BinnenSand VREEMD OPTREDEN VAN DEN BURGEMEESTER DER RESIDENTIE. Marktberichten pen doorverbinding wenschen en genegen ,1]n hef publiek te helpen. rJen enkele abonne was echter genegen, men van oordeel was, dat indien de moorhouder hier voor zorgde alle abon- geholpen waren, waarvan er enkele des- P!v*is genegen waren hiervoor een vergoe- te geven. Dat misverstand is intus- WêAAat-A \xranf ^rvoalc cnr ZOO schen opgehelderd, want zooals spr. juist zeide, hierover behoorde alleen den heer directeur van den zuivelfabriek gehoord te worden, wat ook door den kantoorhouder is gedaan er. 'e directeur is bereid bij slui ting van het kantoor op iondag het publiek in de gelegenheid te stellen te telefoneeren Dat er voor den 20sten Januari een beslis sing van den Raad moest vallen was onjuist en dat wist de heer Genefaas ook. zoodat het onzin was die vergadering spoedeischend aan te vragen. Dc vraag of spr. een uittreksel gemaakt heeft wat betreft de kosten, weet de heer Genefaas wel beter. Dat doen ze in Alk maar en wanneer de raad besluit om een doorverbinding te vragen is het nog tijd ge noeg het verzoek aan den directeur van het telefoonkantoor te richten, die dan wel zal berichten of het technisch mogelijk is en wat het kost. Verder zeide de heer Genefaas, dat jn het schrijven van het comité staat regel 15 en voïgende, dat een dezer doorverbondenen zich ter wille van het algemeen belang en de algemeene veiligheid zijn toestel beschikbaar te stellen, en dan beweert de heer Genefaas «lat aota bene de burgemeester dit zelf niet eens wil doen. Dat is natuurlijk onzin, want hier is geen doorverbinding De directeur van de zuivelfabriek wil de doorverbinding niet missen en spr. heeft deze weigering in alle bpzichten kunnen billijken en zou geen doorverbinding willen ten koste van de fabriek. Nu blijkens de heer Groenen dijk uit Alkmaar technisch mogelijk is dat de gemeente doorverbinding krijgt, zonder dat de gesprekken van de zuivelfabriek en het gemeentehuis onderling kunnen worden afgeluisterd, is dit bezwaar vervaren. Wat de vraag betrefr of de beslissing over den Zondagsdienst alleen in handen van den burgemeester lag en waarom spr. alleen be slist heeft, deelde de voorzitter mede, dat hij hierover niet te beslissen en niet beslist heeft. Welk bezwaar er was tegen vergaderen dat is nimmer door spr. aangevoerd. Zoodra bekend was, dat het technisch mo- felijk was. dat de doorverbinding voor deze gemeente tot stand kon komen, zou den raad de beslissing worden voorgelegd. Zaterdagmorgen heeft spr. met wethouder de Jongh een onderhoud gehad in Alkmaar en toen bleek dat de gemeente een doorverbin ding kon krijgen omdat het gemeentehuis dicht bij het kantoor is gelegen en het plaat sen van relaistoestellen is in Ursem technisch niet mogelijk. Toen de vergadering werd aan gevraagd, was spr. niet voldoende op de hoogte en een vergadering uit te schrijven, waarin geen voorlichting kan worden ge geven is niet practisch, trouwens het beleg gen der vergadering geschiedt door spr. en niet door den raad. Om toch zijn goeden wil te toonen heeft spr. deze vergadering spoedeischend belegd ofschoon B. en W. er van doordrongen waren dat er van spoed geen sprake is en het doel waarvoor ze eigenlijk is aangevraagd, geheel buiten onze bevoegdheid ligt. Het is wel niet naar voren gebracht, maar spr. wil het wel aanroeren Het is n.1. om voor dokter Bloem nachtver binding te krijgen. Spr. is overtuigd dat alle doktoren ten platten lande telefonische door verbindingen moesten hebben, maar de aan vrage moet van de dokters zelf uitgaan. Een aanvrage van ons, al betreft het den ge meente-geneesheer, werd