tewmS, lSS£ch*rt|e htmw" SPORT EN WEDSTRIJDEN. ij /?at -Kot/d J weer Spanning in de Westelijke afdeelingen; Go-Ahead snelt op het kampioenschap af; de eindspurt van P.S.V.; een buitengewoon goede dag voor Alcmaria; v. d. Scheer academisch wereldkampioen schaatsenrijden. CES KIP DIE R0UW BRENGT. Een kip naar bnnrmans tuin; gevolg: een doode en een zwaar gewonde. vrijdagavond is in het dorp Stramproy bij ^ai doodslag om een kip gebeurd. Een van een landbouwer was overgeloopen ar het erf van een slager, toen deze niet "ff- was Toen de slager Vrijdagavond thuis fL am en het geval hoorde, begaf hij zich met «rti mes gewapend naar de woning van den flndbcuwer. Een zoon van dezen, die uit het kwam, werd door den slager aangeval len Laatstgenoemde bracht den jongen met liin mes een steek in den rug toe, waaraan deze nog Vrijdagavond is overleden. De land bouwer, die tusschenbeiden wilde komen, Jtreeg eèn steek in den buik en werd ernstig ^De'dader is nog Vrijdagavond in arrest ge- in verband met den doodslag op den 32-jarigen J. D. gearresteerden sla- eer H- heeft aan de onderzoekende poli tie een volledige bekentenis afgelegd. Het lijk van het slachtoffer is in beslag renomen. Zaterdagmiddag is H. naar het Huis van Bewaring te Roermond overge bracht. De toestand van den vader van D. is zorgwekkend. VLUCHTELING AANGEHOUDEN. Ontvluchte psychopaat. Mij had autogereden zonder te betalen. De laatste der twee uit het psychopathen- gesticht te Leiden ontvluchte verpleegden is te Woerden aangehouden. Bij een garagehoudster te Gouda vervoeg de zich een man, die een auto wilde huren om te worden vervoerd naar Laren, waar hij op advies van een Goudschen medicus een ope ratie moest ondergaan. De garagehoudster kreeg argwaan, die nog versterkt werd, toen bij informatie bleek, dat de medicus van niets wist. Men besloot de politie te Woerden te waarschuwen. De Goudsche politie had intus- schen bezoek gekregen van een chauffeur, die den man van Rotterdam naar Schoonhoven, vandaar naar Utrecht en ten slotte naar Gouda had gereden. In laatstbedoelde plaats had de man kans gezien te ontkomen zonder te hebben betaald. Te Woerden is de auto ïangehouden. DE KETELONTPLOFFING TE GRONINGEN. Het Tweede Kamerlid de heer Brautigam heeft den minister van Arbeid, H. en N. de yolgcnde vragen gesteld: Is het juist, dat de vergunning, bedoeld in art. 4 der Stoomwet, verleend aan de sleep boot, waarvan de stoomketel 20 Dec.j.1. in de gemeente Groningen explodeerde in verband met den minder gunstigen toestand van dezen ketel, 31 Dec. jl. zou zijn beëindigd? Is het juist, dat de bij den ramp omgeko men machinist iemand van jeugdigen leeftijd was, weinig ervaring met machines zou heb ben gehad en bijv. vóór de vervulling van deze betrekking als dekknecht voer? Is het onderzoek, bedoeld in art. 26 der Stoomwet, reeds rfgeloopen? Is de minister bereid, nu, of zoodra dit on derzoek zal zijn beëindigd, het betreffende rapport te doen publiceeren? UITTREDING UIT DEN MILITAIREN DIENS'" Naar de „Haagsche Courant" ver neemt zal generaal-majoor J. H. Borel, inspecteur van het wapen der infanterie en plaatsvervangend gouverneur der residentie den militairen dienst met 1 Mei verlaten. Ook zullen de comman dant van de Grenadiers en Jagers, Ko lonel Jhr. E. W van Holthe en Kolonel H. S. Rambonnet, commandant van de I. artillerie-brigade, eveneens den dienst verlaten. Wrta'"i ONGELUK MET GELADEN r. REVOLVER. I 'iih„ ïrmoT£en wilde de heer C Balvert te onderstellinff11 