3ZH33! HOOGER BEROEP SALOMON UEBERMAN. DOOR WEER EN WIND ProvincSaal nieuws verklaarde e .-nwel geen vrijheid t. hebben om mede te deelen, of de man in kwestie bij haar oen safe in huur had en al ware dit zop, om haar dan aan te wijzen. De ontvanger wendde zich toen tot den prtisdent der Amsterdamsche rechtbank en 'deze veroordeelde de Bank om voor het ge val de man in kwestie bij haar een safe heeft, 'deze safe aan te wijzen en haar medewerking 'te verleenen tot het leggen van beslag. In hooger beroep besliste het Hof evenwel, dat het bestaan van zoodanige verplichtin gen voor de Bank niet mag worden aange- nomen. Het gerechtshof vernietigde dan ook de beslissing van den president der recht bank en wees de vordering van den ontvan- 'ger alsnog af. De Hooge Raad verwierp het door den ont vanger tegen het arrest van het Hof inge stelde cassatieberoep. g ONVERBETERLIJK. Voor de Amsterdamsche rechtbank heeft terechtgestaan een man, die van 1891 tot 1929 zeven en twintig keer veroordeeld werd en thans was beschuldigd van diefstal van zakken aardappelen op ae groentenmarkt, al thans van heling daarvan. Eisch zes maan den gevangenisstraf. De behandeling voortgezet. Zaterdag zette het Amsterdamsche ge rechtshof de behandeling in hooger beroep ivoort van de strafzaak tegen Salomon Lie- bermann. Gehoord werd allereerst getuige mr J. Loonsteyn, die zijn bekende verklaring om trent de onderteekening als commissaris van de Veendaminer van het z.g. kassierscontract aflegde. Hij heeft 15 Juni 1927 in hotel Wei- mal te Rotterdam dit contract mede getee- kend. Naar Amsterdam terugkeerend, heeft ge tuige nauwkeurig kennis genomen van den doorslag van het „kassiercontract". Hij kreeg toen spijt van zijn onderteekening en maakte den volgenden dag zijn bezwaren aan mr. ,v. Gigch kenbaar, zeggende de verantwoor delijkheid niet te kunnen dragen. Deze zeide: „Goed, we zullen een anderen commissaris benoemen". Liebermann verklaarde desgevraagd het „kassierscontract" te hebben ontworpen. Mr. Van Gigch goot het in een juridischen vorm De renvoyen zijn van hem, Liebermann, af komstig Mr. Jolles maakte Liebermann er opmerk zaam op, dat het een kijk op zijn mentaliteit geeft, dat hij de beide contracten in zijn zak stak, in plaats van het eene contract aan Möhring als directeur van de Veendammer ter hand te stellen. Vervolgens werd het verhoor van getuige A C. Möhring voortgezet. Ter sprake kwam o.a. het mogelijke ver band, dat er bestaat tusschen de belooning van 5000, die hem door Liebermann was toegezegd, en de Veendammer. President mr. Jolles, tot Liebermann: Waarom beloofde u die 5000? Als mr. Duys een opmerking maakt, zegt mr. Jolles: Ik vraag het aan Liebermann. Ik kan niet toestaan, dat u telkens tusschenbeide komt. Beloofde verdachte die 5000 aan Möhring voor diensten, die Möhring aan d- Veendammer bewees, ja of neen? Liebermann: Alleen als de zaak slaagde. Mr. Jolles: Dus in verband met de over neming van de Veendammer. Mr. Duys: Moet die 5000 welke aan Möhring beloofd werd, gezien worden als een belooning voor het ten laste gelegde misdrijf? Getuige Möhring: Er is geen enkel verband tusschen de Veendammer en de 500, laat staan tusschen de onderteekening op 15 Juni 1927 van het kassierscontract. Toen <1; eerste maal over de belooning var. 