fóT^r'jSNLUsr'l Kunsten en Wetenschappen. Radirsrafisch Weerbericht. AGE1DA „HET GULDEN VLIES". Toaneel. Binnenland 9 manslaan of bij de leden van de 9 I NA AFLOOP BAL. VERKEERSONGEVALLEN. Stadsnieuws Maandag 13 Januari. 7.30 uur, Cinema Americain: Tempo Tem po (boven 14 jaar 7.30 uur, A. B. T., hoofdnummer Koning Harlekijn (rom.), hoofdrollen Vilma Banky m Ronald Colman. Toegang boven 18 jaar 7.30 uur, Victoria Theater: Morgan's laat ste veldtocht (voor eiken leeftijd.) 8 uur, Harmonie, revue Lach en vergeet. Dinsdag 14 Januari. 7.30 uur, Cinema Americain: Tempo Tem po (boven 14 jaar.) 7.30 uur, A. B. T.: Koning Harlekijn (bo ven 18 jaar.) 7.30 uur, Victoria-Theater: Morgan's laatste veldtocht (voor eiken leeftijd.) 8 uur, Harmonie, opvoering van „Fa tum" door de tooneelclub „Hoop doet leven" uit Schermerhorn, voor de afd. Alkmaar van oen Bond voor Staatspensionneering. 8 uur, 't Gulden Vlies, opvoering van D-' Boemelbaron. biljetten van 100 Mark in omloop hebben gebracht, waarvan hij er 75 heeft doen toe komen aan den gemeente-secretaris van Gemmerich, Hoffman, die onlangs wegens het verspreiden van valsch geld gearresteerd werd. Hijzelf schijnt niet veel geld in de cir culatie te hebben gegeven. Het materiaal, waarmede de vervalschingen hebben plaats gehad, is nog niet gevonden. Het onderzoek duurt voort. DE PAPEGAAIENZIEKTE. Te Treptow a.d. Rega is een vrouw aan de papegaaienziekte overleden. Zij had van een stuk chocolade gegeten, waarvan haar pa pegaai kortgeleden een stukje af had gebe ten. Op 4 November had de vrouw de pape gaai uit Hamburg gekregen en reeds na twee dagen waren bij het dier de typische ziekte verschijnselen ontstaan, waaraan het weldra is bezweken. Een man uit Oberoerzel in den Taunus, van wien men sterk vermoedt, dat hij de pa pegaaienziekte heeft, is naar het stedelijk ziekenhuis te Frankfort a.d. Main gebracht. De man had een papegaai, die hij uit Afrika had meegebracht en die 16 December is ge storven. Spoedig daarop werd de man ziek en de verschijnselen waren van dien aard, dat men sterk vermoedt, dat hij de papegaai enziekte heeft. Uitgebreide maatregelen zijn genomen om een verdere uitbreiding van de ziekte te voorkomen. FRANKRIJK. ERNSTIG ONTPLOFFINGSONGELUK IN EEN KOLENMIJN. 6 dcoden, 12 gewonden. Zaterdag had bij de gemeente Saint Maime Dauphin (Beneden Alpen) in een bruinko lengroeve een vreeselijk ontploffingsonge luk plaats. Na zeer veel moeite mocht het gelukken zes dooden en 12 gewonden uit de ingestorte schacht te bergen. BRAZILIë. TIEN PERSONEN DOOR DEN BLIKSEM GEDOOD. Volgens berichten uit Rio de Janeiro wer den in Brazilië tien personen door den blik sem getroffen en gedood. MORGENAVOND 8 uur „DE BOEMKL- BAROJi" met Piet Kohier. Reeds veel be langstelling. Plaatsbespreking 111 uur. LACH EN VERGEET. 1 Revue van Frits Stappers in de Har menie. Voor een stampvolle zaal ging gister avond de 3de opvoering van Lach en Vergeet in de groote Harmoniezaal. En ook nu is er weer genoten, evenals de vorige keeren. Ook nu is er weer har telijk gelachen om de mooie situaties, die zich iu deze revue voordoen. We waren dus voldaan, toen het einde was. .Maar tochAls we naar Bouw- meester's revue gaan, gaan we er heen, om Buziau te bewonderen. En daar is reden voor. Buziau toch draagt de ge- heele revue. Hij is steeds op de planken en houdt er de stemming voortdurend in. Als we naar Lach en Vergeet gaan, willen we Louis Davids bewonderen en toejuichen. We willen zijn liedjes hoo- ren, zijn zoo populair geworden num mertjes. En als we het programma bekijken, dan komt Louis Davids daar zeer dik wijls in voor, zoodat men kan genieten van hem, de groote man van de kleine man. Maar, als we dan merken dat de zelfde Louis Davids