johnson's geprepareerde vloei bare was LANDBOUW 81) VEETEELT. cllauwe[liks Maai Overat Voet-afdrukken of weer 1 Ia dat ONTSIERT VREESELÜjil A\rtareigen schud! AMERIKA'S BEROEMDE SATUN-WAS| is fczbben sindsdien niet de vreugde van het •rzfe, goed geleide kampleven, met zijn ster benden gemeenschapszin leeren kennen! <ampkringen. Jeugdkerken werden opge- ncht (in Alkmaar door de Federatie van /rijzinnig-Godsdienstige Jongerengroepen). Wij kunnen trotsch zijn op de Vrijzinnig- Godsdienstige Jeugdbeweging der laatste tien jaren! Zij volgt langs eigen wegen en in eigen stijl haar eigen roeping strijdende in idealistisch geloof tegen den geest der samenleving. Geen wonder, dat de Centrale Commissie voor het Vrijzinnig Protestantisme al eenige «jaren achtereen telkens alle vrijzinnige predi kanten en kerkbesturen opwekt, om der laai- sten Zondag van Januari als den Jeugddag *e vieren, waarbij, in een gemeenschappelijken lienst van ouderen en jongeren samen ..de jenheid van streven en taak" wordt uitge- iproken. Jeugd en Kerk die twee schijnen zoo jlecht bij elkander te passen! Hun tempo is wel eenigszins verschillend! En het is te oegrijpen, dat zoovelen, vooral jongeren, jan de kerken voorbijgaan, die immers hun taak als „maatschappelijk geweten" maar pl te zeer hebben verwaarloosd, die hun protest tegen den geest der samenleving, met name tegen oorlog en oorlogstoerusting öf niet, öf nog veel te zwak laten hooren. Toch, in gemeenschappelijk gele"' en in eenzelfde roeping kunnen deze twve samengaan daarvan wil de Jeugddag getuigen. In de Kapelkerk zal daartoe a.s. Zondag ©m half elf een dienst worden gehouden waarin ds. Deetman, Herv. pred. en ds Houtgast, Rem. pred., zullen spreken. Dat is dus geen dienst speciaal voor jonge ren, maar voor jongeren en ouderen samen. Het zangkoor zal enkele liederen zingen. Per radio zal deze dienst ook buiten Alkmaar worden uitgezonden. Wie belang stelt in de zaak van het Vrijzinnig Protestantisme kome L. B. HOUTGAST, Remonstr. pred er! VERTROKKEN PERSONEN. S. W. Warbout, geen, dienstbode, van Lan- gestraat 73 naar Den Helder. A. C. Louws, geen, van Uitenboschstraat 50 naar Ermelo. J. Dal, N.H., en 2 kinderen, geen, van Boomkampstraat 30 naar Tilburg. A. C Polle, R.K., liefdezuster, van Van E verdingen straat 18 naar 's Gravenhage. C. Ofman, N.H., slager, van Westerweg naar Rotterdam. D. Buter, N.H., en 2 kinderen, van Ach terstraat 51 naar Den Helder. J. M. C A. Raves, R.K., dienstbode, van Spoorstraat 83 naar Bergen (N.-H.) E. H. Stroot- mann, N.H., granietwerker, van Westerweg 52 naar Haarlem. G. Hom, R.K., tuinier yan 2e Landdw.straat 6 naar Amsterdam P. Bethlem, G.K., houtbewerker, met echtg., N.H., en zoon, geen, van Friescheweg 44 naar Zaandam. G. J. van der Gulik, D G., met dochtertje, van Oudegracht 149 naar Bergen (N.-H.) P. Balcerek, R.K., koop man, van Oudegracht 149 naar Bergen (N.-H.) M. C. Blaauboer, D.G., zonder beroep, van Kenn.straatweg 93 naar Hoog- karspel. K. Schuijt, N.H., caféhouder, en gezin, van Luttik Oudorp 28 naar Velsen. 