(liiMiit Coarant. U LH U WAJA t „iiUird twee en dertigste jaargang. Woensdag 29 Januari Radio-hoekje FK1HLLRT0N. Pt»ovinc5aal nieuws *0 24 1930 Donder dag 30 Januari. Hilversum, 1875 M. 10.—10.15 Morgen wijding- 12.152.Concert door het A. V. R O.-Kwartet. 2.-3.— Gramofoonmuziek. 3 _3.30 Halfuur voor de Ned. Vereen, van Huisvrouwen. Spreker: Ir. A. Nolst Trenité. OnderwerpVerf, vernis en wat daarmede verband houdt. 3.304.— Gramofoonmu- 4.5.Ziekenuurtje. 5.30—6.45 Con cert door het Omroeporkest. 6.45—7.15 Landbouwhalfuurtje. Spreker H. J. van Leu gen. Onderwerp: Ruilverkaveling. 7.157.45 Fransch: Gevorderden en conversatie. 8 01 815 A. V. R. O.-Radio Tooneel. Studio op voering van „Kabinetscrisis in Luilekker land". Bewerkt naar een fragment uit „Der Schlüssel des Himmelreichs" van Aug. Strindberg, door James Yoland. 8.15 Aan sluiting van het Concertgebouw te Amster dam. Het Concertgebouw-Orkest onder lei ding van Dirk Fctk. In de rustpoos: Van en over Charivarius, door G. van den Burg. Na afloop van het concert persberichten. Daarna aansluiting van het Calrton Hotel te Amsterdam. Ensemble Lismonde. 12.Slui ting. Hulzen, 298 M. (Na 6 uur 1071 M-) (Uitsluitend N. C. R. V.) 8.159.30 Concert. 1010.30 Zang door Dameskoortje. 10.30 11.ZiekendiensL 11.11.30 Lezen. 11.30 11.45 Gramofoonmuziek. 11.4512.30 Voor de landbouwers. 12.302.— Concert Viool, cello en piano. 2.-2.35 Uitz. voor scholen. 2.45 Cursus Fraaie Handwerken. 4.-—5.Ziekenuurtje. 5.5 45 Lezing over: Overzielkundrge invloeden op het proces van de ziekte (VIII). 5.456.30 Orgelconcert. 6.30—6.40 Koersen. 6.407.10 Lezing over: „Ferzen fen a Fryske striid". 7.10—7.40 Le zing over: Methodische toepassing der mu ziek bij de behandeling van ongewone perso nen. 7.408.Cursus Maleisch. 8.10—9.15 Feestconcert. Chr. Gem. Koor, sopraan, alt, tenor en bas, strijkje. 9.159.45 Gramofoon muziek. 9.45 Voortzetting concert. Na afloop persberichten. 11.Sluiting. Daventry, 1554.4 M. 10.35 Morgenwij-ding. 11.05 Lezing. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Concert. P. Elsley, sopraan. G. Trotter, viool. L. Grindrod, piano. 1.202.20 Orgel concert door R. Foort. 2 50 Uitz. voor scho len. 3.20 Vesper u. d. Westminster Abbey. 4.05 Concert. M. Sotham, alt. H. Mackay, tenor. Instrumentaal Kwintet. 5.35 Kinder- uurtje. 6.20 Lezing. 6.35 Nieuwsberichten. 6.55 Marktberichten. 7.Cello-recital door I James. 7.20—7.40 Lezing. 7.45 Lezing. 8.05 Piano-recital door S. Munn. 8.20 „Hun- tingtower". Naar de novelle van John. Bu- chan, door T. P. Maley. 10 05 Nieuwsberich- ten. 10.25 Lezing 10.40—12.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris"1725 M. 12.50 2.20 Gramofoonmuziek. 4.05 Dansmuziek. 4.35 Kinderuurtje. 6.55 Gramofoonmuziek. 8.20 Concert. Vocale- en instrumentale so listen. Langenberg, 473 M. 6.207.20 Gramo foonmuziek. 9.35—10.45 Gramofoonmuziek. 11.3011.50 Concert op Wurlitzer-orgel. 11.50 Gramofoonmuziek. 12.251.50 Or kestconcert. 4.505.50 Concert. Saxophoon, tenor. 7.20 „Das Nachtlager in Granada". Romantische Opera in 2 bedrijven van Kreut- zer. Daarna tot 11.20 dansmuziek. Kalundborg, 1153 M. 11.20—1.20 Orkest concert. 2.4.Orkestconcert en declama tie. 4.5.Kinderuurtje. 7.359.35 Con cert. Orkest en zanger. 9.5012.20 Dansmu ziek. Brussel, 508.5 M. 5.20 Dansmuziek. 8.20 Her-uitz. van het concert vanuit het Concert gebouw te Amsterdam. Zeesen, 1635 M. 6.15—10.05 Lezingen. 11.2012.15 Gramofoonmuziek. 12.15— 12.50 Berichten. 1.20—1.50 Gramofoonmu ziek. 1.303.50 Lezingen. 3.50—4.50 Con cert uit Berlijn. 4.50—7.50 Lezingen. 7.50 „Der arme Jonathan". Operette in 3 bedrij ven. Muziek van Carl Millöcker. 