J".7°JVer schoonmaken. In de 7nrhf v, e onKe'aden was, ver- nI?Vev°lverlfing plotseling af en het schot dfi&ÏS aJVCIt 'n de *and' terwiil zijn getroffen g in den bmk werd nair Z?!5T^€ndcn toeatan<i werd het meisje hrt Mjn. D r overgebracht, waar het in net Maria-Paviljoen is opgenomen. UIT DEN TREIN GESLINGERD. Een te IJmuiden wonende visschersman PRAEHISTORISCHE STICHTING IN GELDERLAND. Voor notaris Kuette te Arnhem is Zaterdag door de heeren F. A. Hoefer te Hattem, Mr. W. P. A. Smit en Jhr. Mr. D. P. H. Graswinckel te Arnhem de op- richtingsacte geteekend van de „Stich ting tot bescherming van praehistori- sche cultuurmonumenten in Gelder land". Deze stichting heeft ten doel leiding te ev.ven bij het bodemonderzoek naar prae- historische voorwerpen in bovengenoem de provincie en zoo noodig perceelen grond aan te kcopen die van bijzondere praehistorische waarde zijn, teneinde die voor ontginning en vernietiging te be waren. Het ligt in de bedoeling de voor werpen welke worden gevonden te plaatsen in een der musea op het grond gebied van Gelderland en zoodoende bin nen het gewest een opstelling van voor historische cultuurmonumenten te be reiken. VEREENIGING TOT BEHOUD VAN NATUURMONUMENTEN IN NEDERLAND. In aansluiting op de berichten der afgeloo P«n weken deelt de Vereeniging tot Behoud van Natuurmonumenten in Nederland thans mede, dat ook Prinses Juliana en Prins Hendrik aan de vereeniging een belangrijke gift hebben doen toekomen ten behoeve van den aankoop van een heidegebied in Drente Het bedrag der ingekomen gelden is thans ge stegen tot 61.000 zoodat er nog een bedrag van 40.000 noodig is voordat men tot aan- mop kan overgaan. DE SPOORLIJN ROTTERDAM— GOUDA GESTREMD. Door de verzakking aan den spoordijk op lijn bij Nieuwerkerk a. d. IJsel (het traject Rotterdam—Gouda) is het verkeer tusschen Rotterdam en Gouda gestremd. Reizigers, ko mend van Utrecht, moeten te Gouda overstap pen om via Den Haag de reis naar Rotterdam voort te zetten en omgekeerd. De verzakking van den spoordijk werd Za terdagavond geconstateerd. Het is een klein gedeelte van den weg tusschen Nieuwerkerk a- d. IJsel en Moordrecht. Zondagmorgen werden twee zandtreinen aangevoerd en ge durende den geheelen Zondag werd doorge werkt aan het ophoogen van den dijk door Ploegen uit Rotterdam en uit Nieuwerkerk. j *vTuur uci ucuun staanden ijzeren paal terecht met het gevolg dat hij aan het hoofd verwond werd. In zorgwekkenden toestand werd hij naar het bt. Antonius-ziekenhuis aldaar vervoerd. TWEEDE KAMER. De opvolger van mr. Sannes Door het Centraal Stembureau voor de benoeming van leden van den Tweede Ka mer heeft in de vacature, ontstaan door het overlijden van mr. G. W. Sannes, benoemd verklaard den heer H. de Boer te Leeuwar den. De heer De Boer werd 30 Juni 1887 te Warga (Fr.) geboren en opgeleid voor on derwijzer. Van 1006 tot 1918 was hij als zoodanig werkzaam, het laatste te Leeuwar den. In de laatste jaren vervulde hij naast het onderwijzersambt ook dat van geweste lijk propagandist der S.D.A.P. en hij is dit neg. Van 19181919 was hij lid van den raad van Leeuwarden, waar hij in 1923 terug keerde om in 1925 in de vacature Scheltema tot wethouder te worden benoemd. Hij werd belast met de portefeuille voor onderwijs. In 1923 werd hij gekozen tot lid der Prov. Staten van Friesland. SCHULDIG AAN DEN DOOD VAN HUN KIND? De vader gearresteerd. Dezer dagen werd de Haagsche politie er van in kennis gesteld, dat zich daar ter stede een