PU ROL Landbouw en Veeteelt, Jtwwe scfrtaXe ■huid en springende lippen Dootra 30-60 ra 90 a. T.b« «0 ct. Bn A poib. ra Drosuira loon. 80 pCt. van het loon zal bi, ziekte uit gekeerd worden Losse arbeiders, die 1 of 2 dagen in dienst zijn. vallen hier niet onder. Dezen kunnen dus hun uiékeering ten volle krijgen van de 'Zieken vereefiiging. Wat eerstgenoemden betreft; geloofde spr. dat deze voor 20 pCt. uitkeering lid kunnen blijven van de Yereeniging. Het bestuur zou een en ander nog onaer oogen zien, en zal t. z. t. de leden bij elkander roepen Nadat de heer Ooievaar nog een woord «an dank voor de uitnoodiging gesproken fiad, volgde sluiting. DIRKSHORN. Ook hier werd een uitvoerige en moeilijke opdracht voor den telepaath, den heer Ma- loïtz, in elkaar gezet. Met een enkele weifelin; cp den Ooster- dijk werd de opdracht uitstekend uitgevoerd. De séance had geduurd van half 3 tot 4 uur des namiddags. Zondagavond trad de heer Maloïtz op in de geheel bezette zaal van den heer Bruin. 'Medewerking werd verleend door den heer fDiederichs, humorist en mevr. Heykens, pia niste. De laatste opende de voorstelling met een paar nummertjes muziek, begeleid als gewoonlijk door het gezellig gepraat van thet publiek. Toen echter de pianiste de eerste 'accoorden van „The Clock is playing" aan sloeg, werd het opeens doodstil in de zaal. Wat werkelijk schoon klinkt, pakt toch altijd en overal. Daarna trad de heer Diederichs op met eenige voordrachten, begeleid door mevr. ^Heykens. De meest inslaande waren: „Laat thuis" en „de Schaatsenrijder". En toen ikwam het groote moment voor het belang stellend publiek: het optreden van den heer IMaloïtz, den telepaath. Verschillende opdrachten, waaronder zeer komische, werden vlug en accuraat uitge voerd, met en zonder vast contact. De laatste opdracht werd zingende uitgevoerd, terwijl nog mooi werd gezongen bovendien. Na de pauze zong de heer Maloïtz op vereerend verzoek eerst een paar liederen, welke hartelijk werden toegejuicht, waarna hij overging tot de massa-suggestie. Hiervan werden verrassende staaltjes te zien gege ven. Een dame en vier heeren uit het publiek verschenen op het tooneel en met dezen wer- den onderscheidene experimenten gedaan, als: gedwongen zitten of staan, zijwaarts-, vcor- of achterovervallen, de eigen naam niet meer weten, bij het tellen van 1 tot 10 het getal 5, 6 of 7 niet kunnen uitspreken enz. Daverend applaus was het loon voor al het gepresteerde. Het publiek was zeer voldaan over alles, wat ten beste was gegeven. De heer Diede richs en mevr. Heykens, de ijverige pianiste, mogen zich een gedeelte van den lof toe- ëigenen. Met een „tot weerziens" werd de mooie avond besloten. ZUIDSCHARWOUDE. De R -K. Gemengde Tooneelvereeniging „D. 1. N. D. U. A." van Alkmaar trad Zon dagavond op in de kolfbaan van den heer Rijper alhier, met het uit drie bedrijven be staande dramatisch tooneelstuk „Een, die niet geteld wordt". De releveering van het stuk vraagt te veel, waarom wij ons bepalen tot de hoofdpas sages. Een zoon die meent dat zijne tweede moeder in haar moederlijke zorgen jegens hem te kort schiet, verlaat de ouderlijke woning. In de wereld kwam hij in aanraking met verkeerde vrienden en kwam terecht op het onzedelijke terrein des levens. Op verzoek van zijn vader, die hem wilde spreken, komt hij weer thuis, en kan hij van den vader een positie op diens fabriek krijgen. Niettegenstaande de belofte van zijn halfbroeder en zuster, die hem genegen ^zouden zijn, hield de halsstarrige houding zijner tweede moeder hem van een verder "verblijf terug. Hij ervoer niet de liefde en toe- wijding eener werkelijke moeder en koos an dermaal het vrije leven. In het tweede bedrijf zien wij den zoon als kunstschilder op zijn atelier-huurkamer. Daar komt de vader van het meisje met wie de [zoon vroeger omgang had gehad en infor meerde naar de verblijfplaats van zijne doch ter. De vader verweet den jongen een ai an der, doch ten slotte kwamen zij overeen dat 'de jongen zijn best zou doen om de verblijf plaats op te sporen van het meisje, waarna de vader getroost vertrekt. Een mede-kamer verhuurder komt nu op bezoek en deze bleek een der vroegere wereldsche vrienden te zijn, die het meisje van den kunstschilder vroeger het hof had gemaakt. De kunstschil der, die zijne werken met de hoogste onder scheiding bekroond zag, weigerde de felici tatie van zijn vroegeren vriend en inplaats daarvan verweet hij h£n de gebeurtenissen uit vroegere dagen. Nu kwam tevens aan het licht dat het meisje thans verpleegster 'was. De vriend vertrok en nu kwam de ver pleegster in het atelier. Er ontstond een scène, welke tenslotte in een elkaar begrijpen 'verliep, temeer waar ook de vader van den kunstschilder met zijn zoon en dochter uit het tweede huwelijk nu in de kamer ver schenen. Wel werd de vrede geteekend, doch het vooruitzicht op een gelukkige toekomst werd verijdeld door den ziekelijken toestand des kunstschilders, die hier vooral bedekt op wees. Zijn broeder echter vervulde zoo n beetje de rol van makelaar. Uit een en ander bleek, dat „hij" die niet geteld werd, een eerlijk en nobel karakter had en dat zijn vroegere omgang met het thans verpleegster zijnde meisje op een hoogst fatsoenlijke basis berustte, doch dat valsche vriendschap een scheiding teweegbrachten. Verder miste de iongen maar al te zeer de liefde eener moeder wijl de vader een strijd voerde tus- scheu zijne liefde voor zijne tweede vrouw en de innerlijke gehechtheid aan zijn zoon. zoon. In het derde bedrijf ziet men in de slot scène alle figuranten op het tooneel. De tweede moeder ziet haar tekortkoming in, eene verzoening met allen komt tot stand, zelfs de vader van de verpleegster mag nu blijven, enz. Intusschen strompelt de op sterven liggende kunstschilder uit zijn slaap kamer binnen. Men vliegt toe en zet hem op e^n stoel. Ontroerend is het moment als de tweede moeder en de verpleegster naast de stervende nederknielen, wijl de vader en de anderen wanhopig doch getroost door de wederkeerige liefde van dit aangrijpend oogenblik getuige zijn. Als de stervende kunstschilder zijn laatste woorden stamelt: „Ik kommoeder, ik kom", en de dokter zegt: zijn strijd is gestreden, dan valt het doekEerst een poosje later kon het pu bliek zich losmaken van den indruk om eerst daarna te applaudisseeren „Dindua" is het gelukt den schrijver te be grijpen niet alleen, maar ook te vertolken. Wij meenen niets te veel gezegd te hebben, als wij schrijven: Deze tooneelvereeniging heeft met deze vertolking het dilettanten niveau op waardige wijze overschreden. Een en ander getuigt dat de regie aan de handen van den heer Jac. Groothuizen wel toevertrouwd was, wijl ook de grimeering door genoemden heer voldoening wekte. De tooneel-aankleeding van den heer Jan Feldberg gaf een mooi aspect, te meer waar dit tooneel zelf te wenschen overliet. Namen te noemen heeft een gevaarlijke zijde, doch zonder ook maar iets af te doen aan alle dilettanten moeten wij eene uitzondering maken en noemen den naam van den heer D. van Veen, die een zeer lange, wel is waar dankbare rol, vervulde, n.1. „Een, die