STER-TABAK Radinrafisch Weerbericht. AGG1D4 De „Kansas City" verongelukt. Luchtvaart Het vliegtuig neergestort. Vijf dooden. Onze Koloniën. Stadsnieuws Jong- Woensdag 29 Januari '7.50 uur, Cinema Americain: De banne lingen van Marokko (boven 18 jaar). 7.30 uur, A. B. T.: Manolescu de koning der oplichters (boven 18 jaar). 7.30 uur, Victoria Theater: Het hoogste verlangen (boven 18 jaar). 7.30 uur, Harmonie, feestavond Burger IJsclub. 8 uur, Het wapen van Heemskerk, lezing van den heer v. Achterbergh over de ziekte wet, voor de leden van den Alg. Ned. Bouw- arbbond, Ned. Schildersgezellenbond efl Alg. Ned. Metaalbewerkersbond. Donderdag 30 Januari. 7.30 uur, Cinema Americain: De banne lingen van Marokko (boven 18 jaar). 7.30 uur, A. B. T.: Manolescu de koning der oplichters (boven 18 jaar). 7.30 uur, Victoria Theater: Het hoogste verlangen (boven 18 jaar) Zaterdag 1 Februari. 7.30 uur. Harmonie, uitvoering De Halter. Zondag 2 Februari. 8 uur, 't Gulden Vlies, opvoering van „Flierefluiter's oponthoud" met Cisca Kre- nier en Nap de la Mar. INBRAAK IN EEN KERK. Vannacht is ingebroken in de katholieke kerk van den Heiligen Lambertus te Henge lo. De vermoedelijke daders hebben zich blijk baar 's avonds laten insluiten en zich met een touw van het koor laten afzakken. Een drietal offerbussen werd opengebroken en geledigd, terwijl in de sacristie verschillende voorwerpen overhoop zijn gehaald. Een po ging om de kalkenkast open te breken is niet 'gelukt. Een hoeveelheid miswijn was verdwe nen. De daders hebben door forceering van de sacristiedeur, de kerk verlaten en zijn over het hek op straat gesprongen. Een hunner, een zekere T., liep in de armen van een be waker van den nachtveiligheidsdienst, die den man onmiddellijk aanhield en hem aan de politie overleverde. De offerbussen waren /eerst kort geleden geledigd, zoodat de buit niet groot zal zijn. EEN NIEUW POST-, TELEORAAF- EN TELEFOONKANTOOR TE ZAANDAM. Het vorige was verzakt en moest ontruimd worden, ofschpon het nog slechts een paar jaar oud was. in tegenwoordigheid van den directeur- generaal der P. T. en T en eenige andere officiëele personen is hedenmorgen het nieu we Post- en Telegraafkantoor in gebruik ge nomen. Ook een paar jaar geleden werd hier een nieuw postkantoor gebouwd. Als gevolg van den uiterst slappen bodem, waarop dit Post-, Telegraaf- en Telefoonkantoor stond, begon het gebouw te verzakken. Deze verzakking nam ten slotte zoodanige afmetingen aan, dat tot ontruiming moest worden besloten. De 'dienst werd tijdelijk ondergebracht in het ,voormalig gebouw van den Raad van Ar beid. Voor blijvende huisvesting was dit ge bouw ongeschikt. Verschillende mogelijkhe den werden toen overwogen. Wegens zijn bi- zonder gunstige ligging werd ten slotte be sloten een nieuw kantoor te stichten op het Terrein, dat na afbraak van het oude kantoor 1 beschikbaar kwam, uiteraard niet dan nadat .was vastgesteld dat het mogelijk was zooda nige maatregelen te treffen, dat voor nieuwe verzakking geen vrees behoefde te bestaan. Het nemen van dit besluit werd zeer jbeïnvloed door de toezegging van het ge meentebestuur om bij bouw van een nieuw kantoor op het oude terrein, een aangrenzend stuk grond, hetwelk na afbraak van de even eens verzakte bebouwing was vrijgekomen, onbebouwd te laten. Daardoor ontstond de mogelijkheid eer. aan meerdere zijden vrij staand gebouw van voldoende grootte en met goede verlichting te verkrijgen. De op pervlakte van het nieuwe gebouw incl. bin nenplaats is ongeveer 1100 M2. oppervlak, bebouwd gedeelte ong. 850 M2 GROOTE STEUR De stoomtreiler Mies en Truus IJM 119 heeft te IJmuiden een steur van ongeveer 270 pond