bij verschillende nummers niet opkomt, dan is dat toch een teleurstelling, temeer, omdat juist de scenes, waarin hij optreedt, zoo mooi, zoo vroolijk zijn. Daar heeft men bijv. de huiselijke bokspartij; een juweeltje van samenspel. En de geschiedenis van de kleine man. Die is bekend genoeg en sloeg ook gisteravond weer geweldig in. Eenige keeren moest Louis Davids te rug komen en telkens weer knetterde het applaus door de zaal! Hetzelfde was het geval met den heer Diedema, die met het O, madchen, mein madchen, zoo'n succes behaalde, dat hij drie keer terug werd geroepen. En dan de dansnummertje van Made en Chaïnioff. Buitengewoon goed werd elk nummer uitgevoerd. En het applaus, dat dit duo ontving, was meer dan ver diend. Verder noemen we de scene bij het Graf van den Onbekenden Soldaat. Een ,der gevoeligste momenten, dank zij vooral de voortreffelijke voordracht van mej. Serah v. d. Heim. Men ziet het graf te Parijs en dan verschijnt vaag de sol daat in volledig veldtenue. Een schim dus! Maar het geheel doet je even stil w orden. Je komt even onder den indruk, je voelt heel even het wreede van den oorlog. Zoo zouden we kunnen doorgaan. Maar laten we het hierbij laten. De revue is wel waard om gezien te worden, en we twijfelen niet, of ook vanavond zal de Harmonie wel weer vol zijn. Nog een enkel woord! Het wordt nu toch zeker hoog, hoog tijd, dat er eens een verandering komt met de vestiaire geschiedenis. Gisteravond was het w eer heelemaal mis. Het zou ons niet ver wonderen, als er ettelijke kleedingstuk- ken deerlijk gehavend waren. Het was een gemopper, waaraan het publiek zelf echter ook schuld had. Maar 't werd er niet beter op, toen men de fout beging, om de kleeding te halen voor enkelen, die in de zaal wachtten, terwijl de groo te massa op de aangewezen plaats wachtte. Nu zal deze kwestie wel altijd moeilijk blijven, maar zou men niet eens kunnen beginnen met een in- en uitgang te ma ken. Het kan wei in dt Harmonie en men kiijgt dan veel meer een rouleerend systeem, waardoor de opstopping, zooals gisteren, voorkomen wordt. Maar dan dient ook het publiek zelf mede te wer ken! En dat was gisteravond ook lang niet het geval. HANS DRIFT. De derde opvoering der operette voor kin deren beleefde weer een volle zaal en een enorm succes. Bloemen voor den componist, en ,jdt prinses", bisseering van slaapdans en Molenaarsbaliet, toejuichingen voor hen die hoofd- en minder belangrijke rollen vervul den. Tenslotte betrad de heer Jonker het po dium, om librettist, componist, de kerares der dansen, de verschillende personen, de decorateur te danken voor alles wat zij in het belang dezer opvoeringen hebben ge daan en bood hun elk een photo aan, voor stellende de rol die zij vervulden Ook het orkest werd door den heer Jonker niet ver geten. Daarna sprak de heer P. Schipper, die verklaarde, namens het publiek woorden van dank te willen richten tot den heer Jonker, en mede zijn echtgenoote daarin betrok. A. K. KAMERMUZIEK. Peccavi! Wat hier volgt had al eenige dagen vroeger gepubliceerd moeten worden, doch ik kon er niet eerder tijd voor vinden het persklaar te maken. Minder doeltreffend zal het daarom toch wel niet zijn, denk ik. A s. Woensdagavond treedt bij onze kamer- muziekvereeniging op de nog zeer jonge Russische violoncelliste Raya Garbonsova, de ..phenomenale", zooals zij genoemd wordt. Voor onze omgeving is zij nog een onbe kende, daarom eerst 'n stukje biographie. Raya Garbonsova is 25 Sept. 1909 te Tiflis, in den Kaukasus, geboren. Zij is de dochter van een musicus professor aan het conser vatorium te Tiflis, waardoor zij reeds als kind veel muziek hoorde en haar van nature aan wezige muzikaliteit zich gunstig kon ont wikkelen. Hoewel haar