Chineezen", waarin de hoofdrollen doof de bekende komieken Karl Dane en George K: Arthur worden vertolkt, terwijl als extra nummer wordt gegeven een geluidsfilm vaa Emil Boreo in „Sur les Baum, sur les Bee" en in „The parare of thtwooden aoldiers

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 9