m m m i RugpijnNieren Pillen it m m LI I M Uw urine waarschuwt U! Damrubriek Éi 11 H Boeken Ingezonden stukken Provinciaal nieuws De tweede opgave was eveneens inte ressant. Ais gij een brandend, pijnlijk gevoel hebt bij de loozing, of als uw water dik is, bewolkt, met bezinksel of zanderig, kan dit een gevolg zijn van nier- of biaaszwakte. Ook voortdurende aandrang tot loozing, zeer groote of zeer kleine hoeveelheden kunnen hierop wijzen. Stel behandeling niet uit - kwalen kunnen beter voorkomen dan genezen worden. Neem Foster's Rugpijn Nie ren Pillen, die sedert jaren zoowel in Holland als daarbuiten, door dankbare lijders worden aanbevolen als het middel tegen nierzwakte, urinekwalen. rugpijn, waterzuchtige zwellingen en rheumatische pijnen. Verkrijgbaar bij alle drogisten enz. in glazen verpakking f 1.75 p. flacon. V.' Aan de Dammers I In onz vorige rubriek gaven wij ter oplossing p.obleem 1103 (auteur P. Kleute Jr.) Stand. Zw. 14 sch. op: 2, 4, 7, 12, 15, 18, 22, 23, 27. 28, 29, 32, 34, 40. \V. 12 sch. op: 10, 20, 36, 37, 38, 41, 43, 45/49. Oplossing. ,1- 47—42 1. 15 :24 2. 37—31 2. 4 15 3. 41—37 3. 41 4. 36 47 4. 236 ,5. 47—41 5. 36 :47 6. 46—41 6. 47 :36 7. 38—32 7. 28 :37 8. 42 31 8. 36 :27 9. 4338 9. 27 43 10. 48: 8 10. 2 13 11. 45: 1 De Nieuwe Speelwijze. In December is in Utrecht een wed strijd ^ehouden in het oplossen van en kele problemen in de nieuwe speelwijze. Voor de nummers één en twéé (die wij hieronder bespreken) werd 15 min. op- lossingstijd gegeven. Deze beide problemen waren samen gesteld door den heer Kleute. De eerste stand was aldus: nnp''v/ JÉt; Zw. 5 sch. op: 11, 16, 28, 32, 38 en dam op 33. W. 5 sch. op: 26, 36, 41, 44, 47 en dam op 39. Oplossing. Wit speelt: LI. 26—21 1. 16:27 ?2. 39—48 2. 33 50 3. 47—42 3. 50 37 (over vak 46) 4. 42 42 4. 11—17 5. 42—37 5. 32 41 i 6, 36 47 en wint I Zw-, 5 sch. op: 16, 17, 18, 28, 34 en twee dammen op 23 en 46. W. 6 sch. op: 31. 32, 37, 38, 44, 48 en twee dammen op 42 en 49. Wit wint aldus: 1. 44—39 1. 34 43 2. 48 39 2. 46 33 (over vak 50) 3. 38 29 3. 23 41 (over vak 45) 4. 32 21 .4. 16 36 5. 37 46 en wint. Ter oplossing voor deze week: Probleem 1104 van C. Th. Huizer, den Haag. j3. Pc3 Da5 i*. w d4 e5? Brengt zwart in moeie- lijkheden. Niet door De2 of Dh5 want dan wordt zwart aanvaller. /5. de5 Lb4 .6. Ld3 Pc6 $7. >8 Pe2 Pe5 0—0 Pd3 9. Dd3 Pf6 10 Pe4. Ld7 Waarom moedwillig de rochade laten bederven? Waren er dan geen ande re zetten? 11. Pf6 gf6 Zwart verwacht zeker veel van de openlijn. 12. De4 Le6 Dit had dan ook wel dadelijk gekund. 13. Tfdl Om lange rochade te verhin deren en Db7 voor te be reiden want dit kan niet dadelijk wegens Ld5 13. Ld6 14. Db7 Ke7 15. Lfi. Tad8 16. Pd4 dreigt Pc6. 16. Kf8 17. Pc6 Dhh5 Hier komt zeker de aanval waarvan zwart zich zoqoveel voorstelt. 18. Pd8 Lf4 19. Pe6 feö 20. Dc8 Kg7 21. Td7 Kh6 22. Dh8. Dh2 23. Kfl Dhl 24. Ke2 Dh5 25. f3 Db5 26. Td3 Db2 27. Thlf Zwart geeft op. Hij loopt mat. W/ M/Z'' 'W'4 ül pf m vw»..Mf»..Mts, l iü X Wk H Zw. 10 sch. op: 7, 8, 9, 10, 17, 20, 25, 26, 30. 