HOOFDPIJN LANDBOUW sn VEETEELT. FOSTER'S MAAGPILLEN Ingezonden stukken Binnenland Sneltrein uit de rails geloopen. De spoorbrug bij Bovenkarspelvrij* wel geheel vernield. is vaak te wijten aan constipatie. Alle spijsverterings stoornissen verdwij nen na gebruik van Foster's Maagpillen, het ideale laxeermiddel. Alom aangeprezen. f0.65 per flacon. vooral van de laatste clausule in het jaar verslag goede nota te nemen. De penningmeester, de heer P. Zeeman ver antwoordde zijn gehouden beheer, waaraan wij het volgende ontleenen: ontvangen aan contriou-* f 1142.74, entree-gelden enz. 4.85, «wig saldo 404.39V,, totaal 1551.951 i- De uitgaven waren aan ver- plegingskosten 562.50, vervoer 31.10, bodeloon 50, diverse kleine uitgaven 39.22, totaal 682.82, batig saldo van thans 869.16 De commissie, die vooraf de bescheiden had nagezien, bevond alles in keurige orde. Zoowel de commissie als de penningmeester ontvingen een waardeerend woord van den voorzitter. De p:nningmees- ter kon niet nalaten om den bode hartelijk dank te zeggen voor het vele werk en zijn accurate plichtsbetrachting. Punt 5 betrof voorstellen Algemeene Ver gadering Federatie. Daar er geen voorstellen waren ging men over tot de mededeelingen. Ie. Eene dankbetuiging van een lid voor de prompte uitbetaling en welwillende mede werking van het bestuur ondervonden bij ge legenheid van verpleging van zijn zoontje. 2e. Dat de Federatie een contract voor ver voer heeft afgesloten met de firma Met te Alkmaar, welk contract alleszins billijk is en de leden verzocht werden zich eventueel hieraan te houden. Hierna verkreeg de heer H. E. Dijken, van Schoorldam, propagandist der Federatie, het woord, om te bepleiten het nut van verzeke ring bij operatie. In een helder betoog wist deze spreker de wenschelijkheid duide lijk te maken. Dit betoog bevatte nagenoeg dezelfde strekking als de rede die genoemde heer en kele dagen geleden te Broek op Langendijk heeft gehouden en waarvan een verslag in de Alkm. Courant heeft gestaan. Wij volstaan dus nu met de mededeeling, dat in deze vergadering besloten is, dat het bestuur deze aangelegnheid nader zal trach- len uit te werken en dat het noodig is een groep te vormen van 100 personen, welk aantal in samenwerking met een zuster-afd. zou bereikt kunnen worden. De vragen welke werden gesteld, werden breedvoerig beant woord Het volgende punt, vaststelling der con tributie, ondervond een zeer korte bespre king. Er werd besloten 't contributie-bedrag te laten zooals het nu is, daar de mogelijk heid niet uitgesloten is een weerstandskas te vormen. De penningmeester deed nog met nadruk opmerken, dat het wenschelijk is dat de leden niet in gebreke moeten blijven om de kinderen op te geven bij het bestuur, want verzuim hiervan leidt tot groote teleurstel lingen. Uit een 4-tal sollicitanten werd tot bode benoemd de heer P. de Ruiter, die de benoe ming heeft aangenomen. Als bestuurslid werd met bijna algemeene stemmen herkozen de heer H. Metselaar. De rondvraag leverde niets op, waarop de voorzitter den heer Dijken hartelijk dank zegde voor zijn betoog en voor het werk dat hij voor de Federatie doet en den aanwezi gen voor de zakeleijke bespreking. DE MISHANDELING TE KOEDIJK. In een rechtszaak betreffende een mishan deling te Koedijk is door onzen rechtbankver slaggever opgemerkt dat daarbij tegenwoor dig waren de gebroeders Elings en dat een van hert, de heer A. Elings de bij