FONGERS LANDBOUW en VEETEELT, COÖPERATIE TRUST- EN KARTEL VORMING IN VERBAND MET DEN LANDBOUW. Tegen weer en ♦vind bestand Rechtszaken DOODSLAG OP VERZOEK. De opzet niet gelukt, doordat de levensmoede bang werd. Kerk en school Binnenland een grooter aantal patiënten heeft gekregen ctan verwacht was. Al zijn de kosten niet meegeloopen, men zal toch moeten toegeven, dat Alkmaar ge worden is, de stad met de leidende positie in <Je ziekenhuis-verpleging in Noord-Holland Dat is van veel belang; ook materieel ge sproken. Dat door de benoeming van een genees heer-directeur onnoodige lasten op de ge meente worden gelegd, is onjuist. Het zal juist een noodige last zijn. Spr. acht zich niet verantwoord, als er een crisis voorkomt in Alkmaar, dat dan aan het hoofd van het ziekenhuis een directrice staat. Zij heeft de zaak dan niet in haar macht, door onvoldoende wetenschappelijke kennis, waardoor zij ook niet haar gezag kan opleggen aan de geneeskundigen. Wat de heer Leesberg over de verbinding van geneesk dienst en benoeming van een geneesheer-directeur heeft gezegd, acht spr. niet juist. Hij verwacht dat Ged. Staten zul len zeggen: ,,doet men in Alkmaar een dwaasheid alleen om een directeur aan het hoofd van het ziekenhuis te krijgen?" Neen, zullen zij zeggen; want het ligt zoo voor de hand, dat er een geneesk. dienst komt, dat wij niet begrijpen, dat die er niet eerder is ge komen. Spr. heeft uit financieele overwegingen wel eens tegen de instelling ^sproken. Maar dat is nu anders: de Raad i.eft een besluit genomen. En er is nu een nieuw argument gekomen, er is een besmettelijke ziekte, die den burgemeester nieuwe lasten oplegt. Die zijn moeilijk uitvoerbaar als er geen geneesk dienst is. Vragen. De voorzitter stelde de vraag wat het eigenlijke karakter is van de goedkeuring, die van Ged. Staten wordt gevraagd. Er is hier het geval, dat een reglement is vastgesteld en de raadsleden in de minderheid maken eigenlijk gebruik van de gelegenheid, die zij hebben, om bezwaren aan te voeren. Ged. Staten kunnen niet bevelen hoe groot het aantal regenten moet zijn, en ook niet dat er een geneesheer-directeur moet komen. Ged. Staten kunnen alleen bepalen: is het geen vastgesteld is in het belang van de instelling. Als nu bijv. iemand in Alkmaar zijn been breekt, is er dpn een hulpdienst? De burgemeester: Dat is niet ge regeld. Mr. Leesberg: We hebben drie stads- geneesheeren. In de ziekenhuizen is altijd een geneesheer te vinden. Spr. zou zeggen: Er is eigenlijk niet meer hulp noodig. De vergadering'werd hierna gesloten. Later volgt de beslissing van Ged. Staten. In een vergadering van de vereeniging van oud-leerlingen der Rijks-Landsbouwwin- terschool te Schagen, gehouden in het Noord- hollandsch Koffiehuis, onder voorzitter schap van den heer Koster, behandelde prof. ff. A. Kaag uit Tilburg, bovenstaand on derwerp. Hij wees er op dat coöperatie uit de nood is geboren, gevolg van de ongunstige ver houdingen waartoe vrijheid en ongebonden heid hadden geleid. De trus en kartels hebben in tegenstelling met de coöperatie die een sociaal karakter heeft, een kapitalistisch karakter. Toch kan in juridische vorm een trust en kartel in de vorm van coöperatie worden neergelegd, om dat coöpereeren in het algemeen samenwer ken is. Men heeft de consumenten en de produ centen samenwerking van de crediet-coöpe- raties. Het land van de verbruiks-coöperatie is Engeland waar Robert Owen de grondleg ger der coöperatie kan worden genoemd. In Rochdale waren het 28 wevers die de grondslag van de verbruiks-coöperatie vast legden. De groei in de geschiedenis der coöpera tie ging spr. uitvoerig na. De verbruiks-coöperatie groeide in Enge land dermate, dat ze in 1020 4.642.000 leden telden met een omzet van 174.000.000 pond sterling. Ook in Nederland werd in 1877 de grond- voor de coöperatie door „Eigen Hulp'T te Den Haag. Thans zijn er vele coöperaties die als cen traal lichaam de Handelskamer stichtten. Spr. oordeelde, dat