Aspifin tabletten, Kunsten en Wetenschappen. Spirosal s oplossing, Een goede raad voor allen Rechtszaken HOOGER BEROEP SALOMON LIEBERMANN. Jolles ten slotte met getuige Möhring door. Tooneel. Kerk en school Binnenland «inn die van rheumatiek, pijn in de ledematen en spier pijn te lijden hebben: .Neemt U eenige in water opgelost, en wrijft bovendien nog de pijnlijke plaatsen in met het in de huid dringen de inwrijfmiddel." U zult spoedig bemerken, dat de pijnen verdwijr peen ging van f 1.602.50 de 100 K G. Laten we hopen, dat de volgende week betere berichten zijn te vermelden. KANTONGERECHT TE ALKMAAR. Mondelinge uitspraak 24 Januari 1930. P. T. te Harencarspil, dronkenschap, 2 boete of 1 dag hechtenis. C. K. te Limmen, overtreding Leerplicht wet, 5 boete of 5 dagen hechtenis. P. K. te Egmond aan Zee, W. S. te Wor- merveer, overtreding Jachtwet, ieder 15 boete of 15 dagen hechtenis. B. B. te Limmen, H. J. v. T., J. H. S., J. D., T. de J., J. de J., J. de G., T. B., J. B P. H. de G., W. T., G. S„ J. S„ C. A. S. te Akersloot, overtreding Bouwverordening, ieder 2 boete of 2 dagen hechtenis. J. G. te IJmuiden, G, N. te Heiloo, C. den H. te Broek op Langendijk, S. A. S., M. N. S. te Obdain, M. E. O., S. K., A. V., P. S. te Alkmaar, overtreding Politieverordening de le, 2e, 3e, 4e, 5e en 7e ieder 4 boete of 4 dagen hechtenis, de 6e 2 boete of 2 da gen hechtenis, de Se 3 boete of 3 dagen hechtenis, de 9e 1 boete of 1 dag hechte nis. D. C. te Limmen, B. B. te Houtakpolder, F B., M. O., P. R., D. M. te Heiloo, J. D., J. H. L. te Bergen, K. G..te Schoorl, W. H. v. V., J. B. te Haarlem. D. S. te Noord-Schar- woude, J. L. te Hoogwoud, M. N. S., S. A. S. te Obdam, J. R., C. B., J. C. v. d. M. te Schermerhorn, A. v. D., W. B., L. W. H. te Akersloot, M. v. d. W. te Purmerend, G. V. te Nieuwe Niedorp, J. V., L. S. te St. Pan- cras, N. de G. te Huiswaard, P. R. te Petten, J. de G. te Koedijk, J. S., J. S. te de Rijp, A. K., C. B., E. S. te Oudorp, A. de V., G. K., J. K. te Hugowaard, N. P. K. te Amsterdam, J H., G. v. d. S., H. K., R. v. D., J. A. S, J N., J. M. K„ B. DL. J., J. B., P. K. te Alk maar, overtreding Motor- en Rijwielwet, de le, 2e, 3e, 4e, 6e, 9e, 13e, 14e, 15e, 17e, 18e, 20e 22e 25e, 28e, 35e, 38e, 39e, 40e, 43e, en 45e ieder 4 boete of 4 dagen hechtenis, de 5e, 16e, 26e, 31e, 32e, 34e, 41e, 42e, 44e en 46e ieder 2 boete of 2 dagen hechtenis, de 7e, 8e, 19e en 29e ieder 5 boete of 5 dagen hechtenis, de 10e, 27c en 37e ieder 7 boete of 7 dagen hechtenis, de 11e, 12e en 47e ieder 3 boete of 3 dagen hechtenis, de 21e 10 boete of 10 dagen hechtenis, de 23e 6 boe te of 6 dagen hechtenisTde 24e en 33e ieder 8 boete of 8 dagen hechtenis, de 30e 2 boete of 1 week tuchtschool, de 36e 1.50 boete of 2 dagen hechtenis, de 48e vrij spraak. BEPALINGEN OVER TAXI'S. In de Arnhemsche verordeningen op de straat politie. De advocaat-generaal bij den Hoogen Raad concludeerde tot verwerping van het casatieberoep van een persoon, die wegens overtreding van de verordening op de straat politie te Arnhem is veroordeeld door den kantonrechter aldaar tot boete, welke overtre ding betrof het gebruik maken van een taxi zonder dat deze voldeed aan de bepalingen dier verordening. Arrest 24 Febr. DE MOORD TË WADDINXVEEN. Op 10 Augustus van het vorig jaar is H. A. Schotman te Waddinxveen door zijn buur man vermoord, naar aanleiding van een ge schil over een heg, welke tusschen zijn erf en dat van zijn buurman stond. De heg groeide .over het erf van Schotman's buurman heen, in welk feit de buurman aanleiding vond om de heg te scheren. Schotman diende toen een klacht in wegens zaakbeschadiging. De Rot- terdamsche politierechter wees een veroor- deelend vonnis. De buurman teekende appèl aan en tenslotte werd hij