r i 3ta1iano ONDERWIJZEND PERSONEEL •SCHOOL VOOR ALGEMEEN VOOR BEREIDEND LAGER ONDERWIJS. /In bijlage no. 6 schrijven B. en W.: CV' Ingezonden stukken Provinciaal nieuws WARMENHUIZEN. Den 21sten November ontvingen wij van Uwe Vergadering om bericht en raad een adres dd. 30 Octob;r t.v. van het Bestuur der Vereeniging „Alkmaarsche Fröbelschool", houdende het verzoek aan die Vereeniging ten behoeve van twee assistenten ontheffing te verkenen van het bepaalde in artikel 2, sub 7, van de Verordening, regelende d.- voorwaarden waarop aan bijzondere be waarscholen te Alkmaar subsidie uit de ge meentekas kan worden verleend (Gemeente blad nr. 1054), luidende: „Het hoofd der school en de onderwijzeressen moeten een bewijs van bevoegdh id bezitten tot het ge ven van bewaarschoolonderwijs ten genoe gen van B. en W.". Bij adres dd. 7 Januari jJ. deed het Be stuur nog eenzelfde verzoek ten aanzien van een derde assistente. Voor zooveel noodig deelen wij U mede. ciat Uwe Vergadering bij besluit van 5 Mei 1927 nr. 16 (bijlage nr. 48 van dat jaar) aan de Vereeniging, die toen de school beheerde, bedoelde ontheffing verleende voor een drie tal helpsters (waaronder de beide eerstbe doelde assistenten) tot 1 Januari 1930, met dit voorbehoud, dat, indien vóór dien da tum eene vacature van helpsters zou ont staan of een of meer der helpsters een bewijs van bevoegdheid tot het geven van bewaar schoolonderwijs zouden verkrijgen, tot be noeming van een onderwijzeres met bevoegd heid moest worden overgegaan. Waar bedoelde assistenten, waarvan er twee reeds geruimen tijd aan de school ver bonden zijn, met de praktijk van het bewaar schoolonderwijs vertrouwd moeten worden .geacht, en dus het onderwijs niet in ernstige mate zal worden geschaad, hebben wij tegen 'eene verlenging van de verleende ontheffing jvoor een korten tijd, bijv. een jaar, geen be- zwaar. Behalve de reeds hiervoren genoem- 1 de voorwaarden, zouden wij thans aan de te verkenen ontheffing nog de voorwaarde /willen verbinden, cfat de assistenten ten spoe digste de akte van bekwaamheid voor be waarschoolonderwijs moeten trachten te ver krijgen. Het bestuur grondt zijn verzoek o.m. op het feit, dat de financiëele toestand der Veree niging het vervangen der assistenten door bevoegde leerkrachten niet toelaat. Deze om standigheid moet o.i. bij het nemen van eene beslissing buiten beschouwing blijven. Zou men die omstandigheid wél in aanmerking willen nemen dan ware het, naar het ons voorkomt, beter de betreffende bepaling der verordening te wijzigen in dien zin, dat zij slechts geldt voor een nader te bepalen deel van het onderwijzend personeel. Tot het doen van een dergelijk voorstel achten wij echter geen termen aanwezig. B. en W. stellen voor het desbetreffend besluit te nemen. SLOOPING GEBOUWEN VAN HET VOORMALIG ZIEKENHUIS. B. en W. schrijven in bijlage no. 7: Bij de voorbereiding der plannen voor den bouw van een nieuw ziekenhuis aan de .Wilhelminalaan heeft steeds, gelijk uit de rapporten der zoogenaamde ziekenhuiscom missie en Uw op grond daarvan genomen besluiten blijkt, de bedoeling voorgezeten, dat de gemeente de beschikking zal verkrij gen over het oude ziekenhuiscomplex met het bijbehcorende terrein. In afwachting van de totstandkoming der daaromtrent te treffen overeenkomst, waar over nog met Regenten overleg wordt ge pleegd, hebben wij dat College verzocht, er toe te will .1 medewerken, dat de gebouwen worden gesloc:-1. Regenten hebben zich daar toe bereid verklaard en bij Ged. Staten de noodige machtiging aangevraagd. Deze machtiging is verleend bij besluit van 18 December j.1. nr. 108. Thans kan derhalve tot afbraak van de ge bouwen worden overgegaan. Het verdient aanbeveling, daartoe spoedig opdracht te ge