Ölrebisten Tijdschriften 1<» l l> A Provinciaal nieuws Binnenland Radifwafiscti Weerbericht, www Luchtvaart Vrijdag 24 Januari. 7.30 uur, Cinema Americain, hoofdnum mer De bannelingen van Marokko (sens.), hoofdrpl Madge Bellamy. Toegang boven 18 jaar. 7.30 uur, A. B. T., hoofdnummer Mano- lescu de koning der oplichters (sens.), hoofd rollen Brigitte Helm, Iwan Mosjoukin, Di. ia Parlo en Heinrich George. Toegang bo ven 18 jaar. 7.30 uur, Victoria Theater, hoofdnummer Het hoogste verlangen (dram.), hoofdrol Olga Tchechowa. Toegang boven 18 jaar. 8 uur, café Central, evangelisatie-samen komst, spreker de heer Sevansma. 3 uur, Rustende Jager te Heiloo, buitenge wone ledenvergadering Ijsbaan Heiloo. Zaterdag 25 Januari. 8 uur, 't Gulden Vlies, uitvoering Kin derclub Jong Leven. 7.30 uur, Cinema Americain: De banne lingen van Marokko (boven 18 jaar). 7.30 uur, A- B. T.: Manolescu de koning der oplichters (boven 18 jaar). 7.30 uur. Victoria Theater: Het hoogste verlangen (boven 18 jaar). Zondag 26 Januari. Sportpark, voetbalwedstrijd Alcma- ria Victrix I—Hollandia I uit Hoorn. 2 uur, Cinema Americain, matinee, hoofdnummer Janus de Diender (komisch), hoofdrol J Farreli Macdonald. Toegang voor alle leef tijden. 's Avonds: De bannelingen van Ma rokko (boven 18 jaar). A. B. T., van des nam. 2 uur af door- loopende voorstelling van Manolescu de ko ning der oplichters (boven 18 jaar). Victoria-Theater, van des nam. 2 uur af, doorloopende voorstelling van Het hoogste verlangen (boven 18 jaar). 8 uur, 't Gulden Vlies, Willy Derby-avond 8 uur, Harmonie, opvoering van „Zijn speelgoed", door Het Alkmaarsch Tooneel. 7.30 uur, bij Ter Burg te Schoorldam, mu ziek, zang en voordrachten. Maandag 27 Januari. 7.30 uur, Cinema Americain: De banne lingen van Marokko (boven 18 jaar). 7.30 uur, A. B. T.Manolescu de koning der oplichters (boven 18 jaar). 7.30 uur, Victoria Theater: Het hoogste verlangen (boven 18 jaar). 8 uur, De Unie, psychometrische door den heer J. Ruyter. Dinsdag 28 Januari. 7.30 uur, Cinema Americain: De lingen van Marokko (boven 18 jaar). 7.30 uur, A. B. T.: Manolescu de koning der oplichters (boven 18 jaar). 7.30 uur, Victoria Theater: Het hoogste verlangen (boven 18 jaar). 8.15 uur, Rustende Jager te Bergen, op voering van „Elias weet het beter" door Hei Schouwtooneel, voor den Berger Kunstkring Woensdag 29 Januari. 7.30 uur, Cinema Americain: De banne lingen van Marokko (boven 18 jaar). 7.30 uur, A. B. T.: Manolescu de koning der oplichters (boven 18 jaar). 7.30 uur, Victoria Theater: Het hoogste verlangen (boven 18 jaar). 7.30 uur, Harmonie, feestavond Burger IJsclub. Donderdag 30 Januari. 7.30 uur, Cinema Americain:*De banne lingen van Marokko (boven 18 jaar). 7.30 uur, A. B. T.: Manolescu de koning- der oplichters (boven 18 jaar). 7.30 uur, Victoria Theater: Het hoogste verlangen (boven 18 jaar). seance banne- Sfadsnieuws OPLEIDING TOT OFFICIER. De dienstplichtigen P. A. Jacobse. D. Zijlstra, en Th. W. J. Nicolaas, allen uit de gemeente Alkmaar, en P. J. Reus, uit de gemeente Grootebroek, worden op 22 April a.s. gedirigeerd op de School voor Reserve- Officieren der Infanterie te Kampen voor het volgen van de opleiding tot Officier WIJ BOUWEN. In de stampvolle zaal van het Alkmaarsch Bioscoop Theater had gisteravond de vertoo ning plaats van het filmwerk „Wij bouwen". Nadat de voorzitter van de afd. Alkmaar van den Bouwarbeidersbond de aanwezigen welkom had geheeten, kwam de secretaris van den bond, de heer Sinoo, aan het woord, die de tien jaren geschiedenis, 1920—1930 van den bouwarbeidersbond naging met als hoogtepunt de staking van 1920. Vervolgens schetste bij het tot standkomen van de