illMistit (tuut. H, HEERENBAAI OE i.S VLOOTGOKFERENTIE. ANTI FASCISTISCHE ORGANISATIE. jodin! tw?e sn dprti^ste 'aarpn?, Zaterdag I* Januari Uagelijksch overzicht. de communistische actie in duitschland. Filmmeuws. Buitenland De Italiaansche delegatie. DE ZAAK-SKLAREK. Een „Atlantisch Blok". Het drankverbod. Huiszoekingen. Nieuwe arrestaties. DE VOETGANGER EN HET AUTO-VERKEER. ECHTE FRIESCHE 20-50cf. per ons duitschland. engeland. zweden. amerika. po. 15 1930 Relletjes in verschillende plaatsen. Krachtige maatregelen der regeering verwacht. De toenemende werkloosheid en de daardoor ontstane ontevredenheid in hreede kringen der Duitsche bevolking worden door de communisten handig geëxploiteerd, om te pogen de menschen de straat op te krijgen en relletjes uit te lokken. Dat hebben de gebeurtenissen van den laatsten tijd al wel heel duidelijk bewezen. Zoo is het bijvoorbeeld te Ber lijn, Worms en Kemnitz reeds tot min of meer ernstige botsingen gekomen met 'de politie, en deze botsingen hebben ook al weer slachtoffers gevraagd. Dt herdenking van den dood van Karl Liebknecht bood een welkome gelegen heid om Moskou weer eens te toonen, 'dat men in de Duitsche communistische Partij nog steeds actief en waakzaam is. Voor een belangrijk deel is de agitatie der communisten toe te schrijven aan de ophitsingen die het Berlijnsche commu nistisch blad de „Rote Fahne" telkens weer lanceert. Dit blad, dat lang buiten schot der politie bleef, is thans in beslag genomen, zooals men ook in onze krant gelezen kan hebben. De oorzaak daarvan was, dat in verschillende artikelen .werd aangespoord tot het begaan van strafbare handelingen, tot klassenstrijd en tot hoogverraad. Een ander telegram uit Wilhelmsha- fen, meldt dat in de laatste dagen ver schillende leden van de Duitsche com munistische partij verhoord zijn onder beschuldiging van opruiende artikelen te hebben verspreid. Nadere bijzonder heden kunnen daarover in het belang van het onderzoek nog niet worden medegedeeld. De Duitsche regeering en ook de Prui sische moet evenwel niets hebben van deze communistische activiteit. Zoo heeft in de centrale commissie van den Pruisischen Landdag de soc. minister van binnenlandsche zaken Grzesinski krachtige maatregelen aangekondigd tegen de toenemende agitatie der radi cale vleugelpartijen. Hij zal niet langer waarschuwingen richten tot de agitators. Het gaat er veel meer om, te zorgen, dat toestanden, als in de laatste dagen weer zijn voorgeko men, onmogelijk worden gemaakt. Met het verbieden van tegen de wet zondi gende partijen komt men er blijkbaar niet. Maar de machtsmiddelen van den staat zijn voldoende om een ontwikke ling van troebelen in elk geval te belet ten. De massa's worden door de onver antwoordelijke agitatie van op den ach tergrond staande lieden tot excessen ge dreven. Daarom is toepassing van snel recht tegen gearresteerde leiders zeer gewenscht. Teneinde de staatsorganen de noodige macht te geven om uitspat tingen krachtig tegen te gaan, is snelle afdoening in den P.ij' sdag van de nieu we wet tot bescherming van de repu bliek dringend noodig. De partijen, al dus de minister, welke haar politieke doeleinden langs legalen weg willen na streven en gewelddadigheden veroordee- len, behoeven niet bevreesd te zijn voor scherpe wetsbepalingen, want zij zullen er niet door getroffen worden. Aan den zoo vaak als aanstaande af- geschilderden burgeroorlog geloofde de minister niet. De staat is waakzaam en weerbaar genoeg om gewapende onlus ten o pogingen daartoe te verijdelen. Zooals men ziet, zat de regeering niet stil en zal, als het noodig is, harde en strenge maatregelen toepassen. Reeds zijn in Pruisen alle bijeenkomsten