'f 5000 werd gesproken, was er geen enkele aanwijzing dat ik directeur zou worden. Mr. Duys verzoekt dit te notuleeren. Mr. Jolles: Maak u niet ongerust, de din gen worden opgeschreven. Mr. Duys: Ik maak mij wel degelijk onge rust! Als mr. Duys weer in de advocatenbank plaats genor». n heeft en een opmerking maakt tot een achter hem zittend confrère, zegt mr. 'Jolles: Als u liever wil: itscheiden, zegt u 't dan! Mr. Duys: Ik heb zeer groote bewondering voor uw serieuse behandeling van de zaak, maar ik achtte uw gevolgtrekking niet juist en merkte op: „ik kan evengoed uitscheiden". Mr. Jolles: Als u wilt uitscheiden, scheidt u maar uit! Vervolgens werden de overdrachten van de activa der Veendammer door den nieuwbe- noemden directeur Möhring behandeld. Getuige Möhring verklaarde het geld en de effecten aan Liebermann te hebben ter hand gesteld om in het belang van de Veendammer zaken te doen. Mr. Jolles: Deed u dit op grond van het kassierscontract? Get. Möhring: Ja. Mr. Jolles: En u had van het kassierscon tract niet eens een exemplaar. Kende u het kassierscontract zoo goed, dat u op uw geheu gen kon handelen? Get. Möhring: Er bestond zoo'n groot ver trouwen tusschen ons. Mr. Jolles: Er waren plannen om iets grootsch van de Veendammer te maken. Vond u daarin een reden om alles wat de Veendam mer los en vast had aan Liebermann te geven? Ik vind 't verschrikkelijk wat u gedaan hebt. Get. Möhring: Ik stelde zooveel vertrouwen in Liebermann Mr. Jolles: Hebt u wel eens er aan gedacht, dat er ook pandbriefhouders waren? Get. Möhring: Ik beschouwde de belangen van de Veendammer als safe. Bij de nadere bespreking van het gebeurde in de vergadering van 15 Juni 1927 merkt getuige J J. Woltman Jr. op, dat Lieber mann na afloop van de bijeenkomst zei„nou komen de centen". Onmiddellijk ging hij toen naast hem. ge tuige, zitten. Hij wist, zei getuige, wel dege lijk wat er gebeurde. Mr. Jolles, tot Liebermann: Direct na de akte hebt u de centen meegenomen! Liebermann: Ik heb in de advocaten ver trouwd Mr. Duys, tot getuige Möhring: Waren de Atlas-plannen serieus? Gel Möhring: Ongetwijfeld! Mr. Duys: Op grond waarvan? Get Möhring: Reeds in 1919 heb ik een concept-prospectus ervan gezien. Mr. Jolles: Wist u iets van 't particulier vermogen van Liebermann? Get. Möhring: Ik wist, dat hij over een groot kapitaal beschikte, maar hoe groot dit was, was mij niet bekend. Vervolgens werd de aflossing van de hypo theken behandeld. De president constateerde, dat er door de aflossingen voortdurend kas geld gemaakt werd. Dit ging dan naar de Discontobank en het geld van de Disconto- bank ging weer naar Liebermann. Opgemerkt werd o.a.. dat nog op 1 October 1927, toen de boel reeds was overgedaan aan Paardenkoo- per, nog bijna één millioen werd gestort bij de Discontobank. Getuige Möhring wees er op. dat dit ge schiedde met medeweten van Paardenkoper, terwijl mr. Duys deed uitkomen, dat men par tijen en deze niet tegenover elkaar moet stel len, daar de doelstelling van allen gericht was om te komen tot de verwezenlijking der andere groote plannen. Raadsheer mr. Meilink gaf te verstaan, dat de overeenkomst met Paardcnkooper dan niet noodig was geweest. Op vragen van mr. Duys antwoordde ge tuige Möhring, dat hij van mr. Van Gigch be richt ontving, dat er afgelost moest worden, maar dat hij het vanzelfsprekend vond, dat mr. Van Gigch handelde namens Liebermann. Bij het stellen van de vragen plaatste mr Duys de opmerking, dat het hem getroffen heeft, dat verscheidene quitanties van mr. Van Gigch op den dag van de aflossing der hy potheken of daags daarna zijn gedateerd. Na de pauze