film „Wij bouwen", onder leiding van den cinéast Joris Ivens, die hiermede een knap stuk werk leverde. In de eerste acten toont deze film brokken vakverenigingsleven, en de arbeid in de bouwvakken, net metselen, het timmeren, het heien. Vooral dit fragment „heien" trekt de aandacht door zijn buitengewoon rythroe. en zuivere uitbeelding. Ongetwijfeld is deze passage een der mooiste van de geheele film, en stempelt tevens Ivens tot een waar kunstenaar, waarop Nederland trotsch kan zijn. Moderne huizenbouw wordt gevolgd door betonstorten in het" Telegraafgebouw, en na een rondgang langs de groote bouw werken, die den laatsten tiid uitgevoerd zijn, als bet gebouw van Van Nel ie te Rotter dam, de Haagsche Bijenkorf, het gebouw der Nederlandsche Spoorwegen, de Maurits- mijn, de IJmuider sluis e.a., komen we op het tweede deel: de Zuiderzeewerken. De zes acten hieraan gewijd, doen ons den geweldi gen omvang van het werk eerst goed ken nen Het vlechten van een zinkstuk, het doen zinken ervan, het bouwen van de dijken, het storten van de keileera, dat alles laat Ivens ons zien op een wijze, waaraan niets valt af te dingen Hij voert ons per vliegmachine mede over de sluiswerken bij den Oever en over de gemaalputten, toont ons het steenen- zetten, de geweldige grijpers der transpor teurs, het zandpersen. De afsluiting van de Wieringerroeer, waarbij in het sluitgat een geweldig sterke stroom ontstond en men eerst na uren onafgebroken storten van kei- leem er in slaagde om het gat te dichten trok ten zeerste de aandacht. De groote waarde van deze film als kunst werk is o,i grootendeeis te danken aan de harmonie tusschen arbeider en machine, waarop Ivens zoo den nadruk legt, terwijl hi] den arbeder niet beschouwt als iets dat on verbrekelijk bij het werk, bij de machine be hoort indolent zijn arbeid verricht, maar als een levend menach koffiedrinken, het schoon- spoelen van de laarzen enz. Het geheel was een uitstekende vertooning waarvan een geheel gevuld theater in alle opzichten beeft genoten. AANVANG ZONDAGSSCHOOL DER „EV. UNIE". Zondag, 26 Jan zullen de leasen van bo vengenoemde Zondagsschool na de Kerst- vacantie weer beginnen. Er is dan tevens gelegenheid tot aangifte van nieuwe leer lingen. AAN DE GEVOLGEN OVERLEDEN. Het 5-jarig zoontje van den heer De Groot van de Geden\pte Baansloot, dat gisteren spelenderwijze plotseling achter een boom te voorschijn kwam en daarbij door een zwa re n vrachtauto overreden werd, is hedenmor gen in het St. Elizabeth-ziekenhuis overleden. DE UNIE-WINKEL. De N.V. Unie-Winkel-Maatschappij te Schiedam, die in ons land reeds 150 krui denierswinkels exploiteert, opende in het per ceel Langestraat 13, waarin voorheen de manufacturenwinkel van den heer B. Kuyper^ was gevestigd, haar eerste zaak in Alkmaar. Het pand is op een dergelijke wijze ver bouwd, dat 't zooveel mogelijk beantwoordt aan het type van de Uniewinkels. Bij het maken van het interieur is met de hoogste hygiënische eischen rekening gehou den. De achtergrond van de etalages bestaat uit in koper gevat spiegelglas, de vloer van graniet, ae muren zijn tot 2/3 van de hoogte betegeld, terwijl 't verdere gedeelte op linnen door den bekenden decorateur Jaab Gilding in moderne kleuren en motieven is beschil derd, waardoor, vooral des avonds, dank zij de bijzondere belichting, een prachtig effect wordt verkregen. De bakken voor de koloniale- en grutterswa ren zijn met koperen banden afgezet en de winkeljuffrouwen op frissche wijze gekleed, zooals in een dergelijke zaak past. Tot Maandag 3 Februari wordt aan ieder kooper, die een bedrag van 1.75 besteedt een halfpondspak Unie-koffie cadeau gege ven, terwijl men bovendien op de waren 15 pCt. korting ontvangt. Waar de prijzen concurreerend zijn, behoeft het geen verwon dering dat deze mooie zaak zich in de be langstelling van het publiek kan verheugen. 