bui ten Ickalen verboden od grond van ge bleken gevaar voor de openbare rust en veiligheid. Dat is het begin. Maar waar zal het einde zijn - WOLGA-WOLGA. Een Russisch filmwerk in de Cinéma Américain. Ëen Russische film is toch altijd an ders als een andere. Er gaat een eigen aardige bekoring van uit, een bekoring, die men slecht omschrijven kan. Eener- zijds wordt den bezoeker aangegrepen door de wantoestanden, die in het groote Rusland heerschten (en nog heerschen!); anderzijds geeft ook de wijze, waarop men daar de oude methodes door nieu we vervangt weinig voldoening. Een Russische film geeft steeds scherp weer de oude toestanden van voor de omwenteling. En die wantoestanden worden al heel scherp belicht, zoodat men het zeker eens is met den Rus, dat verandering noodig was. Ook de film, die thans in de Cinema Américain draait, belicht scherp de on gezonde toestanden ven het groote rijk der Russen. De geschiedenis, die zich op deze rolprent afspeelt, voert ons te rug naar den tsarentijd. Ook toen waren er ontevredenen die zich afscheidden van het bestaande regime. En onder zon groep afgescheidenen komen we in Woiga-Wolga terecht. Dat echter ook deze menschen niet P ikkiger zijn blijkt in den loop van h t verhaal wel Schern komt dit naar voren bij de plundering van een Perzi sche stad, een plundering die met roof. moord en brandstichting genaard gaat Even scherp wordt de positie van een -5^? laeilzarae leer der communisten eiscnt heel wat menschengeluk en men- <chei_bloed Men schat dat, als men bij de delegaties en hun helpers de bijzondere dagbladcorres- pon^ten meetelt, ongeveer 1000 menschen uit verschillende deelen der wereld in ver band met de vlootconferentie te Londen zul len komen. De Fransche delegatie zal vandaag en bondag aankomen. Maandagmiddag zullen de voornaamste gedelegeerden in Downing Street 10 bijeen- kob?en. om voer de procedure en andere bv schikkingen besluiten te nemen. Italiaansche critiek op de houding van MacDonald. De jongste verklaring van MacDonald naar aanleiding van de Londensche vloot conferentie, vindt in het algemeen in Italié een ongunstig onthaal, waardoor de hoop op een gunstig resultaat van de komende besprekingen nog verder is verminderd. De „Popoio di Roma" verklaart, dat de manier, waarop MacDonald de taak der conferentie ziet, zijn pessimistische uitlating, dat de En- gelsche regeering zich geen illusies maakt, volkomen rechtvaardigt. MacDonald wensch te slechts alleen het veiligstellen van de Britsche hegemonie ter zee. Bijzonder scher pe critiek oefent men op het feit, dat Mac Donald niet wenscht in te gaan op het be palen van een vaste tonnage. Het standpunt van MacDonald is niet dat van de vijf uit noodigende zee-mogendheden doch dat van de drie Oceaan-mogendheden. De „Popoio di Roma" vraagt tenslotte, waartoe dan eigen lijk het bijeenroepen van deze conferentie noodig was. Fransche voorbereidende werk zaamheden. De Fransche minister-president Tardieu is voornemens zich onder alle omstandigheden hedenavond naar Londen te begeven, om daar Zondagmorgen aan te komen. Reeds is bepaald, dat Zondagmorgen belangrijke besprekingen zullen plaats vinden tusschen Tardieu, MacDonald en den Amerikaanschen staatssecretaris Stimson, waarbij o.a. het werkprogram voor de conferentie zal wor den vastgesteld. Gedurende denzelfden dag zal Tardieu bovendien nog een bijeenkomst van de Fransche delegatie leiden, welke nog maals haar standpunt zal bespreken. Aangezien Briand, die Donderdagavond te Parijs terugkeerde reeds vandaag te Lon den zal zijn, zullen Tardieu en de overige leden der Fransche delegatie Zondag tevens gelegenheid hebben om door Briand te wor den ingelicht