Jn&er's Kuil Radirsirafisch Weerbericht, A G r: n A De onaantastbaarheid van het Kanaal opnieuw ter sprake. PAN-ËÏÏROPA. HET TSJERWONETS-PROCES. Binnenland stormwaarschuwingsdienst. Inscfirijying m nieuwe leerlingen op Woensdag 15 Jan, van 3-6 uur in „de Unie", Choorstraat l- ,veror(leningen zijn heden afge- Koncügd en gedurende drie maanden ter gemeente-secretarie ter lezing nederge- egd, waar zij tevens in afdruk tegen be taling der kosten verkrijgbaar zijn. Stadsnieuws Dinsdag 14 Januari. 7.30 uur, Cinema Americain: Tempo Tem po (boven 14 jaar. 7.30 uur, A. B. T.: Koning Harlekijn (bo ven 18 jaar.) 7.30 uur, Victoria-Theater: Morgan's laatste veldtocht (voor eiken leeftijd.) 8 uur, Harmonie, opvoering van „Fa tum" door de tooneelclub „Hoop doet leven" uit Schermerhorn, voor de afd. Alkmaar vaa aen Bond voor Staatspensionneering. 8 uur, 't Gulden Vlies, opvoering van De Boemelbaron. Woensdag 15 Januari. 7.30 uur, Cinema Americain: Tempo Tem po (boven 14 jaar.) 7.30 uur, A. B. T.: Koning Harlekijn (bo ven 18 jaar.) 7.30 uur, Victoria Theater: Morgan's laatste veldtocht (voor eiken leeftijd). 7.30 uur, Harmonie, optreden Russische celliste Raya Garbousova. 8 uur, handelsschool, filmavond Ford-fa briek, voor de Volksuniversiteit. 8 uur, de Rustende Jager te Heiloo, uitvoe ring fanfarekorps „Eensgezindheid". 8 uur, handelsschool, Cursusavond Insti tuut voor Arbeidersontwikkeling; spreker de heer v. d. Weijden over de ziektewet. 8 uur, 't Gulden Vlies, lezing over Egypte voor de Reisvereeniging. werken indertijd in 500.000 exemplaren ver spreid. Het dept. van buitenl. zaken had zich in 1929 met het beweerde document bezigge houden en het was aan dit departement ook bekend geweest, dat hij, Maloney, de vervaar diger was. Aan een diner der senatoren was het voorgelezen en als een grap opgenomen, wat het ook inderdaad was. Maloney behoorde vroeger tot het Engel- sche leger, heeft wegens zijn wonden den mi litairen dienst verlaten en is naar Amerika geëmigreerd. De diplomatieke medewerker van de Daily Tel. meldt, dat de Britsche regee ring voor de eerste maal in het jaar 1925 voor het sluiten van de verdragen van Lo- carno de kwestie van een Internationale Ga rantie voor de onaantastbaarheid van het Engelsche Kanaal heeft opgeworpen. Destijds werd de Nederlandsche regeering gepolst, doch deze achtte den tijd nog niet rijp om tezamen met Duitschland, Frankrijk en België de verlangde onaantastbaarheid van het Kanaal te waarborgen. Er bestaat thans geen reden meer, waar om deze kwestie van Engelsche zijde niet opnieuw ernstig ter sprake zal worden ge bracht. WAT WIL BRIAND? Men meldt ons uit Praag: De leider van de Paneuropa-beweging, graaf Coudenhove Kalergi zal dezer dagen in zijn blad, onder den titel: „Wat wil Bri- and?" een artikel publiceeren, waarin hij het jaar 1930 het tweede hoofdstuk der bewe ging noemt, waarin men het over den vorm van organisatie der beweging eens zal moe ten worden. Te dien einde zal Briand binnen enkele weken tot alle Europeesche regeerin gen een circulaire richten, met verzoek hun voorstellen in te dienen. Deze voorstellen zullen verwerkt worden tot één concreet ont werp, dat op een conferentie der Europee sche regeeringen te Genève in September '30 zal worden behandeld. Deze conferentie zal de eerste besluiten tot verwezenlijking van Panueurope hebben te nemen. Europa zal dan ophouden, gelijk Coudenhove het uit drukt, een zuiver aardrijkskundig gebied te zijn en beginnen politieke beteek-.nis te krij gen. De uitvoering van de actie van Briand zal van Duitschland afhangen