geen vereeniging meer gedaan heeft voor de ontwikkeling van de arbeiders, dan de coöperatie De coöperatie heeft ook bereikt, dat er minder blijft hangen tusschen consument en producent. De noodzakelijkheid van het vormen van reserves ook door coöperaties werd door spr. eveneens belicht. Een coöperatie werkt meestal met te wei nig kapitaal en moet dus wel degelijk en vooral nu de meeste coöperaties de hoofdelij ke aansprakelijkheid uit de statuten hebben geschrapt, reserve vormen. Hierna besprak spr. de arbeidscoöperaties, die het doel hebben gemeenschappelijk te produceeren om de ondernemerswinst uit te schakelen. Van deze coöperatievorm is Frankrijk het land, doch deze coöperaties hadden niet veel succes uit gemis aan kapitaal en leiding. Meer succes hadden de crediet-coöpera- ties, die in Duitschland ontstonden. Spr. gaf hiervan een meer uitvoerige uiteenzetting. Bekend zijn de Rafeissenbanken, door de grondlegger van de crediet-coöperaties Ra- Kissen gesticht, die ook de redelijke verhef fing van het volk en in tegenstelling met Schulsche niets wilde weten van gesalarieer de bestuurders en winstuitkeering. Spr. behandelde hierna de oprichting en het doel van de Chr. Boerenbonden in ons land, die tal van Boerenleenbanken stichtten, op de grondslag van de Rafeissenbanken. In ons land namen die banken een groote vlucht, met het gevolg dat de Centrale Boe renleenbanken werd gesticht, n.1. te Utrecht en te Eindhoven, die veel overeenkomst met elkander vertoonen en een groote ontwik keling te zien hebben gegeven. De moeilijkheden die deze banken aanvan kelijk met de Nederlandsche bank, die wei gerde de promessen van deze banken in dis conto te nemen, ondervonden, besprak spr. meer uitvoerig. Hierna besprak spr. de beteekenis van de coöperatieve Veilingen en verzend-vereeni- gingen, waarvan de le te Broek op Langen- dijk werd opgericht, waarbij hij de afhanke lijkheid van de tuinders voor dien tijd in het licht stelde en aanhaalde het geen voor 25 jaar de heer Claassen daarover schreef. Al heeft de ervaring van de coöperatie geleerd, dat de coöperatie geen omvorming van de maatschappij en verdwijning van het kapitalistisch stelsel bracht, zooals de stichters ervan verwachtten, toch kan gezegd worden, dat ze veel verbetering brachten en juist verbeteringen dienen langzaam te gaan. Op een vraag gaf spr. toe, dat de crediet- cocperaties de onbeperkte aansprakelijkheid hebben gehandhaafd, hoewel de wet thans de beperkte aansprakelijkheid toe staat. De hoofdelijke aansprakelijkheid hebben ze echter laten vervallen. In verband met gestelde vragen betoogde spr. nog, dat de banken die zich in de cre- aietverleening specialiseeren er in het alge meen het best aan toe zijn. Ook onderstreepte hij nog de wenschelijk- heid van het vormen van fondsen voor prijs verschillen. Ook onderstreepte hij, dat de coöperatie omdat deze is een vereeniging van personen en niet van kapitaal en veel heeft gedaan voor de redelijke verheffing van den boerenstand. Hij waarschuwde er voor niet te karig te zijn met het salarieeren van goe de leiders, een fout die nog aan de meeste coöperaties kleeft. Komende tot zijn bespreking, over trust en kartels, stelde spr. voorop, dat hij die spe ciaal in verband met den landbouw zou be spreken. Kartels en trust zijn combinatie van on dernemingen met het doel de concurrentie uit te schakelen. Bij de kartels behouden de samenwerken de ondernemingen hun zelfstandigheid, bij de trust gaan ze in een nieuwe eenheid over. Een typisch land van kartels is Duitsch land, waar ze ontstonden na de crisis van 1873, waarom ze wel eens noodkinderen worden gehoemd. Een typisch land van de trust is de ver eenigde staten van Amerika o.a. The Stan dard Oil. De beperking van de concurrentie op het gebied van de afzet van producten en de beperking op het gebied van de concur rentie kan geschieden op het gebied van den inkoop van productie en op beider terrein. Als voorbeeld noemde spr. de