tllimlit Courant. ZIJN IMÏSIE racn. FKIJILIjKTON. De Ziektewet van 1929. WERKTIJDENBESLUIT WINKELS. Hwderd twee en dertigste Jaargang, Maandag 13 Januari Radio-hoekje 10 1929- Dinsdag 14 Januari. Hilversum, 1071 M. (Van 12.6,n.m. ton M 10.—10.15 Morgenwijding. 12.01 2Concert door het A. V. R. O.-Kwartet. 2Gramofoonmuziek. 3.4— Knip cursus. 4.-5.— Solisten-concert. Zang, viool en piano. 5.30—6.30 Concert door het A. V. R o-Kwartet. 6.30 Vaz Dias: Koersen. 6.45 —7.15 Engelsch: Conversatie. 7.15—7.45 Engelsch: Gevorderden. 7.45 Gramofoonmu ziek. 8.01 Opera-fragmenten. Solisten van de Italiaansche Opera en het Omroeporkest 0._j9.45 A. V. R. O.-Nutslezingen over Indië. De groote cultures. Spreker: Prof. Dr. L. Ph. Le Cosquino de Bussy. Daarna voort zetting Opera-fragmenten. Na afloop: Pérs- berichten. Daarna gramofoonmuziek. 12. Sluiting. Huizen, 1875 M. (Uitsluitend K. R. O.) U 3012.Godsdienstig halfuurtje. 12.01 —12.15 Politieberichten. 12.15—1.15 Con cert door het K. R. O.-Trio. 1.152.— Gra mofoonmuziek. 2.3.Vrouwenuurtje. 3. 3.30 Kniples. 4.305.Gramofoonmuziek. 5.6.Gramofoonmuziek. 6.016.05 Beursberichten. 6.056.15 Gramofoonmu ziek. 6.156.30 Nieuwsberichten in 't Es peranto. 6.30—6.50 Gramofoonmuziek. 6 50 7.15 Cursus kerklatijn. 7.15—7 45 Lezing over: Een Strafproces. (I). 7.45—8.— Poli tieberichten. 8.019.Een vroolijk uurtje uit Zwolle. 9.10.Concert. Orkest en violist. 10.10.15 Nieuwsberichten. 10.15— i 1 Voortzetting concert. 11 .—11.30 Gra mofoonmuziek. Daventry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwij ding. 11.05 Lezing. 11.20 Gramofoonmuziek. 12 20 Concert. H. Blake, sopraan. R. Beres- ford, bariton. 12.50 Concert op cinema-orgel door E. CfHenry. 1.202.20 Orkestconcert 3.20 Concert. E. Coleman, alt. W. Heseltine, tenor. J. Ansell, piano. 4.20 Orkestconcert en orgel. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Voorlezing 6.35 Nieuwsberichten. 7.Concert. M. Hay- ward, viool. O'Connor Morris, piano. 7.20— 7.40 Lezing. 7.45 Lezing. 8.05 Concert. M. Bennett, sopraan. S. Robertson, bariton. Koor en Orkest. 9.20 Nieuwsberichten 9.40 Le zing. 9.55 Vaudeville. 11.05 Dansmuziek. 11.35—12.20 Dansmuziek Parijs „Radio-Paris", 1725 M. 12.50—2.20 Gramofoonmuziek. 4.05 Orkestconcert en soli. 6.55 Gramofoonmuziek. 7 40 Gramo foonmuziek. 8.20 Orkestconcert. Langenberg, 473 M. 6.20—7.20 Gramo foonmuziek. 9.3510.30 Gramofoonmuziek. 11.30 Gramofoonmuziek. 12.251.30 Or kestconcert. 4.50-^5.50 Orkestconcert m. m. v. pianist. 7.20 Orkestconcert. Kalundborg, 1153 M. 11.20—1.20 Orkest concert. 2.20—4.20 Concert. Orkest en con certzangeres. 4.20—4.50 Kinderuurtje. 7.20 9.50 „De Mikado". Operette van A. Sulli- van. 10.0512.20 Dansmuziek. Brussel, 508.5 M. 5.20 Dansmuziek. 6 50 Gramofoonmuziek. 8.35 Orkestconcert en zang. 8.35 (Op golflengte 338 2 M.) Con cert, georganiseerd door de Soc. Arb. Radio- Omroep in Vlaanderen. Orkest en solisten. Toespraak. Zeesen, 1635 M. 6.1511.50 Lezingen en berichten. 11.50—12.15 Gramofoonmuziek. 12.15—12.50 Berichten. 1.20—1.50 Gramo foonmuziek. 1.50—3.50 Lezingen. 3.504.50 Concert uit Leipzig. 4.50—7.20 Lezingen. 7.20 Orkestconcert uit Langenberg. Daarna Lezing en berichten. ligt in den hanH fv k- toch ze t wet niet Jurisprudentie le overeenkom-»' elk® blJ mternationa- j meldt ons (bij de Ongevallenwet), dat een onderteekena !?00r Nederland i onderneming is „een zaak, die met winst- lreltena voor anrtortt t voor andere doeleinden dan den algemeenen omroep is beschik baar gesteld. Onder de tegenwoordig! *.