eenvoudig niet in behandeling genomen. Hoe nu de heer Gene faas er bij komt dat de aansluiting ter ge meentesecretarie reeds is verkregen, is spr. ?en raadsel en de vraag wat spr denkt te doen met de winst cier telefoon, is het beste bewijs dat de situatie niet begrepen wordt. Aan het bewuste verslag der vergadering van het comité ligt de gedachte ten grondslag, dat met het oog op de veiligheid ten platten- lande gewenscht is dat alle burgemeesters telefoon in doorverbinding hebben. Wanneer deze hier tot stand komt is dit een maatregel van algemeen belang, en wanneer er nu in nood getelefoneerd moet worden in den nacht, en dat kan alleen met personen die ook een doorverbinding hebben, dan is de kantoorhouder genegen om de menschen te helpen. Ook spr. is niet ongenegen dit te doen, maar regel moet dit niet worden. De heer Broertjes zou dit meer als een recht wenschen als iemand in den nacht komt om te telefoneeren, en dan nog het risico te loopen, teruggestuurd te worden, is spr. tegen elke doorverbinding. Verder verklaarde de heer Broertjes, dat de kantoorhouder niet genegen is om de menschen 's nachts te helpen faas geheel overeenkomstig de waarheid heeft ingelicht en niet zooals het praatje gaat verkeerd heeft ingelicht en dat na 20 Januari alles verloren is louter fantasie is. Spr. vraagt of de raad doorverbinding gewenscht acht en zoo ja dan zal spr. kostenopgaaf vragen. Met algemeene stemmen werd hier toe besloten. Hij belette door ,jaalafdrijving" een lezing van dr. Borms voor de rJt. retsvereeniging. Dezer dagen zou dr. Borms, de bekende V laamsche activist, te 's-Gravenhage twee maal voor de Katholieke Reisvereeniging 'n lezing houden, den eersten keer in „De Twee Steden", de laatste maal in „Amicitia". Bei de keeren is de lezing niet doorgegaan, om dat de verhuurders der zalen meenden, dat zij hun lokaliteit voor die lezing niet beschik baar konden stellen. Naar aanleiding hiervan hebben de hee- ren Gillissen, lid van den raad van beheer van „Amicitia", en Wolff, directeur .van „De i wee Steden", aan „De Avondpost" medege deeld, dat zij het contract met de Roomsche Reisvereeniging hadden verbroken op ver- zoek van den burgemeester, die het doorgaan van deze lezing in de gegeven omstandighe den niet in het belang van het land en de gemeente achtte. Zij hebben zich tegen dezen wensch niet durven verzetten en daarom de dcor hen gesloten overeenkomst met de Reis vereeniging eenzijdig verbroken, „De Twee Steden' zelfs zonder opgave van redenen. De „Avondpost" schrijft nu naar aanlei ding hiervan het volgende: „Deze verklaring is in meer dan één op zicht merkwaardig. „In de gegeven omstan digheden" doelt natuurlijk op de conferentie en de aanwezigheid van zooveel gedelegeer den, waarbij dan in de eerste plaats aan de gedelegeerden uit België moet worden ge dacht. Maar het feit, dat de burgemeester zou hebben te cordrelen over het belang van het land, geeft meer te denken. Een burgemees ter toch beperkt zich ambtelijk tot het be lang van zijn stad. Wanneer hij dus den heer Gillissen machtigt te verklaren, dat het op treden van dr. Borms niet in het belang van het land wordt geacht, dan iigt het voor de hand, dat hij hier de spreektrompet is van de regeering. En naar wij uit bevoegde kringen verne men, zou dan ook inderdaad een wenk van den heer Jaspar aan deze aangelegenheid niet vreemd zijn". „De „Residentiebode" teekent hierbij o.m. het volgende aan: De burgemeester tast hier op slinksche wijze een grondwettelijk recht aan, waartoe hij op wettelijke wijze geen enkele bevoegd heid bezit. Het vrije recht van vergadering is bij de Grondwet gewaarborgd en geen