.jystvervoer ,'Jiet van de tram gebruik maken. Hij oordeelde bet een provinciaal belang, dat de tram niet wordt afgebroken, omdat ook de lijn aan den anderen kant van Scha gen ermee gemoeid is en spr. vroeg of men zich nu tot de provincie kon wenden. De voorzitter oordeelde, dat men wel mooi kon vinden, wat Zuid-Holland doet, doch dat dit niet geeft voor Noord-Holland. Als voorzitter is spr. met den secretaris, den heer De Ridder, bij de Spoorwegmaatschap pij geweest en zij hebben ook op fut behoud van het goederenvervoer aangedrongen en op de invoering van een motortram, doch zonder succes. In het verslag kan men lezen, wat het re sultaat was bij Ged. Staten, doch dit College gaf den Minister een advies, dat verplette rend was voor de streek, zoodat er geen re den is om te verwachten, *dat een beroep op de Provincie iets zal geven. Uit de bereke ningen van den Ingenieur van den Water staat is gebleken, dat een tramtrein van Hoorn naar Schagen heen en terug moet gaan voor 9 opbrengst, zoodat ook deze meent, dat de lijn niet was te behouden. Vóór deze vergadering zijn Ged. Staten ook uitgenoodigd, doch van den heer Kooyman kreeg spreker een brief, waarin deze bericht te verhinderd te zijn, omdat Ged. Staten ver gaderden. In zijn plaats kwam niemand an ders en in het schrijven sLaat niet, dat de Provincie bereid zou zijn, Tóór het behoud Vfin de tram het renteloos voorschot van j 150.000 te schenken. i De heer Veldstra te Lutjewinke! wenschte de juistheid van hetgeen de hoe: Nobel had medegedeeld, te bevestigen. Hij was bij de conferentie geweest. De voorzitter bleef het vreemd vin den, dat de Nederlandsche Spoorwegen de Commissie voor het onderhoud niet had uit genoodigd. De heer Nobel verzekerde, dat hij alleen ijit belangstelling voor de tram had gewerkt. De directeur van de Ned. Spoorwegen verze kerde hem dat hij Donderdag na deze verga- 'dering nog bereid is met het Comité en ande ren te praten. Het is een kwestie van finan- cieele regeling. De Ned. Spoorwegen staan 'er niet op, dat de trambaan verdwijnt, maar er moet tegemoet gekomen worden in de kos ten. Ook particulieren willen daarin bijdra gen. De Comm. van de Koningin zeide, dat, wanneer blijkt, dat er in de streek, belang stelling voor het behoud van de tram be staat, hij dit niet in den weg zal staan en de heer Kooyman verzekerde spr. herhaalde lijk, dat hij graag de tram zou willen hel pen. Spr. heeft gevraagd, het renteloos voor schot af te staan. Ged. Staten gevoelen daar voor niet, maar ze gevoelen er wel voor, om het geld te bestemmen in het belang van de streek. Spr. oordeelde het een belangrijke dag en hij meende, dat men tot het laatste moment moest trachten, de tram voor de streek te behouden. Ofschoon spr. een goed financier is, zou hij toch graag grif het geld willen overgeven, ook al verzekert men daar door het voortbestaan van de tram slechts 6 tot 8 jaar. Men heeft dan tijd gewonnen en op het "oogenblik is de verkeerstoestand niet van dien aard, dat hij goed is. Spr. doet dan ook een beroep op de ver gadering om althans nog te probeeren, de onderhandelingen te heropenen. De burgemeester van Schagen, de heer Cornelissen, zeide. dat zijn ge meente, die destijds geen aandeelen nam, thans in het voortbestaan wel belang stelt. De gemeenteraad betuigde dan ook adhaesie met het verzoek de tram te doen voortbestaan en besloot in de Vrijdag gehouden gemeente raadsvergadering z.h.st. daadwerkelijke steun te geven. (Applaus). De voorzitter vernam gaarne, welk bedrag Schagen denkt toe te zeggen. De heer Cornelissen kon daarover geen mededeeling doen. Wel wil hij toezeg gen, daarvoor den Raad in korten termijn te willen bijeenroepen. De heer L e g u i t, wethouder van Scha- nen, deelde mede, dat de zaak even vóór de vergadering was ingekomen. Het was voor B. en W. min ook nog niet mogelijk geweest, 'ach over de hoegrootheid van het bedrag te beraden. Spr. vroeg of het niet mogelijk was, <Jat de Nea. Spoorwegen zeggen: „Dat ver- tongen wij en daarop gaan wij verder". De voorzitter verwijst naar het rap port, waaruit duidelijk bHjkt, dat de N. S. 