HE STORM. W ARMENHUIZEN. Provinciaal nieuws am,- 1zü7dscharwoude. dirkshrrn. broek op langendijk. Binnenland IN HET BINNENLAND. «„Doen. om ons den weg te wijzen in pjHen klopP^s zoo nieuwe cultuur, aldus de <jeze vooi ^aus bewees, dat alle aanwezigen ^JJtemet deze woorden instemden. Veilingsoverzicht van 6—11 Januari. n_7P afgeloopen week gaf weer weinig ^.ring in den aanvoer en tevens in den ÏÜr?Jden prijs. Wel kunnen deze laatste wel Beschouwd worden als een na- drukken tijd. In de eerste plaats alt natte weer zeer slecht voor het be daren van de kool en drukt het tevens de n en in de tweede plaats is er heel veel P 'i.k oin de kool goed te houden en niet ge- Lel en al over te leveren aan het bederf. ■Aangezien de land- en tuinbouwers niet ge bonden zijn aan wetten en voorschriften, «vat hun arbeidstijd aangaat, behoeven hun dus geen overwerkvergunning aan te vragen, ■Is zij hun werktijd overschreden Inplaats, dat het mes nu snijdt van twee kanten, als het best koolweer is, wordt men roet dit natte weer z.g. met twee paarden achteruit getrokken. De eerste vier dagen bleef de roode kool op hetzelfde peil, als de laatste dagen van de vorige week. Niettegenstaande Dinsdag de aanvoer het hoogste punt had bereikt van ruim 17 wagons, bleef de eerste soort nog gaan van f 3 af voor de grootste tot 6.50 toe voor het kleine goed. Vrijdag was er een kleine aanvoer van zes wagons, toen werd de le soort groote ook nog verkocht beneden de 3 en kon men met de mooiste soort niet hooger komen dan 6, Zaterdag was het iets beter, toen kwam men weer boven de 6 tot 6.20 toe, 2e soort ging van 2 de 100 K.G. tot 5.50 toe. z.g best doorschot. De kale roode wer den verkocht voor 1 tot 2 ets, per K.G. Die aanvoer was Zaterdag beduidend minder, van ■Roode kool 63 schuiten met 108000 K.G. en vorige Zaterdag waren er 103 met roode, die 151000 kool aan de markt brachten, wat toen minstens zoovee! op bracht. Met de Deen- gche witte kool is het treurig gesteld. De gele kool gaat grager. Als men er mee ge baad was, zou men de witte gaan geel kleuren Ondanks de mindere aanvoer van Deenen. is de prijs wederom gezakt. De grootste dag van aanvoer was Don derdag met 32000 K.G., Maandag bracht de ile soort nog op boven de 2, maar de overige dagen beneden de 2 per 100 K.G. tot f 1.40 toe. Dat is 140 per wagon kool; 2e soort bracht hoogstens 1 op tot de minimumprijs van 60 ets. per 100 K.G. Ook is er al verkocht voor minder nog als koe- voer. De gele kool is duurder als de roode Deze le soort kwam tot f 6.70 voor het mooie kleine goed. Goede 2e soort brengt nog op 3 tot 4 ets. per K G. Zaterdag was er al 12000 K.G. aan de markt. Uien is steeds laag in prijs. Gemiddeld f 2.50 per 100 Kg. De peen, die in den regel gelijk met de uien wordt gebruikt, kan nog geen 2 ets. per K.G. halen. Dus goedkoope gestampte pot. EGMOND AAN ZEE. Uitvoering Vereenigingsgebomv. Zaterdagavond heeft de O. K. damesver eeniging „T.A.V.E.N.U." in het vereenigings- gebouw een derde opvoering gegeven van het blijspel „Filmmaniakken", dat de vorige malen zooveel succes oogstte, ditmaal voor degenen, die geregeld bijdragen in de onkos ten voor het vereenigingsgebouw. Ook nu weer hadden Watt en half Watt veel belang stelling; de zaal was geheel gevuld met lach- lustigen, die zeker geen spijt gehad zullen heb ben van hun komst, want de typische avon turen van de twee landloopers en hun vriend de baron-flesschentrekker, werden