werd als getuige gehoord de heer A. Smits, die in 1925 en 1926 accountant der Veen dammer was. Hij verklaarde bezwaren te heb ben geopperd tegen de onttrekking van de activa aan de Veendammer zonder dat daar tegenover tegenwaarde stond. Hij legde zich tenslotte neer bij het contract waarbij genoe gen genomen werd met een vordering op de Discontobank, en teekende de paraaf, hoewel hij het contract niet had gelezen. Hij ver klaarde dit te hebben gedaan, omdat hij zoo'n groot vertrouwen had in de twee advocaten mrs. Schürmann en Van Gigch. Als honora rium voor zijn bemoeiingen ontving getuige 25 obligaties Centrale Bank, die hij tegen 70 heeft kunnen verzilveren. Mr. Duys: Was u bevriend met mr. Van Gigch? Get. Smits: Neen, wij kenden elkander wel, maar meer niet. Mr. Jolles: Het was een zakenrelatie. Is 't niet zoo, dat u de trait d'union was tusschen Woltman en mr. Van Gigch? Get. Smits: Ik zou wel eens willen weten, welken datum de brief draagt. Mr. Duys: 4 Juni 1927. Get. Smits: In Mei 1927 hebben wij groole ruzie gehad. Mr. Duys: Wanneer men bijv. de balans van 1926 van de Veendammer neemt, krijgt men dan een eerlijk, juist beeld van den toe stand der maatschappij? Was de balans eer lijk? Get. Smits: Zeker! Mr. Duys: Hoe komt 't dan, dat mr. Van Nierop meent, dat alles geflatteerd is? Dat bijv. het verliessaldo 280.000 was, terwij! het 386.000 had moeten luiden? Get. Smits: Dat komt, omdat mr. Van Nierop uitgaat hiervan, dat de hypotheekrente betaald moet zijn. De heer A. van der Toorn Jr., reeder te Scheveningen, als getuige gehoord, zei dat hij in 1923 of 1924 aandeelhouder werd der Dis conto-bank, waarvan verdachte directeur en de feitelijke leider was; wel is waar besprak verdachte veel met hem, getuige, doch ver dachte deed niettemin wat hij wilde. Getuige weet, dat Sedeyn onderhandelingen voerde over het koopen van de aandeelen der Veendammer, doch dit geschiedde op verzoek van den verdachte Liebermann, niet op ver zoek van hem, getuige. Daarna zijn onderhandelingen gevoerd om de Veendammer door de Discontobank te doen overnemen en onder te brengen in een nieuw op te richten hypotheekbank, de Atlas. Getui ge is daar echter niet in gekend. Hij teekende als borg het „kassierscontract", na vooraf met Liebermann te hebben afgesproken, dat deze niets zou doen zonder hem te kennen. Vervolgens heeft Liebermann hem medege deeld ,dat het „kassierscontract" was verval len en dat de Veendammer elders was ver kocht. Getuige heeft toen zijn handteekening teruggevraagd en de borgtocht is geannu leerd. Andere borgtochten heeft getuige volgens zijn verklaring niet geteekend. Op een vraag van mr. Duys verklaarde ge tuige, dat hij Liebermann een jaar of tien kende en hem altijd als een eerlijk persoon te hebben beschouwd. De borgtocht waarvan getuiges handteeke ning werd afgescheurd, was volgens getuige geteekend op 11 Juni 1927. Als mr. Kokosky nader op een tweeden borgtocht, dien getuige Van der Toorn zou hebben geteekend, ingaat, merkte mr. Jolles op: die borgtocht maakt op mij niet den minsten indruk, want een borg tocht krijgt pas waarde als hij in handen van de crediteuren komt, maar deze borgtocht is nooit in handen van crediteuren geweest. Op vragen van mr. Duys gaf getuige Van der Toorn niet toe, dat hij destijds rijk was. terwijl hij ontkende als commissaris van de Discontobank iets «te hebben gedaan, met de goede trouw in strijd. De behandeling van de zaak wordt morgen voortgezet. alle-dag