vermoedelijk geval van opzettelijke ver stikking zou hebben voorgedaan. Uit een on derzoek bleek, dat een jongetje van eenige dagen oud was overleden. De nog jeugdige ouders waren nog niet lang gehuwd. Hoe wel beiden ontkenden meer te weten dan dat zij het kindje dood in het wiegje hadden ge vonden, achtte de politie termen aanwezig een nader onderzoek in te stellen. Dienten gevolge is een gerechtelijke lijkschouwing bevolen, terwijl inmiddels de vader in hech tenis is genomen. De moeder, die nog niet geheel hersteld is, werd onder politietoezicht geplaatst. BRANDEN. T waalf koeien verbrand. Zaterdagochtend is de gardeniershuizinge van J. Braak onder Hallum (Fr.) afgebrand, i'waalf koeien werden een prooi der vlam men. De brand te Krimpen aan den IJsel. Omtrent den brand, waarvan wij Zater dag reeds iets meldden, wordt nader mede gedeeld De brand is begonnen in een van de riet velden, welke buitendijks staan en de hevige wind, welke over het op.n stuk land, waar op de rietvelden staan, waaide, deed weldra het vuur aanwakkeren en overslaan op de overige velden. Niet lang na het ontdekken van den brand sloegen de vlammen over den weg naar de mattenschuren, die ook in korten tijd in lich- tenlaaie stonden. De burg. meester heeft onmiddellijk assis tentie gevraagd van Ouderkerk aan den IJsel en al spoedig kon men het terrein van den brand, dat 2000 vierkante meter beslaat, ge heel omsingelen met veertien stralen. Aanvankelijk meende men de uit twee ver diepingen bestaande houten werkplaats te kunnen sparen, maar ook dit gebouw werd weldra een prooi der vlammen. Naast deze werkplaats, gescheiden door smallen weg, staat de schuur van den heer M. Koon. Doordat men deze schuur danig heeft natgehouden is zij gespaard gebleven. De woning van den beheerder van de mat- tenfabriek is, evenals de groote rietschelf welke daar vlak naast staat, gespaard ge bleven, doordat de wind van dit gebouw en de schelf af was Kort na het uitbreken van den brand heeft de burgemeester last gegeven, met het oog op het gevaar, bij het blusschingswerk den electrischen stroom af te sluiten, zoodat het geheele dorp zonder licht was. KORTE BERICHTEN. De gemeenteraad van Wassenaar be sloot tot de aanstelling van 15 nieuwe poli- tie-agenten. Naar „Schuttevaer" mededeelt, zal de gedenkplaat voor den in 1923 overleden se cretaris den heer Vlieger op 17 Jan. worden •onthuld. De plaat is aangebracht aan de sluis in het Maas-Waalkanaal te Weurt, bij Nijmegen. De gemeente Sassenheim krijgt een nieuw raadhuis, waarvoor aanvankelijk 40.000 was uitgetrokken, maar dat later zoo grootsch werd opgezet dat het thans op ongeveer twee ton komt. Voor een gem. met ruim 5000 inwoners! In plaats van L4 Febr. zal de nieuwe gouverneur van Cura9ao reeds 31 Jan. a.s. naar West-Indië vertrekken. De heer C. W. H. Baard, directeur van het Stedelijk museum te Amsterdam, is Za terdag ter gelegenheid van zijn 60sten ver jaardag door het personeel gehuldigd. Hem werd een door Jon. Smith geschilderd por tret aangeboden. De Noordbrabantsche Provinciale Brandweerbond heeft zich voor zijn advies bureau de medewerking verzekerd van het Staatsboschbeheer en de Ned. Heide Mij., om te g.raken tot een doelmatiger bestrijding van bosch- en heidebranden. Voetbal. DE WEDSTRIJDEN VAN DEN K. N. V. B. Zoo langzamerhand komt er in de com petitiestanden meer teekening en kan men reeds vaag de kampioenscandidaten en adspi- rant-degradeerenden aanwijzen. En daar door vooral komen er eiken