aangebracht welke in den afslag 256 opbracht. STAKING BIJ EEN VERPACHTING Bij een verhuring te Minnertsga van der tig perceelen bouwland staakten gegadigden en boden niet. Een uur vóór de verhuring had de heer Martens uit Huizum de gegadig den opgewekt niet te bieden, als de notaris de 5 pCt, als tegemoetkoming in de water schapswegen en grondlasten, niet schrapte. Verder werd verzocht om elkaar niet op te jagen. Toen de verhuurder met de schrapping van de 5 pCt. genoegen nam, ging de verhuring door welke f 30 per pondemaat minder op bracht dan vijf jaar geleden UITVOERING ZIEKTEWET. De bonden in de particuliere en coöp. aard- appelmeelindustrie en de moderne, r.-k., chr. en neutrale fabrieksarbeidersbonden en de Moderne Landaibeidersbond hebben beslo ten tot de oprichting van een volwaardige be- drijfsvereeniging voor de uitvoering van de Ziektewet voor de aardappelmeelindustrie en aanverwante bedrijven. AANVARING BIJ VLISSINGEN. Tengevolge van den zwaren mist heeft op «Je reede te Vlissingen een aanvaring plaats gehad tusschen het Oostenrijksche stoom schip „Arkadia" en een Belgisch stoomschip. De brug van het Belgische schip is ver nield. Het heeft de reis onderbroken en is op de rede voor anker gegaan. De „Arkadia" kon de reis voortzetten. ft KORTE BERICHTEN. Twee a.-r. leden van den gemeenteraad Van Groningen hebben bij dien raad een voor stel ingediend tot afschaffing van de kermis. Het meisje, dat Zaterdag 18 dezer te Katwijk door een auto werd overreden, is thans aan de daarbij bekomen verwondingen «verleden. EEN BOTSING IN DE LUCHT. I Twee Deensche vliegers gedood. Nabij het eiland Falster in Denemarken, zijn, waarschijnlijk tengevolge van een ver- Keerde manoeuvre, twee militaire vliegtuigen op ongeveer 200 Meter hoogte tegen elkaar opgebotst. Een der aviateurs trachtte zich met behulp van de parachute in veiligheid te stellen. Het valscherm ontvouwde zich evenwel niet. Later werd de bestuurder in stervenden toestand op den beganen grond aangetroffen; hij gaf evenwel spoedig den geest. De andere vlieger lag dood onder de puinhoopen van zijn machine. OCEAANVLIEGTUIG VERLOREN. De Compagnie Générale Aéropostale, die de luchtverbinding EuropaZuid-Amerika onderhoudt, deelt mede, dat het toestel, dat op 18 dezer met luchtmail uit Buenos Aires is vertrokken, als verloren moet worden be schouwd. daarbij door de vloot geholpen, terwijl de verdediging van de buitenbezittingen in d: eerste plaats de taak der Marine is die op kwetsbare plaatsen speciaal Tarakan en Balikpapan daarbij geholpen zal worden door het leger. Laatstgenoemde plaatsen zul len speciaal verdedigd worden tegen lucht aanvallen. Het hierboven uiteengezette systeem van verdediging maakt het noodza kelijk de beschikbare verdedigingsmiddelen uit te breiden met tenminste één kruiser, vier torpedojagers en zes onderzeebooten. De bijzonderheden van den aanbouw wor den afhankelijk gesteld van de financieels mstandigheden van het land. Uit Londen wordt gemeld dat de „Kan sas City" verongelukt is. Het vliegtuig werd verbrijzeld; de bestuurder en vier passagiers vonden den dood. DE PROEFVLUCHT VAN HET NIEUWE ENGELSCHE LUCHTSCHIP R. 100. Naar een N. T. A.