(i AT* O"*»*— - lü6cu»uuraige omstandig heden echter, waarbij de uitzending op de 298 M. golf niet in alle deelen van het land op alle uren van den dag behoorlijk kan worden ontvangen, zou het ontbe ren van de 1071 M. golf voor de luiste raars een groot ongerief beteekenen. De mJ-i-»- heeft minister van Waterstaat t daarom beslist, dat de 1071 M. golf, van Nederland voor de radiotelefonische uit zending van mededeeling van zakelij- ken aard, ook wel, doch minder juist, zakelijke omroep genaamd, is toegewe zen, nog tijdelijk na 18 uur ter beschik king van het station Hilversum blijft. Df> J J VARA-UITZENDING AFGEBROKEN. Zaterdagavond is de Vara-uitzending tweemaal afgebroken. Den eersten keer betrof het een technische storing die echter spoedig verholpen was. Den twee den keer geschiedde het afbreken tegen 12 uur tijdens een voordracht van den heer Leon Boedels en wel juist bij een gewaagde passage in een van zijn lied jes. Het was, naar het Hbl. vernam, de heer Zwertbioek, secr.-omroeper van de Vara, die deze uitzending afbrak, om dat hij zich niet tegenover zijn bestuur verantwoord achtte, als hij den heer Boe dels zijn liedje liet uitzingen. DE GOLFLENGTE-VERDEELING. Het gebruik van de 1071 M. golf voor den omroep. De voorloopige verlengde duur voor het gebruik van de 1071 M. golf voor den algemeenen omroep vereischt eenige xxxiVCISUin J De bevoegdheid daartoe steunt op art. 5 van het bij het Internationaal Radio- telegraaf-verdrag van Washington behoo- rende Algemeen Reglement, dat de Ad- ministratiën een willekeurige frequen tie en golftype kunnen toekennen van elk radiostation onder haar gezag, mits daaruit geen storingen met eenigen dienst van een ander land voortvloeien. Mochten tengevolge van de thans ge troffen regeling voor andere landen of voor andere diensten in Nederland, die zich terecht bevinden in den golfband, waartoe de 1071 M behoort, onverhoopt storingen ontstaan, dan zal het gebruik van die golf moeten worden gestaakt en zullen nadere maatregele worden over wogen. In elk geval zal deze tijdelijke maat regel slechts van kracht bliiven totdat door het aan de orde stellen van maatregelen voor een verbeterde zend en antenneapparatuur het gebruik daarvan algepoeen een behoorlijke ont vangst van uitzendingen op de korte golf verzekert. GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het Bureau van politie Langestraat en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11 en 1 uur, de navolgende voorwerpen als gevonden gedeponeerd op 9, 10,11 en 12 Jan. '30: Rosenkrans, reflector, houten knop, ijzeren schroef met pen, oud mesje, be- lastingmerk in étui, zweep, oud horloge, autoslinger, smeerdop van een auto, boodschappentasch, twee heerenhoeden, sleutels, handschoenen, banden var mantels, irrigator. Aanwezig en te bevragen bij de na volgende ingezetenen, onderstaande voorwerpen als gevonden aangegeven op 9, 10, 11 en 12 Januari 1930: Hangertje, mevr. Lind, Kennemer- straatweg 35; busje met reparatiebehoef ten, P. de Vries, Baansloot 7; zak bruin koolbriketten, C. Dekker. Asterstraat 6; portemonnaie met inhoud, Antoor Buur man, Ingelandstraat 9; dameshand schoen, telegraafkantoor, Koorstraat; portemonnie met inhoud, Rabeling, Bi eedstraat 43; parapluie, Postkantoor, Koorstraat; trajectkaart 3e klasse op naam, H. P. van Dijk. Magdalenenstraat 3; stormlamp, S. J. Schröder, Kennemer- straatweg 60; portemonnaie met inhoud, J. Met, Niemvpoortslaan 69; 2 honden penningen, B. Burgering, Klein Nieuw- land 18; portemonnaie met inhoud, J. Visser, Popelmanslaan 13; hondenhals band met penning, K. v. d. Veer, Prins Hendrikstraat 28; electrisch lampje, P. v. d. Brink, Groot Nieuwland 51; belas- tingmerk in étui, fa. Haijtema, Luttik Oudorp 21. Wanneer men weder in het bezit is van het verloren voorwerp, wordt men verzocht hiervann kennis te geven het Bureau van politie. aan („Ueber den Tod hinaus"). Roman van Anny von Panhuys. Uit het Duitsch door W. H. C. Bollaard. 