margarine Unie, waarin zelfs zeepfabrieken zijn opge nomen omdat deze dezelfde grondstoffen ver werken. De meest losse vorm van kartel is die kar tel waarbij de samenwerkende ondernemin gen overeenkomen, dat bepaalde voorwaar den in acht worden genomen, b.v. ten opzich te van de credietverleening, de kortingen, de verpakking en soms de maximum en mini mum van de kwaliteit. Bij voorwaarden kartels wordt niets be paald omtrent de prijs. Anders is het bij dt prijskartels waarbij verschillende onderne mingen afspreken niet te zullen leveren on der een bepaalde prijs. Het is niet gemakke lijk de prijs van verschillende producten te bepalen. Om deze moeielijkheden te ontzeilen is men r r toe over gegaan calculatiekartels te stichten. Men vindt deze bij de boekdrukkers Men kent ook productiekartels, waarbij voor verschillende ondernemingen de maximum productie wordt vastgesteld. De daarbij aan gesloten ondernemingen treden nog rechts streeks in contact met hun cliënten en een gevolg daarvan is, dat de naleving van de bepalingen moeielijk is na te gaan. Als hoogere vorm van kartel is daarom ingesteld het syndicaat, waarbij de verkoop van het product geschiedt door middel van een centraal verkoopbureau. Bij de trust, dc hoogste vorm, verliezen de ondernemingen hun zelfstandigheid op het gebied van de productie en wordt de productie en de afzet g.tcgeld vanuit een centrale leiding en ont staat dus een geheel nieuwe onderneming, al kan men daarbij juridisch de ondernemingen laten voort bestaan. Een van de meest beken de trust's in ons land is de Koninklijke Pe troleumcompagnie ontstaan uit den verkoop van een kartel van Indische producenten en die dus niets anders is dan een maatschappij die aandeelen bezit. Bij de kartels en de trust's draait het cr alleen om om de concurrentie te beperken met het doel de prijs van het product te kun nen bepalen. Voor ons is belangrijk de vraag in hoeverre het mogelijk is die prijs willekeu rig te kunnen bepalen. In 't bepalen van den prijs is de kaztel het minst vrije omdat deze rekening moet houden met interne factoren. Altijd moet rekening worden gehouden mef de politiek van de buitenstaanders, maar zelfs in het geval, dat a,% ondernemingen verbonden zijn in de trust, dan nog kan de trust den prijs niet willekeurig vaststellen. In de eerste plaats moet de trust rekening houden met het feit, dat wanneer ze den prijs te hoog zou stellen, het noodwendig ge volg is, dat nieuwe ondernemingen opkomen die het monopolie in gevaar brengen. Men ziet dit op het oogenblik reeds bij de Marga rine Unie. Zelfs al zou het onmogeljjk zijn, dat nieuwe ondernemingen konden ontstaan op het terrein waarop de trust zich beweegr, dan nog is de trust niet geheel en al vrij in het vaststellen van den prijs en wel omdat er een niet los te maken verband bestaat tusschen den prijs en de afzetmogelijkheid van het product. In het algemeen komt bii vrije concurren tie de priis te staan op het niveau waar de afzet en het product elkander in evenwicht houden. Deze prijswet kan niet buiten wer king worden gesteld. Zelfs voor een regee- ring is dit niet mogelijk .Dit leerden ons de oorlogsjaren toen de regeering voor de pro ducten de prijs verlaagde, met het gevolg, dat grooter vraag naar het product ontstond en het gebruik er van grooter werd. De re geering moest toen noodzakelijk een stap ver der gaan en tot rantsoeneering besluiten Wanneer een trust de prijs van een product te hoog zou stellen zou noodzakelijk de af zet er van verminderen, met het noodwendig gevolg, dat de kosten per eenh id van het product vermeerderen. Elke, op kapitalistischen grondslag wer kende fabriek werkt met een groot bedrag aan constante kosten, die onvermijdbaar zijn of men werkt met een groote of een kleinere productie. Deze kosten worden omgeslagen op het totaal product Verschillende kartels en trust's hebben aan vankelijk hun heil gezocht den prijs zoo hoog mogelijk te stellen, doch zijn van die politiek