-telegram d.d. gisteren uit Londen meldt, heeft het Britsche lucht schip de R. 100, dat gisterochtend te 9.38 uur gestart is voor een 48-uur proefvlucht over drieduizend mijlen, behalve boven Schotland en Ierland, ook boven het vaste land van Europa gevlogen. De verdere route hangt van de weersomstandigheden af. Aan boord van het luchtschip bevindt zich onder anderen de constructeur van de R. 100, de heer Barney. DE OVERVAL OP CURACAO. Twaalf van de daders voor de rechtbank. Op 29, 30 en 31 Dec. 1929 en op 2 Jan. 1930 stonden terecht twaalf personen, be schuldigd van in den nacht van 8 Juni j.I te hebben deelgenomen aan aanval, geweld dadigheden, bedreiging enz. Het requisitoir van het O. M. luidde: te gen zes beklaagden ieder acht jaar en tegen zes beklaagden ieder negen maanden. De uitspraak volgt later. Een brief van Urbina? Gisteren is door een der luitenants te Wil lemstad, aldus een part. telegram aan „Het Volk", een brief van den Venezolaanschen generaal Urbina, den leider van den geslaag den overval, ontvangen, aan de regeering hier gericht, waarin gewaarschuwd wordt, dat men de tijdens den overval en daarna ge vangen genomen Venezolanen niet moest straffen, anders zou hij (Urbina) maatregelen nemen. De brief droeg een Mexicaanscii post stempel. DE HUISZOEKINGEN. Mr. Iskaq vrijgelaten, maar hij wordt toch nog vervolgd. In de zaak van mr. Iskaq is men, naar Aneta verneemt, thans zoover gevorderd, dat het onnoodig wordt geacht mr. Iskaq nog langer in preventieve hechtenis te houden Men heeft dan ook besloten den aangehou dene heden bij het verstrijken van den vast- gestelden termijn voor de aanhouding weder cp vrije voeten te stellen. Te eerder is men daartoe besloten, wijl mr. Iskaq uitdrukkelijk de volgende belofte heeft afgelegd: Ten eer ste zal hij gedurende het onderzoek niet aan politiek doen. Ten tweede zal hij het onder zoek op geenerlei- wijze bemoeilijken. Ten derde zal hij zich daar vestigen waar de Justitie zulks mocht wenschen, bijv. zoo- als mr. Iskaq zelf voorstelde te Tegai. Hiertegen heeft de Justitie geen bezwaai, aangezien te Tegal geen actie vanwege de Partai Nasional Inaonesia wordt gevoerd. Ten vierde zal mr. Iskaq zijn correspondentie via den Resident doen loopen. Thans is echter in verband met het feit, dat het vierjarig dochtertje van mr. Iskaq na een operatie plotseling is overleden de da tum van zijn invrijheidstelling vervroegd. Hij is reeds op vrije voeten. Uit het onder zoek zijn intusschen in voldoende mate be zwarende feiten gebleken voor een verdere vervolging van zijn persoon. EEN BANNELING OVERLEDEN. Op hoogen leeftijd is te Medan overleden de Soppengsche prins Datoebakka, die be kend raakte door het feit dat hij na scheiding van zijn echtgenoote Wetanriolle, leenvorstin van Tanete op Celebes, omstreeks het jaar 1870 herhaaldelijk gewapende invallen deed op he't gebied van de leenvorstin. Bij besluit van den gouverneur-generaal van 31 Maart 1909 is Datoebakka destijds naar Medan verbannen. DE VERDEDIGING VAN OOST-INDIE Een nieuwe kruiser en de verde diging van de oliecentra. De Indische regeering heeft bij den Volks raad ingediend twee nieuwe posten van de begrooting. In de eerste plaats wordt 15.000 aangevraagd als eerste termijn voor den bouw van een nieuwen kruiser van een waterverplaatsing van 5250 ton, een snelheid van 32 knoopen en als hoofdbewa pening zes kanonnen van 15 cM. De totale kosten van den bouw worden geschat op 12*4 millioen gulden, de duur op vier jaar. Op de begrooting in Nederland zal ook 125.000 als eerste termijn worden aange vraagd. Verder vraagt de regeering f 75.000 als eerste termijn voor de verdedi ging van de oliecentra Tarakan en Balik papan. In de M. v. A. zet de regeering de begin selen uiteen die zij bij de verdediging vau Ned. Indië aangenomen heeft, waarbij Soe- rabaia wordt aangenomen als basis voor de vloot. De handhaving van de neutraliteit van Java wordt opgedragen aan het leger Twee schoolmakkers twee sportbroeders vrienden in vreugde en leed, bij nederlaag en overwinning! Eén van gedachte en... beiden ge nietend van hun geliefde ln hetgenot van deze heer lijke tabak ligt de krach tigste