weeraan, is geen pretje. Zorg er voor tegen kou en vocht gewapend te zijn. Neem Lakerol! Dat warmt van binnen en behoedt tegen verkoudheid en keelaandoe ningen. Lakerol islekkeróók! Let vooral op do froont doool lakerol pastilles 60 e». p. d. bij allo Apottt. an Orog. KOEDIJK. Vrijdagavond werd door de Tuinbouwvei- eeniging „de West" een ledenvergadering ge houden in het lokaal van den heer Jb. Groot onder leiding van den heer W. Visser. De voorzitter opende met een woord van welkom de vergadering en sprak zijn genoegen uit over de belangrijke opkomst. Inzonderheid de burgemeester werd welkom geheeten. Me degedeeld werd een ingekomen schrijven ever het bestrijden der aardappelwratziekte De voorzitter bespraK den ernst van de zaak De Bravo-aardappel is zeer vatbaar. Ver zocht wordt dezen bouw niet te doen. Bij monele van den heer Mulder werd namens de Commissie geadviseerd tot goedkeuring der rekening van den penningmeester. Er is ontvangen 1888.38, de uitgaaf is 1540.46, het saldo 347,92. Het jaarverslag vermeldt, dat het aantal leden bedraagt 187. Er zijn 7 bestuurs- en 1 ledenvergadering gehouden. Er is met mede werking van de veiling te Warmenhuizen gelegenheid gegeven tot het veilen van erw ten, er is een tuinbouwcursus gehouden met genoegzame deelname. Door Gebr. de Wit is in den afgeloopen winter 44 maal de vaart opengemaakt naar den Langendijk. De ont vangsten van de West waren ongeveer tot 100.000 minder dan over hetzelfde tijdvak- van het vorige jaar. Dit jaarverslag werd met applaus goedgekeurd. De voorzitter bracht in bespreking een subsidie voor het Daahneerpad. Door de meerderheid van het bestuur werd voorge steld 500 te geven. De heer P. Zwetsman gaf een goed gedocumenteerde bestrijding en gaf verschillende punten aan die hij noodiger acht. De heer Zut was meer voor stander en pleitte er voor. Dit voorstel werd met groote meerderheid van stemmen aangc nomen. De voorzitter wenschte den burge meester gelukt, waarna de burgemeester eeni- ge waardeerende woorden sprak. De bestuurs verkiezing gaf tot uitslag, «dat herkozen werd de heer C. Spaan en in de plaats van de heeren Jb. Slotemaker en P. Zut die zich niet meer beschikbaar stelden, werden geko zen de heeren P. Zwetsman en C. Prins. De heer C. Spaan werd herkozen als lid van het Marktbestuur. Het ijsbreken bracht weer veel tongen in beweging. Voorloopig werd vastgesteld, dat tot Maart een vierde der ijsbrekerskosten aan de tuinbouwers van het Zuideinde wordt vergoed. De voorzitter sprak eer';e waardeerende woorden tot den heer P. Zut. Ook de heer Jb. Slotemaker is vanaf de oprichting lid van de West en zal zeer gemist worden. De heer M. Mulder stelde voor een waar- deerend schrijven te richten tot den heer Slotemaker. Dit werd met applaus begroet. De heer Zut dankte voor de aangename samenwerking in het bestuur. Nu kwam men aan de voorstellen voor de L. G. C. het eerst over den verkoop op bon nen. De heer P. Zut stelde voor de bonnen niet meer te geven en dit heden in te voeren. De heer P. Hart wees er op, dat men alge meen op geen bonnen verkoopen moet. Het voorstel om direct de bonnen in te trekken, werd met groote meerderheid verworpen. De heer Zut stelde voor den Vierbond te reorganiseeren, daar wij er niet veel aan heb ben en men meer tuinders er bij moet hebben. Dit komt op den beschrijvingsbrief. De heer P. Zwetsman gaf te kennen, dat 'het noodig was geweest de leden in kennis te stellen als een besluit