niet geteld wordt", op een voor dilettanten waardige, ja uitstekende wijze wist te ver vullen en daarom door het publiek „wel" geteld werd. De nieuwe eigenaar van het gebouw heeft goed gezien dit gezelschap uit te noodigen. Er waren zeer velen opgekomen, en men heeft inderdaad veel genoten, doch het was jammer, dat de verstikkende rook onaange naam aandeed. Het was een mooie en leerzame avond. „Dindua" heeft hier een goeden inzet gedaan. Het „Gemengd Koor" alhier, herdenkt in April zijn 30-jarig bestaan. Een herden kingsavond met donateurs staat op het pro gramma. De Noord-Hollandsche Zangersbond bokt thans 3 nieuwe leden, n.1. „Caecilia", Oudkarspel; „St. Theresia", Onderdijk; aSt. Theresia", Wervershoof. HEILOO. Het Bureau van Advies (vereeniging van neringdoenden) hield Maandagavond haar jaarvergadering in café Roozing. De voor zitter, de heer G. Vrijburg Pzn., heette allen welkom en zeide dat het bestuur teleurge steld is over het geringe bezoek (er waren met bestuur, commissie en leden, slechts 15 man aanwezig). Dat slechte bezoek is voor het bestuur ontmoedigend, omdat elk lid mo reel en financieel belang heeft bij het bu reau. De voorzitter deelde mede dat de admini strateur de Kamer van Koophandel, Midden standsbond en De Hanze had uitgenoodigd en spreker heette den heer de Raat uit Alk maar welkom die de Kamer van Koophandel en Middenstandsbond vertegenwoordigde. Van den heer J. Admiraal Nzn. was be richt ingekomen dat hij teleurgesteld was dat de larvergadering niet bij hem werd gehoud. i, omdat hij een jaar lang de com missie had gehuisvest zonder vergoeding. Hij verzocht om tegemoetkoming. De voorzitter stelde voor om het schrijven voor kennisge ving aan te nemen, daar besloten was om dit jaar in de buurt te vergaderen. Aldus besloten. De heeren De Koning, Grootewillink en van De Kommer brachten rapport uit na mens de financieelen commissie. De commis sie had den indruk dat er hard was gewerkt in het belang van de neringdoenden. De re kening en verantwoording van den admini strateur luidde: ontvangsten ƒ218.75, uitga ven 130.46, saldo J 88.29. Aan commissie en administrateur werd dank gebracht. Het jaarverslag was zeer uitvoerig en overzichtelijk samengesteld. Met genoegen werd geconstateerd dat men het bureau ver trouwen schenkt. Ook werd geconstateerd dat het bureau preventief werkt en een gun stige invloed heeft op het zakenleven. Het ledental liep met 15 terug, doch 4 nieuwe zijn bij het bureau aangesloten; het aantal is terug geloopen tot 60. Het bureau heeft zich langs officieusen weg gewend tot het Burgerlijk Armbestuur om te trachten het daarheen te leiden dat er met geen steunlijsten "wordt gewerkt en bij neringdoenden wordt aangeklopt om de ar men te steunen. Medewerking van den bur gemeester is verzocht. Een der leden meende Hot het contact zoe ken met het B.A. niet tot laak van het bu reau behoort. De commissie had een ander oordeel. Het doel is goed, doch het B.A is het aangewe zen lichaam voor steunverleening en er wordt aliijd maar weer. een beroep op ons gedaan. De administrateur gaf nog renige toelich ting en constateerde dat het bureau ook in dezen geest kan werkzaam zijn. De commissie stelde voor om als een on willige schuldenaar de gemeente verlaat en daarvoor gerechtelijke hulp moet worden in geroepen de kosten gezamenlijk te dragen Voorts stelde men voor om tegen onwillige schuldenaren die kunnen betalen krachtiger op te treden. Het bestuur had een geval gehad waarin gerechtelijke hulp veel zou kosten, gelukkig had de debiteur eieren voor