'egt: Ook wanneer alle voorschotten worden ge zonken, moet de exploitatie toch weer na 8 jaar ophouden. De burgemeester van Wognum oordeelde, naar aanleiding van de twee slachtige houding der directie van de Spoor weg Mij. niet te weten, welk standpunt men in deze zaak moet innemen. Toen spr. naar de vergadering ging, dacht hij: „Wij gaan ter begrafenis Uit de mededeelingen van den heer Nobel blijkt dat de N. S. opnieuw de onderhandelingen wil openen. Het rapport is echter niet weg te cijferen. De handigheid der spoorwegdirectie. Spr. oordeelt het een handigheid van de Spoorwegdirectie, om aan anderen, buiten de commissie, toezeggingen te doen. Hij wil ook een handigheid gebruiken en tot de N S. de vraag richten om de datum van opheffing nog 3 maanden te verschuiven Vóór alles wil hij voorkomen, dat na 1 Febr. aan de voorschotten wordt begon nen. Van zijn banne heeft hij opdracht het renteloos voorschot vrij te geven, doch ou der conditie dat de exploitatie dan nog min stens 15 jaar wordt voortgezet. Wanneer de maatschappij echter geen 3 maanden uitstel wil geven, dan kan men z. i. de zaak wel loslaten. Spr. meent dat de voorschotgevers na 1 Februari recht hebben op de voorschotten, plus de rente, en in geen geval is hij bereid om na 1 Februari op die bedragen in te teren. Hij öedankt ervoor, om op de kosten der voorschotten-verstrekkers na 1 Februari de zaak door te zetten. De voorzitter wij6t er op, dat deze meening niet geheel juist is. De Spoorweg Mij. is verplicht tot teruggave van de rente- looze voorschotten, alléén bij vervreemding, maar niet bij stopzetting. Als ze de lijn laat liggen, en niet verkoopt, dan krijgen we de rentelooze voorschotten nooit terug. De houding der N. S. is spr. niet duidelijk. Hij vraagt den heer Veldstra of deze tot bij woning van het onderhoud door de N. S. is uitgenoodigd of door den heer Nobel of de K. v. K. De heer Veldstra: „Door de K. v. K. van Hoorn". De voorzitter: Ik kon mij ook niet indenken dat de N. S. u had uitgenoodigd. Dc heer Bos (Aurora, Lutjewinkel) zeide, dat het bestuur van zijn fabriek de opheffing zeer zou betreuren, waarom dit bestuur be sloot tot daadwerkelijke steunverlening, de hoegrootheid van het bedrag kon niet worden genoemd. De heer H a r t o g was het met den voor zitter eens. dat het eigenaardig is dat de N. S met menschen buiten de commissie om, dus buiten de belanghebbenden onder handelde. Toch verdiende het z.i. aanbeveling om zich tot de N. S. te wenden en te vragen of haar zienswijze, neergelegd in het rapport, ongewijzigd is gebleven. Volgens de mede deelingen toch van den heer Nobel moet die zienswijze gewijzigd zijn. De voorzitter merkte op dat uit een brief van December, opgenomen in het rap port. reeds blijkt dat de commissie deze vraag tot de N. S. had gericht Spr. las in extenso voor hetgeen het rapport daarover vermeldt. Waar een dergelijk antwoord is in gekomen, dat bij schenking van de voorschot ten voor niet langer dan 8 jaar zekerheid van hst voortbestaan der tram kan worden ver kregen. vraagt spr. of de commissie nog mee: ken doen. Zij heeft ook gevraagd om t'aium van opheffing op te schorren, doch 4c N. S. kan daarop niet ingaan. Voor ccmmissie was dit voldoende om de con ferentie niet bij te wonen. Spr. verwacht geen heil