deze zaak betrokkenen met zijn auto had thuis gebracht. Een der gebroeders, de heer G. Elings, Uitenboschstraat alhier, verzocht ons mede te deelen dat hij bij deze zaak in geen enkel opzicht is betrokken. LIMMEN. Onder presidium van den heer C. Pepping hield de „Vereeniging Ziekenzorg" haar jaar vergadering in het Patronaat. De voorzitter opende met den chr. groet en een inleiding, waarbij hij liet uitkomen, dat het fonds uitstekend werkt. Hij uitte de beste wenschen voor 1930. Het financieel verslag van den penning meester meldt: saldo vorig jaar 1710 22, ontvangsten 1051.11, uitgaven 711.29; het totaal batig saldo was 2050.04. De reke ningcommissie adviseerde tot goedkeuring, waarna de penningmeester werd gedechar geerd. Uit het jaarverslag bleek, dat het aan tal leden 621 bedraagt over 116 gezinnen. De voorzitter herinnerde aan het eerste lustrum en stelde voor om, gezien de kas, ypor Februari en Maart vrijstelling van contribu tie te geven. Aldus besloten. De bestuursver kiezing had tot resultaat, dat de heer N. de Groot werd herkozen. Daarna nam de vergadering afscheid van pastoor Peperkorn, die binnen korten tijd emeritaat heeft aangevraagd en zich in Alk maar gaat vestigen. Over en weer werden woorden van dank en waardeering geuit, ter wijl de pastoor zeide, dat men in „Huize Augustinus" een geopende deur zou vinden (Applaus.) Besloten werd het eerste lustrum niet te herdenken dan door het opdragen van een mis tot dankbaarheid. Daarna sluiting. Iaarvergadering Onderling Veefonds. Onder presidium van den heer C. Pepping Zield het Onderl. Veefonds zijn jaarvergade ring in Café Kroon. De voorzitter opende en betreurde de geringe opkomst. De ontvangsten en uitgaven waren resp 3676.33 en 3591.93, saldo J 84.40. Af gekeurd zijn 20 dieren. De uitgaven voor ge neeskundige behandeling waren 341. riet ledental bedroeg 46 met een verzekerd kapi faal van 71820. De omslag was geweest 4.20 per 100. De rekeningcommissie rap porteerde gunstig, werd de penningmeester gedechargeerd. Tot correspondent werd herbe noemd de heer P. Houtenbos. Bij 4e rondy/a&g kw^am ter_sgrake het vpor- tel een boete te heffen voor hen, die de verga dering verzuimen. i rnPesloten. werd de leden in December op te oepen en dan de boete te bespreken. De voor- uiteen, dat het bij een zoo matig ek noodig is maatregelen te nemen. DE STREEK. ue handel in uien is hier verbazend slecht -Wet moeite worden ze voor 75 cent per baal aan den man gebracht. Het is alzoo hard wer ken en feitelijk geld toegeven. BOVENKARSPEL. De bloemenhandel levert hier goede resul- I ij' gebroeide tulpen worden voed be taald met 8 a 9 ct. per stuk; de soort Victo'r bracht zelfs 15 cents op. HEEMSKERK. ™t ondersteuningsfonds „St. Lourentius" hield Donderdagavond in de K. S. A. hare jaarvergadering. Aan het jaarverslag ont leenden wij de volgende cijfers: ontvangsten J 1418.89, uitgaven 1822.25 aldus een na- deelig saldo van 403.36K. Aan 76 leden is een uitkeering verstrekt Om het nadeelig saldo even tegemoet te ko men stelde het bestuur voor om inplaats zoo als gebruikelijk was van 2 maanden 15 cent per lid en per week contributie te heffen dit te verdubbelen. Werd goed gevonden. Tevens deed het bestuur een beroep bij de leden om toch getrouw hunne premiën te Tevens deed het bestuur een beroep op de offeren daar de achterstand over 1929 nog gen voortaan de vermelding: ziekte, ouder dom en ongeval, omdat vele