vader voor haar de piano als instrument had gekozen, bleek zij zelve veel meer voor de violoncel te voelen en gaf men tenslotte aan dezen wensch gehoor en werd zij op acht jarigen leeftijd leerlinge van de violoncel-klasse van prof. Mignard van wien zij de geliefde leerlinge werd. Door den oor log en den in Rusland heerschenden hongers nood gedwongen, trad zij reeds als negen jarig meisje voor het eerst als soliste op en behaalde een groot succes Spoedig volgden concerten te Moskou en andere steden in Rusland, gevolgd door grootere concertrei zen door Duitschland, Frankrijk, Spanje, En geland. België en ook door Nederland waar zij reeds spoedig tot de geliefde verschijnin gen van het concertpodium behoorde Haar laatste concert in den Haag was tot op het podium besproken, uitverkocht. Sedert 20 iaar, toen Casals hier zijn triomfen vierde is het niet voorgekomen, dat een cello recital uitverkocht was. Zooals dit stukje kritiek luidt, zoo zijn ook alle andere. Handelsblad: Wij zullen geen oogenblik aarzelen deze jonge Russische artieste het grootste cello genie van onzen tijd te noe men. Vaderland: Wel het meest ontroerende cello genie, dat ik ooit gehoord heb. Maasbode: Raga en Ludia Garbousova uit Zuid-Rusland te hooren musiceeren, is een zuiver genot, zooals men zelden in de con certzaal kan ondervinden. Nieuwe Rotterdamsche Courant: Een su perieure artieste. Avondpost: Een muzikaal festijn. Telegraaf: „Phenomenaal noem ik ook het samenspel" En zóó luiden ook de verslagen in óe buitenlandsche verslagen 't Zal niet dikwijls voorkomen dat de kritieken allen zóó eensluidend zijn. Overal waar zij concer teeren de celliste wordt door haar zuster Lydia op het klavier begeleid vinden zij overvolle zalen. Alkmaar en omgeving blijve niet achter, doch toone een groote, nog liever een bui tengewone belangstelling voor dit jonge kun stenaarspaar, dat ook nog omgeven wordt door een romantisch aureooltje Zij waren n.m van Parijs op weg naar Holland toen zij in Brussel voor spionnen werden aange zien en weer naar Parijs terug moesten. De ceilokast werd nauwkeurig onderzocht, den kende er eenige bommen, of zoo iets er in te zullen vinden Toen men verzekerd was wie en wat de artisten waren konden zij de reis weder aanvaarden. A. K. DE MOORD TE STOMPWIJK MET ZORG VOORBEREID. Omtrent den moord op een manufacturier onder Stooipwijk deelt De Crt. het volgende mede: Van der Drift werd, terwijl hij zich per rijwiel huiswaarts begaf naar Voorburg, waar hij in de Voorstraat no. 8 woont, op den Vlietweg nabij de brug naar Leidschen- dam juist op de grens van Voorburg, achter de buitenplaats „Vreugde en Rus?' door twee onbekende personen doodgeschoten. Een paartje, dat op den donkeren weg wan delde, hoorde plotseling vier schoten lossen, in zijn onmiddellijke nabijheid. De jongeman begaf zich onmiddellijk naar de plaats, waar het geluid vandaan kwam en bii het flauwe licht van een lantaarn onderscheidde hij een fiets, dwars over den weg liggend en in het gras een mansgestalte. Hij probeerde den man op te tillen, die nog de kracht had te zeggen: „Ze hebben op mij geschoten". Kort daarop gaf hij den geest. Juist passeerde een autobestuurder en de jongeman ging in den auto de daders achterna, die zich vliegens vlug per rijwiel in de richting Leidschendam begaven. In het duister kon hij nog zien dat zij blootshoofds waren, doch een nauwkeu riger signalement kon hij niet opgeven, daar de daders door de duisternis spoedig uit het gezicht waren verdwenen. De burgemeester van Leidschendam, de heer Keizer, was spoedig ter plaats; en belde direct het parket in Den Haag op. De politie van Voorburg, onder leiding van inspecteur Albarda, verleende assistentie en bewaakte het lijk, dat