van het voorstel van den heer Hartog, doch de commissie rtaat daar niet afwijzend tegenover. De minister trekt geen machtiging in. De voorzitter en de secretaris van de commissie hebben zich ook nog tegen de minister gewend, toen deze de machtiging had verleend om de tram op te heffen Den minister werd gevraagd hoe het mogelijk was, dat hij, zoo kort aan het bewind, deze machtiging verleende, terwijl zijn voor ganger, minister van der Vegte, de zaak zoolang gaande had gehouden De minister verbeterde: „Slepende had gehouden". Hij verklaarde geen enkele hoop te kunnen geven en wenschte in geen geval zijn mach tiging in te trekken. Ook het advies van Ged. Staten was voor de streek verpletterend en thans meent de commissie dan ook de vraag voor te moeten leggen of de verschillende colleges bereid zijn in hun vergaderingen voor te steller, de rentelooze voorschotten te schenken. De heer P1 u i s t e r oordeelde dat door de mededeelingen van den heer Nobel de zaak in een ander licht stond. 8 Jaar voortbestaan acht hij niet evenredig aan het gevraagde offer. Volgens de mededeeling van den heer Nobel is de N. S. bereid een derde van het tekort voor haar rekening te nemen. Daardoor wordt de termijn van het voort bestaan belangrijk verlengd en wanneer dit 15 kon worden, dan zou spr. daaraan willen voldoen. De voorzitter zeide, dat de commissie ook heeft overwogen dat het bedrag, welk moet worden weggeschonken, een half mil- üoen bedraagt. In 15 jaar is dit, renteloos be legd, verdubbeld. Eén millioen over 25 jaar wordt jaarlijks 40.000. Spr. vraagt of het standpunt van de com missie, waarbij geëischt wordt, dat de tram nog minstens 25 jaar voortbestaat, als de voorschotten worden geschonken, zoo onbil lijk ie. Gezien het standpunt van de Maat schappij, die de tram 8 jaar wil laten voort bestaan wordt dit 11 jaar als de Mij. van het tel ort een derde voor haar rekening neemt. En daar kan de commissie nooit mee aceoord gaan. De heer Glas oordeelde dat het berekenen van rente geen zuiver standpunt is. Wanneer de iram loopt, trekt de streek er profijt van. 25 jaar vindt hij een te hooge eisch. Hij zou met 15 jaar genoegen willen nemen, om te voorkomen dat de stichting onzer vaderen wordt afgebroken. Spr. merkte nog op, dat de Vier Noorder-Koggen niet heeft gespro ken, aangezien hij dit dan als heemraad zou weten. De heer Pijper betoogde dat de heer Glas formeel gelijk had. De geest van het bestuur is echter homogeen met het rapport en spr. heeft dit ais zijn persoonlijke meening kenbaar gemaakt. De heer Veldstra sloot zich aan bij het betoog van den heer Pluister. Wanneer de provincie en het rijk ook de door hen ver leende voorschotten willen afstaan en als daarbij nog de bedragen worden gevoegd, die door belanghebbenden en door Schagen als daadwerkelijke steun worden verleend, dan gelooft spr.. dat de tram nog wel 15 jaar is te behouden. Dit kan niet voor 1 Februari bereikt worden en hij gelooft dan ook wel dat in ieder geval na dien datum de tram een tijdlang zal worden stopgezet. De voorzitter wees er nog op, dat hij dé mededeeling van den dijkgraaf der Vier Noorder Koggen niet als een besluit naar voren had gebracht. Meerdere heemraden zijn echter van dezelfde meening als de dijkgraaf en waarschijnlijk was de heer Glas een der •heemraden, die door den dijkgraaf niet wer den geraadpleegd. De burgemeester van Hoorn meende, dat het dagelijksch bestuur van Hoorn, hoewel Hoorn niet dat belang bij de lijn heeft als andere gemeenten, toch wel be reid zou zijn het offer te brengen om het renteloos voorschot prijs te geven, wanneer het er om ging om de tram voor een behoor lijk aantal jaren te behouden. De Streek, be