zijn geld geko zen en had betaald (het betrof hier een ge val van een persoon die reeds lang vertrok ken is), doch als het weer voor kwam zouden de gezamenlijke schuldeischers de kosten moeten betalen tot 70 pCt. en als de kas het toelaat 30 pCt van de kas. Dus alben zij die een vervolging instellen zullen hier aan moeten betalen. Goedgekeurd. De aftredende voorzitter, G. Vrijburg Pz., en de commissieleden A. Greeuw Jr. en J. Kraakman werden herkozen. Een voorstel van een der aangeslotene om de contributie te verlagen tot 1, salaris van den administrateur van 100 op 50 en de commissie van vijf leden af te schaffen, werd uitvoerig toegelicht. De administrateur kon het niet zonder de commissie redden daar zij met alles bekend is en ervaring heeft op het gebied van cre- dietwaardigheid De voorzitter zette uiteen dat er van het bestuur geen steun is te verwachten, daar de contributie niet hoog is. Het salaris van den administrateur is voor het vele werk zeer laag. Na een zeer uitvoerige discussie werd het voorstel verworpen. De heer De Raat (Alkmaar) bracht aank voor de uitnoodiging en had met veel genoe gen de vergadering bijgewoond. Spr. zeide dat het beheeren van een dergelijk bureau berusten moet bij een ervaren administra teur, die men hier had. Het bureau werkt prachtig en dat noemde spr. een heele pre statie voor een kleine gemeente. In Alkmaar was het bij een poging tot oprichting geble ven, wat spr. jammer vond. Spr. uitte den wensch dat het bureau mag bloeien in het belang van den middenstand. (Applaus). Daarna bracht de heer Hopman verslag uit van de vergadering van de Kamer van Koophandel te Alkmaar. De leiding van Mr. Hughes uit Arnhem, over de invordering van bedragen van 200 en daar beneden, noemde Mr. Hughes een brandend vraag stuk. Daarna werd de zitdag van het bureau bepaald op den tweede Dinsdag van de maand. EGMOND AAN ZEE. Jaarvergadering O. K- O rider- steiiningforuL. Maandagavond hield de Egmondsche afd. van het O. K. Ondersteuningsfonds in het verenigingsgebouw haar jaarvergadering. De voorzitter, pastoor B. A. van Kleef, heette de aanwezigen hartelijk welkom en sprak zijn blijdschap uit over de groote op komst. De groeiende belangstelling stemt tot vreugde, hoewel de beteekenis van de vereeni ging niet ligt in de ledenvergaderingen, maar in het offer voor de goede zaak. De heer K. de Graaff, afgevaardigde ter al gemeene vergadering te Rotterdam, bracht verslag van deze vergadering uit. Een vraag van den heer L. Dekker, omtrent de werk wijze van de bibliotheekcommissie werd door den voorzitter beantwoord, waarna het ver slag werd goedgekeurd. In het jaarverslag van den secretaris heerschte een blijmoedige toon. Het afge- loopen jaar kenmerkte zich wel niet door buitengewone gebeurtenissen, maar de be langstelling was groeiende: veertig nieuwe leden gaven zich na de propagandavergade- ring op. De lezingreeks werd een succes: het was zeer jammer, dat deze na de vijfde avond afgebroken moest worden ten gevolge van ziekte van den spreker. De kascommissie, bestaande uit de heeren P. C. Dekker en P. Gravemaker, bevond de boeken van den penningmeester in orde. De voorzitter, die aan de beurt van aftre den was, werd op voorstel van den heer L Dekker door de vergadering bij acclamatie herkozen. Daar er door de leden geen voorstellen voor de algemeene vergadering werden gedaan, kwam het belangrijkste punt van de agenda aan de ordehet bespreken van de maatrege len, die zouden worden genomen bij de ont vangst van de algemeene vergadering, welke dit jaar hier ter plaatse