DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. A. DAM Co. oe financieelêToestand van duitschland, TIEN JAREN KINDERZORG. Buitenland ZATERDAG 25 JWIARI 1930 132e Jaargang. DE ITAADI Scharloo, Alkmaar. Tel. 490. Garage-ruimte Yoor 60 Automobielen. Dagelljksch overzicht. DE LONDENSCHE VLOOTCONFERENTIE. GEEN MOEILIJKHEDEN. Tot 2FEBR. AUTOMOBIELTENTOONSTELLING lijn Op STAND 36 G'ragfl „Kennemerland" C. NIEUWLAND Bergen. AARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- es Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS DER GEWONE ADVERTENTIEN Per regel 0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9, post giro 37060. Telef. 3, redactie 33. A'o. 21 Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. Veertig kinderen hadden het met vader en moeder slecht getroffen. De Voogdij-vereeniging zorgde dat zij betere ouders kregen. hun er voor. Op 23 December 1919 kwamen op het bu reau van den Armenraad, onder voorzitter schap van de toenmalige secretaresse, Mej. van Rijn, vertegenwoordigers samen van de diaconieën der Ned. Herv. Gem., der Gere formeerden, der Doopsgezinden en der Re monstranten. Zij vergaderden daar met een vertegen woordiger van het Leger des Heils en met de leden van den Voogdijraad, de heeren Stroink, Van der Klei en F. H. Ringers, ter wijl de heer Van der Klei ook de R. K. ver- eeniging voor Kinderbescherming vertegen woordigde. In die vergadering werd medegedeeld, dat de Voogdijraad hier ter stede geen plaatsing kon vinden voor niet-Katholieke kinderen terwijl andere kinderen dadelijk door bemid deling van de R. K. Vereeniging voor kinder bescherming in verschillende gezinnen kon den ondergebracht worden. Vandaar dat men het Centraal Bureau voor Maatschappelijk Hulpbetoon het aan gewezen lichaam gevonden had om een ver gadering te beleggen en daar eens na te gaan wat er in Alkmaar zou moeten gebeu ren orn aan dezen hoogst ongewenschten toestand een einde te maken. f Op die vergadering heeft de heer Ringers o.a. medegedeeld, dat er hier wel een ver eeniging bestaat „tot opvoeding van half verweesde en verwaarloosde kinderen in het huisgezin", maar dat deze niet in staat is in het betrokken arrondissement bij voorkomen de gevallen van ontheffing uit de ouderlijke macht onmiddellijk de voogdij van de kinde ren op zich te nemen. De heer Van der Klei, die in de R. K -or ganisatie toen zijn sporen reeds verdiend had, zette uitvoerig uiteen hoe deze werkt en wat er daarnaast van een niet-R. K. ver eeniging verwacht werd en hij illustreerde de wenschelijkheid van een spoedige oprichting door de mededeeling, dat er op dat oogen- blik bij den Voogdijraad een zaak aanhangig was waarbij voor een zestal kinderen tever geefs naar een goed tehuis gezocht was. Zij bleven daardoor wekenlang in een geheel verkeerde omgeving en men was er nog niet in geslaagd een voogd voor hen te vinden. Een meisje uit Heer Hugowaard, dat op den slechten weg geraakt was, kwam in een ziekenhuis te Amsterdam terecht, werd sprekend, dat het bestuur bij dezen eersten mijlpaal op zijn levensweg eens achter zich gekeken heeft en eens heeft nagegaan wat het in die tien jaren tot stand heeft kunnen brengen. En ziet, het gezin dat drie moeders en vier vaders telt, heeft in dien tijd niet minder dan 40 kinderen te verzorgen gekregen. Uit heel dit arrondissement zijn zij naar Alkmaar gekomen en Den Helder, waar zoo vele vaders het zeegat uitgingen en hun kin deren onverzorgd achterlieten, heeft er niet minder dan 16 van dit veertigtal naar onze gemeente gezonden. Over al die kleinen is de vereeniging voogdes geworden en zij heeft er goede tehu> zen voor gezocht in Alkmaar, Helder, Schoorl, Oudorp, Sint