men in het gras liet liggen tot het parket was aangekomen. Weldra verscheen de substituut-officier van Justitie te Den Haag, mr. Blok, en de politie deskundige, dr. Hulst te Leiden. Voorzichtig werd de vrouw van het slachtoffer gewaar schuwd, moeder van acht kinderen, van wie de jongste 114 en de oudste 15 jaar. Zij was natuurlijk hevig ontsteld. Omtrent de motieven tot den moord tast men in het duister. De getroffene stond zeer gunstig bekend en had in Voorburg geen vijanden. Het was bekend, dat hij door zijn manufacturenhandel nog al eens veel geld bij zich had, zoodat het vermoeden van roof moord bestaat. Door het snelle verschijnen van den genoemden jongeman moeten de da ders echter genoodzaakt zijn geweest op de vlucht te slaan. Voor zoover kan worden na gegaan wordt geen geld vermist. De schoten troffen het slachtoffer in den rug en doorboorden de longen, zoodat de dood spoedig intrad. Men vermo.dt, dat de beide daders het slachtoffer hebben opge wacht. Nadat de politie-deskundige, dr. Hulst, het lijk voorloopig had onderzocht en het parket het eerste onderzoek had ingesteld, werd het slachtoffer in een noodkist gelegd en per auto naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd. Nog vernemen wij dat ook de brugwach ter, die vlak bij de plaats waar de moord is gepleegd woont, eveneens duidelijk vier scho ten heeft gehoord. Hij is daarop dadelijk naar de plek gesneld waar hij Van der Drift, dien hij zeer goed kende, reeds overleden vond. De brugwachter kon zich de motieven tot de daad niet begrijpen, daar het slachtof fer bij iedereen gezien was. De jas, waarin de gaten van de kogels te zien waren, alsmede de fiets van Van der Drift zijn in beslag genomen. Hat wordt ook mogelijk geaiht, dat de aanleiding tot het misdrijf in verband staat met het afbetalings systeem, dat de getroffene met zijn manufac turenhandel volgde. Met zekerheid valt even wel niets te zeggen. Des te meer men zich in het drama te Voorburg verdiept» des te geheimzinniger wordt deze tragedie, die een oppassenden va der van acht kinderen het leven kostte. Het onderzoek, dat de politie en Justitie met kratht voortzette, heeft noch een enkel mo tief voor de daad. noch eenig spoor van de daders aan het licht gebracht, hoewel nog enkele belangrijke bijzonderheden bekend zijn geworden. Omstreeks kwart voor acht Vrijdagavond, dus één uur voor de moord geschiedde, heeft een inwoner van Voorburg, toen hij den Vlietweg passeerde, bij de brug waar het slachtoffer gevonden werd, in het donker twee mannen gezien, die hem scherp opna men. Hij hoorde toen de een tegen den ander zeggen: „Er staan hier geen huizen in de buurt", aan welke opmerking hij toen geen verdere aandacht schonk, maar later, bij het vernemen van den moord, schoten hem deze woorden weer te binnen. Een signalement van deze mannen kon hij echter niet opge ven, daar het te donker was om ze goed te onderscheiden. Uit dit feit staat een te voren beraamde aanslag vast. Het is nog mogelijk, dat, door het duister misleid, de daders een verkeerd persoon hebben getroffen. Het slachtoffer staat n.1. zoo goed bekend in Voorburg en omgeving, dat men aan geen wraakneming kan denken. De daders hebben in ieder ge val hun plaats goed gekozen, want op 500 meter afstand staan de eerste huizen. De getroffene was voor zaken te Leid schendam geweest. Men onderzoekt nu, bij wie hij op bezoek is geweest. De vrouw van het slachtoffer, die zeer onder den indruk is, heeft bij navraag door de recherche geen en kele aanwijzing kunnen geven, die op het spoor zou kunnen brengen van de daders. Bij een nader onderzoek is door de politie op 40 meter afstand van de plaats, waar v. d. D. getroffen werd, nog een huls van een revolverpatroon