'P. A. Vlaar, R.K., chauffeur en echtg., N.H., van Snaarmanslaan 40 naar Zaandam. *4 H. J. Brinkhuis, R.K., winkeljuffrouw, van «Tuinstraat 40 naar Amsterdam. D. Vol- lenga, N.H., timmerman, en echtg., geen, en 2 kinderen, van Eikelenbergstraat 43 naar Ber gen (N.JH.) C. Bakker. R.K., dienstbode, ,van Meerweg 1 naar Heiloo. B. Winke- 4aar, R.K., badmeester, van Van Everdin igenstraat 18 naar Wormerveer. C. Helle man, geen, onderwijzeres, van Verl. Land straat 37 naar Ursem. F. Broekstra. geen, kantoorbediende, van Ingelandstraat 6 naar jN. I. Indië. J. Constant, N.H., broodbak ker, met echtgenoote en 2 kinderen, van Laat ,20 naar Bergschenhoek. A. van Dijk, R.K ,leerl. verpleegster, van Kenn.singel 3 naar •Leiden. M. Snijders, R.K., van Linden laan 44 naar Bergen (N.-H.) E. G. Pie tersen, D.G., verpleegster, van Wilhelmina laan 11 naar Amsterdam. A. Hart, R.K van Oudegracht 46 inw. naar Amsterdam J. S. Casseres, P.I., perronbediende, met echtg. en 2kinderen van Tulpstraat 2a naar -Amsterdam. W. J. H. Schuur, R.K., kleer maker, van Oudegracht 104a naar Amster dam. W. Jongejans, geen, slagersknecht, van Akerslaan 12 naar Oudkarspel. P. J. J. Geurts, R.K., klerk Rijks, bel., van Htilstraat 1 naar Amsterdam. INGEKOMEN PERSONEN. E. Eichler, Ev., leerling-verpleegster, Wil- helminalaan 11 van Amsterdam. A. Baars N.H., los arbeider, Omval 47 van Amster dam. A. L. A. Glaudecnans, R.K., dienst bode, Koorstraat 15a van 's-Gravenhage. A. S. H. Wieringa, N.H., ass. in de huish., Wilhelminalaan 22 van Broek in Waterland. T. Boer, N.H., arbeider, Eikelenburgstr. 29 van Kampen. T. J. Schipper, R.K., dienstbode, Houtweg 23 van Castricum. BROEK OP LANGENDIJK. 27e Jaarvergadering van de tuinbouwvereeniging „Groen- tencultuur" te Broek op Lan- gendijk op Maandag 20 Jan. 's middags 2 uur in café Marktzicht. Aanwezig 110 leden. De voorzitter opende de vergadering met een woord van welkom aan de aanwezigen en sprak zijn blijdschap uit over de goede op- li mist. Met opgewekte stemming zijn we ze ker wel niet ter vergadering gekomen. De toestand in ons bedrijf is slecht te noemen. De teleurstelling is reeds be gonnen na de strenge vorst verleden jaar teen gele kool en uien reeds een matigen prijs opbrachten. De prijzen van de vroege aardappelen waren veel te laag zoodat de omzet on zer leden in de maand Juni 60 a 70.000 gulden lager was dan het vorige jaar. Vroege w ortelen en vroege kool brach ten wel een goeden prijs op maar werden hier niet veel geteeld. De nateelt van bloemkool was in het begin nog redelijk maar had later veel te lijden van draaihartigheid. Van Friesche wortelen worden de prijzen al lager en de prijs van de uien is thans van dien aard dat na aftrek van de kosten aan de aflevering verbonden er niet veel over blijft. iien juist beeld van den toestand geven zeker wel de cijfers van het betaalkan- toor. Door de leden van Groentencultuur werd ontvangen in de maanden Juni tot December in 1929 290.000, in 1928 488.000, in 1927 518.000, in 1926 374.000. Ook kunnen we niet zeggen dat het vooruitzicht van de thans nog aanwezige producten gunstig is. Wellicht dat verandering van cultuur verbetering kan brengen. Kassenbouw en bloembollenteelt kunnen van beteeke- nis worden. Met inspanning van alle krachten en verwachting van Gods zegen gaan we het nieuwe jaar in. Ook in het jaarverslag werd gewezen op de sombere omstandigheden, misge was eenerzijds en lage prijzen anderzijds. Het ledenaantal liep terug van 198 op 193. De ledenlijst volgens besluit der vorige vergadering aangelegd werd door alle leden geteekend. Door de vereeniging werden geleverd 1181 st. aardappelmanden a 67 ct. p. st. 