met veel humor ten tooneele gebracht. De presidente, mevr. ZwartJansen, open de den avond met een kort woord van welkom, waarin zij het stuk even nader toelichtte. Na de opvoering volgde een geanimeerc bal. Tconeetvereeniging „O.B.K De tooneelvereeniging „O. B. K." te IJmuiden heeft Zondagavond in de zaal van „De Vergulde Valk" alhier een op voering gegeven van het bekende blij spel „Oh, Ohh, die gekken!" (Pension Scholier) onder regie van den heer F. A J Hunsche. Het geestige stuk bracht ook nu weer de lachspieren in bewe ging. De zonderlinge lotgevallen van den eigenaardigen oom, den rentenier Philip Klaproos, die zoo graag een soirée zou willen meemaken in een krankzin nigengesticht en Joor zijn neef Alfred (en diens vriend Kisling) gebracht wordt naar het gewone pension Scholier, wa ren van zeer komischen aard. Maar als oom eindelijk rustig thuis zit laten de vermeende gekken (de schrijfster, de Afrika-reiziger, de mislukte voor drachtskunstenaar, die de 1 niet zeggen k.an, e. a.) hem nog niet met rust en komen hem volgens de gedane beloften opzoeken. Hij moet mee naar Afrika, hij moet luisteren naar het voordragen, maar hij weet geen raad van angst en hii stopt de gekken allen~in kamers en kasten. Ten slotte komt de ontknooping: de neef en diens vriend bekennen hem hun voor-de-gek-houderij en zijn nu in staat hem eer echt soirée in een krank zinnigengesticht te laten meemaken. Oom Klaproos vindt echter wijselijk, dat het nu mooi genoeg is geweest," en tot slot gaan ze allen (ook ter eere van de twee gelukkige spannetjes, die zich in- tusschen hebben gevormd) in pension Scholier een heerlijk diner gebruiken. In dit geestige stuk was vooral de rol van den rentenier Klaproos goed bezet: de heer F. A. Z. Hunsche speelde met veel sremak de moeilijke rol, geestig en vlot. Ook de rol Rumpel, zijn neef, de mislukte acteur, was in zeer goede han den bij den lieer C. v. d. Plas. Timmy Dal speelde de rol van den neef Alfred soms wat overdreven; de rollen waren echter over het algemeen vrij goed be zet. Na de opvoering van het stuk zong de heer Timiny Bal, humorist-excentriek, enkele van zijn liedjes en voordrachten, waarmede hij veel succes oogstte* lig^baV 0110 Werd besloten met een gezel- wel IrÜÜ de storm tot op heden het vrij- ffelukken a'thans van ernstige on gelukken of schade hoorden wij niets. Een P"*®ivandeS heer Krul neeit men met andere boomen moeten verbin- V, 'fn te voorkomen. De heer Jb. Kr. nrivaal" hedenraorgen dat Zijn „openlucht if un meer aan d™ slootkant stond „2?u'ater gewaaid was. Verder is een koolvaartuig met bladeren gezonken en zi)n hier en daar dakpannen van de huizen gewaaid, terwijl ook de lantaarns in den gie renden storm lichtloos stonden. riet bestuur van de Gemengde Zangver- eemging „Excelsior" alhier heeft opgericht een kinderzangvereeniging, ook onder leiding van den heer J. Hovenier. Bereids hebben zich ongeveer 50 jongelui aangemeld. v rijdag hield de afd. Chr. Nat. Werkmans bond zijn propaganda-verg. 