vrijgesproken. Het vonnis van den politierechter bleek onjuist te zijn, omdat de heg niet aan Schotman be hoorde, maar aan den eigenaar van den grond. Over deze kwestie is op den tienden Augustus 1929 wederom kwestie ontstaan, met het noodlottig gevolg dat Schotman door zijn buurman werd gedood. Gister heeft de buurman zich voor de Rot- terdamsche rechtbank te verantwoorden ge- bad. In de dagvaarding, welke door den subs- officier van justitie, rar. J. F. Hoeffelman is uitgebracht, wordt verdachte ten laste ge legd dat hij ter uitvoering van zijn tevoren beraamd plan om Hendrik Adrianus Schot man van het leven te berooven, Schotman met een scheermes een of meer sneden of ste ken in diens hoofd en hals heeft toegebracht, tengevolge van welke steken Schotman is overleden. Subsidiair wordt d:n verdachte doodslag, subsidiair zware mishandeling den dood tengevolge hebbend, subsidiair mishan- ^e'legd deD d00<1 tengevolSe bebbend ten laste Er waren in deze zaak acht getuigen en ^Sebnge-deskundige gedagvaard. Olficier van justitie eischte vijftien ja- ien ÉTvangenisstraf Hij nam moord met voorbedachte rade aan, om. op grond van h l verdachte zich eerst ging be- annken Mn moed te krijgen, het feit, dat htj net mes bij zich droeg, en de plaats en aard van de sneden. DE GEFINGEERDE OVERVAL TE DEVENTER. Gekwalificeerd als: het medeple- gen van verduistering. De Hooge Raad heeft uitspraak gedaan In de zaak van den kantoorbediende die in hoo- ger beroep door het Gerechtshof te Arnhem wegens verduistering van 15.000 gulden was veroordeeld tot vier maanden gevangenis straf. Hij had dit bedrag geïnd bij een bank instelling, terwijl hij in dienst was bij de N. V. Vleeschwarenfabriek L. J. P. Stege- man en Co. te Deventer. De man heeft zich zooals men zich herinnert, aan een boom la ten vastbinden en gaf voor, dat het bedrag hem ontstolen was. De Hooge Raad heeft het arrest vernie tigd, voor zooveel de kwalificatie betreft, het bewezen verklaarde gekwalificeerd als het „medeplegen van verduistering" en voor het overige het beroep verworpen. DE OVERVAL TE GINNEKEN. De Hooge Raad heeft verworpen de cas satieberoepen van twee personen, die door de rechtbank te Breda en in hooger beroep door het gerechtshof te 's-Hertogenbosch waren veroordeeld ieder tot twaalf jaren gevange nisstraf wegens diefstal onder verzwarend-1 omstandigheden (inbraak onder Ginneken). DE ZAAK LANS WEER UITGESTELD De behandeling van de zaak tegen den procuratiehouder van de N. V. De Haas Jr., die zich wegens moord op den directeur van die N. V., den heer Lans, heeft te verant woorden gehad en welke zaak, na reeds in verband met getuigenverklaringen, te zijn uitgesteld, naar de instructie was terugge wezen, is, op verzoek van de verdediging uit gesteld tot 24 Februari a.s. De zaak zou eerst op 10 Februari a.s. dienen. Vervolg van de zitting van gister. Na de pauze. Als getuige werd gehoord mr. Th. A. W a g li t o uit Den riaag. Deze legde voor zijn verhoor over een jaarverslag over het boekjaar 1925 van de Veendammer, voorzien van aanteekeningen van Liebermann. Getuige kende Liebermann van Februari 1927 ai. Liebermann sprak hem over een op te richten hypotheekbank, die in het buiten land geld zou uitzetten. Hij noemde daarbij mooie namen, o.a. mr. Limburg en mr. Pa- tijn. Getuige zou directeur worden en 'Lie bermann zou voor een millioen volgestort ka pitaal zorgen. De statuten besprak getuige met mr Schürmann, die hem in den loop der onder handelingen vertelde, dat het de bedoeling was om de Veendammer in te brengen in de nieuwe hypotheekbank „Atlas". Omtrent Liebermann kreeg getuige goede informaties. Deze vroeg hem of hij een middel wist om geld te krijgen op de grossen van een hy potheekbank. Getuige heeft toen den naam van den