17E JAARVERSLAG VAN DE „COMMISSIE VOOR HUISVERZOR GING" VAN DE AFD. ALKMAAR DER N. HOLL. VEREENIGING HET WITTE KRUS" OVER HET JAAR 1929. De secr. mevr. A. LindKeg schrijft ons' Dit jaarverslag stelt wel duidelijk in het licht dat de Commissie voor Huisverzorging in een groote behoefte voorziet, getuige het steeds toenemend aantal aanvragen om hulp in gezinnen waar de huisvrouw door ziekte verhinderd is haar huishouding waar te ne men. Huisverzorging werkt geheel neutraal ea verschafte in 1929 bijstand in 169 gezinnen, n.1. 76 Katholieke, 78 Protestantsche, 1 Is raëlietisch, 5 gemengd en 9, die tot geen kerk genootschap behoorden. Deze hulp bestond in 2441 heele, 324 hal ve, 337 waschdagcn en 171 toeslagen. Aan de verzorgsters werd uitbetaald 3488,87. Een fce'angriiken steun ontvingen wij van den heer Joh. Kuiper, die een concert gaf ten bate onzer kas en van de Firma Ringers, die een groot tentoonstellingsstuk ter verlo ting beschikbaar stelde. Aan contributiën, giften, bijdragen der ge zinnen en de opbrengst van concert en verlo ting werd ontvangen 2041,66, terwijl de subsidie der gemeente 1100 en van het Witte Kruis 450 bedroeg. In totaal werd ontvangen 3591,66 en uitgegeven 3584,47, zoodat een batig sal do van 7.19 de rekening sluit. Moesten wij door overlijden, vertrek en be danken een aantal leden verliezen, er traden ook weer verschillende nieuwe leden toe. Het aantal bedraagt thans 631. Aan de beurt van aftreden was Mevr Lind—Keg, die met algemeene stemmen werd herkozen en de herbenoeming aannam Door vertrek moest Mej Blokhuis bedan ken. In haar plaats werd gekozen Mevr GerretsenRink. Moge in 1930 de vereeniging wederom veler steun genieten en met haar nuttig werk kunnen doorgaan. STRAATMUZIEK. Hedenmorgen op de Steenenbrug een bij zondere drukte, gevolg van een veiling van gebruikt hout, deuren enz. Plots verschijnt The Cori Royal Attraction Band, bestaande uit twee accordions, twee banjo's, een pianoklavier en slagwerk. De artisten stellen zich op en weldra klinken de melodieën over dit stadsdeel. Het publiek kan al spoedig het uitnemen de rhthme niet weerstaan en zelfs de deur waarder staakt een oogenblik den verkooi Een muziekdirigent geraakt vol bewon- ring voor de begeleiding en kan niet nalaten een woord van lof te brengen voor het don kere. gamma in de muziek. De sleepende gang van een zestal sandwichman, die op nun borden verkondigen dat in den pas ge- openden Uniewinkel tot 3 Febr. aan de koo fiers gratis een half pond Unie-Koffie wordt feschonken, wordt sneller. Op de teenenbrug houden ze halt, de borden gaan af en ze zijn geen sandwichman meer, maar vormen één geheel met de bonte menigte, die vooral in de ziel wordt getroffen wanneer het orkest het „An der schonen Blauen Donau" van Strauss inzet. Het rhythrae was buitengewoon en werd stevig volgehouden. Dat waren geen dilet tanten maar artisten en het was merkwaar dig hoe dit door de menigte werd gevoeld. Gelukkig Alkmaar, waar de overheid, de straatmuziek als een welkome afwisseling in het alle-dagsleven toelaat. EEN FRAAI GEDENKBOEK. De Arbeiderswoiyngbouwvereeniging Rochdale te Alkmaar heeft ter gelegenheid van haar 10-jarig bestaan op 20 Januari 1930 een fraai Gedenkboek uitgegeven. Men vindt er de portretten in van de pionier» dezer vereeniging en van velen, die thans nog hun beste krachten daaraan wij den Wij treffen portretten aan van twee overledenen, de heeren M. Kniepstra, eerste penningmeester en K. van 't Veer, het vroe gere