Aanranding te voorst. DE STÖRM. KINADRUPPELS VERKEERSONGEVALLEN. Kerk en school Rechtszaken Tooneel. Luchtvaart i^jcfpravond te omstreeks 8 uur is de heer JSn wonende in „De Withagen" onder 85S (bij Zutphen) op den weg Voorst- v-torpnbeek door twee onbekende mannen Tiin fiets geworpen en op den grond ge- Ja waarna men hem met een mes aan- ^.^De heer H. verdedigde zich, luid om i- meo nde, doch bekwam eenige sneden hUJ? ren der handen, terwijl de onverlaten •het wilde weg op hem losstaken. Zijn over- •fl die hem vrTj goed beschermde, is totaal flarden gesneden. Op zijn hulpgeroep wamen eenige mannen toeloopen, waarna aanranders de vlucht namen. Een hunner was blootshoofd en droeg een manchester- at- beiden verdwenen in de richting van W'station Klarenbeek. De heer H. is hevig bloedend naar Voorst gefietst, waar hij ver- bonden werd en bij de politie aangifte deed. In samenwerking met de rijkspolitie heeft de ''meenteveldwachter met een politiehond een onderzoek ingesteld, dat tot dus verre geen resultaat heeft opgeleverd. Het motief van deze aanranding is te eenenmale onverklaar baar. EEN CARILLON VOOR ZWOLLE. De Zwolsche commissie tot overbrugging •van den IJsel, die gelden inzamelde voor :het vormen van een fonds ter tegemoetko ming van de kosten tot overbrugging van den IJsel, heeft van de sedert de inzameling gekweekte renten van dit fonds aan het ge- i-inon 7iua11o oanor^finHpn PPtl s*- meentebestuur van Zwolle aangeboden een carillon in Zwolle's meest kenmerkenden to ren de Peperbus". Morgenochtend geschiedt de officieele overdracht, waarna in aansluiting bij de openstelling van de Nieuwe IJselbrug, het carillon bespeeld zal worden door Rotter- dam's beiaardier Ferd. Timmermans. RIIDEN ZONDER LICHT IN EEN GESTOLEN AUTO. Te Utrecht zijn in den afgeloopen nacht een zeventienjarig electricien en een twintig jarig expeditieknecht aangehouden, die een auto uit Amsterdam hadden gestolen, waar mede zij zonder licht op den Catherijnensln gel te Ütrecht reden. EEN KERMIS IS GENOEG. De K. v. K. te Venlo heeft zich met een request tot den gemeenteraad gewend ten ein de te geraken tot het afschaffen van één der ♦wee te Venlo gehouden wordende kermissen, onder motiveering dat de handel en nijverheid fn beide kermisweken belemmerd worden, en groot nadeel ontstaat in menig gezin, daar gedurende eenige dagen in die week wordt gewerkt. NEDERLAND EN AMERIKA. Het nieuwe arbrtrage-vendroc teekend. Reuter meldt gister uit Washington, dat u n"!uwe arbitrage-verdrag met Nederland Maandag door den waarnemenden minister van buitenl. zaken Cotton en den Nederland- ^«mgezant mr. dr. J. H. Van Roijen is ge- t€€kCIKi. I>E ONGEVALLENVERZEKERING. Een merkwaardige uitspraak. Naar het ,,Vad." verneemt, heeft de centrale raad voor de ongevallenverzekering een merk waardige uitspraak gedaan. Bij Kon. besluit van 18 Juli 1929 is ingetrokken art. 5 van het Kon. besluit van 1919, regelende de in deeling in loonklassen voor de ongevallenver zekering. Immers, het Kon. besluit van 1919 had betrekking op art. 67 der Invaliditeits wet, dat door de Wet van April 1929 verval len was. De centrale raad heeft nu echter verklaard, dat het Kon. besluit van Juli 1929 verbindende kracht mist, omdat de Raden van Arbeid niet gehoord zijn in deze (art 61). Moet men nu aannemen, dat het Kon. be sluit van 1919, steunend op een