's avonds half acht in de nieuwe zaal. Door den eere-voorzitter, d6. van Balen, wend de vergadering geopend op de gebrui kelijke wijze, waartoe de voorzitter sprak naar aanleiding van Joh. 6, waarin door Jezus ge sproken werd van ons tijdelijk en geestelijk leven. De wereld verwacht het van de aarde, maar wij verwachten het van den Vader in den hemel. Wij moeten niet alleen werken voor de spijze die vergaat, maar bovenal voor de spijze die blijft tot in het eeuwige leven Christus is het brood des levens. Daarom als leden van den C.N.W.B. het oog naar boven in vertrouwen op God. Hierna werd het woord gegeven aan den heer Jb. Balder, die tot onderwerp had: „De kerk en de sociale nooden". Spr. schetste ons eerst de taak en het doel van den C.N.W.B Op aandrang van enkele Rotterdamsche ar beiders is door dr. de Visser nu 35 jaar ge leden de Bond opgericht Al die jaren is zij trouw gebleven aan haar doel, dat tweeledig is: „kerkelijk en sociaal". Van alle kerken die er zijn, ziet de C.N.W.B. de Nederl. Herv kerk als de historische vaderlandsche kerk, de voortzetting van de aloude Gereformeerde kerk. Aan den bloei van die kerk mede te wer ken is dan ook haar taak. De naam „Werk mansbond" heeft wel eens verwarring ge sticht. Het begrip arbeider is ruim. Ieder die arbeidt, van welke maatschappelijke positie hij ook is, kan lid worden van den C.N.W.B Niet de macht, maar de rechtsgedachte staat zij voor. In den Bijbel is voor alle tijden en voor alle sociale vraagstukken de oplossing te vinden. De kerk moet zijn de vuurhaard, die gloed en warmte geeft. Ook waar het geldt het wegnemen van sociale misstanden. De kerk heeft niet altijd haar roeping be grepen. Tegenover de nieuwe sociale vraag stukken stond zij eerst vreemd. Hierin begint verbetering te komen. Vanaf het optreden der eerste Christelijke kerk is er verandering ge komen in het maatschappelijk leven, en ook nu nog moet de kerk haar invloed doen gel den in de maatschappij. Zondag 1 van de cathecism. spreekt van ziel en lichaam. Het tijdelijke en het eeuwige is niet te scheiden. Volgens ons sociaal program zoeken wij d opheffing van den mensch uit de ellende door verzoening en verlossing. Christus heeft onzen nood gedragen om ons van onzen nood te verlossen, ook van onzen maatschappelij ken nood. Christus heeft ons een voorbeeld gegeven Zoo ligt ook hier een taak voor de Christelijke kerk. Na het zingen van Gezang 23 kreeg de heer K. Bak gelegenheid voor zijn onder werp „Propaganda". Spr. werd eerst de vraag gesteld: „wat is propaganda". Dat is anders dan reclame. Propaganda is als wij ons doel met geloofsovertuiging verbreiden. Volgens onze overtuiging hooren wuj lid te zijn van de ons passende organisatie. Dat is voor ons de C.N.W.B. Wij willen voor onze Chr. Sociale Actie, een daarwerkelijk Christendom. Daarom ma ken we ook propaganda in het algemeen voor de Chr. Jong. Ver., voor de Zondagschool en voor Christelijke Jeugdorganisatie. Als we zien op de groote actie van het socialisme en van de R.K., dan mogen wij1 met onze propaganda niet achterblijven. Als laatste spr. trad op de heer IJlsma, die sprak over: „Sociale wetten uit de natuur", De mensch is tot arbeid geroepen, dat was zoo voor den val, en ook na den val is de arbeid van God gegeven als een zegen. Tot zijn eer en tot onze levensvreugde. Naar aanleiding van het beeld dat Salomo ons geeft in Spr. 30 over de mieren, de konij nen en de sprinkhanen, liet spr. ons zien de beteekenis die dit voor ons heeft in onzen ar beid en maatschappelijk leven. Over de verschillende onderwerpen werden enkele vragen gesteld en door de sprekers be antwoord. Na het zingen van Ps. 25 3 sloot de heer N. Koedijk de vergadering met dank gebed. In het afgeloopen jaar werden, behalve aan de schoolkinderen, voor het eerst ook stekplantjes verstrekt aan volwassenen, wel ke proef zeer goed