bejaarde leden r.og in de waan verkeeren dat ook ouderdom zonder meer recht geeft op uitkeering wat niet het geval is. Een oud-lid dat naar Hille gom vertrokken isi vroeg zijn lidmaatschap te mogen handhaven waarop afwijzend be schikt werd. Bij de nu volgende bestuursver kiezingen werden de aftr. leden, B. Beentjes Bzn., Jac. Schuijt en II. Schuijt, bij acclama tie herkozen. Na rondvraag volgde op de gebruikelijke wijze sluiting. Buiten verantwoot delijkhetd. van de Re daetic. De opname in deze rubriek bewiisi yenszins dat de •edariie er mrde Instemt.) Geachte Redactie! Naar aanleiding van een verslag, voorko mende in Uw nummer van Zaterdag 11 Ja nuari j.1., betreffende de gehouden jaarver gadering van de vereeniging voor zieken- huisverpleging te Br. op Langendijk, waar in de spreker van dien avond de Ziektever zekering „Dr. Nicolaas Tulp" op unfaire manier voorstelt en bovendien onwaarheden verkondigd heeft, waardoor de aanwezigen zeker misleid zijn geworden, hetgeen in het algemeen belang dient rechtgezet, verzoekt ondergeteekende plaatsing voor onderstaan de, waarvoor bij voorbaat mijn beleefden dank. Uit het verslag blijkt dat de heer Dijken hoofd der School te Schoorldam, als Secre taris der Federatie van Ziekenhuisverple- ging (belangeloos?) de taak op zich had ge nomen om bovengenoemde vereeniging van advies te dienen, waar zij haar leden het best zou kunnen verzekeren. Het is die vereeniging gegaan als onderge teekende. De heer D. heeft zich bij mij voor gesteld als bestuurslid van de plaatselijke vereeniging te Schoorldam om te informee- ren naar ae voorwaarden van overname of herverzekering van die vereeniging, terwijl hij bij eerstgenoemde vereeniging zich voor stelt als Secretaris der Federatie, doch later blijkt propagandist te zijn der Verzekering „Cura Zou het niet eerlijker geweest zijn, als de heer D. na de verkregen inlichtingen ons zijn plannen had medegedeeld? Wij zouden dan in de gelegenheid geweest zijn het be toog van genoemden heer over de Ziektever zekering „Dr. Nicolaas Tulp" terstond aan de toehoorders te kunnen toelichten. Om die reden zijn wij thans verplicht gebruik te ma ken van Uw blad door te weerleggen dat gene wat in het algemeen belang gewenscht is. De heer D. weerspreekt dat de Ziektever zekering „Dr. Nicolaas Tulp" een comman ditaire Vennootschap is. Zal er nog iemand zijn die thans die woorden nog gelooft, als wij hem verwijzen naar de Kamer van Koop handel om daar te informeeren, terwijl te onzen kantore de notarieele acte van oprich ting voor belanghebbenden ter inzage ligt? Dan verklaart genoemde heer dat de Ziek teverzekering „Dr. Nicolaas Tulp" niet on der wett. toezicht staat. Wil de heer D. ons een Maatschappij noemen, buiten het levensverzekringbedrijf om, die daar wel onder staat. Het zal ons tevens aangenaam zijn, wanneer hij het be wijs kan leveren dat er bij de Ziekteverzeke ring „Dr. Nicolaas Tulp" geen controle is De bewering dat wij het tarief gaan ver- hoogen door afschaffing van het P. tarief is ons niet bekend en dit zal ook niet gebeuren. Vervolgens cijfert de heer D. met het aan tal verpleegdagen en handelt geheel in de lijn der vereeniging door dertig dagen vol doende te achten, hij noemt het een goed- koope reclame voor „Tulp" die niets kost om 8 weken verpleging te geven. Waarom neem', de vereeniging deze nietskostende reclam? niet over? Gaarne geven wij 't bestuur en den leden de werkelijke