DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Ext ra Koopjes Uit het Parlement Ook Zaterdag Chicago bankroet? Oe Zuidpoolexpeditie van Byri. Ho. 20 VRIJDAG 24 JWI AHI 1930 132e Jaargang. Dagelijksch overzicht. Buitenland DE RATIFICATIEVAN HET „NIEUWE PLAN". Bulgaarsche Kabinetscrisis De Communistische Bank. Paraguay door Bolivië bedreigd.? DE BINNEN-EN BUITEN- LANDSCHE POLITIEK IN DUITSCHLAND. HET STANDPUNT VAN HET CENTRUM. DE NAGEMAAKTE DOLLAR BILJETTEN. bij H. BULTHUIS op courante goederen. 10 pet, korting a eontant. stï&SM?' wi Mar,ini Opstand in Albanië. De expeditie vraagt om hulp. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.30. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE AD VERTE NTIEN: Per regel 0.23, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, post giro 37060. Telef. 3, redactie 33. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. Den Haag, 23 Januari 1930. Het voorstel der regeering om tot belasting verlaging te besluiten door de Verdediging4: belasting II en de opcenten op den suiker accijns te schrappen, waartegenover dan een wijziging van de schaal van de Rijksinkom stenbelasting een kleine wijziging moet onder gaan, heeft heden zijn beslag gekregen. Do Eerste Kamer heeft er haar fiat op gegeven, zij het ook niet met algemeene stemmen. Er was tegenstand en die Ham juist uit de par tij, waartoe minister De Geer zelf behoort, die der Christelijk-historischen. De woordvoerder van dien tegenstand was de heer De Gijse- laar, die ook de eerste spreker van heden was Indien wij hem goed hebben kunnen volgen de heer De Gijselaar behoort, helaas, tot de lastigste sprekers voor de perstribune haalt hij bij wijze van spreken, de schouders op voor die opheffing van de opcenten op den suikeraccijns, waarvan het groote publiek vrijwel niets zal bemerken. Die paar centen per kilo suiker steken de fabrikanten en gros siers in hun zak en de suiker zal er niet goed- kooper door worden. Misschien had de spre ker niet heelemaal ongelijk: de verlaging van den accijns op het gedistilleerd wettigt het vermoeden, dat hij het weieens aan het rechte eind kon hebben. Maar of nu de opheffing van de opcenten op de grondbelasting, waar aan hij de voorkeur zou geven, niet eerder den grondeigenaars dan den grondgebruikers ten goede zou komen, is ook de vraag. Het ernstigste bezwaar had evenwel de heer De Gijselaar tegen de wijziging in de schaal der Rijksinkomstenibelasting. De verhoogde pro gressie voor de middelmatige inkomens achtte hij hoogst verkeerd en de beweerde admini stratieve vereenvoudiging noemde hij schro melijk overdreven. De slotsom van zijn rede was, dat hij overwegend bezwaar had om zijn stem aan de voorstellen te geven. Tot op zekere hoogte gingen de heeren Gel derman (Lib.) en Van Citters (A.R.) met hem mede. Ook zij hadden het verkieselijker gevon den, dat de opcenten op de grondbelasting tn de eerste plaats waren afgeschaft, maar zii vonden dit toch geen reden om zich tegen het regeeringsvoorstel te verklaren. Ook de heer Slingenberg (V.D.) was bereid zijn stem aan het ontwerp te geven, hoewel hij liever had gezien, dat de regeering was overgegaan tot een extra-aflossing van de crisisschuld, nu het fonds voor die schuld zooveel meer had ont vangen dan was geraamd. Bovendien betoog de hij, dat de toestand van de landsfinanciën het veroorloofde de vleeschaccijns af te schaf fen zonder eenige compensatie. Het zuiverste standpunt tegenover het regeeringsvoorstel nam na de middagpauze de heer Wibaut (S.D.A.P.) in: het ontwerp strookte niet met zijn wenschen, hij had liever gezien, dat het geheele bedrag van het over schot op den crisisdienst bestemd waren ge weest voor verlaging van de