RIJ- EN WERKPAARDEN. Banketbakkerij J. WESTRA. GEBR. SMIT, Openbare Verkooping r Kloosterboer en a. Hoogland een gelijk PMivinciaal nieuws Sport Stemmingsbeeld uit het land der Hongaren. ftriverteiitiën Steeds voorradig goede Westerweg No. 48 Alkmaar, Tel. 346. Mode-artikelen. Voor foto werkzaam heden naar C. KROON Zilverstraat 4. Fnidsen 82, Tel. 74. Zaterdag an Zondag Warme Vleeschcroquetten en Monte-Carlo's. Zaterdag 25 Januari 1930, H. J. HAASBROEK, m\s werden verklaard. Op den heer Jb. °n^flwerden 47 stemmen uitgebracht en alzoo DX,7er verklaard Aangezien op den heer „tal stemmen zijn uitgebracht, zou her- a£Sning moeten volgen. s ne voorzitter verklaarde, in verband met a»uitsla^ der stemming, zich niet beschik- r te stellen. Volgde herstemming tusschen i^Hocdand en A. Bakker, waarbij de heer Hoogland de volstrekte meerderheid verkrijgt. De heer Hoogland verklaarde, dat het hem j ^eed op deze wijze de plaats van den oorzitter te moeten innemen; hij had dit ech- +Pr ook niet in zijn macht, doch achtte zich verplicht de benoeming te aanvaarden met dank voor het vertrouwen. De heer Duif verklaarde eveneens de be noeming te aanvaarden. Besloten werd nog om bij voorkomende cur sussen de kosten van boeken der cursisten te vergoeden. Op verzoek van den voorzitter deed de heer v Herwijnen eenige mededeelingen als con troleur van den P. Z. K. Dienst. Deze zeide ,n de eerste plaats te willen spreken over een dorpsbelang. Het is spr. opgevallen, dat in St. Pancras met zijn vele mooie boomen zoo enorm veel ringelrupsen voorkomen In sa menwerking met het hoofd der school had spreker een proef genomen door onder de schoolkinderen een prijsje uit te loven voor degene die het grootste aantal eitjes wist te vinden. Die proef is aardig gelukt, een verba zend groot aantal is zoodoende bijeengegaard en had spreker geconstateerd, dat in St. Pan cras meer ringelrupsen voorkomen als in heel 't "Noorder kwartier. Als St. Pancras zijn mooie boomen wil bewaren, zou spr. aanraden zooveel mogelijk te spuiten. Zulks kan geza menlijk geschieden, waartoe spr. zich koste loos beschikbaar stelde, d.w.z. dat ieder die zijn boomen wil laten spuiten tegen loon- en carbolleumkosten zich kan opgeven bij spre ker. In de tweede plaats is spreker bezig met kali-proeven bij vroegere bakplanten tegen schimmel en valsch meeldauw. Er is nog gra tis kali beschikbaar. Een ieder, die nog moet zaaien, geve zich dus op liefst zij die nog geen kunstmest uitgestrooid hebben. Hierna werden nog enkele vragen beant woord. Op een vraag van den heer Huiberts deel de de secretaris mede, dat de cursus in glas cultuur de volgende week Maandag weer wordt hervat. De heer Schuur deelde mede, dat vanwege de motor-cursussen op 10 Febr. bij den heer Kramer te Z.-Scharwoude zal worden ver toond de Kromhout-film, welke tegen een kleine entree voor ieder toegankelijk is. Betreffende de bcekhoudvereeniging laat spreker een aanbeveling hooren en betoogde het nut er van, terwijl de goede resultaten reeds merkbaar zijn. Nadat nog enkele opmerkingen hieromtrent zijn gemaakt, werd de vergadering door de voorzitter gesloten. H?nv°°rzute5 me5nt de gemeente haar het voordeel van Thunberg I woningen goed onderhoud. nomen.VOOrStel V3n B' m W wordt gemaakt enkele leden worden bemïlringen gemaakt op de wegen en door den voorzit- In Oslo den bekenden Oscar Olsen de aange- j vraag stellende wie zou winnen: Thunberg of Ballangrud? antwoordde Olsen ons: „Als waar is, dat er niet over den langen afstand wordt gereden, dan wint Ballangrud ver moedelijk niet. Want de kracht van Ballan- ter u/wrU J j uui twiili' i mueueiljfc llici. «"OU" *an uauau- aa„,.