slaagde. Uitgereikt wer den 880 stekjes. In de in September gehou den floralia-tentoonstelling werden 228 plan ten ingezonden, en aan de inzenders van de mooiste planten prijsjes uitgereikt. Op deze tentoonstelling werden tevens de timmer- werkstukjes van de jongens geëxposeerd Aan een 15-tal jongens, die hiervoor het meest in aanmerking kwamen, werd door het Bestuur, hiertoe door een lid in staat gesteld, een stukje gereedschap cadeau gedaan. Voorts werd dit jaar door een der Be stuursleden belangeloos aan eenige meisjes een cursus gegeven in raffia en leerbewer- king. Het aantal leden der afdeeling bedroeg op 1 Januari 1928 148; door vertrek uit de gemeente verminderde dit aantal met 12, zoodat einde des jaars het aantal leden be droeg 136. Vermeld werd dat een der leder, de contributie vrijwillig verdubbelde! De rekening over het boekjaar van 1 Oc- tober 1928 tot 1 October 1929 wijst aan, in ontvang 1041,94H, in uitgaaf 918,10, alzoo met een batig saldo sluitende van 133.78**. Tot leden der Commissie voor het nazien dezer rekening werden gekozen de heeren iakker en Volkers. Tot Bestuurslid werd gekozen de heer J. lakker, die zich bereid verklaarde de functie te aanvaarden. Over de wijze van het maken van propa ganda werd breedvoerig gesproken Besloten werd dit jaar de floralia-tentoon stelling te doen houden zoo mogelijk tus schen 15 en 20 September. In Maart zullen de stekjes beschikbaar worden gesteld. Op de a.s. tentoonstelling zullen een of meer bol gewassen verkrijgbaar worden gesteld, en liervoor een tentoonstelling worden gehou den half Februari 1931, waarop tegelijk de werkstukjes van de timmercursussen zullen worden geëxposeerd, terwijl hieraan zoo mo gelijk een huisvlijttentoonstelling zal worden verbonden, waarop ieder eigen werk kan In zenden. De Voorzitter sprak nog woorden van dank tot de heeren Roggeveen, Suidema en Zwakman voor al hun moeiten en zorgen aan de timmercursussen besteed. Op de vraag van den heer Bakker deelde de Voor zitter mede, dat de timmercursus voor dames aan de Vereeniging niets kost, alles wordt door de dames zelf bekostigd, ook de vergoe ding aan de gemeente voor het gebruik van het schoollokaal. Hierna sluiting. NOORDSCHARWOUDE. De storm van Zondag op Maandag heeft weder veroorzaakt dat heel wat dakpannen afgewaaid zijn van diverse perceelen. Bij. de veiling zijn verder eenige schuiten met kool gezonken. BERGEN. Vrijdagavond werd in het Oranje-hótei de algemeene ledenvergadering gehouden onder voorzitterschap van den heer Baretta van de Afdeeling Bergen van den Volks bond. Na opening werd mededeeling gedaan, dat door het Bestuur waren aangewezen als se cretaris de heer Zweerus, en als penning meester de heer Suidema. In verband met het seizoen waarin de cur sussen en tentoonstelling worden gehouden werd het boekjaar bepaald van 1 October tot 30 September, in plaats van over een kalenderjaar. Op voorstel van de Commissie belast met het nazien der rekening en verantwoording van den penningmeester, bestaande uit de heeren Bakker en Zweerus, werd de rekening over het tijdvak Yan 1 Januari 1928 tot 1 October 1928 vastgesteld, met een batig sal do van 104,08. Uit het jaarverslag bleek dat de beid- timmercursussen te samen werden bezocht door 41 jongens. Door het Hoofdbestuur van den Volksbond werd hiervoor een bijdra ge verleend van f 100.terwijl de gemeente een subsidie toekende van 50 en bovendien het vrijgebruik