ven. Immers a: i onderhoud van de gebou wen is reeds sec.rt ongeveer een jaar niets meer uitgegeven, terwijl ev. in kosten wor den besteed voor de bewaking daarvan. Het gevolg van een en ander is, dat de toestand van het gebouwencomplex steeds slechter wordt. Aan de slooping zou weinig meer in den weg staan, ware het niet, dat de Veree niging „Oud Alkmaar" alhier en de heer G. Th. M. van den Bosch te Overveen bij hunne adressen, respectievelijk van 14 Juli 1928 en 10 October 1928, bezwaren hebben inge diend tegen het ontwerp tot herziening van het uitbreidingsplan 2e gedeelte, in verband met het feit, dat daarin op het ziekenhuister rein een weg is ontworpen en uitvoering van dit plan met slooping van het ziekenhuis- complex zal moeten gepaard gaan. In zoover deze adressen, die onderscheidenlijk in dk Raadsvergaderingen van 26 Juli en 8 No vember 1928 in onze handen om bericht en raad werden gesteld, tegen de slooping be zwaar maken, zal daarop thans een beslis sing moeten worden genomen. De Vereeniging „Oud Alkmaar" zou slooping van het naar haar meening aesthe- tisch zoowel als historisch van belang zijn de gebouw en daarmede het onherroepelijk verlies van een der oudste en haars inziens merkwaardigste gebouwen van Alkmaar be treuren. De heer Van den Bosch is van hetzelfde gevoelen. In verband met deze bezwaren is het van belang, kenni6 te nemen van het voor U ter inzage liggend advies der Rijkscom missie voor de Monumentenzorg dd. 11 Oc tober 1928 waarin zij het volgende opmerkt: „De Vereeniging „Oud Alkmaar" maakte „onze afdeeling opmerkzaam op het uitbrei dingsplan Uwer gemeente, waarbij o.m. 'n „verbindingsweg is geprojecteerd van de Ber- j,gerbrug naar de Dubbelebuurt dwars door „het gebouwencomplex van het huidige „stadsziekenhuis, zoodat dit geheel of ge deeltelijk zal moeten verdwijnen De leden „onzer afdeeling Prof. Ir. J. A. F. van der „Steur en J. W. Hanrath, architect B. N. A., „hebben daarop een onderzoek ter plaatse „ingesteld op grond waarvan het ons zij ver- „gund, het volgende onder de aandacht van „Uw College te brengen". J3e oude gasthui^gebouwen hebben in „den tegenwoordigen vorm evenmin bijzon dere oudheidkundige als aesthetische betee- „kenis Slechts de aan drie zijden door lage „gewitte vleugels omgeven binnenplaats is „met zonder bekoring en wekt, met haar ge schoren linden op het grasveld, de herinne ring aan Haarlemsche en Leidsche hofjes. „Zij mist echter de eenheid, welke deze laat- „ste kenmerkt en heeft bovendien door het „inbreken van weinig fraaie ramen een deel „van haar aantrekkelijkheid ingeboet. Ook „aan den 18en-eeuwschen gevel, die als ..scherm gebouwd is voor het uitbouwtje „met de weinig belangrijke Regentenkamer, „kan men geen groote waarde toekennen, „daar dit front door verwijdering van de „kroonlijst met vazen zijn karakter goeddeels „heeft verloren. Onze afdeeling zou ook geen „overwegend bezwaar hebben tegen de sloo- „ping op zichzelve der bedoelde gebouwen". Wij kunnen ons met het advies der com missie geheel vereenigen en geven U mits dien in overweging: le. op de adressen der vereeniging „Oud Alkmaar" en den heer G. Th. M. van den Bosch, voorzoover zij betrekking hebben op de sloopin& van het zie kenhuiscomplex aan de Paternoster straat, afwijzend te beschikken; 2e. tot slooping van het complex mach tiging te verleenen Omtrent de definitieve bestemming van 't vrijkomende terrein zullen wij t.z.t. nadere voorstellen doen. SCHOOLGELDREGELING HANDELSSCHOOL EN HANDELSAVONDSCHOOL. B. en W. schrijven in bijlage No. 3: De Voorzitter van Ged. Staten deelde ons bij brief van 20 December j.1. 