terug gekomen en hebben 'daarna getracht de prijs zoo gelijk mogelijk te stellen om d' verstoring van het evenwicht tusschen he: product en den prijs te voorkomen en daar door te krijgen de grootst mogelijke stabili satie van de marktverhouding en van het product. Men heeft geleerd, dat het verkeerd werkt om in tijden van slapte elkander, met het oog op de verlaging van de vaste kosten te beconcurreeren door zooveel mogelijk te pro duceeren omdat het gevolg daarvan was, dat door de meerdere productie de prijs nog verder daalde. Door middel van trust en kartel tracht men dan ook de productie aan te passen aan de marktverhoudingen. In zooverre zij trachten dit te doen verrichten zij een nuttige functie in de maatschappij. Vandaar dan ook, dat de houding van verschillende regeeringen zich in de loop der tijden tegenover de trust en kartels heeft gewijzigd. Men is b.v. in Amerika onder scheid gaan maken tusschen de slechte trust's die trachten de prijs zoo hoog moge lijk te stellen en de goede die zorgen dat de productie zich zoo goed mogelijk aanpast aan de marktverhouding. Geen enkele politieke partij dringt dan ook meer aan op het verbod van trust en kartel, maar wel op grooter toezicht op deze in stellingen door grooter openbaarheid. Waar vele trust's en Kartels een internationaal ka rakter dragen, daar zal de openbaarheid ook internationaal moeten worden geregeld. Vandaar, dat ook de Volkenbond er zich mee bemoeit en er in verschillende praeadviezen op de jongste economische conferentie op een internationale regeling van de openbaarheid over de trust's en kartels werd aange drongen. Van den anderen kant is het op zich zelf geen nadeel, dat er een zekere vrijheid be staat om de prijzen voor eenzelfde product verschillend te regelen. Dit doen ook de doktoren en is op zich zelf billijk en vaak buitengewoon nuttig. In het algemeen beweegt de wereldprijs zich op het niveau waarop het voor den minst kapitaalkrachtigen afnemer nog moge lijk is te koopen en nog met succes geprodu- seerd kan worden. Spr. oordeelde dan ook, dat er niet het minste nadeel in ligt om voor den meer kapitaalkrachtigen kooper een hoo- ger prijs te Jpedingen dan voor den minder kapitaalkrachtigen. Het komt vaak voor, dat men een product in het buitenland lager kan koopen dan in het binnenland en zelfs lager dan de fabricatie- prijs van het product. Dit geschiedt om te be reiken, dat de kostprijs per eenheid lager wordt, hetgeen ook een voordeel is voor den binnenlandschen consument. De landbouwer heeft in de eerste plaats als consument met de kartel en trust te maken, doch staat als zoodanig gelijk met de andere consumenten en kan dus hiertegen met de anderen mede aandringen op verhooging van de openbaarheid. Belangrijker voor den landbouwer zijn de trust en kartels waarmede hij als afnemer van grondstoffen en werktuigen te maken heeft. Het meest geschikte middel daartegen is de centrale inkoop. Dan komt de landbouw met de trust' en kartels in aanraking, als leverancier van grondstoffen en spr. gelooft, dat dit het ge voeligste punt is voor den landbouw. Het middel hiertegen is, de grondstoffen zelf te verwerken, zooals de zuivelfabrieken en de strookartonfabrieken reeds doen Spr. oordelde ook, dat ook de landbouw door kartelvorming zelf de concurrentie kan beperken. De landbouw staat voor twee pro blemen, n.1. het wegwerken van de onstabili teit als gevolg van seizoeninvloeden en het wegwerken van de onstabiliteit tengevolge van economische oorzaken. Een voordeel van den landbouw is, dat bij teeltwisseling kan toepassen, maar bij teelt voor lange jaren blijven de vaste kosten, ook bij den landbouw een groote rol spelen en spr. ziet den tijd- komen dat de landbouw door kartelvorming ernaar zal streven de prijzen beter te doen aansluiten bij de markt verhouding. Daarvoor is in de eerste plaats noodig een betere kennis van de markt. Kartelvorming bij de teelt van tomaten en de bollenteelt acht spr. mogelijk. In