38. W. 10 sch. op: 29, 31, 34, 36, 37, 39, 41, 45, 47, 48. In onze volgende rubriek geven wij de oplossing. P. DEKKER, f Gisteren bereikte ons het bericht, dat een der sterkste dammers uit onze stad, die vanaf het begin deze rubriek met de grootste belangstelling heeft gevolgd na een korte ongesteldheid is overleden. De heer P. Dekker bezat ondanks zijn hoogen leeftijd (85 jaar) nog een groote speelkracht die vooral in het eindspel tot uiting kwam. Het damspel is voor hem in zijn laatste jaren een prachtige afleiding geweest. Krankzinnigen, door Fré Dommisse, inge leid door Dr. H. van der Hoeven. Tweede druk. Uitgave N.V. W. L. J. Brusse's Uit geversmaatschappij te Rotterdam. Dat van dit boek in betrekkelijk korten tijd een tweede druk is verschenen, behoeft niet te verwonderen. Een boek als dit moet een uitgebreiden lezerskring vinden, niet alleen omdat het on derwerp een beetje sensationeel is en veler nieuwsgierigheid zal opwekken, maar ook omdat zij die meer in de litteratuur belang stellen hier een uitstekend geschreven boek vinden, dat zoo nu en dan in stijl en uitbeel ding een bijzonder talent verraadt. Wat gebeurt er in krankzinnigengestichten, welke patiënten treft men er aan en hoe wor den zij behandeld? Daarop geeft dit boek een uitvoerig antwoord. De tijd is voorbij, dat de krankzinnigen voor een dubbeltje entree in ijzeren kooien voor het publiek te kijk gesteld werden en de tijd is ook voorbij, dat zij als minder waardigen werden beschouwd aan wier toe stand niets meer te verbeteren viel. Meer en meer is de krankzinnige tegen woordig een zieke geworden, een patiënt, die slechts een zekeren tijd van afzondering en deskundige behandeling behoeft om in vele gevallen totaal te kunnen genezen. Het eigenaardige van dit boek ig dat het door een patiënt zelf geschreven is, door een jong meisje, dat voor onderwijzeres studeer de en toen door een ziekte werd aangetast, waarbij zij de controle over haar daden ver loor. Hoe abnormaal zij ook was, toch bleven haar opmerkingsvermogen en haar geheugen in uitstekende conditie en daardoor kan zij vanaf den dag dat zij in het gesticht werd opgenomen tot aan den dag van haar defini tief ontslag alles verhalen wat zich met haar en om baar heeft afgespeeld. Zij beschrijft haar medepatiënten, de zus ters. de ziekenzalen, de doktoren en geeft het dagelijksche leven in een groot gesticht weer. Zij weet heel goed wanneer zij zelf haar onredelijke verlangens niet meer onderdruk ken kon en gevaarlijk voor haar omgeving begon te worden. Zij beschrijft noe zij afwis selend op de zaal der onrustigen en op de ziekenzaal vertoefde en eenmaal, in een ander gesticht, zelfs in de afdeeling der idioten on dergebracht werd. Telkens denkt zij dat het lijden voorbij is en het is treffend hoe al haar medepatiënten eiken dag weer naar het oogenblik verlangen dat z" naar hun gezinnen terug kunnen kee- ren. Wie wel eens de afdeeling der onrusti ger van een groot krankzinnigengesticht be zocht heeft weet van welke onverwachte woorden en daden de bezoeker elk oogenblik getuige kan zijn Bijna vier jaar blijft het onderwijzeresje on der voortdurend toezicht en dan komt de dok ter, die zij vertrouwt en die haar verzekert dat haar geval absoluut te genezen is Onder zijn suggestieven invloed wordt het meisje langzamerhand volkomen normaal en ontsla gen om haar studie te kunnen voortzetten. In dankbare herinnering heeft zij haar boek op gedragen aan de nagedachtenis van Dr H Breukink. die zijn leven heeft gegeven voor zijn patiënten. Dr. H. van der Hoeve, geneesheer