5e Afdeeling Nr. 36c/21587 mede, dat Ged. Staten zich niet kunnen vereenigen met de wijze, waarop in artikel 9, tweede lid, der heffingsverordening, en in artikel 7, tweede lid, der invorderings- verordening betreffende het schoolgeld voor de Handelsavondschool (voorkomende in bij lage nr. 124 van 1929) het vervallen van be palingen uit de bestaande verordeningen op de heffing en invordering van schoolg aan de Handelsschool wordt aangeduid en dat naar hunne meening Uwe Vergadering uitdrukkelijk meet bepalen welke wijzigingen daarin worden aangebracht. Namens Ged. Staten noodigt de Voorzitter ons derhalve uit te bevorderen, dat Uwe Vergadering be sluiten neemt, waarin de aan te brengen wij zigingen met name worden genoemd of waar bij ook voor deze school nieuwe verordenin gen op de heffing en invordering worden vastgesteld. astge Wij ij geven er de voorkeur aan ook voor de Handelsschool nieuwe verordeningen op de heffing en invordering voor schoolgeld vast te stellen. In de hierna volgende ontwerpen hebben wij de grondslagen der heffing on veranderd gelaten. Behalve de redactie-wijzi gingen, noodig tengevolge van de vaststel ling van afzonderlijke verordeningen voor de Handelsavondschool en de intrekking van ar tikel 7 der bestaande heffingsverordening, betrekking hebbende op de kostelooze ver strekking van boeken en leermiddelen waar omtrent Uwe Vergadering eene afzonderlijke regeling heeft vastgesteld (bijlage nr. 116 van 1929), hebben wij o.m. de artikelen 2 en 3 der heffingsverordening aangevuld met eene bepaling, dat bij meerderjarigheid der leerlingen het inkomen van die leerlingen zelf grondslag voor de heffing van het schoolgeld zal zijn, en in de artikelen 3 en 4 dier verordening als inkomen aangegeven dat, hetwelk berekend wordt volgens de be palingen, welke gelden voor het vaststellen van het zuiver inkomen voor den aanslag in de Rijksinkomstenbelasting, in plaats van de plaatselijke belasting naar het inkomen, ter wijl wij in de invorderingsverordening (arti kel 6, tweede lid) het nemen van besluiten tot oninvorderbaarverklaring van aanslagen aan den gemeente-controleur hebben opgedragen, een en ander in overeenstemming met de ter zake in andere schoolgeldverordeningen reeds voorkomende bepalingen. Verder dienen de artikelen 9, tweede lid, der heffingsverordening, en 7, tweede lid, der invorderingsverordening, betreffende het schoolgeld voor de Handelsavondschool, in verband met het vorenstaande te worden gewijzigd. B. en W. stellen in verband daarmede voor te besluiten: artikel 9, tweede lid, der Verordening rege lende het heffen van schoolgelden voor het onderwijs aan de Handelsavondschool te Alkmaar, vastgesteld bij Raadsbesluit van 28 November 1929 Nr. 81, in te trekken en te vervangen door een nieuw lid van den vol genden inhoud: „Alsdan vervalt de Verordening, opgeno men in het Gemeenteblad Nr. 1041, voor zoover deze betrekking heeft op de Handels avondschool". En eveneens te besluiten: artikel 7, tweede lid, der Verordening rege lende het invorderen van schoolgelden voor het onderwijs aan de Handelsavondschool te Alkmaar, vastgesteld bij Raadsbesluit van 28 November 1929, Nr. 8II, in te trekken en te vervangen door een nieuw lid van den volgenden inhoud: „Alsdan vervalt de Verordening, opgeno men in het Gemeenteblad Nr. 1041 voor zoover deze betrekking heeft op de Handels avondschool". De Raad der gemeente Alkmaar; Gezien het voorstel van Burgemeester en Wethouders, opgenomen in bijlage nr. 3 tot het verslag van 's Raads handelingen. Bovendien vast te stellen een nader aan gegeven Verordening regelende het heffen van schoolgelden voor het onderwijs aan de Handelsschool te Alkmaar, alsmede een Verordening regelende het in vorderen van schoolgelden voor het onder wijs aan Handelsschool te Alkmaar. GROND AFGESNEDEN KANAALVAK. In bijlage No. 4 schrijven B. en W.: De Bataafsche Import-Maatschappij te 's-Gravenhage heeft verzocht, haar in erfpacht af te staan een terrein, kad. bekend sectie C nr. 3338 gedeeltelijk. 