omtrent zijn besprekingen met den Italiaanschen minister van buitenland- sche zaken Grandi. De inhoud van deze be sprekingen wtfrdt tot nog toe streng geheim gehouden. Men weet slechts, dat zij de vloot- kwestie gelden en dat de mogelijkheid van een Middellandsche Zee-overeenkomst, waaraan alle Middellandsche Zeemogendhe den zullen deelnemen, overwogen wordt, doch in hoeverre overeenstemming is bereikt, is nog onbekend. De Matin beweert boven dien te weten, dat de beide ministers van bffi- tenlandsche zaken ook nog besprekingen hebben gevoerd over de Fransch-Italiaan sche overeenkomst betreffende Oost-Afrika, een kwestie, die reeds jaren hangende is in verband met de vestiging in dat gebied van Italiaansche onderdanen. De aankomst der Amerikaansche gedelegeerden ter vlootconfe rentie. Na de aankomst aan het Paddington-station begaven de Amerikaansche gedelegeerden ter vlootconferentie zich naar hun hotels, doch binnen een uur was Stimson reeds in Dow- ningstreet in druk gesprek met MacDonald. bij wie zich na korten tijd de minister van ma rine Alexander voegde. Stimson vertelde nog, dat hij zeer getrof fen was door het feit, dat de George Was hington langzaam langs de plek in de Ply- mouth Sound was gevaren waar vandaan de Pilgrim Fathers met de Mayflower vertrok ken waren. Stimson en de andere gedelegeerden ter vlootconferentie zijn gistermiddag bij hun aankomst aan het Paddingtonstation ontvan gen door Henderson, minister van buitenland- sche zaken, Alexander, minister van marine, Sir Robert Van Sittart, onderstaatssecretaris van buitenlandsche zaken, Craigie, chef van de afdeeling Amerika van buitenlandsche za ken en Malcolm MacDonald, die zijn vader vertegenwoordigde. Er was veel publiek op het station aanwe- hoofdman belicht, een man, die lang het roer in handen kan houden, maar ten slotte toch zwichten moet voor de mee ning en wil der massa, zoodat hij zelfs het liefste, wat hij bezit zijn verloof de moet dooden. Het is onze bedoeling niet, hier den inhoud van het verhaal weer te geven. Veel meer willen we wijzen op de ma nier, waarop dit filmwerk tot een kunst werk is geworden. Naast prachtige staaltjes van fotogra fie valt ook het spel der hoofdfiguren te bewonderen. Ieder speler heeft zijn rol breed opgezet, en met zorg zijn de types gekozen. Robusto figuren, waaruit de 'wil spreekt en daarnaast ook de onbe trouwbaarheid scherp naar voren komt. Maar evenzeer mogen de natuurop namen genoemd worden. Zoo noemen we de machtige Wolga, die buitenge woon fraai is opgenomen. Een film dus, die een scherp beeld \v :rpf op de Russische toestanden, zoo- aL ze waren en zooals ze nog eigenlijk zijn. Een film, waaraan men met gespan nen aandacht naar kijkt. HET BRANDENDE WOUD. Alkmaarsch Bioscoop Theater. Eeuwenlang heeft het groote, duistere woud den mensch getart en uitgedaagd Maar de moderne mersch heeft ook over het woud gezegevierd; bij' en zaag doen de zwaarste bosschen vallen. En toch. somtijds moet ook deze mensch wijken. Wanneer de dennen knetterend in brand vliegen het vuur over den grond voortgaat, alles verslindend alles zig. De besprekingen tusschen Stimson en MacDonald te Downingstreet duurden meer dan 3 uur. Na het onderhoud verklaarde Stimson aan journalisten, dat het onderhoud zeer hartelijk was geweest. Stimson hoopte Tardieu en Grandi Zondag te ontmoeten. De Italiaansche delegatie met Grandi aan het hoofd is gistermiddag aan het Vïctoria- station aangekomen en door dezelfde autori ten ontvangen als de Amerikaansche dele- gatie. Als de Koning Dinsdag de vlootconferentie opent, zal dit de grootste bijeenkomst in de geschiedenis zijn. De opening wordt draad loos uitgezonden. Nederland en België