ingetrokken wordt. Besloten werd op den beschrijvingsbrief te plaatsen, dat de L. G. C. de bonnen niet meer afgeeft. Ook het niet meer snijden der witte kool komt op den beschrijvingsbrief. Het U. C. B. gaf veel besprekingen. Er zal een schrijven gericht worden aan de L. G. C. om te veilen onder U. C. B. De voorzitter gaat naar de markt ter be spreking. E>e heer P. Zwetsman wil een on derlinge brandverzekering van kool onder leiding der L. G. C. Als afgevaardigden naar de jaarvergadering der L. G. C. werden aan gewezen de heeren Jb. Zwetsman. W. But- ter, P. Geus, K. Stam, C. Prins, P. Zwetsman, Gr. Delis, K. de Waal, L. Vethaak, P. Blom, Jb. Verwer, M Muis, Jn. Visser, Gr Hart, P. Kooij. C. Beets, Jn. Kooij, N. Kok, P. Zut; reserve Gr Molenaar en P. Barsingerhorn. Bij de rondvraag besprak de heer M. Mul der het tekort aan spoorwagens bij vorst. De voorzitter zeide, dat men vooraf moet kunnen zeggen, hoeveel er noodig zijn en dit is moeilijk. De heer P. Hart was er niet over te spre ken. dat hij op de vorige vergadering der L. G. C het tuinderscrediet besproken heeft, doch hij heeft de menschen niet opgezweept. De belanghebbenden hebben den heer Hart materiaal geleverd. BEVERWIJK. Aan de bloemenmarkt verschenen Vrijdag de eerste Holl. narcissen, n.1. Golden Spur en Servantus, welke per bos van 10 tot 20 bloe men 25 tot 120 cent golden. Naast de bekende darwin Copland troffen wij vandaag de eerste Wm. Pitt aan, welke .het niet onaanzienlijke bedrag van 20 cent per stuk opbrachten. Voor 1ste soort Cop land waren de prijzen 710 cent. Prins v Oostenrijk 58 cent. Fred. Moore 56 cent en Courona d'or 710 cent. HEEMSKERK. Paarden- en Hittenfonas Bovengenoemd fonds hoopt Woensdag avond hare jaarvergadering te houden. Deze bijeenkomst zal een eenigszins feestelijk karakter te dragen bij gelegenheid van het 10-jarig bestaan. Tot slot eene schitterende verloting. UITGEEST. Het Goudvischje. Woensdagavond had in het hotel de Ooie vaar de eerste openbare uitvoering plaats van de voor eenigen tijd opgerichte ar- beiders-tooneelvereeniging „De Daad" De heer Kingma, secretaris dier Vereeni- ging, sprak tot de aanwezigen 't welkom uit en haalde aan, dat destijds bij de oprichting der vereeniging daarop veel critiek is uitge oefend, omdat de algemeene gedachte zou zijn dat hier ter plaatse reeds voldoende tooneel- yereenigingen waren, doch deelde mede dat 't streven van de vereeniging is om door mid del van het tooneel propaganda te voeren voor en werkzaam te zijn in het belang van de moderne arbeidersbeweging, hetgeen van geen enkele bestaande vereeniging gezegd kan worden. Hedenavond zou evenwel bij de eerste uitvoering geen propagandastuk ge speeld worden doch „het Goudvischje", dra ma in 3 bedrijven van W. J. van Nouhuijs. Het Goudvischje is een stuk met diepen ondergrond en laat zien dat de rechtvaardig heid, al wordt die dan ook door allerlei mid delen miskend, ten slotte toch moet en zal ze gevieren. De rol om de rechtvaardigheid goed naar voren te brengen is dan ook zeker verreweg de moeilijkste te noemen, daar dit het punt is waarom geheel het spel draait. Deze rol was in handen van mej. VoorenVlottes en heeft deze haar rol tot in de bijzonderheden heel goed gespeeld. Geheel het 2e bedrijf leefde het publiek in de zaal met gespannen aandacht mee en werden ve len der aanwezigen zoo aangegrepen, dat het hun te machtig werd. Ook de andere spelers hebben goed spel geleverd. Mej. Jansen—Koppenol, die