2342 en 2984, in to taal ter oppervlakte van pl.m. 600 M2., tegen een canon van 1000 per jaar. De erfpacht zou behooren te duren tot het tijdstip, waar op de met die maatschappij reeds krachtens Uw besluit van 4 Maart 1926 gesloten erf- Itj Zooals de bankier goed moet opletten, dat hij geen valsche cheque in betaling neemt, zoo moet het publiek er scherp op letten, dat het inderdaad ontvangt. Koopt dit heilzame en lekkere hoestmiddel daarom alleen bij bonafide winkeliers In nevenstaande verpakkingen. Olt is Uw waarborg. 20 CTS. PER ONS 10 CTS. PER ROL Voor engros bij J. F. v. LIESHOUT en Fa. G. KUIJPER, Alkmaar. pachtsovereenkomst eindigt, t.w. 1 April 2001. De op het thans uit te geven terrein aanwezige puir.plaats der gemeente-reini ging zal moeten worden verplaatst naar een ander in de nabijheid gelegen perceel. De maatschappij heeft toegezegd, in de kosten der verplaatsing van het hek ter afscheiding van de puinplaats, geraamd op 930, een bijdrage te verkenen van f 550. Het terrein is overigens tot 1 Maart a.s. in huur bij den heer J. Huiberts. De Commissie van bijstand voor het grond bedrijf kan zich met de uitgifte in erfpacht van bedoelden grond vereenigen. Daar er voor de gemeentereiniging elders op het afgesneden Kanaalvak een geschikte stortplaats beschikbaar is, hebben wij tegen het verzoek der Bataafsche Import-Maat schappij geen bezwaar, zoodat wij U, onder mededeeling, dat het ons voornemen is de erfpachtsovereenkomst zoo mogelijk 1 Maart a.s. te doen ingaan, voorstellen het desbetref fend besluit te nemen. (Buiten veraniwopr<#kjikhéid,4e Re dactie. De opname in d&ze rttbriék bemfst C eens zins dal de •eijariie er mede insitmi) Geachte Redacteur, Hierbij zend ik U een artikeltje ter plaat sing wat ik schreef naar aanleiding van een artikel in „De Duinstreek" van 10 Januari j.1. van de hand van iemand die zich Floris C. noemt. De Duinstreek weigerde dit arti kel te plaatsen, waaruit blijkt dat dit weex- Haadje haar oorsprong geheel is vergeten. Opgezet toch met als doel, het vrije woord voor iedereen, is het door financieel over wicht der conservatieven op een zeer laakba re wijze uit de handen gelicht van de men- schen die het vrije woord inderdaad huidi ge" Men zend mij onderstaand stukje terug met de bemerking dat de neutraliteit moe? worden bewaard. Maar hoe door De Duin streek de neutraliteit wordt opgevat blijkt uit hetgeen Floris C. schreef in zijn hoofdartikel waar hij het heeft over de commu- disten in ons land en daarin zegt: ;,Op een bevolking van 7 millioen zielen zijn altijd wel eenige duizenden A. socialen, ge deeltelijk aan den zelfkant der samenleving, „gedeeltelijk lieden van zóó geringe denk- „capaciteiten, gecombineerd met een totaal „gemis aan inzicht, maatschappelijk gevoel „en verstandelijke vermogens, te vinden, die „voor wat opruiende, holle praatjes bezwij ken. Deze desparado's brengen lieden als „Lou de Visser en Wijnkoop in de Tweede „Kamer". En nu kom ik met eenige feiten, vastge steld door dqn president van Amerika en den Volkenbond en die weigert men op te ne men. Ik twijfel er niet aan of de Redactie van de Alkmaarsche Courant staat op een veel ruimer standpunt en ik dank de Redac tie bij voorbaat voor de opname. Hier volgt het door De Duinstreek gewei gerde stukje: BALANS MAKEN IN DE INTER NATIONALE POLITIEK. Het is zeker niet gemakkelijk om in een krantenartikel van een paar kolommen een uitgebreide balans te geven van de Interna tionale politiek. Toch meen ik dat Floris C dingen verzuimt te melden, die een juister, kijk geven op de internationale politiek, waarom het van zeer groot belang