't Vorig jaar is 20 ons reuzenzaad on der 53 liefhebbers verloot. Dezen herfst werd reeds afgegeven 33 pond tusschen- soort, terwijl nog een bestelling van 17 pond kortbeen op uitvoering wacht. Voor een tuinbouwwintercursus en voor een cursus in bemestingleer kon geen voldoend aantal leerlingen worden gevonden. Van de gelegenheid tot ontsmetting van koolzaad met germisan werd ruim gebruik gemaakt. De penningmeester bracht verslag uit over de financiën. De ontvangsten be droegen 2673.04 en de uitgaven 25;)8.68. Het saldo is 134.36. Op de spaarbank staat 1275.90, dus is het totaalbezit 1410.26. Medegedeeld werd dat nog beschik baar zijn 24 ons kortbeen en zilveruien zaad 4.50 per pond. De heer C. Slot bracht rapport uit en stelde voor om nu reeds de bestrijding over de verdelging van ratten met serum ter hand te nemen. Verschillende aanwezigen stelden voor de commissie uit te breiden omdat zoo als deze nu is samengesteld een goede uitvoering te veel tijd vordert. Door den heer A. Slot werd voorgesteld het serum te verdeelen naar het aantal sneesen en dan iedere bouwer zijn eigen bedrijf te laten behandelen. De voorzitter antwoordde dat de be handeling met serum in den winter moeilijkheid medebrengt. Als we het nu bestellen krijgen we het over 14 dagen en als het langer dan 14 dagen bewaard wordt is het niet meer bruikbaar. Komt er dus in dien tusschentijd winter dan zouden de uitgaven voor h-1 serum on nut zijn geweest. De beste wijze van uitvoering zal door het bestuur met de commissie worden besproken. Vervolgens rapporteerde de heer C. Slot namens de wortelzaadcommissie. Door de droogte is de teelt van het wortelzaad minder gunstig geweest, ter wijl ook door het koprot, een ziekte die zich voordoet bij de vroege wortelen, de oogst van het zaad minder is. Tegen het koprot zijn reeds verschil lende proeven genomen, beter plantgoed en zwaardere grond echter zonder re- sulta Aan de commissie is den raad gegeven zaad te telen op lager land, maar aange zien een goede oogst op hoog of laag land mede van het weer afhankelijk is en we vooruit niet weten hoe het weer zal zijn is een verbetering in dit opzicht niet zeker. De volgende week zal het zaad aan de leden worden bezorgd. Dit jaar zal ae commissie voor het laatst haar werkzaamheden uitvoeren. De gezondheidstoestand van den heer J. Dirkmaat is van dien aard dat hij zijn werkzaamheden voorloopig niet zal kunnen doen en om alles alleen te doen voor spr. te bezwaarlijk. Tusschen het wortelzaad was op de plaats waar een goede wortel had ge staan een wilde wortel geplant of dit door iemand met een bedoeling was ge daan of dat het kwajongens werk is weet spr. niet maar hij hoopte dat het nooit meer zal voorkomen. De voorzitter zegde de commissie dank voor haar werk en sprak de beste wen- schen ait voor den heer J. Dirkmaat die altijd trouw zijn arbeid heeft verricht. Aan de orde was de verkiezing van een lid van het bestuur, aftr. C. Spaans, niet herkiesbaar. Na de tweede vrije stemming werd gekozen de heer J. Wa- gcnaar met 58 stemmen. Als bestuurslid van de L. G. C. werd herkozen.de heer C. Spaans met 64 st. De heer C. Slot rapporteerde nog over het werk van den plantenziekten- kundigendienst, welke rapporten reeds i:. de verschillende bladen zijn versche nen. De ontsmetting van koolzaad met germisan zal dit voorjaar weer vanwege de vereeniging geschieden. De heer K. Kaas deed mededeeling