we reeds uit „Vondel" kenden, heeft haar rol van Marie, uitstekend vertolkt. Haar verhouding tot haar man als „liefhebbende echtgenoote" en „Goudvischje" was zeer juist. Men kon het haar en Mej. Vooren— Vlottes aanzien dat zij geheel in hun spel opgingen. Het spel van de heeren de Vries en Duim was ook goed, al scheen het ons dat zij even te veel zich zelf bleven. Van de ove rige spelers halen we nog even aan Arie Joosten en zijn Stijntje. Hun spel was ook zeer treffend. We mogen zeggen dat de uitvoering heel goed geslaagd is, al is dit geen propaganda stuk geweest, zooals in den beginne bedoeld was. Hulde aan den regisseur, den heer F. de Vries en den heer IJ. Veenis te Assendelft, die het kapwerk heeft geleverd. Een prettig bal sloot den avond. Vergadering onderl. glasverzekering. Dezer dagen vergaderde de Onderlinge Glasverzekering in het hotel de Ooievaar al hier. Niettegenstaande de 50 procent premie verlaging kon nog een aardig winstje ge boekt worden. Op 1 Januari 1930 bedroeg het reserve-kapitaal 813.33. Besloten werd de premie niet te verhoogen erf evenals het vorige jaar werd deze op 50 procent gesteld. Het aantal aangesloten leden bedraagt thans 36 en het aantal verzekerde perceelen 41. De boeken en bescheiden werden nage zien en in goede orde bevonden, en dank werd gebracht aan den administrateur-pen ningmeester voor zijn accuraat beheer. Ten slotte werd nog besloten om in Ja nuari 1931, daar dan de vereeniging 20 jaar bestaat, een feestavond te ofganiseeren toe gankelijk voor leden met hunne dames. HEILOO. Dezer dagen is te Limmen een aanvang gemaakt met de werkzaamheden voor het gebouw dat den electrischen stroom moet le veren voor den Spoorweg. Nabij den Visch- weg zal een gebouw verrijzen, waarvoor men dagelijks het zand aanvoert. Met electrische kracht wordt gewerkt waarbij een 6-tal kip karren het zand ter bestemder plaats aan voeren. Ook aan het uitzetten der woning voor den chef aan het station te Heiloo is men begon nen, terwijl de ingang van de goederenloods is verplaatst. Het is een groote verbetering dat de hekken achteruit zijn geplaatst, waar bij een flink parkeerterrein wordt gemaakt, wat straks, als alle hekken teruggaan, nog beter zal uitkomen. OUDKARSPEL. Opening der bazar ten gunste der voetbal- vereeniging D.T.S. op 17 Jan. De heer J. Eecen Mz opende met een harte lijk woord van welkom voor de vele medewer king, waardoor blijkt, dat D.T.S. vele vrien den heeft Een extra woord van welkom aan de ver tegenwoordiger van den heer Holsmuller, hier aanwezig, welke firma gratis thee en koekjes beschikbaar stelde voor alle drie dagen. We zullen hopen, dat de bazar goed slaagt en we veel in 't laadje zullen krijgen. Hierna werd het woord aan den voorzitter van de D.T.S.-vereeniging gegeven, welke een woord van dank sprak tot het hoofdbestuur en ook tot de dames-comité-leden, welke de zaal zoo keurig hebben aangekleed, tevens tot de jongedames welke voor de inzameling der artikelen hebben gezorgd. De penningmeester, de heer Moeijes, ver zocht de heeren, welke voor lotenverkoop zouden zorgen en deze, zoo er nog over ge- bleve zijn, Zondagmiddag na de voetbalwed strijd in te leveren, tevens de gelden van de verkoop. Nog een paar maal werd het woord ge vraagd. Hierna werd door den heer Eecen, voorzitter van het comité, het lint doorgeknipt en de bazar ter bezichtiging van de genoodigden ge steld. Heel wat was hier bijeengebracht, keurig geëtaleerd, vele huishoudelijke