genoemd mag worden, dat wij denlezers deze feiten niet onthouden. Zoo deelde president Hoover op 5 Decem ber 1929 mede, dat de wereld thans beschikt over 30.000.000 geoefende soldaten of wel 10.000.000 méér dan in Augustus 1914. Tevens deelde hij mede, dat het beschikba re oorlogsmateriaal thans in aantal en In vernietigingskracht het vijfvoudige bedraagt van het in Augustus 1914 beschikbare ma teriaal. Volgens het militaire jaarboek, uitgegeven door den Volkenbond (1 Sept. 1929) werd er in het jaar 1928 aan de oorlogsbegrootin- gen aller Staten, een bedrag van meer dan 9500 millioen gulden uitgegeven. Zes en een half millioen soldaten staan onder de wape nen en op de zeeën drijven duizenden oor logsschepen met een tonnage van meer dan 5 millioen. In Europa alleen zijn 8800 oorlogsvlieg tuigen gevechtsklaar. In Engeland, het land waar de S. D. A P. de regeering in handen heeft, wordt van elke twaalf gulden, 8.75 voor oorlogsdoel einden, uitgegeven (met inbegrip van oor logsschulden) en 3.25 voor sociale doel einden, onderwijs, etc. Aan de munitiefabriek te Dordrecht m Holland, heeft de Arbeidsinspectie verlof ge geven om overwerk te mogen doen omdat aan die fabriek zeer onlangs zijn besteld de volgende kwantums geweerpatronen: Tur kije tachtig millioen, Argentinië veertig mil lioen, China twintig millioen, Letland zestig millioen. komt Nederland met de order van tien millioen. Deze hoeveelheid moet in 3 maanden worden afgeleverd. Als uitvloeisel van de internationale poli tiek bedroeg over de maand December het aantal werkloozen in Duitschland 1 milli oen vier honderd duizend. In andere landen is het niet veel beter. Dit is maar een heel klein beetje van het geen ik te zeggen heb van de internationale politiek. Meer plaatsruimte durf ik niet vra gen. De genoemde feiten spreken trouwens voor zich zelf. Met dank voor de plaatsing: C. KRILLER. Alkmaar. 20 Januari 1930. Hooggeachte Redactie! Ondergeteekende verzoekt beleefd plaat sing van het volgende: In het raadsverslag van Oterleek las ik een voorstel van den heer Witteveen om voor plaatsing van een kind, dat het gewone on derwijs niet kan volgen, contact te zoeken met het hoofd van de school voor Buitenge woon L. O. te Alkmaar. Dit waren wijze woorden van genoemden heer Te weinig nog wordt in de gemeenten rondom Alkmaar beseft, dat daar een in richting van onderwijs bestaat, waar geeste lijk misdeelden voor hen passend onderricht kunnen ontvangen niet alleen, maar waar ook wat meer vreugde in de leventjes van deze kleinen gebracht wordt. Het is merkwaardig, telkens weer te zien hoe kinderen, met wie op de gewone school niet te werken viel, reeds na enkele maanden verblijf op de school voor buitengewoon L. O. in hun voordeel veranderen. Het voorstel van den heer Heringa, hier op neerkomende, dat de schoolhoofden het gemeentebestuur regelmatig op de hoogte houden van het aantal candidaten, mogelijk geschikt voor buitengewoon onderwijs, ge tuigt van diens ware kinderliefde. Enkele gemeenten zenden reeds kinderen naar Alkmaar, doch in de meeste dorpen ziet men de noodzakelijkheid en het nut van pas send onderwijs nog niet voldoende in. Een enquête, met toestemming van den heer inspecteur van het L O. door onderge teekende gehouden, wees uit, dat meer dan 20 kinderen in de onmiddellijke omgeving van Alkmaar in aanmerking kwamen als can- didaatjes voor de school voor buitengewoon L. O. Mogen andere gemeentebesturen het goede voorbeeld van Oterleek navolgen! U dankend voor de plaatsing. H. DE WINTER, Hoofd der School voor Buiteng. L.O. EGMONDBINNEIÜ L.T.B. Vrijdagavond vergaderde de afd. tuinders in café Apeldoorn. Aanwezig 34 leden. Na de opening en de notulen las de penning meester zijn verslag. Ontvangen was 35364.01, uitgegeven 