bezegeling van hun hechte vriendschap. H'ET WERK GEGUND. De Mij. N.V. „Nooitgedacht" heeft het grond- en bestratingswerk opgedragen aan den heer W. J. Boltje te Heerenveen voor de ingeschreven som groot 51.850.00 DE FORD-BRANDWEERAUTO ZAL AANGEKOCHT WORDEN. In een gisteravond in de dancing van de Harmonie gehouden bijeenkomst van de Alkmaarsche brandweer heeft de burge meester medegedeeld, dat B. en W. besloten hebben tot aankoop van de Fordbrandweer auto, waarmede, zooals men weet, dezer da gen een vergelijkends, proef met een anderen brandweerauto is gendihen. Dat de Ford inderdaad een buitengewoon goede brandweerwagen is, heeft onlangs de groote brand in Middelburg bewezen. Toen is afdoende hulp van de zijde der Bergen op Zoomsche brandweer gekomen die een rordbrandweerauto naar Middel burg zond, die zeer spoedig ter plaatse was en aan wiens krachtige medewerking het hoofdzakelijk te danken is, dat de brand in zijn voortgang gestuit kon worden. Het comité uit de Middelburgsche burge rij, dat dezer dagen geld bijeen bracht om de gemeente een auto-spuit cadeau te doen heeft dan ook met algemeene stemmen besloten een dergelijken Ford-brandweerauto aan te l.oopen. Wij gelooven, dat onze gemeente, dit voor beeld volgend, een goede keus heeft gedaan. VERKOOP VAN GROND AAN DE MACLAINE PONTSTRAAT. B. en W. schrijven in bijlage No. 15: Mevrouw G. M. E. de Vries, geboren de Wijs alhier, heeft gevraagd voor zich of hare lastgevers te mogen koopen een aan deze ge meente in eigendom toebehoorend perceel bouwterrein, gelegen aan de Maclaine Pont straat, kadastraal bekend gemeente Alkmaar, sectie F. nr. 2725 gedeeltelijk, ter grootte van Hh 630 M2. voor den prijs van 10.per M2. Dit perceel is op het bij de stukken ge voegde kaartje in roode kleur aangegeven en maakt deel 'uit van de aan de gemeente toebehoorende gronden gelegen tusschen de Maclaine Pontstraat en de Juliana van Stolberglaan, waarvoor wij ons in overeen stemming met de commissie van bijstand voor het grondbedrijf een half open bebou wing hebben gedacht als op bijgaande situa- tiekaart is aangegeven. Daar noch wij, noch de Commissie van bij stand voor het grondbedrijf, tegen dezen ver koop bezwaar hebben, stellen wij U voor het desbetreffende besluit te nemen. GELDLEENING. In bijlage No. 14 schrijven B. en W. Nu de kapitaalmarkt blijkbaar gunstig is voor de uitgifte van leeningen door openbare lichamen, hebben wij het gewenscht geacht, U in overweging te geven, over te gaan tot het sluiten van vaste leeningen ter conversie van de in 1924 gesloten 6 leening, per resto groot 640.000.zoomede ter voor ziening in verschillende buitengewone uitga ven van den laatsten tijd. Voor de aflossing der leening 1924 is ;»i de laatste jaren 1925 tot en met 1929 krach tens destijds door Gedeputeerde Staten ge geven aanwijzingen een bedrag van 55000 gereserveerd. Dit bedrag kan, nu de leening 1924 geheel wordt afgewikkeld, voor buiten gewone aflossing worden aangewend, terwijl hiervoor tevens beschikbaar is 11700. wegens extra-aflossing van het slachthuisbe- drijf tot delging van het restant van een in 1924 aan dat bedrijf verstrekt voorschot, groot 18500.—. De thans te sluiten leening, waarin der halve een bedrag van 573300.— aan oude schuld is opgenomen, moet volgens de bij de stukken gevoegde specifieke staten groot zijn 1.450.000.