raadslid, die eere-voorzitter der Ver eeniging was. Verder van mevr Van 't Veer Kwantes (huurincasseerster), G. Veen (ad ministrateur), K. van Slooten (bode), J Westerhof (voorzitter), P. J. van der List (architect), A. F. Zeegers (secretaris) en J. Koopal (penningmeester). Een kiek van het geheele bestuur, waarop ook nog de heeren Couwenhoven, Mantel, Oukes en Schermer voorkomen, voltooit de collectie portretten van allen die hieraan hun medewerking ver kenen. Natuurlijk zijn foto's van het product van aller arbeid niet vergeten. Er zijn fraaie af beeldingen van Gemeenteschool No. 9, van de Molenkade, van de N- G Piersonstraat, van het Bouwterrein aan de P. L. Takstraat, van de K. van 't Veerstraat, de winkelhuizen aan de Rochdalestraat, van de Bleekerska- de, van de Karl Marxstraat en van den ge denksteen welké op 19 Nov. 1922 door me vrouw J. WesterhofKoopal gelegd is. Een plattegrond van het volledige bouwplan ts hieraan toegevoegd. In een aardig gedenk- artikel vertelt de voorzitter de heer J. Wes lerhof „Wat, constructieve arbeid vermag" en hij deelt vervólgens mede waaraan de Ver eeniging haar naam ontleend heeft. In een overzichtelijke hijdrage „Na 10 jaren" geeft de secretaris, de heer A F. Zeegers, 'n over zicht der gebeurtenissen. De penningmeester de heer J. Koopal, geeft ten slotte een over zicht van het financieele gedeelte waarbij hij tot de conclusie komt, dat de exploitatie der 267 woningen in het algemeen reden tot groote tevredenheid geeft. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen en motorrijtui gen en andere voertuigen te 4.58 uur licht op- Jlfirttui Be 'jGange Be ^Horaaz ^Banfjter» - deposito's BURGERLIJKE STAND. ONDERTROUWD: Christiaan Wiedijk en Margaretha Rin gers. Joseph Helmer en Aaltje vqn der Meer. Jan Rab en Emma Suurbeek. Petrus Wemmers en Dina Heijblom. GEBOREN: Derk Jan z. v. Peter Velthuis en Johanna Ris. VRAAGSTUKKEN DER ZUIDERZEEPOLDERS. Naar aanleiding van het bericht in het Dagblad van Noord Brabant, als zou de heer Ir. A- Roebroek, rentmeester van het Rentambt Niervaart te Klundert als zooda nig aftreden en zijn functie verwisselen met die van landbouwkundig ingenieur bij de Nieuwe Zuiderzeepolders, terwijl aan ir. Me- su te Zwojle en ir. Smeding te Deventer, resp. het afwaterings- en landbouwkundig werk zou worden opgedragen, verneemt het blad nader, dat de drie genoemde heeren voor als nog alleen zijn benoemd in een door den mi nister van Waterstaat samengestelde kleine commissie aan we'ke is opgedragen de sociale afwaterings- en landbouwkundige vraagstuk ken der Zuiderzeepolders te bestudeeren en daarover den minister te zijner tijd van advies te dienen. Uiteraard is nog niet uit te maken tot welk resultaat genoemde commissie zal geraken. Het commissie-werk zal genoemde heeren uit hun tegenwoordige functies niet ontheffen. Wat de toekomst brengen zal, dient derhalve nog te worden afgewacht. SPOORWEGPLANNEN IN NOORD-HOLLAND. De spoorwegverbinding Anna-Paulowna— Wieringen, die een lengte zal krijgen van plm. 17 K.M., wordt aangelegd voor dubbel spoor. Ongeveer 400 meter ten Noorden van het station Anna-Paulowna zal de baan zich aftakken van de lijn AmsterdamDen Hel der, om, naar het Oosten afbuigend, langs de Van Ewijcksluis, over den afsluitdijk te gaan en op Wieringen achter Hippolytus om, Den Oever te bereiken. Om aansluiting op het emplacement van het station Anna Pau- lowna te verkrijgen, zal dit worden uitge breid. Ook de dichtbij gelegen brug over de Molenvaart zal verlengd en verbreed moeten worden, omdat daar nu vier sporen op ko men te liggen en in verband hiermede, moet men cok de opritten tot deze brug verande ren. In den