en Duitsch- land's antwoord aan Briand zal tevens het antwoord zijn op de vraag of de geest van Stresemann met hem gestorven is dan wel of hij voortleeft in een verzoening tusschen Duitschland en Frankrijk in een gezamenlij- ken opbouw van Europa. De Neue Frei Presse meldt iets dergelijks en voegt er aan toe, dat Briand thans reeds te Genève de andere staatslieden polsen zal. <Na een onderbreking van enkele dagen is Maandag het tsjerwonets-proces hervat. Sadathierasgwill, die Zaterdag in vrijheid is gesteld, nam naast zijn landgenoot Karoe- midze plaats op de bank der beklaagden. De 1000 markt, d.i. de helft van den geëischten borgtocht, waren door vrienden van den Georgiër bijeengebracht, voor de rest had diens verdediger zich borg gesteld. De zitting van gistermorgen was voorna melijk gewijd aan het verhoor van beklaagde Bell. Die vertelde de twee Georgiërs te heb ben leeren kennen in kringen die zich voor de bevrijding van Oost-Europa interesseerden In deze kringen stond men op het standpunt, dat de sowjets op den duur niet in Rusland aan het bewind zouden kunnen blijven, maar op zekeren dag zouden worden vervangen door emigranten. Zoo is het herhaaldelijk voorgekomen in de geschiedenis. Klein en zijn vrienden beschouwden het als een plicht de emigranten te steunen. Klein wil niet verrraden waar de voorbereidingen voor het vervaardigen van de valsche bank biljetten werden getroffen, maar deze ge gevens zal hij verstrekken als de officier van justitie voortgaat om hem en zijn mede-be klaagde als gewone misdadigers te bestem pelen. Spr. heeft steeds de achterdochtige houding betreurd die de Kaukasiërs tegenover hem aannamen. De Duitschers zouden vermoede lijk heel anders zijn opgetreden Toen de ver binding met Kaukasië kwam, bleek dat Klein in de eerste plaats zijn reis naar den Balkan moest ondernemen om den strijd der Kauka siërs om hun internationale vrijheid beter te leeren kennen. - Qd een vraag van den vertegenwoordiger van het O.M. antwoordde Bell nog bereid te zijn de namen te noemen van de personen, waarmede bij op den Balkan heeft onderhan deld, wanneer de vertegenwoordiger van het O.M. borg staat voor het leven dezer perso nen. De weduwe van generaal Hoffmann, wiens naam in den laatsten tijd in verband met het tsjerwonetsproces herhaaldelijk is genoemd; publiceerde gister een verklaring, waarin zij o.a. zegt, dat volgens de overtuiging van haar man het Russische volk zich nimmer uit eigen kracht van het bolsjewisme zou kunnen bevrijden. Bovendien was generaal Hoffmann van meening, dat het bolsjewisme de gekleur de rassen van Azië en Afrika tegen Europa zou ophitsen en dat het sterk geïndustriali seerde en dientengevolge overbevolkt West en Midden-Europa de hierdoor gevreesde ver dwijning van het afzetgebied op de Aziatische markt en het verlies zijner koloniën onmoge lijk zou kunnen verdragen. Generaal Hoff mann was ten slotte van meening, dat de vraag beschaving of bolsjewisme een van de belangrijkste problemen van de wereldge schiedenis is. Hoffmann heeft er tot zijn doo niet aan getwijfeld, dat het gevaar van het bolsjewisme de mogendheden van Europa vroeg of laat zij aan zij zou doen staan en hen zou dwingen het zwaard op te nemen. CHINA. DE HONGERSNOOD IN SJANSI EN SJENSI. In een rapport in opdracht van de inter nationale vereeniging tot hulpverleening bij den hongersnood in China, dat speciaal de toestanden in de provincies Sjansi en Sjensi behandelt, worden ontzettende bijzonderheden medegedeeld. In het dal van de rivier Wei zijn vorig jaat 2 millioen menschen omgekomen door