vervallen wetsartikel nog gelding heeft? DE BURGEMEESTER VAN NOORBEEK Op de vragen van het Tweede-Kamerlid den neer Vliegen betreffende het instellen van een onderzoek naar het optreden van den bur gemeester van Nooibeek (L.) heeft de minister van Binnenl. Zaken en Landbouw geant woord, dat van een gespannen verhouding tusschen den burgemeester en 'n ckel der be volking wethouders en raadsleden inbe grepen niet mag worden gesproken. De bedoelde ongeregeldheden zijn het ge volg van maatregelen, door den burgem. genomen, toen in strijd met de in Noorbeek geldende politieverordening des nachts werd muziek gemaakt. Deze maatregelen hebben geleid tot verzet tegen 't gezag van den bur gemeester. Dat de ongeregeldheden zouden zijn uitgelokt door de wijze waarop de burge meester is opgetreden, is niet gebl&en. De minister heeft in het gebeurde dan ook geen termen kunnen vinden tot het nemen van eenigen maatregel tegen den burgemeester. niet DOOR EEN TREIN GEGREPEN. Gistermorgen is oo de terreinen van de Hoogovens te IJ muiden Jan Tamboer te Be verwijk, afkomstig uit Apeldoorn, door een trein aangereden. Den man werden een arm en een been afgereden. Hij werd in het Roode- Kruisziekenhuis te Beverwijk opgenomen en is kort daarna overleden. DIPHTERITIS-EPIDEMIE TE OUDE PEKELA Te Oude Pekela zijn opnieuw drie geval len van diptheritis geconstateerd. Hiermede ;s het aantal zieken tot 24 gestegen. ARMENZORGSTATISTIEK 1927. Uit de Rijks-armenzorgstatistiek ovei 1927, bewerkt door het Centraal Bureau voor de Statistiek, blijkt, dat het Rijk, de provinciën, de gemeentebesturen en de be sturen der instellingen van weldadigheid in genoemd jaar pl.m. 83.4 millioen (vo rig jaar 80.8 millioen) hebben uitgegeven voor de hieronder genoemde vormen van hulpbetoon (na aftrek der terugontvang sten). Ondersteuning met geld en levensbehoel ten f 26.1 millioen; uitbesteding in huisge zinnen 2.1 mill., huisvesting in vrije wo uingen, hofjes e.d. 1.4 mill.; verpleging in gestichten van oude lieden, gebrekkigen en kinderen 16.5 mill.; verpleging in zie kenhuizen 18.1 mill.; verpleging in krank zinnigengestichten 13.5 mill.; verpleging in herstellingsoorden, sanatoria, e.d. 0.1 mill.; geneeskundige hulp (buiten zieken huizen 3.8 mill.; wijkverpleging 0.8 mill.; maatschappelijk werk voor zieken en herstellenden 0.05 mill.; hulp in de huis houding 0.2 mill.; werkverschaffing 0.7 mill. De opgaven voor de verzorging van zuige lingen en schoolgaande kinderen, vacantie- en gezondheidskolonies, doorgangshuizen, red dingshuizen, patronaten, toevluchten, nacntasys, landbouwkolonies en dergelijke werden nog niet in dezen jaargang behan deld. Het totaal bedrag der uitgaven voor maatschappelijk hulpbetoon gedaan, zal dus nog belangrijk hooger dan bovengenoemd be drag gesteld moeten worden. Ook de uitkee- ringen aan werklooze arbeiders en uitgaven voor werkverruiming zijn niet in de armen zorgstatistiek opgenomen. Wèl echter de uit gaven voor ondersteuning van behoeftigen door de burgelijke armbesturen e.d. wegens werkloosheid. De uitgaven door het Rijk gedaan voor on dersteuning van armlastige Nederlanders in het buitenland in bovenstaande cijfers be grepen bedroegen in 1927 1.6 millioen (in 1926 2.2 millioen). Van het totaal bedrag der uitgaven voor armenverzorging gedaan, kwam ruim 62 millioen of pl.m. 75 pCt. voor rekening