aan de Willem Arntsz-Stichting te Utrecht, heeft het boek van een passend voorwoord voorzien en noemt de schrijfster een jonge vrouw, die gruwzaam leed en die elk woord dat zij schreef verantwoorden kan met een boven verslagenheid en bitterheid uitgroeiend rijp besef. Wie in krankzinnigen en hun ver pleging belang stelt en tevens van een vlot geschreven en boeiend boek wil genieten, kunnen wij het werk van Fré Dommisse in alle opzichten aanbevelen. Beschadigde, door Maurits de Vries. Ui'- gave van W. L. en J. Brusse's Uitgevers maatschappij te Rotterdam. Dit boek is de biecht van een man, die aan de galg zal sterver. Hij heeft een vrouw ver moord, die niet langer zijn maitresse wilde blijven. Op den vooravond van de terecht stelling biecht hij zijn levensgeschiedenis aan een vriend, de geschiedenis van een zwakke ling, die zoo nu en dan probeerde om een normaal mensch te zijn, maar telkens weer naar de volksbuurten werd gedreven waar roode lampen branden en vrouwen als spin nen in haar webben op de voorbijkomende prooi loeren. Nooit heeft de biechteling de kracht gevon den zich daaraan te onttrekken en de be schrijving van zijn leven wekt meer afkeer dan medelijden, zelfs waar de gevonniste zijn krankzinnigen angst voor de terecht stelling doet uitkomen. In welk land zich deze geschiedenis af speelt is niet heelemaal duidelijk, maar het doet er ook weinig toe. Hoofdzaak is, dat wij bij de biecht over dit mislukte leven niets anders dan afschuw gevoelen voor een man, die zoo slap was, dat hij nooit ernstig ge tracht heeft met het verleden te breken. Wij hebben dit boekje, dat o.i. ook weinig litteraire waarde heeft, met tegenzin ge lezen. Het is allesbehalve opwekkende lectuur, geeft den lezer niet één mooie gedachte en lijkt ons in alle opzichten een mislukking. Tj. (Buiten verantwoordelijkheid van de Re dactie. De opname in deze rubriek, bewijst geenszins dat de redactie ermede instemt Mijnheer de Redacteur, Mag ik beleefd eenige plaatsruimte vra gen in uw veel gelezen blad, bij voorbaat mijn dank. In uw courant van gisteren las ik, dat 't rijwielpad van St. Pancras door de Daal- meer naar Koedijk was aanbesteed en ge gund voor zegge 15900. Dit beteekent, dat de Langendijker Gemeenten, vooral voor de rijwielen, een veel korter verbindingsweg krijgen met onze mooie badplaats. Nu is mijn vraag deze. Zou 't nu niet op den weg van 't gemeente bestuur van Bergen liggen, om den Koger- dijk niet op te knappen zooals één der wet houders wilde op een der laatste raadsver gaderingen, doch deze voor 't a.s. seizoen grondig in orde te laten maken, geheel in overeenstemming met het drukke verkeer? In October 1929 waren aan dien weg ge regeld 3 tot 5 arbeiders aan 't werk om den bazaltslag er over te strooien en dat goedje met graszoden vast te leggen (als of er nog steeds boerenkarren langs reden) doch na drie dagen hadden de zware vrachtauto's met aanhangwagens 't heele zaakje weer in de bermen geworpen en men kon opnieuw be ginnen m t opknappen. Het was onmogelijk dat er iemand per rijwiel of een voetganger langs kon komen. De toestand is thans nog zoo. Hetzelfde geldt voor den Heerenweg van de boerderij De Franschman tot 't café Swaan. Als er een auto passeeren moet, ko men de wierijders of de wandelaars, in het gras of het mulle