van het materiaal dat is aangeschaft door den ijsbreker. Er zijn bij de ver schillende commissarissen aanwezig: 28 haken,, 11 kloeten, 40 bijlen, 7 treklijnen, 10 dreggen, 20 planken. Onder applaus werd besloten dat even als het vorige jaar weder sigaren zullen worden verstrekt bij het openmaken van het ijs. Voor de jaarvergadering van de L. G. C. werden geen voorstellen ingediend. De secretaris deelde mede dat er nog zaad voor reuzen beschikbaar is en zeide, dat het de bedoeling is van het be stuur om nogmaals den heer Herwijnen voor de vereeniging te laten optreden met ie,* lezing. Het bestuur zou van de vergadering graag onderwerpen verne men waarin men belang stelt. De heer A. Slot besprak de wenschelijk- heid een lezing te houden over het bloem bollenvak o.m. welke grondsoorten geschikt zijn voor tulpen, narcissen en hyacinten. De heer H. de Graaf wees er op dat afge sneden bloemen veelal te wate. -vorden ge gooid. Voor de verspreiding van ziekten zijn hier aan gevaren verbonden. Met het baggeren brengen we de ziektekiemen op het land. Spr. wenschte dat de vereeniging hiervoor 'n regeling treft zoodat 'n politieverordening overbodig is. De heer K. Kaass zeide: Hoe is het mo gelijk dat in de veiling zooveel menschen tegen het U. C. B. zijn en hier houden zij zich stil. De heer Pasterkamp vroeg naar de maat van de aardappelen zooals die nu is voorge steld en wat we er aan kunnen doen dat die voor ons zoo voordeelig mogelijk wordt vast gesteld. De heer C. Slot drong er op aan zich voor de ziekteverzekering aan te sluiten bij een bedrijfsvereeniging. De voorzitter beantwoordde verschillende sprekers. Voor het niet te water gooien der afgesne den bloemen werd aller medewerking ge vraagd. Het voorstel inzake de aardappelmaat komf op de jaarvergadering van de L. G. C. Wat betreft het veilen onder het U. C. B.- merk, dit zou wel gaan als de omstandighe den beter waren. Bij goed weer zouden de prijzen allicht beter zijn en kwam er beter kool aan de markt. De beste partijen blijven nu in de schuur. Daarna ontstond een uitvoerige discussie over het veilen onder het U. C. B.-merk. Wat op de veiling besproken werd blijkt nu in de vergadering. Verschillende aanwezigen waren van oor deel dat de bouwers het risico alleen dragen en alles ten voordeele van den koopman ls. Een enkele wilde het U. C. B. weg hebben. Voordeelen geeft het niet. Algemeen was de vergadering van oordeel dat zooals het nu gaat ter veiling het niet !s zooals besloten is in de vergadering van de L. G. C. Ook de grensbepaling wat is U. C. B. en wat niet, levert moeilijkheden op. De secretaris merkte op, dat we met het geen thans ter veiling gebeurt niet alleen moeten rekenen met wat wii wenschen maai met het besluit van de L. G. C. Daar naar hebben we ons te regelen. Er is verleden jaar besloten dat we een andere keur zouden hebben voor goede en voor afwijkende producten. Zoo kunnen we b.v. minder goede uien voor zwak veilen. Op die manier zal het ook met de kool moeten. De voorzitter zeide nog, dat het een fout is geweest van het marktbestuur dat het deze invoering niet vooruit heeft bekend gemaakt Daardoor kwam het te onverwachts. Overleg met het marktbstuur zal de weg zijn naar een betere oplossing. De heer W. Slot vroeg nog naar het ver band tusschen ons en den Vierbond inzake het bonnenstelsel. De voorzitter antwoordde dat dit