zal worden gehouden Na uitvoerige bespreking van hetgeen men zou moeten doen om goed voor den dag te komen, werd het volgende programma in principe voorloopig opgesteld. De vergadering zal op een Dinsdag in het begin van Mêi worden gehouden. Den Maan dagavond daarvoor zal een begroetingsavond worden georganiseerd, bij welke gelegenheid een kinderoperette wordt opgevoerd Daar na zal men de afgevaardigden zooveel moge lijk bij de leden nachtlogies trachten te ver schaffen. Met de regeling van dit alles zal het bestuur worden belast. Na afloop van de ver gadering den volgenden dag te ongeveer drie uur, zal een autotoer door de omstreken (Heiloo, Bergen) worden gemaakt, waarna tenslotte in hotel ^Trompenberg" zal worden gedineerd. De voorzitter kon de kosten niet ramen, maar was van meening, dat wij nu moesten durven en nu eens goed voor den dag moesten komen. Vervolgens deelde de voorzitter mee, dat, in overleg met de desbetreffende administra tie, een Egmondnummer van „De Oud- Katholiek" zal werden uitgegeven. De admi nistratie heeft mij 'n nummer daarvoor afge staan. Verschillende bijdragen en foto's er in, zullen het licht werpen op het Oud-Katholieke leven hier ter plaatse en ook op het bad leven. Het nummer zal een drie weken van te voren, waarschijnlijk direct na Paschen, verschijnen. Bij de rondvraag werd o.a. de verwarming in het vereenigingsgebouw ter sprake gebracht. De voorzitter was van meening, dat het niet kon wor den bekostigd. Omdat verwarming noodza kelijk is zal ze er wel komen,maar spr. vreesde voor het geld: de kosten waren on gelooflijk hoog. En welk systeem zou er moe ten worden gebruikt? Daarenboven zou het geld voor den aanleg moeten worden ge leend. Het vraagstuk werd van verschillende zijden bezien; op de eerstvolgende gemeente vergadering zal het echter ter sprake worden gebracht. Hierna werd de vergadering gesloten. SCHAGEN. De vereeniging tot het houden van jaar- lijksche Paaschtentoonstellingen te Schagtn hield aldaar op 25 Januari hare jaarverga dering. De vergadering was goed bezocht en werd met een woord van welkom en ter inleiding geopend door den voorzitter, dea heer J. B. Wilken te Nieuwe Niedorp. Het verslag der handelingen van het bestuur in het afgeloopen jaar en de rekening van het gevoerde beheer, samen gevat in het rappor der commissie van onderzoek, werden ondc: dankbetuiging goedgekeurd. Het programma van 1930, ingeleid door den voorzitter, werd met enkele kleine wijzigingen vastgesteld Tot bestuursleden werden gekozen de heeren H. Rezelman, Schagerbrug, P. Visser Az., Wieringer waard en Jochem Blaauboer, Schagen. De financieele commissie zal voor 1930 bestaan uit de heeren H. Spaans, A. Schenk en C. Kooij, allen te Schagen. Be sloten werd in het najaar van 1930 eene tentoonstelling te houden van vette koeien, vette schapen en vette varkens. De Paasch tentoonstelling van 1931 werd vastgesteld op 9 April. De heeren C. Wierstra en J. B Krete machineemployé's bij de tram Schagen— Wognum, worden overgeplaatst naar Hen gelo, terwijl de heer W. Dijk, machinist naar Utrecht gaat. BEVERWIJK. Op de Velserpont is Dinsdagochtend de luxe wagen van den heer A. A. de Winter re Wijk-aan-Zee-en-Duin geheel uitgebrand. De schade wordt niet door verzekering ge dekt. EGMOND-BINNEN. De heer A. Wittebrood, voorheen jachtop ziener onder deze gemeente in de duinen van den heer Six is aangesteld als zoodanig te Schoorl in de duinen van het Staatsboschbe- heer. DE LANGENDIJKER GROENTE VEILINGEN. Poot, onze gemoedelijke landelijke dichter, wordt door de huidige