Amerika is men reeds bezig, de kartel vorming in den landbouw van regeerings- wege te organiseeren. Er zijn aanwijzingen, dat de vrije prijs vorming niet voldoende functionneert en dat het noodig wordt, over te gaan tot een zekere beperking van de concurrentie In de vergadering van den F. N. Z. te Breda, heeft spr. de meening verkondigd, dat het gewenscht is, om de kartel in de zuivel industrie toe te passen door voor de ver schillende fabrieken gebieden te stellen, waar in zij de melk ophalen. In Brabant en Lim burg zijn er streken, waar dit tot stand is gekomen. Spr. wijst erop, dat Prof. Minderhout be rekende, dat in Friesland de helft van de bestaande fabrieken de zuivel goedkooper kan produceeren. Spr. acht het van belang, dit onder de oogen te zien. De grondlegger van de staathuishoud kunde Adam Smith heft gezegd, dat daar, waar vakgenooten bij elkander komen, het altijd uitloopt op een samenzweering tegen-, over de maatschappij. Hij hoopt niet, dat de indruk gevestigd is, dat hij, door er bij dec landbouw op aan te dringen tot kartel vorming over te gaan; een samenzweering op de maatschappij beoogt, omdat hij niets anders wil dan de productie aan te passen aan de markt. (Applaus). Nadat de spr nog uitvoerig een groot aantal vragen en opmerkingen had beant woord, sloot de voorzitter met een hartelijk woord van dank de bijeenkomst. Voor de Amsterdamsche rechtbank stond gister de 21-jarige gedetineerde T. J. Vis- scher terecht wegens poging om een ander op zijn uitdrukkelijk verzoek en ernstig ver langen van het leven te berooven. Verd. was gedetineerd in verband met den schilderijen diefstal in het Rijksmuseum te Amsterdam en in het Frans Hals-museum te Haarlem. In Augustus was hij met een tweetal an dere gedetineerden ingesloten in een cel van het huis van bewaring. Een.mede te Amster dam gedetineerde was veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf. Deze straf viel hem zoo zwaar, dat hij een einde aan zijn leven wilde maken, doch hij miste hiertoe den moed. Tenslotte had verd. aangeboden, de pols slagaders door te snijden, mits zijn medege vangene een briefje schreef, meldende dat zijn mede-celbewoners onschuldig aan zijn dood waren. Toen de wond erg bloedde, werd de man blijkbaar angstig, want hij belde om zich te laten verbinden. Hij vertelde dat hij zich had verwend om een einde aari zijn leven te maken, doch later had hij verteld dat verd. hem op zijn verzoek had gesneden. De man, G. J B.,'die geheel hersteld was, werd als getuige gehoord. Hij bleef bij zijn verklaring dat verd. G. hem de polsen had doorgesneder. Getuige had een einde aan zijn leven willen maken, doch miste den moed daartoe. Hij deed een droef verhaal van de omstandigheden, waarin zijn gezin verkeerde. De officier van justitie achtte het ten laste gelegde bewezen en eischte een gevangenis straf van 9 maanden. De verdachte verzocht een psychiatrisch rapport over hem en den hoofdgetuige. Uit spraak 12 Februari. Benoemd tot leeraar in leerbewerking aan de Nijverheidsschool A. B. Davids te Amsterdam, de heer J. J. van Groos te Win kel. Mej. A. van Capellen heeft aan de her- vormde gemeente te Capelle a. d. IJsel 6000 gelegateerd, waarvan 2000 voor de kerk, 2000 voor de diaconie en 2000 voor de meisj:svereeniging. SCHOOLKWESTIE TE OOSTWOUD EN MIDWOUD. In de vergadering van den Raad van State, afdeeling voor de Geschillen van Bestuur is o.m. het volgende Kon. besluit voorgele zen: Ongegrond is verklaard het beroep van inwoners van Midwoud en Oostwoud tegen het besluit van Ged. Staten van Noord-Hol land, waarbij, nadat de raad het betreffende voorstel van B. en W. had verworpen, beslo ten is om de openbare lagere scholen te Mid woud en Oostwou<} op te heffen en in plaats daarvan een nieuwe school te stichten. EEN ONTSLAG-KWESTIE. Bij de Isr. Gemeente ie Leeuwarden. De Isr. gemeente te Leeuwarden heeft op grond van reorganisatie van het ambtena rencorps met ingang van 1 Sept. 1929 vier ambtenaren een