van een schoollokaal, welk steun zeer qbjqeüs werd gesteld. reservewagen uitrukte. De Rotterdamsche spuit heeft het vuur weten te bedwingen. Om- liggende bewoners hebben hun rieten daken nat gehouden. De schuur en de woningen zijn in de asch gelegd UITVOERING VAN DE ZIEKTEWET l>e op 9 November j.1. te Utrecht opgerichte bedrijfsvereeniging „De Samenwerking", om vattende de portefeuilles van de „Federatie" te Groningen, de „Nationale Boerenonder- linge" te Amsterdam en „De Waarborg" te Leeuwarden, is door den minister van Arbeid, H. en N. erkend als bedrijfsvereeniging in den zin van de Ziektewet (volwaardige be drijfsvereeniging). Met de administratie van de vereeniging is thans definitief belast de directeur van Federatie" te Groningen. ,De DE VERZAKKENDE SPOORBAAN ROTTER DAM-GOUDA. De oorzaak der verzakking. De oorzaak der verzakking moet gezocht worden in den drassigen bodem, die ter plaatse uit veengrond bestaat. Bij den aanleg van den dijk heeft men destijds getracht dit veen weg te krijgen en geprobeerd het door zand te vervangen. Mogelijk heeft zich nu een nieuwe veenlaag gevormd of is men er eertijds niet in geslaagd het veen volkomen te verwijderen. Merkwaardig is, dat de verzak king slechts bij één der sporen is geconsta teerd en wel over een afstand van vijftig meter; het andere spoor heeft zich op het oude niveau gehandhaafd. Men is thans druk bezig het baanvak, dat een inzinking vertoont ter hoogte van een zandwagen, te versterken. Hoe lang dit zal duren, valt niet te zeggen. De verzakking reeds lang voorzien Op het bureau van den ingenieur van den weg, den heer Panthaleon baron van Eek, wist aan aan het Hbl. over de verzakking mee te deelen, dat men reeds geruimen tijd tevoren had voorzien, dat hier een verzakking moge lijk was Daarom heeft de inspectie de laatste dagen dag en nacht het baanvak geïnspec teerd en rapport uitgebracht, zoodra een trein de plaats was gepasseerd. Zaterdag is het voor het eerst gerapporteerd en in den loop van den Zondag is er een zandtrein heenge zonden. Zoodra deze trein op de gerappor- teerde plaats aakwam, begon de grond te zakken over een lengte van ongeveer vijftig meter en wel zoo ver, dat de bovenkant van den zandwagen gelijk kwam te staan met het naastgelegen spoor. Men is onmiddellijk be gonnen het zand te storten, maar het vloeide weg als in een trechter. Zondag zijn twe* zandtreinen van elk 250 kub. M. gestort zon der dat men eenig resultaat bemerkte. Ook gister werden weer twee zandtreinen gestort. Wanneer men met dit storten zal kunnen op houden, valt nog niet te zeggen. De lijn RotterdamGouda, welke door een zeer moerassig land loopt, vereischt jaarlijks een zeer nauwkeurig toezicht en elk jaar worden tientallen zandtreinen op deze lijn gestort. De verzakking, welke thans is voor gekomen, is waarschijnlijk aan de regens van de laatste dagen en aan den natten winter te wijten. Het internationale verkeer wordt voor Noord-Duitschland over Leiden gelegd, voor Zuid-Duitschland over Geldermaben. Storingen in het spoorwegverkeer. Tengevolge van de spoordijkverzakking gaan de reizigers uit Amsterdam, bestemd voor Rotterdam-Maas, via Delft naar Rotter dam D.P. Omgekeerd moeten de reizigers, die in Rotterdam-Maas willen vertrekken, naar D.P. gaan. De D-trein voor Duitschland, die van Am sterdam C.S. te 10 u. 33 moest vertrekken, ging gister 42 minuten te laat weg. De reizi gers van Rotterdam, die anders te