economische omstan digheden, die onze tuinbouwstreek beheer- schen, ongetwijfeld gedesavoueerd. „Hoe ge noeglijk -rolt het leven des gerusten landmans heen", zeggen hem op het oogenblik zeer wei nigen na, voofal niet zij, die tot de minst kapi taalkrachtigen onder de tuinbouwers van Lan- gendijk en wijde omgeving behooren. Na de zeer ongunstige financieele uitkomsten van verleden zomer, was de hoep op de winterkool gevestigd, doch tot nu toe is deze koop helaas ijdel gebleken. Het genoeglijke, in het land mansleven, door Poot bezongen, komt de laat ste weken al bijzonder weinig naar vorèn. als men let op de weersgesteldheid, die de stem ming der tuinbouwers bederft en de kwaliteit der stapelproducten zienderoogen doet achter uit gaan. In dezen tijd kunnen zij beter in stemmen met de boutade van een anderen lan- d lijken dichter, die Nederland betitelde met den titel van „land van mist en regen" en daaraan minder vleiende adjectieven toevoeg de. De afgeloopen week was al bijzond?r slecht en kon er toe bijdragen, om de stemming van onze tuinbouwers totaal te bederven, als ze niet beseften, dat vette en magere jaren elkaar hier opvolgen, al zullen ze daarbij hebben er varen, dat de magere nog al groot in aantal zijn en de vette wel vaker mochten terugkee- ren. Voor de minder goed gesitueerden zijn de tijden intusschen alles behalve rooskleurig en voor hen is het te hopen, dat de omstandig heden spoedig gunstiger worden. Wel zijn de toestanden nog niet zoo ongunstig als in het jaar 1923, toen de overheid, in casu de pro vincie Noord-Holland, bijsprong om vele tuin ders van een wissen ondergang te redden, doch moet helaas worden geconstateerd, dat, mochten de koolorijzen niet aanmerkelijk hoo- ger worden, het er voor velen donker uitziet En hoe verder het seizoen vordert, hoe minder kans of gunstiger uitkomsten er is. Immers zijn de lage prijzen oorzaak, dat er betrekke lijk weinig wordt verkocht met als gevolg groote voorraden, die in de schuren blijvtn op gestapeld. Niet alleen de tuinbouwers zijn dupe van deze ongunstige conjunctuur op tuinbouwge bied, doch ook anderen ondervinden er mid dellijk de nadeelige gevolgen van. De koop kracht van velen wordt minder, wat de nering doenden terdege ondervinden. Ook de koop lui zijn niet tevreden. Bij oploopende prijzen is er voor hen wat te verdienen, doch bij een lustelooze stemming op de markt, waarbij het aanbod de vraag overtreft en de prijzen nog lager worden dan ze reeds zijn, is het ook voor den koopman slecht. De ongunstige uitkomsten demonstreeren zich spoedig in ontevredenheidsuitingen. Grie ven, welke in tijden van achteruitgang en misère luide worden verkondigd, zouden onge twijfeld gesmoord worden, als de tijden beter warén. We hebben dit meermalen meege maakt. Voor den buitenstaander is het duide lijk, dat b.v. een mindere uitgaaf aan salaris sen en onkosten van 5000 geen invloed oefent op den minder goeden gang van zaken vcor den tuinbouw in een streek, waar op de veilingen voor ongeveer 9 millioen gulden wordt omgezet. Ook is het buitengesloten, dat het verstrekken van bonnen voor koopen bui ten de veilingen om, als het geschiedt op be perkte schaal, zooals dit bij de Langendijker Groenten-Centrale tot heden plaats vond, van beteekenenden invloed zou zijn op de op brengst der tuinbouwproducten. De vraag, of de prijzen door de handhaving van het ton nenstelsel ongunstig worden beïnvloed, is een academische kwestie, die dus de momenteele situatie niet beheerscht. ln de laatst gehou den vergaderingen der verschillende