9.50 Dans les. Daarna tot 11.50 Dansmuziek. DE PHILIPS LICENTIES. De N.V. Philips Radio verzoekt ons opne ming van het volgende: Gelijk bekend zal zijn, hebben wij in Aug. 1929 aangekondigd, dat wij, de beschikking hebbende over o.m. een zestal Nederlandsche („Ueber den Tod lünaus Roman van Anny von Panhuys. Uit het Duitsch door W. H. C. Bollaard. 151 „Hooge koorts", fluisterde hij Walter toe, dien mevrouw Berner in de kamer van den professor had gelaten. De zieke zag er gloeierig en opgewonden uit, terwijl hij brok stukken van zinnen fluisterde. Met groote, onnatuurlijk schitterende oogen staarde hij alle aanwezigen aan, zonder iemand te her kennen, want hij antwoordde op geen hunner Vragen. In den blik, waarmede mevrouw Berner den Jongen ingenieur aankeek, lag iets wantrou wends, wat deze instinctief voelde en dat hem pijnlijk aandeed. „Vannacht heeft Maurer mij weer geroe pen", vertelde de dokter, „en sindsdien ben ik niet naar huis gegaan. Hij en ik konden sa- ®en een paar uur geleden den professor nau welijks in bed houden: hij schreeuwde dat de •ude Thomas hem kwam halen en daarom *'ilde hij zich vlu# verstoppen. Dat was paald een griezelige scène". En toen Walter kweeg, vervolgde hij: „er bestaat namelijk een ^ge in Schneiditz Ja, die ken ik", onderbrak de ander hem, •de professor vertelde mij die, toen hij mij "'rieren naar het hotel bracht." t il Nu wordt mij de zaak veel duide- tjkcr. Hij heeft zich waarschijnlijk erg opge- 1 'wsden over het verhaal" ?™,ü0'en op radio-ontvaagschakelingen, ortaan van de toestelbouwers en -impor- ,w-2ullen verlangen, dat zij zich van een lKentie voorzien. Sedert dien hebben w ij in overleg met het P€®t,u"r va" den Nederl. Bond van Radio- nanaeiaren de voorwaarden vastgesteld, waaronder de verleening dezer licenties aan hebb en toestelbouwers zal plaats Tijdens deze onderhandelingen zijn ons be daren kenbaar gemaakt, die wij alle zorg vuldig hebben onderzocht en waaraan wij, voor zoover zij gegrond bleken, ten volle tege moet zijn gekomen. De contracten, die wij aan licentie-aanvragers ter onderteekening hebben toegezonden, beantwoorden aan alle eischen van redelijkheid. De licentie-regeling treedt thans op 1 Febr a s. m werking, van welken datum af onze licentie-nemers hunne toestellen van een "rfjf—e zullen vo rzien, waarop de woorden ••Philips Licentie Nederland" en een volgnum mer zijn gedrukt en waarin een typenummer is eeperforeerd. Van dien datum af zal dus de handel in toestellen, die door niet-'icentiehouders zijn gebouwd of geïmporteerd, ongeoorloofd zijn en als onrechtmatige daad, immers inbreuk op onze octrooirechten, worden vervolgd. Ter voorkoming van misverstand willen wij niet nalaten erop te wijzen, dat de zelfbouw van toestellen te eigen behoeve door ama teurs door deze licentieregeling niet wordt ge troffen. MONUMENT IR. DE GROOT. De plechtigheid U dandoeng. Maandagmorgen heeft te Bandoeng onder geweldige belangstelling de onthulling plaats gehad van het monument ter nagedachtenis van den Tadio-ingenieur dr. De Groot Onder de aanwezigen bevonden zich de gou verneur-generaal, de burgemeester van Ban- doeng, de resident en de directeur der gouver- nementsbedrijven benevens vele vooraan staande personen uit het geheele land. Het woord werd gevoerd door den gouver neur-generaal. AANVULLINGSAGENDA~" Aan de agenda der op Donderdag 30 Januari a.s. te houden Raadsvergadering is toegevoegd punt: 2a. Voorste! tot verkoop van grond aan de Mac'aine Pontstraat. Alkmaar, 28 Januari 1930. De Burgemeester, WENDELAAR. DE DIRECTEUR DER GEMEENTE WERKEN VAN ALKMAAR MAAKT BE KEND, DAT DE HOORNSCHEWEG MET INGANG VAN DONDERDAG 30 JANUARI 1930 TOT NADERE AANKONDIGING OP WERKDAGEN VOOR ALLE RIJVERKEER IS AFGESLOTEN VAN DES V.M. 7 