Pancras en Heer Hu gowaard. Wanneer de Voogdijraad bericht krijgt, dat kinderen in verwaarloozing ten onder drei gen te gaan, stelt hij zoo spoedig mogelijk een onderzoek in. Hoe treurig het reeds gesteld is vóór de in menging van den Voogdijraad wordt .inge roepen, zou met vele voorbeelden geïllus treerd kunnen worden. Vader, die niets verdienen en wat er nog is verdrinken, moeders, die meedrinken, va ders, die plotseling verdwijnen, moeders, die het breede pad opgaan, het zijn helaas geen zeldzaam voorkomende gevallen. En in vele van die gezinnen zien de kinde ren dat alles dagelijks aan, zij groeien op on der vechtpartijen, vloeken en verwenschin- gen, zij worden verwaarloosd, zij vervuilen en krijgen niet voldoende eten. Van een zonnige, zorgelooze jeugd is geen sprake meer, zij gaan langzaam maar zeker ten onder in dien poel van maatschappelijke ellende en zij zouden er weldra in verstikken als de Voogdijraad er niet een einde aan maakte. Dan wordt onmiddellijk ontheffing of ont zetting uit de ouderlijke macht aangevraagd en dan worden de kinderen weggenomen van ouders, die ze nooit hadden mogen bezitten. Die verwaarloosde kleintjes zijn dikwijls een toonbeeld van ellende. Zij vertellen de afgrijselijkste bijzonderheden als de meest gewone gebeurtenissen, spreken vaak de He derlijkste taal en er gaat dikwijls geruimen J 1 I 2 1IM. A -V —m III heeft gevonden om de kinderen niet langer bij zich te houden. Wel wordt er natuuiijk menigmaal ge klaagd, dat de vergoeding onvoldoende is om de kinderen behoorlijk in de kleeren te steken, maar wanneer de noodzakelijkheid daarvan blijkt, zorgt de vereeniging er wel voor, dat er wat ldnderkleertjes, een bed of andere benoo- digdheden worden toegezonden. Er zijn hier ter stede altijd nog wel moe ders te vinden die voor deze kleinen wat over tollige kleertjes willen afstaan en, dank zij de contributie harer leden, is de Vereeniging in staat ook geld voor cursussen, specialistische hulp, brillen en bijzondere uitgaven te ver schaffen. Nu aan Den Helder 16 armlastige kinderen zijn onttrokken en het Armbestuur daardoor van een kostbare verplichting is ontslagen, heeft die gemeente haar moreelen plicht niet vergeten en vrijwillig een bedrag van 5 per jaar en per kind toegezegd. Andere gemeen ten waaruit kinderen werden betrokken heb ben helaas nog vergeten dit goede voorbeeld te volgen, maar de vereeniging leeft nog al tijd in de hoop, dat afstel nog geen uitstel be- teekent. Hoezeer particulieren hier ter stede met de Vereeniging meeleven kan o.a. blijken uit het feit, dat de firma Nierop en Slothouber bij de personenweegschaal in haar winkel een busje heeft opgehangen waarin zelfs de te licht bevondenen nog hun stuivertje deponeeren en welk busje elke maand met nooit be schaamde verwachting door het bestuur van „Kinderzorg" geledigd en geteld wordt. Men is thans met het bestuur van het Zie kenfonds in onderhandeling om de daarvoor in aanmerking komende kleinen in dat fonds te verzekeren en omdat de kinderen over het algemeen gezond zijn en dus geen grooter risico dan andere kinderen veroorzaken, be staat er alle hoop, dat de voogdij-kinderen onder dezelfde bepalingen zullen worden op genomen. Over het algemeen wordt aan de grootere jongens een vak geleerd en zijn zij vrijgesteld van lesgeld maar er zijn natuurlijk altijd nog zooveel onvoorziene uitgaven, dat de secreta resse te allen tijde gaarne bereid is nieuwe leden te noteeren, die voor dit mooie maat schappelijk werk t ereid zijn elk jaar een klei ne contributie te betalen. Nu dit gezin reeds veertig kinderen telt zijn de moeders en vaders niet altijd in staat den tijd voor geregelde