artikelen, luxe voorwerpen en handwerken, ook de vermake lijkheden waren present. Keurig zag de theetuin er uit, een kopje thee, na de inkoopen, zal hier wel heerlijk sma ken. De opbrengst van den verkoop der kin- derzegels, door verschillende meisjes langs de huizen verkocht, is 215.8414 Een mooi resultaat, waar hier voor het eerst met de zegels werd gewerkt. HOORN. De heer C. Oortman Gerlings is be noemd tot hoogheemraad van Noorcl- holland's Noorderkwartier. De Hoornsche revue-vereeniging heeft wedorom haar eersten avond ge geven in dit seizoen, ditmaal ter gelegen heid van haar 10-jarig bestaan. De groo te Parkzaal was uitverkocht. De nieuwe, speciaal voor dit doel ver vaardigde revue, draagt tot titel: „Tien is troef!" Er is door de auteurs, de heeren Dell en Ridderikhoff weer keurig werk geleverd, wat door het gezelschap 0p uitnemende wijze ten tooneele wordt gebracht. De hoofdrollen zijn in handen van mevr. Co Niemans—Vis (commère) en de heeren Chr. Holman en Deutekom (Noordscharwoude). De balletten, onder leiding van mevr. PolmanSchagen zijn op uitstekende wijze ingestudeerd, terwijl de attributen van den heer prji man bijzonder smaakvol genoemd kun* nen .vorden. Het orkest, onder leiding van den heer Kloet, zorgt voor moderne, inslaand! melodieën en illustreert de revue op Pa£ kende wijze. Vs. Dinsdag heeft de huldiging plaat» waarvoor onder leiding van den buree' meester G. J. Bisschop, zich bereids een comité heeft gevormd. GROOTEBROEK. Door de afdeeling van Bloembollen, cultuur worden pogingen aangewend om alhier een tentoonstelling te organi- seeren van gebroeide tulpen, narcissen en hvacinthen. Deze tentoonstelling j8 de eerste op dit gebied in W.-Friesland. DE STREEK. De tuinders, die nog met voorraden stapelgroenten zitten, gaat het niet voor den wind. Bloemkool is er sommige da- gen nog in overvloed, doch de maat is zoo klein, dat ze voor export niet meer wordt gekocht. De prijzen zijn dan ook gedaald tot 3 a 6 voor eerste soort- 2 a 3 voor tweede soort, terwijl dé zouterij een groot gedeelte neemt voor 1 a 1.50 per 100 stuks. ZUIDSCHARWOUDE. In een der lokalen van „De Roode Leeuw» hield de vereeniging voor Ziekenhuisverple- ging Donderdagavond haar jaarvergadering De heer G. .r Kzn. ooende de goed bezochte vergadering ongeveer als volgt: Het is ook mij een aangename taak U hier op on ze jaarvergadering het welkom toe te roe pen. Onze vereeniging bestaat al weer enke le jaren en wij hebben in dien tijd op het ge bied van Ziekenhuisverpleging reeds eenigt verplichtingen kunnen nakomen. Het bleek echter al heel spoedig dat de premie te laag was. Toch waren het leerrijke jaren, want ervaring is opgedaan. Wij zijn met een zeer lage premie begonnen, waarvan wij allen moeten zeggen, zouden we daarvoor onze verplichtingen kunnen akomen. Het bleek echter al heel spoedig, dat de premie te laag was. Toch waren het leerrijke jaren, want wij kregen eenig inzicht in de zaken en kon den op de verkregen basis van die jaren eene berekening maken. Het heeft ons getroffen dat al onze leden op eene vergadering in stemden met de premiev.rhooging, ofschoon deze verhooging belangrijk was. Uit de re kening bleek wel, dat het noodzakelijk was, maar toch was het ook het bestuur buiten gewoon prettig de volle medewerking van de leden te mogen ontvangen. Dat geeft kracht en lust aan het bestuur om den arbeid voor de vereeniging te verlichten. Een hartelijk§ samenwerking is in deze dan ook