heer Van Dam genoemd, maar dat die hypotheken uit de Veendammer moesten komen, heeft hij pas later vernomen uit het concept-coniract van mr. Schürmann. Deze verstrekte hem het concept-contract, een brief aan den heer Van Dam en een lijst je van de hypotheken. De raadsman van den heer Van Dam, mr. Post, maakte juridische bezwaren, maar of die ter kennis gebracht zijn van Liebermann, weet getuide niet. De aandeelen van de Atlas zouden, deelde Liebermann aan getuige mede, door een Duitsche combinatie worden overgenomen. Getuige zei dit minder safe te vinden en ver zocht een garantie voor het geval hij als di recteur van de Atlas zou worden ontslagen. Over het salaris dat getuige zou krijgen, is nooit gesproken. Op een vraag of het geoorloofd is uit een bank, zooals die reilt en zeilt, en welker aan deelen op 65 pCt. staan, bij voorbaat 35 pCt. te halen, antwoordde de raadsman van den heer Van Dam, mr. Post, ontkennend. Het be- leenen van pandbrieven oordeelde getuige ge oorloofd, maar van het beleenen van grossen van hypotheken door een hypotheekbank zijn hem geen voorbeelden uit de praktijk bekend. Volgende getuige was mr. L. J. Ph. Dene kamp uit Den Haag. Hij verklaarde Lieber mann sedert het najaar 1925 te hebben ge kend. Mr. Jolles vroeg of Liebermann hem in 1926 een declaratie van 3000 niet betalen kon. Getuige mr. Denekamp zegt alleen te weten, dat Liebermann hem een concept van 1500 toezond. In Juni 1927 kreeg getuige den indruk, dat Liebermann rijk was en in Augustus 1927, da* hij hoog speelde. Getuige deed vervolgens mededeelingen over de contracten waaraan hij medegewerkt heeft en over de döor hem bijgewoonde con ferenties, 't Bleek o.a. dat getuige de 99 aan deelen van de t>iscontobank voor Credietin- stellingen kocht voor 2.169.592.73 34 en dat hij de koopsom betaalde door de schuld van Liebermann tot gelijk bedrag aan de Discontobank over te nemen. Getuige verklaarde, dat de curatoren ten onrechte opgekomen zijn in het faillissement voor de vordering van twee millioen op de Discontobank, darr aan Liebermann, resp. de Discontobank, décharge was gegeven door de Veendammer. Getuige verklaarde o.a. verder, dat op een conferentie bleek dat Paardenkooper niet be nadeeld was. Op een vraag of getuige Meijnema te Brus sel een vijandige houding tegen Liebermann aannam, antwoordde get. Denekamp ontken nend. Ook getuige Möhring verklaarde dat ge tuige Meijnema's houding te Brussel tegen over Liebermann vriendschappelijk was. De telastelegging. tegen Möhring liep mr. Mr. K o k o s k y: Is het niet tot u doorge drongen, dat door de transacties de crediteu ren niet benadeeld zouden worden? Getuige Möhring: Neen. As. Donderdag /oortzettmg. Dan zal Lie bermann gehoord worden. ELIAS WEET HET BETER. Blijspel in vier bedrijven door Jo Swerling en Edward G. Robinson. Door het Schouwtooneel voor den Berger Kunstkring. Gisteravond speelde Het Schouwtooneel voor den Berger Kunstkring het succes-blij spel van Jan Musch „Elias weet het beter" De geheel gevulde zaal bewees, dat ook te Bergen de belangstelling groot was voor dit stuk, dat in verschillende plaatsen reeds met veel succes werd gegeven. Ook vele Alk- maarders waren opgekomen. De keurige zaal met de vele dames, die veel werk van haar toilet hadden gemaakt gaf een prettigen aanblik, die nog verhoogd werd door het langs de wanden hangen van kunstwerken van den Bergenschen schilder Mathieu Wieg man, die een van de beste vertegenwoordi gers van de Bergensche School kan worden genoemd. De laatste jaren werkte deze artist in Frankrijk en de leden van den Kunst kring mogen het als een voorrecht rek.nen door dezen kunstavond in de gelegenheid te zijn gesteld met het nieuwste werk van de zen begaafden schilder kennis te maken. E)eze avond