contróle te vinden en ook in dit opzicht zal eenige vrijwillige me dewerking op bijzonderen prijs gesteld worden. In tien jaar tijds kunnen kleine kinderen groot worden en als bewijs daarvan kan wor den medegedeeld, dat een der oudste jongens eenigen tijd geleden voor koloniaal heeft ge- teekend en met den zegen van al zijn moeders en vaders naar de Oost is vertrokken waar hij ernstig zijn best doet de korporaalsstree- pen te verdienen. Ook een groot geworden meisje heeft zich niet onbetuigd gelaten. Zij is in het huwelijks bootje gestapt en heeft het vereenigingsbe- stuur kort geleden een baby gepresenteerd, die in alle opzichten de moeite waard was om bekeken te worden en waarvoor de dankbare .grootouders" dan ook een extra mooi wiegje beschikbaar gesteld hebben. En nu, op 28 Januari, gaat de vereeniging in alle stilte haar 10-jarig jubileum vieren. In alle stilte, want er zal geen openbare bij eenkomst worden gehouden en van toespra ken, muziek en bloemen zal op dien dag waarschijnlijk geen melding worden gemaakt. Het bestuur zal, onder leiding van de ijve rige voorzitster, een buitengewone vergade ring ten huize van de secretaresse houden en aan alle pleegkinderen wordt dien dag als be looning voor hun voorbeeldig gedrag een taart toegezonden. Dan zullen de oogjes van die kleintjes schitteren en de ouderen zullen rond zich zien in den kring van allen die hen liefhebben. Dan zullen zij een oogenblik terugdenken aan den tijd toen zij als bloemen in den knop, van licht en lucht verstoken, ten onder dreig den te gaan en er zal een groote dankbaar heid in hen komen voor wie de zonnestralen tot hen lieten dorodringen en in hun jonge leven de vreugde en het geluk gebracht heb ben. En omdat het geven altijd nog zaliger is dan het ontvangen, zal het bestuur van „Kin derzorg" thans sterker dan ooit de voldoening van zijn menschlievend werk gevoelen en met vreugde den arbeid voortzetten, die reeds zoo vele misdeelde kleinen ten zegen is gewordenl ▼an de beroemde FIAT- en NASH AUTOFABRIEKEN op de TEN TOONSTELLING te AMSTERDAM is de groote attractie. Kenners bewonderen de geruisch- loosheid en de prachtige samen stelling van de motor, als mede den bouw van bet Chassis en de elegantie van de carrosserie. De Alleen-Vertegenwoordigers voor Alkmaar en Omstreken: Reparaties worden aan onze eigen werkplaatsen door bekwame vak lieden het voordeeligst uitgevoerd. ziekenhuis te Amsterdam terecht, werc i "J~". J. n.°_ daaruit later ontslagen en men bleek slechts met de grootste moeite een kosthuis voor haar te kunnen vinden. Algemeen werd daarna de wenschelijkheid van het oprichten van een voogdijvereeni- ging ingezien en besloten werd op 6 Januari 1920 opnieuw te vergaderen met vertegen woordigers van reeds bestaande vereenigin- gen op het gebied van kinderverzorging om deze van de voorgenomen plannen op de hoogte te kunnen stellen. In deze bijeenkomst kwam de noodzakelijk heid tot het stichten van een Voogdij-vereeni ging nog meer naar voren toen Mr. Dor- beck mededeelde, dat het bewuste meisje, da* men in een stichting te Amsterdam had on dergebracht, daaruit was weggeloopen én sindsdien spoorloos verdwenen was. Had een vereeniging zich zes weken te voren bereid verklaard de voogdij over dit meisje op zich te nemen, dan zou het gebeurde zeker niet zijn voorgevallen. Ook de bestuursleden van andere vereeni- gingen op het gebied der kinderzorg zagen de noodzakelijkheid van een Voogdij-vereeni ging in en er werd uit de vertegenwoordi gers der verschillende diaconieën een voor- loopig bestuur gevormd, dat voor de noodi- ge statuten zou zorgen. In een derde bijeenkomst, op 28 Januari 1919, dus dezer dagen tien jaar geleden, werd definitief opgericht de Voogdij-vereeni ging „Kinderzorg" te Alkmaar, een vereeni ging, die haar werkzaamheden over het ar rondissement der rechtbank uitstrekt en waarvan Mevrouw Mühring-Doorenbos presidente werd, de heer Mühring vlce- voorzitter. Mevr. Stroink—Houtman secreta resse, de heer Stroink waarnemend secreta ris en de heer K. Havtema penningmeester, terwijl de heeren W. Bok, diaken van de Ned. Herv. Gem. en H. Haytema, diaken van de Ger. Kerk, tot bestuursleden benoemd Werden In dit bestuur is sindsdien nog slecht.