Huiduitslag Oe IndiëMten der K, L. M. Kunsten en Wetenschanpen. Landbouw en Veeteelt. Wskelijksch Overzioht L i 31 .fit tegen Luchtvaart De aankomst van de P H A E N op Schiphol. Ingezonden stukken Provinciaal nieuwe Kerk en schooi Onze Koloniën. Tan ter Amsterd&msche Beurze geneteerde fondsen, Terstrekt door Koordhollandsch Landbouwcrediet N.V. hartwater, het zuur, galachtigheid, maag kwalen, gedruktheid na de maaltijden en al le spijsverteringsstoor nissen. Het middel! f0.65 per flacon. kerkhof en tevens indien men mij deze «enigszins eigenaardige beeldspraak veroor looft de wieg voor de wereldrecords in bet hardrijden op schaatsen. Gedurende drie jaren: 1928, 1929 en thans zijn op de jaarlijksche twee wedstrijddagen één of meer wereldrecords gebroken en op nieuw geboren. In 1928 was het de Noor Carlsen, die het wereldrecord over de 10,000 M. brak, en een nieuw vestigde; in 1929 wist de kranige vete raan Oscar Mathiesen zijn eigen 15-jarig wereldrecord over 500 M. te slaan. Thans heeft de niet minder beroemde Thunberg het nieuwe record van Mathiesen weer verbe terd. Gelijktijdig vestigde Ballangrud op den zelfden dag een nieuw wereldrecord over 6000 M. Zaterdag zijn thans opnieuw twee wereldrecords gevallen, des morgens door Thunberg het 21 jaar oude wereldrecord van Oscar Mathiesen over de 1000 Mdes mid dags verbeterde Ballangrud zelf zijn eigen prestatie van verleden jaar en haalde het jongste wereldrecord over 5000 M. weer eenige seconden omlaag. De belangrijkste gebeurtenissen waren wel de schitterende wijze waarop van der Scheer het academisch wereldkampioenschap in het hardrijden heeft gewonnen en de prachtige plaatsing van onze beide lange af standskampioenen van der Scheer en Heiden bij de laatste wedstrijden over 5000 M. Van der Scheer is academisch wereldkampioen geworden, door op alle vier de wedstrijden met grooten voorsprong den eersten prijs te winnen. Ook Zaterdag over de 5000 M hardrijden, ondanks een werkelijk kranige eindspurt van den Oostenrijker Jungblut heeft hij met bijna een halve baan voorsprong zijn gevaarlijksten concurrent overwonnen. Onze gelukwenschen aan v. d. Scheer met diens academisch wereldkampioenschap moe ten gepaard gaan met de niet minder harte lijke gelukwenschen aan denzelfden van der 6cheer voor den zeer eervollen tweeden prijs, dien hij Zaterdagmiddag in den inter nationalen wedstrijd over 5ÖÓ0 meter ge wonnen heeft, onmiddellijk achter de we reldrecordhouders Ballangrud en Thunberg. Zeker, Thunberg heeft niet meer genoeg uit houdingsvermogen om den 15 jaar jongeren Ballangrud op de 5000 meter nog het hoofd te kunnen bieden. Maar Thunberg is toch nog steeds op dezen afstand een geducht concurrent, en hem te slaan is slechts weini gen vergund. Vandaag zijn èn Van der Scheer èn Heiden hierin geslaagd. Beiden hebben een snelleren tijd gereden dan Thunberg. zoodat het resultaat over de 5000 meter was: 1. Bal langrud, Noorwegen; 2. Van der Scheer, Nederland; 3. Heiden, Nederland, een uit slag, die door de paar honderd aanwezige Nederlanders stormachtig werd toegejuicht en die ook een verdiende bekroning is voor allen arbeid, die het bestuur van den Kon. Nederl Schaatsenrijdersbond de laatste jaren weer heeft besteed aan de verheffing van het peil van het schaatsenrijden van de Neder- Jandsche jeugd. De tijd komt weer terug, dat Nederland in de internationale schaatsenrijderswereld mee telt en met vertrouwen kunnen wij van der Scheer en Heiden naar Skandinavië zien ver trekken, overtuigd, dat zij daar te midden van de vele Noren, Zweden en Finnen een plaats in de eerste rijen zullen innemen. Van