ongevraagd ontslag ver leend. Een van hen, de heer Alex Rubens, thans als godsdienstkeraar bij de Israëlitiesche ge meente Boxmeer in functie, heeft zich tegen zijn ontslag verzet en tegen de gemeente een eisch tot schadevergoeding tot een bedrag van 25.660 ingesteld. De zaak is voor het kantongerecht te Leeu warden behandeld. Voor de Isr. gemeente trad op mr. J. W. Tysraa te Leeuwarden en voor den heer Rubens mr. D. L. Staal te Am sterdam. Mr. Staal trachtte in zijn betoog aan te toonen, dat de heer Rubens, die kerkelijk ambtenaar is, als voor zijn leven benoemd moet worden beschouwd, een stelling, waar tegen mr. Tysma zich krachtig verzette. Vol gens mr. Tysma kan een ambtenaar, die voor onbepaalden tijd is benoemd, te allen tijde worden ontslagen. Pleiter meende even eens, dat ten onrechte een bedrag was ge- ëischt. Men had een uitkeering voor ieder jaar moeten vragen. Mr. Staal voerde daartegen aan, dat de wet een dergelijke vordering niet kent en betoogde, dat de schade dadelijk door den rechter moet worden bepaald. De kantonrechter zal over vijf weken von nis wijzen. DE WEGENBELASTING. Verlaging van het tarief gevraagd. De besturen van den A. N. W. B., Toeris tenbond voor Nederland en van de Kon Ned. Automobiel Club hebben een adres gericht aan de Ministers van Waterstaat en van Financiën, met verzoek om vermindering van de Wegenbelasting voor personenauto's en motorrijwielen. Zij wijzen er op, dat in het oorspronkelijke ontwerp Wegenbelastingwet een tarief was voorgesteld, dat gebaseerd was op het ge bruik, dat gemiddeld door de verschillende categorieën van voertuigen van den weg wordt gemaakt. Hoewel dit tarief dus op juiste beginselen was gebaseerd, werden daarin niettemin tijdens de behandeling van de wet belangrijke wijzigingen aangebracht: Voor de autobussen werd het tarief ver minderd met ongeveer 35 pCt., voor de vrachtwagens met 40 pCt. De opbrengst van de wegenbelasting was oorspronkelijk geraamd op ruim f 6 mil- lioen en zou na de aangebrachte verlaging van het tarief hebben bedragen pl.m. 4.9 millioen. De opbrengst heeft in werkelijkheid in het eerste jaar bedragen pl.m. 6H mil lioen en is door de sterke toeneming van het aantal motorrijtuigen gestegen tot bijna 9'A millioen in 1929. Ook het tarief voor de gewone rijwielen is !»inds de inwerkingtreding van de Wegenbe- lcstingwet verminderd van 3 tot 2.50. De opbrengst van deze belasting, die met de opbrengst van de wegenbelasting in het Wegenfonds wordt gestort, is ondanks deze verlaging toch nog gestegen tot boven fa oorspronkelijke raming van 6 millioen n.1. t« bijna f 6Ü millioen in 1929. Alleen de oorspronkelijk in de Wegen belastingwet voorgestelde tarieven voor de motorrijwielen en voor de gewone personen- motorrijtuigen zijn nog onverminderd de zelfde gebleven als in het Ontwerp Wegen- belastingwet en waar nu de opbrengst van de wegenbelasting al zoo belangrijk hooger is dan bij de invoering daarvan kon worden verwacht en met reden mag worden ver wacht, dat de groei nog voortdurend in sterke mate zal toenemen, is naar de meening van adressanten de tijd gekomen om voor de tot dusver ten achter gestelde groepen van weggebruikers de bijdrage in de wegen belasting meer in juiste verhouding te bren gen tot die van de overige groepen. Op grond van deze overwegingen vragen adressanten te willen bevorderen, dat zoo spoedig mogelijk art. 3 van de Wegenbe- lastingwet, met terugwerkende kracht tot 1 Januari j.1. in zooverre worde gewijzigd, dat dit zal luiden: - ij 1. De belasting bedraagt voor een vot jaar: a. Voor een rijwiel, waarop of waaraan een hulpmotor is aangebracht, onverminderd dc rijwielbelasting f 2 (thans 3). b. Voor een motorrijtuig op twee wielen, niet vallende onder de omschrijving van let ter a: Indien het eigen gewicht niet meer be draagt van 60 kilogram f (f 10); indien het eigen gewicht bedraagt meer dan 60 kilogram, doch niet meer dan 120 ki logram 16 20). indien het eigen gewicht meer dan 