UUR TOT DES N.M. 5.30 UUR. HOOGWOUD. De Posterijen deelen na een in het Hbld. geuite klacht thans aan dat blad mede, dat in 1920 het postvervoer op de tram Wognum- Schagen werd gestaakt in verband met het gebruik van den autodienst WinkelNoord- Scharwoude v.v. Als gevolg hiervan werden de hulpkantoren Hoogwoud en Spanbroek door middel van een rijwieldienst met het station Obdam van de lijn AlkmaarHoorn in verbinding gebracht. Nu is het niet juist, dat indien deze rijwiel diensten tloor gewijzigd postvervoer zouden kunnen worden uitgespaard, de beschikbaar komende tijd besteed zou kunnen worden aan uitbreiding van het aantal bestellingen in de buitenwijken. In het algemeen toch wordt het aantal bestellingen bepaald naar de hoeveelheid correspondentie, welke daar voor aanwezig is. Een onlangs gedurende eenige dagen gehouden telling heeft uitgewe zen dat tot uitbreiding van de avondbestel ling te Hoogwoud, welke thans gedeeltelijk op kosten van de Gemeente plaats vindt, geen aanleiding bestaat. Dat een gemeente in de kosten van een postbestelling bijdraagt is niets bijzondersdit geschiedt in het alge meen en ook hier voor die gedeelten van den bestelkring, welke in verband met de hoe veelheid correspondentie op een tweede be stelling geen aanspraak hebben. De opmerking, dat pakketpostvervoer van eenig belang door invoering van den ge noemden rijwieldienst onmogelijk zou zijn, is voorts niet juist: indien het aantal pakket ten op een gegeven oogenblik te groot zou „Juist". Walter voerde een strijd met zich zelf zou hij den dokter vertellen wat hij van den professor had gehoord en ten deele zelf bijgewoond had, of zou 't beter zijn te zwij gen? Voorloopig besloot hij 't laatste te doen Toevallig ontmoetten zijn oagen, toen hij „juist5' zei, die van mevrouw Berner en weer meende hij daarin wantrouwen te zien. Walter begreep, waarom zij hem zou kun nen wantrouwen. Hij was de laatste persoon geweest, met wien de professor, voordat de aanval van onmacht hem bad getroffen, had gesproken; zij koq denken, dat een meenings- verschrl tusschen haar man en hem de oor zaak was geweest van den toestand, waarin de professor zich thans bevond. De zieke was langzamerhand rustiger ge worden en lag nu tamelijk stil, slechts af en joe sprak hij een enkel woord. De dokter schoof zijn stoel op zij en wenkte den juist binnentredenden huisknecht zijn plaats in te nemen, daar hij nu naar huis moest om zijn spreekuur te houden. Mevrouw Berner verzocht met bevend, zenuwachtige stem haar te zeggen of de toe stand van haar man bedenkelijk was. De dok ter antwoordde niet dadelijk, maar zei na eeni- gen tijd dat hij hoopte, dat dit niet het geval was. Wel achtte hij het echter in het belang van den zieke, dat er niet zooveel personei: tegelijk in de ziekenkamer waren, omdat dit den professor, als hij helderder mocht worden, zou kunnen doen schrikken en dat zou nadee- lige gevolgen kunnen hebben. Het beste zou zijn, dat voorloopig alleen Maurer bij den zieke bleef. Toen verlieten allen, behalve Maurer, de kamer. Met de belofte zoodra mogelijk weer terug te komen ging de dokter heen. Mevrouw zijn ctn te vervoeren, zou uiteraard bij dien dienst hulp worden verleend. UITGEEST. Eerste wedstrijdenavond op Maandag, in het hotel de Ooievaar, uitgeschreven door den Bestuurdersbond „Kunst en Sport" voor de leden van de aangesloten vereenigingen. De voorzitter heette de talrijke aanwezigen en in het bijzonder de jury. bestaande uit de heeren A. de Vries, voorzitter. J. Mienis en Gobiele hartelijk welkom en dankte hen voor hun bereidwilligheid om hunne medewer king te verleenen. De heer W. Tol, saxofoon sopraan opende daarna met een mooie vertolking van