burgemees ter in ons land die dit verbieden kan. De heer Patijn verbiedt het dan ook niet, maar hij richt een wensch tot de zaalver huurders, dat hij het op zeer grooten prijs zal stellen, indien deze vergadering, waar dr. Borms spreekt, niet zal doorgaan. Maar de zaalverhuurder zit aan het con tract vast; hij kan er niet meer af. Dit laat den burgemeester koud en hij handhaaft zijn wensch. Wat is nu het dilemma voor den zaalver huurder? Contractbreuk te plegen of zich de ongenade op den hals halen van den burge meester. Doet men dit laatste, dan loopt zoo'n zaalverhuurder (zooals men ons ver telde) het risico jaren geplaagd te worden door brandweer en politie en daarom kiest hij het eerste. Dat op die wijze ambtelijk misbruik ont staat en wij feitelijk met een geval van bur- gemeesterlijlce knevelarij te doen hebben, kan moeilijk worden ontkend. Het is waar, dat sommige plattelandsburgemeesters tot derge lijke middelen hun toevlucht nemen om aan hen onwelgevallige vergaderingen te verhin deren, maar de burgemeester van 's-Graven hage moest boven zulke middelen verheven staan. Een dergelijk optreden moest een burge meester van Den Haag beneden zijn waar digheid achten, temeer waar hem uit niets gebleken was, dat een tijdig overleg met de desbetreffende vereeniging niet tot een volko- men loyale oplossing zou hebben geleid. Een nadere mededeeling. ,J)e Twee Steden" had de zaal al geweigerd eer de burgemeester zich er mee be moeide. Thans wordt van de zijde van de directie van „De Twee Steden" medegedeeld dat er ding eischen voor de geleden moreele scha de. Een onderhoud met dr. Aug. Borms. Dr. Aug. Borms zelf weet niet met zeker heid, welke redenen de burgemeester van Den Haag er toe hebben gebracht om hem de ge legenheid tot spreken voor de R.K. reisveree niging te ontnemen. Dat bleek gistermorgen in het onderhoud, dat Het Vad. met den heer Borms in Sche- veningen had. „Ik vermoed", zei de Vlaming, „dat de Belgische regeering een wenk gege ven heeft, want ik voel overal een stille te genwerking. In een plaatsje in uw land is al viermaal een comité gevormd, dat mij als spreker vroeg en viermaal is de vergadering niet doorgegaan. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Van 12 tot en met 18 dezer zijn in ons land aangegeven 10 gevallen van buik- tvphus, 1 geval van dysenterie, 294 gevallen van roodvonk, voorts 149 gevallen van diph- terie, 5 gevallen van nekkramp, 6 gevallen van besmettelijke kinderverlamming en ten slotte 2 gevallen van slaapziekte. BRANDEN. In een boerderij in de buurtschap Veldhui zen onder het dorp Loenen, is, vermoedelijk door het omvallen van een brandende kaars in de slaapkamer een boerderij van baron Hugenpoth tot Aerdt te Utrecht tot den grond toe afgebrand. Het grootste gedeelte van den inboedel is mede in vlammen opge gaan. Het huis was laag verzekerd. DE RUPSENPLAAG IN LIMBURG. In de Dinsdagavond gehouden gemeente raadsvergadering te Maastricht hebben ver scheidene leden er op gewezen, dat de rup- senplaag enorme afmetingen heeft aangeno men en gevraagd, of er geen strengere ver ordening kunnen worden vastgesteld. Een der leden wenschte samenwerking van alle gemeenten, omdat anders de kwaal niet ver holpen wordt. Een ander wenschte op de scholen gewaarschuwd te hebben tegen het uithalen van vogelnestjes en het uitroeien van vogels. De voorzitter gaf toe, dat er maatregelen moesten worden genomen. Het eikenslaghout en de eikenboomen zitten vol en vormen een broedplaats voor de besmetting Vanwege den Rijkswaterstaat is getracht, de groo'e wegen in de buurt van Roermond te zuive ren. Deze maatregel heeft echter geen resul taat