Zondag verras sende resultaten voor. De liefhebbers voor de bovenste plaats spelen zenuwachtig, om hun kans te behouden, terwijl de min dere goden doen als een kat, die in de be nauwdheid zit. En zoo kon het gebeuren, dat Haarlem in afdeeling I zoo waar haar eerste overwinning boekte! Met 42 klopte de club van Jan v. d. Berg het Rotterdamsche Excelsior, daarmee haar puntenaantal op3 brengende. Toch ge- looven we niet, dat zij den dans ontspringt, aangezien ze nog 5 punten achterstand boekt bij de voorlaatste club, D F.C. Dat D.F.C. vormt eigenlijk alleen de mid denmoot, want de overige 8 clubs hebben al len nog een kansje op den kampioenstitel. Aan spanning dus geen gebrek! De leiding in deze afdeeling is nog in han den van AD.O., dat gisteren tegen haar stadgenooten H.B S. met 3—3 gelijk speel de. Door dat gelijke spel blijft ook H.B.S. in the running. Ajax won weer eens, nu van de Racing in Haarlem, terwijl V.S.V. thuis tegen Hilver sum een puntje aan de bezoekers moest af staan. We stappen over op afdeeling II waar de groote Haagsche zich roerde en zoo waar tegen Feijenoord een 2—O-overwinning behaalde, nog wel op het terein der Rotter damsche club. 't Gooi klopte thuis de Stormvogels met 2—1, terwijl Blauw-Wit—E.D.O. in een ge lijk spel eindigde. Maar dat Z.F.C. doet vreemd. In het be- fin van dit seizoen meende men, dat deze aandamsche club het zwaar te verantwoor den zou krijgen. En nu staat ze waarachtig aan het hoofd der competitie. Deze positie versterkte ze nog door van H.F.C. te winnen. Een vijftal clubs hebben nu 11 verliespunten, zoodat de spanning in de bovenste regionen nog steeds even groot is. En eigenlijk kun nen we bij deze vijf er nog een tweetal voe gen, die een kansje hebben op den titel, zoo dat we hier nog lang geen kampioen kunnen aanwijzen. Is dus in het Westen de steeds groot, in spanning nog afdeeling III snelt Go-Ahead op het kampioenschap al. Nu weer werd A.G.O.V.V. het kind van de rekening en liet Go-Ahead met een 30 over winning naar Deventer terugtrekken. Er moeten al wonderen gebeuren, als het kam pioenschap niet in Deventer belandt. De eeni ge concurrente van Go-Ahead is nog En schede, dat gisteren met 4—2 van Z.A.C. won. Tubantia schoot uit haar slof en klopte Heracles met 6—2. Het schijnt, dat deze Hengelosche club er steeds beter in komt, want de overwinningen van den laatsten tijd zijn lang niet twijfelachtig. Ook de onderste helft begint zich te roe ren. Robur wist uit van Vitesse te winnen. Toch bleef de stand gelijk, daar ook P.E.C. won. Met niet minder dan 7—2 won ze van Wageningen Dan komen we tot de Zuidelijke klasse, afdeeling IV waar Willem II haar eerste nederlaag leed tegen P.S.V. Deze laatste club zet er wel een geweldige vaart achter, maar toch meenen we, dat ze de spurt te laat heeft ingezet. Maar wie weet! Ook Willem II kan nog wel een paar punten verliezen. In elk geval is door die nederlaag van Willem II de span ning weer toegenomen. Wilhelmina blijft de onderste plaats be zetten door weer te verliezen, nu van N.O. A.D. En Roermond houdt haar gezelschap, al is de nederlaag tegen N.A.C. klein geble ven. M.V.V.—Eindhoven liep op een 2—0 over winning voor de Zuidelijkste eerste klasser uit. In afdeeling V elde Vtlocitas niet. Veendam won van riesland met 2—0, een normale partij dus. Maar Be-Quick en W.V.V. wisten zoowaar elk een overwinning te behalen, de eerste op G.V.A.V. en de tweede op Alcides. Zoodat ook deze laatste nog moet oppassen, aange zien ze ook al 15 verliespunten heeft. Toch zal W.V.V. wel de degradatiewedstrijden moeten spelen. De uitslagen in de verschillende afdeelin gen zijn: Afdeeling I. Spar ta—D.F.C H.B.S.