gevonden. Deze is door de politie in beslag genomen GEHEIMZINNIGE VERDWIJNING Een geval van moord? Sedert enkele dagen zijn de bewoners van Schrieversheide nabij Heerlerheide in groote opwinding over de geheimzinnige verdwij ning van den vrachtrijder N. Smeets, wonen de aan den Heereweg aldaar. Men heeft hem het laatst gezien op den vroegen ochtend van den llden December nabij zijn woning. Hij droeg toen zijn gewone werkkleeding benevens een paar vilten pantoffels, zoodat niets er op wees, dat hij voornemens was de plaats zijner inwoning te verlaten. Sedertdien heeft men Smeets echter niet terug gezien. Het Bestuur vestigt er de aandacht 2 op, dat „TURNLUST" dit jaar maar f J één UITVOERING geeft en wel op J 9 18 Januari a.s. in de Harmonie, uit- I sluitend voor donateurs, kunstl. leden A en genoodigden. Kunstlievend lidmaat- J schap f 1.50 per jaar, recht gevende 5 J tot de Uitvoering met dame. Aan- J P gifte tot kunstlievend lid worden P g gaarne aangenomen bij S. BUDDING, dj Sigarenmagazijn „Insulinde", Snaar- P Vereeniging. Aanvang 7} uur precies. ZÏE BILJETTEN. Spoedig begonnen dan ook over deze ge heimzinnige verdwijning de vreeselijkste ge ruchten de ronde te doen. Men beweerde met stelligheid, dat de man vermoord was en som mige personen wisten zelfs te verklaren, dat men hem levend in zijn kelder had begraven. Daarbij ontstond groote achterdocht tegen zijn vrouw en haar broeder die hetzelfde huis bewoont en eigenaar van het perceel is. In hun fantasie werden de dorpelingen aang? moedigd door de herinnering aan den vreese- Iijken broedermoord, welke eenige jaren ge leden heeft plaats gevonden. De bewoners van het dorp bleken inderdaad op de hoogte te zijn met eenige bijzonderheden van het ge zin en aan de politie werden mededeelingen verstrekt, welke voornamelijk behelsden, dat de zwager van den vermiste aanstalten maak te den kelder dicht te metselen. De Hcerlensche politie, onder leiding var. den inspecteur Van den Dolder, heeft daarop een onderzoek ingesteld. De eigenaar van het huis verklaarde, dat hij slechts de scheuren welke in den kelder ontstaan waren ten ge volge van mijnverzakking heeft willen dicht- metselen. Een onderzoek in den kelder bracht geen nadere bijzonderheden aan het licht Men hoopt echter binnenkort meer licht in deze duistere zaak te brengen. De houding van de echtgenoote van den vrachtrijder wekte in den aanvang wel eenige bevreemding. Reeds een half uur na de verdwijning van haar man liep zij al jammerend rond. De vrouw heeft een premie van 100 uitge loofd voor ieder die inlichtingen kan verschaf fen. T wee dcoden Gisteravond te ongeveer kwart voor acht had te Nauerna (gem. Assendelft) een ernstig auto-ongeluk plaats, dat aan twee personen het leven kostte. De heer L. Tabak, groententeler en bloembollen- kweeker te Wijk en Duin, die met zijn vrouw en het zesjarig dochtertje een bezoek had gebracht aan zijn schoon ouders te Zaandam, geraakte, toen hij de sluis te Nauerna gepasseerd was, door den hevigen Z. W. storm en den striemenden regen voer een oogenblik het spoor bijster. Hij stopte daarom en kwam tot de ontdekking, dat hij even achteruit moest rijden. Terwijl hij, op de treeplank staande,0 deze beweging wilde uitvoeren, ontwaarde hij tot zijn schrik, dat hij de motor verkeerd had ingesteld en in plaats van achteruit, vooruit reed, met het gevolg dat do auto den dijk af gleed er in het 18-voet diepe water te recht kwam. Zelf kon de heer Tabak nog juist van den wagen springen. Met be hulp van een kraanwagen van de firma Steemeijer te Zaandam werden direct pogingen in het werk gesteld tot redding der inzittenden. Toen de auto boven wa ter was geha. ld, de levensgc 1 van de i4-jarige echtgenoote van den heer Tabak