gehad. Er moet naar getracht worden, dat ieder op eigen erf op straffe van boete de nesten verbrandt. antcnes s ïiauus iv uti^ui. geen sprake is geweest, als "zou de avond De voorzitter zeide, dat de kantoorhouder j niet zijn doorgegaan „op verzoek van den I kurnromoacfoid) tot op heden steeds in geval van nood ge holpen heeft en zulks ook in de toekomst zal doen. Spr. is overtuigd dat een billijke ver goeding voor de verleende hulp niet mis plaatst is. Wethouder de Jongh protesteerde tegen de uitlating van den heer Genefaas als zou de voorzitter met den heer Soeters gezien zijn in een auto en deze zaak in Alkmaar beslecht hebben. Daar is geen sprake van. Op de eerste plaats is dit een infame leugen want de directeur was juist afwezig, en de burge meester heeft met spr. de conferentie in Alk maar bijgewoond. De heer Genefaas ^beweerde, dat men zulks in vertrouwen verteld heeft en na de ver klaring van den voorzitter is spr. overtuigd, dat het kletspraatjes zijn. De voorzitter zag gaarne dat de heer Genefaas bezwaar heeft. De heer Oud be- Pleitte het groote nut van telefonisch* door verbinding voor de gemeente vooral met het °°g op de veiligheid, en wees er in dit ver hand op, dat de minister zelf aansluiting voor Rijkspolitie gedeeltelijk heeft toegezegd. De heer Veldboer betreurde het, dat de voorzitter niet met den heer Genefaas als meer ter zake kundig naar Alkmaar is ge weest, waarop de voorzitter antwoordde, dat de niet deskundige meer behoefte hebben aan voorlichting dan de deskundige die de zaken verwarren. De voorzitter was er van overtuigd dat na zijn toelichting de raads leden wel den indruk zullen hebben gekregen dat hij de wethouders alsmede het lid Gene- gewicht van 60 K G en dat als het onder wa-1 ter werd geduwd vanzelf weer bovenkwam. Een zelfde model van hout vervaardigd be zweek onder den last van 1 K G. aan ijzeren platen en zonk. Zoodra de uitvinder het geld heeft om van hetzelfde materiaal een motor boot te bouwen, zal de uitvinding in de prac- tijk beoefend worden. DE ROEKELOOZE SPRONG. Dinsdagavond is in de Linnaeusstraat bij de Pontanustraat in Amsterdam een 40-jarig man aangetroffen, die bewusteloos op straat lag. H ijis naar het O. L. V.-gasthuis ver voerd. Nadat hij was bijgekomen, vertelde hij uit een rijdende tram te zijn gesprongen, op straat was hij over een hondje gestruikeld en daardoor gevallen. Blijkbaar had niemand het ongeluk zien gebeuren. VERDWENEN TOLLEN. De zes tollen op den HummeloEnsche- deschen kunstweg, die met 1 Januari zijn op geheven, zijn met eenige plechtigheid en met persoonlijke medewerking van de burgemees ters der betrokken gemeenten verwijderd Op last van den president-commissaris van den weg, den burgemeester van Vorden, wer den alle staketsels opgeruimd, zoodat alleen de tolhuisjes nog aan "het vroeger bestaan her inneren. Binnenkort zal de verharding worden ver beterd en tegelijk de weg van drie op 4J4 M worden verbreed. DE DOODSLAG TE WALDERVEEN. De daders waren bezig een hek van den buurman te vernielen, die hen toen met een ijzeren blaaspijp aan viel. Nader is gebleken, dat de verslagene J Kieft te Walderveen zelf met een ijzeren blaaspijp is gewapend geweest, waarmede hij een der personen, die bezig waren een aan K. toebehoorende afrastering te vernielen, heeft aangevallen. Daarop hebben A. Schut en H. Batenburg zich met een bijl en een schop, die zij bij hun vernielingswerk gebruikten, verdedigd. De verdachten hebben een volledige beken tenis afgelegd, waarna zij op vrije voeten zijn gesteld. burgemeester1 De directie van het restaurant verkeerde in de meening, dat bedoeld werd een lezing over een of ander