Amersfoort in dien trein stappen, moesten nu n.1. via Delft en Haarlem rijden. De trein wachtte te Amsterdam op hen. De trein uit Berlijn, de „Fern W. Zug", die gisterochtend 7 u. 29 uit Amsterdam CS.: moest vertrekken, is te Rotterdam begonnen, omdat het Rotterdamsche stuk niet over Gouda naar Amersfoort kon rijden. De trein vertrok 9 u. 12 van Amsterdam) De „Fern D. Zug", die Zondagavond te 21 u. 13 te Amsterdam C.S. aankwam, is om dezelfde reden naar Rotterdam D.P. doorge reden. De treinen tusschen Amsterdam W.P. en Rotterdam-Maas (twee per dag in elke riek ting) reden gister niet. OOSTHUIZEN. Bij kon. besluit is de vaandrig J. C. F. Groenman, uit deze gemeente, benoemd en aangesteld tot reserve-tweede-luite nant bij het 21e Regiment Infanterie te Amersfoort. WIERINGEN. Voor de vacante betrekking van bode- concierge bij het raadhuis, hebben zich 40 sollicitanten aangemeld waarvan 9 van buiten de gemeente. In het afgeloopen jaar is de bevol king van deze gemeente toegenomen met 522 personen. Zij bedroeg op 31 De cember j.1. 5032 inwoners. WIJK AAN ZEE EN DUIN. Door den storm is Zondagnacht een pas voltooid timmerfabriekje, staande aan den Hoflanderweg als een kaarten huisje in elkander geschoven. Een tent van een t. b. c.-lijdster, staan de mede aldaar in een tuin nabij de Hoeve „Rijn en berg" werd geheel ver nield. HEVIGE VECHTPARTIJ IN EEN CAFE Verschillende gewonden. In den nacht van Zaterdag op Zondag is in een café aan de Waterstaat nabij de mijn werkerskolonie „Lindenheuvel" te Lutterade hevig gevochten. Tegen sluiten waren in het café mijnwerkers van verschillende nationali teit aanwezig. Onder hen ontstond na een korte woordenwisseling een verwoed gevecht, waarbij met messen gewerkt werd, terwijl revolverschoten klonken. In korten tijd ver drongen zich honderden menschen voor hel café, waar de strijd hevig toeging. De politic werd in allerijl gewaarschuwd, doch toen deze verscheen was de twist beëindigd. Een Pool en een Amsterdammer zijn naar de verband- kamer van de Staatsmijn Maurits vervoerd Beiden hadden messteken en revolverschoten opgeloopen. Na middernacht vond men voor de woning van dr. Van Eys in bewusteloozen toestand een Rotterdammer, die tal van ver wondingen aan hoofd, borst en armen had opgeloopen. Ook deze werd naar de verband- kamer vervoerd. De toestand van deze drie is redelijk wel. Verscheidene gasten, die ook in het café vertoefden, hadden minder ernstigs verwondingen opgeloopen. BRAND. De storm, de oorzaak Gisteravond laat heeft in de gemeente Poor- tugaal, juist onder de gemeente Rhoon aan den Albrandschendijk, een felle brand ge woed in de woningen van de families Heeze en Van Bokkum. Tengevolge van den hevigen Z.W. storm waaide een gedeelte van de schuur van den heer Heeze in, die onmiddellijk daarop de schuur binnenging om zijn paard te redder- Hij had een brandende lantaarn bij zich, welke hij een oogenblik naast zich neer zette Daarop is weer een gedeelte van de schuur ingewaaid en onder dit gedeelte is het paard bedolven geraakt, terwijl de lantaarn omviel, waardoor brand ontstond. De wind wakkerde het vuur aan en in korten tijd stond de schuur in vlammen. Weldra waren ook de woningen door het vuur aangetast. De families hebben zich in veiligheid weten te brengen. Uit vrees voor uitbreiding van den brand is INBREKERS ACHTER DE KAAS VERSCHOLEN. Twee bij de politie ter plaatse bekende inA viduen zijn Zaterdagavond