langhebbende, bracht een 123.000 bijeen, waarvan de Vier Ncorder Koggen 50.000, Hoorn 20.000, zoodat deze beide meer dan de helft bijdroegen. Het was dus van veel belang hoe deze beide colleges er over dachten. Spr. constateerde dat er thans meer be langstelling wordt getoond dan voorheen. Het offer dat gevraagd wordt is een groot offer en het is nog de vraag of het geen grooter belang is, dat de lichamen de duizen den in handen krijgen, om daarmede diensten te steunen die de taak krijgen te vervullen, welke de N. S. niet op schitterende wijze heeft vervuld Gezien de laatste brief van de N. S., kan men niet anders besluiten dan met de commissie zeggen: ,.Het laatste woord is gesproken'. Spr. gelooft niet dat de vergaderingen be reid zullen zijn om voor 8 jaar het groote offer te brengen, aannemende dc men wel be reid is de f 123.000 aan de N. 8. cadeau te geven. Dan is daarmee nog niet bereikt dat de tram blijft voortbestaan en spr. zou alleen tot dit offer bereid zijn. wanneer de tram daardoor 25 jaar kon voortbestaan. In geen geval is hij bereid om aan den Raad van Hoorn voor te stellen de f 20.000 weg te schenken voor een korter termijn. Maar ook als dit bereikt wordt, is men er nog niet. Er is niet getwijfeld aan de waarheid van het geen de heer Nobel zeide. Uit het gesprokene van den heer Veldstra zou men dezen indruk krijgen. Er is echter alleen bevreemding uit gesproken over de tweeslachtige houding der N. S. Van een college dat ernstig werkt, mag men zoo'n houding niet verwachten. Met het kwijtschelden van de voorschotten is men cr echter nog lang niet. Er moet nog op andere w ijze worden bijgesprongen en Schagen en Aurora zullen moeten zeggen: „Dat leggen wij op tafel", en anderen zullen dit voorbeeld moeten volgen. Dan zal men allicht iets be reiken. Spr. herinnert er aan dat 5 jaar ge leden niemand vrijwillig bereid was. offer3 te brengen. Nu het gaat spannen, blijkt men daartoe meer bereid. Het zwaard van Da- niocles is echter reeds gevallen. Door de N. S., den minister en Ged. Staten is de tram leeds ten doode veroordeeld. De vraag is, hoe nieuw leven in te blazen. In deze om standigheden is het voor de commissie on mogelijk gevolg te geven aan het voorstel van den heer Pluister. Gaarne wil spr. opge wekte gevoeligheden ter zijde stellen. Men wil nog trachten de tram te behouden. Dc K. v. K. van Hoorn en Alkmaar richtten, een circulaire aan belanghebbenden, die wei nig zegt. Wanneer men niet alleen had ge vraagd of men het voortbestaan van de tram van belang achtte, maar ook hoeveel men er voor over had, dan had men spijkers met koppen geslagen. Adhaesiebetuigingen zeg gen niets. Spr. weet het resultaat van de circulaires niet, maar in Hoorn is het geble ken, dat van de 150 verzonden circulaires 25 waren ingekomen, die nagenoeg alle toe stemmend luidden, maar daaronder waren cr toch ook van menschen die bij het voort bestaan groot belang hadden, doch toch van 'oordeel waren dat het het gevraagde offer niet waard was. Wanneer men nog iets wil doen, dan moet het dit zijn: De K. v. K. te Alkmaar en Hoorn, zoomede de Luisterpost van de tram Schagen—Ewijcksluis e.a., zou den zich moeten vereenigen tot een nieuw comité van actie, en met dit comité en met Schagen en anderen moet men zeggen „W;j zijn bereid, dit te geven". Wanneer die gege vens zouden inkomen, dan gelooft spr. dat men nog wel pogingen zou kunnen doen om de tram te laten voortbestaan. Spr. stelde nog de vraag, welk bericht de belanghebbenden bij de tram Schagenvan Ewijcksluis hebben ontvangen? Gaat deze tram ook weg wanneer geen 60.000 jaar- lijksche tekort wordt gedekt? Hebben zij dit bedrag al bijeen en zijn zij in staat dat offer te brengen? De