tuin- bouwvereenigingen hebben meerdere tuinders lucht gegeven aan de grieven, die zij tegen enkele zaken hebben. Het bonnenstelsel was een van die steenen des aanstoots. Ondanks de aanneming van een voorstel op de laatste vergadering der L.G.C. om geen bonnen meer af te geven na 1 Januari, is dit toch geschied Dat dit gebeurde, blijkt te wijten te zijn aan de houding van den Vierbond, de 4 vêilinvs- organisaties. welke in zijn geheel niet tot op heffing van het bonnenstelsel wenschte mee te werken. Daardoor trof de maatregel voor de L.G.C. geen doel. Een andere grief is gelegen in het veilen onder het U.CB.-merk Vele bouwers meenen, dat niet nauwkeurig wordt of is bepaald, aan welke eigenschappen en kwaliteiten de producten moeten voldoen om voor het U.CB.-merk in aanmerking te komen Deze maatregel houdt volgens sommigen dwang in en beneemt den bouwer de noodige bewegingsvrijheid. Er zijn er, die van oordeel zijn, dit veilen onder genoemd kwaliteits merk geen voordeel aan den tuinbouwer brengt, doch slechts gunstig werkt voor den koopman, die zelfs producten, welke niet onder het U.CB.-merk zijn geveild, onder dit merk kan exporteeren. Ongetwijfeld zal dit vraag punt nog wel wat stof doen opwaaien, tenzij de prijzen spoedig hoog worden en er dan minder aanleiding 1s dit stelsc. te becritisee* ren De aanvoer van spruiten was deze week miniem. De prijs was 7.908 40 per lCGroenè kool bracht aanvankelijk 3.10 op- op het laatst der week werd 1.80—3.70 bts taald. Ook werden er weinig bieten geveild Aan de Broeker veiling kwamen er zelfs geen, aan die te Noord-Scharwoude werden ze verkocht voor 1.20 tot 1.60. Met de prijzen der peen wil het nog maar s'eeds niet. Aanvankelijk brachten ze te Broek 2—2.40 op, te Noord-Scharwoude 1 50 1.70 voor groote en 0.80 voor kleine. Op het eind der week werd aan de veiling der L G.C. voor groote 1 601.80, voor kleine 1 betaald; te Noord-Scharwoude 1 1.30 voor groote en 1 voor kleine. Met de uien ging het even slecht ais vorige weken. Ver beneden het bevredigende zijn d* prijzen. Er werd 1.502 per 100 K.Q. voor besteed. Ook voor drielingen werden 00 creveer die prijzen betaald, soms nog 20 a 30 cent minder. Grove uien brachten 1.90— f 2.60 op, nep 2.502.90. Bij deze prij zen is het begrijpelijk, dat de aanvoeren niet groot zijn. Nog geen 10 spoorwagens werden aan beide markten geveild. De aanvoer van bloemkool was buitenge woon gering. De teelt was slecht en de vorst heeft nog een deel vernietigd. Wat aange voerd wordt, is klein van stuk en van geen superieure kwaliteit. Er werd dan ook weinig voor betaald: 2.50ƒ3. Aan de veiling te Noord-Scharwoude wer den blauwe aardappelen aangevoerd, die 2.30 per 100 K.G. opbrachten. Hoofdschotel aan de veilingen was de roode, gele en witte kool. Roode kool liep helaas alweer in prijs ach teruit. Voor het mooiste kleingoed kon de vo rige week meer dan 6 worden gemaakt, deze week kon alleen in het begin een bijzonder mooi partijtje dezen prijs bedingen. In 't ver der verloop der week kon de mooiste, meest- gewijde 3 ponds roode kool hoogstens 5 40 'opbrengen. Ook de groote kool liep in prijs achteruit. Donderdag bracht ze te Broek 2.50 op en Zaterdag 2.20 als minimum Doorschot gold toen 1.604.20. Aan de veiling van den Noordermarktbond was de laagste prijs voor groote 1.90. Gerekend wordt, dat roode kool gemiddeld ongeveer 3.75 zal hebben opgebracht, een prijs alzoo, die verre van bevredigend is. Door de inge treden prijsvermindering is de aanvoer ook achteruitgeloopen, n.1. tot 120 spoorwagens aan beide veilingen. Van