zand. Vooral van de wo ning van den heer Zwagerman tot den heer Swaan is het meer dan erg. Dit stuk dient direct in orde gemaakt te worden. Door de zen toestand is er in 't drukke seizoen nog een vreeselijk ongeluk met doodelijken afloop voorgekomen. Vergelijk de gemeente Bergen nu eens met omliggende gemeenten. De gem. Schoorl met haar weinig kapitaalkrachtige inwoners, doch met een zeer vooruitstrevend bestuur, sluit eene leening van 100.000 om een be teren verkeersweg te krijgen en krijgt slechts 200 over 1928 uit 't wegenfonds. Koedijk 't zelfde. Lees eens over de laatste raadsver gaderingen van de gemeente Heiloo, waarbij het soc.-dem. raadslid zijn stem laat hooien en zegt (met name de heer v. d. Vall) dat Heiloo een offer moet brengen voor verbete ring harer wegen De gemeente Bergen zal over 1928 7200 uit het wegenfonds ontvangen. Daarbij komt, dat zij over 1928 en 1929 (naar ik van zeer betrouwbare zijde heb gehoord) over elk jaar ruim 3000 meer ontvangt-van de ge meentelijke opcenten der personeele belasting dan hare raming was. Zij legt die gemoede lijk hare inwoners op te betalen. Vandaar mede de vreeselijk hooge personeele belas- ting. Derhalve is haar plicht om niet alleen te zorgen voor een goeden verkeersweg van Alkmaar naar Bergen aan Zee. doch even eens voor de hoofdwegen Kogerdijk en Hee renweg. Deze moeten voor het a s. seizoen geheel in orde worden gemaakt en niet alleen opgeknapt. Hoogachtend, met dank voor de plaatsing, EEN ABONNE. HEEMSKERK. Gemeenteraad. De raad kwam Donderdagmiddag on der presidium van den burgemeester bijeen. Allereerst na voorlezing der notulen wijdde de voorz. enkele woorden ter na gedachtenis van het ontslapen lid, den heer Beentjes. Daarna installatie van het nieuw e lid den heer J. Kloes. Na accoordbevinding legde hij in handen van den voorz. de vereischte eeden af. Afwijzend werd beschikt op een ver zoek van den heer J. Wiegman te Was senaar wtarbij hij aan het gemeentebe stuur voor de som van 16000 zijn te Noorcdorp staande woning aanbond. Besloten werd 100 bij te dragen als geschenk voor het nieuwe gebouw der Provinciale Griffie. Tot leden der werkloozencommissie werden benoemt, de heeren P. de Vries en L Kloes. Nog besloot hij eene verordening in het leven te roepen tot verplichte win kelsluiting met dien verstande dat des Zaterdags deze geopend mogen zijn van 712 en van 110 uur en de overige werkdagen tot 8 uur. Onder dankzegging werd een aanbod van de fam. Gevers te Marquette geac- cepteert waarbij deze 1000 M2. bouwter rein aanbood voor den bouw eener bur gemeesterswoning aan de Marquette- laan. Besloten werd eerlang over te gaan tot den bouw. (Kosten 13 a 14000. De grondschenkster behoudt zich ech ter het recht voor om wanneer de wo ning bij eventueele burgemeestervaca ture ontruimd is het gebouw tegen taxatieprijs te mogen overnemen. Ten slotte zal dit jaar als vaststelling vergoeding in de kosten van het onder wijs aan de R. K. scholen 17000.en aan de School met den Bijbel 2853. uitgekeerd worden. BARSINGERHORN. Aan den vleeschkeuringsdienst in den kring Barsingerhorn zijn thans de volgende heeren verbonden met de achter hun naam staande functie: P. de Boer. Schagen, direc teur; P. Rempt, Nieuwe Niedorp, adjunct directeur; Joh. de Veer, Schagen, secr.