der Scheer op alle afstanden en Hei den op de lange baan! Bij de vele gelukwenschen, die de heer Couvé, voorzitter van den Koninklijken Ne derl. Schaatsenrijdersbond en de heer van Laer, de geestdriftige bezieler van de Neder- landsche schaatsensport vandaag van alle kanten mochten ontvangen, zullen zeker ta! van Nederlanders bij het lezen van het suc ces van Van der Scheer en Heiden zich gaar ne aansluiten. De uitslag over de 5000 M. was de volgen de: 1. Ballangrud, Noorwegen: 8.12.6 (we reldrecord); 2. v. d. Scheer, Nederland: 8.44.7; 3. Heiden, Nederland: 8.45.8; 4. Thunberg, Finland: 8.48; 6. Jungblut, Oos tenrijk: 8.58.5; 7. Pronk, Nederland: 9.10.0 9. Hooftman, Nederland: 9.16.7; 10. Boot, Nederland: 9.18.6; 12. B. Blaisse, Neder land; 9.22.6; 14. Jongert, Nederland: 9.30.3; 17. van Beekum, Nederland: 9.35.0; 19. J. G. Elema, Nederland: 9.37 6; H F. Blaisse, Nederland: 9.41.7; 23. Kuypers, Ne derland: 9.50; 25. G. Elema, Nederland: 9.53.4. Zooals men uit deze uitslagen ziet, hebben de Nederlanders zich bij de 5000 Mheel wat beter gehouden dan over de 1000 M. Voor de studenten is de ranglijst over 5000 M. overeenkomstig de boven aangegeven cij fers de volgende: 1. v. d Scheer, 2. Riedl, 3. Jungblut, 5. W. Biaisse, 7. J. H. Blaisse Na deze 4 ritten is het totaal eindklassee- ring van de internationale wedstrijden gewor den, dat Thunberg den eersten prijs heeft ge wonnen, aangezien hij winnaar was over 3 wedstrijden, ofschoon het totaalcijfer van Ballangrud eigenlijk iets gunstiger is. De getallen van de besten zijn de volgende: 1. Thunberg 188 63 (3 overwinningen); 2 Ballingrud, 186 63; 3. v. d. Scheer, 192.67; 4. Jungblut, 198.08; 5. Heiden, 199.45. Eveneens komen in het eindklassement als: 8 Hooftman, 12. B. Blaise, 18. W. F. Blaisse, 21. G. Elema, 23. J. G. Elema, 25 Beekum. 26. Kuypers. V.l Voor de academische winterkampioen- schappen worden de vo'gorde over de 4 af standen tezamen 1. v. d. Scheer, academisch wereldkampioen, 2 Jungblut. 3. Kimmerling, 4 Ka user, 5. Riedl 6. B. Blaisse 7. Baroni, 8. H F. Blaisse, 9. Erdely, 10. Brömmann a-ser was de academisch wereldkam pioen van 1928, tooi hii het schaatsenrijden te Cwnne d'Ampézzo heeft gewonnen. Kegelen. WEDSTRIJD C.W.B.O ALCMARIA VICTRIX. Op 7 en 10 dezer werd op de 6 banen in „De Unie" de langzamerhand traditioneel geworden westrijd „C.W.B.O."—Alcmaria- Victrix verkegeld. Van beide clubs wierpen 10 afgevaardig den op de banen A, B, C, D, E en F ieder 10 ballen. Het resultaat was dat C. U. B. O. in de 600 ballen een totaal bereikte van 3539 hout waartegenover Alkm. V. er 3414 stelde. C. U. B. O. won dus den wedstrijd met 125 hout en kwam hierdoorin 't bezit der hiervoor beschik baar gestelde medaille. Ook de treffersprijs, eveneens een medaille, werd met 560 treffers (Alkm. V. 543) door C. U. B. O. gewonnen terwijl Alkmaria V. beslag legde op den negenprijs (medaille) door 89 negens te gooien, „Cubo" 88. Vermelding verdient nog de zeer vriend schappelijke geest dien tijdens dezen zeer geanimeerden wedstrijd heerschte en het was dan ook niet te verwonderen dat men na het uitreiken der prijzen nog eenigen tijd gezellig bijeen bleef. Al zijn de behaalde cijfers inderdaad niet hoog te noemen toch kunnen beide clubs op een buitengewoon goed geslaagden wedstrijd terug zien. Toen wij Zaterdagmiddag op Schiphol ar riveerden, kwam juist het heugelijk bericht binnen dat het zesde retourvliegtuig, de P HA E N, welke des morgens te halftien te Boedapest was gestart voor het laatste traject van de thuisreis, om 14 uur 3 Duit- sche tijd te Halle bij Leipzig was geland, teneinde de