35183.99, saldo 180.02. Er zal gelegenheid zijn Friesche kleiplan- ters en kunstmest te bestellen, waarvoor lijs ten zullen liggen in café Apeldoorn en bij den heer A. Zentveld Pzn. De beide aftredende bestuursleden, de hee- ren C. Orij en D. Schuit, werden met 33 en 30 stemmen herkozen. Zij namen de functie weder aan. De heer N. Koning informeerde naar de aansluiting van leden onder Bak- kum. Het bestuur zal trachten te bevorde ren, dat de producten van bedoelde tuinders hier geleverd worden. De geestelijke adv. hield een korte toe spraak waarin hij de leden Gods besten ze gen voor 1930 toewenschte. Ten slotte kon de penningmeester nog 1 pCt. der geleverde producten aan de leve ranciers uitkeeren, waarna sluiting op de gewone wijze. Voor de vereeniging Bloembollencul tuur zal de heer D. van Egmond, hoofdcon troleur te Hillegom a.s. Vrijdag in café Van der Molen een lezing houden over het kwee ken van narcissen, vooral met het oog op ziekten en export. De bijeenkomst is toegan kelijk voor alle belangstellenden. De heer W. Dekker kocht aan de Peper straat het woonhuis van J. Liefting, terwijl deze eigenaar werd van de woning van j Kool aan dezelfde straat. Deze zal nu op 'n perceel van P. Melker aan de Abdijlaan een nieuwe woning laten bouwen. Nu we de revue van deze week passeeren hebben we inmiddels de eerste helft van Jan uari achter den rug en is het de groote vraag of de helft van de stapel producten ook op- geruimd is. De zoo noodige winter laat dit jaar lang op zich wachten, evenals de daar bij samengaande verhooging van de prijzen dér diverse koolsoorten. Het kan nog komen en met die stille hoop leven de bouwers el- ken dag, en zoolang de kwaliteit van de kool niet zoo is, dat men niet verplicht is op te ruimen wacht men nog met het verkoopen Wat de prijs van de Deensche witte aan gaat, daarvan kan men bijna niets verleeren. Cm deze te houden voor .1 100, hoogstens f 150 de wagon kan het bijna haast niet minder zijn. Als hier straks het dubbele voor terecht komt is dit nog goedkoop. De hoogste prijs voor mooie 3-ponds Deensche Eool was Zaterdag 1.80 de 100 K.Q Groote kool bracht ongeveer 1 op de loo KG 2e soort beneden de 1 en ook nob- voor 60 ets. de 100 K.G. moest men deze kooi laten gaan. Tot en met Vrijdag was de roo- de kool zakkende. Werd Dinsdag de le kwa- liteit nog verkocht vanaf 3.20 tot 6.30 de 100 K.G., Vrijdag bracht de groote roode beneden de 3 op, en het mooiste g0ed bracht niet meer op dan 0. Dat is precies 2H ct. per K.G. minder dan de hoogste markt op 21 December, toen de hoogste no teering was 7.60 per 100 K.G. voor de zelfde soort kool. Zaterdag was het iets be- ter en bracht de le soort op van 3.60 tot 6 de 100 K.G. De 2e kwaliteit was ook naar evenredigheid minder en dit scheelde de eerste dagen 1 ct. per K.G. bij de vorige week. De laatste dag was goede doorschot weer van 2 tot 5.10 de 100 K.G. Kale roode kool ging van ƒ1 tot 2 de 100 K.G. Met de gele kool was het heel wat minder en deze zakte harder dan de roode kool. Men sloot deze week met een zakkende markt, Dinsdag bracht de le soort op van 6 tot 6.60 en de 2e kwaliteit van 3.30 tot 4.60 de 100 K.G. Zaterdag was de le soort be neden de 4 voor de groote en hoogstens 4.60 voor de kleine kool, 2e soort ging van 2.50 tot 3.80 de 100 K.G. De peen wordt voor een éénheidsprijs verkocht, niet meer dan 2 de 100 K.G. Bieten zijn er niet aangevoerd deze week, ofschoon er nog ge- noeg in de kuilen zitten. Uien zijn zeer slecht in prijs en men kan niet begrijpen waarom er voor dit artikel soms beneden de 2 tot hoogstens 2 50 per 100 K.G. besteed kan worden. Aan de veiling te Warmenhuizen werd aangevoerd Roode kool in Dec. 1929 1.291.975 KG.; in Dec. 1928 1.344.200 K.G.; Gele kool in