11) „Zoo, weet je dien niet precies meer?" Met ®en ruk stond ze op. „Zoo iets weet men an ders wel precies en als je me voor een dom oor houdt, dan heb je t mis. Die heele reis beeft iets mysterieus, dat zei ik gisteren Else al en wanneer ik tot nu nog in twijfel was, dan is die nu heelemaal verdwenen. Je optre den verraadt je. Wil ik je eens wat zeggen? "JJ dan: je bent volstrekt niet wegens een schilderij naar Berlijn geweest." „Als je me niet wilt gelooven, Magda "ij brak af. »|k kan je gewoon niet gelooven, hoe graag look zou doen" Mevrouw Berner's stem kreeg, toen die luider werd, een onaangena- "en klank „Maar, Magda, wind je om zoo'n kleinig heid toch niet zoo op". Hij glimlachte, hoe- wel hij daarvoor volstrekt niet in de stem ming was. Opwinding is schadelijk voor je teint overigens, dat is waar ook, moet ik je r® Eroeten overbrengen van Pohl, dien ik toevallig ontmoette. Daar hij in de komende toch voor zaken in Schneiditz moet r jn, hem voor het juhileumsfeest ge- Eindelijk is dan de Ziektewet in werking getreden. Niet de wet-Talma van 1913, die in dat jaar reeds in het Staatsblad stond, maar nooit werd ingevoerd, maar de wet van 1929, ontworpen door Minister Slotemaker de Bruine. En met bekwamen spoed werd de wet van kracht. Ze geldt reeds van 1 Augus tus 1929 af. De wet is verdeeld in vijf afdeelingen. De laatste bevat overgangs-, straf- en slotbepa lingen en is dus voor ons van minder betee- kenis. De eerste vier bevatten den inhoud der wet. Afdeeling 1 verklaart ons de beginselen der wet; „Algemeene Bepalingen" luidt de titel. Allereerst wordt daar verklaard, wat de wet onder arbeider ver staat. Arbeider is de arbeider in dienst van een onderneming. Wat een onderneming *»- inviteerd." „Dat is aardig van je". Mevrouw Berner plukte aan de kanten garneering Larer blou se en, niet verder op het onderwerp willende ingaan, zei ze: „Wanneer wordt je portret naar het schilderij-museum gebracht? „Ik denk morgen", antwoordde haar man en stond op, „ik ga me nu verkleeden en in dien tijd zorg jij wel voor een kopje thee, wil je?" Mevrouw Berner keek naar de vermoeide trekken van haar man en een plotseling me delijden vervulde haar. Het speet haar nu zoo, dat ze zich zoo even zoo weinig had we ten te beheerschen. Waarom zou hij niet naai Berlijn zijn gereisd om een stuk te koopen; eigenlijk bestond er geen steekhoudende re den om aan zijn woorden te twijfelen, want zij had hem nog nooit zelfs op 't kelinste leugentje betrapt. Die geschiedenis met Else had haar geënerveerd, zoodat ze zich dingen verbeeldde, die heelemaal niet bestonden. Wat zag haar man er moe uit en wat een diepe plooien hadden zich om zijn mond ge groefd. Den drang van haar toenemend me delijden volgend, legde zij haar armen om zijn hals en zei: „Arme vent, wat heb ik je met mijn wantrouwen geplaagd. Ik heb er veel spijt van; ik heb 't heusch niet zoo kwaad bedoeld In de moede oogen van den professor glom een vonkje, dat als een licht was. Zacht ant woordde hij: „Dat