en van zijn 6-jarig dochtertje reeds geweken. Dr. P. H. van Roojen, directeur van den geneeskundigen dienst te Zaandam en Dr. Onderwater uit As sendelft, konden slechts den dood con- stateeren. Woonwagen omgevallen. Zaterdagmiddag te ongeveer drie uur viel op den Kampersingel een woonwa gen om, doordat het paard schrok, waar door de wagen in den berm van den weg terecht kwam. Door het breken van de ruiten werden de inzittenden, de 55-ja- rige wed. Visser en haar 16-jarige doch ter licht gewond. Na verbonden te zijn in het ziekenhuis konden ze weer naar hun wagen, die naar het woonwagen kamp was gebracht, terug gaan. Motorrijder gedood. Een motorrijder naderde gistermiddag te één uur met groote snelheid in de Tongel- reschestraat het kruispunt Geldropschestraat —Hertogstraat—Bleekstraat te Eindhoven, terwijl op hetzelfde oogenblik een auto, be stuurd door mr. H. J. P., advocaat en pro cureur aldaar, in de richting Bleekstraat kwam aanrijden. In volle vaart vloog de motor tegen de rechterzijde van den auto en sloeg om. De berijder viel en kreeg een sche delbreuk. Per politiebrancard werd hij naar het R.K. ziekenhuis overgebracht. Een uur nadien is hij aldaar, naar De Crt. weet te melden, aan de bekomen verwondingen over leden. Het slachtoffer bleek te zijn de 28-jariwe Louis Frederik van Meurs, assistent aan de Philipsfabrieken en geboortig uit Amster dam. Het ongeval zou aan eigen onvoorzich tigheid te wijten zijn. De schade aan den auto was onbeduidend. LOONSVERHOOGING VOOR HET SPOORPERSONEEL? Meerdere uitgave van 8 ton voor de maatschappij. De kwestie der classificatie van het spoor wegpersoneel, welke vooral sinds het oogen blik dat de vierde klasse werd ingevoerdf al dus meldt het orgaan der „Ned. Vereeni ging", het spoorwegpersoneel reden gaf tot ontevredenheid en aan welker oplossing de organisatie lang bezig was, is thans in een stadium gekomen, waarbij de mogelijkheid is geopend, zoo niet voor een algeheele oplos sing, dan toch voor een zeer belangrijke ver betering. De classificatie-commissie, waarin zitting hebben twee vertegenwoordigers der directie u m f ttym. w W-- - naar waarnemingen, verricht in den morgen 13 Januari. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met. Instituut te De Bndt. Hoogste barometerstand 768.2 te Tou. ^Laagste barometerstand 733.4 te Tliors- ^Verwachting, geldig tot den avond van 14 ^Matige tot krachtigen. Westelijke tot Zuide- lijken wind; aanvankelijk hal! tot zwaar be volkt- later waarschijnlijk weer eenige re, gen; zelfde temperatuur. STORMWAARSCHUWINGSDIENST. Geseind van de Bildt hedenmorgen te 9:4C uur aan alle posten: „Weest op Uw hoede!" en twee leden van den Ioonraad, is na lange besprekingen tot het resultaat gekomen. Een oplossing werd gevonden, welke, rekening houdende met den wil der directie om de 4e klasse te handhaven, de klassen dichter bij een zou brengen, n.1. het voorstel om den huidigen aftrek van 4, 8 en 16 (12) pCt. te rug te brengen tot 3, 6 en 9 pCt., hetgeen volgens de daarvan gemaakte berekeningen het personeel op de 2? klasse standplaatsen ruim 351.000 loonsverhooging, dat der 3e klasse standplaats 143.000 en dat van de 4e klasse standplaats 222.000 of totaal 717.984 per jaar loonsverhooging zou brengen en wanneer men daarbij de hoogere premie, gratificatie en pensioenkorting bere kent, rónd 800.C00 zou kosten. Na lange besprekingen heeft de commis sie zich met dit denkbeeld vereenigd. Het greote voordeel van het voorgestelde systeem is, aldus zegt het weekblad, dat nie- mand in de le klasse in loon achteruit gaat, en dat integendeel alle 2e, 3e en 4e klassers vooruit gaan. De nieuwe 4e klassers zelfs 7 pCt. niet alleen dus vooruitgang voor de standplaats:n die thans bij