van de overheid (Rijk, provinciën, gemeenten, burgerlijke- en gemengde instellingen van weldadigheid tezamen), terwijl het aandeel van de kerkelijke en particuliere instellingen tezamen 21 millioen of pl.m. 25 pCt. van het totaal bedroeg. NA DRIE EEUWEN. Lequidaiie Oltefabriek „De Kroon". Naar verluidt, is besloten tot liquidatie tan de N.V. Oliefabriek „De Kroon" v/h. Claas Honig en Zoon te Koog aan de Zaan, een onderneming welke gedurende bijna drie eeuwen in de Zaanstreek gevestigd is. TEGEN HET CADEAUSTELSEL. Een „Anti Cadeaustelsel Comité" te Am sterdam heeft onder de winkeliers op ruime schaal een circulaire verspreid, waarin tegen het „gratis bon- en cadeaustelsel" verschil lende bezwaren worden ontwikkeld en onder meer gewezen wordt op een strooming, welke bezig is zich te vormen en welke zich ten doel stelt te propageeren: in winkels, waar het gratis bon- en cadeaustelsel wordt toegepast, niet te koopen. DE OPENING VAN DE IJSSELBRUG. NIEUWE Een plechtige opening. Groote publieke belangstelling. ringsrwerkzaamhedenaanleg en verbetering van wegen; aanleg en verbetering van vaar waters; bebossdrmgswerkzaamheden en in polderingen. Het loon voor de tewerkgestelden uit plat telandsgemeenten is gebaseerd op een uur loon van 20 cent per uur, met 20 procent verhooging bij accoordwerk. Dit loon is hooger. wanneer het gemeenten betreft met een hoogeren levensstandaard. De bedragen, welke aan de gezinnen ten goede komen, hangen mede af van de prestaties van de te werk gestelden. Eenig inzicht in de verdiende loonen over een aanta! weken geven de staten, welke zijn opgenomen in de laatste verslagen der naarol. vennootschappen: Het Lantschap Drenthe en De Vereenigde Groninger Ge meenten. Deze verslagen zijn ter griffie van de Kamer gedeponeerd. Volgens een berekening hebben de tewerk gestelden, afkomstig uit plattelandsgemeen ten, die elke week naar huis gaan, ongeveer ƒ4.20 a 4.50 per week noodig voor kosten van huisvesting enz. Als tegemoetkoming in deze kosten wordt dezen arbeiders een ver goeding toegekend van 55 cent per dag Voor de tewerkgestelden uit de vier grootste ge meenten, die om de 14 dagen naar huis gaan, worden deze uitgaven op pl.m. 6.36 per week geraamd. De Regeering moet uit zuinigheids en nut tigheidsoverwegingen het verzamelen en pu- büceeren van allerlei gegevens binnen rede lijke perken houden. Werkloosheidscijfers worden maandelijks gepubliceerd m het „Maandschrift" van het Bureau voor de Statistiek Voorts staat vast, dat aan de gegevens,] welke indertijd zijn verzameld naar aanlei ding van de vragen van de beeren Colijn en Knottenbelt slechts een beperkte waarde kan worden gehecht. Er zijn geen redenen om te veronderstellen, dat een derde onderzoek be trouwbaarder gegevens zou opleveren. BRANDEN. Boerderij afgebrand. I Gisternamiddag ruim vier uur ontstond brand in een der bijgebouwen van een groote boerderij in den Boerenhoek te Angeren (G De bewoners konden nog eenige huisraad en het vee naar buiten brengen. Spoedig sloegen de vlammen over op de boerenhoeve. Deze brandde totaal uit. De brandweer Van An geren kon niets tegen het felle vuur uitrich ten en ook de brandweer uit het naburige Gent, die met een motorspuit ter plaatse ver scheen, stond machteloos. Verzekering dekt gedeeltelijk de schade. Persoonlijke ongeval- en hadden niet plaats. De kat als