zullen de openings rede van Daventry ontvangen en opnieuw uit zenden. De stand van het onderzoek. Het onderzoek tegen de drie gebr. Sklarek is thans zoover gevorderd, dat volgens het „Berl. Tbl." het feit der corruptie, valschheid in geschrifte en oplichting als vaststaand kan worden aangenomen. In totaal zijn beschul digingen ingebracht tegen 19 personen, die dus voor de rechtbank zullen worden ge daagd. De dossiers zijn reeds aangegroeid tot 200 deelen, alle uitsluitend de Sklareks en hun medeplichtigen betreffende. Men ti acht thans nog uit te vinden, waar het bedrag van 10 millioen mark, dat de stadsbank aan de Sklareks heeft uitbetaald, is gebleven. Door De Fels voorgesteld. In de Revue de Paris stelt graaf De Fels voor, op de wereldkaart de onvoorwaardelijk voor den vrede gewonnen landen blauw te kleuren, groen die, welke den vrede willen on der voorbehoud van een naar bevrediging hakende ambitie of wrok, rood eindelijk de streken, welke altijd door de oorlogsobsessie bezeten worden. De blauwe vlek zou zich uitstrekken over Frankrijk en Engeland met beider overzeesche gewesten, Zwitserland, Nederland, België met hun tropische gebied, Scandinavië, "de kleine Oostzeelanden, Polen, Tsjecho-Slowa- kije en Roemenië, de Zuid-Amerikaansche re publieken en het Australische vasteland. De schrijver stelt de vorming van een Atlantisch blok voor bestaande uit Engeland, Frankrijk, Spanje, Nederland, België en Portugal, alle voor zoover mogelijk met hun buiten-Euro- peesche gebied. Hij bemerkt wel, dat Neder land in deze combinatie een eigenaardigen indruk maakt en voegt er voorzichtigheids halve aan toe: „indien Nederland daar zijn wezenlijke belang ziet". President Hoover had aan een commissie opgedragen hem van adres te dienen over de n iddelen om te komen tot een betere beteuge ling van de wetteloosheid en bandeloosheid, waardoor de Ver. Staten worden geteisterd. De brooddronken tuchteloosheid wordt door velen in rechtstreeks verband gebracht met het drankverbod, waarvan Hoover wil dat het krachtigcn en drastischer zal worden ten uit voer geiegd dan tot dusver mogelijk was ge bleken Het Congres te Washington zal dus indien Hoover zijn zin krijgt de wet nog wat moeten verscherpen. De Parijsche editie van de New-York Herald is bang voor het resultaat. „Bijna alles van directen aard dat de toe passing van het Drankverbod heeft geken merkt, heeft het gezonde burgerinzicht en het moreele geweten van het Amerikaansche volk cesclickl. Er is overweldigend bewijs van den demoraliseerden en verlagenden invloed op een groot deel van de bevolking". Zoo wordt dus met een verscherpte wet, tot scherpen toepassing van het Drankverbod een uiterst gevaarlijk experiment. Er zijn ook lieden die dat voelen en die om tot een behoorlijk nageleefde droogte te ko men, ook nog en andere weg op willen. Zoo wil de Anti-Saloon League of American een reusachtige propaganda voeren om het Ame rikaansche volk ervan te overtuigen dat het Drankverbod een zegen is, en dat men nood zakelijkerwijs dient terug te komen van de drinkgewoonte. Het zal natuurlijk geld, veel geld kosten om het Amerikaansch volk zijn eigen belang te leeren inzien. En een der woordvoerders de rA.