het Rijk hooger zijn geclassificeerd, maar voor alle. De 4e klasse, waartegen het hoofdbezwaar der or ganisatie wel was het groote onderscheid dat voor dezelfde groep personeel werd ge maakt, zal daarbij de voldoening hebben, op 1 pCt. na den huidigen aftrek voor de 3e klassers te hebben benaderd. De pensioengrondslagen voor al het per soneel van de 2e klasse af, uitkeeringen, gra tificaties enz., worden naar evenredigheid verhoogd. Een gecombineerde hoofdbesturenvergade- ring onder leiding van den Personeelraad be sloot, ten einde een b:slissing te nemen, een gecombineerd congres te houden. INGESLAGNEMING VAN URK ER BOTTER. Wanbetaling inzake een rijksvoorschoi Zaterdagmorgen zijn van Enkhuizen drii rijksveldwachters naar Urk vertrokken tot in beslagneming van twee Noordzeebotters, die door het van Den Helder vertrokken rijks recherchevaartuig naar Enkhuizen moeten werden overgebracht. Zaterdagmorgen is op Urk gearriveerd het rijksrecherchevaartuig „Zeemeeuw" met aan boord een deurwaarder en een viertal rijks veldwachters. Men kwam om een Urker botter de „UK 14", schipper Hessel Kramer, aan den ketting te leggen, wegens wanbetaling van rente en aflossing van een aan hem ver strekt voorschot door de regeering, in verband met de omzetting van zijn bedrijf van Zuider- zeevisscherij in Noordzeevisscherij. Kramer was niet in staat om te betalen. Onder een grooten toeloop van visschers werd het vaar tuig vastgelegd. Men verwacht, volgens De Crt., dat er nog meer zullen volgen. LIJK GEVONDEN. Het drama op de Maas. Bij de Maasbrug te Rotterdam is gister morgen drijvende gevonden het lijk van den 33-jarigen schipper J. M. Witjens. Het werd door de zorgen van de rivierpolitie naar de algemeene begraafplaats Crooswijk vervoerd. Witjens was, naar De Crt. herinnert, één van de beide slachtoffers, die in den avond van den tweeden December omkwamen, door dat hun roeiboot, waarin zij zich van hun bij de Steenplaat liggend schip „Tennyson" naar de Feijenoordkade begaven ten einde daar levensmiddelen in te slaan, overvaren werd door de motorboot „Morgenster". Het andere slachtoffer, de 22-jarige schippersknecht E Notté, uit Sluiskil, is nog niet gevonden. 40-JARIG BESTAAN NED. SIGAREN- EN TABAKSBEWERKERSBOND. AFD. ALKMAAR. Men schrijft ons: Bovengenoemde afd. herdacht Zaterdag- avond in de groote zaal van den heer W, Mooij op feestelijke wijze haar 40-jarig be staan. Aan den feestavond ging des mid dags een receptie vooraf. De groote zaal was in een bloementuin herschapen. Niet minder dan 20 bloemstukken waren aanwe zig, t.w. van den Alkm. Best. Bond, afd. Alkmaar der S. D. A. P., Soc. Dein. Vrou wenclub, Muziekvereeniging „Excelsior", Woningb.vereeniging ,„Rochdale", Inst. v. k j °ntw," A., Arbeiders-Sport bond, A. J. C. en de moderne afdeelingen van de Schilders, Overheidspersoneel, Typo grafen, Meubelmakers, Spoor- en Tram, Bouwvakarbeiders, Onderwijzers, Transport- arbeiders, Bakkersgezellen en Ambtenaren. tJe jU'm uur opende de Voorzitter der afd., de heer P. A. G. Louws, deze bijeen komst met een hartelijk woord van welkom afn.dewle aanwezigen. In 't kort releveer de hij de geschiedenis der afd. in de afg€- loopen jaren, met al hare ups en downs. Be gonnen met 10 leden, heeft men kans gezien u 1 P'm' 100 leden op te werken. Een hartelijk woord van dank werd speciaal go- bracht aan de leden J. Jorritsma, H. Frikké en A. Hazes die vanaf de oprichting H Januari 1890 lid waren, benevens de hec- ren B. Bakker en A. van Westerop, die on derscheidenlijk 27 jaar Penn. en ruim 20 jaar secretaris zijn geweest. Deze woorden van dank werden met een warm applaus on derstreept. Alle eenoodigde organisaties maakten

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 2