-A.D.O. R.C.H.—Ajax V.S.V.—Hilversum Haarlem—Excelsior Afdeeling II. FeijenoordH.V.V. Z.F.C.H.F.C. 't Gooi—Stormvogels Blauw-Wit—E.D.O. Afdeeling III. Enschede—Z.A.C A.G.O.V.V.—Go-Ahead Heracles—Tubantia Vitesse—Robur et Velocitas P.E.C.—'Wageningen Afdeeling IV. P.S.V.—Willem II N.A.C.—Roermond M.V.V.Eindhoven N.O.A.D.—Wilhelmina Afdeeling V. VeendamFriesland 20 W.V.V.—Alcides 3—1 Be-Quick—G.V.A.V. 4—0 3—1 3-3 2—5 2—2 4-2 0-2 3—1 2—1 1—1 4—2 0-3 2-6 1-2 7-2 3—1 1-0 3-0 3—1 ONZE TWEEDE KLASSERS. Aikmaria had gisteren een bijzonder ge lukkigen dag. Zelf won ze in een spannende wedstrijd van Z. V. V. met 42. Maar daar mee is alle voorspoed nog niet gezegd. K. F. C. toch moest tegen V. V. A. tot groote ver rassing een veer laten door het gelijke sepl. Voor V. V. A. mede een fraai succes En tenslotte moesten én D.W.S. én Hol- landia beiden het onderspit delven, resp. te gen W. F. C. en West-Frisia. Er bestaar dus nog alle hoop, dat Alcmaria de bovenste plaats bereikt, vooral ook, omdat ze nog twee- keer tegen K. F. C. spelen moet. En. mis schien is het mogelijk, dat ook de wedstrijd H.R.C.Alcmaria weer overgespeeld moet AlcmariaZ.V.V. 42 Het beloofd dus spannend te worden. De uitslagen in deze klasse luiden: Aikmaria V—Z. V. V. 42 H. R. C—Spaftaan 31 West-FrisiaHoFandia 65 V. V. A -K. F. C. 2-2 D. W. S.— W. F. C. 1—2 Aan de gisteren gespeelde wedstrijden ia de stand in 2 A. als volgt: gesp. gew. gel. verl. p. v.-t. Alcmaria Victrix 13 8 1 4 17 3526 K. F. C. 10 7 2 1 16 33—21 D. W. S. 11 6 1 4 13 27—18 Hollandia 13 5 3 5 13 34—34 H. R. C. 10 5 1 4 11 27—22 West Frisia 10 4 1 5 9 24—28 W. F. C. 11 3 3 5 9 20—31 Spartaan 11 3 2 6 8 23—28 V. V. A. 10 2 3 5 7 19—27 Z. V. V. 11 2 3 6 7 21—28 een paar Wybert- tabletten! Zij bescher men tegen verkoud heid en infectie. Een boeiende spannende wedstrijd van Alcmaria tegen V. V. V. De Zaandammers nemen tweemaal de leiding doch verliezen ten slotte met 42. Ten aanschouwe van een groot aantal enthousiaste voetballiefhebbers heeft Alcmaria gisteren een goeden wedstrijd tegen Z. V. V. gespeeld. Het was echt een ouderwetsche ontmoeting met tal van spannende momenten voor beide doelen. Onder de goede leiding van scheidsrech ter Westerbeek had de wedstrijd een uit stekend verloop, wat tegenwoordig wel een afzonderlijke vermelding verdient. Het bestuur van Alcmaria heeft gis teren aan eiken bezoeker een circulaire doen uitreiken, waarbij het tot de toe schouwers verzoeken richtte, die voor het ordelijk verloop van een wedstrijd van zeer veel beteekenis zijn: le zich te onthouden van k: 'tic x o» den scheids rechter, grensrechter en spelers, 2e. aan de bezoekende spelers te toonen, dat zij hier welkom zijn; 3e vooral de eigen spelers niet onaangenaam te bejegenen en zich niet al te teleurgesteld te toonen als de strijd niet zoo verloopt als men gaarne zou willen. Het was wel. goed gezien in dezen tijd van actie tegen ruw spel en wanorde lijkheden, het publiek nog eens onder 't oog te brengen, toch vooral de goede re putatie, die het in Alkmaar heeft, niet te verspelen. Voor de rust heeft Alcmaria tegen wind spelende met Z. V. V. een aantrek- kelijken wedstrijd gespeeld, waarbij tal van spannende situaties in de beide doel gebieden opvielen. Z. V. V. speelde een snel open spel, met harde trappen en zij zag wel in dat het van snelle uitvallen moest komen. Alcmaria wist eenige goe de kansen niet te benutten. Aan den an deren kant werd bij een Z. V. V.