—. Hiervan kan 100.000 worden geplaatst bij het Gemeentelijk Pen sioenfonds. De Commissie van bijstand <n het beheer van dit fonds adviseert bij haar ter inzage gel egden brief van 15 November j.1. Nr. 734 het geld a pari op te nemen te gen eene rente van 4 3/4 per jaar, te be talen in halfjaarlijksche termijnen, en de al- lossing te doen geschieden in 25 tot 40 jaar. Wij hebben hiertegen geen bezwaar. Met he* cog op de verplichtingen van het fonds schijnt ons een aflossingsduur van 30 jaar het meest aanbevelenswaardig. Ter verkrijging van het resteerende bedrag ad 1.350.000 hebben wij eene inschrijving geopend. De ingekomen aanbiedingen zullen wij te Uwer kennis brengen. In overeenstem ming met het advies der Commissie van bij stand voor de financiën zijn wij van oordeel, dat de leening moet worden overgedragen aan de hoogste inschrijvers, t.w. de Amster- damsche Bank N. V. te Amsterdam en het Noordhollandsch Landbouwcrediet alhier. Indien Uwe Vergadering zich hiermede kan vereenigen stellen wij haar voor de aan bieding en voorwaarden van deze inschrij vers te aanvaarden en daartoe het nader aangegeven besluit te nemen. CENTRALE BOND VAN POST-, TELEGRAAF- EN TELEFOON PERSONEEL. Zondag vergaderde in café „Central" te Alkmaar onder leiding van den heer P. Zweed, kantoorhouder te Abbekerk, de vakgroep Kantoorhouders in Noord-Holland, aangesloten bij bovengenoemden bond. De opkomst was goed. Omstreeks 3 uur opende de voorzitter met een hartelijk woord van welkom, aan de collega's, benevens aan het hoofdbestuurslid Stoffels, de vergadering. Vervolgens verkreeg de heer Stoffels het woord en schetste in den breede den slechten toestand, waarin vele kantoorhouders zich bevinden. Met nadruk werd er op gewezen, dat de werkzaamheden der kantoorhouders steeds drukker worden. Lange arbeidsdagen worden opgedragen Sterk kwam naar voren, dat aan kantoorhouders veel werkzaamheden worden opgedragen die niet beloond worden en dat men steeds doorging met 't afschaffen der hulpkantoren, waarvoor stations in de plaats komen. Vele kantoorhouders zijn niet in de gelegenheid, naar een ander kantoor te solliciteeren, vanwege den duren koopprijs hunner huizen. Na het gesprokene van den heer Stoffels werden door verschillende col lega's allerlei grieven naar voren gebracht Het steeds hooger opdrijven der factoren voor de puntenberekening, kwam sterk op den voorgrond. Een kantoorhouder kan, uit genomen een zeer bizonder geval, geen pro motie meer maken. De verdeelingsfactor, die men neemt voor de puntenberekening, is zeer in 't voordeel der administratie, maar raakt kant noch wal. Hoe meer het bedrijf toe neemt, des te harder moet men werken en des te minder is de belooning. Hoe kan 't ook anders. Het aantal ambte naren wordt steeds kleiner, dus de verdee lingsfactor wordt al grooter. Het is wel een dieptreurige berekening van bezoldiging, die men op de kantoorhouders van toepassing brengt. Ook werd geklaagd over een veel te langen arbeidsdag. Er waren kantoorhou ders, die circa 11 uur per dag werkten, en geen hulp en geen vrijen avond hadden Sterk werd naar voren gebacht, dat geen waadee- ring werd gegeven voor de lokale gesprek ken Tal van dingen werden genoemd, die een kantoorhouder werden opgedragen, en waarvoor hem nooit iets betaald wordt. Men kan met recht zeggen, dat er groote onte vredenheid wordt gekweekt. Duizenden gul dens gaan den kantoorhouder door de vin gers, en geen enkele cent voor kastekorten worden vergoed. Voorts werd besproken, de noodlottige positie der stationhouders Het is zeker droevig als men voor 't publiek een beschikbaar lokaal moet hebben, waar men geen cent vergoeding voor ontvangt. Geen vergoeding ontvangt men voor vuur en licht. Laten de administratie van P. T. en de minis ter van Waterstaat, den toestand waarin deze menschen zich bevinden, eens goed onder de oogen zien. Nadat door het hoofdbestuurslid Stoffels de verschillende sprekers waren be antwoord, sloot de voorzitter met een woord van