leverde het b.wijs, dat men in breede kringen der bevolking Jan Musch als Neerlands grootsten artist weet te waardee- ren. Hij is een kostelijke Elias. Voor het prak tische leven zijn menschen als Elias niet ge schikt en toch zijn zij 't, die er kleur aan ge ven. zoodat men onvoorwaardelijk van Elias gaat houden, zooals Jan Musch hem weer geeft. „Elias weet het beter" staat niet bepaald hooger dan zoo veel andere blijspelen. Fei telijk is het gegevene goedkoop fantastisch, doch door het spel van Musch wordt het een kunstwerk. Met voldoening constateerden wij, dat dit door het publiek intiutïef werd gevoeld. Elias, de onbeschaafde Joodsche sigaren winkelier met zijn droomen over fortuin, zijn dobbelen (op papier) met fondsen en graan en met zijn warm hart is een karakter dat ons spoedig inneemt. Hij is roerend, irritee rend en beminnelijk en wij gunnen hem graag het kapitaal, dat hij door zijn eigen wijsheid meent te hebben verloren en door een toeval kan behöuden. Zijn dochter Josie, is verloofd met Emil Schmidt, een kruideniersknecht. Maar ze wil niet met een bediende trouwen en heeft hem haar spaarduitjes gegeven om hem te helpen een zaak te koopen. Vijf duizend dollar ont breken nog aan het benoodigde bedrag en in de hoop die gemakkelijk bijeen te krijgen, wedt Etnil op een renpaard, dat zijn a.s. schoonvader heeft aanbevolen en verliest daardoor zijn geheele bezit en dat van zijn meisje. Josie, die boos is omdat nu voorloo- pig niets van trouwen kan komen en die bo vendien meer dan genoeg heeft van het leven achter de toonbank, stemt er in toe om naar Canada te vluchten met een man, die zich laat doorgaan voor den zoon van James Li vingston, den schatrijken bankier. Zij vertelt dit aan haar vader, die wel ge lukkig is over het huwelijk met den millio- nairszoon, maar toch zijn bedenkingen heeft. Josie heeft hem het zwijgen opgelegd, maar Elias weet het beter en bezoekt Livingston, dien hij van zijn zoon's plannen op de hoog te brengt. Elias wordt beloond voor zijn eigenwijsheid. In het studeervertrek van den magnaat blijkt, dat diens secretaris, Bill Carmack en niet de zoon, Josie het hof heeft gemaakt. Dan wordt plotseling de handeling heftig en spannend. Want Livingston beschuldigd Car mack nu ook van het stelen van effecten en laat de politie halen. Carmack in het nauw gedreven trekt de revolver uit zijn heupzak en wil zijn patroon, die hem den weg af snijdt, neerschieten. Elias heeft echter de te genwoordigheid van geest hem de prullen mand over 't hoofd te drukken en zoo wordt de schurk overmand. Livingston wenscht nu het winkeliertje, dat hem het leven gered heeft, te beloonen. Hij biedt hen een cheque aan en geniet van den voortreffelelijk ge speelden strijd tusschen Elias' geldzucht en diens bescheidenheid, wat zich uit in een reeks van zeer vernuftig gevonden slimmig- neidjes, het noemen van, voor hem, aanzien lijke bedragen en het bedeesd terug krabbe len. Vol vermaak en wereldwijs ziet de mach tige bankier toe en wanneer Elias geen be sluit kan nemen, komt hij met een ander voorstel, dat Elias d? gelegenheid geeft, al thans eens in zijn leven te kunnen dobbelen. De groote man en de kleine zullen samen in American Steel speculeeren en de winst dea len. Verliezen kan de levensredder, wanneer hij verzuimt tijdig te verkoopen, niet meer dan het hem toekomende geld. Elias is nu in zijn element. Hij laat in zijn winkel een beurstelegraaf-toestel aanbren gen en geniet met een schaar van trouwe vrienden van de vreugde, zijn papieren steeds hooger te zien oploopen. Josie is intusschen van haar dwalend hart genezen en heeft Emil weer in genade aan- genonlen. Dan komt het oogenbiik om te verkoopen. Zijn dochter en vrienden dringen er bij Elias op aan niet langer met zijn order