benzinevoorraad aan te vullen En na een oponthoud van precies 37 minuten steeg de P HA E N weer op en sloeg de dappere bemanning de piloten Soer en Wiersma en de mecanicien Naber de richting naar huis in. „Onvoorziene omstandigheden natuurlijk voorbehouden, is het vrijwel zeker dat, nu wij dit „houvast" hebben, het vliegtuig tus- schen 5 en 6 uur op Schiphol landen zal", merkte de heer Thomson, chef der hoofdste delijke luchthaven der K. L. M. op, toen wij zijn oordeel vroegen over dit voor ons zoo belangrijke punt. De P HA E N zal er dan bij elkaar vier retourvluchten hebben op zitten" voegde hij er met gepasten trots aan toe. Waarna wij met behulp van den assistent havenmeester ons geheugen opfrischten, zoo dat wij konden aanteekenen dat het vliegtuig op 11 Oct. 1928 met Smirnof en Al er de eerste vlucht naar Indië aanvaardde, terwijl voor de tweede Indische reis op 11 Dec. d.a v. van Schiphol werd gestart. Piloten waren toen Duimelaar en Frijns. Na een rustperi ode van bijna 9 maanden was het weer piloot Frijns, die met Soer op 3 October van het vorige jaar de derde retourvlucht Schiphol- Batavia aanving; ook deze verliep naar wensch, waarna op hun beurt Soer en Wiersma op 28 November 1.1. startten voor de vierde retourvlucht, welke, naar algemeen gehoopt werd, vandaag haar succesvol einde op Schiphol vinden zou. Na vieren vulde het Schipholrestaurant zich met een vrij groote schare belangstel lenden, o.w. verschillende familieleden der bemanning. Voorts zagen wij de heeren Plesman en Martin, resp. directeur en secre taris der K. L. M., Simts van de propaganda afd.der Fokkerfabrieken, Dr. Wolf. direc teur van den Rijksstudiedienst voor de Lucht vaart en de piloten Frijns, Hondong, Dui melaar, Beekman, alsmede hun oud-collega Geyssendorfer. Te zeven minuten over vijf klonken plots drie korte sirene signalen; het sein dat de P H A E N in aantocht was Alle aanwezigen spoedden zich haastje-repje naar buiten, waar zij na enkele oogenblik- ken het machtige vliegtuig in den helderen schijn der landingslichten behouden op den vaderlandschen bodem zagen neerstrijken. Nauwelijks waren de schroeven tot rust gekomen,of alle aanwezigen drongen in ééa groote klomp op het toestel toe, de echtge- nooten der bemanning waren zelfs zóó on geduldig dat zij zich in de cabine werkten, waar dan ook de eerste hartelijke begroeting plaats had. Een driewerf hoera steeg op, toen Soer, Wiersma en Naber hun glundere gezichten lieten zien en toen zij vlak daarop grond onder de voeten hadden was het dc heer Plesman, die een kort woord tot hen richtte. „Jullie zijn met een geweldig vertrouwen in den goeden afloop van den tocht vertrok ken", zeide hij. „Dat vertrouwen is gerecht vaardigd geweest en ik kan jullie wel zeg gen dat ik geweldig in mijn schik ben, dat jullie weer heelhuids in ons midden bent te ruggekeerd. Jullie hebt weer eens laten zien, waartoe K L. M. piloten en K. L. M. mate riaal in staat zijn!" Het behoeft nauwelijks betoogd dat de aangevoerde post -- 210 Kg uit Indië en 35 Kg. uit Saigon inmiddels aan de zorgen van de desbetreffende ambte naar was toevertrouwd. Onder toezicht van den heer H. v. d. Poll, chef van het bureau expeditie en pakketpost aan het postkantoor C. S., werden de postzakken in den postauto geladen welke onmiddellijk stadwaarts trok voor een verdere en snelle expedieering. Zoo zou de mail van Saigon gisteravond nog met den Parijschen trein naar de lichtstad wor den doorgezonden. Soer vertelt. In het Schiphol-restaurant hebben wij nog gen volbracht. En dat we aldus lachte drukken van de retourvlucht te vragen. „Wat den dag van