„ g ,onder mededeeling van den grud ligt eerder in de langere afstanden dan aanvoer van behoedinusmateriaai behoedingsmateriaal. voor een opmerking betreffende de brug te Lutjewinkel, wordt verwezen naar het Heemraadschap der Strijkmolens in de Nie- dorper Kogge. Daarna sluiting. KOEDIJK. De heer P. Hart te Koedijk schrijft ons: in de kortere En wat heeft men nu te Davos gedaan? Wel, men heeft Ballangrud drie korte af standen en één gemiddelden afstand laten rijden. En hierdoor kwam de overwinning van Thunberg, wiens kracht in de korte af standen zit, reeds vrijwel bij voorbaat vast te staan. Ik wil nog niet eens over het tot nog toe In Uw blad van Maandag: Verslag Tuinb. gebruikelijke programma van 500 M., 1500 Vereen. „De West", Koedijk,'staat. i Hart was er niet over te spreken, dat hij op de vorige vergadering der Langendijker Groenten Centrale het Tuinderscrediet be sproken heeft, enz. Dit behoort te zijn: P. Hart was niet te vreden over de uitlatingen in een vergade ring, (gehouden na de vergadering der L. G. C.) van de plaatselijke commissie, en de heer Balk, als zou de heer Hart de zaak heb ben opgeruid in tegenwoordigheid van den voorzitter der „West"', die namens het bestuur en de algemeene vergadering hem verzocht het z.g.n. credietvraagstuk te verdedigen. De voorzitter had dan ook die uitlatingen kunnen voorkomen WINKEL. Woensdagavond kwam de Raad in spoed- eischende vergadering bijeen. Alle leden wa ren tegenwoordig. Eenige ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen. Ingekomen was het rapport der Commissie inzake het behoud van den stoomtram Scha- gen—Wognum, waaromtrent gistermiddag een vergadering plaats had van belangheb benden, welke vergadering B. en W. zouden bijwonen. Aankoop grond. Voor aankoop van grond voor speelterein bij de school te Lutjewinkel is het oog geves tigd op een stuk grasland, zeer geschikt ach ter de school gelegen van 't Weezenbestuur te Barsingerhorn. Aanvankelijk werd daar voor gevraagd 0.75 per M2, doch waar dit aanbod hoog scheen, werd met genoemd be stuur geconfereerd, doch tevergeefs, de prijs van 0.75 bleef gehandhaafd. B. en W. stellen voor de grond toch te koopen. Verschillende sprekers achten de prijs te hoog. De heer Brugman zegt, dat tot school- bouw is besloten en wilde een speelterrein nu laten wachten. De heer Honingh had ook baten verwacht voor gebruik door andrren. Het voorstel van Burgemeester en Wet houders wordt met 4 tegen 3 stemmen aan genomen. Voor stemden de heeren J. A. Veer, Jb. Spaans, S. Kurk en P. Dekker Dzn.; tegen stemden de heeren D. Brugman Jbz., G. Kamp en P. Honingh. Voor aankoop, draineering en beplanting zal plm. 5000 noodig zijn en besloten wordt een leening aan te gaan van hoog stens 50.000, af te lossen in 20 achtereen volgende jaren, tegen een rente van hoog stens 5 pCt. Electrificatie, De voorzitter deelde mede dat sedert 1925 de onderhandelingen loopen over het electri- ficeeren der gemeente. Het laatste aanbod van het P.E.N. is van 2 Maart 1929 en be treft kostelooze aansluiting van de gemeente met uitzondering van den Groetpolder. Voor ziening van den Groetpolder vraagt een of fer van plm. 3300 per iaar, gedurende 20 ajren en dit gaat boven de draagkracht der gemeente. Hoe spreker het