-S. League wil daarvoor 50.000.000 bestemmen, uit te geven aan vernietigend wat het op zijn weg ontmoet, dan staat hij daar onmachtig tegenover. Dwars door de diepe bosschen van Oregon laat de spoorwegkoning James Travers een nieuwe spoorlijn aanleggen, welk werk wordt uitgevoerd onder leiding van den ingenieur Herbert Lantes (George Nicholls), een nog jonge man, die door den ouden Travers is uitverkoren tot toekomstige echtgenoot van zijn lieftallige dochter Anne. Deze, opgevoed in de stad, voelt onder in vloed van haar gezelschapsjuffrouw meer voor den dandy Hilary Fenton, wien het echter meer om het geld dan om het meisje te doen is. Duidelijk blijkt die genegenheid van Anne (Virginia Valez) voor Hilary tij dens het bezoek aan de factory, waar de spoorweg gebouwd wordt, zoo zelfs dat Her bert er geheel radeloos van wordt; Ole (Jean Hersholt), de meesterknecht, die voor de komische noot in deze film zorgt, doet hem een vernuftig voorstel, dat daarop neer komt, dat hij vermomd als de beruchte roo- ver Blackie Blanchis Anne zal ontvoeren, waarop ze door Herbert zal worden gered. Het plan gelukt maar al te goed. De echte Blackie verschijnt, en de comedie van Ole wordt bittere ernst Na een opwindend gevecht redt Herbert Anne uit de handen van de échte Blackie, echter niet dan nadat ze bijna beiden in het brandend bosch zijn omgekomen. De op namen van het brandende bosch mogen hier wel even worden gememoreerd; technisch en aesthetisch zijn ze zeer goed. Den volgenden dag trekt de gedistingeerde stads meneer Hilary. die zich niet zeer held haftig ged.a^en heeft, met stille trom af En wat betreft Herbert en Anne, men zou het propaganda gedurende de eerstvolgende tien jaar. Toch wordt het verzet tegen wat de tegenstanders van het Drankverbod verwer pen als „de Droge Slavernij. En ook van dien kant wordt een reusach tige propaganda voorbereid, nu echter om het Drankverbod weer uit de Amer. grondwet te krijgen. Het heet dat de organisaties die aan deze stormloop tegen de droge veste gaan meedoen tesamen een ledental hebben van 30.000 000. W ij gelooven niet veel van dit cijfer. Ook in de Unie is het aantal menschen die bereid zijn andere menschen met rust te laten, en die zelf ook met rust willen worden gelaten toch altijd nog veel grooter, dan de kleine minderheid van fanatici, die zich druk maken met het geluk en het heil van deren. rrp£la/aJ: tutrwnauMuid an- De politie zet haar maatregelen tegen de anti-fa9cistische organisaties in Frankrijk- voort. Donderdag heeft zij een huiszoeking verricht bij drie Italianen te Cannes. Talrijke documenten werden gevonden, waaruit blijkt dat de Italianen in voortdurend contact staan met twee anti-fascisten, die na de aanslag te Nice in 1927 uit Frankrijk werden uitgewezen ea thans in België wonen. De drie Italianen werden nmiddellijk gearresteerd. De politie, die haar onderzoek voortzet, hoopt binnen korten tijd zoover met haar on derzoek te zijn gevorderd, dat het mogelijk zal zijn een oordeel te vormen omtrent den om vang van de anti-fascistische organisaties in Frankrijk. Donderdag heeft te Parij6 in tegenwoor digheid van hun verdedigers het verhoor plaats gehad van de op 31 December i.1. ge arresteerde Italianen Cianca en Cardelli Dit verhoor leverde evenwel geen resultaat op Zooals bekend heeft de politie bii hen veel do cumenten in beslag genomen. Over de her komst van deze stukken weigerden de ge- arrsteerden zich uit te laten. Zij ontkenden evenwel ten sterkste bij een complot betrokken te zijn. Een der verwachten verklaarde, dat hij den naam van dengene, die de stukken heeft gebracht, niet kan noemen, omdat hij niet een ander bij deze zaak wil betrekken, die even onschuldig is als hij. Een inzender in de Daily Telegraph komt op tegen de besluiten van de Londensche verkeersconferentie. Woensdag heeft zij, ge lijk men weet, een motie aangenomen, om de snelheidsgrens voor Londen te handhaven. Dit is, meent de inzender, een averechtscb besluit Op grond van zijn ervaring als automobilist te Londen en in buitenlandsche hoofdsteden voorspelt hij dat de strengste bepalingen tegen auto-bestuurders het schrik barend aantal ongelukken op de Londensche