-, twee maal een verandering gekomen toen m 1924 de heer H. Haijtema, die wegens druk ke werkzaamheden bedankte, werd opgevolgd door Mevr Stap—Geveke en toen in het zelfde jaar de heer Mühring overleed en zijn plaats werd ingenomen door Mr. an Keg- teren Altena. Nu de vereeniging Dinsdag a.s haar tienjarig jubileum herdenkt, is het vanzelt hebben leeren aanpassen. Maar wat zij vooreerst nog ontbreken mo gen, een voogd hebben zij onmiddellijk na de uitspraak van de rechtbank en deze voogd heeft reeds tevoren voor een goed en veilig tehuis gezorgd waar de kleintjes liefderijk als nieuwe gezinsleden worden opgenomen Waar voor deze kinderen gezinsopvoeding beter dan estichtsopvoeding wordt geoor deeld, heen de Vereeniging „Kinderzorg" een groot aantal gezinnen op haar lijstje staan waar zij dadelijk haar pupillen kan onder brengen. Van al deze gezinnen zijn de levensomstan digheden nauwkeurig nagegaan, er is vastge steld, dat de man een geregelde bron van in komsten heeft, dat de vrouw een flinke huis moeder is aan wie de kinderen veilig kunnen worden toevertrouwd en dat zij in alle op zichten als leden van het gezin een goede ver zorging zullen krijgen. Broertjes en zusjes worden zooveel mogelijk bij dezelfde familie ondergebracht en er wordt geregeld controle op de verzorging en den welstand der kinde ren uitgeoefend. Het is, naar de secretaresse ons verzekerde, soms roerend te zien hoe vele eenvoudige vrouwen deze kleintjes verzorgen, hoe zij be grijpen wat deze voordien aan liefde en toe wijding tekort zijn gekomen en dat nog zoo veel mogelijk trachten te vergoeden. Twee maal per jaar worden de ouders in de gele genheid gesteld hun kinderen te bezoeken, maar de mentaliteit dezer ouders kan wel hieruit blijken, dat de meeste nooit meer iets van zich laten hooren. Een enkele vader,- die uit de ouderlijke macht ontheven werd omdat hij als weduw naar zijn kinderen niet meer verzorgen kon, maakt van de invitatie nog wel eens gebruik en overigens zijn het alleen nog andere fami lieleden, die de kinderen wel eens opzoeken In de afgeloopen tien jaren heeft slechts drie maal een vader herstel in de ouderlijke macht aangevraagd. Eén vader is dit gelukt, een an der is het geweigerd en een derde geval is nog in behandeling. Was oorspronkelijk de door het Rijk gege ven vergoeding 0.75 per dag en per kind, in 1923 is dit verpleeggeld op 0.6Ö terugge- bracht. Het is een verblijdend verschijnsel, dat geen der pleegouders in die verlaging reden POLEN'S VEILIOHEID. De machtige Pilsoedski en zijn leger. Een bolwerk tegen RnslandP Het nieuwe, herboren Polen verkeert onge twijfeld in een moeilijke positie, zoowel wat zijn binnenlandsche als Zijn buitenlandsche politiek betreft. Binnen de grenzen van het Rijk moet Polen rekening houden met zeer aanzienlijke na tionale minderheden; daar buiten mag Polen zijn buren, die vroeger deelen van het hui dige Polen bezaten, niet uit het oog verliezen. M.a.w.: Polen moet zich als een herboren natie opnieuw een politieke en economische standing heroveren. De Poolsche republiek meent nu, dat zij bij haar pogen daartoe den steun van het leger