dank aan de collega's voor de prettige samenwerking, en aan den heer Stoffels voor diens betoog, en hoopte, dat het Bondsbe- stuur en de vertegenwoordigers in de com- .missie van overleg, er in mogen slagen, met gunstiger voorwaarden voor kantoor- en stationhouders voor den dag te kunnen komen. ADMINISTRATEUR-BOEKHOUDER STADSZIEKENHUIS. B. en W. schrijven in bijlage Nr. 13. In het bekende ziekenhuisrapport van 1927 komt onder het personeel van den administra tieven en algemeenen dienst van het nieuwe ziekenhuis een boekhouder-schrijver voor. Voor dezen ambtenaar is nog geen jaarwedde vastgesteld, omdat het in onze bedoeling lag de salarisregeling voor verplegend en ander personeel van het stadsziekenhuis gelijktijdig te doen behandelen. De voorbereiding dezer aangelegenheid is evenwel nog niet zoover gevorderd, dat wii een afgerond voorstel kunnen aanbieden, daar het overleg met de Commissies van georgani seerd Overleg nog niet geheel is geëindigd. Regenten van het Stadsziekenhuis dringen thans aan op de benoeming van een boekhou der, over wiens jaarwedde de Commissie van Overleg voor de ambtenaren zich inmiddels heeft uitgesproken. De administratie en boekhouding van het Stadsziekenhuis wordt sedert de ingebruik neming van het nieuwe gebouw aan de Wil- helminalaan in overleg met Regenten gevoerd door een der ambtenaren van het bureau voor verificatie en controle. Door het verrichten van overwerk door verschillende ambtenaren bij dezen dienst wordt gezorgd, dat de werk zaamheden van het bureau geen stagnatie ondervinden. Aangezien deze oplossing voor een betrekkelijk kort tijdvak was bedoeld duurt de detacheering van dezen ambtenaar langer dan voor het goed functionneeren van het bureau voor verificatie en controle ge wenscht is. Nu ook Regenten de voorkeur geven aan een definitieve regeling, komt het ons voor, dat tot vaststelling daarvan spoedig moet w orden overgegaan. Regenten hebben in overweging gegeven naar waarnemingen, verricht in den morgen van 29 Januari. s n Medegedeeld door het Kon. Nederl. Met Instituut te De Bildt. L Hoogste barometerstand 765.6 te Hapa. 13 Laagste barometerstand 739.6 te R^. 3 Verwachting, geldig tot den avond van 3o Januari Meest matige Zuid-Oostelijke tot Zuid- Westelijken wind; nevelig tot half of zwaar bewolkt; weinig of geen neerslag; licht* vorst des nachts; overdag dooi. het salaris van den te benoemen ambtenaar te bepalen op 27503575, alzoo in over eenstemming met dat der ambtenaren, voor- komende in groep V der verordening, regelen de de bezoldiging der ambtenaren (gem blad nr. 977), trwijl de Commissie van Overleg voor de ambtenaren zich daarmede kan ver eenigen. Op grond van het Reglement voor het Stadsziekenhuis zal deze ambtenaar door ons College kunnen worden benoemd. In overeenstemming met de adviezen, welke wij bij de stukken ter inzage leggen, stellen wij U voor, in te stellen de betrekking van administrateur-boekhouder van het Stads-zie» kenhuis en aan die betrekking een jaarwedd# te verbinden van 27503575. Een ont- werp-besluit bieden B. en W. in verband hier mede ter vaststelling aan. BOUW GYMNASTIEKLOKAAL EN BERGPLAATS VOOR RIJWIELEN CHRISTELIJKE SCHOLEN AAN DE PALINGSTRAAT. B. en W. schrijven in bijlage Nr. 9: Den 19en December j.1. ontvingen wij van Uwe Vergadering om bericht en raad een adres dd. 17 Deecmber t.v. van het Bestuur der Vereeniging tot bevordering van Christe lijk Schoolonderwijs alhier, verzoekende gel den uit de gemeentekas beschikbaar te stellen voor den bouw van een gymnastieklokaal en een bergplaats voor rijwielen bij zijne scholen voor gewoon- en uitgebreid lager onderwijs - aan de Palingstraat. Aan die