de prijzen der gele kool moet hetzelfde worden gezegd als van die der roode. De prijsdaling, de vorige week begonnen, zette zich deze week in vrij ernstige mate voort. Kon in 't begin nog 6 worden gemaakt voor het mooie kleingoed, in het verdere verloop der markt kon als maximum slechts 5.50 worden bedongen. Aan de Broeker veiling werd voor groote en kleinere van eenigszins afwijkende kwaliteit van 2.303.20 be taald; aan de veiling van den Noordermarkt bond waren de laagste noteeringen 3.20 4. De totaal-aanvoer beliep 50 spoorwagens aan beide veilingen, een gering aantal, ook al gevolg van lagere prijzen. De belangstelling voor Deensche witte kool was nog geringer dan in vorige weken. Het buitenland, waarop Langendiijk voor zijn witte kool in hoofdzaak is aangewezen, komt zoc goed als niet aan de veiling. Bij de groote voorraden en de betrekkelijk groote aanvoe ren dezer koolsoort is het, onder deze omstan digheden, te begrijpen, dat de witte kool slechte prijzen opbrengt. Aan de veiling der L.G.C. werd voor het beste kleingoed in door snee 2 betaald, voor groote 1.20 Op 't laatst der week was de markt bijzonder slap; toen werd aan de Broeker veiling 0.90 1.70 betaald. Aan de veiling te Noord- Scharwoude waren de prijzen nog ongunsti ger; daar werd voor het kleingoed gemiddeld 1.80 betaald, voor groote 1 of iets min der. Zaterdag was de noteering aan deze vei ling 0.70—1.60. De aanvoer beliep aan beide markten 90 spoorwagens. WARMENHUIZEN. Veilingsc verzicht Moesten we de vorige week vermelden in ons veilingsoverzicht een stuggen han del met zakkende markt, deze week was het nog stugger dan stug, al moet er nog niet worden gesproken van waardeloos, zooals op een veiling te Beverwijk. Daarnaast mindert de voorraad hard van de koolsoorten. Door het slappe zachte weer valt er zooveel af, dat elke bouwer iedere week een schuit vol heeft met bladeren en rotte kool, die van den voorraad af gaat, waarvoor niets wordt ontvangen en de andere het weer goed moeten maken. Tot nog toe is dit nog niet het geval. Het kan ver- keeren, zeide Brederode en dit hopen we ook met den koolprijs. De roode kool was deze week weer minder dan de laatste dagen der vorige week. Dins dag kon de mooie eerste soort nog f 6 op brengen; de overige dagen kon men dezen prijs niet halen; 5.60 was de hoogste markt, en groote eerste soort roode ging ook weer beneden de 3. De tweede kwaliteit bracht Zaterdag niet meer op dan f 4 50 en goed doodschot roode kool, de grootste soort ging ook nog beneden de 1 50 per 100 Kilo. Deensche witte kool was ongeveer dezelfden lage prijs, als de vorige week met dit verschil, dat het mooie 3 ponds goed Zaterdag niet meer opbracht dan 1 50'de 1®) K.G. De groote waren naar evenredig heid minder en bracht weinig meer op dan 1 de 100 K.G. Tweede soort Deensche kool ging beneden de 1 tot 0.60 toe de rest van de kool is zoo goed als waardeloos. De gele koolprijs, waarvan pog al hooge ver wachtingen is geweest, wegens den njy grooien voorraad, deed het eveneens minder goed. De hoogste prijs, boven de 6 zooals het de vorige drie weken is geweest, kon nu niet worden gehaald en was meestal beneden de 5 voor beste soort en kwaliteit en voor groote gele beneden de 3. De tweede soort KfnALi. 1 1 ,4 O af- -- uo:„i 11,.j £i|u vve mei uu swi i per 100 K.G. achteruit gegaan, dat - per wagon. De aanvoer van de koolsoorten was ongeveer gelijk met de vorige weeje Daaruit is op te maken, dat de grooter aanvoer niet de markt heeft bedorven.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 6