uitput ting en men verwacht, dat voor Juni nog 2 millioen zullen sterven. De slechte oogsten sinds 1927 en de buitengewoon strenge win ters zijn de voornaamste redenen van den nood. Het gebrek aan locale transportmidde len, daar wagens worden opgestookt en de trekdieren worden geslacht en verder de ver woestingen door ongeregelde troepen en ban dieten aangericht zijn mede oorzaak. DUITSCHLAND. ROOFOVERVAL OP GIROKANTOOR. Maandagmiddag hebben 5 jonge mannen een roofoverval gepleegd op het stadsgirokan- toor in Rossberg. Zij bedreigden de beide ambtenaren met revolvers en bevalen hun zich plat op den grond uit te strekken. Terwijl de ambtenaren door 3 revolvers in bedwang werden gehouden, maakten de beide anderen zich meester van een bedrag van 200 Mark Een grooter bedrag, dat op een andere tafel lag, werd door hen niet opgemerkt. Hierop namen zij de vlucht achtervolgd door een der ambtenaren, die met hulpgeroep de politie attent maakte, welke onmiddellijk de achter volging voortzette. Een der roovers loste een schot op zijn achtervolgers, doch toen hij merkte, dat hij niet meer ontkomen kon, richtte hij zijn wapen op zich zelf en joeg zich een kogel door het hoofd. Nog twee anderen wer den door de politie gearresteerd. Op hen vond de poltie slechts 130 Mark. Het onderhoek naar de 2 andere roovers is nog in vollen gang. ENGELAND 5 MENSCHEN DOOR HAAIEN VERSLONDEN. Naar uit Port Louis op Mauritius gemeld wordt, is een motorboot met 6 opvarenden, die op den haaienvangst waren, omgeslagen De opvarenden poogden naar land te zwem men. 5 van hen werden dor haaien aangeval len en verslonden. DE STALEN HELMEN AFGESCHAFT? In een vergadering van territoriale troe pen van het Britsche leger werd officieel meegedeeld, dat het departement van Oorlog besloten heeft, de stalen helm als deel van de vredesuitrusting bij d;ze troepen af te schaffen. AMERIKA. STRENGE KOUDE IN CALIFORNIE. Driehonderd auto's ingesneeuwd. In het Z.W. der V. S. heerscht strenge kou de. In Z. Californië legt voor de eerste maal sedert 25 jaar een dikke laag sneeuw. Een co lonne van driehonderd auto's, die met 1500 personen naar een carnavalsfeest reed, is tij dens een hevigen sneeuwstorm ingesneeuwd. Eerst na eenige uren konden de verongeluk ten zich met behulp van toegesnelde boeren uitgraven. Ook de bekende tennisspeelster Helen Wills, die zich thans met haar man in Z. Cali fornië op de huwelijksreis bevindt, is met haar auto in de sneeuw blijven steken. EEN WATERBALLET. Redder, die te Laat kwam, wilde toch niet droog blijven. Zaterdagavond is op de Lijnbaan te Den Haag bij de brug naar de 's-Gravezandelaan een twaalfjarige jongen onder 't spelen te water geraakt. Omstanders wisten den jon gen door handreiking te redden. Er kwam echter ook, zoo vertelt de Haagsche Courant, een eenigszins onder den invloed van sterken drank verkeerende persoon toeloopen, die met alle geweld te water wilde om er den jongen, die juist weer op het droge was, uit te halen. Men hield den man tegen, maar ten slotte wist hij zich los te rukken en hij stort te hals over kop in het natte element. Ook hij moest door handreiking gered wor den. Men bracht hem naar het naastbijzijn- de politiebureau, waar hij, na van droge kleeren voorzien te zijn, door zijn vrouw af gehaald werd. VERVOER VAN EEN KRANK ZINNIGE. Kritiek op den Haagschen Ge meentelijken Geneeskundigen Dienst. De hulp van den G.G.D. is in den nacht van Vrijdag op Zaterdag ingeroepen voor een geval van krankzinnigheid. De huisdok ter van den patiënt, dr. Verburg, van de Vol harding, had. zoo meldt de „N. Crt.", tele fonisch opneming gevraagd in de Ramaer- kliniek. De ambtenaren van den dienst stel den zich telefonisch in verbinding met den administrateur, den heer Scholten, die toen gelastte den patiënt te halen en op te bergen. Waarom da natiaat riarUlnl.