niet kan ontberen. Daaraan is het misschien ook toe te schrij ven, dat Pilsoedski zoo'n grooten invloed en macht in de republiek heeft. Hij toch is de ziel van het nieuwe Polen en van de weermacht Die Pilsoedski is een eigenaardige figuur. Op school reeds richte hij een geheime club op, als student werd hij weggejaagd van de hoogeschool, en voor 5 jaar naar Siberie ver bannen, toen hij een complot smeedde, dat tegen den tsaar gericht was. Nog later tracht te hij een revolutie in Polen voor te bereiden; en tóen eindelijk tijdens den wereldoorlog het groote Rusland vernietigd was, achtte hij den tijd gekomen. Niet aan de Duitsche zijde wil de hij strijden, maar wel voor een vrij Polen En toen dan ook in Duitschland de revolutie uitbrak, kon Pilsoedski in eigen land dom wat hij wilde. Weldra had hij de leiding in handen en werd door het Poolsche volk als een afgod beschouwd. Pilsoedski was de redder van Polen Nauwelijks was Polen een zelfstandig Rijk of de bolsjewieken dreigden een inval te doen, maar Pilsoedski was op zijn hoede. Bijge staan door den Ftanschen generaal Weynand, viel hij de Russische troepen aan en het won der van den Weichsel gebeurde: Het Russi sche leger moest ijlings het reeds bedreigde Warschau loslaten en den terugtocht aan vaarden. En de held van den Weichsel werd nog meer de afgod van het Poolsche volk. We leven nu een veertiental jaren later. Nog steeds is het Pilsoedski, die de macht in handen heeft, die werkt om het bestaan van Polen te grondvesten. Polen heeft een leger, dat krachtig is, dat geheel op de hand is van den maarschalk Sinds den staatsgreep in 1926 bestaat het officierencorps uitsluitend uk officieren, die den maarschalk geheel zijn toegewijd. Het militaire Wochenblatt wijdde dezer dagen eenige belangwekkende beschouwingen aan het leger, N" De Poolsche soldaat, zoo schrijft het blad, kan gelden als een bruikbaar militair. De geest van het leger is zeer nationalis tisch, geheel in overeenstemming met het karakter van zijn leider, maarschalk Pil soedski. Voor geval van oorlog beschikt Polen reeds thans over ruim 3% millioen militair gevorm de mannen, voldoende voor de vorming van 100 divisies met de daarbij behoorende etap pen- en formaties achter het front. Het Poolsche leger telt 24.000 reserve-offi cieren. Terwijl krachtig wordt gewerkt aan de economische voorbereiding van den oorlog, heeft Pilsoedski zich van het parlement ook de noodige gelden verzekerd \oor het aankoo- pen en opslaan van een voorraad levensmid delen voor één jaar. Alles bij elkaar genomen komt het „M W." tot de conclusie, dat de Poolsche weer macht reeds thans kan gelden als een der sterkste leger van Europa. Zoowel aan den Rijn als aan den Weichsel staat dus, niettegenstaande het streven naar bewapeningsbeperking, een krachtige krijgs macht gereed om in te grijpen, indien onver hoopt handhaving van den nieuw geschapen toestand tenslotte toch weer een machtskwes tie zou moeten worden. Van ontwapening is dus in dit Polen nog lang geen sprake. Maar vragen wij ons af, waar komen de gelden voor een leger zooals Polen heeft toch wel vandaan? En dan wil de gedachte ons niet los laten, dat de geheele Poolsche weermacht niets an ders is als een groote anti-Russische bewe ging, die wel is waar voor een deel door Polen zelf betaald wordt, maar waar toch ook wel geld van andere landen voor beschikbaar is Zouden Frankijk en Engeland er niet ten zeerste bij gebaat zijn als er ergens in Oost- Europa een land is dat als een bolwerk tegen het bolsjewisme gebruikt kan worden?. Samenkomsten van de deskundigen. Het communiqué van de gisteren gehouden bijeenkomst onthult het feit, dat er sedert de