waarheid in overweging; dat der tig zoowel als 56 verpleegdagen geen van beiden een „volledige" verzekering beteeke r.en doch het algemeen belang heeft meer aan 56 dan aan dertig dagen verpleging. Plaatselüke Commissies van Arbitrage schijnen bij de Directie van „Tulp" waarde loos te zijn. doch waarom stelt de Directie van „Tulp" dergelijke Arbitrage Commissies aan? Blijkt uit bovenstaande reeds dat de heer D. veel onwaarheid heeft gezegd thans ga3* hij toch te ver door te verklaren, dat bij be valling op advies van den dokter door de Ziekteverzekering „Dr. Nicolaas Tulp" geen verpleging wordt uitgekeerd. Volgens Art. 14 der voorwaarden der Ziekteverzekering keert „Dr. Nicolaas Tulp wel degelijk uit en wel tot een maximum van 8 weken in dergelijke gevallen. Over de vergelijkende statistiek genomen van veertien gezinnen van allerlei samen stelling ■waaruit zou blijken dat de Ziekte- yej:zekeriflg „Br. Nicolaas Tujp" veel duur der is dan die welke door den heer D. zijn opgegeven verheugt het ons, dat wij zoo aan den veiligen kant staan. Geachte Redactie nogmaals dank voor de verleende plaatsruimte. J. H. WAGENAAR, Directeur der Ziekteverzekering „Dr. Nicolaas Tulp" (De heer Dijken heeft voor de Vereeniging voor Ziekenhuisverpleging te Broek op Lan gendijk een uitvoerige rede gehouden waar in hii de ziekteverzekering „Dr. Nicolaas Tulp aan critiek onderworpen heeft. Wij begrijpen dat deze verzekering daarte gen bezwaar heeft en over enkele daar naar voren gebrachte punten een andere uit spraak wil laten hooren. Het moet dan evenwel een zuivere bestrij ding van het betoog van den heer Dijken zijn en wij hebben dus uit bovenstaand stuk alles weggelaten wat propaganda voor eigen onderneming en critiek op andere vereenigin gen betreft. Waar wij het in het algemeen niet wen schelijk achten, dat diverse ondernemingen onze courant gebruiken om propaganda te maken en een concurrentiestrijd te voeren, sluiten wij na de opname van het boven staande verweer de discussie over dit onder werp. Red. Alkm. Crt.) DE BEMOEIINGEN VAN HET RIJK OP LANDBOUWGEBIED. Rapport der commissie-Haf f mans. In het rapport van de in April 1925 inge stelde commissie-Haffmans tot onderzoek van de vraag, of en zoo ja in hoeverre de di recte en indirecte bemoeiingen van het Rijk- op landbouwgebied ingekrompen zouden kunnen worden, welk rapport zeer uitvoerig is, wordt o.m. het vervullen van bijbetrek kingen door wetenschappelijke krachten dpr landbouwproefstations ongewenscht geacht. Over de driehoofdige leiding te Hoorn ver meld het rapport het volgende: In de commissie is de vraag gerezen, of een regeling als te Hoorn, waar drie gelijk gerechtigde directeuren naast elkander werk zaam zijn, aanbeveling verdient. Het K. B van 29 April 1926 schept thans de mogelijk heid, om de leiding te centraliseeren. De commissie deelt dan mede, dat haar den laatsten tijd klachten zijn ter oore ge komen over gebrek aan samenwerking te Hoorn. Nu dit het geval is, niettegenstaande het feit, dat de drie directeuren elk op een afzonderlijk gebied van wetenschap deskun dig zijn, komt het haar noodig voor, dat cen tralisatie van leiding wordt gebracht door gebruikmaking van de bevoegdheid daartoe in dat K. B. aan de regeering gegeven, het geen ten zeerste bevorderlijk zou zijn voor de werking van het station als geheel. Ook de samenwerking naar buiten met an dere overheidsorganen, waar wetenschappe lijk