- naar de Ramaerkliniek moest worden vervoerd, weten we niet In ieder geval zijn de verpleger van den Dienst, Hartman, en de chauffeur van Oud- heusden, voorzien van de noodige machti ging (die altijd voorhanden zijn en slechts door den Dienst ingevuld behoeven te wor den!) den man gaan halen. Dat geschiedde buiten elke medische controle. De patiënt was blijkbaar lastig te vervoe ren. Men heeft hem, naar men ons mededeel de, op een brancard gelegd en vastgebon den. We kunnen natuurlijk niet beoordeelen, of dat noodig was. Maar aldus gebonden is de man naar den post van den G.G.D. aan de Waldeck Pyrmontkade vervoerd en daar onder toezicht'van een verpleger gelaten. Eerst toen de patiënt hoogst bedenkelijke teekenen ging ver toon en, om half zes in den ochtend, is de wachthebbende dokter van den Dienst, dr. de la Parra, opgebeld. Toen die kwam, bleek, dat de man stervende was. Om zes uur is hij overleden. Een dergelijk geval schijnt zich omstreeks een half jaar geleden ook te hebben afge speeld. Toen bleek een voor krankzinnigheid aangebrachte patiënt longontsteking te heb ben; hij is op medisch advies dadelijk naar een ziekenhuis vervoerd kunnen worden. We hopen, dat de bevoegde autoriteiten het geval, hierboven weergegeven, in ernstig onderzoek willen nemen. Tot zoover de „N. Crt." De Haagsche Courant teekent hierbij aan De directeur van den Geneeskundigen Dienst, dr. G. W. Boland, deelde ons, in ver band met het bovenstaande desgevraagd me de, dat hij, onmiddellijk nadat hem het geval ter kennis was gebracht en vóór bovenaan gehaalde publicatie verscheen, een rapport over het gebeurde aan B. en W. heeft uitge bracht. Dr. Boland vond geen vrijheid ons omtrent den inhoud van dit rapport mededeeling te doen. DE VERPLICHTE ZIEKTEVERZEKERING. De premies. Binnenkort zal in het Staatsblad verschij nen het Kon. besluit tot vaststelling van de door de Raden van Arbeid te heffen premiën voor de verplichte zieken verzekering. De pre mie zal voor de groote meerderheid der ver zekerde arbeiders bedragen 2 3/10 pCt. van hun loon. Voor de arbeiders werkzaam in een dertig bedrijven met verhoogd ziekterisico zijn hoogere premiën vastgesteld- deze bedra gen 4 9/10 pet. voor het mijnbedrijf en het hoogovenbedrijf en 3 4/10 pet. voor de overi ge bedrijven. NEDERLAND EXPRESS. De speciale trein, met post en passagiers in aansluiting op het stoomschip Prinses Juli- ana, zal Vrijdagmorgen 17 Januari om 11 u. 10 van Genua vertrekken. Aankomst Zater dagmorgen 18 Jan. om 7 u. 57 te Arnhem 8 u. 48 te Utrecht, 9 u. 45 Den Haag (S.S.), 9 u. 36 Amsterdam (W.P.), 9 u. 53 Amster dam (C.S.) en 9 u. 52 Rotterdam Maas. MET VERKIEZINGEN EN VROUWEN GEWETENSBEZWAREN. Het antwoord op vragen van ds. Kersten. Op vragen van het Tweede Kamerlid Kersten: Is het den minister bekend, dat o.a. de bur gemeesters van Enschedé, Schoonhoven, Bergambacht, Rilland-Bath, ook na de jong ste verkiezingen maatregelen hebben geno men ten einde te geraken tot vervolging van vrouwen, die bij herhaling hadden verklaard, dat zij om des gewetens wil aan de stemming niet konden deelnemen? Is de minister bereid de noodige stappen te doen, opdat maatregelen tot vervolging als bovenbedoeld niet meer herhaald worden? heeft de minister van binnenlandsche za ken en landbouw geantwoord: Uit een door den