weet ik wel, Magda ai kuste de hand van zijn nog altijd mooie vrouw. Gansch zijn groote liefde, die deze oogmerk wordt gedrevenEen huisknecht, een naaister vallen dus niet onder de wet. Verdient een arbeider meer dan 3000 per jaar, dan is hij geen arbeider in den zin der wet. Evenmin hij. die in werkelijken mili tairen dienst is. Ook de bemanning van zee schepen is uitgeschakeld, behalve voor de kustwacht, bv visscberij. Losse arbeiders vallen er wel on der. indien hun loon, omgerekend tot jaar loon, blijft beneden de 3000. Verrichten arbeiders aanger.omen werk, dat in een on derneming ook door arbeiders in loondienst kan verricht, zoo vallen ze onder de wet. Ontvangt iemand bij werkverschaffing uitkee- ring, zoo wordt dit als loon beschouwd en is hij verzekeringsplichtig. Behalve de genoemde personen kunnen bij Algemeen Maatregel van Bestuur andere personen, b.v huisknecht, chauffeur, ook ver zekeringsplichtig worden gesteld. Naast het begrip arbeider is ook het begrip werkgever omschreven. Werkgever is de persoon of de rechtspersoon, die een of meer arbeiders bij een onderneming in dienst heeft. Bij een N.V. is het bestuur, dus de directie, wer.cgcver, bij een publiekrechtelijk lichaam, gemeente of waterschap, hij die de onmiddel lijke leiding heeft van den tak van dienst, waaraan de verzekerde is verbonden. Nadat zoo de begrippen werkgever en ar beider zijn verduidelijkt wordt een aanvang gemaakt met de omschrijving hunner plich ten. Beiden zijn verplicht inlichtingen te geven omtrent de uitvoering der wet aan den Verzekeringsraad of den Raad van Arbeid. Ook aan ondergeschikten, indien dezen een schriftelijke volmacht kunnen toonen Zijn werkgevers aangesloten bij een erkende Be- drijfsvereeniging (waarover later) dan zijn zij en ook hun arbeiders verplicht aan het be stuur dezer vereeniging inlichtingen te ver strekken. Heeft een werkgever bezwaar tegen het verstrekken van inlichtingen aan den Raad van Arbeid of Bedrijfsvereeniging, dan kan hij binnen 2 X 24 uren. nadat de inlich tingen zijn gevraagd, zijn bezwaren indie nen bij den voorzitter van den Verjekerings raad Natuurlijk mag een werkgever aan een zijner chefs of administratieve ambtenaren de regeling van de uit deze wet voortvloeiende verplichtingen overdragen. Deze wordt dan als werkgever beschouwd, wel te verstaan t.o.v de Ziektewet. Om mogelijk misverstand te voorkomen voegt de wet er echter aan toe, dat de eigen lijke werkgever aansprakelijk blijft voor de betaling van premies en vergoedingen. Er kon eens een werkgever zijn, die dacht ook dit deel van de verplichtingen aan een zijner ondergeschikten te mogen overdragen De wet heeft er rekening mee gehouden, dat er werkgevers en ook arbeiders kunnen zijn, die gemoedsbezwaren hebben tegen deze verzekering. Daarvoor gaat de wet op zij. Maar om te voorkomen, dat er werkgevers zijn die onder den schijn van ge moedsbezwaren, aan hun financieele verplich tingen trachten te ontkomen, heeft de wet be paald dat ze op hun belastingbiljet zullen te rugvinden, hetgeen ze aan premie op die ma nier besparen. Bezwaren tegen de verzeke ring, goed, maar betalen zul je toch Zoo heeft het althans om financieele redenen geen zin om gemoedsbezwaren voor te wenden. En zij, die werkelijk gemoedsbezwaren heb ben zullen gaarne op deze wijze hun offer brengen. De arbeider, die gemoedsbezwaren heeft, kan op bepaalde, bij Algemeenen Maatregel van Bestuur te stellen regelen, worden vrij gesteld van zijn verplichtingen. Het geval