indirecte belas tingen, maar daar was nu niets aan te veran deren en dus zou hij met getemperde blijmoe digheid zijn stem aan het regeeringsvoorstel geven. (Bij de stemming was hij intusschen afwezig). De heer Van Lanschot (R.K.) was ook niet volkomen tevreden over het voorgestelde. In het bijzonder betreurde hij het, dat de regee ring de crisisinkomsten niet streng van de ge wone inkomsten had gescheiden. Maar niet temin zou hij niet tegen stemmen. Die opvat ting beaamde zijn partijgenoot Blomjous niet Hij vond het zoo erg, naar hij even voor de stemming verklaarde, dat de minister die scheiding niet had gehandhaafd, dat dit reeds voldoende reden was voor hem om tegen te stemmen. Minister De Geer heeft met groote kennis van zaken het voorstel verdedigd. Hij zet.e uiteen, dat het overschot van het Leenings- fonds, ten bedrage van 240 miflioen, moest gebruikt worden ten einde de mogelijkheid van de voorgestelde belastingverlaging te realiseeren. Met dat overschot zullen de tekor- ten op de crisisinkomsten gedurende den eer sten tijd worden gedekt. Maar daarom kun nen dan ook geen andere belastingverlagin gen plaats vinden dan thans is voorgesteld, v'oorloopig zal men niet verder kunnen gaan. Alleen is te verwachten, dat het accres der crisisinkomsten het mogelijk zal maken, dat met 1 Mei 1933 de opcenten op de Inkomsten belasting worden gehalveerd. Wanneer het mogelijk zal zijn de 20 opcenten op de Grond belasting af te schaffen, is niet te zeggen, maar de minister meende, dat die maatregel ook niet zeer noodig was, daar het s.echt» kleine bedragen geldt. Wat de af schatting van de opcenten od den suikeraccijns betreft, becijferde de heer De Geer, dat dit een bezin niging betreft van 1-24 per jaar per hoofd der bevolking. Ten slotte verzekerde de mi nister, dat, als dit ontwerp mocht worden ver worpen, hij niet met een ander voorstel zou komen. Na eenige replieken is het ontwerp aange nomen met 26 tegen 8 stemmen. Tegen stem den de Christelijk-Historischen De Gijselaar Van Wassenaar van Catwijck, De Savornin Lohman, Van der Hoeven en Pollema. Van die fractie stemde alleen de voorzitter De os van Steenwijk voor, de overige leden waren afwezig Wijders stemden van de Katholie ken tegen de heeren Van Sasse van IJsselt en Blomjous, en van de Anti-revolutionnairer de heer Briët. De Kamer is hierop uiteengegaan. De voor zitter noemde geen datum van eerstvolgende NA DE HAAGSCHE CONFERENTIE. Een bijeenkomst van de Kleine Entente, Tevredenheid in Oost-Europa. De ministers van de z.g. Kleine Entent» hebben te Den Haag nog eens navergaderd, om de verschillende kwesties, die op de Con ferentie ter tafel zijn gekomen, nog eens on der de oogen te zien. De Roemeensche minister van buitenland sche zaken Mironesco had de leiding in deze vergadering, waar ook de ministers van bui tenlandsche zaken van Tsjecho-Slowakije en Zuid-Slavië aanwezig waren. Deze heeren hebben dan vastgesteld, dat de uitmuntende resultaten welke voor alle landen, die de overeenkomsten hebben getee- kend, zijn verkregen, vooral te danken zijn aan de verzoenende houding der groote mo gendheden, maar niet minder ook, althans naar de meening van Minonesco aan de eensgezindheid van de Staten van de Kleine Entente. Het Oostelijke herstel vraagstuk vooral heeft zijn oplossing slechts te danken aan de welwillendheid van de groote crediteurmo- gendheden, vooral aan Frankrijk, en aan de nauwe samenwerking der Kleine Entente landen. Deze laatste hebben bewezen, dat ook zij van groote beteekenis zijn voor het behoud van den Europeeschen vrede. Mironesco ging dan eens na wat de resul taten der conferentie voor Roemenië zijn. Zijn positie t. o. v. de Duitsche herstel vraagstukken is er