Aria uit de opera Luisa de Montfoort van M. Bergson. Ie prijs met 167 punten. De heer S. Hoope, klarinetsolo, gaf ver volgens een gedeelte uit de Barbier van Sevilla van Rossinie, 2e prijs met 136 punten. Het dubbel gemengd kwartet van Kunst na Arbeid was met Kerstliedje van B. Diamoant onderling onzuiver, het tweede nummer Russisch Vesperkoor van D. Bort- niansky was veel beier, 2e prijs met 153 p. Het instrumentaal kwartet I van het Fan farecorps „Onderlinge Oefening" was al zeer ongelukkig, vooral bij de jonge blazers speelden de zenuwen groote parten, zoodat ze het niet tot een prijs wisten te brengen, 70 punten. Na de pauze pistonsolo van den heer J. W. Berkhout, nl Carnaval de Venise van J. Arban, een technisch zeer moeilijk num mer dat tamelijk goed werd uitgevoerd, 2e prijs met 126 punten. De heeren Hoope en Kuiper speelden daar na zeer muzikaal met goed samenspel Dernière Pensée van Ed. Avon, le prijs met 183 pur.ten Het dubbel mannenkwartet van Kunst na Arbeid oogstte een wel verdiend applaus voor de schitterende vertolking van „Goeden nacht" van Fr. Abt en „Woudzang" van E. Enge'sberg, le prijs met 192 punten met lof der jury en eereprijs voor het hoogste aantal punten. Het piccolo-trio (kleine mondorgels) speelde zeer muzikaal ..Heinzelmanchens Wachtparade" van K. Noack en „Fragment uit de opera Troubadour" van G. Verdi, echter door het ontbreken van halve tonen op genoemde instrumenten moest zooveel van de partituur worden afgeweken, dat het oordeelen voor de jury zeer moeilijk was, daardoor 3e prijs met 144 punten. De saxophoon-sopraan solist P. Alfrink brachi er door de zenuwen en waarschijn lijk te korte studie niet veel van „Seguidilla, Spaansche dans" van J. Gurewich terecht. Geen prijs, 59 punten. Kwartet II van het fanfarecorps „Onder linge Oefening" heeft waarschijnlijk ook niet veel gestudeerd en wist geen prijs te be halen. 87 punten. Nog dient vermeld dat de dubbel-kwartet- ten van Kunst na Arbeid zeer goed werden gedirigeerd door de jongejuffrouw S. van der Laan uit Wormer. Bravo, dat belooft iets voor de toekomst. Solisten en duo's werden Berner ging wat rusten, want ze kon van vermoeidheid nauwelijks meer staan. Vluchtig reikte zij Walter de hand en verdween'. Walter en Else gingen nu in de anders zoo gezellige woonkamer tegenover elkaar zitten. Beiden waren stil, een gesprek wilde niet vlot ten en het was hun alsof er iets duisters tus schen hen lag, iets dat hen de lippen sloot. Al dat heerlijk stralende, bezielende, dat hen had omhuld als met een mantel van louter geluk, waar niets Goorheen kon dringen, dien mantel had een booze windvlaag, dien het noodlot zond, hun van de schouders gerukt, en thans stonden zij b'ootgcsteld aan zorg en kommer. „O, Walter, ik'heb zoc'n angst", kwam het plotseling met bevende stem over Else's bleeke lippen. „Waarvoor ben je bang, mijn lieveling?" vroeg Walter op zachten, teederen toon. „Dat vader zou kunnen ster ven", bracht Else er stootend uit en haar be huilde oogen vulden zich weer met tranen. Walter stond op en met zijn hand over Else's haar strijkend, zei hij troostend: „Huil niet, Elsje, 't is immers nog zoover niet. Je vader zal wel weer beter worden en. naar wij hopen, nog lang voor ons gespaard blijven". Else schudde het hoofd: „Neen Walter, ik voel het, vader wordt niet meer beter5'. Rijke lijker vloeiden haar tranen. „In den laatsteu tijd sprak hij zoo diwijis van sterven". Zij sloeg haar bedroefde oogen naaf Walter op. „Het leek me of vader ook in den laatsten tijd iets met zich meedroeg dat hem drukte en kwelde, iets, waarover hij niet wilde of kon spreken". Walter wist wel wat den ziekelijken, ner- veuzen man had gedrukt en gekweld, maar