120 kilogram bedraagt 24 30). c Voor een motorrijtuig op meer dan twee wielen, niet vallende onder de om schrijving van letter a en ingericht voor personenvervoer: indien het is ingericht voor het vervoer van niet meer dan zeven personen, den be stuurder inbegrepen, per 100 kilogram eigen gewicht f 5 6 met een minimum van f 48). MALVERSATIES? Een onderzoek ingesteld aan hel mili tair hospitaal le Amersfoort. „Het Volk" weet mede te deelen, dat tenge volge van wederzijdsche beschuldigingen van twee adjudant-onderofficieren, hoofden van afdeelingen van het militair hospitaal te Amersfoort, vermoedens omtrent "gepleegde malversaties zijn gerezen. Op last van den chef van den Mil. Geneesk. Dienst is een offi cieel onderzoek ingesteld. DE PONT TE VELSEN. Bij het pontveer te Velsen wordt, naar ge lang van de drukte van het verkeer, met een of meer ponten gevaren. Tengevolge hiervan kan men, vooral bij avond, wanneer er ter plaatse talrijke lichten branden, niet dadelijk waarnemen van wriken steiger de volgende pont zal afvaren. Hierdoor rijden de auto's dikwijls den verkeerden steiger op en dit geeft dan aanleiding tot gemanoeuvreer met den auto, wat niet altiid even gemakkelijk gaat, omdat de middelste aanlegsteiger lager is gelegen dan de anderen. De Wegencommissie A.N.W.B.K.N.A.C. heeft op dit bezwaar de aandacht gevestigd van den betrokken ingenieur van den Rijks Waterstaat en hem verzocht te willen bevor deren, dat met een teeken, dat 's avonds is ver licht, zal worden aangegeven, van welken steiger de volgende pont afvaart. DE SPOORDIJK BIJ MOORDRECHT. Naar wij vernemen heeft de directie def Ned. Spoorwegen besloten den spoordijk in den Zuidplaspolder, waarin het stuk Moor drecht—Kapelle aan den IJsel is geiegen, in te kisten. Deze bekisting heeft ten doel het veen, dat zich nog onder het dijklichaam be vindt, te beletten een uitweg te zoeken, waar door men hoopt verzakkingen te kunnen voorkomen. Voorloopig wordt het baanvak nog over enkel spoor bereden, maar met de nieuwe zomerdienstregeling, die 15 Mei ingaat denkt men het verkeer in beide richtingen te kunnen hervatten. ACTIE VOOR DE DEMPING VAN HET ROKIN. Een petitionnement. Naar het Hbl. verneemt, zullen de Vereeni ging Rokin en de Bond van Bedrijfsauto houders een adresbeweging organiseeren ten bate van de demping van het Rokin te Am sterdam. Eind dezer week zullen tot dit doel op vele plaatsen in de stad petitionnements- lijsten ter teekening worden neergelegd. Ook bestaat het plan een optocht als propa ganda voor de demping te houden. HISTORISCHE VONDST. Bij het omploegen van een weiland aan deft Singel le Middelburg is een zoogenaamd lakenlood uit de 15e of 16e eeuw opgegraven, dragende het opschrift „Hanton", dat ver moedelijk de oude naam is voor de stad Hampton. In vroeger eeuwen werd n.1. te Middelburg -en uitgebreide handel in En- gelsch laken gedreven. DRIE-OCTOBERVEREENIGING TE LEIDEN. De Leidsche Drie-Octobervereeniging heeft onder voorzitterschap van den heer W. van der Zaan haar jaarvergadering gehouden In het jaarverslag van den secretaris, den heer N. G. Spaargaren, klaagde deze over de geringe medewerking, welke het bestuur bij de organisatie van den optocht op 3 October van de zijde van de plaatselijke muziekver- eenigingen ditmaal heeft ondervonden. De vereenigingen schromen niet buitensporig hooge vergoedingen te vragen, waardoor het bestuur zich genoodzaakt zag zich te verzeke ren van de medewerking van niet-Leidsche vereenigingen. De penningmeester, de heer R. de Wilde, deelde mede, dat de ontvangsten hebben be dragen 24.414 en de uitgaven f 26.385 Het nadeelig saldo ad 1970.90 wordt door de gekweekte reserves gedekt en is hoofd zakelijk te wijten aan het slechte weer op 3 October, waardoor niet alleen de entrées ver beneden de opbrengst van vorige jaren bleven, doch tevens een bedrag van 1000 moest worden besteed om het feestterrein eenigsziM begaanbaar te maken.

Alkmaarsche Courant | 1930 | | pagina 6