zal zich voordoen dat arbei ders van een werkgever, die gemoedsbe zwaren heeft, niet het minste bezwaar tegen de verzekering hebben. Deze arbeiders kun nen zelf voor hun aandeel de premie betalen. In de 2e afdeeling wordt over de u i t k e e- ringen gesproken. Hij, die verzekerd is, heeft recht op uitkeering indien hij door ziekte ongeschikt is tot bet verrichten van zijn arbeid Is deze ziekte het gevolg van een ongeval en krijgt hij dientengevolge uit keering volgens de Ongevallenwet of de Land- en Tuinbouwongevallenwet. dan ver valt het recht op ziekengeld. Zwangerschap en bevalling van een gehuwde vrouw wor den met ziekte gelijk gesteld Voor de onge trouwde vrouw geldt dat dus niet. De verzekerden moeten worden ingeschre ven bij de ziekenkassen van de Raden van Arbeid of bij erkende bedrijfsvereenigin- gen. Op hun verzoek worden door het be stuur van den Raad van Arbeid of door dat der erkende bedrijfsvereeniging vrijgesteld van de verzekering zij. wier loon, over een kalenderweek berekend, minder dan 0.40 vrouw altijd had gegolden en nog steeds gold, legde hij in dezen teederen handkus. Mevrouw Berner bleef alleen. Zij herinner de zich, dat nog onlangs de dokter had ge zegd, dat het zenuwgestel van haar man in de hoogste mate geprikkeld was, dat erger nis, verdriet of senrik een verlamming der aangedane organen te weeg zouden brengen, dat diezelfde oorzaken zijn hartkwaal zou den kunnen verergeren en zelfs aanleiding konden zijn van een hartverlamming. Waar schuwend had dokter Murtag haar dat ge zegd. Al had hij dit dan ook op voorzichtige wijze gedaan, zijn diagnose was er niet min der bedroevend om. En nu had zij zich laten verleiden zelf haar man te prikkelen. Een gevoel van schaamte maakte zich van haar meester, want slecht was zij niet, maar te op pervlakkig en mateloos verwend. Na de thee ging de professor naar het sa lon. Het was buiten geheel donker en de blin den en gordijnen waren gesloten. Hij ontstak een electrisch lampje in den vorm van een bloemscherm, dat op zij stond, en niet de an dere lichten, die het vertrek in een zee van licht zouden hebben gezet. Het kleine lampje was hem voldoende. In de hoeken lagen diep en donker de schaduwen en de prachtige met zijden damast overtrokken meubels en de gebeeldhouwde kasten zagen er uit als in eengedoken dieren, die voor den sprong ge reed zijn, of rechtopstaande gestalten. Toen het kleine lampje zijn licht verspreid de, stond Berner plotseling tegenover zijn dubbel ganser Hi» zag een hooge gestalte per dag bedraagt en zij, die bij den aanvang der verzekering ongeschikt tot werken zijn Overigens moet ieder arbeider ingeschre ven zijn. Voorzoover betreft de inschrijving bij de ziekenkassen der Raden van Arbeid m den regel bij dien R. v. A., in welks gebied de verzekerde arbeid pleegt te verrichten Voor bijzondere gevallen is dat nader geregeld, ook bij verandering van werkgever in het gebied van een anderen R. v. A. Is. tengevolge van onjuiste of verzuimde aangifte geen of te weinig premie betaald dan blijft hij. die de premie moest betalen, daar voor aansprakelijk; hij moet over het achter stallige bedrag 5 intrest per jaar betalen. Noch premie, noch opslag mag dan van het loon van den verzekerde worden afgetrokken. Bovendien wordt op den werkgever, die in verzuim was, de verplichting gelegd aan den R. v. A. het ziekengeld, dat is uitgekeerd, te Ifwmwfca. Van groote beteekenis voor den arbeider is de hoogte van het zieken geld. Het bedraagt 80 van het dagloon