Kamers v. K. beschikken ook over een handelsregister, dat nogal wat opbrengt, misschien kunnen die ook wel wat van die opbrengst afstaan. Spr. wil een comité van actie, met 2 leden van de K.'s v K. en 2 van de grootste belang hebbenden. Voorts oordeelt spr., dat het niet zoo erg is, wanneer met 1 Febr. de tram een tijd wordt stopgezet. Men kan dan zien of de schade voor de streek al of niet zoo groot is als men bevroedt. Het is mogelijk, dat blijkt, dat het verlies niet zoo groot is. (Applaus.) De heer Haringhuizen, burgemees ter van Wieringerwaard, had niet gedacht het woord te moeten voeren. Spr. gevoelde zich niet gerechtigd mededeelingen te doen over zijn onderhoud met de Nederlandsche Spoor wegen. Wel kon spr. mededeelen, dat in het con tract voor de lijn Schagen—v. Ewycksluis staat, dat bij opheffing van de lijn Schagen —Wognum dit contract vervalt. Wij. zullen dan een nieuw contract moeten sluiten en dan gebonden zijn aan de eischen die de N. S. stelt. Ook wij ontvingen een schrijven en hadden reeds een bespreking met den directeur, met het resultaat, dat onafhankelijk van het al of niet voortbestaan van de lijn Schagen— Wognum, onze lijn zal blijven worden ge ëxploiteerd, doch dat in de toekomst onze fijn misschien een zelfde lot zal ondergaan als die van Schagen—Wognum. Spr. wil nog wel als zijn zienswijze naar voren brengen, dat het van hetgeen belang hebbenden de N. S. aanbieden zal afhangen of de lijn Schagen—Wognum zal voortbe staan. De heer Nobel zeide, dat hij natuurlijk bereid was om mede te werken het voortbe staan van de tram te verzekeren, anders zou hij er niet zooveel voor hebben gedaan. Spr. hoopte niet, dat door zijn handelingen bij het comité gevoeligheden zijn opgewekt. Wat spr. deed, deed hij in overleg, zoodat men precies wist wat hij deed. Hij had geen ander doel dan 't contact tusschen het comité en de N. S- weer tot stand te brengen. Spr. heeft het altijd jammer gevonden, hij maakt daar geen verwijt van aan het co mité dat zijn advies om de zaken niet schriftelijk, doch mondeling te behandelen, niet is opgevolgd. Men doet beter eerst te praten en niet te veel te schrijven. Vaak staat men ver uit elkander en blijkt men na te hebben gepraat, omdat men hetzelf de doel heeft, toch meer naast elkander te staan. Spr. herhaalt, dat dit geen verwijt is aan het comité. De burgemeester van Hoorn: „Dat zouden wii ook niet accepteeren" De heer Nobel: Men sprak van handig heden der N. S., doch dat is niet juist, gezien het offer dat de N. S. voor het voortbestaan wil brengen. Spr.'s advies is „tracht nog zoo spoedig mogelijk een onderhoud te krijgen met dc N. S.". Devoorzitter merkte op, dat het van den heer Nobel niet juist was, dat de commis sie de zaken schriftelijk en niet mondeling had behandeld. Het comité had een onderhoud met de directie van de N. S., met Ged. St. en met den minister en ook met den hoofdinspecteur van de N. S. De heer Nobel bedoelde alleen dat het jammer was, dat in het laatste stadium de zaak schriftelijk was behandeld. Voor hetgeen de commissie den eersten tijd deed, had ook spr. alle waardeering. De burgemeester van Hoorn, de heer B i s- schop, wilde dit ccoiité Laten voor wat 't is. Naast het comité wilde spr. een nieuw comité uit de K.'s v. K., direct belanghebben den en den heer Haringhuizen, om gezamen lijk bij de N". S. op te treden. Devoorzi tter stond op hetzelfde standpunt als de burgemeester van Hoorn. Spr. gevoelde er zelfs voor, dat het comité zijn mandaat ter beschikking van de verga dering stelt. Devoorzitter schorste hierop voor onderlinge beraadslagingen de vergadering. Het comité ziet geen heil in het vormen van een nienw comité. Na heropening