het zou geen zin hebben dit aan het arme, allen begeleid op de piano door den heer D Buys. wat deze zeer verdienstelijk deed. Toen de voorzitter sloot, hoopte hij dat zij. die niet zoo gelukkig waren een prijs re winnen, niet teleurgesteld zullen zijn en een volgenden keer hun geluk weer zullen beproeven. AKERSLOOT. Zondag gaf de Bond van Staatspension neering afd. Akersloot een openbare propa- ganda-avond in het café van den heer Groen De opkomst was gering. Na opening door den voorzitter werd een rede gehouden door Ds Baar van Alkmaar, die op duidelijke wijze het doel en streven van den Bond uiteenzette. Hoewel hij steeds op ditzelfde aanbeeld hamerde kon hij niet veel nieuws verkondigen, maar liet uitkomen dat allen in den dienst der gemeenschap werkzaam zijn onverschillig op welke manier en dus recht hadden op premievrij staatspen sioen even als de ambtenaren van staat, provincie en gemeente dit recht hebben. Maar te veel zijn het nog de christelijke partijen die tot dit doel niet hun medewerking verleenen, hoewel er eenige verandering merkbaar is. Zoolang er geen eenheid bestaat al gaan volgens spreker vooraanstaande staatsman nen zoowel hier als in het buitenland met dit coel accoord blijft het een striid om premievrij staatspensioen te bereiken. Spreker ging in korte trekken na dat van rentetrekkenden van de ouderdomswet er ieder jaar door sterfte afgaan, dat dit getal steeds kleiner wordt en dat er nog zoovelen zijn die geen recht op rente kunnen laten gelden. Treurig noemde spreker het dat voor men- schen die voor de gemeenschap hun leven lang hadden gewerkt, neties hadden geleefd, oud geworden zijnde een onvoldoend bestaan het slot was, omdat de rechten van voldoend pensioen voor hun niet bestonden. Om dit doei te bereiken wekte spreker ieder op om mede te werken dat aan de ouden van dagen een pen sioen wordt toegekend om behoorlijk van te leven. Na afloop der rede werden door Ds Baar eenige leden ingeschreven. Door mevr. Portegies werden eenige decla maties en fragmenten ten beste gegeven het geen bij de aanwezigen veel bijval vond. Jammer van den avond dat het publiek in zoo kleinen getale was opgekomen. Bal tot slot van den avond. DE STREEK. De verbouw van uien heeft hier treurige resultaten opgeleverd, tengevolge van de ab normaal lage prijzen. Groote uien gelden 080; drielingen 0.30 tot 0.50 per baal. BROEKERHAVEN. In het afgeloopen jaar zijn hier 56000 ba len turfstrooisel aangevoerd, welke meeren- deels dienen voor dekking der tulpenbedden. ZWAAGDIJK. Door de Coöperatieve aankoopvereeniging van iandbouwbenoodigdheden is in het af geloopen jaar een bedrag omgezet van 20.609.38. NOORD SCHAR WOUDE. Algemeene vergadering Coöp. Boe renleenbank. Maandagavond vergaderde de plaatselijke Boerenleenbank in „Corcordia". Aanwezig waren met het bestuur 78 per sonen. De voorzitter, de heer G. Barten, opende met een hartelijk welkom aan leden en pers Er is, zegt spr., wel reden om pessimis- ticli te zijn, gezien den toestand van den tuin bouw. Nadat spr. de officieele opening van het nieuwe Raadhuis heeft bijgewoond, is het pes simisme en optimisme veranderd. De samenwerking van Bestuur en Raad van toezicht was weder van aangenamen aard, wat spr. den goeden kant zou willen noemen. De bank zelve mag zich in een gestadigen groei verheugen. Daarom „Moed gehouden", daar na slechte tijden ook weer betere tijden komen. Ook dit jaar wordt op den zelfden tijd de vergadering van de ziekenvereeniging „On derling Hulpbetoon" gehouden, waarom spr. een spoedige behandeling der agenda ver zoekt, opdat men, zoo gewenscht, de andere vergadering nog kan bijwonen. In het vervolg hoopte men dit te voorkomen Als secretaris