verband los is maar dat er regelen worden getroffen die voor alle veilingen gelijk zijn. Op de vergadering van de L. G. C. is be sloten geen bonnen meer te geven na 1 Jan. en we meenden toen dat Noord ook tegen d<= bonnen was, dit blijkt echter niet het geval te zijn. KENNEMERLAND. In het afgeloopen jaar hebben we meerma len betoogd dat 1929 voor Kennemerland een mislukking was zooals we nog niet hebben meegemaakt. Thans, nu de grootste veilings- vereeniging „Kennemerland" zijn omzetcij fers publiceert blijkt wel dat we gelijk hadden En toch geven die cijfers niet den waren toe stand weer omdat er meer van elders wordt aangevoerd dan hier geteeld. De omzet van Kennemerland" was in het afgeloopen jaar 1.172.000 tegen 1.197.000 in 1928. De omzet van aardbeien was 752.000 tegen 941.000 in 1928. die van groente 433.000 tegen 535.000 in 1928. De omzetcijfers van de andere veilingen zijn nog niet bekend, doch de cijfers van de grootste veiling in dit gewest zegt genoeg. De omzetcijfers van aardbeien geven ook geen zuiver beeld van de omzet. In 1928 is verveild 1410.000 KG., in 1929 slechts 941.000 K.G., de hoogere omzet zit dus in de betere prijzen. De omzetcijfers van groente hebben iets meer te zeggen. Bij de groote aanvoer van elders nog zoo veel minder is teekenend De tuinders houden er mee op, er is geen brood in het tuindersbedrijf te verdienen. De kinderen der tuinders gaan arbeid zoeken in de industrie, men heeft geen lust in hard werken en honger lijden en dat is in het tuin dersbedrijf het geval. De eens zoo bloeiende boonenteelt is voor een groot deel verdwenen, de teelt in 1929 is zoo goed als mislukt en het ziet er naar uit of het in 1930 nog minder zal worden; de zoo schitterend mooie „Wijker boonen" behooren tof het verleden. Men zegt ten rechte of ten onrechte dat de gassen uit de hoogovens de boonenteelt doen mislukken, doch in Castricum en Heiloo, waar men toch geen hinder van die gassen ondervindt is het eveneens; mooie snijboonen komen steeds minder ter»veiling. En voor de meeste groente gold te lage prijzen, meerdere malen waardeloos. Zou de hier eenmaal zoo bloeiende aard beiencultuur ook ten doode zijn opgeschre ven, heeft men menigmaal gevraagd, want die bedrijfsuitkomsten waren de laatste jaren ver van rooskleurig. Reeds meerdere malen hebben wc die vraag ontkennend beant woord en we staan in dit oordeel niet al leen. Aardbeien zijn hier geëigend aan den bodem en zijn noodig voor grondverver- sching van de bloembollen, die hier, ook bij de kleine tuinders, meer en meer inburgeren. Daarbij komt nog dat de bollenvelden een welkome gelegenheid biedt voor nateelt van boonen en andere groente. Resuraeeiende menen we dat aardbeien en bloembollen de hoofdculturen zullen vor men en dat de eenmaal zoo bloeiende groentecultuur successievelijk zal vermmde- ren. Aan de veilingen was het in de afgeloopen week misère, we zijn momenteel aange wezen op wintergroente, daar de producten der herfst, als andijvie en peen, bijna ver dwenen zijn. De algemeene toestand is lus- telooze handel, ruim aanbod en weinig vraag. Andijvie maakt op den regel een uitzonde ring, mooie struiken brachten 67 ct. op, extra ging nog tot 10—11 ct., alles per stuk. Spruiten worden bij groote partijen aan gevoerd, daar de winter voor de groei al heel gunstig is. De prijs is echter laag, enkele partijtjes brengen nog 1013 