deelde de voorzitter mede, dat het comité geen heil ziet in het vor men van een nieuw comité, doch wel bereid was tot de N. S. de vraag te richten of de me dewerking van dat lichaam zoodanig is, dat bij schenking van de rentelooze voorschotten het voortbestaan van de tram verwezenlijkt kon worden. Als dit antwoord bevestigend luidt, dan is het comité bereid belanghebben den te verzoeken de voorschotten af te staan. De heer Z ij p Abtekerk drong er op aan dan tevens een betere dienstregeling te verzoe ken. De voorzitter zeide dat het comité zich in ieder geval op het standpunt stelt, dat de exploitatie verbeterd moet worden. Voorts deelde spr. mede, dat het comité den tijdsduur van het voortbestaan van de tram op minimum 20 jaar wil handhaven. Nadat enkele personen bepleit hadden om met een tijdsduur van 15 jaar genoegen te nemen, verklaarde de voorzitter, dat voor het comité de zaak af was, wanneer de N. S. geen 20 jaar wilde garandeeren. Het voorstel van het comité werd hierop met algemeene stemmen aangenomen. De Voorzitter zegde nog toe, dat bij aanneming door de N. S. een beroep op de Kamers v. K., Schagen en direct belangheb benden zal worden gedaan om een bijdrage in het exploitatie-tekort te verkenen. De voorzitter sprak hierna een opwekkend woord om van de tram een practisch gebruik te maken. Het praktische gebruik toch was niet in overeenstemming met de belangstel ling in het voortbestaan die naar voren was gekomen. Wat te zwaar blijkt moet men laten vallen en wie eerlijk tegenover zich zelf staat, zat moeten toegeven, dat 'het gebruik dat thans van de tram gemaakt wordt, het offer voor het voortbestaan, dat thans gevraagd wordt, niet waard is. Wanneer de N. S. bereid blijkt de exploi tatie goed te doen zijn. dan hoopt spr. dat ve len gebruik zullen maken van dit vervoer middel, dat thans reeds 5 jaar als een vehikel heen en weer gaat van Schagen naar Wog num. Hierop sloot spr. de vergadering. Provinciaal nieuws HEER-HUGOWAARD. In het lokaal van den heer A. Rus werd de jaarvergadering gehouden der afdeeling van den Bond voor Staatspensionneering. Door den heer Brugman werd de verga dering geopend; allen een welkcin toeroe pend voegde spr. er den wensch aan toe, dat de besprekingen en besluiten in het b:lang der afaeeling en van den bond mogen zijn Hierna werden door den heer Grootes de notulen gelezen, welke onder dankzegging, werden goedgekeurd. Mede werd door den secretaris een uitvoerig verslag gegeven dei- gehouden propaganda-avond in 1929. Na be Handeling der ingekomen stukken, verkreeg de heer Hittema het woord voor het uitbren gen van het financiëel verslag over 1929. Het jaar ving aap met een batig saldo, groot 121.32, daarbij kwamen aan inkomsten 136.92, wat met het batig saldo een bedrag vonmt van 258.23. De totale uitgaven be-, droegen 133.67, zoodat de rekening sloot' met een batig saldo van 124.56. Door de heeren Brouwer en Ploeg werd de rekening nagezien en met de bescheiden vergeleken. Eerstgenoemde verklaarde, dat alles in orde was bevonden, weshalve de vergadering de rekening goedkeurde, terwijl den penning meester dankgezegd werd voor zijn gehou den beheer. Bij de bestuursverkiezing wer den met op één na algemeene stemmen de heeren D. Grootes, P. Hittema en D. de Boorder tot bestuursleden herkozen. Hierna kwam aan de orde: Bespreking propaganda avond. Door den voorzitter werd medege deeld, dat het bestuur voorst. 