onderzoek wordt verricht bleek niet groot te zijn. Van samenwerking met de semi-offici- tele Ver. tot Exploitatie eener Proefzuivel- boerderij in welks bestuur de georganiseerde landbouw zitting heeft, komt in de practijk weinig terecht, hoewel er den laatsten tijd eenige verbetering is te bespeuren. De afdeeling voor physiologisch onder zoek acht de commissie noodzakelijk. Vestiging van het station in de nabijheid van een wetenschappelijk centrum zou de voorkeur verdienen, doch de kosten van over brenging vormen een bezwaar. Het heffen van retributie voor adviezen over algemeene vraagpunten, ontraadt de commissie. Over de Landbouwhoogeschool zegt de commissie dat haar a'gemeenen indruk ts, dat er voor de L. H. S. niet te veel geld wordt uitgegeven, in sommige opzichten zelfs te weinig. De vraag of de hoogleeraren voldoende voeling houden met het bedrijfsleven, beant woordt de commissie ontkennend; zij schrijft dit gedeeltelijk toe aan gebrek aan reisgel den. Een meer rationeele samenwerking tus- schen L. H. S. en proefstations acht zii mo gelijk; b.v. door» instelling van een college, samengesteld uit personen uit wetenschap pelijke en practische landbouwkringen. Meer samenwerking tusschen de hoogleeraren on derling zou h. i. meer dan eens dubbel werk kunnen voorkomen. Tenslotte meent het rapport, dat de aan de L. H. S. bestede gelden aanmerkelijk in rendement zouden worden verhoogd, indien de weg kon worden geooend tot grootere vriiheid in de besteding binnen de grenzen van het budget en onder zorgvuldige con trole. PROTESTVERGADERING DER S.D.A.P. Tegen het regeeringsoptreden in Indië De Federatie Amsterdam der S.D.A.P. had gistermorgen in Carré een vergadering be legd als protest tegen de huiszoekingen en arrestaties in Ned.-lndië en tegen de door de regeering ingestelde vervolging van de lei ders der P.N.I. De zaal was geheel bezet, toen de voorzit ter, wethouder S. R. Miranda, met een inlei dend woord de bijeenkomst opende. De eerste spr., de heer J. S. Stokvis, wees op de uitwassen van het koloniale stelsel ?n op de nadselen die voor de inheemsche vol ken in de koloniën uit dit stelsel voortvloeien De nationale beweging die de leiding heeft bij den onafhankelijksstrijd wordt op alle mogelijke manieren tegengewerkt en beknot. De leiders dezer beweging sturen niet op geweld aan en spr. zou geweld betreuren, maar de regeering onderdrukt elke andere uitingsmogelijkheid en ontneemt de nationa le beweging elk ander democratisch strijd- n'De'1 tweede spreker, het Eerste Kamerlid, Mr. Mendels, besprak het Koloniaal Congres der S.D.AP. en de beteekenis van de door dit congres aangenomen stellingen. Geleidelijk moet Indië tot onafhankelijk heid worden gebracht. Spr. laakt hen, die Indonesië nu reeds los willen maken van Hol land en noemt dit een demagogische leuze. Spr. betoogde, dat de Nederlandsche ar beiders niet alleen uit ethische motieven den vrijheidsstrijd der Indische bevolking dien den te steunen, doch dat zulks ook in hun eigen belang was, aangezien de koloniale verhouding behalve misschien enkele voor- deelen ook economische gevaren voor de Westersche arbeiders met z'c^ bracht. Ten slotte voerde spr. het woord over de vervolging van de leiders der P.N.L., die vol gens hem door niets was te motiveeren. Spr. was er van overtuigd, dat deze vervolgingen geen justitioneele, doch zuiver politieke ver volgingen zijn geweest. Ten slotte werd door