zeer op verbeterd. Zijn oorlogsschulden aan Frankrijk en Italië zijn verminderd, en Roemenië kan de huidige schulden thans betalen uit het bedrag, dat het van Duitschland krijgt, terwijl het dan nog een twee millioen mark overhoudt. Wat vervolgens Oostenrijk betreft is het probleem, gezien zijn financieele positie, op gelost door wederzijds alle aanspraken en vorderingen prijs te geven en door van d< herstelbetalingen afstand te doen (zooals al le crediteurstaten hebben gedaan). Wat betreft Bulgarije zal Roemenië op de Bulgaarsche herstelbetalingen een annuï teit van een millioen goudfrancs verkrijgen en is de kwestie der Hongaarsche goederen, aan liquidatie onderworpen, in dezen zin op gelost, dat het van Bulgarije 110 millioen lei zal ontvangen en 150 millioen lei van d; zijde der geallieerde mogendheden in den vorm van een klein aanvullend percentage op de herstelbetalingen. De geruchtmakende zaak van de optanten is thans opnieuw geregeld. Men heeft een fonds geschapen van 240 millioen goud francs, waartoe de drie landen van de kleine entente alleen bijdragen met de onteigenings rente, welke zij aan hun eigen onderdanen geven als prijs van de onteigende gronden overeenkomstig de uitspraken van hun na tionale rechtbanken. Het overige van het fonds wordt gevormd door de bijdragen der geallieerde mogendheden, welke bijdragen grootendeels voortvloeien uit de betalingen, welke Hongarije moet doen aan de crediteur mogendheden op rekening van de herstelbe talingen. Bijzondere gemengde rechtbanken zullen de vorderingen der optanten onder zoeken en de bedragen vaststellen, die hun toekomen en die men zal verhalen op het gc noemde fonds, het z.g. agfarische fonds, dat door een commissie van beheer zal worden geadministreerd. We zien dus, dat Roemenië tevreden ls Dat is verheugend, want er blijkt eens wee; uit, dat een conferentie dan toch nog wel eenig nut heeft. En zoo'heeft ook de Haagsche Conferentie haar nut gehad. In met de regeering in betrekking staan de kring'.n wordt er rekening mede gehou den, dat de ratificatie van het plan-Young en de aanneming van de daarmede samen hangende wetten door den Rijksdag onge veer 20 Februari zal geschieden. De rijksregeering zal beproeven de ont werpen reeds in het begin van de volgende week aan den Rijksraad toe te zenden In politieke kringen wordt de aandacht er op gevestigd, dat Ehiitschland belang heeft bij een spoedig van kracht worden van het plan-Young, met het oog op de kwestie van de ontruiming in de eerste plaats. Wan neer de gang van zaken zoo zal zijn als men aanneemt, blijft voor de ontruiming drie maanden tijd. Onder die omstandigheden kan er vast op worden gerekend, dat de ont ruiming met 30 Juni 1930 voltooid zal zijn. In den loop van de laatste besprekingen in Den Haag is trouwens nogmaals nadruk kelijk geconstateerd, dat de afspraken op de eerste conferentie gemaakt, natuurlijk zulle# worden nageleefd. Als gevolg van Den Haag. De Bulgaarsche ministers van onderwijs, Najdanov, en van handel, Bobosjefski, heb ben hun ontslag aangeboden en wenschen, dat dit nog wordt aangenomen voor den te rugkeer van de Bulgaarsche gedelegeerden uit Den Haag. Op verzoek van den minister president hebben zij er in toegestemd nog te wachten tot den terugkeer van den Koning, die iederen dag wordt verwacht. Gisteren heeft de politieke groep van den president van de sobranje, Zankof, die 50 leden telt, beraadslaagd in verband met de crisis. De groep van Zankof zal den eisch stellen om aan de regeering deel te nemen. Zij zal er in toestemmen, dat Liaptsjef minister-president blijft, maar zal zich er tegen verzetten, dat hij de portefeuille van binnenlandsche zaken behoudt. Het échec De eerste poging