Hoogstens wordt uitgekeerd 80 van f 8. dus 6.40 per dag. Onder dagloon wordt verstaan het gemiddelde loon per dag. ver diend door gelijksoortige arbeiders in het zelfde of een gelijksoortig bedrijf. De eerste twee dagen wordt bij ziekte niet uitgekeerd. Den derden dag gaat het zieken geld in. Het wordt uitgekeerd voor ten hoogste zes maanden. Voor het gebied van een bepaalden Raad van Arbeid kan het ook eerder en tot hoog stens 90 gedurende ten hoogste 12 maan den worden uitgekeerd. Bij zwangerschap wordt zes weken vóór en minstens zes weken na de bevalling der gehuwde verzekerde ziekengeld uitgekeerd ter hoogte van het dagloon. Het kan ook gebeuren, dat een verzekerde, die ziek is, zijn werk gedeeltelijk verricht Indien hij dan minstens de helft van zijn dag loon nog ontvangt, is de ziekengelduitkee- ring de helft van hetgeen hij anders zou ont vangen. Is aan een verzekerde in 12 opeenvol gende maanden, tengevolge van eenzelfde ziekte-oorzaak meer dan 180 dagen, al of niet onderbroken, ziekengeld uitgekeerd, dan zal hij in de volgende periode over niet meer dan 90 dagen ziekengeld kunnen ontvangen. Wordt een verzekerde opgenomen in een ziekenhuis of gesticht, dan zal den werk gever, mits de arbeider inwonend was, 2/3 van het door hem. in verband met de wet op het arbeidscontract te betalen verplegings- geld, worden uitgekeerd Is een verzekerde, kostwinner, opgenomen dan kan het zieken geld. geheel of gedeeltelijk aan zijn gezin worden gegeven. Het is van beteekenis, dat het ziekengeld zoo spoedig mogelijk wordt uitgekeerd. Daarom is bepaald, dat het uiterlijk in de volgende kalenderweek, waarin het schuldig werd, wordt betaald. Beslag ophet den verzekerde toekomende ziekengeld is alleen geldig, indien het beslag dient tot verhaal van onderhoud, waartoe de verzekerde is gehouden. Het zou zich kunnen voordoen bij het leveren van levensmiddelen aan het gezin van verzekerde. Het Rijk ga randeert de uitkeeringen zonder eenig voor behoud. J verdere reserveering overbodig. Het boekjaar eindigt 31 December. Is iemands verplichte verzekering afge- loopen, dan kan hij een v r jj w i 1 1 i g e verzekering sluiten bij de ziekenkas. Naast de ziekenkassen van de Raden vat Arbeid staan nu de erkende bedrijfsver- c e n i g i n g e n. Als zoodanig treden op vereenigingen, opgericht door erkende werk gevers- of arbeidersorganisaties, die aan be paalde voorwaarden voldoen, o.a, dat zij niet beoogen winst te maken. De uitkeerin gen mogen niet lager zijn dan die der zieken kassen van den R. v. A Het bestuur der er kende Bedrijfsvereeniging kan een afdeelings- kas instellen, die werkt op soortgelijke wijze als de ziekenkassen. De premie, vastgesteld door de erkende bedrijfsvereeniging, moet voor de helft door den verzekerde worden betaald. Het is ver boden, dat van den verzekerde meer wordt gevorderd dan de helft van de premie, die hij anders aan de ziekenkas van den R. v. A. zou moeten betalen. Natuurlijk wordt er van regeeringswege toezicht uitgeoefend op de handelingen der bedrijfsvereenigingen. Daar voor is bij besluit van 9 Juli een College van Toezicht ingesteld. Naast de ziekenkassen van den Raad van Arbeid kan deze Raad plaatselijke kassen op richten. waarbij de verzekerden van die plaats kunnen worden ingeschreven. De De ziekteverzekering is gebaseerd, evenals de andere verplichte verzekeringen op ver plichte premiebetal ing. De regeering stelt voor iederen R. v. A. de premiën vast, welke worden gepubliceerd en op de secretarie