heden aangaat", zeid° hij, kan ik U zeggen dat het vanmorgen te Boedapest zóó dik van mist was, dat we aanvankelijk vreesden niet te kunnen ver trekken. Echter spraken wij gisteravond tele fonisch met den heer Thomson, die ons ver telde dat het weer in Holland goed was. Wij besloten daarom toch te starten, te meer om dat de in Bo xiapest ontvangen weerberichten meldden dat we na Dresden goed vliegweer "-ouden kriiffau. Dit kwam dan ook precies zoo uit" Zooals U reeds weet hebben we te Halle Leipzig een tusschenlanding gemaakt voor het bijladen van benzine, van Leipzig hebben we daarna over Hannover koers ge zet naar Holland. Een vermeldenswaardige omstandigheid van de thuisvlucbt is nog, dat we in Bagdad niet op het officieels vliegter rein konden landen, maar op het militaire vliegveld moesten neerstrijken. Doordat de aceomodatie daar onvoldoende was, hebben we een dag oponthoud gehad, anders had den we de thuisvlucht in tien dagen, in- plaats van, zooals nu het geval is in elf da gen volbracht. En dan we aldus lachte Soer van een bekend jager in Indië vijf papegaaien meekregen! De vogels hebben de reis in uitstekende conditie volbracht, dat wil zeggen vier van de vijf papegaaien want één der beesten is in Aleppo uit zijn hokje losgebroken en heeft de vlucht geno men! Wiersma en ik houden elk een exem plaar, de twee andere gaan naar Artis. En tenslotte kan ik U nog vertellen dat wij op onzen thuisvlucht boven het Indische gebied een passagier aan boord hebben gehad. Het hoofd van het bureau Luchtvaart in Indië, Dr. Groeneveld-Meiier. heeft n.1. de vlucht van Bandoeng tot Medan meegemaakt. (Bwten verantwoordelijkheid van de Re dactie. De opname in deze rabnek, bewiisl geemzins dat de redactie ermede instemt). Geachte Redactie. Ik verzoek beleefd voor onderstaande een plaatsje in uw veelgelezen blad. Bij voorbaat mijn hartelijken dank. Naar aanleiding van het ingzonden stuk in de Alkraaarsche Courant van Vrijdag 11 Januari j.1. onder motto „Goede Trouw Be recht", wilde ik langs dezen weg, gaarne een woordje aan de heer Jansen, meubelfabrikant „Eik en Linden" schrijven. Hij toch schrijft zeer geschokt te zijn in zijn gevoel voor recht en billijkheid. Maar daar kan ik uit ondervinding anders over schrijven. Ik was namelijk in 1928 als meubelmaker werkzaam bij voornoemden heer. Dat jaar was het 27 en 28 Mei Pinkster (feestdagen worden echter nooit uitbetaald maar kunnen alleen ingewerkt worden, an ders is men verplicht te verzuimen). Daar ik uit Zaandam kwam, waar ik ruim 3 jaren gewerkt had en waar steeds Pinkster 3 gehouden wordt, (feestdagen en Pinkster 3 worden in de Zaan altijd ten volle uitbetaald) hield ik 29 Mei ook Pinkster 3 in Alkmaar, geheel te goeder trouw. (Er was niet gezegd of er wel of niet gearbeid moest worden) en den volgenden morgen 30 Mei mocht ik niet meer beginnen. Of ik nu al praatte en mij er op beriep, dat ik het niet anders gewend was, ik kreeg op staanden voet gedaan en werd afgesnauwd maar niets van „recht of billijkheid" was te bespeuren. Nu had ik nog een pendag staan name lijk Zaterdag, 26 Mei welke dag ik 5K uur gewerkt had, dus waar ik altijd recht op had, daar het arbeidsloon was, maar dat ik bslist niet ontvangen kon, ten bedrage van 3.30. Toen ben ik in proces gegaan, maar daar de heer Jansen pertinent ontkende, dat er een pendag bij hem bestond, is mijn verzoek afge wezen en heb ik tot nu toe nog steeds niets ontvangen. Alle arbeiders welke daar ge werkt hebben kunnen getuigen, dat er wel een pendag bestond en nog bestaat. Is dat dan eerlijk, recht en billijk? Ik kan U verzekeren zeer geschokt te