per 100 K.G. op, doch de restant is beneden het nor male. De aanvoer van prei was abnormaal groot, zelden hebben we zulk een kwaliteit gezien dat voor enkele centen per bos ver handeld werd; de prijs was slechts f 3.50 8.50 per 100 stuks, enkele extra partijtjes iets meer. De handel in kool stond op het doode punt, de prijzen waren de helft lager dan de vorige week. We kunnen volstaan met de mededeeling dat de overige aanvoer weinig gold, boerekool was bijna onverkoopbaar, uien en wortelen eveneens. SINT PANCRAS. „De Tuinbouw". Jaarvergadering van de vereeniging „De Tuinbouw op Woensdag 22 Jan. des namid dags twee uur bij H. Gerritsen. Aanwezig waren 95 leden. De voorzitter, de heef C. Kloosterboer, opende met een kort woord van welkom, ho pende, dat, evenals op de beide voorgaande vergaderingen, de besprekingen van nuttigen en aangenamen aard zouden zijn. Over het afgeloopen jaar wil spreker liever niet uitwei den, omdat dit ligt op het terrein van den secretaris. Toch wil hij de hoop uitspreken, dat, waar 1929 al zéér slechte resultaten heeft opgeleverd, de uitkomsten in 1930 beter mo gen zijn. Hoopten wij voor twee maanden nog op winterweer, ook dit is jammer genoeg nog niet bewaarheid. Het jaarverslag kan. wat de economische zijde betreft, niet opwekkend luiden. Alle resultaten, uitgezonderd de stookproducten. zooals tomaten die echter als een *gunstige uitzondering moeten worden beschouwd, wa ren uitermate slecht. Het aantal leden be draagt thans 240. Er werden 3 leden- en 12 bestuursvergaderingen gehouden. In de plaat van den heer P. Gootjes werd als bestuurslid gekozen de heer Jb. Duif Cz. De pogingen tot het stichten van een cen trale bewaarplaats voor poot-aardappelen, mochten, jammer genoeg, door te weinig deel name niet slagen. Een cursus onder leiding van de heeren v. Herwijnen en Beun is weder begonnen met flinke belangstelling. Met den wenseh op een goed einde van dit slechte oogstjaar werd dit verslag besloten met ap plaus als dank aan den samensteller. Volgens verslag van den penningmeester, de heer P. Madderom, sloten de financiën tot een eindbedrag van 2015.85 K met een batig saldo van 139.32, terwijl het kapitaal bedrag was verminderd met 162.56. Alles werd in de beste orde bevonden. De heer K. Roos verzoekt inlichtingen om trent teruggestorte boeten. De voorzitter wees er op. dat terugbetaling aan J. Wagenaar is geschied volgens besluit eener ledenvergadering. Het betrof hier een uitzonderingsgeval. De heer Jac. Wit is van meening, dat men hiermede voorzichtig moet zijn. De voorzitter is het hier volkomen mede eens, doch in dit geval heeft het bestuur slechts een besluit van de vergadering uit gevoerd. dat z.i. wel opnieuw aantoont, dat wij al deze drukte te danken hebben aan het z.g. bonnenstelsel. De secretaris lichtte een en ander nog uit voerig toe en is van meening, dat de toestand zoo is, dat het consequent zou zijn alles in te trekken van vroegere data, doch tevens wat nu komt te handhaven. Het in de boeken voor komend geval is een vaststaand feit, aange bracht door 't Marktbestuur. Z.i. heeft de heer Roos hier volkomen gelijk. Aldus werd besloten. Op een vraag van den heer K. Roos werd een uitvoerig verslag gegeven van de reis naar Klaaswaal in verband met de plannen inzake de aardappelbewaarplaats. Hieruit bleek ten volles dat de heeren bestuursleden zich een moeitevolle