onderwerp, op het terrein «.ener Reisvereeniging liggend, doch verwachtte niet dat dr. Borms zou optreden, waardoor de bijeenkomst eenigszins een politiek karak ter kreeg. De directie verwachtte een grooten toeloop en achtte daarvoor haar zaal minder ge schikt. De directie van het restaurant heeft Za terdag door een advocaat bij exploit aan de Reisvereeniging doen weten, dat zij de zaal niet beschikbaar stelde op de volgende gron den; le. onvolledige inlichting (niet opge ven, dat het een Borms-avond zou zijn); 2e door den grooten toeloop zou de zaal over vol worden, waardoor last met politie en brandweer zou ontstaan3e- zouden wellicht de overige bezoekers in het restaurant van de groote drukte hinder ondervinden. Nadat dit besluit genomen was, kwam het verzoek van den burgemeester in om de zaal niet beschikbaar te stellen. De directie heeft toen geantwoord, dat harerzijds deze zaak reeds beslist was, geheel los van de ar gumenten van de burgemeester. Mr. Patijn heeft zich vervolgens in ver binding gesteld met „Amicitia". Daar de directie van „De Twee Steden" zich door de voorstelling van zak.n, door de R.K. reisvereeniging gegeven, in haar goeden naam ten zeerste geschaad acht, zal zij deze vereeniging rechtens aanspreken en vergoe- NOODLOTTIGE PROEFRIT MET EEN DOLGEWORDEN MOTORFIETS. I>e 21-jarige etaleur N. T. te Rotterdam heeft gisteravond met zijn nieuwe motorfiets een proefrit ondernomen. In de Bloemstraat is ftij, doordat hij het stuur niet houden kon, het trottoir opgereden waar hij een fiets in stukken reed. Daarna schoot de motorfiets den rijweg weer op, waar de 73-jarige we duwe K. uit de Lange Torenstraat liep. Zij kwam er echter met eenige lichte verwondin gen af. De politie gaf den etaleur last om zijn motor aan de hand naar de garage te brengen. Om gemakkelijker te loopen zette hij den motor aan, maar vergat hierbij de gaskraan af te sluiten, met het gevolg, dat ae motorfiets in volle vaart vooruitschoot, nauwelijks in evenwicht gehouden door den hollenden etaleur. Enkele M.g verder liep de 22-jarige kleermaker G. S. uit de Bloem straat met zijn moeder. De man werd tegen den grond geslingerd, waar hij bewusteloos bleef liggen. Met een hersenschudding, een hoofdwond en een gecompliceerden been breuk moest hij naar het ziekenhuis aan den Coolsingel worden vervoerd. De motorfiets, die door den etaleur was losgelaten, is weer een eind verder tegen een stapel dakpannen aangeloopen, die daar voor een huis stond. Zoowel de pannen als de motorfiets werden grootendeels vernield. Het publiek was in- tusschen zoo boos geworden, dat de onfor tuinlijke motorrijder een huis binnen moest vluchten, om niet een pak slaag op te loopen Onder bescherming van de politie werd hi; naar buiten gebracht en naar den post op het Kruisplein geleid, waar procesverbaal werd opgemaakt. Wat er nog restte van de motorfiets, is ln beslag genomen. AANVARING OP HET IJ. Op het IJ nabij het Dok „Hendrik" heeft gistermiddag omstreeks 4 uur een aanvaring plaats gehad tusschen het vrachtsftoomsch'p van de K. N. S. M. „Merope" en het klipper schip „De Vier Gebroeders". De „Vier Gebroeders" bekwam aanmerke liike schade aan het voorschip, terwijl de „Merope" in het geheel geen averij opliep Persoonlijke ongevallen hebben niet plaats gehad. DE OVERVARING VAN DE „DANKBAARHEID". Het lijk van den schipper geborgen. Gistermiddag te omstreeks vier uur is 'e Urk binnengebracht het lijk van schippe C. Post var, het tjalkschip „Dankbaarheid", dat op 5 K. M. afstand van de haven van Lemmer op 15 Januari j.1. door tot nogto, onbekend gebleven oorzaak is overvaren door het motorschip „Klimak", kapitein