Anna-Paulownapolder, zoowei als op Wieringen, eischt het aanleggen van den spoordijk het plaatsen van verschillen de duikers en het graven van parallel-sloo- ten, terwijl de afgesneden gemeenschap door particuliere overwegen hersteld zal worden, of, waar dit bezwaar oplevert, door parallel wegen. Op Wieringen is langs de spoorbaan een rijksweg geprojecteerd, die aan weerskanten een rijwielpad zal krijgen. Deze weg zal, met dien over den afsluitdijk en den spoedig door de Zuiderzeewerken aan te leggen ver keersweg langs het Balgzandkanaal van de Van Ewijcksluis naar De Kooy, eerlang de verbinding vormen tusschen Den Helder en Friesland. DE DROOOMAKING VAN DEN N. W. ZUIDERZEEPOLDER. Officieele opernng dar twee gemalen op 10 Februari. Naar verluidt, zullen de twee watergema- len van den N.W. Zuiderzeepolder «- dm Oever en Medemblik die thans nog op proef malen, in de eerste week van Februari worden opgeleverd, waarna op Maandag 10 Februari met zekere plechtigheid de officieele opening zal plaats hebben. DE VERBETERING VAN WEGEN EN KANALEN IN DE PRÜVICIE. De commissie die Ged. Staten moet adres- seeren over den aanleg en de verbetering van de Wegen en Kanalen in de provincie is als volgt samengesteld: voorzitter het lid van Ged. Staten den heer D. Kooyman, le den, de leden van Prov. Staten A. Colijn, A. Commandeur, Th. Ketelaar, J. J. Klaren- beek, Jhr. Mr. d v. Lennep, M. A. Rijnalda, P. Stapel en C. Tomassen, benevens de di recteur-generaal van de Rijkswaterstaat Ir. J. J. Ringers en de Ir. G. J. v. d. Broek. Een secretaris zal aan de commissie worden toe gevoegd. CASTRICUM. Bij het leggen van buizen aan het pompsta tion in de Provinciale Duinen onder deze ge meente geraakte de 23-jarige fitter Oly, wo nende te Haarlem, bekneld tusschen zware waterleidingbuizen met het gevolg, dat hij een dijbeen brak. De man werd naar het St. Elisabeth's Gasthuis te Haarlem vervoerd, waar hij ter verpleging is opgenomen. HEEMSKERK. Bevolking 1 Januari 1929: 2191 m. en 2144 vr., samen 4335. Ingekomen 111 m. en 143 vr., samen 254, totaal 2302 m. en 2267 vr., samen 4569. Vertrokken 117 m. en 137 vr., samen 254, totaal 2185 m. en 2150 vr., samen 4335. Geboren 74 m. en 64 vr., samen 138, to taal 2259 m. en 2214 vr., samen 4473. Overleden 74 m. en 64 vr., samen 138, totaal 2259 m. en 2214 vr., samen 4473. Overleden 22 m. en 30 vr., samen 52, to taal 2237 m. en 2184 vr., totaal 4421. 1 Januari 1929: 4335 zielen. 1 Januari 1930: 4421 zielen. Vooruitgang 86 zielen. Vorig jaar werden 26 huwelijken gesloten. DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Paard en wagen door den trein gegrepen. Om ongeveer kwart over zeven bevond zich gisteravond op den onbewaakten overweg tusschen Warmond en Leiden, den Broek- weg, een paard en wagen, toen een goederen trein uit de richting Leiden naderde. De voerman trachtte nog met een lantaren den machinist van den trein te waarschuwen, doch het mocht niet meer gelukken den trein tijdig tot stilstand te brengen. Het paard werd door de locomotief gedood, terwijl de wagen werd versplinterd. Met ongeveer 20 minuten vertraging kon de trein weer zijn reis voortzetten. Het verkeer vond eenige ver traging, doch in den loop van den avond was de treinenloop weer normaal. De politi» van Leiden heeft de zaak in onderzoek. DE BEGROOTING VAN UTRECHT NIET GOEDGEKEURD. Naar het Utr. Dagblad verneemt, heeft het College van Ged. Staten zijn goedkeuring onthouden aan de geireentebegrooting voor 1930. Dit besluit was te verwachten. Men weet, dat er tusschen het gemeentebestuur en het College van Gedeputeerden een ernstig verschil van meening bestond over de wijze, waarop de dekking moest plaats hebben van