ondergeteekende inge steld ambtelijk onderzoek is het volgende ge bleken. De burgemeesters der gemeenten Enschedé en Bergambacht hebben na de jongste ver kiezing voor de Tweede Kamer der Staten- Generaal maatregelen genomen tot vervol ging van vrouwen, die hadden verklaard, dat zij om des gewetens wil niet aan de stem ming hadden kunnen deelnemen. De burge meester van Rilland-Bath heeft dergelijke maatregelen alleen genomen ten aanzien van die vrouwen, welke de haar aangevoerde ge moedsbezwaren voor dien burgemeester niet voldoende aannemelijk hebben gemaakt. De burgemeester van Schoonhoven heeft echter zonder uitzondering gewetensbezwa- zen aangenomen als een geldige reden voor niet-opkomst. Art. 149 der Kieswet laat het oordeel om trent de geldigheid der voor het niet-nakomen van de verplichting, opgelegd bij art. 72, tweede lid, aangevoerde redenen in de eerste plaats aan den burgemeester en in hoogste instantie aan den rechter. In verband hierme de kunnen door den ondergeteekende geen stappen worden gedaan, welke herhaling van maatregelen tot vervolging als bovenbedoeld zullen voorkomen. De minister kan ten deze niet verder gaan dan van zijn zienswijze ten deze aan de betrokken autoriteiten te doen blij ken, hetgeen bereids heeft plaats gehad bij de bekende circulaire aan de burgemeesters dd. 20 Juni 1928, no. 5995, afdeeling binnen- landsch bestuur. Aangezien de ondergeteekende zich met de strekking dier circulaire geheel kan vereeni- aen. heeft hiL mede naar aanleiding van de onderwerpelijke vragen, den commissarissen der Koningin in de Provinciën verzocht de burgemeesters ook met zijn, met die strekking overeenkomende opvatting ten deze in kennis te willen stellen. DE IJDOORNPOLDER OVER STROOMD. Door den hoogen stand der Zuiderzee bui ten de Oranjesluizen is gisteravond de pol der IJdoorn overstroomd. EEN EERVOLLE ONDERSCHEIDING De president van de republiek Letland heeft den heer mr. dr. B. C. J. Loder te Den Haag, voorzitter van de commissie voor het Intern, privaatrecht en oud-president van het Permanente Hof voor Internationale Justi tie, het grootkruis vxan de Drie Sterren-Orde verleend. De consul van Letland te Amsterdam, de heer E. van Monsjou, heeft heden den heer Loder te zijnen huize de versierselen van de ze onderscheiding overhandigd. ERNSTIG ONGEVAL. In de Spoorstraat te Winterswijk heeft gistermiddag een doodelijk arbeidsongeval plaats gehad. Hoewel de meest uiteenloopen- de verklaringen gegeven werden, schijnt het zich aldus te hebben toegedragen: Bij de rioleeringswerken, die in deze straat ver richt worden, sloeg op een gegeven oogen- blik een bok om, waaraan een rioolbuis be vestigd was, met het noodlottig gevolg, dat deze buis terechtkwam op den 23-jarig-U ongehuwden J. D. te Brinke, een arbeider, die daar juist eenige werkzaamheden ver richtte. Zonder tot bewustzijn te zijn geko men overleed hij korten tijd later aan de be komen verwondingen. Het lijk is naar het ziekenhuis overgebracht. MASSAONTSLAG. Het personeelvan de firma Swinkels tex tielfabrieken te Mierlo (N. B.) is tegen Za terdag 18 Januari a.s. wegens slapte van het bedrijf ontslag aangezegd. Een 150-tai personen wordt hierdoor werkloos. MASSA-ONTSLAG BIJ DE ENKA TE ARNHEM. Naar wij vernemen zijn bij de kunstzijde fabriek „Enka" te Arnhem 100 man perso neel, hoofdzakelijk van den buitendienst, al3 schilders, metselaars, enz. ontslagen. In de fabriek te Ede werden dezer dagen 3 a 400 man van de fabrieksdienst wegens reorganisatie van het bedrijf ontslagen. DE BRAND IN DE SPUISTRAAT TE AMSTERDAM. Brandstichting in