D jonge uit Oude Pekela. POSTBOOT AAN DEN GROND. Tengevolge van den dikken mist is Dins dagavond de postboot „Geusau" vlak voor den Ketelmond aan den grond gevaren. De briefpost en de passagiers zijn gister met een kleine motorboot afgehaald en te Kampen aan wal gebracht. Door het lage water was het nog niet mogelijk de „Geusau" af *- sleepen. EEN PRACTISCHE UITVINDING. Een monteur, Frans Felder, uit Duren heeft voor een aantal deskundige genoodig den en voor de pers een belangrijk door hem gevonden uitvinding gedemonstreerd waarop hij patent heeft aangevraagd. Het is een nieuw soort bouwmateriaal, dat het draagvermogen van een schip belangrijk ver groot terwijl het schip tevens bijna onzink baar wordt Bij de demonstratie werd ge bruik gemaakt van een scheepsmodel van 90 bij 27 c.M. grootte, dat belast werd met een VERKEERSONGEVALLEN. Een botsing, oo°enschijnlijk goed af- geloopen, eischte toch een slacht offer. Te Munsrerscheveld is Maandagavond de 37-jarige R. Beugel te Emmer-Compascuum op zijn motorrijwiel in botsing gekomen met een voetgangster. Hij werd op den grond ge slingerd, doch is vervolgens nog op zijn motor naar huis gereden. Toen hij zich ter ruste had begeven, heeft hij het bewustzijn verloren en is zonder bij kennis te zijn gekomen den volgenden morgen overleden. KORTE BERICHTEN. De gemeenteraad van Tiel heeft beslo ten tot een vermindering van het percentage der bijdrage voor het arabtenarenpensioen met \Vz procent, zoodat de heffingspercen tages nu zijn: voor ambtenaren (eigen) pen sioen VA procent, voor gezins (weduwen en weezen) pensioen 5 procent. Prinses Victoria van Bentheim, die ge durende eenige dagen de gast is geweest van de koningin-moeder, is naar Duitschland te ruggekeerd. De koningin zal ter gelegenheid van de plechtige ingebruikneming der zeehaven- outillage te Dordrecht in September a.s. een bezoek aan d,ze gemeente brengen. De minister van Waterstaat zal van 25 Januari tot 3 Februari a.s. met verlof afwe zig zijn. De raad der gemeente Rheden besloot B. en W. uit te noodigen om, zoo mogelijk in overleg met naburige gemeenten, de noodi- ge voorbereidingen te treffen, teneinde tot de stichting van een crematorium met toebehoo ren voor het Oosten des lands te geraken. - In den nacht van 13 op 14 Januari ;s in het Wilhelmina'gastliuis te Amsterdam een 30-jarige man ter verpleging opgenomen die in een broodfabriek bij het omleggen van een riemschijf werd gegrepen- en eenige ma len in het rond geslingerd. Hij is thans in het ziekenhuis overleden. De 35-jarige opperman, die op 15 de zer bij het verrichten van werkzaamheden aan de nieuwe gebouwen van de Centrale Noord te Amsterdam, door het kantelen van den plank, waarop hij zich bevond, is geval len en daarna in bewusteloozen toestand is overgebracht naar het Binnengasthuis is al daar overleden. Twee jongens van 11 jaar uit Velsen wilden op stap gaan. Een hunner stal van zijn ouders ruim 41. Te Heemstede zijn z aangehouden. De helft van het gestolen be drag hadden zij toen reeds opgemaakt. De politie te IJmuiden heeft drie Jon gens aangehouden, die te Beverwijk uit een winkel scholnen hadden gestolen en ook tn een winkel te IJmuiden goederen hadden ge stolen De gemeentepolitie te Kerkrade heeft Dinsdag gearresteerd zekeren F. S., ver dacht van mishandeling van zekeren Van D., oud 57 jaar, grondwerker, met doodelijk gevolg. Aanvankelijk werd niet aan eenig misdrijf gedacht. Van D iS j.1. Zaterdag in het ziekenhuis te Kerkrade overleden. Te Roggel (Limburg) heeft de 49-jar; ge gehuwde voerman J Renet uit Echt bi] het opladen van materiaal aan een in aan bouw zijnde kerk, doordat het paard