straat niet omlaag zullen kunnen drukken. Foley, de voorzitter van den Engelschen Voetgangersbond, heeft zelf in het licht ge steld dat Londen het slechtste record had van alle hoofdsteden in de wereld, wat het aantal verkeersongelukken betrof. Te Londen komen driemaal zooveel voetgangers om als te Parijs. En toch rijdt men te Londen lang zamer en voorzichtiger dan in welke andere buitenlandsche stad ook. De gemiddelde snel heid te Parijs is het snelste tempo van alle steden en toch is Parijs de veiligste stad Dit bewijst het nuttelooze van alle bepalin gen tot beperking van de snelheid. Het ver schil tusschen Parijs en Londen zit in het gedrag van de voetgangers. Te Parijs heb ben zij zich leeren richten naar de moderne omstandigheden en waakzaamheid geleerd bij het kiezen van het oogenblik en de plaats voor oversteken. Te Londen worden zij nog altijd tot zorgeloosheid aangespoord door de gewoonte om alle verantwoordelijkheid op de auto-bestuurders te schuiven. Vroeg of laat zal men moeten inzien hoe verkeerd die nel ging is. Men houdt op het oogenblik te weinig re kening met de zenuwspanning waaraan auto-bestuurders bloot staan door de gedra gingen van zorgelooze en roekelooze voet gangers. Deze spanning is te Londen groo ter dan ergens anders en draagt ongetwij feld bij tot de veelheid van ongelukken. Wan neer een bestuurder gedwongen is, buiten sporig veel aandacht aan een enkelen zorge- loozen voetganger te wijden, heeft hij meer kans om een ander te .overrijden of een an- kunnen uitdrukken door het traditioneele „Ze krijgen elkaar'. In het welverzorgde bijprogramma treft men o.a. aan de grappige teekenfilm „Het raadsel van de Sphinx". Het wekelijksche reisje gaat ditmaal naar de oude Beiersche stad Neurenberg, waarvan men verschillende interessante oude gebouwen te zien krijgt, waaronder het huis van Dürer, den grooten Duitschen schilder. HET MYSTIEKE OOSTEN. Victoria Theater. Een nieuwe geluidsfilm vormt deze week het hoofdnummer van het programma en de keuze van dit werk met Lon Chaney in één der hoofdrollen is een zeer gelukkige ge weest, want de geschiedenis is boeiend, de opnamen zijn prachtig en het spel der hoofd personen is zonder uitzondering uitstekend. De mooie begeleidende muziek, een deel der met zijn dochter Toya, die hij zielslief heeft. Voor haar is al zijn denken en werken. Bob by Bailey, de zoon van een der beste klanten van Haynes, is in diens huis gekomen en heeft spoedig de oprechte liefde verworven van Toya. Haar vader stemt in de verloving toe, doch niet van harte. Bobby gaat met Haynes mee om een zending tijgers af te le veren en komt op de boot al spoedig onder de niet te weerstreven betoovering van mevr. de Sylva. Haynes voorziet weldra alles. Hij kent de vrouw maar al te goed. Zij is de moe der zijner dochter en heeft hem lang geleden verlaten. Ook Bobby komt dit te weten. Me vrouw de Sylva heeft haar zinnen op Bobby (sok la hmi. h fmtm m 'Tfmapt Uur WutJce&er rt paAje D*E StDERT 1753 der voertuig aan te rijden. De verbetering moet dus komen doordal de voetgangers zichzelven herzien. Volgens de laatste statistiek van den Per manenten Internationalen Bond voor We gencongressen kwamen bij verkeersongeluk ken in de voornaamste steden van Europa per millioen inwoners om: Amsterdam 50, Weenen 40, Bordeaux 200, Boedapest 41. Dresden 50, Glasgow 120, Hamburg 100. Leipzig 230, Liverpool 50, Londen 230, Mi laan 150, Parijs 100, Stockholm 60. De be wering van den inzender dat Parijs de veilig ste stad zou zijn, gaat dus niet op. Het aantal dooden in de door bovenge noemde statistiek bestreken periode bedroeg in werkelijkheid: te Parijs 274, Leipzig 155, Milaan 130, Hamburg 113, Weenen 