zijn, in mijn gevoel voor recht en billijkheid toen de heer Jansen, zulks willens en wetens ont kende. Nu is deze heel wat gevoeliger ge worden, volgens zijn ingezonden stuk ten minste. Alle tijden hebben weertijden. Dat blijkt toch een waar spreekwoord te zijn. J. F. A- SMIT, Fabrieksweg 10, Alkmaar. Alkmaar, 11 Januari 1930. M. de Redacteur. Gaarne verzoek ik U beleefd plaatsing voor het volgende. Bij voorbaat mijn dank. In Uw blad van Zaterdag j.1. stond onder de ingezonden stukken een stukje van een belangstellende om het terrein te verlichten waar straks het R. K. Ly ceum zal verrijden. Nu kan ik den belangstellende wel even geruststellen, daar reeds met deze verlichting een aanvang is gemaakt. Het ware van hem beter geweest hier omtrent eerst eens te informeeren en niet te schreeuwen voor men geslagen wordt. Met dank voor de plaatsing. Electro-Technisch-Bureau, JOH. BESTEMAN. KOEDIJK. Vrijdagavond werd door de afd. Koedijk van de N.-H. vereeniging „Het Witte Kruis" een openbare vergadering gehouden in het lokaal van den heer Jb. Groot, onder leiding van den heer M. Mulder, die het welkom toe riep aan de weinige aanwezigen inzonderheid aan den spreker van dezen avond, den heer A. C. Bos van Egmond aan Zee, die zich be schikbaar had gesteld. De voorzitter gaf een uiteenzetting van wat de afdeeling gedreven heeft om dezen avond te houden. Hierna was het woord aan den heer Bos, die het werken der t.b.c. besprak. Hij decla meerde een paar verzen, o.a. „Het Haantje van den toren" en besprak verder het ontstaan en het verloop van de ontdekking van de t-b.c.-bacil. Een belangrijk middel ter bestrij ding is zonlicht en lucht en vooral reinheid. De eerste hulp is vooral in het gezin op tijd te bed en een opgeruimde omgeving. Dit wordt toegepast in de sanatoria en ziekenhui zen. Spr. gaf het verhaal van een gezin waar de vrees beerscht voor de ziekte, doch het kind wordt uitgezorden tot zijn best. Spr. wees ook ook op leven in huis in den winter en het nut tige verblijf in de koloniehuizen. In 1905 be gon men met 33 kinderen en het ging steeds verder, doch Nederland is in dit opzicht heden een van de beste landen met «en Centrale ver pleging. De rede werd met applaus begroet Door den heer Bos werden brochures rondge- gevtn. Hierna werd een aanvang gemaakt Waseh de aangedane plaatsen met warm water en Purolzeep; droog dan voor zichtig af en doe er wat Purol op. He dit eiken dag, zoo lang het noodi| met het vertoonen der film over het werken en leven in de koloniehuizen met toelichtingen door den heer Bos. De film was duidelijk en bevatttelijk en men kon de heilzame werking der koloniehuizen aanschouwen. Ook de vertooning van het winterw erk was prachtig. Na afloop besprak de heer Bos wat er noodig is voor de verpleging. In de eerste plaats financiën, maar ook bespreking met de moeders het voorzien van kleeding enz. De afdeeling moet zorgen voor de andere werk zaamheden. Bij het sluiten betreurde de voor zitter het, dat de opkomst zoo gering was, doch hij hoopte op resultaat. Door den voor zitter werd gevraagdWie er mede wil werken om een onder-afdeeling op te richten. Enkele personen gaven zich hier voor op. URSEM. Bevolking: Op 1 Januari 1929 bedroeg het aantal in woners 688 mannen en 607 vrouwen, totaal 1295 inwoners. Gedurende het jaar 1929 kwamen zich hier vestigen: 48 m. en 42 vr.; vermeerdering door geboorten: 18 m. en 34 vr., totaal 66 m. en 76 vr. Vermindering door vertrek 58 m. en 46 vr.; vermindering door overlijden 15 m. en 7 vr.; totaal 73 m. en 53 vr. Min 7 plu* 23 vr. ri 16 pers. Aantal inwoners op 1 Jan 1930 1311 pers. In 