de ka onverwacht aantrok, een steigerpaal tegen de borstkas gekregen. Deze werd ingedrukt, en de man is een uur later overleden. als volgt:bruine 5—6; witte 4.80— kleine witte 4.10—4.70; 646 stuks Eend- eieren 5.305.40. SCHAGEN, 23 Jan. 1930. Op de heden gehouden weekmarkt waren aanvoer en prij zen als volgt: 18 Paarden 200—400; 5 Geldekoeien (mag.) 170—280; 54 Gelde- koeien (vette) 240—400; 2 Kalfkoeien 200—240; 5 Graskalveren 70—110; 40 Nuchtere kalveren 13—26; 193 Over- houders 2536; 6 Bokken en geiten 15—17; 14 Varkens (mag.) 38—44; 30 Varkens (vette) per K.G. 0.740.78; 160 Biggen 2232; 3 Konijnen 0.75—i ff 2.75; 74 Kippen 1.50—2; Eenden 0.50-/ 1.50; 62 K.G. Boter 1.95—2. HOORN, 23 Jan. 1930. Op de kaasmarkt waren aanvoer en prijzen heden als volgt: 13 stapels kleine fabriekskaas 46; 2 stapels kleine boerenkaas f 45; totaal 15 stapels, wegende te zamen 17250 K.G.Handel vlug. PURMEREND, 22 Jan. 1930. „Afslag* vereeniging Beemster, P urmerend en Om streken'. Blauwe Aardappelen 0.80 0.95 per zak, 25 K.G.; Witlof 2—12 per 100 K.G.; Bloemkool 214 per 100; Roode Kool 1.10—9.40 per 100; Witte Kool 1.30—2.50 per 100; Savoye Kool 1.60—9.80 per 100; Spruitkool 0.50 2 per 15 K.G.; Boerekool 0.20—0 70 epr kist; Andijvie 2—2.20 per 100 krop; Wortelen 0.450 60 per zak; Uien 18— 48 cent per 25 X.G.Uien Drielingen O 16 0.25 per 25 K.G.; Uien Nep 0.48 per 25 K.O.; Prei 2.80—/ 10.40 per 100 bos. Appels: Brabantsche Bellefleur 4—13; Zoete Bellefleur 6—13; Bramley Seed- ling 611Present van Engeland 25; Remette, goud 6—/ 25; per 100 K.G. Pe. ren: Winterjan 2.50—11 per 100 K.G. NOORDSCHARWOUDE, 22 Jan 1930. BI. Aardappelen 2.30; Uien 1.902; Drielingen 1.7O—f 1 80; Nep 2.90; Grove 2.10; Peen 1.70; Peen (kleine) 0.80; Roode Kool 25.80; Gele Kool 3.60— 5.30; Dcensche Witte Kool 0.70 1.10; alles per 100 K.G. Aanvoer: 200 K.G. Aardappelen; 4500 K.G. Uien; 900 K.G. Peen; 116200 K.G. Roode Kool; 23200 K.G Gele Kool; 47200 K.G. Deensche Witte Kool. \X ARMENHUIZEN, 22 Jan. 1930. Roo de Kool le s.J 2.605.70; Roode Kool 2e s. 1.20—5; Gele Kool le s. 3f 4; Gele Kool 2e s. 2.703.70; Witte Kool les1.20—1.80; Witte Kool 2e s. 0.80 -/ 1. Aanvoer: 38100 K G Roode Kool; 41.0 K.G. Gele Kool; 16500 K.G. Witte Kool. BOVENKARSPEL, 22 Jan 1930. „De Tuinbouw". Heden besteedde men voor: BI. kool le s. ƒ5.508Bloemkool 2e s. 3.50 6; Roode Kool 2.60-/ 4.80; Witte Kool 1.10; Gele Kool 3.50-/ 6; Uien 0.85-/ 0.90. AMSTERDAMSCHE AARDAPPEL PRIJZEN. AMSTERDAM, 23 Jan. 1930. Op de he den gehouden aardappclenmarkt waren de prijzen onveranderd. Geen aanvoer. (Niet officieel) 452»tc STAATSLOTERIJ. 5e Klasse. 4e Lijst. Trekking ven Donderdag 23 Januari 1930. Hooge Prijzen: 1618 10000. 3778, 5447, 9358, 13250, 1-1962 elk 1000. 8183, 11721, 13261 elk ƒ400. 7948. 8229, 12076 elk 200. 1076, 1988, 2273 5503. 7821, 18139 elk 100. Prijzen van I 7# 235 485 582 655 737 11JT 1440 1832 2104 2178 2232 2311 2534 2672| 2853 2991 3166 3402 3561 3625 3724, 3890 4157 4407 4508 4608 4700 4865 4979 5192 5590 5608 5788 5886 5964; 6340 6454 6525 6531 6607 6650 6712 7141 7279 7294 7700 8068 8095 8667 8701 8830 8837 9277 9351 9449 9492l 9839 10124 10280 102S3 10388 10420 10423 10504 10536 10538 10628 10712 10776 10947 11030 11086 11366 11466 11502 11553 11767 37 1511 2777 3769 4959 6307 6818 8688 9749 10486 11007 11784 11815 12801 "13521 14366 15680 16675 17546 18581 19398 12004 12821 13567 14397 15870 16676 17605 18711 19508 12131 12974 13675 14417 16103 16708 17903 18855 19584 12144 13008 13692 14425 12161 12168 13130 13236 13698 13949 14657 14803 16238 16250 16301 16757 16949 17005 18029 1R054 18142 19006 19127 19931 20019 12407 13449 14083 15057 16340 17058 18363 19147 19273 20150 20205 20499 20600 20704 20776 20852 20901 20926. 