Dec. 1929 105.215 K.G.; in Dec. 1928 151.550 K.G.; Gewone witte kool in Dec. 1929 88.450 K.G.; in Dec. 1928 47.300 K.G.; Deensche witte kool in Dec. 1929 364.925 K.G in Dec. 1928 847.100 K.G.; Bloemkool in Dec. 1929 8.355 stuks; in Dec. 1928 9.400 stuks; Peen in Dec 1929 10.700 K.G.; in Dec. 1928 15.825 K.G.; Bieten in Dec. 1929 6.025 KG.; in Dec. 1928 5.550 K.G.; Uien in Dec. 1929 48.800 K.G.; in Dec. 1928 158.675 K.G.; Nep in Dec. 1929 875 K.G.; in Dec. 1928 325 K.G.; Chineesche witkrop in Dec. 1929 3 070 stuks. De omzet bedroeg in December 1929 62.238.55 tegen 113.760.30 in December 1928. De omzet over het jaar 1929 bedroeg 1.599.704,39 tegen 1.585.745.28 in 1928 DIRK3HORN. Zaterdag hield de afdeeling Harenkarspel van de S. D. A. P. een propaganda-avond in het lokaal van den heer D. Bruin alhier, met welwillende medewerking van het Insti tuut voor Arbeidersontwikkeling te Amster dam. De voorzitter, de heer C. de Vries, heette de niet talrijke aanwezigen welkom en licht te toe, waarom men ditmaal twee achtereen volgende avonden meende te moeten geven. Door verschillende omstandigheden was de zaak echter niet geloopen, zooals men had gewenscht. Hierna werden een paar films afgedraaid, van welke we er een al eerder van het Insti tuut hadden gezien, nl. de Weensche film, demonstreerende den nieuwhuizenbouw al daar. Dat deze opname niet op fantasie be« rust, bleek ons o.a. uit een uit de N. R. Crt. in de Schager van 18 Januari overgenomen bericht: Merkwaardige uitkomsten. Na de pauze werd gegeven de beroemde film „De Wevers", uitmuntende door groote duidelijkheid, waarin de strijd tusschen groot industrieel en arbeiders wordt uitge beeld. Aan het einde hartelijk applaus, mede voor de vlotte afdraaiing. De voorzitter sloot met dank aan den ver tegenwoordiger van het Instituut en den heer König, den pianist, tevens de hoop uit sprekende, dat de aanwezigen den volgenden avond weer zouden verschijnen. OTERLEEK. Het Bestuur der Huisvlijtvereeniging hield een vergadering onder voorzitterschap van de heer J. de Wit, in café de Vries. Naast de gewone werkzaamheden vulde de organisatie der tentoonstelling een groot deel van den avond. Het bestuur streeft er ernstig naar alles zoo aantrekkelijk mogelijk te maken. Er zal ook dit jaar weer toestem ming worden gevraagd aan B. en W. om een verloting te mogen houden. Als prijzen zul len zooveel mogelijk voorwerpen worden aangekocht door leden en inzenders vervaar digd, om de deelname te bevorderen. Als datum der tentoonstelling is vastge steld 15 en 16 Maart a.s., mede met het oog op andere vereenigingen, welke nog een uit voering in dit seizoen zullen geven. Ver schillende attracties zullen de gezelligheid verhoogen. LIMMEN. In het patronaatsgebouw werd onder pre* sidium van den hr. J. P. Kuiis de jaarverga dering gehouden van de R. X. Kiesvereew- ging „Recht en Plicht". De voorzitter ooende met den christelijk® groet en heette allen welkom, inzonderheid het Tweede Kamerlid de heer van de Bilt- In zijn openingswoord herinnerde spreker aan de gehouden verkiezing en bracht dank voor de eenheid waarmede men achter de leiding stond. Voorts wijdde spr. een woord van dank aan pastoor Peperkorn die onS gaat verlaten. De rekening en verantwoording ,1' saldo vorig jaar en ontvangsten f 369-75» uitgaven 206.67, saldo 163.08. De reke ningcommissie adviseerde tot goedkeuring» waartoe werd besloten. De heer Ch. van de Bilt ging het beloop der verkiezing na en constateerde dat a Staatspartij een democratische partij J waarin alle stroomingen tot uiting kom'en- Die partij kan zich de weelde veroorloven om candidaten te stellen die onbekenden Z,1 en niet bekend zijn in een kring. Als het/1

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 6