-aanval een verdediger flink od zij gezet en Z. V. V. nam de leiding. Daar liet Alc maria het niet bij zitten en met goede schoten werd de Z. V. V. keeper flink op de proef gesteld. Hij hield zich echter kranig. Een mooie combinatieaanval werd door Peereboom met een hard schot besloten, dat beter lot verdiend had, dan gestopt te worden. Toch slaag de Alcmaria er in gelijk te maken. Na een snellen aanval van de rechterwing, scoorde Peereboom. Tot rust bleef het 1—1. Toen men in de tweede helft een doel punt van Alcmaria verwachtte, kwam plotseling weer zoo'n snelle aanval van Z. V. V., de bal belandde bii den links buiten, die een hard schot op doel gaf. Oudes kon den bal nog wel raken, maar niet keeren en Z. V. V. had met 21 de leiding. Toe.i begon Alcmaria alle krach ten in te spannen om ten minste gelijk te mak n. Doch verschillende mooie kansen gingen op 't laatste oogenblik nog verloren. Tot eindelijk Bos succes had en door vlug naar binnen loopen, den Z. V. V. keeper, die eerst wel tot vier maal toe een schot had gehouden, kon passeeren. De tegenstand van Z. V. V. werd iets minder. De spanning werd steeds groo- ter.. Daar had Bos opnieuw succes door naar 't midden te zwenken en met zijn linkervoet Alcmaria's derde goal te ma ken. Kort voor 't einde wist de midvoor liggende bij 't doel nog een kans te be nutten n zoo bracht het einde een 4—2 overwinning voor Alcmaria. Bij Alcmaria heeft Oudes zijn doel goed verdedigd. De backs grepen goed in. Ooms scheen ons nog niet op volle kracht De middenlinie heeft een zware taak gehad. Zij heeft tegen de snelle Z. V. V. aanvallen moeten spelen in snel tempo. Lengers, Burger en Michels wis ten niet van opgeven en de manier, waarop Michels zich aanpaste, gaf alle reden tot tevredenheid. In de voorhoede was de juiste combinatie nog niet be reikt. Peereboom schoot goed. Bos werd steeds gevaarlijker en de snelle Rootring eischte voortdurend alle aandacht der Z. V. V.-verdedigers. In 't nemen van corners en in 't voorzetten konden di vleugelspelers sterker zijn. Z. V. V. had een goeden keeper. Di backs, die al menig jaartje meeloopen begonnen tegen 't eind vermoeid te ra> ken. Zij hebben echter menigen aanval onschadelijk gemaakt In de middenlini* blonk de snil uit en in de voorhoede de rechtsbuiten. De wedstrijden van Alcmaria II en III gingen niet door. UIT DEN OMTREK. Bergen I wist het Zondag te Hoorn tegen het lsïe elftal van Hoorn tot een puntloozen wedstrijd te brengen. Eveneens eindigde de te Bergen gespeelde wedstrijd tusschen Bergen III en Vitesse II met 00. De aspiranten B verloren van Vrone A met 13, terwijl de aspiranten van Bergen A van de aspiranten A van Uitgeest wonnen met 21 en hierdoor hun aanspraken blijver doen gelden op het afdeelingskampioen- schap. Schaatsen. DE WINTERSPELEN IN DAVOS. V. d. Scheer academisch wereld kampioen. De N R. Crt. bevat een tweetal brieven, die haar correspondent uit Davos haar to* zond. We nemen daaruit het volgende over: Recordverbetering. Thunberg ver betert Mathiesen's record op d« 1000 M. Van der Scheer handhaaft zijn positie. Zaterdagochtend werd de hardrijderij op schaatsen te Davos voortgezet onder prach tig weer. Het ijs was veel beter dan gisteren, zoodat het dan ook niet te verwonderen is, dat wederom een wereldrecord verbeterd) werd. Thunberg en Ballangrud hebben van ochtend