ook betreurt aan sluiting van de geheele gemeente stuit op be zwaren en in het wel te voorziene gedeelte is de drang der inwoners nkt langer tegen te houden. Voorziening van den Groetpolder verwacht spreker in ae naaste toekomst op andere en billijker wijze mogelijk. B. en W. stellen voor aan het P.E.N. machtiging te verleenen, om hun plan van 2 Maart 1029 uit te voeren. Verschillende sprekers uitten zich ten gun ste van het voorstel, dat zonder stemming wordt aangenomen. Wonuighuur. Door B. en W. wordt voorgesteld de huur der vroegere noodwoningen te bepalen op f 2.30 per week. Verkoop van grond en ver- deeling van tuingrond is aanleiding geweest tot deze herziening, welke verlaging der huur beteekend. De heer Kamp is niet- voor te lage huren doch een behoorlijke huur, waardoor goed onderhoud mogelijk is. CASTRICUM. Naar wij vernemen is door het bestuur van den Castricummerpolder aan het gemeente bestuur aldaar aangevraagd een tweetal pompinstallaties te mogen plaatsen en wel een aan de Groenlaan onder Bakkum en een aan den Oudenweg achter de gasfabriek te Castricum. Voor eenige jaren werd aan den Cieweg een pompgebouw met installatie ge plaatst welke in de droge zomermaanden, wanneer het waterpeil voor de weilanden, liggende ten zuiden van dat punt, niet voP doende was, kon dienen om voldoende water in den polder te brengen, omdat het water dat van het Alkmaarder Meer kan worden in gelaten, niet goed is voor vee en vischstand. Hierdoor is de laatste droge zomers bereikt, dat de veehouders voor hun vee voldoende water in den polder hadden. Echter konden de hooger gelegen gronden aan het Noord einde en den Oudenweg, welke gronden bij na alle in cultuur zijn gebracht voor tuinde rij, niet worden bereikt. Dat zal thans wel kunnen geschieden door de pompinstallatie, welke thans zullen worden gebouwd. HEILOO. Lezing van Ir. L. de Vries, Rijks veeteelt consulent. Onder presidium van de heer P. Frans hield de Afd. Hciloo en omstreken van de Holl. Mij van Landbouw dezer dagen 'n openbare bijeenkomst, waar de heer L. de Vries zijn ook reeds elders gegeven en reeds vroeger in dit blad gepubliceerde lezing met lichtbeelden gaf over de tuberculose en Rund- veefokkerij. Het bezoek was matig. Spr. stelde gelegenheid om vragen te stel len en zou daarna lichtbeelden vertoonen. Van de gelegenheid werd druk gebruik ge maakt en alle vragen tot genoegen beant woord. We teekenen nog aan dat besmette dieren moeten worden opgeruimd. Ook merk te de spr. op dat naast de subsidie voor on derzoek al de onderzoeken aan de rijksserum- inrichting kosteloos geschieden. Na de gezellige en leerzame gedachten- wisseling werden lichtbeelden vertoond. Hoe de tuberculose de organen verwoest werd duidelijk belicht. Daarna werd het groote verschil van de vlucht welke de rund veefokkerij sinds 1880 had genomen gede monstreerd. Tusschen de tentoonstellings-exemplaren van toen en thans is een groot verschil. We meenen dat de zoo duidelijk besproken le zing zijn vruchten zal afwerpen, de thuis blijvers hadden ongelijk. Een dankwoord en een tot weerziens aan de spreker was het slotwoord van den voorzitter. Waarna slui ting. Van de oprichting van een R.K. Be- grafenisvereeniging of -Onderneming zal niets komen. Van pastoor Van Meeuwen is, evenals zijn voorganger, geen medewerking te verwachten, daar beide geestelijken op het standpunt staan dat het begraven steeds door buren is geschied en men dit nog be stendigt. Hoewel