reis hebben getroost om, in gezelschap van den heer Hazeloop, zich op de hoogte te stellen en het bedrag der onkos ten zoo laag mogelijk is gehouden. Bij wel slagen der plannen had dit bedrag op het bestek verhaald kunnen worden; thans drukt dit natuurlijk op de vereeniging. Aldus al gemeen goedgevonden. Ingekomen is een offerte van de Bataafsche Import Mij., welke voor kennisgeving werd aangenomen. De voorzitter deelde mede, dat van bloem koolzaad tusschensoort nog een kwantum voorradig is, evenals 6 ons kortbeen, dat on der gegadigden kan worden verdeeld of ver loot. De prijs is 4 per ons. De heer Schuur is van meening, dat de kwantums niet kleiner mogen zijn als één ons Overtollige planten zouden voor medeleden beschikbaar gesteld kunnen worden tegen de geldende prijs. De heer Biersteker stelde voor het overschot tusschensoort te vernietigen, daar de resul taten bet vorig jaar slecht waren, waarop de voorzitter meedeelde, dat hier werd bedoeld een kwamtum van de nieuwe oogst. Inder daad is het vorig jaar van tusschensoort niet veel terecht gekomen. Gegadigden kunnen zich opgeven bij den secretaris. Hierna werd een kort verslag gegeven door den heer Jb. de Vries als correspondent vari den Plantenziektekundigen Dienst, waaruit bleek, dat de genomen proeven inzake bestrij ding van „knolvoet" met Uspulum goede resultaten hebben gegeven op zware grond en minder goed op lichten grosd Ook de bestrij ding van „kankeratruik" gaf goede uit komsten. Een bestrijdingsmiddel voor „Draaiers" is nog niet gevonden. Thans zijn hieromtrent aanbiedingen gedaan door een firma uit Delft. Gaarne werd opgave ingewacht var, leden, waar men dit gratis kan toepassen bij de heeren v. Herwijnen, A. Schuur en bij spre ker. De zaakontsmetting kan spreker niet ge noeg aanbevelen, die heeft beslist reeds goede resultaten gegeven. In verband met eenige gestelde vragen ver zocht de voorzitter zich hieromtrent in ver binding te willen stellen met de heer v. Her- wijnen. Salarissen en presentiegelden. Deze werden GE. E. FT c /(VOOR ALLE SOORTEN VLOEREN EN MEUBELS) B VRAAc 1 m 1 iifh 4J O F1 fP VRAAGT GRATIS Efc-fl jOnnSCN'S BOEKJE i WL'Zt VA* OHOEftMOUD LLKE. SOORT VLOER S.CJQHNSONSSQN {^ASV holland kantoor OE.N HAAS JACOB HOP5TRAAT31 zonder op- of aanmerking wederom ongewij. zigd vastgesteld. Voor dèn beschrijvingsbrief der Alg. Verg. der L.G.C. zijn van de leden geen voorstellen ingekomen. De secretaris zeide, dat de bonnengeschie- ceris algemeen bekehd is. Na jaren hebben wij het resultaat bereikt, dat het door de L. G.C. na 1 Jan. 1929 zou worden afgeschaft. Wij zien, dat dit besluit niet werd uitgevoerd. Algemeen is gedacht, dat er door de Vier bond was besproken om het allemaal te doen of niet. Later is gebleken, dat het anders is. Wij hebben geen verplichting aan den Vier bond, die meende, dat 't niet van kracht is, als wij dit alléén doen. Een verplichting on zerzijds tegenover een zoo'n los federatief verband als door den Vierbond wordt ge vormd, mag m.i. niet bestaan. Mag het soms eens noodzakelijk zijn een kwestie gezame- lijk aan te pakken, zooals b.v. een tekort aan waggons, export-moeilijkheden of iefs derge lijks dan is het een ander geval, doch met interne zaken van de L.G.C. zooals het ge nomen besluit inzake de bonnenkwestie mag de Vierbond zich m.i. niet bemoeien. Daarom wenschen wij voor te stellen: „Het