-pen- ningmeesler; K. Keetman, Zijpe, keurmees ter van rundvleesch; L. Wurkum, Winkel, idem; J. Singerman, Schagen, machinist; J. W. Quax, Zijdewind, slager. De heer Hulst, machinist bij de Neder- landsche Spoorwegen, wordt overgeplaatst naar Uithoorn. De heer J. Schenk aan de Tin te Scha gen is gekozen tot Hoofdingeland van den polder en banne Schagen. CASTRICUM. Naar wij vernemen heeft de N.V. Stoomzuivelfabriek „De Holland" te Castri- cum zich een machinale kaasmakerij aange schaft. SCHERMERHORN. De Zangvereeniging „Vooruit"', die zich onder leiding van den directeur, den heer J. H. Zaal, goed heeft opgewerkt, zal Zon dagavond een uitvoering geven, waarbij zal worden opgevoerd het blijspel „Rose Marie". Wij hopen dat de moeite, die directeur en leden zich hebben getroost, om iets goeas naar voren te brengen, door eene groote op komst mag worden beloond. SINT PANCRAS. Woensdag 15 Jan. werd door het gemengd koor „Zanglust" alhier in de tooneelzaal van den heer Gerritsen een concert gegeven, dat* in alle opzichten geslaagd mag heeten Tegen half acht was de zaal geheel gevuld met een talrijk en belangstellend publiek. De voorzitter, de heer A. Volkers, opende met een welgemeend woord van welkom, speciaal ook aan den heer Kroonenburg, bui gemeester, v. Kampen, wethouder, de afge vaardigden der plaatselijke zustervereeni ging, de pers, en de donateurs, op wier steun hij hoopte blijvend te mogen rekenen. Te vens deelde hij mede, dat de heer P. Cloeck, die op het programma stond vermeld, door familie-omstandigheden plotseling was ver hinderd, doch zoo welwillend was geweest ie zorgen voor twee plaatsvervangers n.L de heeren Kroon, die als afwisseling eenige levensliederen en West-Friesche voordrach ten zouden geven. Hierna werd begonnen met de afwerking van het programma, dat een twaalftal zang nummers bevatte, welke alle, onder de cor recte leiding van den bekwamen dirigent, de heer H. J. Zaaf op uitnemende wijze werden weergegeven en met gespannen aandacht werden gevolgd. De zuiverheid van toon, de gevoelvolle voordracht en de beschaafde uitspraak verwierven de algemeene bewon dering, temeer omdat de vereeniging nog zoo kort bestaat. Wat hier ten gehoore werd gebracht stond beslist op hoog peil. Wij noemen slechts enkele nummers, o.a. ,„Droo- me vrouw, kom! van Olman met zijn teedere intonatie's, Wiegelied van Roeske en daar naast „Du Hirte Israëls" en „Tenebrae fac tae Sunt" van Mich. Haydn terwijl eenige liederen van Mendelssohn o.a 't schitte rende „Op het Meer" en van Hollandse!)» Kerstliederen in de bewerking van Jos Vran ken dit programma tot een schoon geheel maakten, het welk werd besloten met de be kende „Spijskaart" van Zollner, welke zoo danig insloeg, dat gebisseerd moest worden Ook datgene, wat ter afwisseling door d; heeren Kroon voor het voetlicht werd ge bracht op beschaafde en meesterlijke wijze, viel bizonder in den smaak en verwierf een dankbaar applaus evenals een pianosolo van den heer Zaal. Nadat de voorzitter een woord van dank had uitgesproken, werd als blijk van waar deering aan den directeur door de leden een bloemenhulde aangeboden, terwijl de heeren Kroon, als hartelijken dank voor hun be- langelooze medewerking eveneens een fraaie bouquet bloeiende tulpen in ontvangst moch ten nemen. Hierna sprak de heer v. Kampen enkele