Conferentie werd geopend samenkomsten hebben plaatsgehad van de deskundigen der onderscheidene delegaties buiten en behalve de delegatie-bijeenkomsten. Het comité van deskundigen bestond niet voordat de Confe rentie begon. Het instelen van een interna tionaal comité van deskundigen wijst er op, dat definitieve vorderingen worden gemaakt wat betreft het naderen van de concrete pro blemen, die onder het cog moeten wordei gezien. In de begrotingscommissie van den Rijks dag begon Vrijdagochtend de behandeling van het wetsontwerp inzake het lucifei*S1TlTAfo- polie. De rijksminister van financiën, prof. Mol- denhauer, gaf als inleiding een overzicht van den financieelen toestand van het rijk. De mi te AMSTERDAM. in Stimson over het buitensluiten van de pers. Stimson, die zich uitliet over de teleurstel ling gewekt over het feit dat de pers niet tot de vlootconferentie werd toegelaten, zeide dat hij niet izag, waarom zij niet tegenwoordig zou zijn op een bijeenkomst als die van gis teren, tenzij wegens gebrek aan plaatsruim te. Hij stelde voor om drie zetels van zijn eigen delegatie op te geven, teneinde de Ame- rikaansche pers-agentschappen in staat te stellen zich te doen vertegenwoordigen, en zeide er zeker van te zijn, dat de anderen een gelijke opvatting haddep, w w vindt gij de nieuwe HUDSON 8 cyl. en de Grootere ESSEXE 6 cyl. nister constateerde, naar het persbureau Vaz Dias uit Berlijn verneemt, dat het met behulp van het overbruggingscrediet van 350 mil lioen mark gelukt is ultimo December de moeilijkheden te overwinnen. Intusschen is door de in Januari vervallende belastingter mijnen een verbetering in den kastoestand in getreden, zoodat er op het oogenblik geen moeilijkheden bestaan. Het op 31 Januari terug te betalen bankcrediet van 200 millioen mark is intusschen met ongeveer zes tot negen 5maanden verlengd. Voor Januari valt op een overschot van 117 millioen mark te rekenen. Voor Februari rekent men op een tekort van hetzelfde bedrag, zoodat er voor deze twee maanden evenwicht is. Voor Maart wordt een tekort van 140 tot 150 millioen mark ge raamd. Ter dekking van dit einde Maart be staande tekort zullen ongeveer 55 tot 60 mil lioen mark ui tde afrekening met den agent- generaal voor de schadevergoedingsbetalin gen resp. met de Rijksspoorwegen na het in werkingtreden van het plan-Young beschik baar zijn, welke thans nog volgens de beta lingen overeenkomstig het plan-Dawes niet beschikbaar zijn. Twintig millioen zullen uit den verkoop van effecten kunnen worden ge vonden. Over de dekking van de rest van het tekort zijn onderhandelingen begonnen. Minister Moldenhauer wees vervolgens op de moeilijkheden bij de raming van de belas tingopbrengst en van de kosten der werkloos heidsverzekering. Wanneer de belasting depressie voortduurt en de toestand op -ie arbeidsmarkt ongunstig blijft, dan kan dit nog een tekort vaH 100 tot 120 millioen mart veroorzaken. Voor midden Februari zal du niet zijn vast te stellen. Voor het eerste kwartaal van het finan- cieele jaar 1930 wordt volgens den minister een tekort van 273 millioen mark verwacht Voor het tweede kwartaal verwacht men een overschot van 96 millioen mark. Dit overschat zal door de opbrengst van het eerste deel vap de Kreugerleening en door wijziging vap het Recovery Act-proces in totaal tot 305 milüo-o mark stijgen. Door dit bedrag kan het teko*» van het eerste kwartaal worden gedekt eo kunnen crelieten tot een bedrag van veertjg millioen afgelost worden. In de geraamde uit gaven zijn van April tot September maande lijks vijftig millioen tot aflossing van hst w* feniggisgscreöiet opgenomen.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 1