deze meening voor bestrij ding vatbaar is de begrafenisonderneming ter plaatse verricht meer en meer begrafenis sen, ook onder de katholieken zal het voorloopig comité niet verder gaan, omdat bij tegenwerking of althans geen medewer king der geestelijken, elke poging tot misluk- king is gedoemd. een Schaatsenrijden. ENKELE REACTIES De tijden van Thunberg, Bal langrud en v. d. Scheer. De N R Crt., die op zoo prettige wijze de winterspelen te Davos behandelde, bevat thans een artikel van haar medewerker, dat we om zijn interessante beschouwing hier over nemen In een van mijn brieven uit Oslo, aldus de schrijver, heb ik de match Thunberg— Ballangrud, en tevens het feit, dat de ama teur "Thunberg als trainer van een ploeg vreemde hardrijders is opgetreden, aange roerd. Die match trok natuurlijk in sterke mate de aandacht van de liefhebbers van het hard M., 5000 M. en 10.000 M. spreken. Er kun nen redenen van practischen aard zijn ge weest om de 10.000 meter te laten vervallen. Doch bij deze belangrijke match ware het ten opzichte van Ballangrud billijk geweest in dien men ever 500, 1'500, 3000 en 5000 M had laten rijden. Die heeft men niet gedaan. Men heeft er 500, 1000, 1500 en 5000 meter van gemaakt en uit het groote verscihl in tijd tusschen Bal langrud en Thunberg over 5000 meter, valt met zekerheid af te leiden, dat Ballangrud over 3000 meter ook gewonnen zou hebben, waarmede hij dan ook winnaar van de match zou zijn geweest. Op de 500 M was Ballangrud 1 seconde achter, op de 1000 M. (waarbij Thunberg een nieuw wereldrecord reed) 2.4 seconde en op de 1500 meter weer precies 1 sec., doch op de 5000 meter was Ballangrud (die nu op zijn- beurt een nieuw wereldrecord reed) maar liefst 26.4 vóór! Zooals men weet telt mén bij de groote in ternationale wedstrijden de afstanden alsmede de gemaakte tijden samen en dan wordt de gemiddelde tijd over 500 meter berekend. De gemiddelde tijd over 500 meter was nu van Ballangrud beter dan van Thunberg, doch Thunberg had 3 overwinningen en werd op grond van dien winnaar verklaard. In Noorwegen gelooft men niet, dat Thun berg niet aan de wereldkampioenschappen zal deelnemen. „Hij heeft zooveel gezegd!" heet het daar schouderophalend. En tegenover het motief van Thunberg. die aanvoert, dat hij reeds 36 jaar is, speelt men te Oslo Oscar Mathisen uit die op zijn 41ste jaar nog wereldrecords verbeterde en op zijn 36ste nog de snelste van de wereld over alle afstanden WMF- Maar als Thunberg wel aan de wereldkam pioenschappen deelneemt, dan zal hij daar in o.i Ballangrud niet kloppen. Hij wint op Ballangrud over de korte afstanden te weinig en verliest over de langere afstanden te veel. Om dienzelfden reden geven wij dan ook onzen vertegenwoordigers, van der Scheer en Heiden, bij de wereldkampioenschappen tegen Thunberg (als hij deelneemt) wel kans. doch tegenover Ballangrud niet. Davos heeft aangetoond, dat v. d. Scheer en Heiden in straat zijn, hetgeen zij tegen Thunberg op de kortere afstanden verliezen, over de langere afstanden in te halen. Op de 5000 M. was van der Scheer 3.3 seconden sneller dan Thunberg en Heiden 2 2/10 sec. De 10.000 meter, waarop de verschillen uiteraard bedui dend grooter worden, zal dus den doorslag moeten geven.B Tegenover Ballangrud staat de zaak echter anders, zoodat wij ons dan ook niet durven vleien met de hoop, dat een der Hollanders wereldkampioen zal worden. Beschouwen wij de tijden over de drie af standen, welke