1929 zijn 4 huwelijken gesloten. OPERETTE HANS DRIFT Zaterdagavond had de laatste opvoering van de operette Hans Drift plaats. De be langstelling was wederom zeer groot en de vlotte voorstelling behaalde een zeer groot succes. Alle medewerkenden, dirigent en orkest, speelden en zongen met groote ambitie en ook de dansen vormden weer een groote aantrekkelijkheid. Aan 't slot werden aan den componist, den heer Jacob Prins, bloemen aangeboden en ook het kleine prinsesje werd niet vergeten De heer Jonker, de directeur, dankte allen, die hem op zoo schitterende wijze hadden ter zijde gestaan bij de opvoeringen, waarna de' heer P. Schipper spontaan hartelijke woorden van waardeering sprak tot zijn oud-leerling, den leider der opvoeringen, den heer Corn Jonker, wiens werk hij op enthousiaste wijze roemde. In opgewekte stemming bleven de aan wezigen nog eenige uren gezellig bij elkaar Er werd druk gedanst en mej. Hansa Pelva verraste de aanwezigen nog met twee bij zondere solo-dansen, een tarantella en een Oostersche dans, waarbij de heer Prins haar begeleidde. ALS IK KONING WAS. Voor een uitverkochte zaal heeft de Alk- maarsche Operetteclub gisteravond in het Gulden Vlies, de derde en laatste opvoering gegeven van„Als ik koning was". En met de grootste aandacht hebben allen gevolgd, wat deze dilettanten van een zoo'n zwaar werk hebben gemaakt. De eischen, die aan een re gisseur voor de opvoering van deze operette worden gesteld zijn al heel zwaar, maar de heer Vóórhaar heeft tijd noch moeite noch kosten gespaard om alles in de puntjes te ver zorgen. wat tooneelaankleeding, costumes en spel betreft. De koren werden uitstekend gezongen Wat de solisten aangaat, hebben wij met het grootste genoegen naar den heei Schats ge luisterd, maar ook de koning, Neméa, de prins, Zelide en Pifear hebben door zang en spel de aanwezigen tot enthousiast applaus gebracht. Verschillende solo's en duetten en ook de Oostersche dans in de tweede acte, hadden applaus bij open doek. *,n >t slot heeft de heer Vóórhaar harte, lüke woorden van dank gesproken tot des d recteur. den heer Joh. Gerritsen. die al zij, krachten had gegeven om den zang en nSriek tot hun volle recht te doen komen. Tets was hem te veel geweest. En spr hoop. te dat bij een volgende operetteuitvoering d« heer Gerritsen weer de muzrkale leiding zou hebben. (Luid applaus). Tevens maakte spr. van de gelegenheid g*. bruik om zijn grooten dank en erkentelijkheid te brengen aan de dames en heeren van het orkest, dat in het succes zoo n groot aandeel had gehad. De heer Schats sprak daarna namens de leden woorden van dank en bewondering tot den heer Vóórhaar, voor alles wat hij voor het tot standkomen van deze succesvolle uit voeringen had gedaan. De A O. C. kan over „Als ik koning was" ruimschoots tevreden zijn. Wat zal de vol- gende verrassing wezen. De Theologische School te Kampen heeft uit Brouwershaven een gift ontvanger van 5000, n.1. 1000 voor de school, 200t voor het hospitalen en 2000 voor hef studiefonds. VACATURES IN DE HERV KERK. Het „Doetinchemsch Weekblad" geeft eek uitgewerkten staat van de predikant», vacatures in de Herv Kerk op 1 Jan Wij ontleenen er de getallen aan: in Gei- derland 45 plaatsen vacant, Zuid-Holland 67, Noord-Holland 44, Zeeland 23, Utrecht 23, Friesland 48, Overijsel 18. Groningen 39, Noord-Brabant 15, Limburg 3 Drente 15; totaal 340 vacatures. Op 1 Juli 1929 was het aantal 337, op 1 Januari 1929 333 In 1929 zijn 17 predikanten overleden. 