zeer ge- wenscht. Onze vereeniging is immers aange wezen om het leed van anderen te verzach ten, om met elkaar een geheel te vormen om zoodoende ieder die het overkomt om in een ziekenhuis opgenomen te moeten worden, al thans wat de geldzorgen betreft, te kunnen helpen. Het is ook zoo mooi in de vereenigin- gen van ziekenhuisverpleging, dat de groote gezinnen eenigszins gesteund worden. Ge steund is zeker het rechte woord niet, maar dat bij een groot gezin enkele kinderen vrij gesteld worden van betaling der contributie Die groote gezinnen geven na 15-jarige leef tijd veel jonge leden en die zijn de steun van een dusdanige vereeniging. Wij zijn er dan ook trotsch op dat wij zoo'n bepaling heb ben, want die zal zeker onze vereeniging ten goede komen. Na de verhoogde contri butie hebben wij alweer verschillende uit komsten gehad. Het was het eerste jaar zoo gunstig dat wij het hebben aangedurfd cm ook hun, die alleen voor verpleging zonder operatie naar 't ziekenhuis moesten, te ver goeden Dat besluit is wel na ernstige overweging genomen, met het oog op de financiën. Het eerste jaar vorderde het dan ook een belang rijk bedrag uit onze kas, doch het afgeloopen jaar is wel heel wat gunstiger geweest, zoo dat wij meenen dat het met de tegenwoor dige contributie betaald kan worden. Dit be sluit kunnen wij ook weer noemen een ze genrijk besluit. Hoe vaak gebeurt het niet, dat iemand thuis niet op kracht kan komen en bij goede verpleging in het ziekenhuis in enkele weken klaar is. Op die manier kan er veel leed uit den weg genomen worden en daar is deze ver eeniging dan ook voor opgericht. Bij de ope ning heb ik gezegd: het is voor mij een ge noegen en dat wil ik herhalen, want het is zoo mooi om met elkaar iets te kunnen doen om het leed van anderen te verzachten. Tot onzen spijt moeten wij mededeelen, dat onze bode, de heer P. Jonker, voor die func tie bedankt heeft. Het is hier zeker op zijn plaats als wij den heer Jonker hartelijk dank zeggen voor 't vele werk dat hij voor onze vereeniging heeft gedaan. Het loopen was hem niet gemakkelijk, maar toch was hij on vermoeid werkzaam voor onze vereeniging- Wij willen hop:n, dat hij bij zijn kinderen nog een rustigen ouden dag mag hebben, die hij zoozeer heeft verdiend Mijne heeren, nogmaals hartelijk welkom, ook de pers en in het bijzonder wil ik wel kom heeten den heer H. E. Dijken, van Schoorldam, propagandist voor de federatie van vereenigingen voor ziekenhuisverple ging, die bereid is om ons in verschillen de zaken van advies te dienen. Hiermede ver klaar ik de vergadering voor geopend. De notuleering der vorige vergadering werd na lezing, goedgekeurd en den samen steller, den heer Jan Kramer Gzn., dank ge zegd. Ook het jaarverslag door genoemden heer uitgebracht, kreeg goedkeuring en dank. Uit het jaarverslag stippen wij aan: de ver eeniging bestond 't vorig boekjaar uit 219 go- zinnen met 856 leden, dit jaar uit 226 go- zinnen met 862 leden. Overleden zijn 2 lo den, bedankt 30. Nieuwe leden 38, vermeer derd 6 huisgezinnen, vertrokken 5, bijgok^ men 12, vermeerderd 7. Door het bestuur is besloten om leden, die bedanken, zonder va woonplaats te veranderen, niet meer als h aan te nemen, tenzij die persoon de contn butie bijbetaalt vanaf den dag der ding, met een maximum van 2 jaar en dat geen recht op uitkeering bestaat voor m weer 6 weken lid is. De voorzitter verzocht de vergadering

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 6