ook op de wereldkampioen schappen worden verreden, dan komen we tot het volgende: Het verschil tusschen Ballan grud en Van der Scheer bedroeg over 500 M 1 sec.; over 1500 M. 4 sec., en over 5000 M 23.1 sec.; dus tezamen 28.1 sec. En het ver schil tusschen Ballangrud en Heiden bedroeg respectievelijk 3.2 sec., 9.3 sec. en 24 2 sec.; dus in totaal 36.7 sec. Aangezien Ballangrud ook de 10.000 M uitmuntend kan rijden (hij heeft zelfs den prachtigen tijd van 17 min. 22.6 sec. achter zijn naam staan), krijgen onze landgenooten geen gelegenheid over dezen afstand op hem in te nalen. Integendeel, zij mogen al zeer tevreden ziin wanneer zij zijn tijd dicht nade ren. Wat dit betreft zijn wij van meening, dat Heiden over 10.000 M. een beteren tijd zal maken dan van der Scheer. Hoe langer Hei den rijdt, hoe beter hij wordt. Hij is 'n echte stayer en de 10 K M. is dan ook zijn afstand Zijn tijd over 5000 M. te Davos is ons echter niet meegevallen; wij hadden over dien af stand een beteren tijd van hem verwacht. Maar nu wij het daar toch over hebben: de tijden, door v. d. Scheer bij gujistig weer dit jaar te Davos gemaakt, zijn ons ook niet mee gevallen. Nauwelijks had Oscar Mathisen die tijden gezien of hij riep met eenige verbazing uit ze zijn slechter geworden! Wij hebben de tij den van van der Scheer uit het vorige jaar na gegaan en inderdaad, het scheelt niet veel doch ziin tijden van dit jaar zijn iets minder goed. Zijn oude tijden waren 500 M. 45.4 sec.; 1500 M. 2 min. 22.9 sec.; 50CO M. 8 m. 43.8 sec. Zijn nieuwe tijden zijn 500 M 45.6 sec.1500 M. 2 min. 23.1 sec 5000 M 8 min. 44.7 sec. Den vooruitgang, waarop wij zoo gehoopt hadden, heeft zij pavoser periode onder leiding van Thunberg dus niet ge bracht. En dat heeft teleurgesteld.^^^Jj Niet doordat wij van het trainer-schap van Thunberg bijzondere verwachtingen hadden gekoesterd. Een man, die met het oog op zijn eigen zwaren wedstrijd zijn handen met zich zelvèn vol heeft (in het Noorsche blad Sport manden kwam een telephonisch interview met Ballangrud voor. die mededeelde, dat Thun berg erg zenuwachtig was) kan zich uiteraard niet geheel en al aan anderen wijden. Doch gaan. Wij, aan wereldkampioenen gewend (Cordang, Eden 3 maal schaats en 1 maal irer fiets, De Koning, Doorman, Ari Bos, Moeskops vijf maal, Peeters, Meyer, Marai- rac, Dickentman en Blekemolen!)'grijpen nu eenmaal hoog. En als er een v. d. Scheer en een Heiden opkomen, dan zijn wij licht ge neigd te zeggendaar komt er weer een. Laat ons echter voorloopig tevreden zijn met hunne zeer goede verrichtingen en laat ons tevens hopen, dat hetgeen hun Davoser periode hun niet bracht, hun zal worden bij gebracht in hun Scandinavische periode, waar zij nu trainen te midden onder kampioenen Wanneer het hun lukt in Scandinavië hun tijden uit Davos te rijden (die, zooals wij weten in lagere landen voor geflatteerd gel den) dan ziin wij meer dan tevreden. Over Thunberg als trainer van een ploeg vreemde rijders, spreken wij later nog wel eens. rijden op de schaats en vooral in Noorwegen J H nam "hun deze ontmoeting hoog op. Thun- I dit was nog daargelaten, al rijdt iemand mu berg toch had te kennen gegeven, dat hij dit har(j( daarom is hij nog niet een superieure jaar niet aan de wereldkampioenschappen Coach. zou deelnemen en Ballangrud, die den Fin Neen, wij hadden ons niet gevleid met de dus niet bij die kampioenschappen zou ont moeten, wenschte, alvorens Thunberg het strijdperk