het tekort in het reserve-fonds voor de eigen pensioenen. Ged. Staten hadden B en W. reeds eenige tijd voor de indiening der begrooting doen weten, dat zij hun goedkeuring aan de be grooting niet zouden kunnen geven, indien het gemeentebestuur aan zijn methode van dekking vasthield. Na een uitvoerige briefwisseling hierover bleven B. en W. hun standpunt handhaven en bij de behandeling van de begrooting in den gemeenteraad heeft deze de houding van B. en W. goedgekeurd en de door het dag. bestuur aangegeven dekking aanvaard. Naar het U. D. verder verneemt zullen B en W. den Raad thans voorstellen van de be slissing van Ged. Staten bij de Kroon in be roep te gaan. ONZE ZACHTE WINTER. Op eenige plaatsen in de gemeente Kerk- rade, n.1. te Kaalheide en te Onderspekhols, staan pruimenboomen in vollen bloei! KASLOOPER GEARRESTEERD. Door de Anhverpsche politie is gisteren op last van de politie te Eindhoven gearresteerd de kaslooper L. van de firma Elias, die voor zijn patroons de vorige week 5000 moest gaan wisselen en sindsdien niet meer was teruggekeerd. Het was enkele dagen naar Parijs gegaan en vandaar naar Antwerpen om werk te zoi- ken, doch hij werd daar bij aankomst gear resteerd. Slechts een klein gedeelte van het geld werd nog op hem gevonden. Zijn uitlevering is aangevraagd. ZONDAGSLUITING DER CAFÉ'S IN FRIEZEVEEN. De algeheele Zondagsluiting van hotels, café's, enz. in de gemeente Friezeveen (Ov.) is 20 Jan. 1930 afgekondigd en treedt 8 dagen daarna in werking, zoodat de Zondag- sluiting der café's in de gemeente Friezeveen op Zondag 2 Febr. a s. verplicht zal zijn. OPHEFFING VAN TOLLEN. Het overleg tusschen de verschillende auto riteiten inzake de opheffing van da tollen op het Goudsche en Amsterdamsche rijpad onder Boskoop en Alphen aan den Rijn heeft tot resultaat gehad, dat deze tollen zullen worden opgeheven. DE UITVOERING VAN DE ZIEKTEWET. Oprichting bedrijfsvereniging Als bedrijfsvereniging voor uitvoering der Ziektewet, bedoeld in Art. 91(1) <jier wet naar waarnemingen, verricht in den mon*,, van 24 Januari. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Mpi instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 769.7 te Weenen Laagste barometerstand 728.4 te Vestma' nör. (1. w Verwachting, geldig tot den avond van 2' Januari: Matige tot krachtige, Zuidelijke tot Zuid Westelijke wind; toenemende bewolk' wcaicujnv - -- "viKinc- waarschijnlijk regen; iet? zachter des nachts' later overdag iets kouder. 1 dmvakcentrales: het Nederlandsche Verbond van Vakvereenigingen, het R.K. Werklieden Verbond in Nederland en het Christelijk Nat Vakverbond in Nederland, alsmede de cem trale organisatie: de Nederlandsche Vak- centrale, in samenwerking met de Nederland, sche Algemeene Bedrijfsvereemging (wette, lijke ongevallen) als werkgeversvereniging aangesloten bij een centrale organisatie. GEEN TWEE KERMISSEN MEER TE VENLO. In de laatstgehouden vergadering van dek Raad van Venlo kwam aan de orde een ver zoek van de K. v. K. te Venlo om een der bei de kermissen af te schaffen, met advies der commissie ad hoe uit den raad. De stemming in deze commissie was verdeeld. Besloter werd, na vinnige debatten en onder rumoei op de tribune, met 10—8 stemmen, een der kermissen af te schaffen. B. en W. zeggen, op verzoek van een der leden, toe, ook geen permissie meer te zullen geven voor het houden van imitatie-kermissen zooals een oud-Hollar.dsch marktplein e.d. MINISTER REYMER GEHULDIGD. Als oud-burgemeester van Hilversum, Woensdagmiddag om half zes ontvingen de oud-burgemeester van Hilversum en mevr. Reymer het dag. bestuur en den gemeente secretaris van die gemeente te hunnen huize. Burgemeester