brandstichtster. Te Benneveld, gemeente Zweeloo, is gister namiddag de kapitale boerderij van den heer L. Knegtering afgebrand. Twee varkens kwamen in de vlammen om. De brand ont stond door een kat, die in aanraking was ge weest met viAir in de z.g. stroohut. Het beest vloog brandend naar buiten, de hooischuur in. Deze schuur stond weldra in lichter laaie en de boerderij, die er tegen aangebouwd is, vatte spoedig vlam. Daar er geen bluschwa- ter was stond de brandweer machteloos. De boerderij, waarin tevens een winkel en een café waren gevestigd, benevens de hooi schuur brandden totaal uit. De inboedel ging verloren. Alles was laag verzekerd. EEUWFEEST GRONINGSCH ZEEMANSCOLLEGE. Het Zeemanscollege „De Groninger Een dracht" heeft Maandag ter gelegenheid van zijn 100-jarig bestaan een receptie gehouden, welke zeer druk bezocht was. Uit alle oorden des lands kwamen telegrammen van geluk- wensch in. De burgemeester van Groningen wenschte het bestuur persoonlijk geluk met het eeuw feest van het college; de commissaris der koningin gaf schriftelijk blijk van zijn belang- Aan de plechtige opening van de IJssel- brug bij het Katerveer was reeds een bezoek voorafgegaan door een aantal journalisten uit het geheele land, die door de brugcom- missie werden voorgelicht omtrent de tech nische bijzonderheden der IJsselbrug. De aanbieding van het carrillon. Hedenmorgen 10 uur had op het stadhuis te Zwolle op officieele wijze de aanbieding plaats van het carrillon in de stadstoren aan d;n burgemeester van Zwolle, mr. dr. I. A. van Royen door de Zwolsche burgerij. Deze aanbieding door den voorzitter der IJsselbrug-commissie, den heer H. S. Grata- ma, ging vergezeld van een korte speech, en de overhandiging der oorkonde. Om 12 uur had de officieele opening van de nieuwe IJsselbrug plaats. De belangstel ling van de zijde van het publiek was zeer groof, terwijl in de stad druk werd gevlagd Wie aanwezig waren. Onder de aanwezigen werden opgemerkt de heer ir. J. A. Ringers, directeur-hoofduit voerder van de Maatschappij tot uitvoering van Zuiderzeewerken te Wieringen, ir. E. J Kempers, hoofdingenieur van de Prov. Wa terstaat in Gelderland uit Arnhem, dr. W Waterman, directeur van de verkoop-afdee- ling en de heer A. J. Broekert, hoofd van de afdeeling Technische bedrijven van de Phi lips-gloeilampenfabrieken, ir. Rooseboom, in specteur van den Rijkswaterstaat te Den Haag, mr. dr. J. W. Schneider, lid van Ged Staten van Overijssel te Hengelo, J. E. Vogt lid van Ged. Staten van Overijssel te Zwolle mr. dr. F. Winkel uit Enschede, eveneens lid van Ged. Staten van Overijssel, N. Bood, wethouder van Zwolle, jhr. J. G. Scharer, burgemeester van Heerde, P. Dorhout Mees voormalig lid der IJsselbrug-commissie, dr mr. N. Schoengen, Rijks-archivaris te Zwol ie, jhr. mr. dr. W. N. J. Snoeck Hurgronje griffier van de Prov. Staten van Gelderlanc De opening Het eerste werd het woord gevoerd door den heer F. Bauck uit Arnhem, hoofd-ingc nieur-directeur van de Rijkswaterstaat van Gelderland en Overijsel, waarna de minister van Waterstaat, mr. Reijmer, een rede uit sprak. Na de opening vereenigden allen zich aan een maaltijd, aangeboden door de IJsselbrug' commissie. Van 12 uur werd een carillon-concert gegeven, dat draadloos werd uitgezonden. WERKVERSCHAFFING. De loonen Op de vragen van het Tweedt Kamerlid den heer 