12585, 13497J 14311 15113 16616! 173471 185731 19383 20259 77 368 626 908 1222 1593 1824 2314 2647 3303 3654 3788 3955 4257 4/66 5109 5495 5878 6051 6133 6813 7177 7560 7883 8177 8425 8657 9169 9512 9845 10165 10353 10672 11013 11547 11791 12170 12467 12784 13041 13195 13565 14018 14280 14414 179 412 637 969 1256 1601 1831 2347 2778 3482 3675 3806 4010 4314 4797 5232 5500 5892 6060 6452 6S35 7184 7583 7953 8189 8452 8725 9211 9568 9899 10185 10393 10707 11068 11558 11795 12268 12484 12787 13046 13265 13684 14086 14291 14504 BROEK OP LANGENDIJK, 23 Jan. '30. Langendijker Groentenveiling. Groene Kool 1.8(L—310 per 100 stuks; Peen 1.70— 1.80; Roode Kool le s. 2.505.60; Gele Kool 2.40—5.40 Deensche Witte Kool 1.20—2.20; Uien 1.50—1.80; Grove Uien 2.20; Drielingen 1.60, alles per 100 K.G. Aanvoer: 3400stuks Groene Kool; 2800 K.G. Peen; 75000 K.G. Roode Kool; 35000 K.G. Gele Kool; 78000 K.G. Deensche Witte Kool; 12000 K G. Uien. EIERVEILING SCHAGEN. SCHAüEN, 2_ Jan. 1930. Op de heden gehouden eierveiling waren in totaal 74112 st. Kipeieren aangevoerd, waarvan de prijzen 14906 14939 15278 15308 15601 15874 16116 16266 16540 17027 17323 17732 17976 18319 18617 18999 19271 19608 19791 15642 15898 16123 16295 16667 17114 17388 17736 17982 18336 18639 19070 19297 19609 19863 20493 20555 (Niet officieel) NIETEN: 354 205 218 317 345 346 427 437 458 503 575 586 648 686 789 848 849 873 1053 1064 1067 1094 1139 1154 1279 1345 1346 1470 1483 1508 1618 1702 1703 1732 1769 1786 1892 1997 2093 2193 2211 2307 2371 2405 2488 2497 2499 2597 2780 2974 3048 3224 3254 3260 349S 3505 3529 3571 3578 3604 3719 3729 3747 3779 3816 3866 3905 3907 3921 3941 4054 4056 4131 4234 4247 4250 4448 4620 4622 4632 4633 4637 4846 4911 4924 4970 4954 5019 5237 5290 5330 5350 5427 5454 5519 5560 5672 5683 5789 5853. 5909 5924 5929 5968 5980 6003 6132 6158 6184 6190 6225 6227 6530 6571 6628 6763 6810 6811 6883 7007 7025 7034 7059 7113 7363 7416 7433 7480 7519 7547 7658 7681 7797 7814 7822 7848 7975 8C61 8106 8124 8148 8169 8271 8276 8330 8365 8401 8423 8469 8483 8544 8551 8597 8624 8752 8825 8887 8934 8965 9036 9212 9293 9296 9346 9429 9451 9590 9600 9655 9670 9714 9729 9923 9946 9986 10029 10117 10153 10233 10270 10297 10311 10322 10336 10447 10466 10477 10523 10639 10653 10740 10752 10789 10S25 10S45 10988 11107 11246 11333 11435 11484 11494 11611 11625 11685 11692 11725 11778 11805 11820 11979 12087 12099 12108 12335 12358 12363 12398 12424 12425 12504 12532 12668 12670 12675 12730 12788 12883 1<]890 12898 12943 13000 13047 13071 13079 13118 13131 13157 1.3288 13404 13412 13457 13523 13557 13828 13871 13881 13829 13948 13982 14112 14123 14163 14221 14229 14249 14313 14337 14340 14342 14349 14398 14582 14606 14625 14646 14656 14727 14969 15096 15114 15186 15210 15255 15325 15355 15415 15446 15487 15574 15646 15665 15709 15787 15800 15826 15935 15960 15967 16060 16094 16112 16175 16180 16213 16217 16218 16244 16333 16344 16456 16497 16530 16533 16690 16730 16780 16870 16931 16987, 17115 17124 17147 17150 17187 17209 17403 17422 17432 17593 17640 17646 17779 17800 17831 17849 17937 17947, 18309 18056 18077 18120 18122 18230 18348 18492 18515 18578 18579 18610 18655 18748 18761 18798 18907 18963 19046 19104 19118 19139 19172 19210 1936/ 19408 19434 19443 19546 19553 19613 19622 19683 19718 19779 19789 19949 19973 19991 20089 20093 20114 20138 20141 20153 20333 20367 30369 20562 20660 20669 20686 20696 20714 20940 20953. r i c g 2825 tn.z. 2825 ƒ70; i tm 679, -

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 7