aan den makelaar te wachten, doch Elias weet het beter en verliest al zijn pas gewonnen dol lars. Het is dan ook tot zijn groote verba zing dat hij een bezoek van Levingston krijgt, die hem prijst voor zijn inzicht in za ken. Het blijkt dan dat men in de opwinding van het dobbelen de telefoon niet heeft ge hoord. Een imbecile broer van Elias, die op alles zegt: „Ja zeker, natuurlijk", heeft in antwoord op een vraag van den makelaar op het rechte oogenbiik de papieren laten ver koopen. Het slot is, dat Elias de cheque, die hij als winst-aandeel van den bankier ont ving, aan zijn toekomstigen schoonzoon ca deau geeft. Er zitten mooie menschelijke trekjes in het stuk, zoodat het niet zonder levenswijsheid is en zelfs momenten van ontroering ontbra ken niet. Een aardig mement was tt>en Elias aan den bankier als belooning 502 dollar vroeg, 't bedrag, dat hij den goedgeloovigen aanstaande van zijn dochter op een paard heeft laten vergokken. Ko van Dijk gaf een eminente vertolking van den bankier. Carel Rijken speelde Emil zooals deze in het gegeven paste. Mary Smit- huysen (mevr. Musch) deed zeer goed ge voelen wat een meisje met energie doorleeft, wanneer ze weet, dat de menschen die ze lief heeft in het praktische leven slappelingen zijn. Vooral in haar samenspel m:t Ëlias was haar overgang van verontwaardiging naar liefde zeer mooi. Willem de Vries was een zeer goede butler, terwijl Daan van Ol- lefen Sr. de ideoot van een broer zeer juist typeerde. Het publiek dat bleek uit het herhaald applaus was hoogst voldaan. Aan het slot ontving Mary Smithuys:n bloemen, ter wijl aan Jan Musch een kistje sigaren van het nieuwe merk „Elias wéét het beter" werd aangeboden. D. A. K. KAMERMUZIEK. Woensdag 5 Febr. a.s. muziekfestijn, want het Budapester strijkkwartet, vertrouwelijk gezegd, de Budapesters, want zij zijn immers onze vrienden geworden, die bijna elk jaar v/ederkeeren, zullen op bovengenoemden avond voor de kamermuziekvereeniging een Beethoven-avond geven. 't Ligt nog versch in het geheugen hoe wij hen verleden jaar gehuldigd hebben, toen het kwartet 10 jaar bestond. Sedert dien tijd zijn de kunstenaars natuurlijk weer de wereld in getrokken en als zij 5 Febr. hier zijn. hebben zij juist een tournee door Italië en Duitsch- land achter den rug. In het elf-jarig bestaan heeft het kwartet zich weten op te werken tot een ensemble van den allereersten rang, en zich als zoodanig, ondanks de vele voortreffelijke kwartetgezel schappen die er nog steeds gevormd worden, weten te handhaven. Waar de Budapesters optreden is het feest, en hoeveel te meer dan nog wanneer zij werken uitvoeren uit ver schillende tijdperken in het leven van den grootmeester. Daarom, muziekminnenden uit Alkmaar en omgeving, a.s. vijf Febr. allen op naar de Harmonie om de Budapesters hartelijk te ont vangen en te genieten van hun kunst. A. K. Ds. IJz.rman van Heemskerk die Zondag ochtend de vacaturebeurt te Uitgeest vervul len moest heeft die beurt niet vervuld. Hij heeft ook geen plaatsvervanger gezon den. zoodat de talrijke kerkgangers na onge veer een uur vruchteloos gewacht te hebben, maar weer naar huis zijn gegaan. Wel heeft Ds. IJzerman op dat uur de dienst in zijn gemeente geleid. Hoogstwaarschijnlijk is hier wel een ver gissing in 't spel. Ds. L. B. Houtgast te Alkmaar komt voor op het tweetal voor predikant bij de rem. gemeente te Dordrecht. KERKGANG DOOR GEVANGENEN. Vrijstelling wegens gemoedsbezwaren. Op de vragen van het Tweede-Kamerlid den heer Van der Waerden betreffende het in stellen van een onderzoek ter zake van het ver- leenen van vrijstelling aan gevangenen en verpleegden, die ernstige gemoedsbezwaren hebben tegen het bijwonen der godsdienst oefeningen, heeft de minister van Justitie ge antwoord, in