uitnoodiging gevolg gevende, dee- len wij Uwe Vergadering mede, dat de aan vrage voldoet aan de in artikel 73 der Lager Onderwijswet 1920 omschreven vereischten zoodat het verzoek op grond van het tweede lid van artikel 75 dier wet moet worden inge willigd. Wij brengen overigens onder uwe aandacht, dat naar onze meening de in deze gemeente aanwezige gymnastieklokaalruimte niet vol doende is om het onderwijs in het vak „licha melijke oefening" aan de leerlingen der lagere scholen voldoende tot zijn recht te doen ko men. Eene uitbreiding met twee gymnastiekloka len achten wij gewenscht, in verband waar mede wij, nu door de op bovenvermelde aan vrage te nemen beschikking het aantal lokalen reeds met een zal worden vermeerderd, U zeer spoedig een voorstel zullen doen tot den bouw van een (gemeentelijk) gymnastiek lokaal op nader aan te wijzen plaats Binnen betrekkelijk korten tijd zullen dan, mocht dat voorstel Uwe instemming verwerven, twee lokalen méér voor onderwijs in lichamelijke oefening beschikbaar zijn. B. en W. stellen den Raad vóór het desbe treffend besluit te nemen. VERGADERING VAN DE BLOE MISTEN PATROONSVEREENIGING. De Bloemisten-Pat oonsvereeniging „Alk maar en Omstreken", hield Dinsdagavond vergadering in hotel „De Nachtegaal" te Alkmaar. De voorzitter de heer G. Smits van Heiloo, opende, heette welkom en verheugde zich over de goede opkomst. Spr. deelde mede dat ook Schoorl tot de vereeniging is toegetreden en heette het nieuwe bestuurslid van Bergen hartelijk welkom. Het oude bestuur had een opmerking over het verslag in het N. H. Dagblad van 4 Jan. De heer Bruin (Alkmaar) zeide dat de ver gadering in Heiloo op 3 Januari geen pro testvergadering was, men had niet gezegd dat het kerkbestuur wel gedwongen was om den heer Hoek de uitvoering van werk op te dra gen en er was geen afdeeling Heiloo opge richt. Spr. begreep niet hoe de man aan die nonsens kwam, temeer daar hij na afloop der vergadering nog inlichting aan spreker had gevraagd. Deze mededeeling werd bevestigd, doch de voorzitter meende dat het op een misverstand berustte. De voorzitter deelde mede dat de heer H. Kops van Heiloo hem had gevraagd om op deze vergadering mee te deelen dat hij geen woord over den heer' Hoek tegen den heer Bruin (Alkmaar) had gesproken. De heer Bruin wist het bericht (het was geen klacht) uit een andere bron. Spreker had de mede- deeling op de vergadering in Heiloo gedaan op gezag van den heer Bruin. De heer Bruin sprak dit pertinent tegen. Het onderhoud had op den Straatweg plaats. De voorzitter sloct de discussie. Voor ons, is het zaak dat we weten hoe het staat. Daarna kwam aan de orde het benoemen van een commissie aldus spr., tot bespreking met de Alkmaarsche Veiling opdat opnam» der marktberichten in de tuinbouwpers plaats heeft en bespreking met wethouder Thomsen. De secretaris zeide dat men de Alkmaar sche Veiling als centraal punt wil zien voof den aanvoer van snijbloemen e. d. Komt ef grooten aanvoer dan komen er kooplieden. Een eerste vereischte is nieuws in de tuin bouwpers. Spr. wilde een bespreking met hef bestuur van genoemde veiling en met den heer Thomsen als vertegenwoordiger der ge meente. Van verschillende zijde werd betoogd dat nu de kweek van snijbloemen zoo'n hoog» vlucht neemt en ook vele bloemisten deze kweeken, men dan in Alkmaar een centraal punt heeft. Komt er meer aanvoer dan komen de kooplieden van zelf. Na een uitvoerige discussie werd in e® commissie benoemd de heeren Bruin en de Voorstel tot het vormen van een Flora's- vereen iging voor Alkmaar, Bergen en Heiloo (ieder op zich zelf staand) met een centraal

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 2