om een communistische financieele onderneming te Parijs met suc ces te beheeren is deerlijk mislukt. Men heeft gelezen dat de rechtbank voor handelszaken tot likwidatie van de Banque Ouvrière et Paysanne is overgegaan. Toen in Augustus 1.1. de communistische samenzwering te Parijs was ontdekt, werd een huiszoeking ondernomen bij de bank, waarbij documenten in beslag werden geno men. die aantoonden dat de wet op de op richting van maatschappijen was geschon den. Volgens het thans door de rechtbank uit gesproken vonnis is er nooit eenige betaling gedaan op de 5872 aandeelen, waarvoor werd ingeschreven toen de bank haar werk zaamheden begon, terwijl later 2908 aan deelen zijn gekocht voor een kwart van de nominale waarde. Als gevolg van het vonnis zal de likwida- teur een beroep doen op de „Humanité", het communistisch orgaan, en op de andere cre diteuren om de bedragen, welke zij de bank schuldig zijn, ten volle terug te betalen. Een telegram van den Paraguaan- schen gezant te Parijs aan den secretaris-generaal van den Vol kenbond. De correspondent van de N.R.Crt. schrijft: De secretaris-generaal van den Volkenbond heeft gisteren een nieuw telegram van den gezant van Paraguay te Parijs ontvangen over een dreigenden aanval van Bolivië tegen Paraguay. De gezant van Paraguay deelt in dit telegram mede, dat het radiotelegrafisch station van Paraguay een telegram ontvan gen heeft en heeft kunnen ontcijferen, dat op 20 Januari was afgezonden door den chef van den generalen staf van Bolivië aan de 4e divisie. In dit telegram wordt aan de 4de divisie opdracht gegeven eenige forten aan de grens tusschen Paraguay en Bolivië in bezit te nemen en onmiddellijk over te gaan tot de nieuwe groepeering van haar strijd macht. De rechtervleugel moet op het oogen- blik een defensieve houding blijven aanne men, doch de tegenovergestelde vleugel van het leger van Bolivië moet volgens dit tele gram marcheeren naar het fort Ballivan, ter wijl medegedeeld wordt, dat een eskader vliegtuigen op 22 Januari uit La Paz, de hoofdstad van Bolivië vertrekken zou. De chef van dtn generalen staf vraagt aan den chef van de 4de divisie om hem onmiddellijk te doen weten, op welken datum de 4de divi sie gereed zou zijn om tot het offensief over te gaan. De 5de divisie moet zich concen- treeren op heb fort Vanguardia. De chef van den generalen staf deelt in het telegram ver der mede, dat de 4de divisie de vrijwillige reservisten kan inlijven. Tenslotte wordt hij uitgenoodigd om dagelijks telegrammen naar den generalen staf te zenden over den toe- Sta\a'de mededeeling van den inhoud van dit telegram voegt de gezant van Paraguay hier aan toe. dat hij meent deze aanvalsKdrei- ging op het geheele front van Paragauy aan den Volkenbond te moeten mededeelen, on der toevoeging van de verklaring, dat de re geering van Paraguay geenerlei verantwoor delijkheid draagt voor de mogelijke gevolgen. D» regeering van Paraguay protesteert op de meest formeele wijze tegen dezen heimelijk door de regeering van Bolivië voorbereiden Tot "zoover de inhoud van het telegram van den gezant van Paraguay. De seretaris- generaal van den Volkenbond heeft onmid- delijk dit telegram telegrafisch medegedeeld aan alle leden van den Volkenbondsraad en aan de regeering van Bolivië. De leider der Rijksdagfractie van het Cen trum dr. Brüning heeft gister in een Cen trumvergadering gespr#ken over de belang rijkste vraagstukken op het gebied der bin nen- en buitenlandsche politiek. In zijn rede wees dr. Brüning o.a. op de moeilijke positie van de Centrumpartij in de regeeringscoalitie, daar de Centrumpartij op het oogenblik geen enkele belangrijke minis terportefeuille heeft. De partij is overigens van