beide beneden den wereldrecordtijd over duizend meter gereden. Het wereld record stond sinds 30 Januari 1909 op naam van Oscar Mathiesen, die te Davos den af stand van 1000 M. in 1 min 31 8/10 seconden had gereden. Thunberg heeft vanochtend dit record met niet minder dan 3 seconden ver beterd en den afstand afgelegd in 1 min. 28 4/10 seconden in zijn rit tegen Ballangrud, die eveneens binnen den wereldrecordtijd bleef door de duizend meter te rijden in 1 min. 30 8/10 seconden. Thunberg was geweldig op dreef en de wijze waarop hij de laatste 300 Meter gereden heeft zal voor degenen, die er bij waren onvergetelijk blijven, vooral door de enorme vaart, waarmede hij de laatste bocht, waarin hij de binnenbaan had, door geijld is; Ballangrud heeft tot op 800 meter gelijken tred met Thunberg ge houden en Thunberg is daarna een groote voorsprong op hem gaan nemen. Het Finsche volkslied werd gespeeld. Thunberg werd op de schouders gedragen en van alle kanten natuurlijk gefotografeerd. Hij reed onder luid applaus van het publiek een eereronde. Het zal een der laatste groote prestaties van den grooten Finschen rijder geweest zijn. Van Nederlandsch standpunt was de ochtend weinig verblijdend. Alleen Van der Scheer heeft zijn naam hoog gehouden. Hij was wederom een goede derde in den grooten internationalen wedstrijd en heeF: gemakke lijk zijn eerste plaats weten te handhaven in het studentennummer. Hij reed tegen den Oos tenrijker Jungblut. Van der Scheer wist een tijd van 2 seconden sneller te rijden dan de Oostenrijker. De uitslag bleef geen oogenblik onzeker. Terwijl van der Scheer dus aan de ver wachtingen heeft voldaan, moet helaas gecon stateerd worden, dat onze andere goede rijders op den korten afstand teleur stelden door beiden in een bocht te vallen en daar door zooveel seconden te verliezen, dat hun plaats in het geheele klassement daardoor ernstig geschaad zal worden. Het waren Hooftman en Pronk, die beide in twee afzon derlijke ritten in dezelfde bocht gevallen zijn. Een verrassing voor ons Nederlanders was het goede rijden van G. Elema, die zich no. 7 plaatste onder de dertig deelnemers, doch voor het overige valt er de rit van den jongen Blaisse wederom uitgezonderd weinig goeds van onze rijders te vermelden. De uitslag van den wedstrijd over de 1000 meter is als volgt: 1. Thunberg, Finland, 1 min. 28 4/10 sec. (wereldrecord). 2. Ballangrud, Noorwegen, 1 308/10. 3. Van der Scheer, Nederland, 1.33 8/10. Hij heeft daardoor ook den besten tijd ge maakt, dien ooit een Nederlander over de 1000 meter heeft gereden. 7. G. Elema, Nederland, 1.38; 9 en 10. Boot, Nederland, en Kauser, Hongarije, 1.386/10; 12. Heiden, Nederland. 1.392/10; 14. B. Blaisse, Nederland, 1 40 6/10; 16. Jon- gert, Nederland, 1.41.4; 17. H. F. Blaisse, Nederland, 1.41 8; 20. J. G. Elema, Neder land. 1.32.6; 22. Kuypers, Nederland, 1.43; 25 Hooftman, Nederland, 1.45 (gevallen); '27. Pronk, Nederland, 1.49.6 (gevallen); 26. Van Beekum, Nederland, 1.49.7; 29. Holle- man, Nederland, 1.53.2 Voor de studenten was de volgorde: 1. Van der Scheer, 2. Jungblut, 3. Riedl, 4. Kimmer- ling, 5. Kauser, 6. B. Blaisse, 7. H. F. Blaisse, 8. Baroni, 9. Erdely, 10. Bröning- man, 11. Vogel. Van der Scheer wint het acade misch wereldkampioenschap. Het goede werk van den Kon. Neder- landschen Schaatsenrijdersbond. Thunberg, de onoverwinbare. Het landen-ldassement. Davos is werkelijk thans geworden bet

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 7