1de wederom een prepaganda-avond te houden. Algemeen verklaarde men zich hiervoor. Ter kennis der vergadering werd vervol gens gebracht, dat met succes op zulke avon den voor verschillende afdeelingen van den Bond opgetreden is mej. Kroes te Bergen. Waar als regel voor onze afdeeling is op getreden een der Bondssprekers, verklaarde Het bestuur er veel voor te gevoelen, ditmaal eens mej. Kroes uit te noodigen, te meer, daar door haar ook wel iets ten beste gegeven kan worden van propagandistische waarde. Voorts kon nog worden meegedeeld, dat het thans rustend; tooneelgezelschap Harmonie zich bereid verklaard heeft dien avond een één-acter te geven. Het bestuur zou dan voor de verdere vulling van den avond den heer Boekstein <n dochtertje voor muziek willen laten zorgen en voorts door gemeenschappe- lijken zang nog wat afwisseling willen bren gen. In overleg met den heer Rus zou de avond worden gesteld op Zaterdag 15 Febru ari, of, indien dit bezwaar opleverde voor mej. Kroes, op 8 Februari. Na eenige discussie werd hiertoe besloten, nadat op verzoek van het bestuur mej. Wit toezegde voor die gelegenheid nóg eens weer een lied te willen dichten. Door de heeren Slikker en Kooij zal met mej. Kroes worden onderhandeld. De voorzitter nam op zich een enkel woord te spreken ter propaganda, vooral ook onder de jongeren. Door den heer Brouwer werd de vraag gesteld of het niet mogelijk zou zijn, een clubje' jonge lui te vormen, dat op onze propaganda-avon- den iets ten beste zou kunnen geven. Voor dezen avond werd dit te laat geacht, doch in die richting zullen pogingen in het werk ge steld worden voor een volgend jaar. In begin. sel werd mede besloten te trachten met de Oudjes" dit jaar weer een rijtoer te maken aangezien die het vorig jaar voor d afdeeling een mooi succes, voor „de oudjes" een eeniw mooie dag is geweest. Samenwerking zal weer worden gezocht met de afd. Veenhuizen. Door den heer Grootes werd nog verslag uitgebracht van de op 27 Oct. gehouden fede ratie-vergadering. Besloten werd voor de film een bijdrage van 20 te beschikken; een bedrag is hiervoor reeds beschikbaar, het restant hoopt men voor een goede deel te vinden uit de opbrengst van het nieuwe lied Nadat nog enkele huishoudelijke zaken wa ren besproken, sloot de voorzitter de vergade. ring met de beste wenschen voor het welsla gen van den propaganda-avond. Naar we vernemen, zal de kaasfabriek „Vita-Nova" worden verkocht. Onderhande lingen schijnen te worden gevoerd met dt coöp.zuivelfabriek „Excelsior". URSEM. De Raad dezer gemeente kwam Maandag middag des namiddags half twee in spoed vergadering bijeen. De voorzitter opende de vergadering, heet te allen welkom, en daar het de eerste ver gadering is, aangevraagd door de leden Genefaas, Veldboer, en Broertjes, in het nieuwe jaar wenschte spr. alle leden een ge lukkig en voorspoedig jaar. Spr. releveerde den gang der werkzaam- heden over het afgeloopen jaar, dat zicll bijzonder kenmerkte door een prettige st- menwerking, waarin belangrijke besluiten zijn genomen, hoopte in 1930 wederom op de meest aangename wijze samen te werken in het belang dezer gemeente en vertrouwt op den steun van den Raad. De*voorzitter las vervolgens een schrijven voor van genoemde heeren raadsleden, die deze vergadering hebben aangevraagd om met spoed trachten te verkrijgen eener tele fonische doorverbinding met het kantoor Alkmaar in de sluitingsuren van het station Ursem op Zon- en werkdagen. Het algemeen belang eischt eene telefonische doorverbin ding, v/aardoor in spoedeischende gevallen hulp van buiten kan worden gevraagd De heer Genefaas deelde mede, dat blij kens het verslag van de vergadering van het comité der veretnigingen van Burgemeesters en Secretarissen in de verschillende kantons op 25 Nov. 1929 gehouden te Alkmaar, de voorzitter niet vertegenwoordigd was on danks de belangrijke agenda. Waarom is deze aangelegenheid niet behandeld in de iaatste raadsvergadering van 30 December 