meening, dat zij er geen belang bij heeft aan den toestand in den Rijksdag iets te ver anderen. De wensch wordt gekoesterd, het thans in functie zijnde kabinet zoolang mo gelijk te behouden en daarmede nog eeri aan tal hervormingen door te voeren. Voor de voortzetting van de bestaande coalitie zijn geen bijzondere moeilijkheden te zien. Wanneer de buitenlandsche politiek niet geloopen is, zooals de Centrumpartij dit ge» wenscht had, dan is dat voor 80 pCt. een ge volg van het Volksbegehren. In Frankrijk is daardoor groote vrees ontstaan. Wat Frankrijk inzake het Saargebied van ons eischt, schijnt onder alle omstandighe den onaanvaardbaar. De voor de uitvoering van het plan-Young noodige binnenlandsche hervormingen moe ten in de eerste plaats ten doel hebben de financiën van het rijk, de landen en de ge meenten in orde te brengen. De woningbouw moet op gang gebracht worden om een einde te maken aan de groote werkloosheid. Na over de belastingen ge sproken te hebben, die verlaagd moeten wor den, zeide de heer Brüning, dat een herzie ning der werkloosheidsverzekering volgens hem noodig is. Bereikt moet worden, dat de regeeringen van het rijk en de landen en de gemeentebesturen in overleg met den presi dent van de Rijksbank een uniforme finan cieele politiek voeren. Op zoek naar de daders Naar te begrijpen is, blijven de mededeelin- gen over de ontdekking van in omloop zijnde nagemaakte 100-dollarbiljetten het onderwerp van gesprek in bank- en beurskringen. Tot dusver is het niet gelukt de valschemun- ters of hun werkplaats te ontdekken. Slechts heeft men kunnen constateeren, zoo deelt he' „Berl. Tag." mede, dat de koopman Franz Fischer, die de valsche biljetten te Berlijn in omloop moet hebben gebracht, in het begin van Maart *29 uit Rusland in de rijkshoofd stad is aangekomen. Hij leefde daar in tame lijk armoedige omstandigheden en eerst in Oct. moet hij begonnen zijn met 't uitgeven van valsch geld. Vanaf dat tijdstip beschikte hij over groote geldbedragen. In die dagen confereerde hij met verschillende Berlijnsche zakenmenschen, die hij trachtte te interessee ren voor den bouw van groote garages, waar bij hij liet doorschemeren, dat de noodige gel den wel door financiers, die hij achter de hand had, zouden worden gefourneerd Het zon daarbij gegaan zijn om twee Russen, die z.g. over groote bedragen beschikten. In werkelijk heid moet echter worden aangenomen, dat deze z.g. financiers de makers en verspreiders van de Amerikaansche 100-dcllarbiljetten zijn geweest. Toen het niets werd met den bouw van garages, moet Fischer naar Leipzig zijn ge gaan, waar hij en deel der valsche biljetten in omloop heeft gebracht. Later heeft hij zijn werkzaamheden weer overgebracht naar Ber lijn; daar bracht hij onder den naam Voigt nagemaakte biljetten in omloop. Hoeveel valsch geld reeds in omloop is ge bracht, kan op het oogenblik nog niet nauw keurig worden vastgesteld. De groote banken werden na het opduiken van valsche biljetten dadelijk door de recherche heimelijk gewaar schuwd met het verzoek haar voorraden Ame- rikaansch geld te onderzoeken. De politie gelooft dat niet alleen Fischer zich bezig heeft gehouden met het in omloop brengen van het nagemaakte geld. Er is nog geen spoor van hem gevonden Aan vrienden had hij het laatst verteld voor zaken naar Parijs te gaan. doch daar gelooft de politie niet veel van. Zij acht het integen deel niet onmogelijk, dat Fislher zich nog steeds te Berlijn bevindt. De biljetten zijn zoo geraffineerd nage maakt. dat slechts zeer gewiekste vaklieden, die in het bezit zijn van een grooten en zaak kundig aangelegden voorraad technisch ma teriaal de biljetten kunnen hebben gemaakt. De Woensdag genoemde Bank