1. H. J. Vos betreffende het ver strekken van gegevens nopens de uitgaven door Rijk en gemeenten ten behoeve van de ■én het belang der werldoozen getroiten maatregelen (Avondblad 19 Dec j.1), heeft de minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw o m. geantwoord: In werkverschaffing worden in hoofdzaak de volgende soort van werken uitgevoerd i-,nrrrLftniniT van woesie vrouden: oarwate- Door de goede zorgen der maatschappij zal dit onderaardsch vertrek gespaard blijven. De storm te ÏJmuiden Nadat de zee wat kalmer geworden was. is de stoom loodsboot, welke wegens den zwarer Zuid-Westerstorm Zondagnacht binnengeko men was, Maandagmiddag weer naar buiten gestoomd, om de voorgaats wachtende stoom schepen „Salland" en „Stuyvesant", alsmede het Duitsch motorschip „Rendsburg", van een loods te voorzien, waarna deze schepen behouden de haven konden binnenloopen. Volgens rapport van binnengekomen trei- lers, woei er in den nacht van Zondag op Maandag een orkaan, zooals de visschers maar zelden hadden medegemaakt. De zee was buitengewoon hol en het was moeilijk om van de kust af te blijven. Het water stond buitengewoon -oog in de Buitenhaven te ÏJmuiden, zoodat de sluizen geruimen tijd niet konden worden gebruikt. UITBARSTING OP MARTINIQUE. Uit Trinidas wordt gemeld, dat het N. ge deelte var het Fransche eiland Martinique tengevolge van de uitbarsting van de vul kaan Mont Pelée geheel door vulkanische dampen is omgeven. De bevolking heelt de streek verlaten aangezien zij door de verstik kende gassen wordt bedreigd. Een Ameri- kaansche student, een, een sportreiziger die een tocht over het eiland heeft gemaakt, ver klaarde dat hij uit de lucht op sommige kaansche student, een sportvlieger die cauvelden kon waarnemen en dat de streek een doodschen indruk heeft gemaakt. KORTE BERICHTEN. De algemeene vefgadering van het Christelijk Nationaal Vakverbond, gehouden op 8 en 9 Juli 1929, heeft besloten tot Instel ling van een commissie, aan welke zou wor den opgedragen de bestaanmogelijkheid te on derzoeken van 'n centrale bankinstelling voor de christelijke vakbeweging, annex spaar- en voorschotbank. Prins Hendrik heeft het beschermheer schap aanvaard over het zevende internati onale ornithologen-congres, dat van 1 tot 7 Juni te Amsterdam zal worden gehouden. Te Roswinkel, gem. Emmen, is de 18- ;arige arbeider J. Boekholt uit Munstersche- veld bij het verrichten van werkzaamheden op een stoomdorschmachine met zijn been bekneld geraakt. Het been werd bij de knie afgeknepen. De jongeman is naar het zie kenhuis te Groningen vervoerd. Dr. H NANNING'S EETLU5T-0PWEKK£HD. 1,30 p. fl. Overreden en gedood. Gisteravond is de 63-jarige Z. Vogel van den Kanaalweg te Kappele aan den IJsel op den 's-Gravenweg door een autobus over reden. De man was onmiddellijk dbod. Een gecompliceerde aanrijding. Maandagavond reed jhr. Wittert van Hoogland te Ubbergen met zijn auto een slee perswagen van de firma Frederiks te Nijme gen voorbij. Achter dien wagen werd een paard1 meegevoerd. De heer Wittert van Hoog land bemerkte dit paard niet met het gevolg, dat hij het aanreed. Daardoor werd het paard schichtig en sprong boven op den sleepers wagen, wraarop zich de sleepersknecht Slee doorn bevond. Deze sprong van den wagen, doch geraakte onder de wielen. Ernstig ge wond werd hij opgenomen en in een nabij ge- heer