waardeerende woorden tot den voor zitter, en wees op de eer welke de vereeni ging te beurt viel door de aanwezigheid van den burgemeester, aan wien hij gaarne het slotwoord overliet. „Het is", aldus Z E.. alweer de heer Van Kampen, die men er vóór zet. Hij heeft dit al meer gedaan, doch ik vergaf het in dit ge val gaarne, want zéér gaarne wil ik deze vereenigingen een welgemeend woord van dank toespreken voor wat hedenavond door haar is gegeven. Het is mij gebleken, dat hier werkelijk de kunst op verschillende wijze ernstig wordt beoefend en waar zoo serieus wordt gewerkt onder leiding van dezen sympathieken directeur, kan het niet uit blijven. of deze vereeniging zal, zoo door gaande, een plaats innemen in de rij der zustervereenigingen in den omtrek, waarop wij trotsch kunnen zijn. En omdat ik over tuigd ben, dat van zulke vereenigingen die de kunst beoefenen, een groote opvoedende beschavende kracht uitgaat, zal het mij een genoegen zijn indien ..Zanglust evenals dt hier reeds bestaande vereeniging. krachtig wordt gesteund door een toenemend aantal kunstlievende leden in hun pogen om velen den beschavende invloed van goeden koorzang te doen deelachtig worden. Deze avond is €r eene geweest van groot kunstgenot, waartoe ook de heeren Kroon op uitnemende wijze hebben medegewerkt en waarop „Zanglust" en vooral haar eminente directeur, met vol- doening kan terug zien. Een krachtig applaus bezegelde deze woorden, waarna velen nog eenigen tijd ge zellig bijeen blijven onder de opgewekte bal- muziek van een goede jazz-band uit Alkmaar. Inderdaad kan „Zanglust met voldoening op dezen avond terug zien. UITGEEST. Voor dat A. naar bed ging gooide hij eerst nog wat kolen op den kachel voor den nacht, sloot hem zooals gewoonlijk af en ging te bed. In hetzelfde vertrek slaapt A. met zijn vier kinderen, 's Nachts werd hij wakker door het kreunen van zijn jongste zoontje, hij ging uit bed en nadat hij goed en wel er uit was, werd hij bedwelmd en viel op den vloer. Hiervan werd zijn oudste dochtertje wakker die er ook uitging met het zelfde gevolg. Na eenigen tijd kwam A. weer bij en wist al kruipende langs den vloer, de deur van de kamer te openen, waardoor fris- sche lucht naar binnen kon stroomen. Direct heeft men geneeskundigen hulp ingeroepen. Er konden gelukkig geen nadeelige gevol gen worden geconstateerd. Donderdagavond is het aloude petro- leum-lampje dat diende voor den scheepvaart om de schippers de ingang van de vaargeul aan te wijzen vervangen door een electrisch licht. Daar er reeds eenige flikkerlichten zijn aangebracht op plaatsen die niet zoo bij zonder ver van dit licht zijn verwijderd, is dit licht ter onderscheiding een rood licht Omdat de draden voor de verlichting langs den Lagendijk loopen is naar wij vernemen nu meteen besloten om op dien weg die 's avonds tamelijk donker is, 4 lichtpunten aan te brengen. Geboren: Geertruida Maria, d. v. Ni- colaas Marinus Broerse en Johanna Zuur bier. Ondertrouwd: Theodorus Nanne °n Cornelia Maria Bloedjes Getrouwd: Marten Hendrik Smith en Duifje Smit. INLIJVING LICHTING 1930. Op 3 Februari a.s. zal eene inlijving van dienstplichtigen der lichting 1930 plaats heb ben uit de provincie Noord-Holland, en we! voor het 5e en 21e Regiment Infanterie te Amersfoort (voorgeoefenden, eerste ploeg), het 