de vragen aanleiding gevonden te hebben, zich omtrent de in de verschillende gestichten gevolgde practijk nog eens opzet telijk te vergewissen. Hem is daarbij geble ken, dat in het algemeen, voor zooveel door gedetineerden of verpleegden op grond van ernstige gemoedsbezwaren vrijstelling van het bijwonen van godsdienstoefeningen wordt ge vraagd, deze ook wordt verleend, indien al thans het bestaan van zoodanige bezwaren inderdaad moet worden aangenomen Vooral in de gemeensrhapsgestichten is die toetsing van de bezwaren wel noodig; in een van die gestichten wordt zelfs mede met het oog daar op het verleenen van vrijstellingen ten aan zien van in gemeenschap geplaatsten prac- tisch onuitvoerbaar geacht, waaraan het be trokken gestichtsbestuur echter toevoegt, dat nimmer ernstige bezwaren tegen den kerk gang uit de gemeenschap zijn vernomen. naar beneden stortte met het gevolg dat de dood bijna onmiddellijk intrad. De overledene laat een vrouw en twee kin deren achter. DE VERJAARDAG VAN DEN EX-KEIZER Telegrafische geluJtwenschen. Namens de Duitsch-Nationale partij heeft Geheimrat Doktor Hugenberg Maandag eer biedige gelukwenschen gezonden naar den ,Duitschen ex-keizer te Doorn op diens 71sten verjaardag, meldt een Wolff-telegram uit Berlijn. Ook de Pruisische Landsdagfractie der Duitsch-Nationalen heeft aldus de „Lokal- anzeiger" telegrafische felicitaties naar Doorn gezonden. DE MOORD TE LEIDSCHENDAM. Een arrestatie. De burgemeester van Leidschendam, die het onderzoek in handen heeft in den moord op den hulpkoster Van der Drift, uit Voorburg, heeft dezer dagen een aanwijzing gekregen. De Haagsehe politie, die bij deze moordzaak assisteert, heeft daarop een 35-jarigen man gearresteerd, die in de residentie woonachtig is. De man is heden naar het Huis van Bewa ring overgebracht. De gearresteerde man heeft nog niet bekend. DOODELIJKE ONGEVALLEN. Op de steenfabriek van den heer Jurgens te De Steeg sloeg een z.g. treinlorrie, bespan nen met een paard, op een wissel om. De negentienjarige J. H. Posthuma viel van de lorrie en kwam onder de twee volgende lorries terecht Beide beenen werden hem verbrijzeld In het ziekenhuis te Doesburg is hij spoedig na aankomst overleden. De 29-jarige gehuwde P. A. Meerburg was gistermiddag op een hoogte van negen meter bezig aan de zwavelzuurfabriek der P. N. C Kunstmestfabriek te Vlaardingen met de montage van een gaskanaal, toen plot seling de plank, waarop hij zat, brak en hij BRAND IN EEN BROEIKAS. Gisternacht is brand uitgebroken in een schuur op het terrein van den bollenkweeker N. Beum aan den Rijksstraatweg te Schoten. In de schuur brandde een kachel voor de cen trale verwarming van de broeikassen. De schuur brandde af. De vlammen sloegen over op de aangrenzende broeikas, waarvan het houtwerk verbrandde en een aantal ruiten sprong en ook schade werd toegebracht aan de planten. EEN DRIEVOUD1NG JUBILEUM. Tien jaren Invalidileits- en Ouder domswet en der Ver. Raden van Arbeid. Ter herdenking van het feit, dat tien jaar geleden de Invaliditeitswet en de Ouderdoms wet in werking zijn getreden, tevens ter her denking van het tienjarig bestaan der Vereeni- ging van Raden van Arbeid, zal morgenmid dag half vijf in een der zalen van den Dieren tuin te 's-Gravenhage een herdenkingsverga dering worden gehouden, gevolgd door een gemeenschappelijken maaltijd. NA DE RAMP TE GRONINGEN. In het Eemskanaal nabij Oosterhoogebrug is het lijkje gevonden van het kindje van ds familie.Jasper, die bij de ramp aan de Bonte Brug om het leven is gekomen. Het lijkje is naar het Academisch ziekenhuis te Gronin gen overgebracht voor onderzoek door de politie. Dezer dagen zal het worden bijgezet in het graf van de ouders. OP WACHTGELD GESTELDE ONDERWIJZERS. Op een vraag