de eerste hulp verleende. Hierna is hij heer de eerste hulp verleede. Hierna is hij naar zijn woning vervoerd. Zijn toestand is levensgevaarlijk. Het paard moest worden af gemaakt. Man door trein vermorzeld. Hedenmorgen omstreeks 7 uur is op de Willemsbrug te Rotterdam een ernstig onge luk gebeurd. De ongeveer 36-jarige wielrijder is komen te vallen, doordat andere wielrijders hem trachten in te halen. Hij kwam terecht tus schen een motor en een bijwagen van lijn 9 zoodat hij onder de bijwagen vedween. Hij was vrijwel vermorzeld en was onmid- delijk dood. De naa mvan het slachtoffer is neg niet bekend. HET VERTREK VAN Hr. Ms. TORPEDOBOOTJAGER KORTENAER. Gisterochtend is de Kortenaer naar Oost In dië vertrokken. Vice-admiraal L. J. Quant, commandant van de marine, begaf zich plm 11 uur aan boord, waar hij in een toespraak afscheid nam van de officieren en de beman ning. DE DIJKVERZAKKING BIJ MOORDRECHT. Gisteren is het verkeer op de lijn Rotterdam —Gouda over, van Rotterdam uit gerekend, opgaand spoor geleid. Den geheelen dag is men met het herstel van het afgaand spoor tusscfeen NficuwcrKcrk cn Moordrecht t>zig geweest. De dijk blijft, zij het weinig, verzak ken zoodat dus het verkeer over deze lijn nog uitgesloten is. Er worden nog voortdurend zandtreinen aangevoerd. In totaal is er nu ruim 2000 M2 zand in den ,.put" gestort. ONDERAARDSCHE TEEKENINGEN. Ontdekking in den St. Pietersberg De Kalk-mergel-maatschappij, die door den St. Pietersberg bij Maastricht een tunnel graaft, is bij dit werk terecht gekomen in een door vroegere instortingen afgesloten ruimte op welker wanden zich teekeningen in zwart krijt bevinden. Zij stellen een rechtszitting voor, en zijn gedateerd 1806 en 1808, dus uit den Franschen tijd. Er komen in Maas tricht inheemsche familienamen op voor, als mede een vierregelig Nederlandsch vers. De heer J. J. Ruijter te Hoogwoud is benoemd tot onderwijzer aan de Jongens school te Hoorn. Mej. Klots tijdelijk onderwijzeres aan de R.K. bijzondere school, te Uitgeest is tot onderwijzeres benoemd aan de R.K. bijzon dere school te Den Kwakel. Toen die school onder nieuwe leiding kwam maakte het tegenwoordige hoofd daarvan gebruik en brak met de bestaande gewoonte. Daar wordt dus niet meer gebeden. E>e lei ders der voorgenomen bijzondere school stichting hebben dit geweten, althans kun nen weten. Evenwel de algemeene opinie in Heerlen is, dat zij een eigen school wilden van uitgesproken „moderne" richting. De conclusie der delegatie is, „dat déze neutraal bijzondere school niet kan zijn een juiste vervanging der openbare. Haar voor geschiedenis doet ten minste het ergste vree- zen". ZIJN KOSTJUFFROUW BESTOLEN. Voor de Utrechtsche rechtbank is giste ren tegen een 26-jarigen schildersknecht, die geld van zijn kostjuffrouw had gestolen en bovendien een rijwiel, dat hij in huurkoop en nog niet geheel afbetaald had, had ver duisterd, een gevangenisstraf van 1 jaar en 3 maanden geëischt, met aftrek van de voor- loopige hechtenis. KINDERMOORD. De rechtbank te Arnhem heeft gisteren dt 22-jarige dienstbode N. van T. te Arnhem, thans gedetineerd, wegens kindermoord tot 3 V, jaar gevangenisstraf met aftrek van de voorloopige hechtenis veroordeeld. De eisch was 5 jaar gevangenisstraf. DE VRIJE GEMEENTE TE AMSTERDAM. De kwestie van de opvolging van den vroc- geren voorganger der