24 emeritus geworden, en 14 tot een anderen werkkring overgegaan of hebben het ambt verlaten. Opnieuw in dienst zijn getreden 10 predi- kanten, die emeritus waren of coll. doet. heb ben gedaan, of uit het buitenland overge komen zijn Vier nieuwe predikantsplaatsen zijn gesticht, één is opgeheven en één is ge combineerd. 41 candidaten tot d. H. Dienst zijn foorlaten, waarvan negen nog beschik- baar zijn. Ds. J. Groeneweg, directeur der Ohr. Philanthr. Inr. te Doetinchem schrijft o.m. het volgende bij dit bericht: „Er zijn symptomen, dat het hoogtepunt der vacatures over eenigen tijd bereikt zal wezen. Want naar ik vernam is het aantal jonge theologen, dat in dezen cursus is aan gekomen, aanmerkelijk grooter dan de laatste jaren. De juiste getallen weet ik nog niet, maar in Utrecht bedraagt het naar ik meen ongeveer zestig en in Groningen (waar er een paar jaar geleden slechts twee aankwamen) 14 of 15". DE BOTER-INVOER IN 1929 Uit de boter-statistiek blijkt, dat in het af- geloopen jaar in ons land werd ingevoerd 1.91 millioen K G. boter, waarvan 1 38 mil- lioen K G. uit Siberië en 0 25 millioen K G. uit Australië en Nieuw Zeeland. ii^ EEN PLEIDOOI VOOR CENSUUR? De „Locomotief" bevat een hoofdartikel onder den titel „Censuur" naar aanleiding van de vele onjuiste berichten in den laat- sten tijd en merkt daarin op, dat de wijze waarop sommige dagbladen over de jongste maatregelen van de regeering hebben be richt (helaas ook enkele Europeesche bladen) getoond heeft, adt de overheid zal moeten bereiken wat door zelfcorrectie van de be trokkenen niet te bereiken schijnt, n.1. dat de ingezetenen gevrijwaard worden tegen valsch nieuws Men moge den juisten vorm daarvoor spoedig vinden. KORTE BERICHTEN. Aan de stijfselfabriek Zelandia te Sa* van Gent is een kolenlosser door een knijper gevat en doodgedrukt. FONUbEN. 4 Jan. 6 Jan. 7 Jan. 8 Jan. 9 Jan. j 10 Jan. obl. NWS. 1000 1922 1000 18 1000 17 1000 16 1000 26 1000 '22 2 '00 '23 1000 ->\ 1 1000 17 6 5 idem 4X idem 4 idem 4X O-Ind 6 idem 6 idem 5H idem 5 idem Koloniale Bank Ned Ind. Hand. Bank Ned. Handel Maatij. Fransche Banken (Drie) Berkel t Patent t Holl. Kunstzijde d Margarine Unie Algem. Kunstzijde Unie Ned. Kabeltabr. Pbilips Gem. Bezit Anaconda Beth. Steel C. v. A. Comm Studzbaker Comm Steel t Zweedscbe Lucifers Cult. Mij. Vorstenl. Handelsver. A dam Javascbe Cult. Dordtsche Petr. gew. Koninklijke 1'MO Moeara Enim A dam Rubber Serbadjadi Holl. Am. Lijn Java China Jap. Lijn Ned. Scheepv. Unie Stoomvaart Mij Nederland Deli Batavia Tab. Deli Maatij. Oostkust a Senembab South Pacific Union Pacific Prolongatie E*<Uvid o 1# 1-2* JOU 95f 9t> JOlVis 1027/1S 100* 100* 210 157* lörz. 540 1583/4 lOi* 102* tOh* 95Vi« *Vw W/IS 1 OOK/w 10-4 21 I: 15/* 1(6* 540 100* 327* 327* 110* 41a 467 148* 17tf 2/o 151* 545i 4041 380* 401* 4i5 14ï| 112 37 98 190* 17o 373 336 85* 355 109* 425 408* 150* 9 af 47 170* 149 5474 99 387 4 2 442* 148* HOf 37* 99 190 170 370* 3'5V« 86* 388 10 10/* iuoy18 «5Vl« 9i* 101* 103% '01'As HO* 217» 17* 165* 535 16/* 340 106* 428 477 147 9413/,. 45* 16V4* 279 148* 5i9{ 400 3ö4{ 403* 447 154* 114* 192 191* 176* 364 332* 367 123* 3t 10a* 10.* 100* 95* 1035/, 101* 1009/]s 218* 157} 165* 543 161* 351 109 428 477 155 95 46* lo8* 291 147 545* 398 37 7** 394* 447* 151 111 40 99 191* 176 365* 335* „90* 387 123 r.'m w* 103* 102* 100i 95* 9i* 101* 101* 10 I 218* 156 16 540 164* 363 1*3 430 497 156* 95'As 44* 108'/* 290 149* 53/ 400 378 397* 435** 155 Df* 41* 99* 190* 17f* 374* 336* 90* 33t* 103* 1Ö> 1007/tf 9a* 96* 10i* 10 lol Vis 100»/„ 21r* 156* 166* 545 170 371* r.4» 431* '95* 159* 963/W 44* 171* 146 559 402 381 399* 153* 115* 190 176* 375 344 90* 395 120* 216

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 8