voor ieder ter inzage liggen. Hoewel het principe bestaat om de premiën op gelijken voet te heffen, kunnen ze toch voor sommige beroepen, in verband met meer gevaar voor ziekte, hooger zi.,n. De helft is door den werkgever en de helft door den verzekerde verschuldigd. De werkgever moet de premie betalen en mag het door den verzekerde verschuldigde deel van het loon afhouden. De premie door den werkgever verschuldigd, wordt afgerond naar boven tot op een cent, die van den verzekerd ook op een cent, maar naar beneden. Indien een ver zekerde in dienst is van b.v. twee onderne mingen, kan de R. v. A. bepalen, dat de premie betaald wordt door éen van hen. Hij, die betaald heeft, kan een evenredig deel der premie op den anderen ondernemer ver halen. Gedurende den tijd, dat ziekengeld wordt uitgekeerd aan den verzekerde, is geen pre mie verschuldigd. De ziekenkas van den R. v. A. ontvangt nu de premiën en keert de ziekengelden uit. De R. v. A. vormt een reserve door jaarlijks 5 van het gezamenlijk bedrag der premiën af te zonderen. Is de reserve gelijk aan de helft van het bedrag, dat de ziekenkas gedurende de laatste drie jaren aan onkosten en zieken- gelden gemiddeld per jaar uitkeerde, dan is met een gezicht met matte, nerveuze trekken het was zijn portret, dat Welschmann voor het museum had vervaardigd. Het was voortreffelijk geschilderd. Bewonderens waardig levend was het voorkomen van het origineel opgevat en op het doek gebracht; in het gedempte licht, dat de omtrekken van de mahoniehouten lijst bijna onzichtbaar maakte, was, de indruk, dien het portret te weegbracht, zoo plastisch, dat men had kun nen denken, dat daar een mensch van vleesch en bloed onbeweeglijk en zwijgend stond. Het portret was op een stevigen, heel laag gestelden ezel geplaatst en de professor ging er direct voor staan, om aandachtig zijn ge schilderd ik te beschouwen. Van het hoofd tot de voeten onderzocht zijn blik het en een tevreden uitdrukking vertoonde zich op zijn gelaat, toen hij zich eindelijk van het schil derij verwijderde en op een in de nabijheid staanden stoel ging zitten. Diep in gepeinzen verzonken, zat hij daar. Zijn gedachten gingen langs eenzame wegen, verloren zich in een onbegrensde verte en dwaalden dan zonderling en sprongsgewijze van het een naar het ander. Tot in zijn kin derjaren ging zijn geest terug en doolden langzaam door de jongensjaren en den man- nelijken leeftijd tot heden. Het was of hij zijn gansche leven in korten tijd nog eens doorleefde en er was zoo veel, dat reeds lang in een doodkist, getimmerd door de dagelijk- sche sleur, begraven lag, dat weer voor zijn geestesoog verrees, terwijl zachte stemmen hem toefluisterden: weet ie nog wel? Ep derde afdeeling handelt over o. voorziening tegen ziekte. Het is voor den R. v. A. en de bedrijfsver eenigingen van beteekenis preventief te kun nen optreden. Daarvoor is opgericht een fonds ter voorziening tegen ziekte, waarvan de gel den worden bijeengebracht door den R. v. A. en de bedrijfsvereenigingen. Ze moeten beta len 1/4 0/00 van het verzekeringsplichtig loon. Naast dit fonds bestaat het fonds voor ge neeskundige behandeling, dat door de werk gevers wordt bekostigd. Daarvoor wordt hun 4 0/00 van het verzekeringsplichtig lbon in rekening gebracht. Het wordt bij de premie opgeteld en aldus geincasseerd. De vierde afdeeling. die het beroep tegen beslissingen van een Raad van Arbeid be handelt. geeft aan. dat het beroep binnen een maand moet zijn ingediend bij een