Sass u. Mar tini blijkt slechts een naam te zijn; de firma bezit slechts twee klanten en heeft nog in het gebed geen zaken gedaan behalve de mani pulaties met de Amerikaansche papieren De beide klanten heeten dr. Necksr en Franz Voigt. Peze dr. Necker introduceerde Voigt. dln hij had leeren kennen door het vroegere communistische gemeenteraadslid Roth, bij de bank. Roth werd Necker wederom aanbe volen door een bekend Berlijnsch industrieel. Hij verzekerde, dat Voigt een oud vriend van hem was, die een groot effectendeposito had bij de Duitsche Bank. Hij wilde dit deposito overbrengen naar Martini. Begin Nov deed voigt verhalen over Amerikaansche zaken er Nadat de directie van de bank in andere handen was overgegaan, werd op 23 Dec een R,eg.fa,M onty,an£?n van de National Citv Bank (New York), waarin, op grond van ontvangen biljetten met dubbele nummers, namaak werd geconstateerd. De kassier van de firma wees toen, aan de nand van hem door de recherche voorgelegde fotos van misdadigers, een man aan, die reeds vroeger was gestraft wegens valsehe- munterij, en deze man is de thans gezochte Fischer of Hahn, zooals hij zich ook we? noemde. Volgens berichten in de Engelsche bladen verkeert de Amerikaansche stad Chicago in financiëele moeilijkheden. De gemeentekas is totaal uitgeput. De uit betaling van de Iconen aan het personeel der politie en brandweer zal misschien niet kun nen plaats hebben. Van vele scholen hebben de onderwijzers de laatste maand geen salaris ontvangen. De schulden der stad moeten zeer groot zijn als gevolg van de financiëele politiek der laatste jaren. De financiëele toestand wordt ernstig ge acht en er zal hulp noodig zijn. De Neue Freie Presse meldt ui* L>e bladen publioeeren berichten uit Albanië welke evenwel onder voorbehoud moeten worden aanvaard Volgens deze berichten zou in Albanië een opstand zijn uitgebroken. 20 beambten zouden zijn gedood. V erscheidene staml-eiders zouden zich t» gen koning Zoghoe hebben verklaard Po gingen, de opstandelingen langs vreedzamen weg tot onderwerping te brengen, zijn mis lukt De verbinding met Tirana zou zijn ver broken. Albaneesche emigranten zijn uit Zuid-Slavië naar Albanië teruggekeerd om zich bij de opstandige beweging aan te sluiten. i Zooals reeds kort gemeld werd, heeft bet Amerikaansche Staatsdepartement zich tot di Noorsche en Engelsche regeering gewend met het verzoek, alle beschikbare walvisch- vaarders te doen uitvaren voor hulpverlee ning aan de Byrd-expeditie. Dit verzoek aan de beide regeeringen heefi paats gehad naar aanleiding van radio-tele grammen, die Byrd heeft gezonden. In deze radio-telegrammen wordt gemeld dat hulpschepen uiterlijk op 5 Febr. moeten zijn aangekomen in de nabijheid van de expe ditie. Binnen 14 dagen moeten alle deelnemers aan de expeditie zijn afgehaald, daar er an ders gevaar bestaat, dat men de expeditie niet meer zal kunnen bereiken en deze nog een geheel jaar in het ijsgebied zal moetei blijven. De voorraad levensmiddelen is zeer bew perkt en de expeditie is niet uitgerust vooi nog een winterverblijf. Tengevolge van de sterkte van het pakijs kan het hulpschip „City of New-York*' slechts met hulp van gTootere schepen doof het ijs komen. De Britsche en Noorsche regeeringen heb ben toegezegd, alles te zullen doen wat moge lijk is. De expeditie heeft reeds getracht in te komen met Noorsche wavischvaan zich in het Zuidpool-gebied bevinden. AMERIKA. TWEE MEXICAANSCHE VISSCHERS- VAARTUIGEN VERGAAN. 22 slacMoft**. Uit New-York wordt gemeld, dat ter hoogte van Tampico twee Mexicaansche viaecher*- vaartuigen zijn vergaan. Twee-en-twintig menschen zijn verdronkenslechts één gered-

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 1