van het Tweede Kamerlid Suring: Is ook de minister niet van oordeel, dat voor op wachtgeld gestelde onderwijzers het wachtgeld slechts dan door ouderdoms- of invaliditeitspensioen kan worden vervan gen, indien het toe te kennen pensioen hoo ger is dan het genoten wachtgeld, zoolang het genot van dit wachtgeld niet is geëin digd, ook, indien overigens door den belang hebbende aan de voorwaarden, om voor zulk pensioen in aanmerking te komen, is vol daan? (Art. 48, 3de lid, der Pensioenwet 1922), heeft de minister van financiën geant woord: Het antwoord op bovenstaande vraag luidt bevestigend. DE RUÏNE VAN BREDERODE. De mo'eilijkheden ten aanzien van den toegang tot de ruine. Op vragen van het Tweede Kamerlid van de Bilt, inzake den toegang tot de ruïne, heeft de minister van onderwijs, kunsten en wetatv- schappen geantwoord: Ten aanzien van den toegang tot de ruïne van Brederode zijn inderdaad moei lijkheden gerezen, waarover nog nader over leg met den Landsadvocaat gaande is. Het kemt den ondergeteekende niet raad zaam voor, in het tegenwoordig stadium van deze zaak daarover verdere mededeelin gen te doen, omdat daardoor belangen van den Slaat geschaad zouden kunnen worden. INBRAAK TE WASSENAAR. fuweelen ter waarde van 5500 ontvreemd. In huize Beatrice van den heer Boschwijk aan den Langen Kerkdam te Wassenaar is verleden week een inbraak gepleegd, waar aan in het belang van het onderzoek tot nu toe geen bekendheid was gegeven. Verschillende kamers bleken doorsnuffeld te zijn. Er zijn juweelen gestolen ter waarde van 5500 benevens eenig geld en een doos sigaretten. De betrokken verzekerings-maatschappij heeft een belangrijk bedrag uitgeloofd voor dengene, die zoodanige aanwijzing weet te geven dat de dader of daders kunnen wor den opgespoord. Deze schijnen hun vak wel te verstaan, want zij hebben andere kost baarheden en zilveren voorwerpen, die moei lijk aan den man te brengen zijn, onaange roerd gelaten. BRAND. Boerderij afgebrand. Gistermiddag is een kapitale boerderij te Driel (Betuwe), in eigendom van de Duller stichting te Arnhem, bewoond door den land bouwer Lamman, totaal afgebrand. Het vee kon nog worden gered, doch de inboedel ging verloren. De schuren met de wintervoor raden werden mede een prooi der vlammen De oorzaak van den brand is onbekend. ONDER INSTORTEND ZAND. Gister is te Herkenbosch bij Roermond bij de rioleeringswerken de broer van den aan nemer uit Lutterade, toen hij vijf meter on der den grond was, door instortend zand be dolven. De man kon pas na veel moeite door de werklieden worden bevrijd. Hij bleek toen nog niet te zijn overleden. Na onderzoek door dokter ter plaatse bleek ook geen direct le vensgevaar aanwezig. TE WATER GEREDEN. Gistermiddag omstreeks drie uur is d» echtgenoote van den heer A. B. te Laag-Soe- ren, doordat zij haar stuur kwijt raakte, in het Apeldoorn-Dierensche Kanaal gereden, Hoewel zij door toegeschoten hulp spoedig op het droge werd gebracht, mocht het niet meer baten de levensgeesten op te wekken. DE KAMPER BINNENPOORT TE AMERSFOORT WORDT GERESTAUREERD. Behoud van een oud monument. De Raad der gemeente Amersfoort besloot gisteravond tot restauratie van de bekende Kamper Binnenpoort, met 6 M. verbreeding der achterliggende Poortstraat. De nieuwe gevels zijn ontworpen in een vorm, die bij de poort geheel zaf aanpassen, zonder te vervallen in nabootsing van ouden stijl. De passage der voetgangers zal buiten de torens worden omgeleid, zoodat 3.20 M. ruimte aan het rijverkeer blijft voorbehouden. Het geldt hier een ontwerp van den stadsar chitect Ir. Van der Tak, bekend als ontwer per van de Rotterdamsdie „Nenyto" in 1928. Aan Rijk en Provincie zal subsidie worden gevraagd v"" 4

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 7