voor goed zou verlaten, nog eens uitgemaakt te zien wie sterker was: Thun berg of hij. Ballangrud zocht Thunberg te Davos op, maar of hij van te voren de voorwaarden waaronder de match zou plaats hebben, goed geregeld heeft, is aan twijfel onderhevig, ten zij hij zich bij de voorwaarden door Thun berg gesteld, heeft neergelegd, omdat er an ders van de match niets zou komen. De voorwaarden waaronder nu de match Kceft plaats gehad waren ontwijfelbaar in hoop, dat v. d. Scheer zijn kracht aan Thun berg zou ontleenen. Maar wel hadden wij op het natuurlijke proces gehoopt, dat v. d. Scheer (een beetje meer uitgegroeid en sterker geworden) zijn ongetwijfeld zeer goede tijden noe zou hebben verbeterd. Die verwachting was wel ongefundeerd hoog, want waarom zou ,t kleine Nederland nu ook een man moeten voortbrengen die Noren, Zweden, Finnen en nog tal van andere volkeren de baas was, maar zoo gaat 't nu eenmaal. Wanneer wij een talentvol Hol- landsch sportman zien opkomen, dan zien wij hem al aauw naar het allerhoogste plan De heer S. Visser, vroeger te Koedijk, schrijft ons uit Boedapest het volgende: Wat hoort men in Holland eigenlijk van Hongarije, door de vele Hongaarsche kinde ren die in Holland zijn vetgemest (alsof in Holland geen arme kinderen zijn!) hebben vele menschen wel eens iets gehoord over Bu- dapest, een mooie stad, mooie Donau, groote bruggen, mooie parken enz. enz. In de kran ten leest men wel eens iets, over een vers'ag van Trianon en een optanten vraagstuk, maar dat het Trianon-verdrag 2/3 der Hon garen een ander vaderland heeft opgedron gen en dat de waarde van het in bezit geno men (gestolen zegt men hier) land de Duit- sche reparatieschuld bijna gelijk komt, weten de meeste menschen niet. Dat kan men ze niet kwalijk nemen, daar de meeste Hongaren ook van Holland zeer weinig weten. Mij is ten minste meermalen gevraagd waf voor taal we eigenlijk spreken, en als ze weten dat de Hol- landsche taal bestaat gelooven ze dat het zoo n soort Duitsch dialect is. Verder hebben we in Holland wel eens Tokayer wijn gedronken, maar dat niettegen staande dit jaar de wijn zeer goedkoop is een halve Literflesch kost hier ong. 5 gulden dat weet men in Holland niet zoo goed, ik heb tenminste in Alkmaar wel eens tokayer wijn gezien die 1.80 per flesch kostte. Ik zal nu eens trachten iets uit het leven der Budapester burgers te vertellen en wei hoe de oudejaarsavond verloopt. Reeds een paar dagen van te voren kan men, als men door de straten loopt, merken dat er iets bijzonders op til is. In de talrijke helverlichte slagerswinkels zijn nl. kleine levende biggetjes uitgestald, in kleine geïm proviseerde stalletjes, evenals met Paschen konijnen worden tentoongesteld, die bestemd zijn om het weinig benijdenswaardige lot van Paaschhaas te ondergaan. Zelfs op straat loopen kooplieden met onder eiken arm een schreeuwend big, en probeeren deze onder de voorbijgangers aan den man te brengen. Tn den namiddag van den oude jaarsdag is reeds de St. Sylvesterstemming op veler gezichten te lezen, de meeste kanto ren en fabrieken maken om twee uur hun deuren open en de bevrijde menschen spoeden zich de stad in om nog een en ander te koo pen, al naar de beurs dit toelaat, wijn of champagne, een heel speenvarken of een stuk spek en dan haasten ze zich naar huis om zich wat op te poetsen en naar de kerk te gaan, teneinde de rekening van het oude jaar te vereffenen, zooals men bier zegt. Ze slaan geen