te Schiedam me een roeiboot door de" buitenhaven gevaren en hebben zoo den achterkant van het kantoor van den kaashandel Verzet aan de Tuinlaan bereikt, w aar zij door het breken van een glas ruit gemakkelijk toegang verkregen. De twee inbrekers hebben het heele huis doorzocht en hadden den buit, dien zij dachten mee te nemen en die overigens van weinig waarde was, reeds klaar gezet, toen zij verrast werden door een nachtwaker, die de politie waar schuwde. Deze vond de beide inbrekers achter stapels kaas in het pakhuis verborgen. De twee mannen, van wie een pas uit de gevan genis ontslagen was, zijn ingerekend en te? beschikking van de justitie gesteld. HOFBERICHT. H. M. de Koningin is vandaag op hel Loo aangekomen. Zij zal Zaterdag weer naar Den Haag terugkeeren. De storm van Zondagnacht heeft nog meer onheilen veroorzaakt dan wij gister hebben gemeld. Het lichtschip Terschellingerbank. Het lichtschip Terschellingeroank heeft zijn anker met ketting verloren. Het reserve anker moest worden uitgeworpen. Het schip ligt nog op dezelfde plaats. Nog een stranding bij Texel. Bij de scheepvaartmaatschappij Millingen te Rotterdam is bericht ontvangen, dat het Engelsche stoomschip Thala, op weg van Rotterdam naar Newcastle, op Texel is ge strand. Nadere bijzonderheden ontbreken nog. Booten der Zuiderzeewerken ge havend. Bij het stormweer van Zondagnacht zijn verschillende booten der Zuiderzeewerken te Medemblik deerlijk gehavend. De sleepboo ten „Woutrina" en „Vlaardingen" (eig. Van Dijk te Dordrecht en Volkers te Sliedrecht) werden tegen den Koggendijk geslingerd en zijn gezonken. Herhaaldelijk klonken nooö- signalen en uit Medemblik werd hulp gebo den. Langs toegeworpen lijnen konden met groote inspanning alle opvarenden worden gered. Het radic-station Noordwijk be schadigd. Eén van de twee zestig meter hooge hou ten masten van het radio-station te Noord- wijk, staande in de duinen te Noordwijker- hout, is omgewaaid. De andere mast Is scheef komen te staan. Het bedrijf onder vindt geen storing, omdat deze masten als proef dienen. In de Rotterdamsche haven. In de Rotterdamsche haven zijn verschil lende schepen op drift geslagen. In de Ka tendrechtsche haven is het schip „Dorothea" tegen een meerpaal geslagen, zoodat deze ernstig beschadigd werd. Boven de Maas brug is een aantal Rijnaken op drift gesla gen. Een daarvan, de „St. Joseph", werd zwaar beschadigd en moest, om zinken te voorkomen, naar den wal worden gesleept. Zand-elevator omgewaaid. Aan de Weesperzijde bij de Duivendrecht- sche brug te Amsterdam is een zand-eleva- tor van de Ballast-Maatschappij omge waaid en vormde toen een belemmering voor het verkeer. Door den val is een juist passec rende auto geraakt en licht beschadigd. De chauffeur werd aan het gelaat gewond door glasscherven. Directiekeet ingewaaid. Door een hevigen wind is de directiekeet bij Ruigenhoek, die gebruikt wordt des zo mers bij den aanleg van hoofden, uit elkaar geslagen. Het peil van het Noordzeewater. Hoewel de storm voor de kustweering niet uit den nadeeligsten hoek heeft gewaaid, heeft het zeewater een zeer hoogen stand be reikt, nl. 2 M. 40 boven Delftlandsch peil Een stormvloed is anders bijna nooit hooger dan 2 M. 25 boven D. P., terwijl hoog wa ter gerekend wordt naar 1 m. 33 boven D.P. Gisterochtend, toen het laag water was, was de stand nog 1 M. 40, dus hooger dan normaal bij hoog water. In en om Haarlem. Te Haarlem