68 Amsterdam 33. Over de andere steden wordt niets gezegd. WAT KOMT DEN EERLIJKEN VINDER TOE? Een kassier van den dienst der rijksleenin- gen verloor op straat een wissel op de rijks kas ten bedrage van meer dan 2 millioen mark. Een arbeider vond den wissel en leverde dien bij de politie in. Hij maakt nu aanspraek op een vindersloon van 1 procent, dus op ruim ^0.000 mark. De directie van den dienst der rijksleeningen meent echter, dat van zoo'n hooge belooning geen sprake kan zijn, daat de wiscel tech nimmer door onbevoegden ge- ind had kunnen worden. De betrokken kassier heeft den vinder uit eigen middelen reeds 50 markt aangeboden. DE POKKEN TE LONDEN. Ernstige uitbreiding, maar de ziekh heeft een goedaardig karakter. Te Londen zijn thans 498 gevallen van pokken in behandeling, wat het hoogste aan tal sedert 1901 is. De epidemie heeft zulk een goedaardig karakter, dat de gevallen licht voor griep aangezien en dientengevolge de gewone voor zorgsmaatregelen verwaarloosd worden. Dit werkt de verspreiding van de ziekte in d hand. MET CYAANKALI VERGIFTIGD. Vergissing eener verpleegstet In een ziekenhuis te Stockholm is een patiënte overleden tengevolge van het inne men van cyaankali. Het fleschje was door een vergissing van een verpleegster in de plaats van een fleschje natrium op het tafeltje van de patiënte gezet. Een patiënte, die ook cyaan kali zou krijgen, merkte, voor zij den drank innam, de uitwerking van het vergif bij de eerste patiënte, zoodat geen tweede slacht offer werd gemaakt. De verpleegster, die de noodlottige vergis sing maakte, is in hechtenis genomen DE ZAAK-SHEARER. Het onderzoek van de Senaatscommissie naar de pogingen tot sabotage van de vloot conferentie te Genève indertijd door Shearer met medewerking van hooggeplaatste Amerikaansche marine-officieren in het werk gesteld, is afgeloopen. Het is gebleken, dat Shearer indertijd gewerkt heeft met een valsch stuk om tegen Engeland argwaan te wekken bij de Amerikaansche gedelegeerden Shearer gezet en daar zij zich goed bewust is van haar macht, deinst zij voor niets terug. Bob keert naar Toya terug, maar vindt daar de fatale vrouw, die zich thans als een berouw volle moeder voordoet. Haynes is op zijn hoede. Als zij er niet tegen opziet cm haar spel met Bob ook nu weer voort te zetten, laat Haynes, de wilde gorilla los, die zijn slachtoffer best weet te vinden. Dan pas kun nen Toya en Bob hun huwelijk sluiten en een nieuw geluk tegemoet gaan. Lon Chaney, met den zwaar met litteekens overdekten kop, was echt de man uit de wil dernis, treffend in zijn liefde, fel in zijn haat. Mooi en sterk gespeeld. Lupe Velez was de dochter en speelde schitterend. Zij was van een onbezorgde vroolijkheid en ongedwon genheid, met mooie momenten van leed en droefheid. Estelle Taylor zagen wij nimmer zoo goed als in de ral van mevrouw Sylva. De mysterieuse invloed van deze niets ont ziende vrouw, werd op bijzondere wijze uit- febeeld. Lloyd Hughes was de jongeling, die oya liefhad, maar veel strijd moest voeren tegen de geroutineerde verleidster. Een boei ende film. Als zeer interessant nummer van het voor programma mag zeker wel genoemd worden het optreden van den negerzanger George Dewey Washington in de geluids een-acter. Zijn zang en voordracht waren uitmuntend en hij zong een drietal nummers met stijgend succes. Lonely, little bluebind, There's a rain- bow round my shoulders and Sunny Boy. De zanger werd met applaus beloond. Een journaal en een komische twee-actar van Stan Laurel en Oliver Hardy gingen ook nog vooraf. Als geheel een uitnemend programma, dat nog vekn een mooi en avond zal bezorgen.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 9