4e Half Regiment le Regiment Huzaren te Milligen (bestemd voor paardenverzorger bij het Remonte-Depót, eerste ploeg), het 3e Half Regiment 2e Regiment Huzaren te 's- Gravenhage (bestemd voor paardenoppasser en paardenverzorger, eerste ploeg), het Se Regiment Veld-Artillerie te Ede( beredenen, eerste ploeg), het 8e Regiment Veld-Artille rie te Ede (beredenen, opleiding onderofficier, administrateur, eerste ploeg), het 10e Regi ment Infanterie te Ede (voorgeoefenden, eer ste ploeg), de Luchtvaartaf deeling te Soester- berg (eerste ploeg), de Compagnie Inten dancetroepen te uuechtf eerste ploeg), de le Compagnie Hospitaalsoldaten te Utrecht en de 4e Compagnie Hospitaalsoldaten te Breda KOEDIJK. Donderdag werd door de vereeniging het Schoolverbond zijn jaarvergadering gehou den in het lokaal van den heer Jb. Groot, onder leiding van het hoofd der school, den heer C. Stuffers, in tegenwoordigheid van dames en heeren van het onderwijzend per soneel. De voorzitter opende met een woord van welkom de vergadering, zijn vreugde uitspre kend over de ruime opkomst. Hij herinnerde aan het 60-jarig bestaan der vereeniging en hoopte op een verderen bloei der vereeniging. De heer K. Stam gaf verslag van zijn gel delijk beheer. Ontvangen was 694.7914 en uitgegeven 472.6814. De voorzitter gaf als onwettig verzuim op 144, doch voor rekening van een kind waren er 139, dus voor de ove rige kinderen was het zeer gering. De be stuursverkiezing gaf tot uitslag dat in de plaats van de aftredende heeren D. de Waal en K Ridder, niet herkiesbaar, werden geko zen de heeren A. J. Schipper en Jb. Stein, die de benoeming aanvaardden. Door den voorzitter werd ingeleid het 60-jarig bestaan der vereeniging. Het bestuur stelt voor een tooneelstukje op te voeren, n.1. „De vroolijke Schoenmaker", waarbij een uiteenzetting wordt gegeven wat er noodig is voor de uit voering. De heer P. Hart bepleitte een rond gang langs de gemeente om vrijwillige bij dragen tot steun aan de kas. De heer H. Mul der zag gaarne het feest op een lateren da tum met het oog op het verkrijgen van een bijdrage. De heer P. Zwetsman is voor een feest in Mei, evenals de heer C. Spaan. Hij wilde de kosten bestrijden uit eigen middelen. Na stemming werd vastgesteld om het feest in Juli te vieren. OUDE NIEDORP. De herijk voor de maten en gewichten za! voor deze gemeente plaats hebben op 3 Juni a.s. te Nieuwe Niedorp. L BERGEN. Bij beschikking vA den Minister van On der wijs, dd. 10 Januari 1.1. is het bedrag dei Rijksvergoeding voor het onderwijzend per soneel aan de St. Ursulaschool over 1928 vastgesteld op 17040,11. In het afgeloopen jaar werden in deze gemeente geen kinderen geboren, behoorende tot de bevolking van andere gemeenten, ter wijl elders 9 kinderen werden geboren be hoorende tot de bevolking dezer gemeente. Overleden zijn 8 personen, behoorende tot de bevolking van andere gemeenten, terwijl 17 personen elders overleden, behoorende tot de bevolking dezer gemeente. Het aantal 1*' venloos geborenen bedroeg 3. Te Bergen werd 1 echtscheiding ingeschre ven. Vijf kindserkenningen hadden plaata, waarvan 2 door de moeder, 1 door den va der en de moeder, terwijl 2 erkenningen Plaats hadden door den vader en de moedet bij hun huwelijk. f

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 6