het spel? De brand, die Zaterdagmorgen in oe Suistraat bij het Spui in een achterkamei heeft plaats gehad, heeft de politie aanlei ding gegeven, gezien de verdachte omstari digheden, een nauwkeurig onderzoek in te stellen. Zij is tot de overtuiging gekomen, da' hier van brandstichting sprake is. Er wor den door haar sporen aangetroffen van pe troleum op houten latten. De vraag is echter nu: wie heeft den brand gesticht? Er bestaat vermoeden, dat dit niet de tegenwoordige bewoonster is, omdat deze 's nachts niet in het huis is geweest. De mogelijkheid acht de politie niet uitge sloten, dat het feit gepleegd is door een yroegeren bewoner. Deze heeft het huis ver laten nadat de vrouw, met wie hij woonde, over de Duitsche grens is gezet. Men meent, dat hier wel eens wraakneming in het spel kon zijn. BRAND. De bewoners waren naar de bicscoop. Gisteravond te negen uur ontstond door onbekende oorzaak brand in perceel Geuzen- weg 173 te Hilversum terwijl de bewoonster, de weduwe Franssen, met haar zoon naar de bioscoop was. De brandweer was spoedig ter plaatse en beperkte met twee stralen het vuur tot de benedenverdieping, welke geheel uit brandde. De schade wordt door verzekering gedekt. STROOPER GEARRESTEERD. Na een vechtpartij met twee rijksveldwachters. In het jachtveld in de buurtschap Wor men in de nabijheid van het Apeldoornsche Bosch bevonden zich de brigadier van de rijksveldwacht van L. en de rijksveldwachter S., beiden in burger gekleed, op surveillance. Om ongeveer 11 uur ontdekten zij in dat veld een zekeren B., oud 30 jaar, van be roep fabrieksarbeider. Klaarblijkelijk was hij daar aan het jagen, gezien het feit, dat hij een buks bij zich had en speurende rond liep. De rijksveldwachter S. gelastte om te blijven staan en de 'buks af te geven, waarop B. dit wapen od S. richtte. De brigadier van L. dit ziende loste daarop in de richting van B. een waarschuwingsschot. In antwoord daarop richtte B. nu de buks od den briga dier, die, zich zeiven bedreigd ziende een tweede schot loste, dat B. in het been trof die toen op bevel van de politie de handen opstak en de bus overgaf. Hij verzette zich echter tegen zijn arrestatie, waardoor een korte worsteling ontstond, waarbij B. het onderspit moest delven. De gearresteerde bevindt zich thans in verzekerde bewaring GOEDERENTREIN GEDERAILLEERD Gistermiddag liepen bij het station Assen tijdens het rangeeren op een zijspoor twe" goederenwagens op elkaar. De twee voorwie len van een der wagens liepen uit de raiU terwijl van den anderen de beide assen on klaar raakten. Persoonlijke ongevallen had den niet plaats. Eén der wagens bevatU stukgoederen. De andere was leeg. De ma- terieele schade is vrij aanzienlijk. EEN VERDWENEN KOSTGANGER Zaterdagavond is bij den heer v. d. B te Heerlerheide een kostganger verdwenen. Met zijn verdwijning waren ook 700 uit een kast ontvreemd. De kostganger werd gisteren in Ueberbruch (Duitschland) gearresteerd en ter beschikking van den burgemeester gehou den. Hij ontkent echter den diefstal te hebben gepleegd. Er is geen geld op hem gevonden INVAL IN EEN SPEELHOL. De politie te Amsterdam heeft een inval ge daan in een perceel in dc Dirk van Hasselt- steen daar zij vermoedde, dat in dit hufs een naar waarnemingen, verricht in den morgen van 14 Januari. sai Medegedeeld door het Kon Nederl. Met. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 770.0 te Zörich en München. Laagste barometerstand 741.3 te Ingoe Verwachting, geldig tot den avond van 15 ^Meest matige, Zuidelijke tot Zuid-Ooste- lijken wind; nevelig tot half bewolkt; weinig of geen regen; aanvankelijk kouder. Geseind van de Bildt hedenmorgen om 1010 uur aan alle posten: Attentiesein neer! (voor kinderen van 6-16 jaar, verdeeld in drie klassen), speelhol was, dat vroeger in de Bethanien. straat was ingericht. Zij vond er inderdaad een 40 personen, die aan het spelen waren. Bij de ontruiming weigerden verscheidene personen, aan het bevel van de politie te vol doen. Deze moest toen van de gummistok ge bruik maken om de weerspannigen tot heen gaan te dwingen. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN: Martin z. v. Jan Marees en Guurtje Oudes. Johanna Clasina d. v. Leendeit Koeman en Guurtje de Geus. Willem z. v, Cornelis Kuiper en Aaltje Sneeboer. Jan Ja- cobus Gijsbertus z. v. Hendricus de Winter en Johanna van Leuzen. Marinus Cornelis z. v. Marinus van Latum en Elisabeth Reij- alt. OVERLEDEN: Elizabeth Koel wed. Klaas Bol 64 jaar. HINDERWET. Heden is op de gemeente-secretarie ter inzage gelegd een verzoek met bijlagen van de N. V. Auto-Centrale te Alkmaar, om vergunning tot het uitbreiden van de autoherstelplaats, door plaatsing daarin van 3 electro-motoren, t.w. één van 1 P.K. en twee van Y* P.K., tot aan drijving van diverse werktuigen, in het perceel Kanaalkade Nr. 51. Bezwaren tegen deze uitbreiding kun nen worden ingediend ten Stadhuize dezer gemeente, mondeling op Dinsdag 28 Januari e.k., 's voormiddags te elf uur en schriftelijk voor of op dien tijd. Gedu rende drie dagen vóór gemelden dag kunnen de verzoeker en hij die bezwa ren heeft ingebracht op de Secretarie dezer gemeente van de terzake ingeko men sch "lur ke. .:is neme.. Alkmaar, 14 Januari 1930. B. "-emmester en Wethouders van WENDELAAR, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. HINDERWET. Heden is op de gemeente-secretarie ter inzage gelegd een verzoek met bijlagen van de N. V. Scheepswerf „Nicolaas Witsen" v/h. W. F. Stoel en Zoon te Alkmaar, om vergunning tot het uit breiden van de scheepswerf, door bij plaatsing van 9 electro-motoren, t.w. twee van 3-, zes van 5-, en twee van 10 P.K., tot aandrijving van diverse werk tuigen, op het perceel, kadastraal be kend gemeente Alkmaar in sectie B., nr. 3963. Bezwaren tegen deze uitbreiding kun nen worden ingediend ten Stadhuize de zer gemeente, mondeling op Dinsdag 28 Januari e.k., 's voormiddags te elf uur en schriftelijk vóór of op dien tijd. Ge durende drie dagen vóór gemelden dag kunnen de verzoeker en hij die bezwa ren heeft ingebracht op de Secretarie dezer gemeente van de terzake ingeko men schrifturen kennis nemen. Alkmaar, 14 Januari 1930. Burgemeester en Wethouders van Alkmaar, WENDELAAR, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis dat in het Gemeenteblad van Alkmaar, nrs. 1147 en 1148 zijn opgeno- v en de besluiten van den Raad dier ge meente van 19 December j.1., waarbij zijn vastgesteld le. eene Verordening tot wijziging der Verordening tot regeling .'an het onderwijs aan de school vcor buitengewoon lager onder wijs; 2e. eene Verordening tot wijziginfl der Verordening houdende be palingen omtrent de orde en tucht cp de openbare lagere scholen. Alkmaar, 14 Januari 1930. Burgemeester en Wethouders voornoemd, V\ ENDELAAR, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. AUTOBUSDIENSTEN. Uitbreiding van den dienst op Limmen. Ged Staten van Noord-Holland hebben af wijzend beschikt op het verzoek van C. J- de cruyn om vergunning tot uitbreiding van U?r geëxploiteerde nautobusdienst 'an Alkmaar naar Limmen terug tot Castri- cum aan Zee en terug.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 2