besluit tot afschaffing van het bonnenstelsel, dat verleden jaar is genomen, oogenblikkelijk ten uitvoer te brengen". Applaus en instem ming. De voorzitter: Aangezien er algemeene blij ken van instemming worden gegeven en nie mand zich er tegen verklaart, achtten wij dit voorstel met algemeene stemmen aangenomen en zal alszoodanig met de noodige toelich ting 00 de beschrijvingsbrief worden ge plaatst! De voorzitter vroeg of er nog meer voor stellen zijn. De heer H. Olie vroeg een zuivere omschrij ving te mogen vernemen waar of de grens is tusschen doorschot- of U.C.B. kool. t>e voorzitter is van meening, dat goede kool zonder gebreken wordt geveild met de aankondiging U.C.B., terwijl doorschot ge woonlijk wordt aangeduid met verschillende benamingen als: zwak, kanker, enz. De heer Olie meende, dat het juist de be doeling was geweest bij de invoering der U.C.B. bepalingen om al die ziektenamen te doen verdwijnen. De voorzitter zeide, dat de U.C.B. bepalin gen beslist baar goede zijde hebben; zij moe ten echter nog wat inburgeren. Hij zou iedere bouwer willen aanraden reeds vroeg in der- winter uit te schieten en doorschot beginnen te veilen desnoods met U.C.B. afgewisseld en dan den heelen winter door te verkoopen. Nie mand weet toch, wanneer hij verkoopen moet en wij zouden een meer gelijkmatige markt krijgen als ieder meer regelmatig veilde en als er niet anders kwam als doorschot en U.C.B De heer T. Bakker vroeg of het U.C.B voor de koopman is ingesteld of voor de boeren. De voorzitter is van meening, dat het in 't voordeel der boeren is om onder het U-C B - merk te veilen en vyijst er op, dat alles staat onder controle. De heer Hoogland meende, dat het bij' iederen maatregel zal voorkomen, dat ge tracht vyordt misbruik te maken. Doch goed waar iets aan mankeert, is onmogelijk onder het merk te verkoopen, daar zorgt de controle wel voor. Voor het U.C.B.-merk wordt ver langd gewone goede kool en verder niets bi- zenders, hetgeen spr. met voorbeelden toe lichtte. De heer A. Bakker achtte het gewenscht, dat de controle zoodanig is, dat het onmoge- lijk is, dat de koopman doorschot van den bouwer verzendt onder het U.C.B.-merk. De heeren Hoogland en Duif wezen er op, dat de controleur uitsluitend en streng let op de hoedanigheid der kool en niet alleen op het bordje van den aanvoerder, er zijn reeds een drietal vragen ingekomen om een meer soe pele toepassing, hetgeen de heer Duif jammer vond. De heer Schuur wil op de voorgrond stel len, dat het wenschelijk is, dat er scherp op toegezien wordt op de verlading. Italië heeft Rijkscontrole met merk en nummer voor iedere exporteur. Daar wordt ook bij aankomst in de plaats van bestemming gecontroleerd. Vandaar dat Italië voor ons zulk een zware concurrent wordt op de buitenlandsche markt Indien er zekerheid bestond, dat het product goed in het buitenland aankwam, zou ff van wege de aanvoerders hier ook meer vertrou wen in het U.C.B.-merk zijn. De heer Duif is overtuigd, dat de controi* yan dien aard is, dat men gerust kan zijn, dat iedere overtreder geschrapt wordt. i Verkiezing van twee bestuursleden De aftredenden C. Kloosterboer en A Bak" ker werden herkozen met resp. 78 en 80 steffl' men. Verzoeking van twee afgevaardigden sfuursleden voor de L.G.C. - Uitgebracht zijn 95 stemmen, waarvan 7

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 6