acht op het vieze, druilerige weer, dat met de wegdooiende sneeuw, de anders zeer zindelijke straten, in ware modderpoelen ver andert. Reeds vroeg in de avond zijn alle openbare vervoermiddelen vol met dames en heeren meest in avondtoilet met pakjes beladen, die zich naar den familiekring spoeden waar ze zijn uitgenoodigd, of naar de ontelbare café's en andere vermakelijkheden, die zich voor de ze gelegenheid extra mooi hebben opgesierd Voor zoover niet aanwezig heeft men zigeu nerkapellen of jazzbands geëngageerd, of als de beurs van de eigenaar dit niet toelaat toch een gramofoon bemachtigd, om het den be zoekers toch maar zoo aangenaam mogelijk te maken. Het is misschien bekend dat het de meeste Hongaren moeilijk aangenaam te ma ken is zonder muriek. En de bezoekers stroomen, niettegenstaande de verscherping van den economischeu crisis waarin het Hongaarsche volk zich bevindt, zijn alle café's reeds vroeg in den avond be zet, om tien uur is er in geen enkele der be kende koffiehuizen, zooals: Ostende, New York-Emke e a. ook maar een kip meer aan de menigte toe te voegen. Ik heb gezien dat men de kellner 5 Pengö fooi gaf om toch maar twee stoelen machtig te worden en dat in een café met een doodge woon strijkje zonder eenig cabaret of andere attractie. In de dancings, cabarets en bars is er natuurlijk heelemaal geen sprake meer van dat men een plaatsje meer krijgt. Theaters ziin bijna alle uitverkocht, de acht uur voorstelling der bioscopen is reeds den dag van te voren overal uitverkocht ge weest. Dank zij de wijn die rijkelijk wordt geckonken stijgt de stemming bij de minuut totdat om precies middernacht overal het licht wordt uitgedraaid, en dan mag men kus sen, wie men maar te pakken kan krijgen, als dan even plotseling het licht weer hel op brandt, zijn natuurlijk de vermakelijkste si tuaties ontstaan. Dan komen de beroeps en amateurskoks in hun witte uniformen met een biggetje onder den arm, om de gasten aan de ooren en aan de staart van het diertje te laten trekken, iets waartegen de diertjes zich begrijpelijkerwijs luid schreeuwend tegen trachten te verzetten De menschen reiken elkaar de hand, de beste wenscheu worden gewisseld en 1930 is begon nen.De speenvarkentjes worden heerlijk op gegeten en rijkelijk met wijn of champagne besproeid, met het onvermijdelijk gevolg dat als men zich op straat begeeft men veel men schen ontmoet die in een eenigszins overdre ven stemming verkeeren, en luid zingend de straten doorkruisen. Politieagenten bekommeren zich er niet om, het is immers „St. Sylvester": dan luiden de instructies altijd: veel door de vingers zien Ik ontmoette o.a. een lange rij jongens en meisjes die arm in arm over de groote boule vard slierden, zoodat zelf6 de auto's er voor moeten stoppe; het werd een in de nabijheid staanden agent toch te bar en tui gaf ze een terechtwijzing, die tot resultaat had, dat het gezelschap een kring om hem vormde en mid den op straat een ronde dans om hem heen ging maken natuurlijk onder luid gejoel. Hij werd niet eerder vrijgelaten voor hij uit de flesch had gedronken die de jongens in den zak had. Ze gingen weer verder en even later ont moetten ze nog een rij feestvierders die in denzelfden gemoedstoestand verkeerden en hoewel ze elkaar nog nooit hadden ontmoet sloten ze direct vriendschap en gingen te za- men verder, om even verder in een groot café binnen te vallen, en de kellners daar tot wan hoop brengen door stoelen en