werden boomen ontworteld, schuttingen omgewaaid en het opzetten van stalletjes voor de Maandagmarkt, dat Zon- om assistentie gevraagd van de Rotterdam- dagnacht gc-beurt, door de politie verboden, sche brandweer, die met een motsranuii en een toen een stalletje uit sljkaar was geaLagSP en een plank door de spiegelruit van een winkel vloog. Een politie-agent, die op zijn rijwiel op het pad achter de huizen van den Kleverpark1- weg reed, werd door een rukwind in het wa ter geworpen. Hij dook geheel onder, maar wist zichzelf te redden. Kerk beschadigd Eén der pilasters van den gevel van d« R. K. kerk te Voorschoten is losgerukt en op het dek terecht gekomen, waardoor dit over een aanzienlijke oppervlakte is vernield. Vijf groote gaten zijn er in geslagen. De ligging is gevaarlijk. Daarom zijn maatregelen geno men om ongelukken te voorkomen. Stormschade in verschillende plaatsen. De koepel van den Sint Jantoren te Rozen- daal, die door de stormen van de laatste maanden toch al zeer bouwvallig is gewor den, heeft Zondagnacht weer zeer te lijden gehad. Verder zijn in deze plaats verscheidene huizen beschadigd. Van de luxe bakkerij Mai- son Vermunt is een zware dubbele schoor steen omgewaaid. Te Kruisland hebben tal van landbouwers hoeven ernstige schade geleden. Te Oud Gastel moesten het vooral de huizen langs de dijkwegen ontgelden. Te Ede is een deel van het dak van een houtloods van de N,V. Houthandel J. Tulp en Zonen afgerukt, waardoor nabijgelegen huizen zijn beschadigd. Op twee plaats.n zijn gevels ingedrukt. Een balk van 10 meter lengte kwam in een slaapkamer terecht. Per soonlijke ongelukken zijn niet voorgevallen. De materieele schade is groot. Sleepsehip gezonken. Het Duitsche sleepschip Llizabeth, schip per G. Scholweerth, geladen met kolen en bestemd voor Rotterdam, is bij Lobith volge- slagen en gezonken. De opvarenden werden gered. Het schip ligt in het vaarwater 150 m. uit den oever bij K M.-bord nr. 4. Dak weggewaaid. Eén gewonde. Tijdens den krachtigen storm is te Hille- gom het dak- van een dubbel woonhuis, staande aan de Leidschestraat, afgewaaid. De bewoners verlieten bijtijds het huis, doch een der bewoonsters kwam ond.r het dak te recht. Zij had een been gebroken en werd per ziekenauto naar Leiden overgebracht. Een begin van brand werd door de brandweer gebluscht. De schade aan de huizen is groot. Het gestrande Italiaansche stoomschip. Het gistermorgen op de Vliehors gestran de Italiaansche stoomschip „Valentino No- cado", dat 6000 ton groot is, was op weg van Brake naar Cardiff en had geen lading aan boord. De bemannig, bestaande uit 31 koppen kon deels met eigen booten aan land komen, deels werden zij door middel van het wippertoestel aan den wal gebracht. Het schip zit hoog op het strand. Overboord geslagen en verdronken. Bij een hevige stortzee tijdens den storm is de stoker W. Sniedewind van de stoom trawler „Gerberdina Johanna" IJm. 38, wel ke gistermiddag te IJmuiden is binnengeloo- pen, overboord geslagen en verdronken. S. was ongehuwd en woonde te Den Helder. Auto te water gehaaid. Zondagavond omstreeks halftien is de auto van den muziekdirecteur C. M. te Hekelingen, bij het Nieuw-Beijerlandsche Veer door den sterken wind gegrepen en in het Spui ge waaid. De bestuurder had den auto even tevoren verlaten; er zaten geen passagiers in. rivier is t<y nl^ajpe 1.0 a 12 taöer diep,

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 7