voor deze vergadering werd aangewezen de heer J. Sijpheer. Aan het jaarverslag van den secretaris, den heer Opperdoes, ontleenen wii, dat de samen werking van aangenamen aard was. Bestuur en Raad van Toezicht hebben hun taak nauw gezet vervuld. zenuwachtige meisje te openbaren. Het zou haar nog meer van streek brengen, dacht hij en zei toen voorzichtig en tastenderwijze„Je moeder schijnt nog altijd iets tegen mij te heb ben, tenminste in haar blik, dien ze mij zoo even toewierp, lag wantrouwen, Maar mis schien vergis ik me". Else brak in een hevig snikken uit en het duurde een poos voordat zij weer bedaarder werd. „Neen, je hebt je niet vergist", bekende zij. „Moeder denkt namelijk dat vader's flauw vallen een directe oor" ak moet hebben gehad Niemand anders dan jij was bij vader toen hij in elkaar zakte en Else's stem begaf haar bijna, „zij beschuldigdt jou de schuld te zijn van vader's ziek worden". Walter zuchtte even. Dus had zijn voorge voel, toen hij zoo iets vermoedde, hem toch niet bedrogen. Nu moet hij dubbel moeite doen den geheimzinnigen ouden Thomas te vinden, want dat w as hij nu ook aan zichzelf verschul digd. Hij stond op en strekte zijn rijzige, bree- de gesialte tot in de volle lengte uit, terwijl een diepe rimpel zich in zijn voorhoofd groef „Je moet het mijn moeder maar vergeven", vervolgde zij vriendelijk verzoekend, „zij is heusch goed, alleen dikwijls te vlug in haar oordeel". „Zeker, lieveling, zeker". Nauwelijks gaf hij acht op hetgeen zij nog in het midden bracht, om haar moeder te ontlasten, hoewel Else on der de beschuldiging, die Walter trof, nog 't meest leed. Hij overlegde, hoe en waar hij het spoor van den „ouden Thomas" zou kunnen vinden, maar tot een resultaat kon hij niet ko men. Zonder te kloppen kwam haastig de huis knecht binnen en riep Walter toe om bij den professor te komen, die deed zoo vreemd Zelf De kassier heeft weder getoond de boekhou ding uitstekend waar te nemen. Alles was in orde. Ook de leden komt een woord van lof toe voor de betoonde medewerking. De ringvergadering op 11 Mei is door het bestuur bijgewoond. Tweemaal heeft onverwachts een controle plaats gevonden en is gebleken, dat de kas precies klopte Op 18 April heeft de jaarlijksche inspecbe plaats gevonden. Het jaarverslag eindigde met den wensch, dat de uitkomsten in het tuinbouwbedrijf beter zullen worden, ook in het belang der bank. (Applaus.) De rekening en verantwoording. De ontvangsten bedragen 717439.56, de uitgaven 718572,23, 't saldo was 3764.27 De balans wijst een winst aan van 1560.96. 341 spaarboekjes zijn uitgegeven, 57 voor schotten verstrekt en aan 24 personen is cre- diet in loopende rekening verstrekt. Als lid van het bestuur werd herkozen de heer H Zeeman Jr. met 70 stemmen. Als lid van den Raad van Toezicht werd herkozen de heer J. Sijpheer met 68 stemmen Beiden aanvaardden hun benoeming onder dank voor het in hun gestelde vertrouwen. Ter sorake kwam nog het verstrekken van een crediet-hypotheek aan de léden. De heer H. Swager stelde voor om de leden hiervoor in de gelegenheid te stellen. De voorzitter antwoordde, dat een crediet- hypotheek bij hooge uitzondering wordt ge geven. Meerdere leden drongen hier op aan De heer Keeman, kassier der bank, zeide er niet tegen te zijn, mits er ook wordt afge lost. De voorzitter deed de toezegging, dat men de leden in deze terwille zal zijn. Bij de rondvraag zeide de heer Kaan, dat z.i. het kantoor der bank te klein is. Men is er niet vrij. De heer Keeman zeide, dat deze klachten al meer besproken zijn. Er is toen een scherm geplaatst. Een betere oplossing weet spr. niet. De heer Ootjers zeide, dat men dit nog na der onder de oogen zal zien