consumptie te verlangen. Bij een der moderne bars ontwaarde ik zelfs twee politieagenten bii den ingang, niet om dat het een berucht perceel is, maar om den stroom der bezoekers te regelen die heel ge duldig in een lange rij stonden te wachten tot andere menschen hun plaatsen weer zouden vrij geven. Zoo stonden in dien boozen tijd, toen de communisten hier heer en meester wa ren ook de menschen voor de bakkerswinkels in de rij, maar nu slechts om voor veel geld een glas champagne machtig te worden. In de uren vq/i middernacht tot 6 uur in den morgen is op de groote boulevards en in de Andrassystraat een doorloojrend auto- corso, de prachtigste wagens ziet men voorbij gaan beladen met zingende menschen die van de eene gelegenheid naar de andere trekken. Hoe moet men dit alles in overeenstemming brengen met de groote armoede die heel Hon garije drukt? De menschen toch zijn blij het <ommervolle en aan zorgen zoo rijke 1929 eindelijk den rug te kunnen toedraaien, en willen graag het nieuwe jaar goed en vroo. lijk inzetten, in de hoop dat de algemeene toe* stand zich zal beteren. Maar waar hebben ze het geld vandaan gehaald om zich een zoo dolle Svlvestenacht te kunnen veroorloven? In de Pester L1oyd, het belangrijkste in de Ouitsche taal verschijnend blad stond een be richtje dat op deze vraag eenigszins ant woordt. Nl. van officiêele zijde wordt bericht, dat op 31 December in de BudajDester Pandhuizen 7593 voorwerpen werden beleend, waarvan de opbrengst bijna 200.000 Pengö heeft bedra gen. Nu staat het natuurlijk vast dat veel meer dan 7593 menschen aan de Sylvesterviering hebben deelgenomen en ook dat meer dan 20O.ÜCO Pengö verboemeld is geworden. Maar toch is het een typische uiting van de mentaliteit der menschen dat de deelneming aan dergelijke festiviteiten door dergelijke offers tot stand gebracht wordt. Het toont aan dat voor de, door nood en zorgen beproefde mensch een onweerstaan bare behoefte was, zich in de laatste uren van het oude jaar van alle drukkende herinnerin gen te bevrijden, en de eerste uren van het nieuwe jaar in een stemming van „alocholblij- heid" te beginnen. Velen die niet een stuk hunner leven in 't pandhuis brachten, hebben zeker de lichtzinnigheid begaan om menige Pengö die voor dringende levensbehoefte be stemd was. aan Bacchus' altaar te offeren. Moraal?? Wie vraagt daar naar in den tegenwoordigen tijd? Moraliseeren is über haupt vervelend en op oudejaarsavond niet passend. Budapest, 3 Januari 1930. Dameszaak ter overname gevr, op goeden stand. Brieven onder letter Y 549 aan het bureau van dit blad. voorheen <i. W. VAN DEK VEEN. TEN VERZOEKE van den WelEd. Qestr. Heer Mr. P. LANGEVELD, als curator In het faillissement vao A. BALDER Jr., touw- en zakken* bandelaar te Alkmaar, op voorm. 10 uur, in het café „'t PAARDSHOOFD", van den heer J. Sleutel, aau don Dqk, te ALK MAAR, van den tot gezegden boa del behoorende goederen, waar* onder: Zeilmakersmachine, Stopmachina, Touwmachine, 3 electro motoren, partij Hooiharken, Koe- en Paar* dedekkeo, Koolkleeden, Water dicht Kleed, Koe- en Kalvertouwe., divers zwaar en licht Touwwerk, Bind- en Paktouw, partij Hijscb* blokken, Tiemtuigblokken, nieuwe en gebruikte Zakken, Stempelkiel enz. Ronde Strandtent, Hangmatten, Voetbalnetten, Tentstokken enz. Bostel-Automobiel (Ford), zeer geschikt voor reiziger, Transport Rjjwiel. Vóór den aanvang te zien. Deurwaarder Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 7