de vergadering een resolutie aangenomen, waarin gevraagd werd: ten eerste een ruim opgevatte toepas sing van het recht van vereeniging en ver gadering, noodzakelijk als eerste voorwaar de voor den strijd voor nationale onafhan kelijkheid; ten tweede: onmiddellijke vrijla ting van allen die om politieke redenen in voorloopige hechtenis zijn gesteld en amnes tie voor alle politieke gevangenen en verban- nenen. OPSPORING VERZOCHT. Vrouw en kind in den steek gelaten. Namens de echtgenoote verzoekt de com missaris van politie te Noordwijk te worden bekend gemaakt met de verblijfplaats van Laurens Moens, geboren 21 Januari 1902 te Leiden. Signalementgekleed met donker bruin pak met licht streepje, grijzen hoed. overjas met lichte ruit, op linkerwang een litteeken. Hij heeft zijn vrouw en kind in hulpeloozen toe stand achtergelaten en dient dientengevolge te worden gehoord. VERBRAND. Het anderhalfjarig zoontje van ir. P. Zuiderduin te Zwolle trok Donderdag onder het SDelen een theeketel van de tafel, waardoor het den inhoud over het lichaampje kreeg. Nog denzelfden avond Is het kind aan de bekomen brandwon den overleden. werking wijder te trekken en ook de brand weren der gemeenten Loosdrecht, Kortenhoef Maartensdijk, Soestdijk, Baarn en Eemnes tot samenwerking uit te noodigen. KINDERKAMP BIJ DIDAM. Het bekende „Kinderkamp" te Didam gaat verdwijnen. In 1917 werd dit kamp van re- geeringswege gebouwd als quarantaine station voor uit Duitschland gevluchte krijgs gevangenen en in 1919 geschonken aan de „Centrale Commissie voor uitzending van Ned. kinderen naar buiten". In totaal zijn in dit kamp 4400 kinderen verpleegd. EEN SCHOOL GESLOTEN WEGENS DIPHTHERITIS. In verband met het nog voortduren van diphtheritis te Arnhem is op last van den burgemeester de Talmaschool op de Geiten kamp voor onbepaalden tijd gesloten. DE WELDADIGHEIDS-POSTZEGELS. Het resultaat van den verkoop van ae wel dadigheidspostzegels voor het kind is in Rot terdam gunstiger geweest dan men aanvanke lijk dacht. In totaal is verkocht voor een be drag van 53.148.87 (v. j. f 55.281.93) Het aantal door het comité verkochte ze gels bedraagt 524.564. Te Den Haag zijn 519.088 zegels verkocht met een overwinst van 15.166.81 (tegen v. j. resp. 412.143 en 9.746.60). DE ONTPLOFFINGSRAMP TE GRONINGEN. Een deel van het lijk der vermiste vrouw gevonden. Zaterdag is in het Eemskanaal onder de gemeente Farmsum bij de spoorbrug der Noord-Ooster Locaalspoor een gedeelte van een vrouwenlijk gevonden. Hoewel het lijk ongekleed was, en het niet meer te herkennen bleek, neemt men aan dat het van vrouw Jasper is, die bij de ontploffingsramp aan de Bontebrug te Groningen is omgekomen. Zooals men weet, heeft men naar haar en haar dochtertje dagenlang tevergeefs gedregd. ARRESTANT UIT DEN TREIN GESPRONGEN L-ater opnieuw gepakt Een 24-jarige man, die op verzoek van den commissaris van politie van Bergen op Zoom te Utrecht was gearresteerd en werd overgebracht, zag Vrijdagmiddag kans even voor den Wouwschen overweg uit den trein te springen. Hoewel hij zich daarbij nogal verwondde ging hij op de vlucht in de rich ting van de Zanderijen. Zijn begeleider en eenige politie-agenten gingen na aankomst van den trein te Bergen op Zoom hem direct achterna en reeds na een uurtje zat de over moedige vluchteling weer veilig opgeborgen. EEN KORTSLUIT-LABORATORIUM IN NEDERLAND. Steun van de electro-techniscke industrie. In een