bij den bouw van een nieuw kantoor voor den Noordermarkt Bond. 30ste jaarvergadering Onder ling Hulpbetoon" Maandagavond te 7.30 uur vergaderde bovengenoemde Ziekenvereeniging in het lokaal van den heer Deutekom, café „E>e Burg". Aanwezig waren met het bestuur 101 per sonen. De voorzitter, de heer J. Kuiper, opende de vergadering met een woord van welkom, in het bijzonder aan de heeren Bakker en Ooie vaar, afgevaardigden van de Vereeniging „Hulp in Nood" te Oudkarspei. De penningmeester, de heer P. v. Dijk. deelde mede, dat je ontvangsten 3702.46 bedragen hebben, de uitgaven 3577,73, alzoo een saldo van 124.73. 301 uitkeerin- gen zijn gedaan, waarvoor 2805 is ver strekt. Op de spaarbank is 6053,31 ge plaatst. Met het kassaldo heeft de vereeni ging een bezit van 6178,04. Het vorige jaar was dit 6525,80, alzoo een achteruit gang van f 347,76. Den penningmeester werd een woord van dank gebracht voor zijn accuraat beheer. Het ledenaantal is hetzelfde gebleven, n.1. 260. 4 bestuursvergaderingen en 1 ledenver gadering zijn gehouden. Een woord van dank wordt gesproken door den secretaris tot de bestuursleden, commissarissen en den bode voor de aange name samenwerking. Als bestuursleden werden herkozen de heeren J. Kuiper, D. Kansen en H. Kuiper met ieder 87 stemmen. Als adviseur der Vereeniging werd de heer J. Heeman herkozen met 99 stemmen. De gekozenen zegden dank voor het in hun gestelde vertrouwen. Als bode werd herbenoemd de heer A. Boot. De uitkeering aan ziekengeld blijft 2 per dag of 12.per week. Onder de aanwezigen werd hierna geloot, welke 4 leden drie maanden vrijgesteld zul len worden van contributiebetaling. Aan het oudste lid, de heer Jes, die vanaf 26 Febr. 1900 af lid is van de Vereeniging, viel de eer te beurt te trekken, met als uitslag dat de gelukkigen waren, de heeren J. Lindeboom, P. Ooievaar, A. Rus en Jb. Smit. De heer Lindeboom deed onder applaus der vergadering afstand van vrijstelling aan den ouden heer Jes. De heer Scheltus vroeg inlichtingen over de Ziektewet. De voorzitter zei dat allen in loondienst verzekerd zijn tot een maximum van 3000 zou hij den dokter gaan roepen. „Ik vrees, dat het spoedig met den professor gedaan zal zijn", fluisterde hij den ingenieur m den gang toe. Óp Walter's verzoek was Else voorloopig in de woonkamer gebleven. Hij schrok toen hij den zieke zag; wat was de arme man in dien korten tijd veranderd! De oogen waren gesloten en over het gezicht lag een starre, akelige rust, ret lichaam lag doodstil en alleen in de handen scheen nog leven te zijn. Met haastige bewegingen gingen die over de deken heen en weer, als om ergens een rustpunt te zoeken. Steeds sneller werd dit zenuwachtige spel der handen. Walter stond aan het voeteneind van het bed en keek naar die arme nerveuze handen, die angstig rondzochten en toch niets konden vinden om vast te houden. Zelfs een schip breukeling in zee naar een reddingsplank zoekt om er zich aan vast te klampen, zoo zochten de schokkende handen van den ster vende naar een steunpunt, om zich aan 't leven vast te klemmen, zochten en doolden en joegen steeds tevergeefs. Vervuld van warm medegevoel voor den vader van zijn geliefd meisje, trad Walter nader en greep, om den zieke te kalmeer en, naar diens hand, die zich echter onmiddellijk weer vrij maakte. „Laat mij los, mijnheer Thomas", fluister den de droge lippen in angstig gesmeek. „U bent al lang dood en woont in de Slotsteeg Ik heb u gezien, daar waar de mismaakte met het mooie gezicht aan het venster zit". Walter liet de hand los en een diepe zucht van bevrijding bewees, dat hij den zieke er eer weldaad mee had bewezen. (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 5