Vrije Gemeente, wij len ds. H. G. van Wijngaarden, die naar men weet op 12 November 1.1 is overle den, ondervindt groote moeilijkheden. Naar wij vernemen zal in verband hier mede op 6 Februari a.s. een buitengewone algemeene vergadering van leden en begun stigers worden gehouden, waarin het bestuur dispensatie van de statutaire bepa lingen zal vragen, volgens welke een voor dracht ter voorziening in het ontstaan eener vacature van voorganger, binnen drie maan den n a het ontstaan hiervan moet worden ingediend. DE HEERLENSCHE SCHOOLKWESTIE. Eenigen tijd gekden is gemeld, dat onder auspiciën van het Ned. Verbond van Vakver- eenigingen (N.V.V.) en van de S.D.A.P. te Heerlen een neutrale bijzondere school zou worden gesticht. In verband hiermee is een delegatie van het Ned. Onderw. Genoot schap, bestaande uit mr. J. B. Hes en J. J. Ackerhausen naar Heerlen gegaan, om zich van de al of niet noodzakelijkheid van die oprichting te overtuigen. In „Het School blad" geven deze afgevaardigden rapport van hun bevindingen, die in het kort hierop neerkomen De eerste vraag was: was het gemeente bestuur van Heerlen bereid tot stichting van een (of zoo noodig meer) openbare scholen over te gaan? Het rapport zegt, cursief gedrukt: Men had te Heerlen een openbare school kunnen krijgen. Vraag 2 was: Vertoont het openbaar onderwijs in Heer len Katholieke kenmerken? De gevoerde be sprekingen hebben de delegatie den indruk gegeven, dat dit niet het geval is. Het eenige en dan nog algemeen religieuze tintje, dat deze scholen aankleeft, is gelegen in het ge bed, dat bij het begin van eiken schooltijd wordt gelezen en dat waarmede de lessen worden besloten. We laten beide hier vol gen: „Wij bidden U, barmhartige God, verleen ons, dat wij wat U welgevallig is, met ijver verlangen, met wijsheid onderzoeken, in waarheid erkennen en volmaakt aanvullen, tot lof en glorie van Uw heiligen naam. Amen". „Wij zeggen U dank voor al Uw weldaden, almachtige liefderijke God, die leeft en re geert van eeuwigheid tot eeuwigheid, Uw rechtvaardige en heilige wil geschiedde en worde in alles geloofd en geprezen. Amen". De delegatie is van meening, dat een der gelijk gebed geen kwetsing van de gevoelens van andersdenkenden kan zijn en dat door het uitspreken daarvan een school niet haar neutraal karakter verliest. Diegenen dus, die van het „onschuldige Heerlensche gebed" beinvloeding van de kin derziel vreesden in door hen niet gewenschte richting hadden zeer zeker gedaan kunnen krijgen, dat op een nieuwe openbare school deze formules achterwege waren gebleven. Het bewijs hiervan is geleverd: In 1923 werd het hoofd van de openbare lagere school in de kom tevens hoofd van de U.L.O.-school. Op die U.L.O.-school werd tot dien tijd hetzelfde gebed uitgesproken. DE BOEMELBARON. Operette in drie bedrijven door Perdes Milloe Herman HSlier. Gisteravond gaf de Nederlandsche Operette in het Gulden Vlies een opvoering van de al heel bekende operette De Boemelbaron Niettegenstaande de vele uitvoeringen van de laatste paar dagen bleek de opkomst van het publiek zeer bevredigend. En we geloo- ven, dat het publiek zeer genoten heeft, ge tuige de hartelijke lach, die telkens en tel kens weer door de zaal klonk. Dat was zeer zeker allereerst te danken aan Piet Kohier, die als gast de rol van Droog- keeltje speelde. Piet Kohier! Wie herinnert