raad van beroep waarvan in bepaalde gevallen weer beroep openstaat bij den Centralen raad van beroep. Het karakter van de Ziektewet is dus, dat een vergoeding wordt gegeven wegens loon derving door ziekte. Het verschaffen van ge neeskundige verzorging, is (op één uitzon dering na) niet het doel. Die verzorging wordt geregeld bij de Ziekenfondswet Tus schen deze beide wetten zal verband be staan zoo dat wie niet lid is var. een zieken fonds of kan aantoonen. dat hij geneeskun dige hulp kan krijgen, niet in aanmerking kan komen voor ziekengeld. D Z. Bezwaren van den Kon. Nedcrl. Middenstandsbond. Het bestuur van den Kon. Nederl. Mid denstandsbond heeft zich naar aanleiding van de berichten, inzake in voorbereiding zijnde wijzigingen en aanvullingen van het Werktijdenbesluit voor winkels 1929, met een adres tot den minister van Arbeid, H. en N gewend. Het Bondsbestuur draagt daarin eenige wenschen omtrent nadere voorziening in sommige practische bezwaren voor. Rusttijden gedurende den halven arbeidsdag. In de eerste plaats verklaart adr. dat het uitermate gewenscht geacht wordt, dat een andere regeling worde getroffen voor het ge ven van rusttijd aan een winkelbediende, die eerst na één uur 's middags in dienst komt, zooals bv. het geval is, wanneer een vrije ochtend is genoten. Van verschillende zijden hebben den bond mededeelingen bereikt, waaruit blijkt dat de thans vigeerende regeling van artikel 7 in de praktijk ernstig bezwaar ontmoet Immers, moet aan de/n) bediende, die op zoo'n dag wat in den regel het geval i3 na 6 uur n.m. zijn werk beëindigt en meer dan 6 uur arbeid verricht, een rusttijd van tenminste 1 uur gegeven worden. Dit heeft ten gevolge dat er in vele bedrij ven op zoo'n dag niet steeds voldoende per soneel aanwezig kan zijn om de werkzaam heden behoorlijk te verrichten, vooral wan' neer de zaak in de morgenuren geheel ge sloten wordt, waartoe in de meeste groote i e steden reeds onderlingen vrijwillige regelin gen zijn getroffen. de slanke man met het grijze haar luisterde ontroerd naar die stemmen, die uit het verle den tot hem kwamen en met hem praatten. Maar toen vertoonde zich plotseling het he den en het was hem als trad achter zijn portret een mager, klein mannetje in knie broek en schoenen met gespen te voorschijn in een menuetpas kwam het naar hem toe en wenkte hem met een vertrouwelijken glim lach. Een onderdrukt steunen kwam over Ber ner's lippen en zijn geest worstelde met de monen, die hem als met klauwachtige vingers in zijn hersens grepen en die in de war brachten. Hij moest weer denken aan dien nacht, toen hij van het hofbal huiswaarts keerde door de verlaten, donkere straten en den ouden Thomas had gezien. Von Weiden had verteld, dat ook anderen hem zouden hebben gezien en toen kon hij dus niet meer aan een hallucinatie gelooven. Het werd dus tijd zich op zijn dood voor te bereiden. De oude Tho mas riep en aan dien roepstem zou hij gehoor moeten geven. Hij moest dus gereed zijn, wanneer het uur naderde en dat zou wel spoedig geschieden; dat wist hij heel goed, zijn hart zei het hem, dat soms zoo wild klopte, alsof het zijn hulsel wilde verbreken en dan weer zoo stil werd, als ging het reeds voor eeuwig rusten. En dat het gevreesde uur naakte, verkondigden hem ook zijn opgezweepte zenuwen, die than« zijn denken naar een steeds dolleren chaos dreven, in welks midden de oude Thomas la chend en wenkend ronddanste. (Wordt vervolg.)

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 5