1929? Toen de burgemeester het ingekomen schrijven kende, dat de stationhouder ter afdoening van zijn chef heeft ontvangen, waarom dan niet een spoed vei gadering be legd, opdat door den Raad kon worden be slist. immers de aanhangige zaak kon dan zijn samengegaan met een alhier bekend feit, dat medische hulp slechts is te verkrijgen, door den dokter p-er rijtuig of rijwiel bij nacht of sluitingstijd te bezoeken. Heeft de burgemeester nu een uittreksel gemaakt voor zoover betreft de kosten, opdat de spoedver gadering volledig van advies kan worden ge diend? Op bladzijde 2 van het genoemde verslag, regel 15 en volgende komt voor, dat een dezer doorverbondenen zich ter wille van het algemeen belang van de algemeene veiligheid op Uw verzoek gaarne bereid zal verklaren, zijn toestel voor bovenvermeld doel beschikbaar te stellen. Spr merkt hier bij op: dat wilde de burgemeester zelf niet eens doen. Wat heeft hij als motief aange voerd om in Alkmaar gedaan te krijgen, dat hij de aansluiting heeft gekregen? Wie gaf daarvoor opdracht? De telefoon 's van de gemeente. Hoe denkt hij te hande- si met de opbrengst die hij met de telefoon der gemeente zal gaan verdienen? Wat heeft hij voorgegeven als voordeel voor de ge meente om die doorverbinding te krijgen, in- plaats van de staiionhouder hiermede te be lasten? Waarom heeft hij deze zaak te Alk maar behandeld met den heer Soeters. direc teur <kr zuivelfabriek inplaais van met eet» raadslid? Lag de beslissing over den Zon dagsdienst (schrijven van PTT.) alleen in handen van den burgemeester? Welk be zwaar was er tegen vergaderen? Wat is nu het standpunt over de nachtelijke doorver bindingen? Kan hij een uitzetting geven over den bestaanden toestand? Vindt hij de be staande goed, en zoo niet", hoe dunkt hij deze te verhelpen? De voorzitter had met groote verwonde ring kennis genomen op Vrijdagmiddag tijdens een vergadering van het armbestu-ir een schrijven ie ontvangen van den heer Genefaas c.s. houdende het verzoek om Zaterdagmorgen om half elf een vergadering te houden over het bewuste onderwerp Het was den heer Genefaas uit een onderhoud, dat Vrijdagmorgen plaats had met B en W. bekend, dat nu de doorverbinding ten ge meentehuize mogelijk was, hiervoor de noo- dige maatregelen zouden worden getroffen, te meer daar de heer Genefaas verklaarde, dat hij zelf alsmede het lid Broertjes die doorver binding op prijs stelden. Dat de vergadering van burgemeesters en secretarissen te Alk maar belangrijk was, is een kwestie van in zicht, trouwens spr. kan maar op een plaats te gelijk zijn en voordat die vergadering be legd was, werd hier door spr. reeds meer malen tevergeefs een poging aangewend om doorverbinding te krijgen, wat indertijd af stuitte op een bezwaar van den directeur der zuivelfabriek, waardoor die gesprekken aldaar zouden kunnen worden afgeluisterd wat tpti volkomen kon billijken Het verslag van die vergadering is met het oog op de overvolle agenda van 30 Decem ber j.1. aangehouden en bovendien moest eerst zekerheid worden verkregen of te sem een 2e doorverbinding mogelijk was. Wat het bewuste schrijven van de posteril® u:t Alkmaar aaii den stationhoude^alhier be treft. berust op een misverstand. Dat schril" ven van den Directeur te Alkmaar was ge richt aan den heer Blom alhier met verzoex om na te gaan of er een regeling is te fr®' fen, wanneer het kantoor op Zondag z0 worden gesloten het publiek in de gelegen- 'jd te stellen te telefoneeren. a' 18 dus alleen mogelijk bij die abonne die een doorverbinding heeft, en dat is* zuive tabriek. Door een misverstand van do» Kantoorhouder zijn alle abonné's gevraagd

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 6