bijeenkomst van Nederlandsche electrotechnische industrieën is overeenstem ming bereikt met betrekking tot het stichten van een kortsluitings-laboratorium in ons land. Door de oprichting van een dergelijk labo ratorium wordt de mogelijkheid geopend, dat ook in Nederland op het gebied van appa raten voor bijzonder hooge spanning en groote vermogens een uitbreiding aan de electrotechnische industrie kan worden gege ven, zoodat ons land zich ook in dit opzicht niet langer achtergesteld behoeft te gevoelen bij enkele andere landen, die reeds over een dergelijke inrichting beschikken. SAMENWERKING BIJ BRAND BESTRIJDING. De Gooische gemeenten slaan de handen ineen. Te Bussum is een door de brandweer al daar uitgeschreven vergadering gehouden van Gooische brandweercorpsen. Vertegen woordigd waren Hilversum, Bussum, Naar- den, Laren, Blaricum en 's-Graveland. Na een uiteenzetting van het doel der ver gadering werd een uitvoerige bespreking ge houden over de wijze, waarop samenwerking tot stand gebracht kan worden. Alle aanwezigen verklaarden zich bereid om mede te werken tot het verkrijgen van een oplossing. Om zoo spoedig mogelijk tot doel treffende resultaten te geraken, werd een commissie gevormd, welke het vraagstuk der samenwerking nader zal bestudeeren en die daarbij zal onderzoeken, hoe de bestaande toestand in de verschillende gemeenten is, welke maatregelen getroffen zullen moeten worden om tot uniformiteit ten opzichte van materiaal te geraken en op welke wijze de onderlinge hulpverleening geregld dient te worden. i Nog werd besloten den krjng van samen Geen persoonlijke ongevallen. Zaterdagmorgen zijn. even voorbij het station Bovenkarspel, de twee achterste per sonenrijtuigen van den sneltrein, die om 10.38 uit Enkhuizen was vertrokken, waar schijnlijk door het te vlug omgooien van een wissel, uit de rails geloopen Het eerste rijtuig van de twee ging gedeel telijk door de spoorbrug heen, waardoor de brug vrijwel geheel werd vernield. De wagen werd er weer uitgetrokken en circa vijftig meter over de biels gesleurd, waarna het rij tuig weer op de rails werd getrokken. De ver binding tusschen die twee rijtuigen brak vóór de brug af. waarna het laatste rijtuig gedeeltelijk overzij ging. In de twee rijtuigen bevonden zich ongeveer 60 passagiers. De machinist, die het ongeval bemerkte, bracht den trein spoedig tot stilstand. Persoonlijke ongevallen kwamen niet voor, Met een kwartier vertraging konden d« passagiers hun reis vervolgen. RIJNSCHIP AAN DEN GROND GELOOPEN. Het Rijnschip „Rijnvaart 103'schippet Huzing. geladen met 1670 ton kolen en op weg van Gent naar Straatsburg, is bij ebbe op de Wester Berm te Hansweert geloopen. Twaalf sleepbooten hebben tevergeefs ge tracht het schip vlot te trekken. Door Smits Bergingsbedrijf te Wemeldinge is een- con tract aangegaan op basis „no cure, no pay". Hedenavond is het, na een gedeelte der lading gelost te hebber., gelukt, het schip vlot te kqsleepen en in den polder cmhoog te zetten. Het schip is driemaal gebroken. DE „DANKBAARHEID" OVERVAREN. Opvarenden in hun slaap verrast Omtrent het bij Lemmer gezonken tjalk, schip verneemt de Crt. nog het volgende: Toen gemeld werd dat het schip waar schijnlijk „De Dankbaarheid" van schipper C. Post uit Urk was, is de motorbottor U.'