Lambooy herinnerde in een van veel waardeering getuigende toespraak aan de werkzaamheden van zijn ambtsvoor ganger, meer in het bijzonder voor zoo veel betreft den bouw van het nieuwe raadhuis. Namens de gemeente overhandigde hij den minister hierbij als blijvende herinnering een bronzen plaquette, waarvan de voorzijde het nieuwe raadhuis voorstelt. De minister betuigde zijn dank voor deze waardeering van zijn werk. BRANDEN. Fabrieksbrand te Schiedam, Gisteravond ongeveer kwart voor negen waarschuwde een tot nu toe onbekend geble ven persoon de Schiedamsche politie, dat er brand was uitgebroken in de kurkenfabriek van de firma L. van der Toorn, aan het Groe ne Weegje 37 te Schiedam. In deze fabriek zijn ook onder gebracht drie groote opslag plaatsen, waar een belangrijke hoeveelheid was geborgen. De vlammen vonden hier gre tig voedsel en spoedig stonden de opslag plaatsen in lichter laaie, terwijl tevens de fa- fcriek weldra in vuur en vlam stond. Spoedig bleek, dat de fabriek niet behouden kon blijven De Schiedamsche brandweer gaf met 16 stra len water. Voorts hield men de omgevende panden nat ten einde uitbreiding van den brand tegen te gaan. Omstreeks half een kon de brandweer in rukken. Daar de kurk echter nog nasmeulde, werd het noodig geoordeeld nog met drie stra len te blijven nablusschen. Het geheele pand waarin de fabriek en de opslagplaatsen on dergebracht waren, is totaal uitgebrand De schade kon nog niet worden vastgesteld Ook de oorzaak is nog onbekend. De belendende perceelen liepen veel water, schade op. Fabrieksbrand te Eindhoven In den afgeloopen nacht is door onbekende oorzaak brand ontstaan in de borstel fabriek van Pde Kruyff, gelegen aan de Vriesstraat te Eindhoven. Hoewel de brandweer spoedig aanwezig was, kon zij tegen het vuur, dat spoedig voed sel vond in de groote hoeveelheid brandbare stoffen, niet veel uitrichten. De fabriek brandde geheel uit. De inboedel was verzekerd. werd opgericht in volwaardigen vorm de Ne derlandsche Algei voor Ziekteverzekering emeene Bedrijfsvereniging 1 te Zwolle. Deze oprichting geschiedde door 3 arbei- deravereeoigtagen aangesloten bij de arbpi. DE INDIE-VLUCHTEN DER K. L. M; Het 7de retourvliegtuig vandaag thuis? Het 7de en voorloopig laatste retourvlieg tuig uit Ned. Indië, de P. H.— A. E. O., is hedenmorgen om 8.20 uur uit Boedapest ver- trokken. Het vliegtuig wordt vanmiddag tus schen 4 uur en half 5 oi Schiphol verwacht. DUURRECORD ZEILVLIEGEN. Donderdagmiddag heeft de Duitsche vlie ger Hirth in de nabijheid van de stad Leu ven het Belgisiche duurrecord zeilvliegen ge slagen door een zeilvlucht van 1 uur, 3 mi nuten en 10 seconden Het Tooneel. Dit maandblad opent het nieuwe jaar op gelukkige wijze. Een aantal mooie foto's trekken allereerst de belangstelling. ^'er* der van De Groene Pleurense, De Ijsberg- Wat doet m'n vrouw van twee tot vijf? Kwart voor tien, Kletspraatjes alken, Het Kamer meisje, Een ondernemend meisje, Helden, Gysbrecht en de Klucht van de Koe. Zoo men ziet een groote verscheidenheid stukken van het Rott. Hofstad Tooneel, het Vereenigd Tooneel, het N. Ned. Tooneel, het Schouw tooneel en Het Bouber Ensemble. Een korte kroniek van de maand, een stuk van den voorzitter van den Bond van Ned Tooneelschrijvers, Henri van Wermeskerked, getiteld Waarom sterft het Ned. Tooneel? plv,M««vu Tuii ucv ncy< 1 UUHCC1VC1 o legenheid van het 60-jarig bestaan. De redevoeringen van Prof Dr. Schol te en van Jhr. Jan Feith bij de installatie van het uitvoerend comité zijn in hun geheel op genomen. Een dramatisch overzicht besluit dit goed verzorgde ea keurig uitgevoerde nmnmeP

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 2