zich niet den tijd, toen hij met Buziau in ter Hali's revue samenwerkte en avond aan avond de volle zalen deed bulderen van den lach. Welnu, ook thans bleek de geest van Buziau nog in Kohier aanwezig te zijn. Zijn gebaren, zijn spel, zijn opmerkingen, dat alles herinnerde sterk aan Buziau. En Kohier had daarmede groot succes. Hij maakt een mooi type van Droogkeeltje, al moet hij voor overdrijving waken. Piet Kohier droeg het stuk, dat door hem een succes werd. De andere rollen werden be hoorlijk vertolkt, al misten we het fijne, dat nu eenmaal van een operette vereischt wordt. Joh. Langenaken als margarinefabrikant Louis Oorthuijs als Stolla Willems en de ver tolkster van de rol van Sophie bijv waren zeer goed in hun spel, toen zij weer terug waren van een apachenbal. We zeggen, de vertolkster van de rol van Sophie Het pro gramma vermeldde, dat mej. Tini v. d. Werf die rol speelde, maar was het niet Dity Doornbos? De overige spelers geven weinig stof tot commentaar. Volstaan we met te zeggen, dat allen hun best deden. De tooneelaankleeding "was goed. Maar, wat moet het „Sonny boy" beteeke- ncn? Is dat, om het stuk iets te rekken? Het doet eenigszins vreemd aan om in een oud stuk zoon modern liedje te hooren zingen. Het orkest bestond uit een persoon, die fluit en piano streelde. Het was mooi op tijd afgeloopen, terwijl de pauze niet te lang duurde, zoodat niemand zich verveelt heeft! DE INDIë VLUCHTEN DER K. L. M. Het 7e retourvliegtuig vertrokken. Volgens een bij de K. L. M. ingekomen tele gram is het 7e retourvliegtuig, de P. H. A- E. O., met de vliegers Tepas en Pellens en de mecanicien Weber hedenmorgen te 6.40 uur uit Batavia vertrokken. Het vliegtuig heeft 178 K.G. post aan boord. TULPENVERVOER PER K. L. M. De exporttijd der Hollandsche tulpen is wc der aangebroken en dagelijks vertrekken voor al naar Londen, groote partijen ter veiling op Covent Garden Market. Reeds in de beide vorige jaren werden door de toonaangevende exporteurs proeven genomen met de verzen ding per K. L. M. Stonden aanvankelijk ge regeld gebruik van den luchtdienst nog eeni- ge bezwaren in den weg, het voordeel van de snelle expeditie, welke mogelijk maakt, dat de tulpen een dag eerder aan de markt zijn, als ook betere overkomst bij zware vorst, en licln tere verpakking deden den eenen exporteur na den andere besluiten het luchttransport aan zijn bedrijf dienstbaa- te maken. De ladings capaciteit der vliegtuigen is zoo toegenomen, dat de K. L. M. niet voor den aanvoer van een paar ton behoeft terug te schrikken. Gis termiddag vertrok de eerste groote proefzen ding tulpen uit Noord-Holland, dat dit jaar voor het eerst van de luchtverbinding gebruik maakt, uit Amsterdam. De zending wordt vannacht door de zorgen van de K. L. M.< organisatie op de markt afgeleverd. Een tweetal leden van een speciale studiecommis sie, welke de beste wijze van aanpassing van den tulpenexport aan het vervoer per vlieg tuig bestudeert, begeleidt de zending. VAN LONDEN NAAR BRUSSEL IN 90 MINUTEN. Een record. Gister heeft een vliegtuig den afstand Lon den—Brussel in 90 minuten afgelegd, d.w.z. met een gemiddelde uursnelheid van 140 mij len. Het vliegtuig werd bestuurd door captain Rogers van de imperial Airways. Deze ves tigde hiermede een nieuw record op zijO naam-

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 7