.K. 147, schipper F. de Jong, onmiddellijk uitge varen, om een onderzoek naar de opvarenden in te stellen. Bij zijn terugkeer vertelde hii. dat het schip inderdaad „De Dankbaarheid was, dat dicht onder de Lemmer was gezon ken. Alleen de mast stak boven water uit Hierin hing nog een lantaarn. Met een vaar. boom voelende, ontdekte hij dat de roef was gesloten en het vaartuig een anker uit had. Overigens was weinig waar te nemen. Naar de Lemmer gevaren, heeft hij de ha venautoriteiten om inlichtingen gevraagd. Daarna vernam hij', dat de tjalk Donderdag avond was uitgevaren. Vooraf had schipper Post nog gevraagd naar mogelijke bevrach ting. Zijn vrouw, die mogelijk een voorgevoel had van ongelukken, wilde liever wachten met weg te gaan tot het dag was. Toch had de schipper zee gekozen. In den nacht rappor teerde een motorschipper aan het havenkan. toor, dat hij een aanvaring had gehad met een zeilschip. Hij gaf niet-onbelangrijke schade op. Vermoedelijk is deze aanvaring de oor-: zaak van het ongeluk, waarbij dan omgeko men zouden zijn schipper C. Post, zijn vrouw en nog een derde opvarende, wiens naam niet bekend is. Kinderen had het echtpaar niet. De motorschipper had nog naar het zeil. schip geroepen, dat men achter zijn schip moest gaan. Door 't geronk van den motor is dit waarschijnlijk niet gehoord. Het gezonken schip ligt drie voet onder water Schipper De Jong zeide nog, dat het vermoedelijk voor an ker heeft gelegen, toen de aanvaring plaats had en de opvarenden sliepen, of dat men voor anker is gegaan na het ongeluk, om zoo mogelijk de averij te herstellen. Naar de fa milie van Post mededeelt, had men op „De Dankbaarheid" geen roeiboot, zoodat moge lijke redding daarmee als uitgesoten kan wor den beschouwd. Op het wrak heeft intusschen de Rijkswa- terstaat reeds een aanwijzing gelegd, opdat de vaart er geen hinder van ondervindt. DE MOORD IN DEN BLIJDORP- POLDER TE ROTTERDAM. Spoedig sluiting van de instructie s verwacht. Naar de „Haagsche Crt." verneemt, ver wacht men, dat wanneer er zich ten minste onverhoopt geen nieuwe gezichtspunten voor doen het onderzoek door den rechter-com- missaris, den heer mr. M. Franken, inzake den moord in den Blijdorppolder te Rotter dam op Marietje v. ós aan het einde dezer maand zal worden gesloten. Wanneer dit zoo is, dan zou omstreeks het begin der maand April de behandeling van de zaak voor de arrondissements-rechtbank tegemoet kunnen worden gezien. Het blad vernam ook, dat de verdachte Willem V. bij alle verhooren absoluut geen wijziging in zijn houding heeft gebracht; hij blijft halsstarrig ontkennen, iets met den moord op het meisje te maken te hebben ge had. Ook blijft hij, ondanks de pertinente ver klaringen van drie volwassen getuigen, die hem op den noodlottigen avond resp. in de Tiendstraat, de Henegouwerlaan en de Cool- sche straat hebben gezien, ontkennen toen in Rotterdam te zijn geweest. Hij zou er even wel, ondanks al zijn gewiekste verdraaiingen van de feiten, niet in zijn geslaagd een aan nemelijk alibi op te geven. Het aantal tegen hem verzamelde aanwij zingen zou van zoodanigen ernstigen aard zijn, dat een schuldigverklaring aan het gru welijke feit vrijwel zeker kan worden geacht Het onderzoek wordt evenwel nog voortgezet. KORTE BERICHTEN. Zaterdag is op de Marinewerf te Den Helder de derde van de vier voor Indië be stemde mijnenvegers te water gelaten. De productie van de Limburgsche steen koolmijnen bedroeg verleden jaar 11.612.702 ton tegen 10.920.004 ton in 1928.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 7